ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΣΚΙΟΥΡΟΣ

Αργεντινή - Βραζιλία

Δημητρέσσα 21, Ιλίσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ατμοσφαιρικός χώρος και βραζιλιάνικες σπεσιαλιτέ.
Γράψε τη δική σου κριτική

Αργεντινή - Βραζιλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Παρά τις αντιφατικές κριτικές στο ask4food για τον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ, ήθελα εδώ και πάρα πολύ καιρό να τον επισκεφτώ. Πρόκειται για μαγαζί άλλωστε που μετρά αρκετά, σχεδόν 20, χρόνια παρουσίας και προσφέρει ένα είδος κουζίνας (βραζιλιάνικη) που δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να γευτώ.
Οπότε, ένα βράδυ Παρασκευής, στα τέλη του Φλεβάρη, κανονίσαμε δύο άτομα να επισκεφτούμε τον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ.

ΧΩΡΟΣ/ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Βρίσκεται σε έναν ήσυχο δρόμο, δίπλα σε ένα δασάκι με πεύκα στην περιοχή των Ιλισίων. Το παρκάρισμα δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, σε κοντινή απόσταση επίσης βρίσκεται ο σταθμός του μετρό Μέγαρο Μουσικής, οπότε η πρόσβαση είναι σε κάθε περίπτωση εύκολη.

Εσωτερικά το μαγαζί είναι μικροσκοπικό, με ιδιαίτερο στυλ. Τραπεζάκια με λευκά τραπεζομάντιλα, πράσινα και πορτοκαλί σουπλά, φορτωμένη, αλλά καλόγουστη διακόσμηση με διάφορα μικροαντικείμενα, ένα τζάκι στο βάθος (το οποίο ωστόσο δεν ήταν αναμμένο, υπήρχαν απλώς εντός του ορισμένα αναμμένα κεράκια) και στη μία μεριά ένα bar. Στα θετικά επίσης η όμορφη μουσική, σε ιδανική ένταση. Σχετικά με το κάπνισμα, δεν πρόσεξα να καπνίζει κανείς, το μαγαζί ωστόσο ήταν σχετικά άδειο (εμείς και άλλες δύο μικρές παρέες), οπότε έχω μια μικρή επιφύλαξη σχετικά.

Συνολικά πάντως ο χώρος μου άρεσε αρκετά, αν και για να πω την αλήθεια πιο πολύ μου θύμιζε bar, παρά εστιατόριο. Πιστεύω ωστόσο ότι η ατμόσφαιρα και το στυλ του μαγαζιού θα σας κερδίσουν. Εξωτερικά επίσης διαπίστωσα ότι υπήρχε ένας μικρός και περιποιημένος χώρος, δίπλα στο δασάκι και κάτω από τα πεύκα. Πιστεύω τους ζεστούς μήνες θα αποτελεί εξαιρετική επιλογή.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service επίσης μια χαρά, κέρδισε εξίσου υψηλή βαθμολογία. Ο σερβιτόρος ευγενικός, φιλικός και χαμογελαστός, νεράκι σε κανάτα, αποδειξούλα κανονικά για το σύνολο της παραγγελίας και κομμένη στην ώρα της. Επίσης μαζί με το ψωμί στην αρχή, μας προσφέρθηκαν δύο σαλτσούλες.

Η προετοιμασία επιπλέον των δύο κυρίως πιάτων έγινε μπροστά μας με έναν αρκετά ιδιαίτερο τρόπο, που πρόσθετε σίγουρα μια ευχάριστη νότα στο όλο σκηνικό. Πρώτα δηλαδή, σερβιρίστηκε το ρύζι, με γρήγορες κινήσεις, μετά το κρέας και τα συνοδευτικά και στο τέλος η σάλτσα.
Στα θετικά τέλος και η διάθεση του να μας εξηγήσει τα πιάτα και τι ακριβώς περιείχαν. Άριστα λοιπόν και εδώ …

ΓΕΥΣΗ:
Το μενού είναι αρκετά περιορισμένο και δεν πρόκειται να σας μπερδέψει. Γύρω στα 10 ορεκτικά, 7-8 κυρίως, 3- 4 σαλάτες και άλλα τόσα γλυκά. Επίσης σερβίρονται διάφορα κοκτέιλ, με σήμα κατατεθέν το εθνικό ποτό των βραζιλιάνων, την καϊπιρίνια.

