BELLE AMIE

Cafe - Restaurants

Αγγέλου Μεταξά 11 & Βούλγαρη, Πλ. Κανάρη, Πειραιάς [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Την Κυριακή 17/4 συνάντησα το μεσημέρι ένα φίλο στον Πειραιά και είπαμε να πάμε στο πολύβουο Πασαλιμάνι για να τσιμπήσουμε κάτι, μιας και είχα καιρό να βρεθώ εκεί. Επιλέξαμε το BELLE AMIE (BA), που λειτουργεί απ’ τον Σεπτέμβρη του 2013 σε ένα, κατάλληλα ανακαινισμένο και διαμορφωμένο, εντυπωσιακό διώροφο νεοκλασικό κτίριο του 1890! Είναι ανοιχτά καθημερινά από τις 9 το πρωί με σνακ, καφέδες και ποτά, ενώ αργότερα σερβίρουν φαγητό, μέχρι τις 2 περίπου τη νύχτα.

Δυο νέα παιδιά, ο Δημήτρης Παναγόπουλος κι ο Κοσμάς Καραβάς δημιούργησαν αυτό το αστικό καφέ-ρεστοράν μιας άλλης εποχής. Αρχιτέκτονες και διακοσμητές, όπως ο Ζήσης Παπαμίχος κι ο Νίκος Γυλός, συνεργάστηκαν για την επίτευξη του εντυπωσιακού αυτού τελικού στόχου. Την κουζίνα ανέλαβε ο Χρήστος Τζιέρας, με προϋπηρεσία στα Verde & Pizotecca, πλαισιωμένος από μεγάλο επιτελείο βοηθών μαγείρων αλλά και σερβιτόρων.

Το μέρος είναι εκπληκτικά μεγάλο, όπως και το όλο εγχείρημα. Εμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο και συγκεκριμένα στο προαύλιο του κτιρίου, ενώ υπάρχει κι άλλος χώρος στην Πλατεία. Προηγουμένως, είδα τον εσωτερικό χώρο του ισογείου και του Α’ ορόφου, με τα εντυπωσιακά μπαρ και τους κρυστάλλινους καθρέφτες, τα βενετσιάνικα φωτιστικά, τα Βιεννέζικα σερβίτσια αλλά και τα αναπαυτικά καθίσματα, καθώς και τις όμορφες απλίκες. Βέβαια, αυτό το ανοιξιάτικο μεσημέρι κάθονταν σχεδόν όλοι έξω, κάτω από πέργκολες ή τέντες, σε καθίσματα ξύλινα ή φερ φορζέ, ή στους αναπαυτικούς καναπέδες με τις μαξιλάρες. Το βράδυ, όμως, όπως έμαθα, τρώνε στο ισόγειο, ενώ πίνουν τα κοκτέιλ τους στον Α’. Το καλοκαίρι, ο μέσα χώρος κλιματίζεται, αλλά το μπαρ ουσιαστικά λειτουργεί έξω. Για να αντιληφθείτε την τάξη μεγέθους, εκτιμώ ότι έξω τρώνε ή πίνουν περί τα 150 άτομα, ενώ στους δύο μέσα χώρους, από 100 αντίστοιχα, δηλ. μιλάμε για δυναμικότητα 350 ατόμων περίπου!

Οι τουαλέτες, 2 ανδρικές και δύο γυναικείες, βρίσκονται στο υπόγειο. Πριν φύγω επισκέφθηκα την ανδρική, η οποία χρειάζεται τακτικότερη φροντίδα απ’ τον υπεύθυνο καθαριότητας, όταν μάλιστα μιλάμε για ένα τόσο πολυσύχναστο χώρο εστίασης και αναψυχής και, προσέξτε, υποτίθεται ενός κάποιου επιπέδου!!

Η μουσική τους ήταν ένας συνδυασμός lounge με πιο έντονα κομμάτια pop/rock, που δεν ενοχλούσαν, αφού έτσι κι αλλιώς υπήρχε πολύς κόσμος και βαβούρα. Γύρω στις 2 μ. μ., ο εξωτερικός χώρος γέμισε ασφυκτικά (! ), ενώ οι νεαροί σερβιτόροι, αγόρια και κορίτσια με άψογες μαύρες στολές, ποδιές αλλά και παπιγιόν, φρόντισαν σβέλτα να σερβίρουν αλλά και να συμμαζέψουν όσα τραπέζια άδειαζαν. Η οργάνωσή τους ήταν καλή, αλλά το όλο θέμα χωλαίνει αλλού και θα γίνω σαφέστερος στην συνέχεια. Έμαθα ότι η βραδινή μουσική περιλαμβάνει πάσης φύσεως ακούσματα, από ελληνικά έντεχνα ή ελαφρολαϊκά, μέχρι ξένες μπαλάντες και oldies but goodies, ενώ κατά καιρούς οργανώνουν μουσικές βραδιές και διάφορες άλλες εκδηλώσεις.

Θα αναρωτιέστε και σεις γιατί διάλεξαν το όνομα BELLE AMIE, δηλ. ‘ωραία φίλη’, σε κυριολεκτική μετάφραση απ’ τα γαλλικά. Από τις πληροφορίες που συγκέντρωσα και σας μεταφέρω με επιφύλαξη, κάποιος ναυτικός, τη δεκαετία του εξήντα, άνοιξε εκεί, στην οδό Αγγέλου Μεταξά, ένα ισόγειο ουζερί, κάτω από ένα κομψό, μικρό ξενοδοχείο, βαφτίζοντάς το Μπελαμή. Το ουζερί του Μπελαμή σύντομα χάλαγε κόσμο, συγκεντρώνοντας κάθε καρυδιάς καρύδι. Λένε πως ο ηλιοκαμένος ναυτικός τους εξήγησε πως στη Μασσαλία, κάθε φορά που ξεμπάρκαραν, αναζητούσαν τους φευγαλέους έρωτες ανάμεσα στα ‘κορίτσια’ (les filles, δηλ. τις πεταλούδες της νύχτας), αποκαλώντας καθεμιά τους, ‘belle amie’, δηλαδή ‘όμορφη φιλενάδα’. Η ονομασία έπιασε, το ουζερί του Μπελαμή γρήγορα καθιερώθηκε, και γύρω στο 1970 που μεσουρανούσε, ο στιχουργός Κώστας Βίρβος έγραψε το πασίγνωστο τραγουδάκι που δόξασε κατόπιν ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης –κατά τον Ψαθά, ο σερ Μπιθί! Βέβαια, το ουζερί έκλεισε περί τα μέσα της δεκαετίας του ογδόντα, αλλά να που, τριάντα χρόνια μετά, το BELLE AMIE επανήλθε δριμύτερο!!

Θα αναφερθώ τώρα στο μενού τους, με τον κατάλογο φαγητών και ποτών, καθώς και σε κάποια πιάτα ημέρας. Το μενού αλλάζει κατά καιρούς, αλλά ορισμένα κλασικά πιάτα παραμένουν τα ίδια, οπότε διαπιστώνουμε τη σημαντική αύξηση των τιμών, κατά τη διάρκεια μόλις αυτών των 2-3 τελευταίων χρόνων της κρίσης…

Για παράδειγμα, μια χρήστης αναφέρει ότι το 2013 οι τηγανιτές γαρίδες είχαν 6 €, ενώ τώρα ανέβηκαν στα 8.90 (~50% πάνω), ενώ άλλη έμπιστη χρήστης έφαγε προ διετίας σαλάτα στα 7 €, ενώ τώρα οι σαλάτες τους κυμαίνονται γύρω στα 10 €, δηλ. αύξηση περί το 40%!! Τα έγραψα αυτά και για την KUZINA του κ. Άρη Τσανακλίδη, που το μαγαζί του βρίσκεται σε εξίσου πολυσύχναστο και τουριστικό μέρος της Αθήνας, και για τον λόγο αυτό, όπως θα δείτε, τα βαθμολογώ αμφότερα με την ίδια περίπου βαθμολογία!!

