ΟΞΥΜΩΡΟΝ

Μεζεδοπωλεία
Υψηλές ποιοτικές γεύσεις στις χαμηλότερες τιμές.....
Ώρες λειτουργίας
Σάββατο
12:00 - 01:00
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ο χώρος μοντέρνος - βιομηχανικός.
Οι γεύσεις παραδοσιακές.

Όλες οι συνταγές μαγειρεμένες στην ανοικτή κουζίνα.
Μεζέδες και μερίδες σε κρεατικά και θαλασσινά, αλλά και πιάτα ημέρας,
παρασκευασμένα με βάση άριστης ποιότητας πρώτες ύλες,
από διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Ολόφρεσκιες και πλούσιες σαλάτες.

Για επιδόρπιο χειροποίητα γλυκά και παγωτά.

Εμείς βάλαμε τα δυνατά μας και ζητάμε και από εσάς να φέρετε το πιο σημαντικό συστατικό για ένα τέλειο γεύμα... την παρέα σας!!

Πως θα το βρείτε
  Κύπρου 1, Μελίσσια
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Επίσκεψη στις 24/9/2016, 4 άτομα

Αναζητώντας το "που θα φάμε πεινάω βρες κάτι" και καθώς βρισκόμασταν κοντά στα Μελίσσια, πρότεινα το ΟΞΥΜΩΡΟΝ καθώς βρίσκεται στη wish list μου αρκετό καιρό ήδη.

Καθίσαμε έξω, το εσωτερικό δεν το είδα τόσο ώστε να μπορώ να προσέξω λεπτομέρειες οπότε θα αναφερθω κυρίως στο εξωτερικό κομμάτι του καταστήματος. Το οποίο, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο είτε σε διακόσμηση, είτε σε κάτι αξιοπρόσεκτο, τα τραπέζια είναι πολύ καλά σε μέγεθος και σε καλή απόσταση μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή, ευγενική, με καλές επεξηγήσεις των πιάτων και ήταν εκεί όποτε χρειαζόμασταν κάτι. Μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμί, δε μας το έφερε όπως το φέρνουν οι περισσότεροι, πράγμα που προσωπικά μου έκανε θετική εντύπωση.

Παραγγείλαμε

1. Ντάκο με ξύγαλο που ήταν σαν cheesecake (δε θυμάμαι το όνομα ακριβώς)

Δροσερή και νόστιμη αλλά το πιο ενδιαφέρον ίσως, είναι το στήσιμο της. Έρχεται σε στρώσεις όπου κάτω κάτω έχει θρυμματισμένο ντάκο, από πάνω ξύγαλο και ντομάτες, ελιές κτλ, όλες αυτές οι στρώσεις είναι τυλιγμένες με λεπτές φέτες από αγγούρι

2. Πατάτες

Καλές, στρογγυλές

3. Τυροκαυτερή

Δεν την λες και καυτερή, αλλά ήταν αρκετά καλή

4. Μανιτάρια με δεντρολίβανο

Αυτά άρεσαν σε όλους (ακόμα και σε μένα! ). Σίγουρα δοκιμάστε τα

5. Κεμπάπ μερίδα

Μεγάλη μερίδα, με 4 κομμάτια κεμπαπ τα οποία ήταν πολύ ωραία ψημένα και πολύ νόστιμα. Συνοδεύόταν με πιτούλες καλαμποκιού και πατάτες τηγανητές

6. Ματσάτα φολεγάνδρου με απάκι

Λοιπόν, εδώ ΙΣΩΣ να έχουμε θέμα. Πριν τα παραγγείλουμε, ρώτησα αν είναι όντως ματσατα φολεγάνδρου, αν τα αγοράζουν από κάπου ή αν τα φτιάχνουν οι ίδιοι. Με ενημέρωσαν ότι τους τα στέλνουν από τη Φολέγανδρο.

Θα πω την ειλικρινή άποψη μου καθώς τα ματσάτα φολεγάνδρου τα θυμάμαι ακόμα και τώρα, τόσο μου άρεσαν! Τα συγκεκριμένα, πιο πολύ έμοιαζαν με ταλιατέλες παρά με ματσάτα. Το απάκι σε πολύ γενναία δόση, συνολικά ωραίο πιάτο, αν έλεγε ταλιατέλες νομίζω θα ήταν πιο σωστό.

Θα ξαναπάω φολέγανδρο να φάω ματσάτα και θα επανέλθω για εκ νέου σύγκριση!

