28 Νοε 2019

Πήζω!
Ρήμα που αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα των ρημάτων που τελειώνουν σε ιζω.

Όταν δεν κάθεται "οικογενειακή" έξοδος, τα κορίτσια παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους και κανονίζουν.
Προσπαθούσαμε καιρό με το τροπικό ψαράκι του site να βρεθούμε. Κι όλο κάτι προέκυπτε. Κι εξακολουθεί να προκύπτει, αλλά που θα πάει.., θα πάμε στα Φουρνομαγειρέματα!

Βρέθηκε μέρα που τελειώναμε λογική ώρα από τα γραφεία μας τα οποία είναι κοντά.
Αρχισαν οι διαβουλεύσεις σχετικά με το που θα πάμε. Της είπα να μου κάνει έκπληξη. Πέρασε και με μάζεψε με ταξί το οποίο μας αποβίβασε κάπου στο Μοσχάτο. Εννοείται ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πως πάνε εκεί, αν έχει εύκολο parking ή οτιδήποτε άλλο.

Το Καφενείο της Κατερίνας το θυμόμουν από κριτικές που διάβαζα στις παλιές λαμπρές μέρες του ask.
Να που βρέθηκα εκεί στις, όχι πλέον λαμπρές μέρες του ιστότοπου.

Για τον χώρο έμαθα, από το ψαράκι που είναι θαμώνας λόγω εγγύτητας, ότι έχουν κάνει προσπάθειες ανακαίνισης και ρετουσαρίσματος. Είναι αυτό που λέει το όνομά του. Καφενείο. Καθαρό και τακτικό βέβαια.

Αν το κορίτσι μου έκανε έκπληξη με το μαγαζί της έκανα κι εγώ ανακοινώνοντας ότι:
α) κάνω δίαιτα και,
β) ότι δεν έτρωγα κρέας τη συγκεκριμένη περίοδο.

Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν διαλέξαμε:
_ τη ρώσικη σαλάτα που ήταν πραγματικά σπιτική και νόστιμη. Καλύτερη κι από της θείας Αλίκης, μη σας πω, που είναι φημισμένη. Τόσο που μου πέρασε από το μυαλό η ιδέα να τους παραγγείλω ένα μπολ για τα εορταστικά μου τραπεζώματα που έπονται.
_ σαλάτα με βραστά λαχανικά ήτοι χόρτα και παντζάρια. Τα χόρτα ήταν σκληρά και τραχιά οπότε δε μου είπαν πολλά.
_σαγανάκι με τυρί αλμυρούτσικο και πικάντικο.
_ κόκκινες πιπεριές Φλωρίνης (ή χλωρίνης όπως τις έλεγε η κόρη όταν ήταν μικρή) γεμιστές με τυριά. Αν και δεν αγαπώ αυτήν την εκδοχή, ιδιαίτερα, ήταν πεντανόστιμες.
_ σουπιές κρασοκοκκινιστές. Μαλακές και τρυφερές αλλά βόμβα όπως καταλαβαίνετε. Πλούσια και δεμένη σάλτσα που της έλειπε λίγο πιπέρι.
_ πλοκάμι χταποδιού ψητό. Εδώ τα χαλάσαμε λίγο. Ήταν στεγνό και ξερό. Όχι άνοστο αλλά νομίζω ότι χρήζει άμεσης βελτίωσης ή αφαίρεσης από τον κατάλογο.

Ήπιαμε ωραιότατη ρακή ή τσίπουρο. Δε θυμάμαι διότι ήπιαμε άφθονα.... Μ αρέσει που ξεκινήσαμε με 100ml και καταλήξαμε... μη σας πω σε λίτρο!

Εξυπηρέτηση συμπαθής χωρίς όμως κάτι να σου μείνει. Κέρασμα δεν υπήρξε και έμαθα ότι αυτή είναι η πολιτική τους ακόμα και έναντι τακτικών θαμώνων.

Τιμές καλές έως φθηνές. Μαγαζί για τσιμπολόγημα μετά τη δουλειά με καλή παρέα που μετράει πάνω από όλα.

Υγ1: Είδατε τρεις διαφορετικές κριτικές για τον Ευγένιο. Από ανθρώπους που ήταν μαζί την ίδια μέρα και ώρα. Αυτή είναι η χρησιμότητα του συγκεκριμένου site. Οπότε σας καλώ να μην το εγκαταλείψετε στη μοίρα που του επιφυλάσσουν.

Υγ2: Σας προειδοποιώ ότι το δίδυμο Fratzia επιστρέφει δυναμικά και σύντομα.

Υγ3: Φίλτατε Pass1... Στον Ευγένιο για πρώτο ραντεβού και πολύ σου πάει!

01 Φεβ 2018

Καθημερινή βράδυ επισκεφθήκαμε το Καφενείο της Κατερίνας.

Χώρος (2/4):

Ότι υποδηλώνει το όνομα του μαγαζιού αυτό είναι και ο χώρος. Ενας απλός αλλα καθαρος χώρος καφενείου που σερβίρει μεζέδες. Καρέκλες και τραπέζια καφενείου με έναν εσωτερικό χώρο και έναν χώρο εξωτερικό τον οποίο κλείνει τον χειμώνα με ναυλον.

Γεύση (3/4):

Ότι δοκιμάσαμε ήταν νόστιμο.

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Τυρί σαγανάκι (7.5/10)

Κεφτέδες (8/10)

Τυρόπιτα (7/10)

Κεμπάπ (7/10)

Σαλάτα χωριάτικη (8/10)

Ίσως δοκιμάσαμε κάνα δύο πιάτα ακόμα τα οποία μου διαφεύγουν τώρα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί αλλά σίγουρα όχι τρελά οργανωμένοι στην κουζίνα και στο σέρβις για να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στον κόσμο εκείνης της βραδιάς.

Value for money (3/4):

Αρκετά οικονομικό για την γεύση λογικές τιμές για την ποσότητα, τον χώρο και την περιοχή.
Υπολογίστε από 13 ευρώ μέχρι 20 ευρω το άτομο (αναλόγως τι θα πάρετε).

Συμπέρασμα:

Καλές γεύσεις σε καλές τιμές. Αυτό είναι το ατού του