Προσφέρεται επίσης και ένα μενού 2 ατόμων, στην τιμή των 30 €, το οποίο και προτιμήσαμε καθώς μας φάνηκε αρκετά πιο συμφέρον οικονομικά. Το συγκεκριμένο μενού περιελάμβανε 1 σαλάτα της επιλογής μας, 1 ορεκτικό (και συγκεκριμένα ποικιλία από δύο πιτάκια), 2 κυρίως από 3 διαθέσιμες επιλογές (φεσουάδα, κοτόπουλο κατυπίρι, mokeka vegan) και 1 γλυκό από τα διαθέσιμα.

Εμείς παραγγείλαμε:
- σαλάτα μάνγκο, η οποία περιείχε διάφορα μαρούλια, ραντίτσιο, μάνγκο, dressing από μάνγκο, σουσάμι και μέλι. Νόστιμη, χωρίς ωστόσο κάτι ιδιαίτερο, το dressing θα μπορούσε να είναι περισσότερο. Η ποσότητα για δύο άτομα ΟΚ.

- ποικιλία από τέσσερα πιτάκια, και συγκεκριμένα 2 κοσίνια, δηλ. γεμιστά με κοτόπουλο και 2 ρεσόλες, δηλ. με γέμιση κιμά. Αρκετά νόστιμα, τραγανά εξωτερικά, ωραία και η γέμιση με τα κατάλληλα καρυκεύματα, στα συν επίσης ότι δεν είχαν τραβήξει λάδι, οπότε καταναλώθηκαν πολύ ευχάριστα.

- φεσουάδα, σύμφωνα με τον κατάλογο, πρόκειται για το πιο τυπικό βραζιλιάνικο πιάτο. Αποτελείτο από 4 είδη κρέατος, με μαύρα φασόλια, πορτοκάλι, σπανάκι και φαρόφα (είδος τηγανητού αλευριού) και συνοδεία ρυζιού. Δυστυχώς, σχεδόν απογοητευτικό πιάτο. Τα κρέατα παντελώς άνοστα, δεν έδεναν καθόλου μεταξύ τους, η σάλτσα το ίδιο απογοητευτική, τα φασόλια και το σπανάκι δεν μπορούσαν να σώσουν την κατάσταση σε καμία περίπτωση. Αρνητικό το γεγονός ότι τα κρέατα δεν μπορούσα να τα ξεχωρίσω γευστικά, με εξαίρεση το λουκάνικο. Σου έδιναν την εντύπωση, παρά το πολύ μικρό μέγεθός τους, ότι είχαν προμαγειρευτεί αρκετή ώρα πριν, και πριν το σερβίρισμα ξαναμπήκαν στο τηγάνι με τα υπόλοιπα υλικά. Το ρύζι, καλοβρασμένο, αλλά επίσης άνοστο.

- κοτόπουλο κατυπύρι, δηλαδή κομμάτια φιλέτο κοτόπουλο, με φιλαδέλφεια και σάλτσα φρέσκιας ντομάτας. Επίσης συνοδεία ρυζιού. Εδώ τα πράγματα, ήταν οριακά καλύτερα, καθώς η σαλτσούλα από το τυρί και την ντομάτα ήταν κάπως πιο γευστική, αλλά συνολικά το πιάτο ήταν επίσης μέτριο. Το λεπτοκομμένο κοτόπουλο σου άφηνε την ίδια αίσθηση του προμαγειρεμένου.

- μουλάτα, δηλαδή σοκολατένιο κέικ, με μάυρη σοκολάτα, ρούμι και σταφίδες, συνοδεία από ζεστή σοκολάτα και κρέμα γάλακτος. Το γλυκάκι ήταν πιο συμπαθητικό, χωρίς ωστόσο να μας ενθουσιάσει. Νόστιμο το κέικ, τα λοιπά υλικά είχαν πολύ διακριτική παρουσία, ωστόσο, και σε κάποια σημεία δεν είχε ποτίσει καθόλου από τη σοκολάτα και την κρέμα γάλακτος.

Από ποτά, επιλέξαμε καϊπιρίνια, το κλασικό κοκτέιλ των βραζιλιάνων, το οποίο ήταν πολύ ωραίο, με πλούσια γεύση, αν και κάπως τσιμπημένο στην τιμή του (8 €). Μας άρεσε πάντως με την γυναίκα μου πάρα πολύ, για αυτό πήραμε και δεύτερο ο καθένας.

Συνολικά, η γευστική εμπειρία στον ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΚΙΟΥΡΟ πήρε πολύ χαμηλή βαθμολογία. Τα κυρίως πιάτα ήταν δυστυχώς απογοητευτικά, τα ορεκτικά και το γλυκό απλώς συμπαθητικά, οπότε τα κοκτέιλ δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να διορθώσουν τα πράγματα.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για το προσφερόμενο μενού και τα 4 κοκτέιλ, ο λογαριασμός ήρθε στα 62 €. Σίγουρα το κόστος ανέβηκε αρκετά λόγω των ποτών, αλλά η γεύση των πιάτων δεν μας ικανοποίησε καθόλου, οπότε και στο value for money η βαθμολογία μου θα είναι πολύ χαμηλή.