7. Κοτόπουλο ψητό

Πάρα πολύ καλό, νόστιμο, πολύ ωραία ψημένο και μαλακό. Συνοδεύόταν με πιτούλες καλαμποκιού και πατάτες τηγανητές

Ήπιαμε νερό και 2-3 μπύρες

Συνολικά πληρώσαμε περίπου 50 ευρώ

Μας κέρασαν τεντούρα και μαστίχα

Για όλα αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, θεωρώ άρα πολύ καλή την τιμή τόσο των φαγητών όσο και των υπηρεσιών

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Αυτή η μανία μου να ψάχνω για τα «διαμαντάκια», τα μαγαζιά δηλαδή που δεν είναι πολυδιαφημισμένα εδώ ή σε άλλα sites, κάποια στιγμή θα κατέληγε και σε αστοχίες, ήταν μαθηματικά βέβαιο. Είπα να το παίξω έξυπνος λοιπόν και ενώ όλοι στα Μελίσσια προτιμούν το Μαύρο Πρόβατο, εμείς πήγαμε απέναντι, στο Οξύμωρον. Το γεγονός ότι το ένα ήταν σχεδόν φίσκα (Κυριακή απόγευμα) και το άλλο άδειο δεν με προβλημάτισε όπως θα έπρεπε, άλλωστε είμαι της άποψης ότι οι πολλοί δεν έχουν πάντα δίκιο.

Αρχικά συνειδητοποιήσαμε ότι οι φωτογραφίες κολακεύουν τον χώρο, ειδικά τον εσωτερικό, εντελώς άλλη αίσθηση μας είχε δημιουργηθεί, περιμέναμε κάτι πιο προσεγμένο. Δεν νομίζω ότι το «βιομηχανικό και μοντέρνο» μεταφράζεται σε διαρρύθμιση τύπου Goody’s με ένα μεγάλο πάγκο να χωρίζει την κουζίνα από τα τραπέζια ή σε ένα τρίκυκλο ποδήλατο πάνω από την πόρτα ή σε τουαλέτες με γούρνα, αντί για νεροχύτη, που περιμένει την Ντόλυ (το άλογο του Λούκυ Λουκ) να έρθει να ξεδιψάσει ή σε μια αίσθηση γενικότερη ότι τελείωσαν τα τούβλα και δεν το χτίσαμε ολόκληρο. Σπάνια δίνω τέτοια έκταση στο θέμα «διακόσμηση» αλλά μου έκανε αρνητική εντύπωση προσωπικά, σε κάποιον άλλον μπορεί και να αρέσει, υποκειμενικά είναι όλα αυτά. Οι αποστάσεις πάντως μεταξύ των τραπεζιών είναι σωστές.

Το σημαντικό είναι πάντα το φαγητό. Ξεκινήσαμε πολύ θετικά γιατί είδαμε ότι έχει κρασί Ζίτσα και μάλιστα μόλις 3 € το μπουκάλι, εξαιρετική επιλογή, θυμηθήκαμε και τα Φουρνομαγειρέματα. Από ορεκτικά και κυρίως πήραμε:

• Σαλάτα κοτόπουλο (μαρούλι, κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, καρότο, παρμεζάνα, κρουτόν). Υπερφορτωμένη σαν concept αλλά το άσχημο δεν ήταν αυτό. Το κοτόπουλο ήταν ξερό και αναγκάστηκα εντελώς ακαλαίσθητα να φτύνω κομματάκια, μάλλον περίσσευμα από προηγούμενη ημέρα ?

• Σφακιανή πίτα. Δηλαδή 4 τυροπιτάκια μυζήθρας με μέλι, OK σαν ποσότητα, έντονη λαδίλα όμως που χάλαγε όχι τη γεύση αλλά την αίσθηση μετά...

• Ψαρονέφρι με σως μουστάρδας. Το καλύτερο πιάτο, συνοδευμένο με πατάτες φρεσκοκομμένες σε ροδέλες.

• Μεξικάνικα πικάντικα κεφτεδάκια, επίσης με πατάτες. Όχι τόσο πικάντικα, με ένα τραγανό περίβλημα απέξω, αρκετά επιτυχημένο σαν γεύση παρόλο που σαν εικόνα στην αρχή είναι περίεργο.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε γλυκάκι και επιπλέον κρασί αλλά αρνηθήκαμε λόγω βιασύνης. Η εξυπηρέτηση γενικά παίρνει άριστα, ευγενέστατη υποδοχή, ταχύτητα και καλή διάθεση, αξίζει ένα μπράβο. Παρατήρησα μάλιστα ότι σε ζευγάρι που καθόταν στον εξωτερικό χώρο και παραπονέθηκε για το κρύο έφεραν αμέσως δίπλα τους σόμπα.

Δυστυχώς όμως ο επαγγελματισμός πρέπει να μεταφερθεί και στην κουζίνα, διότι ναι μεν δοκιμάσαμε λίγα πράγματα και όχι αυτά που διάβασα εδώ ότι είναι τα δυνατά τους (π. χ. μεζές του κερατά, πίτα με παστουρμά κλπ) αλλά ένα ολοκληρωμένο μενού πρέπει να έχει ποιότητα για να καλύπτει όλες τις τυχαίες επιλογές του εκάστοτε πελάτη.

