SAHARA

Μέση Ανατολή

Κωνσταντινουπόλεως 24, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λιβανεζικο εστιατόριο καφε στην Γλυφάδα. Ανοιχτο Δευτέρα εώς Κυριακή απο το απόγευμα.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Τώρα στα γηρατειά μας, τα μπαράκια, τα ποτά και τα ξενύχτια τα έχουμε περιορίσει (για να μη πω ότι τα έχουμε κόψει εντελώς). Το ίδιο και τις βραδινές εξόδους μέσα στη βδομάδα. Πόσο μάλλον όταν ο καιρός είναι τόσο κρύος που δεν ευνοεί την έξοδο αφού αυτή δεν υποστηρίζεται ιδιαίτερα μετά από ένα άκρως απαιτητικό 8ωρο (και βάλε …) στη δουλειά. Τι γίνεται όμως όταν η διάθεσή μας δεν είναι και στα καλύτερά της κι έχεις ανάγκη να δεις τον άνθρωπό σου, τον κολλητό σου ή κάποιον δικό σου άνθρωπο για να τα πεις και να βγάλεις από μέσα σου αυτά που σε τρώνε.

Όταν δεν θέλεις να μείνεις μέσα στο σπίτι γιατί θα σε πλακώσουν οι τοίχοι. Όταν μία αλλαγή στις παραστάσεις σου μπορεί να έχει ευεργετικά αποτελέσματα? Τότε ντύνεσαι (σαν κρεμμύδι) και παίρνεις τους δρόμους για να είσαι εντάξει στο έκτακτο ραντεβού που έχεις κλείσει για λίγο μετά.
Μια μέρα σαν κι αυτές, που η διάθεσή μας δεν ήταν και στα καλύτερά της, αψηφήσαμε το τσουχτερό κρύο και πήγαμε για περπάτημα δίπλα στη θάλασσα, στο ύψος της Γλυφάδας. Η αλμύρα και ο παγωμένος αέρας, μας ξύπνησε για τα καλά παίρνοντας από πάνω μας αυτά που μας βάραιναν. Αναζωογονημένοι και μη θέλοντας να τερματίσουμε το βράδυ μας εκεί, αποφασίσαμε να συνεχίσουμε με φαγητό και κρασάκι. Θυμηθήκαμε το Λιβανέζικο που είχαμε επισκεφτεί πριν κάποιους μήνες κι αφού κονταροχτυπήθηκε στις κουβέντες μας για αρκετή ώρα με γειτονικό του Ιταλικό, τελικά βγήκε νικητής.

Όταν πλησιάζαμε, το μάτι μας πήρε λίγα μέτρα παραπάνω μία πρόσοψη εστιατορίου στολισμένη με μεγάλες, χρυσές γλάστρες που φιλοξενούσαν δενδρύλλια ελαιόδεντρων και πολλά πολλά φωτάκια.
Πλησιάσαμε δειλά και ανακαλύψαμε ένα ακόμα Λιβανέζικο που βρίσκονταν εκεί. Ο χώρος μας φάνηκε πολύ ελκυστικός κι έτσι λίγο αργότερα περνάγαμε στα ενδότερά του. Με το που φτάσαμε λίγο έξω από την πόρτα τους, ένας νεαρός (που δεν αποκλείω να είναι ιδιοκτήτης/συνιδιοκτήτης) έτρεξε να μας την ανοίξει και να μας καλωσορίσει. Η επίσκεψή μας ξεκινούσε με τους καλύτερους οιωνούς!

Ήμασταν δύο, οπότε μας βόλεψε πολύ εύκολα σε ένα τραπεζάκι δίπλα ακριβώς από την τζαμαρία της πρόσοψης. Τότε μου δόθηκε η ευκαιρία να περιεργαστώ πιο λεπτομερώς τον χώρο τους. Μεγάλη σάλα στην οποία μεσουρανεί το μπορντό, το οποίο διανθίζεται χρωματικά με τις ζωηρόχρωμα κόκκινες πετσέτες που βρίσκονται στα τραπέζια και τις χρυσές λεπτομέρειες σε μικροαντικείμενα, σκαμπό, υφάσματα οροφής, φαναράκια που βρίσκονται σε εσοχές των τοίχων και ναργιλέδες.

Στο κέντρο του χώρου υπάρχει και κάποιο σημείο που μαρτυρά την ύπαρξη μουσικής μπάντας που προφανώς παίζει συγκεκριμένες ημέρες και ώρες μέσα στη βδομάδα. Επίσης έντονη παρουσία σε πατώματα και τραπέζια έχει το σκουρόχρωμο ξύλο, κάτι που προσδίδει μία πιο φιλόξενη ατμόσφαιρα και θαλπωρή. Τα τραπέζια στολισμένα με σερβίτσια και ξύλινα σουπλά. Τα μικρά φωτάκια στην τζαμαρία και οι κόκκινοι πολυέλαιοι, συμπληρώνουν τη διακόσμηση δίνοντας ένα χαμηλού προφίλ φωτισμό.

Πιο πολλά για τον χώρο δεν έχω να πω. Μερικά μόνο σχόλια για τις τουαλέτες τους που βρίσκονται στον κάτω όροφό τους. Σε αυτές μου έκαναν –αρχικά- εντύπωση τα νερά που υπήρχαν στο πάτωμα. Σκέφτηκα ότι μόλις είχαν σφουγγαρίσει. Δεν θα πω περισσότερα, αλλά μάλλον οφείλονταν στον τρόπο που φροντίζουν την προσωπική υγιεινή τους. Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο σωστό από τις αντίστοιχες μεθόδους που ακολουθεί ο «δυτικός» κόσμος αλλά για να είμαι ειλικρινής, κάπου δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα που σου έδινε την αίσθηση της ακαταστασίας.