Το μενού λοιπόν περιλαμβάνει καμιά 12αριά ορεκτικά (σαρδέλα με κληματόφυλλα στη σχάρα, καρπάτσιο λαυράκι, μαραθόπιτα με κατσικίσιο τυρί, λευκή ταραμοσαλάτα, χταποδάκι με μαύρη φάβα, κεφτέδες μπακαλιάρου, μύδια αχνιστά, κεφτεδάκια με τριλογία κιμά, τηγανιτές γαρίδες, γαύρο, φρέσκο λουκάνικο chorizo), σε τιμές 6-11 €.

Υπάρχουν ισάριθμα κύρια πιάτα, αλλά και μερικά πιάτα ημέρας σε χωριστό κατάλογο, από 10-19 € (! ), όπως κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυρί, μπιφτέκια σχάρας, συκώτι γάλακτος, ριζότο σουπιάς, φρέσκο μπακαλιάρο, κριθαρότο κακαβιάς με πεσκανδρίτσα, γαριδομακαρονάδα, σπαγγέτι με οστρακοειδή και στηθοπλευρά Black Angus με πουρέ και μπέικον. Υπάρχουν ακόμη 6 σαλάτες περί τα 10 € (! ), και αντίστοιχα επιδόρπια, στα 5-7 €. Τα πιάτα ημέρας σήμερα ήταν: φάβα Φενεού, σαρδέλα τηγανιτή, μοσχαράκι λεμονάτο με ρύζι, αρνάκι με σταμναγκάθι αυγολέμονο, καθώς και καλαμάρια γεμιστά με ριζότο λαχανικών, όλα τους γύρω στα 10-16 €.

Αναφορικά με τα συνήθη ποτά, οι τιμές τους δεν είναι υπέρμετρα τσιμπημένες, με τα αναψυκτικά και τις μπύρες, στα 2-4 € (στο μπαρ είναι πιο ακριβά), κρασί χύμα στα 6 € το μισό λίτρο και 10 το λίτρο (λευκό Chardonnay & κόκκινο Αγιωργίτικο), ενώ τα αποστάγματα 200ml., στα 7-10 €. Τώρα, όσον αφορά τα εμφιαλωμένα κρασιά: 12 λευκά, στα 18-33 €, για το Σαντορινιό Κτήμα Αργυρού (στις κάβες περί τα 15 €), 3 ροζέ στα 22 € και 5-6 κόκκινα, από 22-34 €, για το Θέμα Παυλίδη (στις κάβες ~14-15 €). Υπάρχουν επίσης κάποιοι αφρώδεις οίνοι, κι αυτοί σχετικά υπερτιμημένοι…Πρέπει βέβαια να προσθέσω ότι τα ποικίλα και ενδιαφέροντα cocktails που σερβίρουν στο μπαρ κυμαίνονται από 8-12 €, τιμές που μου θυμίζουν σχεδόν αυτές του Galaxy στο Hilton!!

Και τώρα στα του φαγητού μας, που ακολούθησαν την κανάτα με το κρύο νερό. Επιλέξαμε λοιπόν και μοιραστήκαμε τα εξής πιάτα:
• μια μαραθόπιτα με κατσικίσιο τυρί και άνηθο, που ήταν 3 ανοιχτές μικρές πίτες με το μάραθο στο μέσον. Τιμή 6.80 €
• μια σαλάτα, πανδαισία λαχανικών, με mango, kinoa, σολομό καπνιστό και γαρίδες, δροσερή και χορταστική, στα 10.90 €
• 1 σπαγγέτι με οστρακοειδή, (μύδια, κυδώνια, γυαλιστερές και αχινό), επίσης εύγευστο πιάτο, στα 16.00 €
• Ένα προφιτερόλ με 4 σου και παγωτό κρέμα, περιχυμένα με άφθονη ζεστή σοκολάτα. Τιμή 6.80 €
• Ήπιαμε 1 λίτρο λευκό κρασί χύμα, ποικιλία Chardonnay, καλό, στα 10 €.

Ο λογαριασμός, στα 51 €, (17/25 το άτομο, χωρίς το κρασί) και μάλιστα χωρίς κέρασμα, θεωρώ ότι ήταν υψηλότερος του αναμενόμενου.

Αν και ο έξω χώρος ήταν γεμάτος με 150 άτομα, πολλά εξ αυτών έπιναν καφέ ή ποτό, άντε και μια σαλάτα ή ένα λουκάνικο ανά 5-6 θαμώνες!! Τρώγοντες και πίνοντες ήταν τελείως ανακατεμένοι…Εφόσον έχουν από 2 χώρους μέσα (ισόγειο και Α’) κι έξω (προαύλιο και Πλατεία), προτείνω να κάνουν κάποιο διαχωρισμό και να υπάρχουν δύο μενού, αντίστοιχα, για ποτό - καφέ - σνακ, ή για ένα πλήρες γεύμα (ή και δείπνο το βράδυ). Για τον επίσημο χώρο των γευμάτων, το προσωπικό που θα επιλέξουν θα πρέπει νομίζω να επιμορφωθεί προσεκτικά και διεξοδικά! Αυτή η γενική παρατήρηση-πρόταση που ισχύει και για άλλα μαγαζιά, θεωρώ ότι σταδιακά θα τους βελτιώσει τα έσοδα, εφόσον βέβαια προηγηθεί εκ μέρους τους μια ορθολογικότερη οργάνωση!!

Υποθέτω ότι τα βράδια η όλη ατμόσφαιρα, με τον κατάλληλο φωτισμό κ. λπ., θα είναι πιο ρομαντική. Υπόψη ότι, μέχρι σήμερα, το συγκεκριμένο μέρος, έχει συγκεντρώσει τις πλέον αντιφατικές κριτικές μας, αφού, γεύση, εξυπηρέτηση, χώρος και value for money έχουν, όλα ανεξαιρέτως, αξιολογηθεί με το σύνολο της γκάμας βαθμολογίας μας, δηλαδή, με 1, 2, 3 ή και 4, γεγονός που εξάπτει το ενδιαφέρον, κυρίως όσων δεν το έχουν ακόμα επισκεφθεί!!

Συμπερασματικά, όταν βρεθείτε στον Πειραιά, μπορείτε να τσιμπήσετε ή να πιείτε κάτι εκεί, δίνοντας και σεις, τόσο μια ευκαιρία στο ΒΑ, όσο και μια ακόμη χρήσιμη γνώμη στο δημοφιλές site μας.

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η ημέρα που απρογραμμάτιστα βρέθηκα στο Belle amie ήταν πραγματικά εξαιρετική: μεσημέρι, μέσα στην καρδιά του χειμώνα, ηλιόλουστη και αρκετά ζεστή. Επομένως ήταν ό, τι καλύτερο να καθίσουμε έξω και να απολαύσουμε τον ήλιο και τη θάλασσα, αν και ο συγεκριμένος χώρος νομίζω ότι ενδείκνυται για μέσα, ειδικά το βράδυ.

Το εστιατόριο είναι μοναδικός χώρος: αισθητική πολυτελής αλλά όχι κραυγαλέα, σε 2 επίπεδα, με τραπέζια για 2 ή και περισσότερα άτομα, κάποιες γωνιές πιο prive και κάποιες άλλες lounge με καναπέδες ή καρέκλες που περισσότερο μοιάζουν με πολυθρόνες. Φωτιστικά πολυέλαιοι, κουρτίνες "βαριές" και γενικότερα χώρος που παραπέμπει σε αστική αισθητική πολυτελείας της δεκαετίας του ΄70. Ο επάνω χώρος είναι κυκλικός και "βλέπει" κάτω με κάποια τραπέζια να είναι κοντά στο "μπαλκόνι" του πρώτου ορόφου. Εξαιρετικά όμορφη είναι και η μεγάλη μπάρα. Θεωρώ ότι ενδείκνυται το μαγαζί και για ποτό το βράδυ που η ατμόσφαιρα θα είναι αρκετά πιο ζεστή, πιο ρομαντική, πιο όμορφη.
Γενικότερα πάντως είναι ανοιχό από το πρωί για καφέ και πρωινό ή γλυκό.