Πληρώσαμε 32€, ποσό δίκαιο για τις ποσότητες αλλά άδικο ως προς την ποιότητα των ορεκτικών. Τέλος να πω ότι δεν μας έφεραν ψωμί, για μένα είναι πάντα απαραίτητο, ειδικά όταν έχεις παραγγείλει σαλάτα και κυρίως πιάτο που έχει σάλτσα.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Μια καθημερινή βραδάκι, επισκεφθήκαμε το " Οξύμωρον", σε ένα κεντρικό σημείο των Μελισσίων..

Το πάρκινγκ, αρκετά δύσκολο κ η περιοχή έχει αρκετή φασαρία.
Το μαγαζί, αρκετά καλαίσθητο, με ωραία διακόσμηση, ενώ εντύπωση κάνουν οι φωτογραφίες όλων των πρωθυπουργών μας, απο το '95 ως κ σήμερα κ απο κάτω, κάποιες χαρακτηριστικές ατάκες που είχε πει κατα καιρούς ο καθένας..

Το σέρβις, εξυπηρετικότατο κ γρήγορο(δεν είχε κ πολύ κόσμο άλλωστε), μας υποδέχτηκε με χαμόγελο.
Μας έφεραν πολύ ωραίο ζυμωτό, μαύρο ψωμί κ νεράκι.

Απο ορεκτικά πήραμε τον μεζέ του μερακλή, που ήταν σουτζούκι με φέτα, πικάντικη πιπεριά με σάλτσα ντομάτας.
Αν δεν αντέχετε τα πικάντικα, μην παρετε αυτό το πιάτο..

Το επομενο ορεκτικό ήταν παναρισμένα μπουτάκια κοτόπουλου με κέτσαπ.
Ελαφρώς στεγνά κ όχι τόσο γευστικά.

Για σαλάτα πήραμε μια πράσινη, με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, καλαμπόκι κ ψητό κοτόπουλο.
Την βρήκαμε εξαιρετική.

Για κυρίως πήραμε σνίτσελ χοιρινό πανέ με σάλτσα μανιταριών.
Πολύ καλό πιάτο, συνοδευόταν με αληθινές τηγανητές πατάτες, γευστικότατες.

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό, κρέμα καραμελέ, ραβανί κ μια μεγάλη μπάλα παγωτού..
Για όλα αυτά, συν δυο μπύρες, δώσαμε 27 €..
Μας έκαναν έκπτωση 15%, γιατί ήταν Πέμπτη κ το μαγαζί εκείνη τη μέρα είχε προσφορά..

Μας έκανε πολύ καλή εντύπωση κ σίγουρα θα ξαναπάμε...

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Παρασκευή 17/04/2015 και η κλασσική έξοδο για φαΐ μας έβγαλε στα Μελίσσια και στο Oxymoron, οι έμπιστοι ασκφουντιανοί βοήθησαν φυσικά με τα καλά τους λόγια για άλλη μια όμορφη έξοδο.

Άλλη μια περιοχή με μεγάλη ανάπτυξη σε φαγάδικα μετά τα Πετράλωνα που επισκέφτηκα την τελευταία φόρα, τίγκα όλα τα μαγαζιά(τρώει ο Έλληνας) και πιστέψτε με ήταν πολλά. Έβλεπα κόσμο να περιμένει όρθιος για ένα τραπέζι, χαμός. Αυτό δεν βοηθάει και στο πάρκινγκ, κόψαμε κάμποσες βόλτες μέχρι να βρούμε θέση και είναι και αυτά τα βόρεια προάστια πολύ περίεργα δομημένα τα στοπ και τα αδιέξοδα παντού, αλλά δεν πειράζει άξιζε ο κόπος.

Φτάσαμε κατά της 21:30 έπειτα από κράτηση για 2 άτομα, ο χώρος όπως έχουν πει και οι προλαλήσαντες είναι καλός σε βιομηχανικό στιλ με ανοιχτή κουζίνα, τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους και αρκετά μεγάλα και άνετα, οι τουαλέτες πολύ πρωτότυπες με μπαρόμετρα να μετράνε την πίεση του νερού και φυσικά πολύ καθαρές όπως και όλοι οι χώροι. Δυο άτομα έπαιζαν μουσική, λαϊκά και ρεμπέτικα, ένας άντρας και μια γυναίκα(η γυναίκα στο μπουζούκι φοβερή), μας άρεσε τόσο πολύ η μουσική που φύγαμε 2 η ώρα.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, λίγο απρόσωπο αλλά δεν με χαλάει, πολύ εξυπηρετικοί και γρήγοροι δεν έχω κανένα παράπονο, μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί και νερό εμφιαλωμένο (εφόσον το νερό στην Αθήνα πίνεται δεν βρίσκω τον λόγο).