Ειδικά, μάλιστα, αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του μενού των 30 €, η βαθμολογία μου στην κατηγορία αυτή θα ήταν η χαμηλότερη δυνατή, καθώς όλες οι τιμές των πιάτων είναι πολύ τσιμπημένες, γεγονός αδικαιολόγητο για την ποιότητα και την ποσότητα των υλικών. Τα ορεκτικά πάνω από 8 €, οι σαλάτες κοντά στα 10 €, τα γλυκά στα 5 € και τα κυρίως από 9 έως 15 €.

Το προσφερόμενο μενού σου δίνει τη δυνατότητα να μειώσεις κάπως το κόστος της εξόδου σου, αλλά και σε αυτήν την περίπτωση η βαθμολογία μου δεν μπορεί να είναι παραπάνω από «2».

Συμπερασματικά, ο ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΣΚΙΟΥΡΟΣ είχε όλα τα φόντα να με κερδίσει, ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, καλή μουσική, ωραία κοκτέιλ, άψογη εξυπηρέτηση και πρωτότυπη κουζίνα. Δυστυχώς, όμως η παντελώς αδιάφορη και άνοστη κουζίνα του, σε συνδυασμό με τις πολύ υψηλές τιμές, είναι αρκετά για να αποκλείσει κάθε πιθανότητα να το ξαναεπισκεφτώ…

Αργεντινή - Βραζιλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ελπίζω να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται, διότι στο συγκεκριμένο εστιατόριο πηγαίνω αρκετά χρόνια.

Και ο λόγος είναι απλός: ο χώρος (μέσα κι έξω το καλοκαίρι), η διακόσμηση και η μουσική σου φτιάχνουν τη διάθεση από την πρώτη στιγμή.

Το μενού είναι πάνω-κάτω το ίδιο εδώ και χρόνια, πράγμα που έχει τα υπέρ και τα κατά του. Από τη μια μπορείς να το βαρεθείς γρήγορα καθώς είναι περιορισμένες οι επιλογές (π. χ. στα κύρια πιάτα η τις σαλάτες).
Από την άλλη, υπάρχει μια αίσθηση "εξειδίκευσης" σε ορισμένα πιάτα.

Μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν ωραία πιάτα, υπάρχουν και αδιάφορα πιάτα (ακόμα και άγευστα). Στα δυνατά σημεία:

- Πίτα ημέρας (συνίσταται, το πιο φρέσκο πιάτο τους)
- Φεσουάδα (τυπικό βραζιλιάνικο πιάτο, όμως τελευταία βάζουν ελάχιστη ποσότητας κρέατος)
- Σαλάτες
- Ριζότο με μανιτάρια

Φτιάχνει και ωραίες καϊπιρίνιες (μείνετε σε αυτές, οι μαργαρίτες δεν λένε).
Επίσης τα γλυκά του είναι σχετικά πρωτότυπα.

Οι τιμές είναι τσιμπημένες, ειδικά αν πάρετε ποτά.
Και υπάρχει και αυτή η ενοχλητική "συνήθεια" να μην κόβουν πάντα απόδειξη.

Όμως και μόνο για το περιβάλλον αξίζει μια επίσκεψη.

Αργεντινή - Βραζιλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επισκέφθηκα το εστιατόρια για 2η φορά. Η 1 η ήταν πριν από αρκετά χρόνια. Θε θυμόμουν πως ήταν το φαγητό, αλλά θυμόμουν ότι μου άρεσε πολύ ο χώρος.
Πράγματι, ο χωρός είναι πολύ ωραίος. Είναι ένα φροντισμένο βραζιλιάνικο μπιστρό, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και κυρίως ΧΩΡΙΣ καπνισμα!

Το σέρβις επίσης πολύ καλό και ευγενικό. Δεν είχε πολύ κόσμο την ημέρα που πήγαμε, αλλά με βάση την εξυπηρέτηση που είχαμε, είμαστε πολύ ευχαριστημένες. Ο ιδιοκτήτης (μάλλον) ήταν πολύ καλός και κατατοπιστικός.
Όμως, δυστυχώς, το φαγητό είναι αρκετά μέτριο.

Πήραμε το μενού των 30€.
Μια σαλάτα Μάνγκο μετριότατη προς το κακό.

Δύο ορεκτικά τηγανητά με κιμά και κοτόπουλο. Πάρα πολύ ωραία και νόστιμα και μακράν το καλύτερο που φάγαμε.
Φεσοάδα που μου φάνηκε εντελώς άνοστη, αλλά επειδή δεν έχω ξαναφάει επιφυλλάσομαι μήπως είναι έτσι ούτως ή άλλως και κοτοπουλο κατιπίρι που ήταν εντελώς, εντελώς άνοστο.
ένα γλυκό σοκολάτα επίσης αδιάφορο προς το κακό.

Τελική τιμή με 3 ποτήρια κρασί 42€. Αν το φαγητό ήταν καλό, η τιμή θα ήταν τέλεια.

Επειδή το μαγαζί είναι πολύ όμορφο και ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ συμπαθητικός, γράφω την κριτική μήπως υπάρξει βελτίωση, γιατί το μαγαζί λειτουργεί χρόνια και δεν είναι στη λογική της ξεπέτας. Όμως η κουζίνα θέλει πραγματικά μεγάλες αλλαγές.

Αργεντινή - Βραζιλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Πήγαμε στον Κίτρινο Σκίουρο το Σάββατο 27/9/2014 παρέα τεσσάρων ατόμων.
Η ατμόσφαιρα καλή, όμορφος ο εξωτερικός χώρος.

Παραγγείλαμε 1 μενού για δύο με 30€ όπου περιλαμβάνει σαλάτα της επιλογής μας, ορεκτικό με δύο κροκέτες γεμιστές με κιμά μοσχαρίσιο και δύο με κιμά κοτόπουλο (καλές στη γεύση) επιλογή κυρίους πιάτου ανάμεσα σε τρία διαφορετικά και ένα γλυκό της επιλογής μας.

Εμείς διαλέξαμε τη σαλάτα mango η οποία ήταν πράσινα λαχανικά και λίγα κομμάτια μάνγκο. Η σως ήταν ελάχιστη. Η σαλάτα ήταν αρκετά μικρή. Στη γεύση αδιάφορη.

Κυρίως πήραμε:
Φεσουάδα όπου εμένα μου φάνηκε έτσι κι έτσι ενώ στην υπόλοιπη παρέα δεν άρεσε καθόλου.

Κοτόπουλο κατιπίρι το ποίο είναι κοτόπουλο σε ροζ σάλτσα. αδιάφορο στη γεύση. δεν είναι κακό αλλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο.

Σπέσιαλ, το οποίο είναι μερικά κομματάκια ψαρονέφρι που ελαφρώς θυμίζουν αλα κρεμ πάνω σε τριμμένη τραγανή πατάτα τηγανητή. Αυτό ήταν το πιάτο το οποίο είπαμε όλοι μας ότι είναι καλό.

επίσης παραγγείλαμε πίτα της ημέρας η οποία ήταν με ποικιλία κιμάδων, μπιζέλια, μπανάνα και διάφορα άλλα υλικά. Ελαφρώς πικάντικη η πίτα άρεσε σε όλους.

Τέλος για γλυκό παραγγείλαμε το μόνο που έμοιαζε με γλυκό και λέγεται μουλάτα νομίζω και είναι κέικ με ρούμι. ήταν ένα απλό κέικ ποτισμένο με ρούμι και γεμάτο σταφίδες. Δεν ήταν άσχημο αλλά όχι και ό, τι περιμένεις για γλυκό.

Ήπιαμε 4 μικρές μπύρες όπου τις χρέωσαν 5€ τη μία το οποίο θεωρώ απαράδεκτο μια και τόσο πωλούνται στα μπαρ και όχι στα εστιατόρια.
Σύνολο πληρώσαμε 80€

θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβό για αυτό που προσφέρει. Από όσα πιάτα δοκιμάσαμε κανένα δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Να υποθέσω ότι πέσαμε σε κακή βραδιά του μαγαζιού? δεν ξέρω και απορώ που ήταν γεμάτο.

Η εξυπηρέτηση ήταν απαράδεκτη.

Ο σερβιτόρος ήταν ευγενικός αλλά ο ιδιοκτήτης ήταν αγενής. Όταν για παράδειγμα ζητήσαμε να παραγγείλουμε γλυκό μας απάντησε όχι τώρα σε λίγο. Όταν μετά από λίγο ξανά ζητήσαμε να παραγγείλουμε μας είπε όχι γιατί και να μας πάρει παραγγελία δεν πρόκειται να μας ετοιμάσει η κουζίνα γλυκό μια και πήζει με τα φαγητά. Τελικά μετά από λίγο μας είπε "άντε ας σας πάρω παραγγελία και ας περιμένετε μετά"

Δε θα ξανά πάω στο μαγαζί αυτό και δε το συστήνω σε κανένα.