Η εξυπηρέτηση είναι αυτή που πρέπει να είναι και αυτή που αξίζει (όσο βαρύγδουπο κι αν ακούγεται! ) σε τέτοιους χώρους. Επαγγελματική από κάθε άποψη, προσέχει ιδιαιτέρως τον πελάτη και άψογη.

Στα του φαγητού που είναι και το βασικό ζητούμενο, συνήθως, 2 άτομα παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- στην αρχή ήρθε ντιπ με ποικιλία ζυμωτού ψωμιού

- σαλάτα χωριάτικη, αρκετά πειραγμένη, δημιουργική και gourme, τολμώ να πω από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει και σε πολύ ενδιαφέρουσα εκδοχή, παραλλαγή της κλασικής χωριάτικης που όλοι ξέρουμε: είχε ροδέλες αγγουριού, κάππαρη, ελιά, ντοματίνια, ξύγαλο και λάδι βασιλικού

- μελιτζανοσαλάτα καπνιστή πάνω σε μικρές μπρουσκέτες με κάππαρη και ανθότυρο. Ήταν πραγματικά απογειωτική, δροσερή με την καπνίλα όσο πρέπει έντονη

- φιλέτο κοτόπουλου γεμιστό με τυριά, ντομάτα, πιπεριά, σάλτσα θυμαριού και βουτυράτο πουρέ: ειλικρινά αποσυντονίστηκα από την απρόσμενη γκουρμεδιά

- μάγουλα μοσχαρίσια πεντανόστιμα, ζουμερά, μαλακά

- πορτοκαλόπιτα με παγωτό λουκούμι, αρκετά χορταστικό. Τα λόγια είναι περιττά! Συγκρατηθήκαμε αρκετά για να μην πάρουμε και δεύτερο.

Στα συν του εστιατορίου:

-νερό σε κανάτα

-κέρασμα λιμοντσέλο, το καλύτερο κλείσιμο αυτού του γεύματος

- το απίστευτα πολυσυλλεκτικό και δημιουργικό μενού. Έχει τόσο ενδιαφέρουσες προτάσεις που δυσκολευτήκαμε αρκετά να διαλέξουμε τόσο από τα πολύ καλά γλυκά (που τα περισσότερα εστιατόρια χωλαίνουν) όσο και από τα κυρίως πιάτα (έχει 2-3 προτάσεις σε ψάρι) αλλά και από τα ορεκτικά και τις σαλάτες.

Οι τιμές γι΄ αυτή την εμπειρία που μόλις περιέγραψα είναι πολύ καλές και τις αξίζει: έρχεται περίπου 25 ευρώ το άτομο χωρίς αλκοόλ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλα τα επίπεδα!

Ιούλ

Πριν από λίγες μέρες, Τετάρτη βράδυ, συναντηθήκαμε με έναν φίλο που κατοικεί στον Πειραιά. Έχοντας χαλαρή διάθεση, σκεφτήκαμε να πιούμε ένα ουζάκι και να τσιμπήσουμε κάτι. Φτάνοντας στο Πασαλιμάνι, πρότεινε να πάμε στο BELLE AMIE. Η ιδέα του μου φάνηκε πολύ καλή, γιατί, αφ' ενός είχα καθίσει στο παρελθόν στο συγκεκριμένο κατάστημα 3-4 φορές για ποτό ή καφέ και ο χώρος μου άρεσε πάρα πολύ, αφ' ετέρου θυμόμουν τις κριτικές πολλών έμπιστων χρηστών του ask4food με αρκετά θετικά σχόλια για την ποιότητα του φαγητού.

Κατά τη γνώμη μου, ο χώρος είναι εξαιρετικά όμορφος. Τόσο ο εσωτερικός διώροφος χώρος του ανακαινισμένου νεοκλασικού (τον οποίο με ακρίβεια περιέγραψαν στις κριτικές τους ο αγαπητός piperman και η αγαπητή ram), όσο και ο εξωτερικός χώρος που τώρα το καλοκαίρι λειτουργεί ως bar-restaurant είναι εξαιρετικά καλόγουστα διακοσμημένοι και τα τραπεζοκαθίσματα είναι τοποθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση και να μην ενοχλούνται από τις συζητήσεις των διπλανών. Κάπως λιγότερο φροντισμένος είναι ο εξωτερικός χώρος απέναντι στην πλατεία, εκεί που τώρα το καλοκαίρι λειτουργεί το καφέ, αλλά και πάλι, είναι άνετα διαρρυθμισμένος.

Επιτρέψτε μου να προτρέψω τους χρήστες του ask4food που θα επισκεφτούν το BELLE AMIE τώρα το καλοκαίρι και θα καθίσουν έξω, να ρίξουν μια ματιά στον ατμοσφαιρικό, υπέροχα ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό οι ανακαινίσεις ιστορικών κτηρίων να γίνονται με σεβασμό στο αρχικό σχέδιο και να δίνεται σημασία στις λεπτομέρειες. Ο εσωτερικός χώρος είναι πανέμορφος και είτε καθίσει κάποιος στο ισόγειο για φαγητό είτε προτιμήσει το μπαρ του πρώτου ορόφου, εκτιμώ ότι θα νιώσει πως βρίσκεται σε ένα πολύ ωραίο περιβάλλον.

Με το που φτάσαμε, μας ρώτησε μια ευγενέστατη υπεύθυνη αν θέλουμε φαγητό. ποτό ή καφέ και όταν της είπαμε ότι θέλουμε να τσιμπήσουμε κάτι, μας πρότεινε ένα τραπέζι στον αντίστοιχο χώρο. Αμέσως μόλις καθίσαμε, ήρθε ένας σερβιτόρος και μας ρώτησε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και αν θέλουμε ψωμί. Απαντήσαμε ότι προτιμάμε νερό βρύσης και ότι θα θέλαμε ψωμάκι. Πράγματι λίγο αργότερα μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης με αρκετά παγάκια που ήταν αναγκαία λόγω της ζέστης και ένα καλαθάκι με πολύ νόστιμο ζυμωτό λευκό και μαύρο ψωμάκι που συνοδευόταν από ένα συμπαθητικό ντιπ με βάση τυρί κρέμα.

Πριν παραγγείλουμε, ρίξαμε μια ματιά στον αρκετά εκτενή κατάλογο που θα έλεγα πως δίνει έμφαση μάλλον στα θαλασσινά και γενικά δίνει το στίγμα "γκουρμέ μεζεδοπωλείου", όπως εύστοχα ανέφερε η έμπιστη ram στην κριτική της.

Με δεδομένο ότι η βραδιά ήταν αρκετά ζεστή και είχαμε την πρόθεση να πιούμε ένα ουζάκι, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Μια σαλάτα με ρόκα, παρμεζάνα λιαστή ντομάτα και μερικά ακόμα φρέσκα λαχανικά. Φρεσκοκομμένη, δροσερή και εύγευστη, την καταναλώσαμε μέχρι την τελευταία πιρουνιά!

- Πατάτες τηγανιτές με τυρί τριμμένο: Ήρθαν φρεσκοτηγανισμένες, δεν ήταν προκάτ, αρκετά νόστιμες, νομίζω πως είχαν, για τα γούστα μου τουλάχιστον, τηγανιστεί λίγο παραπάνω απ' όσο χρειαζόταν.

- Μια μερίδα σαρδέλες ψητές, τυλιγμένες σε κληματόφυλλα. Πρωτότυπη εκτέλεση, ενδιαφέρουσα γεύση ο συνδυασμός της ψητής σαρδέλας με το κληματόφυλλο, εμένα μου άρεσε πολύ, ο φίλος μου δεν ενθουσιάστηκε και προτίμησε να φάει τις ψητές σαρδέλες σκέτες.

Ήπιαμε και ένα μπουκαλάκι ούζο που. όπως μπορείτε να φανταστείτε, αποτέλεσε την ιδανική συνοδεία για τους μεζέδες μας. Προς το τέλος σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε κάποιο γλυκό, αλλά με τη συζήτηση η ώρα είχε περάσει και την επομένη μας περίμενε πρωινό ξύπνημα με αρκετές υποχρεώσεις στις δουλειές μας, οπότε το αποφύγαμε...