Στα του φαγητού τώρα πήραμε

-Σαλάτα Μεσογειακή, με μαρούλι, λόλες, προσούτο (μπόλικο), ρόδι, κουκουνάρι και μανούρι. Νόστιμη αρκετά και μεγάλη σε μέγεθος της έλειπε μια σως ήταν λίγο στεγνή (είχε βασικά κάτι σαν σος αλλά ίσα που είχαν στάξει λίγο) θα της έβαζα 2,5 αλλά αφού δεν έχει της βάζω 3 (7,00€).

-Σμυρνέικος, πίτα καλαμποκιού, γιαούρτι, σουτζουκάκια από κεμπάπ, σάλτσα ντομάτας, πάρα πολύ ωραίο, τα σουτζουκάκια ζουμερά, τα πιτάκια τέλεια ψημένα, νοστιμότατο πιάτο (4/4) (5,00€).

-Μεζές του κερατά, πιπεριές Φλωρίνης με διάφορα τυριά, μπέικον και σουτζούκι, αποκορύφωση, απλά τέλειο, όποιος πάει να το πάρει οπωσδήποτε, του βάζω 4 και αν υπήρχε θα του έβαζα 4 με τόνο (5,00€).

- T-Bone γάλακτος, ρωτήθηκα αν το θέλω με πατάτες τηγανητές η ψητά λαχανικά και πως το θέλω ψημένο, διάλεξα λαχανικά και πολύ καλά ψημένο και έτσι έγινε, πάρα πολύ νόστιμο και μαλακό κρέας αλλά λίγο μικρό σχετικά με την τιμή του. (3/4) (15€).

-Σνίτσελ με σως μανιταριών, καλά ψημένο το σνίτσελ μεν η ποσότητα καλή επίσης αλλά η σάλτσα μανιταριών αδιάφορη για τα γούστα μας πάντα. Γενικά μέτριο πιάτο (2/4) (8,00€).

Ήπιαμε 1,5lt κρασί 9€, τίμια πράγματα.

Και γλυκό φέρανε κέρασμα σουφλέ σοκολάτας με παγωτό χειροποίητο καταπληκτικό, όνειρο.

Αν αξίζει? εγώ θα ξαναπήγαινα σίγουρα, πέρασα πάρα πολύ ωραία, έφαγα πολύ καλά και δεν πλήρωσα πολλά. Εσείς αποφασίζετε.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι με κριτική για το OXYMORON με τη σημείωση ότι αναθάρρησα με τις τελευταίες γευστικές επιλογές μου μέσω ask4food, μιας και δικαιώθηκαν όλες...

Σάββατο 29 Νοεμβρίου ώρα 15:30, άτομα 4. Η επίσκεψη από αρκετά μακριά (18km έγραψε το gps στην εύρεση διαδρομής) χωρίς κράτηση. Βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Μαύρο πρόβατο και το αναφέρω μόνο γιατί προέκυψαν αμφιβολίες από το σύζυγο τύπου "Μήπως να πάμε στο απέναντι που είναι γεμάτο; Γιατί αυτό είναι άδειο;".

Ήταν έτοιμος να τηλεφωνήσει στην παρέα μας που ήταν καθ' οδόν να τους πει να έρθουν στο Μαύρο πρόβατο. Τον απέτρεψα κυρίως λόγω της βαβούρας και της κοσμοσυρροής που ήταν εμφανής ακόμα κι απ' έξω (έχω αναφέρει ξανά ότι έχω αρχίσει να γερνάω, μην παρεξηγείτε). Κλείνει η παρένθεση για το αντίπαλο δέος.

Μπήκαμε λοιπόν στο OXYMORON και ομολογώ ότι ο χώρος με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς μου είχε εντυπωθεί στο μυαλό - μετά από ανάγνωση κριτικών - ότι μοιάζει με σουβλατζίδικο (διαφωνώ κάθετα). Είναι βιομηχανικού στιλ στο οποίο γενικά δεν αρέσκομαι γιατί είναι κρύο, όμως εδώ έβγαζε κάτι ζεστό και ήταν το μοναδικό "οξύμωρο" που βρήκα.

Πρωτότυπη η τουαλέτα, αναλύεται διεξοδικά σε άλλη κριτική. Μας υποδέχτηκε ο ιδιοκτήτης (μάλλον) και μας τοποθέτησε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι που δεν προοριζόταν για 4 στο χώρο καπνιζόντων μετά από τη σχετική ερώτηση.

