Λιβανεζικο εστιατόριο καφε στην Γλυφάδα. Ανοιχτο Δευτέρα εώς Κυριακή απο το απόγευμα.

10 Οκτ 2016

1ο Σάββατο του Οκτωβρίου και χωρίς διάθεση για φαγητό στο σπίτι, όμως και λόγω καλού καιρού κατευθυνθήκαμε Νότια για μία βάφτιση. Βράδιασε, οπότε μας άνοιξε η διάθεσή για κάτι Ανατολίτικο και δη Λιβανέζικο φαγητό. Ορμώμενη και από πρόσφατες κριτικές για το Sahara, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε, αφού πρώτα έκανα ηλεκτρονική κράτηση σε ανάλογο ιστότοπο και πήραμε και έτσι 20% έκπτωση.
Φτάσαμε 21:00 και είχε ήδη 4 παρέες. Το εσωτερικό του μαγαζιού το έχουν ήδη αναλύσει και άλλοι πριν από εμένα. Θα αρκεστώ μόνο στο να πω ότι είναι ίδιο όπως και πριν 10 χρόνια, που ήταν η τελευταία φορά που είχα πάει και είχα φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Ζητήσαμε και 2 παιδικά καρεκλάκια, γιατί όπως μπορεί ήδη να έχετε καταλάβει, πάμε παντού με τα μικρά μας, αλλά επείδη είχαν μόνο ένα, αναγκαστικά φέραμε και το καρότσι μέσα στο μαγαζί για το άλλο παιδάκι.
Η κοπέλα στην υποδοχή πολύ ευγενική και εξυπηρετική, με το ανάλογο χιούμορ όταν μας έβαλε να καθίσουμε δίπλα σε ένα ζευγάρι που έκανε νάργιλε. Το υπόλοιπο προσωπικό ευγενικό μεν, κάπως ατσούμπαλο στις κινήσεις του δε (συχνά άκουγες πηρούνια να πέφτουν). Η μουσική χαμηλή, δυνάμωσε πολύ αργότερα με την εμφάνιση της χορεύτριας, όπως και μετά που είχε ζωντανή ορχήστρα, και η οποία μας κράτησε ευχάριστη συντροφιά.
Με το που καθίσαμε, ήρθε κλασσικά το εμφιαλωμένο νερό, χωρίς νωρίτερα να έχουμε ερωτηθεί.
Η παραγγελία μας ήρθε πραγματικά γρήγορα, όμως από τα πρώτα κιόλας πιάτα, αρχίσαμε να απογοητευόμαστε. Τόσο η εμφάνιση και στη συνέχεια κυρίως η γεύση ήταν κατώτερα τόσο της προηγούμενης εμπειρίας μας στο εν λόγω μαγαζί όσο και της γενικότερης εμπειρίας μας στη συγκεκριμένη κουζίνα, που λατρεύουμε και τουλάχιστο μία φορά το μήνα επισκεφτόμαστε.
Αρχικά παραγγείλαμε μία ταμπουλέ σαλάτα, νόστιμη και δροσιστική καθώς και μία φαλάφελ σαλάτα, η οποία πραγματική ήταν πολύ νόστιμη, με το τουρσί να δίνει ιδιαίτερη γεύση και σε μεγάλο μέγεθος σάλατα, άξια μνείας λοιπόν.
Στη συνέχεια ήρθε χούμους με κουκουνάρι, με την ποσότητα κουκουναριού που αρμόζει, νόστιμο και Μουτάμπαλ, καπνιστή μελιτζάνα με κουκουνάρι, που όμως φαινόταν σαν να έχει παρασκευαστεί μέρες πριν καθώς και η γεύση του παραήταν πικρή.
Στη συνέχεια κίμπε, τα γνωστά κεφτεδάκια τους με το πλιγούρι, νόστιμα, αλλά καμμένα εξωτερικά, φαλάφελ, τραγανά με ουδέτερη ωστόσο γεύση και τυροπιτάκια ρακακάτ, στα οποία πραγματικά έψαχνες να βρεις τη γέμιση τυριού.
Για κυρίως πήραμε το αγαπημένο μου Σις ταούκ, που είναι μαριναρισμένο κοτόπουλο συνοδείας ανάμικτου ρυζιού και ντομάτας, ενώ ζήτησα εγώ να μου φέρουν τη σάλτσα σκόρδου που κανονικά το συνοδεύει. Δυστυχώς, ήταν πολύ στεγνό με τη μαρινάδα τελικά να είναι σε μικρή ποσότητα γιατί η επίγευση ήταν απλά του κοτόπουλου. Απογοητεύτηκα ταμάλα θα έλεγα. Ο σύζυγός μου πήρε ένα Μασούε Μουσακάλ, που είναι ποικιλία από ένα σουβλάκι κοτόπουλου, ένα μοσχαρίσιου και ενός κεμπάπ. Πέρα από το μοσχαρίσιο σουβλάκι που ήταν ψημένο σωστά και ζουμερό, τα υπόλοιπα ήταν παραψημένα και στεγνά.
Για όλα αυτά μαζί με μισό λίτρο άσπρο κρασί και έξτρα πιτάκια, πληρώσαμε 55 Ευρώ (69 Ευρώ αρχικά, ωστόσο μειώθηκε λόγω του 20% έκπτωση). Σε αυτό το σημείο έχω να αναφέρω δύο γεγονότα. Ο λογαριασμός ήρθε πάνω στο φύλλο παραγγελίας και ενώ ζητήσαμε να πληρώσουμε με κάρτα, και πάλι μετά δεν μας έφεραν την τελική απόδειξη, οπότε και αναγκαστήκαμε να τη ζητήσουμε φεύγοντας. Στη συνέχεια, στο δρόμο προς το σπίτι, παρατήρησα ότι είχαμε χρεωθεί 2 ορεκτικά παραπάνω που ποτέ δεν μας έφεραν ή παραγγείλαμε, όμως δυστυχώς, πέρα του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Στεναχωριέμαι που δυστυχώς στις μέρες μας όλο και περισσότερες επιχειρήσεις χάνουν τον επαγγελματισμό τους.

Κωνσταντινουπόλεως 24, Γλυφάδα