Η εξυπηρέτηση ήταν γενικά ευγενική και γρήγορη, με δύο μικρά "φάουλ" (να χρησιμοποιήσουμε ποδοσφαιρική ορολογία, μια και είναι μέρες ποδοσφαιρικού EURO): Όταν ζητήσαμε να μας ξαναγεμίσουν νερό την κανάτα, ο σερβιτόρος μας απάντησε¨"Αμέσως". Πέρασαν 5-6 λεπτά, του το υπενθυμίσαμε, ζήτησε συγγνώμη, όμως χρειάστηκαν άλλα 4-5 λεπτά και νέα υπενθύμιση, για να μας φέρει την κανάτα γεμάτη παγωμένο νερό, ζητώντας μας εκ νέου συγγνώμη.

Ακόμα, όταν έφτασε η ώρα της πληρωμής του λογαριασμού, ο υπεύθυνος μας ζήτησε ευγενικά να περάσουμε μέσα στο κατάστημα, γιατί δεν διαθέτουν ασύρματη συσκευή. Θυμήθηκα ασυναίσθητα την πετυχημένη τηλεοπτική διαφήμιση που έχει γυριστεί στον Πόρο, όπου ο ντελιβεράς μαζί με την πίτσα σέρνει και το καλώδιο του ενσύρματου POS και φτάνει λίγο πριν το σπίτι του πελάτη, προκαλώντας τον εκνευρισμό του! Βρε παιδιά σε εποχή capital controls και το καλοκαίρι όλους τους πελάτες να κάθονται έξω, εκτιμώ ότι το κόστος για μια ασύρματη συσκευή θα ήταν ελάχιστο...

Το κόστος ανήλθε στα 16-17 ευρώ το άτομο. Δεν τα λες και λίγα, δεδομένου ότι η παραγγελία δεν ήταν μεγάλη. Δεν προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα.

Αυτό όμως που μου έκανε αρνητική εντύπωση ως προς τις τιμές και οφείλω να το αναφέρω, συμφωνώντας απόλυτα με τον αξιόλογο χρήστη piperman είναι η υπερβολική αύξηση. Πιάνοντας "εξ όνυχος τον λέοντα" θα αλιεύσω τις πληροφορίες από την κριτική (έχει δημοσιευτεί στις 9 Οκτωβρίου 2015, δηλαδή πριν από 9 μήνες) της αγαπητής nemo. Εκεί αναφέρει ότι η τιμή για το ψωμί ήταν 1 ευρώ η μερίδα ανά άτομο και η τιμή για τις τηγανιτές πατάτες με τριμμένο τυρί 3,90 ευρώ η μερίδα. Κοιτάζω την απόδειξή μας και βλέπω: για το ψωμί 1,30 ευρώ η μερίδα ανά άτομο (αύξηση 30%) και για τις πατάτες 4,80 ευρώ (αύξηση 23%).

Εκτιμώ ότι το value for money χρειάζεται βελτίωση! ΟΚ, καταπληκτικός ο χώρος, νόστιμο το φαγητό, καλή η εξυπηρέτηση, αλλά οι τιμές απαιτείται να έχουν προσαρμογή προς τα κάτω. Ίσως η καθιέρωση κάποιου μενού προσφοράς ή η έκπτωση τις καθημερινές να βοηθούσε. Γιατί αλλιώς, δεν βλέπω να επαληθεύονται οι στίχοι του γνωστού τραγουδιού του Κώστα Βίρβου:
" Στου Μπελαμή το ουζερί, τα ούζα πίναμε σερί... "
Προφανώς τα σερί ούζα, εκτός από το συκώτι μας, με τέτοιες τιμές, θα έπεφταν βαριά και για την τσέπη μας...

Σε κάθε περίπτωση όμως, προτείνω στους χρήστες του ask4food, όταν βρεθούν στον Πειραιά και θέλουν να πιουν ένα ούζο ή έναν καφέ, να επισκεφτούν το BELLE AMIE, να δοκιμάσουν τα φαγητά του και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα! Και μόνο ο εξαιρετικός ανακαινισμένος χώρος δικαιολογεί την επίσκεψη!

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Κυριακη μεσημερι... χαμος στο Πασαλιμανι... ξεκινησαμε για Δυοσμο αλλα φευ... χωρις κρατηση δεν υπηρχε για μας τραπεζι.... δεν πειραζει μια αλλη φορα. Κατεβηκαμε λοιπον προς Πασαλιμανι και... Belle Amie... μας τακτοποιησαν σχετικα γρηγορα σε σχεση με τον γενικο χαμο απο κοσμο (το καταστημα ηταν γεματο) και παραγγειλαμε τα παρακατω που ολα ηταν πολυ καλα μαγειρεμενα, πολυ ομορφα παρουσιασμενα και ιδιαιτερα γευστικα. Εχουμε και λεμε:
Κεφτέδες μπακαλιάρου με κόλιανδρο, πόρτο & καυτερή σως 4/4
Φέτα Τυρνάβου σε φύλλο χωριάτικο, πάνω σε φρεσκοκομμένη σαλάτα με σουσάμι & μέλι Κρήτης 4/4
φαβα 3/4
Ρόκα, baby σπανάκι, βαλεριάνα, απάκι κοτόπουλου, ανθότυρο, καρύδια, βινεγκρέτ εσπεριδοειδών & φιλέτα πορτοκαλιού 3/4
Φιλέτο κοτόπουλου γεμισμένο με μοτσαρέλα, καπνιστή πιπεριά, Famous Serrano & πράσινο ρύζι 4/4, super...
Γαριδομακαρονάδα 3/4
Μοσχαρισια Μαγουλα 3/4
Λεμονόπιτα 3/4
Σπασμένο μιλ – φέιγ με παγωτό βανίλια – σοκολάτα 3/4
Ηπιαμε κι ενα Ροζε Βυσσινοκηπος Παλυβου 4/4
Αν εξαιρεσει κανεις τις 2 βολτες εντος, εκτος και επι τα αυτα!!! που εκανε ο νεος μαλλον και απειρος σερβιτορος με τα ορεκτικα!!! μεχρι να καταλαβει οτι ηταν για μας!! ηταν μια πολυ καλη γαστριμαρικη εμπειρια.
Η υπευθυνη σερβιτορα ηταν πολυ εξυπηρετικη και με το χαμογελο στα χειλη
Ο λογαριασμος στα 130 ευρω... Καλο θα ηταν να υπηρχε ασυρματο μηχανακι για τις καρτες (pos), για να μην αναγκαζεται να πηγαινει ο πελατης στο ταμειο εντος του καταστηματος

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Στο Belle Amie έχω πάει αρκετές φορές για ποτό, λίγες όμως για φαγητό. Η πρώτη ήταν το καλοκαίρι του 2013 που πρωτοάνοιξε και αποτελούσε την μεγάλη άφιξη στο Πασαλιμάνι. Κι όχι άδικα. Ο χώρος του στεγάζεται σε ένα υπέροχο νεοκλασικό, γωνιακό κτίριο με όμορφη αυλή επί της "πασαρέλας" και εντυπωσιακό φωτισμό το βράδυ.

Η δε γυριστή σκάλα στο εσωτερικό αναδεικνύει την ομορφιά του εσωτερικου χώρου. Για το δε αίθριο με το μπαλκόνι στον 1ο όροφο ό, τι και να πω είναι λίγο. Ο χώρος είναι μοναδικός, διατηρεί μια αρχοντιά από άλλες εποχές.

Θα ρωτήσετε λοιπόν γιατί βάζω 3/4 στο χώρο. Ας αρχίσω απ'αυτό. Ο ένας λόγος είναι ότι κατά την γνώμη μου, βαραίνει λίγο από τα βαριά και μπερδεμένης αισθητικής έπιπλα, ειδικά στον ισόγειο χώρο. Όλα είναι με ρετρό πινελιές, αλλά παραείναι μοναδικά, σε σημείο να κάθεσαι σε άλλου τύπου καρέκλα εσύ και σε άλλου ο διπλανός σου! Οκ, υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνετε το στιλ. Η ίδια λογική επικρατεί και με έπιπλα κήπου στην αυλή. Βαριά σφυρήλατα τραπέζια, φερ φορζε, παλιάς αισθητικής υφασμάτινες καρέκλες, δεν λέω, έχει πέσει δουλειά, αλλά κάπου χάνεται το πρακτικό του πράγματος. Π. χ. στην πρόσφατη επίσκεψή μας, η καρέκλα μου ήταν κάπως χαμηλή και δεν με διευκόλυνε να φάω.

