Ολα ξεκινησαν οταν συναντησαμε στην καρδια της Καλλιθεας αυτο το νεοκλασικο του 1932 με την ιδιαιτερη ιστορια(πρωην ''Τσιπουραδικο της Καλλιθεας'')για τη πολη.Ενας απιστευτος χωρος που επρεπε να ανακαινιστει και να ερθει πιο κοντα στη σημερινη εποχη.Ο χωρος επρεπε να συνδυαστει με ποιοτητα,ανταγωνιστικες τιμες,διασκεδαση και τα καταλληλα ατομα γι’αυτη τη προσπαθεια.Ειχαμε τη τυχη λοιπον να συναντησουμε ενα νεο chef που οι προτασεις του μεχρι στιγμης εχουν εντυπωσιασει γευστικα.Μεζεδες οπως λουκουμαδες φετας,παστουρμαδοπιτακια,καγιανα κτλ.εχουν δωσει εξετασεις και εχουν περασει με αριστα.Ενας καφενες που ''τοσο...απλα''σου δινει τη δυνατοτητα να απολαυσεις τον καφε σου να δοκιμασεις το μεζε σου και να διασκεδασεις την Παρασκευη το Σαββατο και την Κυριακη μεχρι τελικης πτωσης!

Τριτη,Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο,Κυριακη απο τις 17:00 μεχρι οτι ωρα παει. Ζωντανη μουσικη καθε Παρασκευη,Σαββατο βραδυ και Κυριακη απογευμα Δευτερα κλειστα

Έχει ζωντανή μουσική
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

05 Οκτ 2015

Χτες 1/10 ειπαμε εγω και οι φιλοι μου να παμε στο Τοσο απλα να δοκιμασουμε τις γευσεις του, να δουμε τον χωρο του και την αισθητικη του.

Ο χωρος του μαγαζιου ηταν αρκετα μεγαλος ωστε να καθεσαι με ανεση στο τραπεζι σου χωρις οι σερβιτοροι να περνανε πανω απο το κεφαλι σου. Το κλιμα και η εξυπηρετηση του μαγαζιου ηταν ιδιαιτερως θερμη και οι σερβιτοροι παντα προθυμοι να σε εξυπηρετησουν με ενα χαμογελο που σε εκανε να αισθανεσαι σπιτι σου.

Πηραμε λοιπον για να φαμε σαν καλοφαγαδες που μαστε μια ποικιλια κρεατικων, μια δροσερη σαλατα και το σουξε του μαγαζιου... οι λουκουμαδες φετας με μαρμελαδα ντοματας!! Ολα ηταν εξαιρετικα σε ποιοτητα και γευση που σιγουρα οταν θα ξαναπαμε στο Τοσο απλα θα τα παρουμε παλι!!!! Οι τιμες ηταν ακρως προσιτες (8,5Ε ανα ατομο για το φαγητο) εν μεσω κρισης που βιωνουμε!!!!

Τελος πιστευω πως καθε Καλλιθεωτης πρεπει να το επισκεφθει και να βιωσει μια μοναδικη βραδια στον τοπο του οπως και εμεις!!

07 Οκτ 2015

Γευση
Πηγαμε μια παρεα 4 ατομων κ πηραμε ποικιλια 2 ατομων ( μπιφτεκια-φιλετο κοτοπουλο-μπριζολακια-λουκανικο), γευστικοτατα.

Σαλατα καισαρα τεραστια ( 2 ατομα την τρωνε για κυριως).

Αρμενικο σαγανακι ( ως λατρης της ανατολιτικης κουζινας) με αυγα παστουρμα κ σουτζουκι.

Κεφτεδακια με 4 τυρια ( σουπερ).
Αφησα για το τελος το κρασι.

Πηραμε για δοκιμη μισο κιλο ημιγλυκο...
Τελικα ηπιαμε 3 κιλα και το κεφαλι μας ητανε και ειναι σημερα την επομενη ακομα στη θεση του.