Στη συνέχεια ήρθε ο ευγενέστατος και πρόθυμος σερβιτόρος και μας ρώτησε αν θέλουμε κάτι κατά τη διάρκεια της αναμονής των υπολοίπων, οπότε και παραγγείλαμε κάτι να πιούμε. Ήρθε η παρέα μας και κάναμε την υπόλοιπη παραγγελία.

- Ερωτηθήκαμε για νερό και ψωμί, τα οποία και πήραμε. Το ψωμί ήταν ζυμωτό.

- Σαλάτα ρόκα παρμεζάνα (ζητήθηκε χωρίς ντοματίνια). Ήταν ολόφρεσκη και δροσερή με πρώτης ποιότητας λαχανικά, χοντροκομμένες φέτες παρμεζάνας, μήλο, κρουτόν (η μόνη παραφωνία, δεν ήταν πολύ τραγανά) και μουσταρδολεμονάτη εύγευστη σως.

- Τζατζίκι. Υ-πέ-ρο-χο. Με πλούσιο σε υφή και γεύση γιαούρτι. Τελεία.

- Κολοκυθολούλουδα με φέτα. Δεν έχω άποψη, καθώς δεν τα πολυσυμπαθώ οπότε δε δοκίμασα κι επιπλέον είναι εκτός εποχής. Φαγώθηκαν όλα ευχάριστα και μάλιστα τα μισά από το σύζυγο, ο οποίος σίγουρα δεν είναι φαν της φέτας.

- Φρέσκες Τηγανητές Πατάτες. Πεντανόστιμες, τηγανισμένες όσο πρέπει και χωρίς λαδίλα.

- Σμυρνέικος. Μια πίτα καλαμποκιού κομμένη στα 4 και το κάθε τέταρτο είχε μια κουταλιά γιαούρτι, ένα σουτζουκάκι από κεμπάπ και ντοματένια σαλτσούλα. Εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού.

- Πίτα Καισαρείας. Χοντρό χειροποίητο φύλλο με τυρί και παστουρμά, όλα σε σωστές αναλογίες αέρινα τηγανισμένο.

- Χοιρινή Σπαλομπριζόλα. Ήταν το δικό μου κυρίως και το απόλαυσα. Μέχρι την τελευταία μπουκιά ήταν καλοψημένη και παρέμεινε ζουμερή. Θα την ήθελα λίγο περισσότερο αλατισμένη, αυτό όμως στα ψητά διορθώνεται εύκολα.

- Ψητό μοσχαρίσιο συκώτι με σως μπαλσάμικου. Μαεστρικό ψήσιμο, γευστικότατο αποτέλεσμα. Και χωρίς τη σως μια χαρά θα ήταν.

- Σνίτσελ με σως barbeque. Δε δοκίμασα, αλλά άρεσε αρκετά.

- Μοσχάρι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας. Η μόνη μερίδα που θεώρησα μέτρια σε ποσότητα. Και φίλοι μου, σίγουρα θα θέλετε μεγαλύτερη μερίδα από αυτό το πιάτο. Λουκούμι ο πουρές και πικάντικο με πηχτή σάλτσα το μοσχαράκι. Αν έπρεπε να διορθωθεί κάτι, θα άλλαζα την αναλογία μελιτζάνας-μπεσαμέλ στον πουρέ υπέρ της πρώτης. Καταλήξαμε τελικά ότι αν τιμήσεις και κάποια ορεκτικά, το μέγεθος της μερίδας είναι ικανοποιητικό.

- 1 μπάλα παγωτό στρατσιατέλα (πρέπει να είχε αρκετή κρέμα γάλακτος το παγωτό με βαρύ αποτέλεσμα όχι του γούστου μου)

- 1 ραβανί με παγωτό βανίλια (πολύ καλό το ραβανί, τα ίδια σχόλια με παραπάνω για το παγωτό)

- 1 ραβανί σκέτο

- 1 πανακότα με σιρόπι φράουλα (όνειρο)

- 1/2 lt κρασί Ζίτσα ροζέ

- 4 coca

- 1 σουρωτή

Πάμε και στη βαθμολογία.

3/4 στη γεύση με πιο αντικειμενικό το 3,5. Τα ψεγάδια που αναφέρω είναι πραγματικά ψιλά γράμματα και αυτό φάνηκε από τα παντελώς άδεια πιάτα που επιστράφηκαν στο τέλος.

4/4 στην εξυπηρέτηση. Διατηρώ μια μικρή αμφιβολία καθώς ήμαστε συνολικά 3 παρέες. Αυτό δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι στο δικό μας γεύμα η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Διακριτικά δίπλα μας κι ευγενικός ο σερβιτόρος. Ερωτηθήκαμε αν μείναμε ικανοποιημένοι από το γεύμα μας, αν επισκεφθήκαμε πρώτη φορά το μαγαζί και στη θετική μας απάντηση αναφέρθηκε το παρόν site. Πριν φύγουμε ζήτησε τις εντυπώσεις και ο ιδιοκτήτης (μάλλον), κάτι που αν μη τι άλλο δείχνει ενδιαφέρον για την επιχείρησή τους.