Επίσης, κατά την γνώμη μου πάντα, οι τέντες πρέπει να μαζεύονται τα βράδια του καλοκαιριού. Τι ωραίο έναστρο ουρανό έχει ο Πειραιάς (υπερβάλλω λίγο πάλι), γιατί να τρώμε στο ημίφως; Το πρώτο καλοκαίρι, θυμάμαι, είχε τόσο ωραία ατμόσφαιρα έξω, με κόσμο να τρώει στην ανοιχτή, όμορφα φωτισμένη αυλή! Τώρα έχω την εντύπωση ότι το έχουν σκοτεινιάσει λίγο, επικρατεί περισσότερο η φάση "μπαρ".

Παρένθεση- σε νεότερη επίσκεψη για ποτό, αρχές Σεπτέμβρη, παρατήρησα ότι η εικόνα ήταν εμφανώς πιο προσεγμένη. Με πολλά λουλούδια στα παρτέρια να στολίζουν περιμετρικά τον εξωτερικό χώρο και τον απέναντι χώρο του πεζοδρομίου, οι τέντες είχαν μαζευτεί και όμορφα καλλωπιστικά/ αναρριχιτικά φυτά είχαν ανθίσει πάνω στην πέργκολα. Μια όμορφη εικόνα που παρέπεμπε σε περιποιημένη, αστική αυλή. Ίσως λόγω καλοκαιριού, δεν ξέρω. Πάντως η ατμόσφαιρα ήταν πολύ πιο ευχάριστη και θα ήθελα να το επισημάνω.
.................................................................................................................................
Εξυπηρέτηση 3/4.
Αρχίσαμε καλά. Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, είπαμε ότι είμαστε για φαγητό κι ότι δεν είχαμε κράτηση, μας έδωσαν ένα άνετο τραπέζι 4 ατόμων κι ας ήμασταν 2 μόνο (με αυτές τις λίγο χαμηλές καρέκλες, που είπα).

Αποκεί και πέρα άρχισαν να μας τα χαλάνε. Ήρθαν από έναν άλλο σερβιτόρο δύο ποτήρια νερό, 2 στάνταρ κατάλογοι κι ένας με κοκτέιλ. Ξέχασα να πω ότι ήταν Σάββατο βράδυ και η ώρα σχεδόν 23:00. Φώναξα έναν σερβιτόρο, γιατί μυρίστηκα ότι ο κατάλογος που μας έφεραν δεν ήταν φαγητού (η φάση "μπαρ" που λέγαμε), έρχεται κάποιος λοιπόν, δεν θυμάμαι αν ήταν ο ίδιος που μας έφερε τους καταλόγους, και μας λέει κάπως απότομα: "Θα φάτε κιόλας"; Χμ... δεν ξέρω πώς σας ακούγεται αυτό, εμένα δεν μου χτύπησε καθόλου καλά. ΄Ηθελα να του απαντήσω στο ίδιο στιλ: "Ναι, θα φάμε, υπάρχει κάποιο πρόβλημα"; αλλά είπα να μην συγχιστώ. Τέλος πάντων, στην πορεία διαπίστωσα ότι όλοι οι σερβιτόροι ήταν λίγο βαρείς κι ασήκωτοι. Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω τι ρόλο είχε στο σέρβις μια κοπέλα, που όλη την βραδιά στεκόταν δίπλα μας με την παρέα της, αλλά άμα λάχαινε μας έφερνε και κανένα πιάτο. Κάποια στιγμή πέρασε να μας ρωτήσει κι αν μας άρεσε το φαγητό. Ενιγουέι, αντιπαρέρχομαι, γιατί εκτος αυτών δεν έχω σοβαρά παράπονα, γι αυτό και δίνω 3 αντί 2/4.

Φαγητό 4/4
Η ώρα της κρίσεως. Το Belle Amie είναι μεζεδοπωλείο με πιο γκουρμέ κατεύθυνση. Τα μεζεδάκια του έρχονται σε μικρές ποσότητες και είναι ικανοποιητικά για 2 άτομα που δεν πεινάνε πολύ. Αν μπορούσα θα το υπογράμμιζα. Περισσότεροι, απλά θα δοκιμάσουν. Υπάρχουν και μερίδες βέβαια, μην τις υποτιμώ, στις οποίες, όπως βλέπω έχουν αναφερθεί προηγούμενοι σχολιαστές. Δεν έχω δοκιμάσει. Ο κατάλογος πάντως είναι πολύ αναλυτικός, με πολλές επιλογές μεζέ και αρκετούς με θαλασσινά. Τον βρήκα πολύ ενδιαφέρων. Την βραδιά που πήγαμε μας έδωσαν κι έξτρα φύλλο με τα πιάτα ημέρας.

Πήραμε λοιπόν:
- τα ντολμαδάκια. Τα πρότεινε η φίλη μου, γιατί κάτι είχε διαβάσει γι αυτά. Λοιπόν, ήταν καταπληκτικά. Ελαφριά, χωρίς την πικράδα του αμπελόφυλλου, με μια μεστή γεύση. Συνοδεύονταν από μια σως -νομίζω με βάση τυρί- στη μέση του πιάτου, που κυριολεκτικά γλείψαμε. Προτείνονται σίγουρα και νομίζω ότι η φήμη τους έχει ήδη εξαπλωθεί. Αλλά...5 ή 6 έχει η μερίδα. (7.10)

- Σκουμπρί καπνιστό με πιπεριές φλωρίνης. Ήταν αλμυρό, μαριναρισμένο, με λωρίδες πιπεριάς, μέσα σε λαδάκι. Έφαγα λίγο εγώ. Η φίλη δεν το τίμησε. 4 φετούλες στο πιάτο (5.80)

-Γαρίδα σαγανάκι με ούζο, δυόσμο και κεφαλοτύρι Ελασσόνας. Ακριβώς αυτό που λέει το πιάτο. Ούζο και δυόσμος που μύριζαν ωραία και τα καταλάβαινες στη μπουκιά. Πολύ νόστιμο και αυτό. Αλλά... το τηγανάκι είχε μέσα 5 μέτριες γαρίδες και αρκετά λαχανικά με σάλτσα. Αυτό το πράγμα που πρέπει να μετράμε πόσα κομματάκια έχει φάει ο καθένας από μια μερίδα απειροελάχιστη, για να μην νιώσει ο ένας ή ο άλλος ριγμένος, πόσο με εκνευρίζει! (8.90)

- Χοιρινή τηγανιά. Σίγουρη επιλογή πάντα. Το κρεατάκι δεν ήταν καθαρό σε όλες τις μπουκιές, αλλά στο σύνολο τρωγόταν ευχάριστα. Και το ζουμάκι πολύ ωραίο. Αλλά... κι αυτό σε τηγανάκι, μετρημένη ποσότητα (6,80)

- 2 ποτήρια λευκό κρασί δικό τους. Chardonnay μας είπαν. Πολύ αξιοπρεπές και δροσιστικό (2 ευρώ x 2).
Αντισταθήκαμε στα κοκτέιλ που ήταν αρκετά δελεαστικά και είπαμε το γλυκό κλείσιμο του δείπνου να γίνει με ένα από τα γλυκά του καταλόγου.