Εξυπηρετηση
Η κοπελα ταχυτατη και παντα απικο σε οτι χρειαζομασταν (σιγουρα επαγγελματιας κ οχι σερβιτορα ενος Σαββατου).

Χωρος
Ο χωρος μικρος αλλα ζεστος, διακοσμηση σουπερ και επανω που πηγαμε εμεις ειναι για αυτους που θελουν καπως πιο κουλ αν και η μουσικη ειναι τετοια που δε σε αφηνει να αγιασεις.

Ο τραγουδιστης ανεβηκε και επανω μαζι με το μπουζουκι του κ τραγουδησαμε μαζι του.
Θα ελεγα οτι τελικα τα χρηματα που πληρωσαμε ηταν αναλογικα με αυτα που μας προσφερανε ικανοποιητικα.

Σιγουρα θα ξαναπαμε για να δοκιμασουμε κ τα υπολοιπα μεζεκλικια.

06 Οκτ 2015

Το συγκεκριμένο μαγαζί το επισκέφτηκα για πρώτη φορά μέσα στο χειμώνα του '14 με την παρέα μου και ημέρα Σάββατο. Είχα ακούσει από φίλους τελευταία πως υπάρχει ένα στέκι που συνδυάζει καλό φαγητό με κρασάκι μαζί με διασκέδαση μέχρι τα ξημερώματα και γενικά πως τραβάει νεολαία.

Μέχρι στιγμής έχω πάει 3 φορές (τις περισσότερες Σάββατο αφού έχει μουσική αλλά και καθημερινές είναι εξίσου όμορφα, προσφέροντας ηρεμία και χαλάρωση) και ομολογώ πως μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις το όλο περιβάλλον εκεί.

Πιο συγκεκριμένα, η διασκέδαση και το κέφι τα Σάββατα σε όσους λατρεύουν το ελληνικό ρεπερτόριο από λαϊκά μέχρι ρεμπέτικα φτάνουν στο ζενίθ και ο κόσμος χορεύει μέχρι πρωίας.

Όσο για το φαγητό είναι αρκετά γευστικό συνδυάζοντας κλασικούς μεζέδες με μια πιο ιδιαίτερη "πινελιά", λίγο πιο gourmet, κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ αφού δεν είναι σαν τα τυπικά γεύματα μιας ταβέρνας ας πούμε.

Προσωπικά έμεινα έκπληκτη με την γεύση των λουκουμάδων γεμιστοί με λιωμένο τυρί, με την φωλιά σαλάτας και φυσικά τα τηγανιτά καλαμαράκια. Πολλοί από την παρέα μου προτίμησαν ποικιλία κρεατικών και έμειναν εξίσου ευχαριστημένοι.

Η όλη εξυπηρέτηση θα έλεγα πως ήταν άψογη παρόλο τον πολύ κόσμο που συνατήσαμε τα Σάββατα εκεί, ως προς αυτό δεν είχαμε κανένα παράπονο.

Τέλος, οι τιμές θεωρώ πως ήταν σε λογικά πλαίσια, αφού τα φαγητά ήταν πολύ ωραία και από ότι είχαμε ενημερωθεί το κρασί ήταν απεριόριστο.

Το περιβάλλον γενικά είναι πολύ ζεστό και φιλικό, με την διαρύθμιση να θυμίζει κάτι παλαιό αλλά μοντέρνα διακοσμημένο. Το μόνο παράπονο που έχω είναι πως θα προτιμούσα να είναι λίγο μεγαλύτερος ο χώρος ώστε να μπορούν όλοι άνετα να χορέψουν.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ προσεγμένο μαγαζί και θα συνεχίσω να το επιλέγω τόσο για πιο οικογενειακές στιγμές τις καθημερινές όσο και για το ξέφρενο γλέντι που προσφέρει τα Σάββατα απολαμβάνοντας συνάμα τα νόστιμα πιάτα του!

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια