Πρωϊνό, πρόγευμα, ελληνική και μεσογειακή, χορτοφαγική

04 Αυγ 2015

Δεύτερη φορά που τρώω στο συγκεκριμένο μαγαζί κάνοντας βόλτα στην Αιόλου μετά από ψώνια, μαγειρευτό φαγητό, καλές τιμές, μεγάλες μερίδες και ελληνικές μπύρες!!!

Τα παιδιά πολύ εξυπηρετικά και φιλικά, καλή και φιλότιμη προσπάθεια και επιτέλους λίγο σπιτικό φαγητό στο κέντρο, κόντρα στα κεμπάπ και τα σουβλάκια...
Συνεχίστε την καλή προσπάθεια!!!!

01 Ιαν 2015

Μέρες γιορτινές, είπα να κατέβω κέντρο για ψώνια, χτες Σαββάτο 27-12-14...
και αφού ξεποδαριαστήκαμε (2 άτομα), είπα ώρα για φαγητό, ώρα περίπου 3μμ με κουπονάκι έτοιμο στην τσάντα από γνωστό site, πάμε στο μαγαζί να το δοκιμάσουμε.

Τραπεζάκια επί της Αιόλου (ο πανικός.... ), σελφ σέρβις το μαγαζι. Μπαίνουμε αναγκαστικά μέσα να δούμε βιτρίνα με φαγητά όπου μια γλυκύτατη κοπελίτσα ήρθε αμέσως να μας εξηγήσει τα φαγητά στη βιτρίνα. Είχε 10-12 διαφορετικά, μερικές σαλάτες και κάπου στο στριμωγμα με τον κόσμο, παίρνει το μάτι μου στην πόρτα με κιμωλία γραμμένο, τις τιμές.

Μεσαίο πιάτο χωρίς κρέας 4.90, με κρέας 6.90, μεγάλο πιάτο 10 ευρώ, σαλάτα 3.
Καμιά νύξη όμως από τους υπαλλήλους να εξηγήσουν τις τιμές. Δεν αναγραφόντουσαν και πουθενά εκεί στην βιτρίνα με τα φαγητά, που νομίζω θα έπρεπε. Το μόνο που μου δείξανε, ήταν το μεσαίο και το μεγάλο πιάτο και αυτό προφανώς επειδή ρώτησα εγώ.

Είχε 2 ταψιά με πίτες, ρωτάω τι είναι το ένα, μου απαντά
-"πίτα Σίφνου" (σύρου? τήνου? δε θυμάμαι)
-Τι έχει μέσα?
-διάφορα (???????)
Στην προσπάθεια μας, λόγω στριμώγματος και θολωμένων τζαμιών βιτρίνας, να διαλέξουμε φαγητά, ρωτάω τον τύπο μέσα από το πάσο, ξανά για την πίτα την περίεργη. Η απάντηση που πήρα ήταν "είναι σαν πίτσα". Αυτά που έβλεπα εγώ σαν υλικά, ήταν κρεμμύδι, ελιές, ίσως και ντομάτα (σαν πίτσα......... )

Το κουπόνι ήταν για 12 ευρώ παραγγελία, διαλέγουμε ένα που δε θυμάμαι όνομα αλλά ήταν κολοκυθάκια και πατάτες, σε φέτες, μαγειρεμένα με ανθότυρο, ένα μουσακά που όταν ζητήσαμε να είναι γωνία, μια δυσαρέσκεια τη διακρίναμε, μια σαλάτα λάχανο-καρότο και 1 μπύρα Βεργίνα.

Λογαριασμός 16 ευρώ, πληρώνω δλδ συμπληρωματικά 4 ευρώ. Απόδειξη κόπηκε μόνο όταν το ζήτησα.....

Καθόμαστε έξω και αρχίζουμε τα σχόλια.....