- γλυκό Πάβλοβα. Να πω ότι η λίστα γλυκών είναι αρκετά μεγάλη και με ωραίες επιλογές (γκοφρέτα, προφιτερόλ, σπασμένο μιλ-φέιγ, παγωτό λουκούμι κ. α. ) Κοντά σ' αυτά μας πρότειναν και γλυκά ημέρας - ειδικά το μπανόφι, που μας περιγράφηκε ως καταπληκτικό. Δεν είχα όρεξη για μπανάνα, οπότε μείναμε στην πιο ελαφριά πάβλοβα, που ήταν επίσης καταπληκτική, δροσερή και όσο φραουλένια πρέπει. (6,20)

VFM: 2/4
Σύνολο λογαριασμού 39 ευρώ, χωρίς κουβέρ και έξτρα χρεώσεις. Για ψωμί και νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης ερωτηθήκαμε, και αυτό είναι προς τιμή τους. Βρήκα όμως όλα τα μεζεδάκια υπερτιμημένα άνευ λόγου. Ίσως να δικαιολογούσα τις τιμές αν οι ποσότητες ήταν μεγαλύτερες και το σέρβις άψογο. Αλλά επειδή για μένα το vfm είναι συνάρτηση όλων, βάζω 2, το πολυ 2,5. Ίσως την επόμενη φορά πάρω κανονική μερίδα και κάνω ξανά τον υπολογισμό και τον απολογισμό.

Αλλά προς το παρόν, θα πω ότι, ναι οι γεύσεις είναι ωραίες, οι τιμές όμως είναι υψηλές γι' αυτό που είναι. Ως έξοδος για ποτό και τσιμπολόγημα είναι καλά. Αλλά για πλήρες δείπνο, ακριβό.

Αν βρεθείτε βέβαια προς Πειραιά, και μόνο λόγω χώρου- περιβάλλοντος (και κουζίνας σε δεύτερη φάση), αξίζει να καθίσετε.

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Έχω καιρό που θέλω να γράψω κριτική για το belle amie αλλά το επισκέφθηκα μια δύσκολη περίοδο για την χώρα μας αρχές Ιουλίου στην αρχή των capital controls και μια μέρα πρίν το δημοψήφισμα και δεν είχα τότε διάθεση να γράψω κριτική.

Επανέρχομαι όμως μετά απο λίγο καιρό, γιατί νομίζω αξίζει σε αυτό το μαγαζί να δώσω τα εύσημα.

Χώρος (4/4):

Σάββατο μεσημέρι λοιπόν καλώ και κάνω κράτηση για φαγητο. Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα ωραίο νεοκλασσικό στο Πασαλιμάνι στον Πειραιά (το πάρκινγκ πολύ δύσκολο στην περιοχή, να το έχετε υπόψιν σας). Σε μια πλατεία οπου βρίσκονται καφετέριες με μια τάση παρακμής, βρίσκεται επίσης και αυτό το στολίδι της πόλης.

Ο εξωτερικός χώρος ωραίος με τα τραπεζάκια του και τα διακριτικά χωρίσματα που τον απομονώνουν απο την υπόλοιπη πλατεία και το επιβλητικό νεόκλασσικό σπίτι αρχοντικό, πλήρως ανακαινισμένο οπου ανεβαίνεις τα σκαλάκια και βρίσκεσαι εντός ενός εντυπωσιακού, απο πλευράς διακόσμησης, χώρου. Το μαγαζί είναι ένα cafe-bar-restaurant οπότε διαθέτει τραπέζια τα οποία είναι κοινά για τον σκοπό αυτό με μια μικρή νότα διαφοροποίησης τουλάχιστον στο στρώσιμο, των τραπεζιών για φαγητό. Για να μην κουράσω με λεπτομέρειες θα αρκεστώ να πώ ότι ο χώρος είναι φανταστικός, πανέμορφος και προσεγμένος.

Ποιότητα φαγητού (4/4):

Ημασταν 4 άτομα αλλά δεν το παρακάναμε με τα πιάτα, καθώς όπως προανέφερα ημασταν σε μια περίεργη δίαθεση τουλάχιστον με τα κινητά στο χέρι να διαβάζουμε συνεχώς τις ειδήσεις, με μια ενοχή πώς τολμήσαμε και βγήκαμε έξω εμείς να φάμε τώρα που ο κόσμος χάνεται και σίγουρα συγκρατημένοι στα έξοδα καθώς είναι λίγο ακριβό το μαγαζί και οι καιροί με τα ATM να βγάζουν μόνο 60 ευρώ και με ένα αβέβαιο μέλλον δεν μας επέτρεπαν να παρασυρθούμε. Το παράλογο θα μου πείτε είναι γιατί βγήκαμε έξω και γιατί διαλέξαμε αυτό, η απάντηση είναι ότι το είχαμε ανάγκη απο την πίεση των ημερών, θέλαμε κάτι ωραίο και καλό.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:

Κεφτεδάκια με 3 είδη κιμά και ντίπ τυριών (πολύ νόστιμο, ευπαρουσιαστο, βαθμολογία 8/10)

Φέτα σε φύλλο κρούστας (ωραίο απο όλες τις απόψεις, βαθμολογία 8/10)

Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο και λεπτές φέτες γραβιέρας (μια παραλλαγή της σαλάτας του Καίσαρα, φρεσκοκομμενη και νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά και παξιμαδάκια με ρίγανη (βαθμολογία 7/10)

Για κυρίως διαλέξαμε:

Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με κεφαλοτύρι (πολύ νόστιμο, βαθμολογία 8.5/10)

Μπιφτεκάκια γαλοπούλας (καλό όχι κάτι το εξαιρετικό, βαθμολογία 7/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια (νόστιμα, βαθμολογία 8/10)

Δυστυχώς γλυκά δεν δοκιμάσαμε (για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω) πότε αρκεστήκαμε σε αυτήν την υπερβολή και αντισταθήκαμε στον πειρασμό το να δοκιμάσουμε τα εξαίσια (απο τις περιγραφές τουλάχιστον) γλυκά τους.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πραγματικά το προσωπικό ήταν πολύ για τους πελάτες του μαγαζιού εκείνη την ώρα. Σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ οργανωμένοι, πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν, πρόσχαροι και κυρίως γρήγοροι στο να μας γεμίσουν τα ποτήρια με νερό κτλ. Τα πιάτα όλα ήρθαν σε σωστό χρόνο, ευπαρουσιαστα (όπως αρμόζει σε ένα τέτοιο εστιατόριο) κτλ. Να αναφέρω εδώ ότι το νερό είναι εμφιαλωμένο, κάτι που δεν με χαλάει και το κατανοώ (για να μην πω ότι το θέλω κιόλας) σε ένα καλό εστιατόριο.

Value for money (4/4):

Όπως εξήγησα απο την αρχή το εστιατόριο συγκαταλέγεται στα λίγο πιο ακριβά και απο τα ακριβότερα ίσως της περιοχής. Τα κυρίως που πήραμε κόστιζαν γύρω στα 11 με 12 ευρώ το καθένα και οι σαλάτες απο 8 ευρώ μέχρι 14 ευρώ.

Του βάζω όμως 4/4 γιατί ο χώρος, η εξυπηρέτηση, η παρουσίαση των πιάτων και φυσικά η γευση ήταν σχεδόν άψογες. Το ποσό των περίπου 45 ευρώ που πληρώσαμε το ζευγάρι ήταν πολύ καλό λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω. Νομίζω ότι θα το ξαναεπισκεφτώ κάποια στιγμή να το δοκιμάσω με καλύτερη διάθεση και μάλλον βράδυ για να δώρο και τα κοκτέιλ του.

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Για το Belle Amie πρέπει να ήμουν η πρώτη που έγραψε κριτική μιας και το είχα επισκεφτεί λίγες μόνο ημέρες μετά την έναρξη της λειτουργίας του. Έγραψα τόσο άμεσα την κριτική γιατί είχα ενθουσιαστεί με το μέρος και επειδή είχα χαρεί που η πασαρέλα αποκτούσε μαγαζιά που ξέφευγαν από τις καφετέριες της δεκαετίας του '80.

Στην πορεία εκτός από καφέ, το πρώτο διάστημα της λειτουργίας του, είχαμε δοκιμάσει και τα πιάτα τα οποία μας είχαν αφήσει ικανοποιημένους. Στην πορεία, λίγο που αρκετές κριτικές δεν ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικές για την κουζίνα του, λίγο που οι ώρες που πηγαίναμε προσφέρονταν μόνο για καφέ, είχαμε πολύ καιρό να κάτσουμε για φαγητό.