3/4 στο χώρο. Περιποιημένος και πεντακάθαρος.

4/4 vfm. 65 ευρώ για όλα τα παραπάνω (16 ευρώ/άτομο) και κέρασαν τα γλυκά.

Το προτείνω και θα ξαναπάω. Άξιζε να διανύσουμε και τα 18km της απόστασης που μας χωρίζει.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Σήμερα πρέπει να σας συστήσω ένα αθόρυβο διαμαντάκι των Μελισσίων.
Μετά από ψώνια και επιστρέφοντας σπίτι νιώσαμε μια λιγούρα για κανένα μεζεδάκι.

Οι επιλογές μας πηγαίνοντας προς Μελίσσια από Αττική οδό, άπειρες.
Χάλανδρι, Βριλλήσια και φυσικά Μελίσσια που πλέον έχει πολύ καλές επιλογές και μαζεύει κόσμο από γειτονικά προάστια αλλά και από κέντρο.
Παρασκευή βράδυ χωρίς κράτηση λόγω του απρόβλεπτου σχεδιασμού και η επιλογή μας ήταν να δοκιμάσουμε το νέο μαγαζί της περιοχής, αλλά με περγαμηνές από το αδερφάκι του, Μαύρο Πρόβατο του press cafe.

Αμ δε, γεμάτο κρατήσεις και έδιωχνε κόσμο.
Απέναντι ακριβώς όμως, είναι το Οξύμορον. Μαγαζί που όλο λέγαμε να επισκεφτούμε και τελικά ποτέ δεν πηγαίναμε. Λοιπόν ήταν η ευκαιρία του.
Παραπλήσιο στήσιμο με μεγάλες τζαμαρίες. Περνώντας στον κυρίως χώρο δεν είναι και τόσο μεγάλο όσο δείχνει από έξω.

9.30 μ. μ και το μαγαζί έχει δυό ή τρείς παρέες, άνετα τραπέζια με αποστάσεις μεταξύ τους. Αρκετά τραπέζια στον εξωτερικό χώρο που είναι κλεισμένος με τζαμαρίες, και λίγα μέσα, ένα οχτάρι, ένα τεσσάρων και δυό ακόμα μικρά για δύο.
Βιομηχανικό καθαρά στυλ με ανοιχτή κουζίνα και μεγάλο πάσο να την χωρίζει από την σάλα. Στην μέση της αίθουσας δεν υπήρχαν τραπέζια, μάλλον για να διευκολύνουν όποιον χορεύει αφού υπάρχει ένα σχήμα με κιθάρα και μπουζούκι που παίζουν έντεχνο και ελαφρολαϊκό ρεπερτόριο.
Η κιθάρα είχε αρχίσει να κουρδίζεται.

Επιλέξαμε ένα από τα τραπεζάκια για δύο στον εσωτερικό χώρο, που μπορούσαμε να παρακολουθούμε και το ντουέτο πιό άνετα.
Άμεσα ήρθαν κατάλογοι. Χωρίς πολλά πιάτα που δεν ξέρεις από που να αρχίσεις, δίφυλλο έντυπο με λίγες σαλάτες, αρκετά προτώτυπα ορεκτικά και κρεατικά για κυρίως. Υπάρχουν πιάτα ημέρας, κυρίως μαγειρευτά, αλλά και οι επιλογές για σχάρας είναι πολλές. Και rib eye και μπιφτέκι, και κοτόπουλο και σταβλίσια.
Γρήγορη ήταν η εξυπηρέτηση μας χωρίς λάθη, και η κουζίνα άψογη.
Οι επιλογές μας ήταν πίτα Καισαρίας, με φύλλο χειροποίητο, όχι σφολιάτα, πλούσιο σε τυριά και με μυρωδάτο παστουρμά που φαινόταν σε κάθε κομματάκι ( δεν ξέρω αν ήταν του Μιράν).6€

Απάκι με μανιτάρια και κρέμα μάλλον γάλακτος. Φρέσκα τα μανιτάρια είχαν πάρει άρωμα από το απάκι. Πιάτο που μοσχοβολούσε ιδανικό για παπάρες.5,50€
Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, κρεατένιο σε μεγάλο πιάτο συνοδεία ψητών λαχανικών που ήταν η επιλογή μου. Κανένα παράπονο το ευχαριστήθηκα.8€
Τας κεμπάπ με πουρέ μελιτζάνας για την σύζυγο. Το μοσχάρι οκ χωρίς να έχει κάποιο μυρωδικό που να εξιτάρει, αλλά ο πουρές... τι πουρές όνειρο.
Χοντροαλεσμένη η μελιτζάνα για να ακούγεται αλλά και τόσο βελουδένια γεύση.7€
Ήπιαμε δύο μπύρες Fischer, 2X3€ και ζητήσαμε ψωμί, πολύ καλό ήταν, και μας φέρανε και το καθιερωμένο μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.
Μετά αρχίσανε τα κεράσματα, 200ml ρακί και γλυκά από το μαγαζί.
Πανακότα με σιρόπι μανταρίνι και μους σοκολάτας με χειροποίητο παγωτό παρφέ σοκολάτας.

Ο κος Μάνος μας εξήγησε ότι όλα τα πιάτα και οι πίτες και τα γλυκά είναι κατασκευή του σεφ και τίποτα δεν μπαίνει στο μαγαζί έτοιμο.
Έλα όμως που μετά τα κεράσματα μας είχαν κερδίσει οι μουσικοί, και δεν θέλαμε να φύγουμε. Παραγγείλαμε, ενώ είχαμε πληρώσει ένα νέο 200αρι ρακί και κάτσαμε άλλη μισή ώρα.
Σύνολο πληρώσαμε 34,50€ & 3€ η τελευταία ρακί.
Πιό φτηνά γίνεται?
Κι όμως γίνεται. Υπάρχει μενού με ατομική σαλάτα, ένα ορεκτικό, ένα κυρίως, ποτήρι κρασί και γλυκό με 10€/άτομο.!!!
Να αναφέρω ότι 10 μμ βάζει η ορχήστρα μπροστά και στις 10.30 το μαγαζί γέμισε.
Η ζωντανή μουσική είναι μόνο γιά Παρασκευή και Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.

Το τριάρι πάει στην ατμόσφαιρα και όχι στο χώρο.
Αν καπνίζουν όλα τα τραπέζια της τζαμαρίας μάλλον καπνίζεις και εσύ.
Αυτό το στυλάκι του νεοέλληνα, δυό μπουκιές με δυό ρουφηξιές τσιγάρου ποτέ δεν το κατάλαβα. Φάε το φαί σου βρε άνθρωπε να καταλάβεις τι τρως και μετά κάπνισε το, αφού το θες τόσο. Έλεος...
Σπεύσατε.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Εξαιρετικές εντυπώσεις από ένα πολύ ενδιαφέρον και τίμιο εστιατόριο! Το «τίμιο» αναφέρεται στο καταπληκτικό value for money αλλά και στο γεγονός ότι είναι τελείως ανεπιτήδευτο.

Ο χώρος είναι εξαιρετικά περιποιημένος και –χωρίς να σε προκαλεί με οποιεσδήποτε “εντάσεις”- σου προσφέρει μια πολύ ζεστή και άνετη ατμόσφαιρα. Δείχνει ότι ο ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει τίποτα στην τύχη, έχει αφιερώσει χρόνο για το κάθε τι στον χώρο του εστιατορίου.

Η εξυπηρέτηση χωρίς ιδιαίτερη φιοριτούρα, όσο χρειάζεται για να εξυπηρετηθείς σωστά.

Πολύ θετική εντύπωση βέβαια η «εμπλοκή» του ιδιοκτήτη σε όλα τα τραπέζια, στην υποδοχή και στο τέλος της βραδιάς (για να ρωτήσει εντυπώσεις, σχόλια κτλ) –με ευγένεια και διακριτικότητα, χωρίς να είναι καθόλου φορτικός.

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν όλα από πολύ καλά μέχρι εξαιρετικά και οι τιμές είναι σκανδαλωδώς προσιτές.
Κολοκυθανθοί: πολύ καλοί, αν και δε μου αρέσει γενικά το κουρκούτι σαν τρόπος μαγειρέματος.

Μοσχάρι με πουρέ μελιτζάνας: εξαιρετικό, ειδικά ο πουρές
Φάβα με κάπαρη & καραμελωμένα κρεμμύδια: εξαιρετική υφή και γεύση.
Μεσογειακή σαλάτα: πολύ ισορροπημένη και πλούσια, ίσως να ήθελα λίγο μανούρι παραπάνω

Κάτι άλλο που πήραμε αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν: σίγουρα καλό, γιατί δε μας απογοήτευσε τίποτα: )

Γλυκό: κερασμένο

Αν έπρεπε να βάλω έναν τίτλο: «ο ορισμός του υψηλότατου value for money». Γενικά, ήμασταν 2 άτομα και με συνολικά 30 ευρώ φάγαμε πολύ όμορφα. Στο τέλος της βραδιάς αναρωτηθήκαμε για ποιο λόγο αυτό το εστιατόριο δεν είναι γεμάτο και τις καθημερινές.
Συστήνεται!