ο μουσακάς... μερίδα θεωρώ τραγικά μικρή για σχεδόν 7 ευρώ (επειδή ήταν φαγητό με... κρέας) Από άλλα μαγαζιά που έχω φάει, ήταν έως και μισή μερίδα μικρότερη η ποσότητα. Νόστιμος αλλά τίγκα στη ζάχαρη η μπεσαμέλ του. Μελιτζάνα... άφαντη... (ούτε ένα κομματάκι δεν πετύχαμε, μόνο πατάτες)

Το δικό μου που ήταν τα κολοκυθάκια, ήταν πάρα πολύ νόστιμο, αλλά όχι για να χορτάσω.. ούτε καν.
Η δε σαλάτα.. έλεος! 3 ευρώ για ατομική σαλάτα? σε μπωλ δημητριακών? μπωλ για ζελέ να το πω? Τρία ευρώ την χρεώνουν σε ψητοπωλείο σε βαθύ πιάτο γεμάτο και όχι και αραιο αραιο! πόσο κοστίζουν το λάχανο και τα καρότα το κιλό? πόσα γραμμάρια να βάλανε στο πιάτο?

Για τα 10 ευρώ που πραγματικά μου κόστισε για 2 άτομα και μόνο με μια μπύρα, χωρίς ψωμί, οριακά να τα άξιζε.
Το μαγαζί έχει χαρακτήρα, μαζεύει νεολαία με συγκεκριμένο στυλάκι, δε μου ταιριάζει όμως. Ισα που μας κόπηκε η πείνα, δε πρόκειται να ξαναπατήσουμε. Next time φαγητό κάπου αλλού, να λέμε ότι φάγαμε πραγματικά με 16 ευρώ. Ισως να είναι καλή λύση, να κάτσεις μόνο για κρασί ή μπύρα, όχι για να "φας".

28 Αυγ 2014

Από την πρώτη στιγμή ένιωθα πως κάτι δεν πήγαινε καλά.

1. Πρώτον, δεν είχε φαγητό όταν φτάσαμε. Τι εννοώ? Το μέρος λειτουργεί σαν μαγειρείο οπότε βγάζει φαγητά σε συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Σεβαστό. Ωστόσο, όταν φτασαμε, η σερβιτόρα μας είπε πως σε 15 λεπτά θα είναι έτοιμα τα φαγητά. Πέρασαν 30+ λεπτά και φαγητά δεν είδαμε. Κατά την αναμονή μας, δεν επιτρεπόταν ούτε μια σαλατα/ορεκτικα να μας φέρουν.

2. Δευτερον, το φαγητό ήταν μέτριο. Η χωριάτικη σαλάτα δεν είχε φέτα και το ψωμι σερβιρίστηκε πάνω σ'ενα χαρτομάντηλο.

Για 37 ευρώ, πήραμε= 4 μπύρες, μελιντζανόσαλατα, 2 μπουτάκια κοτόπουλου, πιπεριές γεμιστές με τυρί, πατάτες φούρνου, ομελέτα και σαλάτα+φέτα.

3. Δεν κόψανε απόδειξη την πρώτη φορά. Για αυτό έβαλα 1/4 στην εξυπηρετηση. Σε κοροιδευει στα μούτρα σου ο ιδιοκτητης όταν δεν σου κόβει απόδειξη. Για μαγαζί πάνω στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, δεν θέλω να σκεφτώ σε πόσους ΔΕΝ έχουν κόψει απόδειξη.

Το Μανας Κουζινα πλασάρεται ως back to the roots μαγειρείο με μαμαδίστικο φαγητό. Σε αυτο το πνεύμα, θα έπρεπε οι μερίδες να είναι ενιαίες. Το κοτοπουλο φουρνου δεν σερβίρεται ξεχωριστα απο τις πατάτες του. Basic mama's rules.

08 Μάρ 2014

Αρκετά φιλότιμη προσπάθεια από δύο νεαρά παιδιά που σκέφτηκαν σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία της Αθήνας που εσχάτως σφύζει από νεολαία και από καινούρια μαγαζιά που ανοίγουν συνεχώς, να κάνουν μια προσπάθεια στο χώρο της εστίασης με έμφαση στη μαμαδίστικη κουζίνα, προφανώς έχοντας έμπνευση από τις δικές τους μαμάδες (! ).