Πριν από λίγες μέρες ο δρόμος μας έβγαλε εκεί, αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν ήταν η πρώτη μας επιλογή. Αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, βρήκαμε τραπεζάκι που μας άρεσε και ο ευγενέστατος σερβιτόρος (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά εγώ για το service του εν λόγω καταστήματος μόνο καλά μπορώ να πω, πάντα είναι γρήγοροι και ευγενέστατοι) μας έφερε μια κανάτα με δροσερό νερό με την οποία στην πορεία μας γέμιζε και τα ποτήρια καθώς και τους καταλόγους.

Αυτό που θέλαμε είναι ποτάκι και κάτι να το συνοδεύσουμε και όταν είδαμε ότι έχει ρακί φράουλα την προτιμήσαμε (200 ml στα 7 ευρώ, πολύ αρωματική). Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ο κατάλογος έχει αλλάξει εντελώς από την τελευταία φορά που πήγα. Είχε περισσότερα θαλασσινά αλλά εμείς δεν θέλαμε.

Έτσι πήραμε: Μια φέτα σουσάμι η οποία μπορεί να είχε 7,50 ευρώ αλλά ήταν νοστιμότατη, μεγάλη μερίδα και είχε τοποθετηθεί πάνω από μια ιδιαίτερα νόστιμη πράσινη σαλάτα (σωστά αρτυμένη και αυτή). Ακόμα, πήραμε πατάτες τηγανιτές με τριμμένο τυρί (πολύ νόστιμες στα 3,90 ευρώ) και μια μπουκίτσες χοιρινό που ήταν από τις νοστιμότερες τηγανιές που έχω φάει (7,40 ευρώ, καλή ποσότητα). Μαζί μας έφερε ένα καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια και ντιπ (χρεώνεται 1 ευρώ το άτομο).

Για όλα αυτά δώσαμε 28,40 ευρώ και πρέπει να πω ότι χορτάσαμε μια χαρά αν και ήταν βράδυ και δεν ήμασταν πολύ πεινασμένοι. Κέρασμα στο τέλος δεν υπήρχε, δεν είδα να πηγαίνουν και στα υπόλοιπα τραπέζια πάντως... Επιπλέον, πιστεύω, ότι και αν πεινούσαμε με ακόμα ένα πιάτο θα ήμασταν οκ, οπότε και το value for money είναι μια χαρά... Γενικά, πρέπει να πω ότι εμένα προς το παρόν το Belle Amie δεν με έχει απογοητεύσει σε καμία από τις επισκέψεις μου και το θεωρώ μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα λύση για τον Πειραιά...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Μπαίνοντας στον εν λόγω πεζόδρομο, το "Belle amie" ξεχωρίζει αφού στεγάζεται σ' ένα όμορφο και επιβλητικό νεοκλασικό κτίριο. Το ίδιο όμορφο και εντυπωσιακό είναι και το εσωτερικό του το οποίο αποτελείται από δύο ορόφους. Τα τραπεζάκια είναι στρογγυλά, πάρα πολύ προσεγμένα, ενώ η επιλογή μέχρι ακόμη και των τραπεζομάντηλων και των σερβίτσιων αποπνέει μια αριστοκρατικότητα, κάτι που θα το χαρακτήριζες ως "νοσταλγικά παλιό".

Η εξυπηρέτηση του μαγαζιού είναι μια χαρά επίσης, εκεί όμως που χωλαίνει είναι στην ποιότητα, ποσότητα και ποικιλλία των πιάτων του. Ο κατάλογος δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια για επιλογές. Η μερίδα μοσχαρίσια μπιφτέκια που πήραμε στη μέση ήταν ελάχιστη (ούτε καν ένας δε χόρταινε) και ψιλοάνοστα, το κοτόπουλο γεμιστό με τυρί αδιάφορο έως κακό, τα ντολμαδάκια οκ απλά- τίποτα συναρπαστικό, η σαλάτα τίποτα το ιδιαίτερο. Και όλα, πλην των ντολμαδακίων, σε δείγμα.... Εν ολίγοις, τα πιάτα σερβιρίσματος φαίνονται αναλογικά με τη μερίδα που προσφέρεται πελώρια.... Τις δε τιμές, δεν τις λές και χαμηλές, σε καμία περίπτωση.

Εν κατακλείδι, πολύ ωραίο μαγαζί, ίσως για να πας να πιεις μόνο το κρασάκι σου αλλά για να φας, δεν πολυαξίζει.

Ιούλ

Επισκεφτήκαμε το cafe-bar-restaurant BELLE AMIE βραδάκι Παρασκευής Ιουλίου, μετά από αποτυχημένη απόπειρα σε πολυσύχναστο burger house του Πειραιά. Και δεν το μετανιώσαμε καθόλου.

Ο χώρος μέσα είναι υπέρχος και αρχοντικός, ιδανικός για τις χειμωνιάτικες ημέρες. Εμείς καθίσαμε έξω στα τραπεζάκια επί της πλατείας, όπου έχει διαμορφωθεί ένας ωραίος χώρος, όπου ξεχνάς ότι είσαι στο κέντρο του Πειραιά. Τραπέζια διάφορων μεγεθών, για μεγάλες και μικρές παρέες, άνετα καθίσματα και αναπαυτικοί καναπέδες. Ένα μπαρ έχει στηθεί έξω για τις καλοκαιρινές ανάγκες του μαγαζιού, όπου μπορείς να πιεις το ποτό σου. Χώρος λοιπόν, (4/4)

Παραγγείλαμε 3 διαφορετικές σαλάτες:

- Πολύχρωμη σαλάτα με σύγκλινο και σάλτσα εσπεριδοειδών,

- Μία ακόμα πολύχρωμη σαλάτα με σύγκλινο (και κάτι ακόμα που δε θυμάμαι),

- Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο σχάρας, γκότζι μπέρις, γραβιέρα, κρουτόν, σύγκλινο και σάλτσα του Καίσαρα, (φρέσκια και δροσερή σαλάτα, σε καλή ποσότητα)

και 2 κυρίως πιάτα:

- Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με κεφαλοτύρι, κονφί ντομάτας και σάλτσα θυμάρι, (πολύ καλό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο και δεμένη γεύση)

- Μπιφτέκια γαλοπούλας με ψητά λαχανικά και βελουτέ μανιταριών, (πεντανόστιμα μπιφτέκια, ταίριαζαν ωραία με τη σως μανιταριών)

Ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο, σε κανονική ποσότητα (ίσως τα κυρίως θέλουν κάτι ακόμα) και με φρέσκα υλικά. Γεύση λοιπόν, (4/4)

Στα της εξυπηρέτησης, πρόκειται για καφέ-εστιατόριο, οπότε μην περιμένετε συμπεριφορά hi-end εστιατορίου, αλλά ούτε και κάτι το τραγικό. Όλα τα παιδιά είναι ευγενικά και πρόθυμα. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (3/4)

Στο δια ταύτα, με όλα τα παραπάνω και ένα μπουκάλι λευκο κρασί του Σκούρα, μας ήρθε στα 75 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ/άτομο. Βέβαια, θα έλεγα ότι τσιμπήσαμε και όχι ότι γευματίσαμε. Αν ένα ζευγάρι θελήσει ορεκτικό-σαλάτα-2 κυρίως-γλυκό, ο λογαριασμός θα φτάσει τα 20 ευρώ/άτομο χωρίς τα ποτά. Η ποιότητα των πιάτων είναι υψηλή, αλλά η ποσότητα οριακά ικανοποιητική. Θα έβαζα 2.5/4 κανονικά, αλλά θα είμαι πιο επιεικής. Value for money, λοιπόν (3/4)

Εδώ να σημειώσω ότι μας κέρασαν και ένα limoncello με την άφιξη του λογαριασμού (με απόδειξη).

Εν κατακλείδι, το ΒELLE AMIE αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό και ποτό στο κέντρο του Πειραιά, με κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις μοντέρνας ελληνικής κουζίνας στο μενού, αλλά με πιο δυνατό χαρτί το χώρο του.

