Πρωϊνό, πρόγευμα, ελληνική και μεσογειακή, χορτοφαγική

15 Οκτ 2017

Ενα μαγαζι με, δυστυχως, πτοτικη πορεια ειναι το "Μανας Κουζινα", της Αιολου, στην πλατεια Αγιας Ειρηνης.

Πολλα υποσχομενο οταν ξεκινησε, με ορισμενα θεματακια αλλα και εμφανες περιθωριο βελτιωσης. Ο κοσμος αγκαλιασε μια φρεσκια ιδεα, αυτην του μαμαδιστικου φαγητου σε μια αμιγως τουριστικη περιοχη και εναν πολυσυχναστο πεζοδρομο γεματο με καθε λογης στριτ φουντ.
Φευ! οι προσδοκιες διαψευστηκαν πανηγυρικα, καθως το Μανας Κουζινα συνεχισε τη διαδρομη του απολυτα συνυφασμενο με το κλιμα της περιοχης, ουδεποτε εξελιχθηκε ως προς τις προσφερομενες υπηρεσιες παρα προτιμησε να αναγει την παραπανω πρωτοτυπη ιδεα σε ακομη μια τουριστικα εκμεταλλευσιμη στριντφουντικη προταση ενδεδυμενη απλα με το μανδυα του σπιτικου, ποιοτικου φαγητου.
Βραδυ Κυριακης, με αρκετα φαγαδια της περιοχης κλειστα, δυο ατομα μετα απο μακρα περιηγηση και αρκετη σκεψη καθισαμε στο Μανας Κουζινα, εξω σε τραπεζακι επι της Αιολου.

Παραγγειλαμε 1/2 λιτρο λευκο κρασι και διαφορα, απο ενα μενου που συχνα διαφοροποιειται, για τη μεση:
- Τηγανοψωμο, απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει, χωρις λαδιλα, νοστιμο και σε ικανοποιητικη ποσοτητα.

- Κασερομπατζο, ιστορικο ελληνικο σκληρο αιγοπροβειο τυρι της Δυτικης Μακεδονιας ο μπατζος, Π. Ο. Π. πλεον, με μια μαρμελαδα απο πανω, που ομως δεν το απογειωνε, χωρις ωστοσο να ειναι κακο.
- Ρολο ψαρονεφρι, αδυναμο πιατο, κακο κρεας, μικρη ποσοτητα.
- Γκογκες Αργολιδας, ισως το καλυτερο εξ οσων δοκιμασαμε. Τα παραδοσιακα ζυμαρικα της Αργολιδας (και Λακωνιας), σα κοχυλια, με τριμμενη μυζηθρα και βουτυρο, πεντανοστιμα
- Ελιες με παξιμαδακια, ηρθαν ως καλωσορισμα, χωρις να ζητηθουν, ωστοσο... χρεωθηκαν και μαλιστα Χ2 (2.8€ συνολο). Ουπς!
- Λεμονοπιτα, με λαϊμ -πρωτοτυπο-, συμπαθητικη οχι ομως ελαφρια, ως ειθισται και επισης μικρη ποσοτητα.

- Μωσαϊκο, με μαυρη και λευκη σοκολατα, επισης καλο αλλα αρκετα βαρυ, δε χωνευτηκε καθολου ευκολα.. Λιγο μεγαλυτερο απο το αλλο.
Στο σερβις, νεες κοπελες, φιλικες, με χαμογελο και ορεξη για κουβεντα και πλακιτσα. Μια χαρα δηλαδη αφου το ολο κονσεπτ του μαγαζιου ειναι στραμενο προς αυτη την κατεθυνση, με εντονο το νεανικο στοιχειο, απο την κουζινα και το προσωπικο εως το πελατειακο κοινο.
Ο χωρος ειναι συμπαθητικος μεσα στο ομορφο κτηριο αλλα πολυ μικρος, με θεα στην κουζινα. Εξω ομως ειναι καλυτερα με θεα στην πλατεια αλλα και την περατζαδα της Αιολου.
Τελος, οι τιμες και το VfM. Δεν ειναι υψηλο σε καμια περιπτωση. Αντιθετως...
«Φουσκωσαμε» με τα γλυκα (θα μπορουσαμε να ειχαμε περιοριστει στο ενα), ομως ποσοτικα το καταστημα υστερει (οχι πως πεταει ποιοτικα αλλα εν πασει περιπτωσει εκει ειναι σε ικανοποιητικο επιπεδο). Οκ, προθεση μας ηταν να μοιραστουμε καποια πιατα, ομως δεν πηραμε παρα πολλα, 4, εκ των οποιων ενα τηγανοψωμο και ενα τυρι.. κι ομως μαζι με το κρασι και τα γλυκα η «λυπητερη» ανηλθε στα 40€ ητοι 20€ / ατομο οπου αν εξαιρεσουμε το κρασι ειμαστε οριακα στο τελος της πρωτης κατηγοριας αρχες της δευτερης.. μαλλον ακριβα εν τελει. 1,5/4 το VfM, 2-2,5/4 η γευση και, δυστυχως, δεν μπορω να το προτεινω παρα το ελπιδοφορο προτζεκτ που προκυπτει -και- απο την ονομασια αλλα και τα υπεροχα πιατα, που κατα καιρους προσφερει, απο καθε γωνια της Ελλαδας..

31 Μαι 2016

Παρασκευή βράδυ. Μπαίνουμε αιολου με σκοπό να κατευθυνθουμε σε κάποιο από τα πολλά street food μαγαζάκια. Τραβάει το προσοχή μας όμως το κουζινα μανας και μας αρέσει η ιδέα αυτού που υπονοεί και αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο. Τα μισά τραπέζια αδεια

Φαγητό. Δοκίμασα το χταπόδι με τη φάβα και μαρμελάδα κάπαρη. Ήρθε ένα καμένο πλοκάμι από χταπόδι πάνω σε φάβα με μερικά καραμελωμένα κρεμμύδια, σταφίδες και κάπαρη. Μερίδα παιδική και ανοστο σε γενικές γραμμες, τιμη 7.50. Ο σύνοδος μου πήρε κόκορα κριθαροτο και μαστίχα. Αρκετά πιο εύγευστο, απογοητευτικη ποσότητα για 8.20.

Εξυπηρέτηση. Μας υποδέχτηκε μια ευγενική κοπελίτσα. Πήρε παραγγελία μια μεγαλύτερη σε ηλικία με χιούμορ λίγο πιο σαρκαστικό από ότι προτιμώ στην εξυπηρέτηση. Μισή ώρα με τρία τέταρτα αναμονής για να έρθουν τα πιάτα μας, ελπίζω να σημαίνει ότι μαγειρευτηκαν εκείνη τη στιγμή? Δεν ξέρω με βεβαιότητα.

Χώρος. Στεγάζεται σε ενα πολυ ομορφο κτιριο. Θα μπορούσε να γίνει καλύτερη προσπάθεια στη διακόσμηση

Vfm. Δεν υπήρξε κάτι που θα μας κάνει να το ξαναπροτιμησουμε.

12 Ιαν 2016

Πρώτη φορά επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί! Ομολογουμένως σε "κερδίζει" οπτικά να μπεις! Είναι κάτι το διαφορετικό στο κέντρο, διαφορετική πρόταση "μαμαδίστικη"! Προσεγμένο και καθαρό!

Δοκιμάσαμε μουσακά και παστίτσιο, τα πιάτα ήταν νόστιμα και περιποιημένα! Λειτουργεί ως self-service, παρόλα αυτά υπάρχει προσωπικό που σερβίρει κανονικότατα! Εξυπηρετικοί και πρόθυμοι!

Αυτό που ίσως θα πρέπει οι ιδιοκτήτες να ξαναδούν είναι σε κάποια πιάτα τις τιμές, και αυτό λόγω της περιόδου που διανύουμε!

Θα ξαναπάω σίγουρα, να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα!

18 Ιουν 2016

Κακό φαγητό.. μικρή μερίδα και πανάκριβο ……. Συγκεκριμένα πλήρωσα μια μερίδα φακές 8,90 ευρώ (το μαγαζί προφανώς δεν ξέρει την λέξη κρίση)……

Στην ερώτηση γιατί κοστίζει τόσο η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι είχε μέσα κ χταπόδι…(ανάθεμα και είχε δείγμα χταποδιού).

Επίσης η μερίδα ήταν πολύ μικρή με αποτέλεσμα να μείνω νηστικός. Από τα χειρότερα που έχω φάει με διαφορά. Δεν το προτείνω και αυτοί που μου το πρότειναν μετά το σημερινό κάζο μου δεν νομίζω να ξαναφάνε στο συγκεκριμένο μαγαζί….