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Διαβάζοντας τις κριτικές εδώ, αποφασίσαμε να αφήσουμε το αγαπημένο μαύρο πρόβατο που είναι ακριβώς απέναντι και να δοκιμάσουμε μια φορά το Oximoron. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα μπαίναμε πότε αν δεν είχαμε ακούσει τόσα καλά λόγια. Ο χώρος θυμίζει καφενείο ίσως και είναι από αδιάφορος έως κακός αλλά το χειρότερο είναι η κάπνα που είχε παρόλο που ήταν καλή μέρα και θα μπορούσαν να ειχαν ανοίξει ένα παράθυρο.

Στο φαγητό πήραμε:

Ρόκα παρμεζάνα, πολύ καλή, όχι κλασική αλλά και με αχλάδι, μαρούλι και ελαφριά σος. 7 ευρώ

Πατατοσαλάτα, πολύ καλή με μαγιονέζα. 4 ευρώ

Πατάτες τηγανητές, πολύ καλές

Τας κεμπάμπ, πολύ νόστιμο πολύ μαλακό

Burger, Από τα καλύτερα burger χωρίς Balck Angus που έχω δοκιμάσει. 8 ευρώ

Για ψωμί και νερό μας ρώτησαν και για τα παραπάνω με 1 κιλό κρασί πληρώσαμε 36 ευρώ.

Μια χαρά θα ξαναπηγαινα άνετα.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Σάββατο βράδυ επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί 4 άτομα.
Ο χώρος στο εσωτερικό δε με ενθουσίασε ως προς τη διακόσμηση αλλα ειναι άνετος με τα τραπέζια σε ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ τους.

Το προσωπικό ευγενικό και γρήγορο.
Στο φαγητό τωρα. Πήραμε 6 ορεκτικά κι ενα κυρίως όλα για τη μέση με 1 λίτρο κρασί χύμα (2 μπουκάλια) και ενα 200αρακι ρακί. Σύνολο 49€. Κέρασμα γλυκάκι (4 διαφορετικά) ωραιότατα όλα.

Λοιπόν θα ξεκινήσω με το χειρότερο πιάτο που ηταν κάτι μυζήθροπιτάκια. Ηταν αδιάφορα και το μέλι το ψάχναμε στο πιάτο. Το προσπερνώ αμέσως και πάω στα επόμενα. Πήραμε ενα πιάτο που είχε μια πιτούλα κομμένη στα 4 και 4 κεμπάπ που ηταν πολυ νόστιμα. Μανιτάρια με δεντρολίβανο πολυ ωραια. Το καλύτερο μου ηταν απάκι με μανιτάρια. Πήραμε ψητά λαχανικά που ηταν ωραια και ενα πιάτο με σουτζούκι νομιζω μεζές του μερακλή λεγόταν που εμενα δε με ξετρέλανε.

Το κυρίως ηταν ενα πιάτο ημέρας, κεφτεδάκια και ρύζι λιγο πικάντικα πολυ νόστιμο και καλή μερίδα. Γενικά το σύνολο των πιάτων ηταν συμπαθητικό κάποια καλυτερα και κάποια χειρότερα και παρότι και το σέρβις ηταν καλό και το κέρασμα στο τέλος καλή χειρονομία και ο λογαριασμός πολυ καλός κάτι λείπει. Δεν πήραμε κάποιο πιάτο για το οποίο θα ξαναπηγαίναμε δε βρήκα και κάτι ακόμη στον κατάλογο για να πω οτι θα το επισκεφτώ ξανά για να το δοκιμάσω.

Γενικά φιλότιμη προσπάθεια απο όλους αλλα νομιζω οτι πρέπει να βρει ενα πιο ξεκάθαρο χαρακτήρα το μαγαζί.

Ιούλ

Πολυ καλο μεζεδοπωλειο στα Μελισσια
Εχει γινει στεκι μας. Πολυ καλη θεση με ανετη προσβαση καλοι μεζεδες και πολυ καλο ρακι (απο αυτο που το πρωι ξυπνας τζαμι! οσο και ναχεις πιει! ) σε πολυ καλο περιβαλλον με πολυ φιλικη εξυπηρετηση.

Ησυχο, χωρις περιττες βαβουρες και με καλη ποιοτητα μουσικου υποβαθρου. Αυτο ακριβως που λεω: Υποβαθρο: δεν σε καταπιεζει η ενταση, μπορεις να πεις δυο κουβεντες με τον διπλανο σου και να εχεις ενα "ντυσιμο" της βραδιας σου με καλη μουσικη! σε αντιθεση με κατι ουζαδικα που θεωρουν οτι οσο πιο πολυ τιναζουν τα αυτια σου στον αερα τοσο πιο κεφι γινεται...

Το καλυτερο ομως ειναι η πολυ καλη σχεση ποιοτητας και τιμης. Πολυ καλη προταση μεζεδοπωλειου για τα Μελισσια.