Cafe - Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Βραδάκι της Κυριακής, 17/5. Το Πασαλιμάνι βουλιάζει από τον κόσμο λόγω του Final 4 με Ολυμπιακό και Ρεάλ.

Παρέα 6 ατόμων που θέλει να κουβεντιάσει θέματα του Σύλλογου στον οποίο ανήκουν, αποφασίζει να πάει στο Belle Amie για να το κάνει πινοντας ενα κρασάκι.

Αρχικά το περιβάλλον είναι άριστο, διακριτικός αλλά άπλετος φωτισμός, βολικά τραπέζια και καρέκλες, αρκετός χώρος μεταξύ τους, ωστε να μην τρακάρουν απάνω σου οι σερβιτόροι. Μιλώ βέβαια για τον προαύλιο χώρο μπροστά από το μαγαζί. που περιβάλλεται από φυτά και ζαρντινιέρες.

Για την μουσική δεν μπορώ να πώ τίποτα διότι λόγω του αγώνα κυριαρχούσαν οι ιαχές των γύρω φιλάθλων που παρακολουθούσαν. Εκτίμησα το γεγονός ότι το κατάστημα ΔΕΝ είχε βάλει οθόνη για την παρακολούθηση του τελικού, ίσως διότι ήθελε να διαφυλάξει την ησυχία στον χώρο, ή γιατί είναι τέτοια η φιλοσοφία τους. Πάντως ο χώρος παρέμεινε αρκετά ήσυχος για να μιλήσουμε άνετα, αν και σχετικά άδειος σε σχέση με τα άλλα καταστήματα τριγύρω, για προφανείς λόγους.

Η ευγενικότατη και υπομονετική σερβιτόρα επέλεξε μετά από προτροπή μας κάποια πιάτα για να συνοδεύσουμε το κρασί μας. Το νερό ήρθε σε γυάλινη θεόρατη κανάτα με παγάκια και ΟΧΙ εμφιαλωμένο που δεν παραγγείλαμε, καθώς και καλάθι με δύο είδη ψωμιού και μάλλον παστα ελιάς ή ελαιόλαδο, δεν το είδα καλά. Παντως και τα δύο είδη ψωμιού ήταν νοστιμότατα.

Το κρασί που επιλέξαμε ήταν ροζέ ξηρό του καταστήματος, ελαφρά κρυωμένο (το τονίζω όχι παγωμένο), σε καλαίσθητες καράφες. Το κρασί ήταν αρωματικό κι ευχάριστο, ότι πρέπει για ένα ανοιξιάτικο απόγευμα. Μιας και οι άλλοι συνδαιτημόνες που είχαν φτάσει πρώτοι, δεν χρησιμοποίησαν κατάλογο, δεν μπόρεσα να διαπιστώσω την ποικιλία από τη οποία προερχόταν και η ευγενική σερβιτόρα δεν μπόρεσε να με διαφωτίσει, αν και ήξερε την ποικιλία των λοιπών χύδην προσφερομένων κρασιών.

Στο ψητό τώρα, ή μάλλον στο ψητό τυρί, σε κρούστα, με σουσάμι πάνω σε φύλλα σγουρής σαλάτας με βινεγκρέτ, ήταν πολύ καλό πιάτο, το τυρί ισως μαστέλο Χίου. Το τυρί είχε λιώσει εσωτερικά ενω απέξω παρέμενε τραγανό. Η σαλάτα δροσερή και κρουστή, εδειχνε αγορασμένη αλλά και κομμένη την ίδια στιγμή, συνόδευε ευχάριστα το λιπαρό τυρί.

Τα παστουρμαδοπιτάκια, εμφανώς τηγανητά, ήταν τυλιγμένα σε φύλο από ζύμη και όχι φύλλο κρούστας, μιάς και το φύλλο είχε τις χαρακτηριστικές φουσκάλες που κάνει και το φύλλο της δίπλας. Ήταν αρωματικά, χωρίς υπερβολική παστουρμαδίλα, αψογα ροδοκοκκινισμένα, τηγανησμένα αλλά χωρίς καθόλου λαδίλα. Ηρθαν 4 στην μερίδα μέσα σε μικρο σκέυος που θύμιζε παλιό κατσαρολάκι για γάλα, με στρωμένο εσωτερικά απορροφητικό χαρτί για το επι πλέον λάδι. Αναμφισβήτητα το καλύτερο πιάτο απο αυτά που πήραμε.

Η χοιρινή τηγανιά ήταν για μένα απογοητευτική. Το κρέας ήταν μεριές μεριές στεγνό αν και δεν ήταν τόσο στεγνό που να μην μπορεί να το φάς. Τα συνοδευτικά λαχανικά έιχαν παραμαγειρευτεί, τόσο ώστε οι πιπεριές έλιωναν και διαλύονταν όταν προσπαθούσες να τις πιάσεις με το πηρούνι. Τα καρυκεύματα ήταν άχρωμα, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο, ή να δίνει έντονη απόλαυση ο συνδυασμός τους. Τέλος, η σάλτσα δεν είχε δέσει και θύμιζε απλά μίγμα νερού από τα λαχανικά και του λαδιού/λίπους που είχε βγάλει το φαγητό ή είχε βάλει ο μάγειρας για να τσιγαρίσει το κρέας. Οφείλω να ομολογήσω, όμως, ότι το πιάτο, όπως και όλα, ηταν σωστό στο αλάτι, χωρίς να προκαλέι λύσσα ούτε και να είναι ανάλατο.

Το λουκάνικο ήταν σωστά μαγειρεμένο (ψημένο) και ήταν ευχάριστο, Αλλα ένα λουκάνικο είναι ένα σκέτο λουκάνικο και πολλά ευσημα πηγαίνουν στον παρασκευαστή του και όχι στον μάγειρα, παρά μόνο για το σωστό ψησιμο. Σε κάθιε περίπτωση το κατάστημα παίρνει τα εύσημα για την επιλογή της πρώτης ύλης.

Τέλος, τα δύο τυριά, αρσενικό Νάξου και γραβιέρα (δεν συγκράτησα το είδος της) ήρθαν σε πιατάκι του φρούτου σε μερίδες επιεικώς απαράδεκτες, π. χ. η γραβιέρα ηταν εξι τεμάχια σε μέγεθος μεγάλου ζυλιεν, αντε να ήταν 50 γραμμάρια όλο μαζί. Με τιμή περίπου 5 ευρώ το πιάτο καταντά προκλητικό.

Άφησα για το τέλος την τιμή του κρασιού στα 12 ευρώ το λίτρο, το οποίο για χύμα κρασί δεν το λές και φτηνό. Οσον αφορά εμένα πληρώνεις την ατμόσφαιρα και την θέα (το μεσημέρι θάλασσα, το βράδυ περατζάδα).

Η όμορφη και με αξιοπρεπέστατη παρουσία hostess, επιβεβαίωσε ότι είχαμε μείνει ευχαριστημένοι και ότι θεωρεί και εκείνη τα παστουρμαδοπιτάκια εξαιρετικό πιάτο.

Οι βοηθοί, στο όριο του να είναι υπερβολικοί, αλλά σε καμμία περίπτωση ενοχλητικοί, έλεγχαν τακτικότατα την επάρκεια νερού και καθαρών σταχτοδοχείων.

Ολα τα παραπάνω, συνοδεία 2 λίτρων κρασιού στα €70 και κάτι ευρώ. Συμπαθητικά για ένα κρασάκι με δύο μεζεδάκια. Αλλά υποπτεύομαι ότι το κανονικό φαγητό θα αντιπροσώπευε λογαριασμό των περίπου €30, το άτομο.

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να δούν το θέμα της ποσότητας σε ορισμένα πιάτα όπως τα τυριά, και την τιμή των χύμα κρασιών τους, γι αυτό και το 2 στην τιμή προς απόδοση.

Το 3 στην γέυση θα ήταν 4 αν δεν υπήρχε το θέμα της τηγανιάς

Σε κάθε περίπτωση το κατάστημα παραμένει μία όαση ανάμεσα στα ταχυφαγεία και τις καφετέριες της περιοχής, απλά το κόστος δεν πρέπει να προσομοιάζει σε αυτό του νερού σε μία όαση της ερήμου.