Εξυπηρέτηση πολύ φιλική και γρήγορη αν και self service. Μου έκανε εντύπωση ότι ενώ δεν πήρα τίποτα να πιω, μου πρόσφεραν μόνοι τους το νερό χωρίς να με "υποχρεώσουν" να πάρω εμφιαλωμένο. Η λογική του μαγαζιού στηρίζεται σε φαγητά που βλέπεις μέσα από τη βιτρίνα και παραγγέλνεις αναλόγως. Η πρωτοτυπία ωστόσο είναι ότι στο κυρίως φαγητό που παίρνεις, περιλαμβάνεται στην τιμή και μία σαλάτα της επιλογής σου από αυτές που διαθέτει τη συγκεκριμένη μέρα το κατάστημα. Το μενού απ΄ ό, τι κατάλαβα ανανεώνεται ανά 2-3 ημέρες. Διαπίστωσα επίσης ότι είχε και κάποια νηστίσιμα πιάτα έτσι ώστε να εναρμονιστεί στο πνεύμα των ημερών.

Ο χώρος συνδυάζει στοιχεία παραδοσιακά όπως π. χ. το σχέδιο εν είδει μωσαϊκού στο πάτωμα αλλά και στοιχεία μοντέρνα με τα ψηλά τραπέζια που μοιάζουν με πάγκους και τις καρέκλες τόσο στον εξωτερικό όσο και στον εσωτερικό χώρο. Η λογική στο θέμα αυτό στηρίζεται στο free sitting όπως μου είπαν, δηλαδή ο καθένας κάθεται όπου θέλει, ακόμη και στο ίδιο τραπέζι με κάποιον άλλο. Πρωτότυπο και ενδιαφέρον. Όσο καλοκαιριάζει πάντως θα είναι πολύ ωραία και έξω πάνω στον πεζόδρομο και με θέα όλη την πλατεία της Αγίας Ειρήνης.

Ποιότητα φαγητού: έχει 6-7 κυρίως πιάτα που μπορείς να τα συνοδεύσεις με διάφορα, (πατάτες, ρύζι, σπαγγέτι κ. ά), 5-6 σαλάτες και κάποια ορεκτικά. Το φαγητο μου άρεσε και ήταν αρκετά χορταστικό. Είναι όντως μαμαδίστικο και σου φέρνει μια νοσταλγία. Νομίζω ότι αποτελεί μια τίμια και φθηνή επιλογή στο κέντρο της Αθήνας, καθώς πλήρωσα 6 ευρώ για ένα κυρίως με κρέας και μία σαλάτα, όταν οι τιμές σε μαγαζιά fast food ή burgerάδικα είναι πολύ υψηλότερες, η ποιότητα σαφώς χαμηλότερη και το φαγητό τις περισσότερες φορές πλαστικό και προκάτ.

19 Φεβ 2014

Όπως πιθανόν έχετε καταλάβει, έχω βάλει σκοπό να δοκιμάσω όλα τα μαγαζιά που βρίσκονται στο Μοναστηράκι και αναφέρονται στο site. Χτές λοιπόν ήταν η σειρά του μάνας κουζίνα, μιάς και η ορεξή μου τράβαγε κάτι μαγειρευτό.

Για τον χώρο και το concept του μαγαζιού έχουν μιλήσει ήδη οι άλλοι χρήστες οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο εκτός του ότι υπάρχει μια μικρή άνοδος στΙς τιμές. Το μεσαίο πιάτο (που πήρα εγώ) κοστίζει πλέον 6 ευρώ και όχι 5.80. Βέβαια υπήρχε και μια προσφορά για μεγάλο πιάτο με 250ml μπύρα στα 10 ευρώ.

Τα φαγητά που υπήρχαν χτες αργά το μεσημέρι λοιπόν ήταν: μπιφτέκια/κεφτέδες, λαχανόρυζο, χοιρινό κρασάτο, ρύζι , πατάτες με χταπόδι, πατάτες απλές φούρνου, λουκάνικο τηγανιά, κουνουπίδι γιαχνί, σκορδομακάρονα, κοτόπουλο γιουβέτσι και ίσως και κάτι άλλο που μου διαφεύγει.

Από σαλάτες υπήρχε επιλογή μεταξύ λάχανου καρότου, πατατοσαλάτας, ταμπουλέ και πατζαριών ενώ στα γλυκά υπήρχαν πορτοκαλόπιτα και γαλακτομπούρεκο σοκολάτας και κλασσικό.

Το πρόβλημα που είχα σε αυτό το εστιατόριο ήταν ότι στη βιτρίνα τα φαγητά δεν μου φαινόντουσαν ορεκτικά, δε με τράβαγαν, βρε παιδί μου, να τα δοκιμάσω, γιαυτό και επέλεξα το μεσαίο πιάτο.

Διάλεξα τελικά τα μπιφτέκια/ κεφτέδες και τα σκορδομακάρονα ενώ η φιλενάδα που ήταν μαζί πήρε το χοιρινό, πατάτες και σαλάτα λάχανο.

Τελικά το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο! Ο κιμάς στα μπιφτέκια (που έμοιαζαν με μεγάλους κεφτέδες όμως ,γιαυτό τα αναφέρω κι έτσι) ήταν καλής ποιότητας, νόστιμος, αφράτος, με άρωμα δυόσμου και την παρουσία ψιλοκομμένων λαχανικών ενώ τα σκορδομακάρονα ήταν ωραία βρασμένα, με έντονη τη γεύση του σκόρδου αλλά ταυτοχρόνως ελαφρά, με χοντροκομμένο ζωντανό μαιντανό που έδινε μια άλλη διαστάση σε αυτό το απλό πιάτο.

Με ρώτησαν αν θέλω τυρί στα μακαρόνια και μου έβαλαν μια καταπληκτικά νόστιμη μυζήθρα. Επίσης πρέπει να τονίσω ότι, ενώ τα φαγητά ήταν γευστικά έντονα, ήταν ταυτοχρόνως και πολύ ελαφρά με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν παρενέργειες(ειδικά λόγω σκόρδου) την υπόλοιπη μέρα.

Εννοείται ότι δοκίμασα και από το φαγητό της φίλης που ήταν εξίσου καλομαγειρεμένο και με καλής ποιότητας υλικά . Ισως το χοιρινό να ήθελε λίγο λιγότερο λάδι και οι πατάτες, κατ εμέ, λίγο λιγότερο δεντρολίβανο, αλλά ήταν νοστιμότατο. Ειδική μνεία επίσης στο ψωμάκι τους. Δοκίμασα μια μπουκιά από τη φίλη και είναι πραγματικά ωραιότατο.

Μια μικρή ένσταση που έχω είναι σχετικά με τη θερμοκρασία του φαγητού το οποίο ήταν χλιαρό και όχι ζεστό. Βέβαια δεδομένου και του τρόπου λειτουργίας του μαγαζιού δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Ας το κοιτάξουν πάντως μαζί με την εικόνα των φαγητών. Είναι κρίμα, ένα τελικά νόστιμο φαγητό, που το επιλέγεις από βιτρίνα, να χάνει από την εικόνα του.

Οι μερίδες τώρα δεν είναι ούτε μεγάλες, ούτε μικρές. Είναι αυτό που λένε οι διαιτολόγοι..... μερίδα εστιατορίου (στο μεσαίο πιάτο τουλάχιστον). Δεν μπορώ να πω ότι δεν χόρτασα, αλλά ούτε ότι έσκασα. Ένα κάτι τις παραπάνω θα το ήθελα. Φυσικά στο μεγάλο πιάτο ήταν πιο ικανοποιητική η ποσότητα οπότε καλό vmf το λες, τρελό όχι.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση, δεν είχαμε κανένα παράπονο. Τα παιδιά ήταν εξυπηρετικά και φιλικά, μας ρώτησαν αν μείναμε ικανοποιημένες από το φαγητό και πρότειναν να μας κεράσουν πορτοκαλόπιτα. Δυστυχώς έπρεπε να φύγουμε και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα γλυκά τους. Σκοπεύω όμως να το κάνω την επόμενη φορά.

Σίγουρα δεν είναι ένα μαγαζί στο οποίο θα πρότεινα να ξεκινήσετε από μακριά για να έρθετε επί τούτου να φάτε. Σίγουρα όμως αποτελεί μια εξαιρετική λύση για φαγητό αν είστε στην περιοχή ή κάπου κοντά και θέλετε κάτι μαγειρευτό. Το φαγητό είναι και καλής ποιότητας και νόστιμο. Εγώ πάντως σίγουρα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και τα άλλα πιάτα τους, να πιώ καμιά μπυρίτσα και να χαζολογήσω την περατζάδα τρης Αιόλου.

21 Ιαν 2014

Αιολου πολύ γλυκός χώρος και μια εύκολη λύση για κάτι οικονομικό και με, ας πούμε, άποψη

Έχει μικρή επιλογή πιάτων και σαλάτας, αξιοπρεπώς μαγειρεμένα και σε τιμές λόγω της κρίσης καλες αφού τις διαμορφωνεια ανάλογα με το πιάτο, δε θυμάμαι καλα τώρα αλλα έχει μεγάλο πιάτο και σαλάτα, στο οποιο μεγάλο μπορείς να βάλεις 2 είδη φαγητών
και μικρο πιάτο μ ένα είδος φαγητού και σαλάτα

Όλα αυτά σ ένα πιάτο
Είναι μια καλη λύση όπως προανέφερα αλλα εκείνο που δε μου έκανε καθόλου καλη εντύπωση σε όσες φορές το έχω επισκεφθεί, 5-6 φορές μεσημέρια, είναι ο μαγειρας που προτείνει τα φαγητά στη βιτρίνα, έχει ένα ύφος και ένα χιούμορ που δεν το "έχω" εγώ τουλάχιστον

Κάποια στιγμή καθήμενος σε τραπεζα που έβλεπε στη βιτρίνα των φαγητών διαπίστωσα ότι και άλλος πελάτης ένιωσε άβολα με το μαγειρακο, γιατι άκουσα τι έλεγε διπλα μου
Τα γλυκα είναι απίστευτα και γενικά είναι μια αξιοπρεπης λύση

10 Δεκ 2013

Για το Μάνας Κουζίνα συνέβη το εξής οξύμωρο.
Είχα ακούσει από πολύ κόσμο θετικότατα σχόλια αλλά επίσης είχα διαβάσει μέτριες έως κακές κριτικές στο Ask4food. Οπότε, η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να πηγαίνει κάποιος ο ίδιος για να βγάζει τη δική του άποψη.

Κυριακή μεσημέρι, μέσα Νοέμβρη, λίγο μετά τη λήξη του Μαραθωνίου. Ο ήλιος και ο ουρανός της Αθήνας σε μεγάλα κέφια. Μπορεί να λένε ότι η πόλη έχει χίλια στραβά (αν και σε αυτό είμαι άκρως αντίθετος…) όμως έχει έναν ευλογημένο καιρό. Το τουρισταριό που είχε έρθει από Αγγλίες/Σουηδίες/Ολλανδίες είχαν πάθει την πλάκα τους και κυκλοφορούσαν με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!!

Έτσι, η ιδέα να κάτσουμε στους πάγκους που έχουν στήσει έξω από το εστιατόριό τους, μας φάνηκε ότι καλύτερο.
Δε ξέρω όμως τι θα γίνει όταν ο καιρός κρυώσει, αφού ο εσωτερικός του χώρος αν και γλυκύτατος (λατρεμένο πάτωμα!) είναι σχετικά μικρός.

Σαν πρωτοεμφανιζόμενός τους, ζήτησα να μου κάνουν μία «ξενάγηση» στις γεύσεις τους και στον τρόπο που λειτουργούν.

Τα παιδιά πίσω από τον πάγκο τους, ευγενικά και χαμογελαστά, με ενημέρωσαν για την φιλοσοφία τους, τις γεύσεις που είχαν ετοιμάσει και τον τρόπο που μπορούμε να παραγγείλουμε.

Κι εγώ και η παρέα μου, επιλέξαμε το μεγάλο πιάτο τους, στο οποίο μπορείς να βάλεις δύο κυρίως και μία σαλάτα. Η τιμή γι αυτή την επιλογή είναι στάνταρ και είναι στα 7,80 ευρώ. Υπάρχουν και δύο πιο φθηνές επιλογές αλλά με μικρότερη ποσότητα.
Δεν λέω ότι αυτό είναι παρθενογέννεση ή η σύλληψη του αιώνα, αλλά τουλάχιστον ξεφεύγει από την πεπατημένη κι έχουμε ανάγκη από φρέσκιες ιδέες.

Τα κυρίως τους πρέπει να ήταν γύρω στα 10 και επιπροσθέτως υπήρχαν και κάποια ήδη ομελέτας.

Εγώ προτίμησα γιουβέτσι μελιτζάνας με κουκουναρόσπορο. Γενικά αγαπώ όποιο πιάτο έχει σχέση με μελιτζάνα, όμως αυτό ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Χυλωμένο όσο έπρεπε, μερακλίδικο, με τα καρυκεύματά του σε σωστές δόσεις. Μου άρεσε τόσο που σκέφτηκα να πάρω και μια μερίδα για το σπίτι. Τελικά είπα να μην υπερβάλω και στη συνέχεια μετάνιωσα που δεν την πήρα…

Το άλλο κυρίως που διάλεξα ήταν χοιρινό μαγειρεμένο με διάφορες πιπεριές. Πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Επίσης άκρως «σπιτικό», όπως μου είχαν πριν από λίγο διαφημίσει την κουζίνα τους. Θα μπορούσε άνετα να μου είχε σερβιριστεί σε φιλικό σπίτι, σε κυριακάτικο τραπέζωμα.

Στην σαλάτα τα χαλάσαμε λίγο. Επέλεξα μπατζάρια,. Πριν παραγγείλω τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει με απόλυτη ειλικρίνεια ότι είναι από κονσέρβα. Ήταν καλούτσικα, με μία σος γιαουρτιού αλλά σαφώς δεν συγκρίνονταν με τα φρέσκα. Πιστεύω ότι η εκδοχή της κονσέρβας μπορεί να καλύπτει την ευκολία της ετοιμασίας τους, αλλά το θεωρώ αστοχία τους κι ότι δεν ταιριάζει με την φιλοσοφία τους.

Η υπόλοιπη παρέα πήρε κοκκινιστό μοσχαράκι και ζυμαρικά με τυριά, τα οποία πήραν επίσης τα εύσημα που τους άξιζαν. Οι μερίδες τους, αντίθετα με τα όσα διάβασα σε άλλες κριτικές, ήταν χορταστικότατες.

Το ψωμί τους ήταν επίσης προσεγμένο και φρεσκότατο, κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό. Πολλά εστιατόρια δε δίνουν σημασία στο ψωμί που σερβίρουν, κάτι που θεωρώ μέγα λάθος.
Από αναψυκτικά και ποτά, έχουν μόνο ελληνικές φίρμες κάτι που επίσης εκτιμήσαμε.
Καιρός είναι να υποστηρίξουμε έμμεσα ή άμεσα την τοπική παραγωγή μας.

Κι αφού φάγαμε, μας έπιασε μια τρελή διάθεση για γλυκάκι.
Ξαναμπήκαμε μέσα για να δούμε τι είχαν να μας προσφέρουν.
Διαλέξαμε μηλόπιτα με σταφίδες και ένα γλυκό που εμφανισιακά θύμιζε γαλακτομπούρεκο αλλά ήταν φτιαγμένο με κρέμα αχλαδιού. Και τα δύο ήταν το ίδιο νόστιμα και δεν κόστισαν μια περιουσία. Και για τα δύο πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 5 ευρώ.

Σε μία περιοχή που παλιότερα επικρατούσε το σουβλάκι και το κεμπάπ, κάνουν επιτέλους την εμφάνισή τους εναλλακτικές λύσεις του στυλ «μαγειρευτό», «ινδικό» και «αραβικό». Ευπρόσδεκτες και δελεαστικές αλλαγές, τις οποίες θα υποστηρίξω…
Αν θα ξαναπήγαινα? Ε φυσικά και μάλιστα σύντομα!

12 Νοε 2013

Το κόνσεπτ είναι πολύ καλό, με τις συνταγές από όλη τη χώρα σε κουπάκι/πιατάκι/πιάτο με 2,5/5/7,8€ αντίστοιχα. Βρίσκεται σε σημείο υπερστρατηγικό απέναντι από την εκκλησία της Αγ. Ειρήνης με όλη την περατζάδα της Αιόλου και της πλατείας πάνω του.

Η διαδικασία έχει ως εξής: βλέπεις στην αχνιστή βιτρίνα τα κοτόπουλα τσερέπα, τα σοφρίτο, τα ζυμαρικά της Λήμνου, τις σουπιές με το σπανάκι κλπ, στη δίπλα βλέπεις και τα σαλατικά (παιζει πολύ το ταμπουλέ), αποφαίνεσαι πόσο πεινάς και πόσα θέλεις να δώσεις και διαλέγεις το μέγεθος του πιατιδίου, το οποίο γεμίζει με ό,τι θέλεις (1, 2 ή 3 είδη), παίρνεις το δίσκο σου (σελφ σέρβις το μαγαζί), θα πρότεινα να πάρεις και ψωμάκι γιατί είναι 0,20€ και πολύ νόστιμο, κάθεσαι και τρως.

Είναι σούπερ, όταν έχεις βαρεθεί τα σουβλάκια, τις πίτσες και τις τυρόπιττες, είναι ευχάριστο street food, και γευστικά ένα κλικ πιο πάνω. Οχι όμως κάτι ιδιαίτερο.

Για το θέμα της τιμής, με το πιάτο των €5 εγώ είμαι εντάξει, και δεν τρέφομαι με μαρουλόφυλλα, εννοώ δεν είμαι σε μόνιμη δίαιτα. Οι νεότατοι ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι είναι ευγενέστατοι και χαμογελαστοί.

25 Σεπ 2013

Αν και πήγα ενθουσιασμένη με το Concept σε μια περιοχή που γενικά μου αρέσει έτσι όπως έχει αναβαθμιστεί, τελικά έμεινα απόλυτα απογοητευμένη. Επίσης ο κατάλογος στην είσοδο με τοπικες σπεσιαλιτε ήταν καλός οιωνός..αλλά δεν η συνέχεια δεν ήταν τόσο ευχαριστη.

Το φαγητό, ίσως να ήταν και καλό, αλλά οι 3 πηρουνιές (μικρές) ανά είδος, δεν έφταναν για να το αξιολογήσω.
Πήρα το μεγάλο πιάτο (2 κυρίως+ ένα ορεκτικό) και δοκίμασα
γιουβετσι σε πήλινο, που ουσιαστικά ήταν με κιμά και όχι με κρέας (η πιο μεγαλη μερίδα που ειδα σε σχεση με όλα τα υπολοιπα, μακρονια με γαριδες (1 πηρουνια μακαρόνια και μια γαριδα) και ελάχιστη σαλάτα.

Πραγματικά έφυγα νηστική και αν και τα 7,80Ε/πιάτο είναι λίγα, συγκρίνοντας με τις συγκεκριμένες ποσότητες είναι υπερβολικά πολλά. Πάω στην Μπουκα στα Εξάρχεια με 6,5Ε τρωω ένα κανονικό πιάτο φαγητο σπιτικό.

Το προσωπικό ευγενικό, ο χωρος ωραίος πάνω στην πλατεία, αλλά με χάλασε πολύ το θέμα της ποσότητας, που δεν το έχω πάθει πουθενα αλλου.

23 Σεπ 2013

Έχοντας ακούσει πολλά για το "Μάνας Κουζίνα", το επισκέφθηκα χθες με την παρέα μου.

Το φαγητό είχε σπιτική γεύση, ωστόσο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ή συγκλονιστικό (οι σουπιές που έφαγα ήταν μάλλον άψητες), ενώ οι μερίδες ήταν πολύ τσιγγούνικες, καθιστώντας τις τιμές πολύ υψηλές.

Για να φάει κανείς, θα πρέπει να είναι διατεθειμένος να δώσει ένα 10αρικάκι τουλάχιστον (ποσό τσουχτερό αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για self service φαγητό "δρόμου"), ενώ αν μετά το φαγητό του έρθει μια υπογλυκαιμία, καλύτερα να το καλοσκεφτεί, εκτός αν δεν τον πειράζει να δώσει 2,60 ευρώ για ένα κομμάτι μωσαΐκού που δεν ξεπερνούσε σε μέγεθος μισή σοκοφρέτα...

Συμπερασματικά, όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι... Aς ελπίσουμε ότι στην πορεία τα πράγματα θα αλλάξουν, καθώς πρόκειται για ένα όμορφο μαγαζί, στην καρδιά της Αθήνας, που φαίνεται ότι έχει φτιαχτεί με μεράκι -κόντρα στη φιλοσοφία του fast food-, το οποίο ωστόσο για την ώρα φαίνεται να έχει παρασυρθεί από τη λογική του γρήγορου χρήματος...

Έκπτωση μέχρι 10%

DOS HERMANOS