Οι θαμώνες τους ήταν από κοστουμαρισμένους 50άρηδες που έδειχναν να είναι μεγαλοστελέχη επιχειρήσεων και ζευγαράκια μέχρι παρέες που ήθελαν εκείνο το βράδυ να γευτούν κάτι που ανήκει στην κουλτούρα του τόπου τους. Γιατί η κουλτούρα ενός τόπου είναι απόλυτα συνδεδεμένη με την κουζίνα του.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσοι από τους θαμώνες τους ζήτησαν ναργιλέ. Τους ψιλοζήλεψα αλλά ακόμα δεν έχει ενταχθεί στις συνήθειές μου! Στη ζωή μου έχω δοκιμάσει 2 μόνο φορές και το θυμάμαι θετικό σαν εμπειρία.

Θα βάλω 3 στον χώρο, αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι για κάτι παραπάνω (3,2-3,5). Το 4 θα το θεωρούσα όμως υπερβολή και άθελά μου φαίνομαι λίγο αυστηρός. Απαλύνει λίγο τις ενοχές μου το ότι η υπόλοιπη βαθμολογία μου είναι θετική.

Για την εξυπηρέτηση έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Πάντα στο μυαλό μου έχω το πόσο φιλόξενος είναι αυτός ο λαός. Δεν έχουν μεγαλύτερη προσβολή από το να τους πει κάποιος που επισκέφθηκε το σπίτι τους ότι δεν τον περιποιήθηκαν και έφυγε δυσαρεστημένος. Την ίδια νοοτροπία είδα να έχουν επιλέξει και στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Μας δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουμε περισσότερο με τον κύριο που πήρε την παραγγελία μας και μας σέρβιρε. Τα ελληνικά του ήταν άπταιστα αν και τα χαρακτηριστικά του φανέρωναν την καταγωγή του. Από ότι μας είπε, είναι Σύριος που μετά τους πρώτους λίγους μήνες της ζωής του, ζει στην Ελλάδα. Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν το ότι και κατά την παραγγελία αλλά και όταν μας έφερνε τα πιάτα, μας εξηγούσε τι αυτά περιείχαν. Απολύτως σωστή αντιμετώπιση του πελάτη! Ο εν λόγω κύριος ήταν πάντα χαμογελαστός και γρήγορος. Ακόμα κι όταν λίγο αργότερα αυξήθηκε κατά πολύ η πελατεία τους και ο κόσμος που κλήθηκε να εξυπηρετήσει. Επίσης δε ξεχνούσε να μας ρωτάει κάθε φορά που ερχότανε στο τραπέζι μας αν όλα ήταν εντάξει. Και ήταν, οπότε τον ευχαριστούσαμε ευγενικά!

Όταν πέρασα μπροστά από την κουζίνα τους, έριξα μια κλεφτή ματιά μέσα σε αυτή από το μικρό παραθυράκι τους. Μου έκανε εντύπωση ότι μέσα δούλευαν 3, 4 άτομα. Ίσως γι αυτό τίποτα δεν καθυστέρησε και όλα ήταν άψογα στους χρόνους τους.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα ταμπουλέ που αν θυμάμαι καλά κόστιζε 4,5 ή 5 ευρώ. Μας σερβιρίστηκε σε ένα βαθύ πιάτο, απλωμένο σε δύο φύλλα από μαρούλι και μια φέτα λεμόνι. Πρωταγωνιστής ο ψιλοκομμένος φρέσκος μαϊντανός (τον οποίο λατρεύω! ). Σε μικρότερη ποσότητα και για να υπάρχει ισορροπία στις γεύσεις, είχαν προστεθεί δυόσμος, ψιλοκομμένη ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και πλιγούρι. Για σος είχε χρησιμοποιηθεί ελαιόλαδο και χυμός λεμονιού. Σε ελληνικά εστιατόρια, η παρουσία του πλιγουριού σε ταμπουλέ είναι πιο έντονη. Σε αυτή τη σαλάτα ήταν τόσο-όσο για να μαζέψει τα υγρά των λαχανικών και να της δώσει στιβαρότητα. Εμένα μου αρέσουν και οι δύο εκδοχές!

Από ορεκτικό επιλέξαμε το Μουταμπάλ. Σύμφωνα με τον κατάλογό τους, στηρίζεται σε μια πολύ παλιά Μεσογειακή συνταγή. Εμείς οι μεσογειακοί λαοί, έχουμε συχνά την μελιτζάνα στο τραπέζι μας, σε διάφορες παραλλαγές (ένα ακόμα λατρεμένο συστατικό). Η μελιτζάνα είχε καπνιστεί και καλοδουλευτεί με ταχίνι και χυμό λεμονιού, δίνοντας σαν αποτέλεσμα μία ανοιχτόχρωμη αλοιφή. Επίσης μας σερβιρίστηκε σε βαθύ, παραδοσιακό τους σκεύος που τελικά στα σπλάχνα του έκρυβε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από όσο αρχικά πιστέψαμε. Το σύνολο συμπλήρωνε το κόκκινο γλυκό πιπέρι που είχαν με αυτό πασπαλίσει την επιφάνειά του, ψιλοκομμένος μαϊντανός και ελαιόλαδο. Το απόλαυσα αυτό το ορεκτικό και το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!! Η τιμή του ορεκτικού ήταν στα 5 €.

Και η σαλάτα και το ορεκτικό, συνδυαστήκαν απόλυτα με τις ζεστές, αραβικές πίτες που μας είχαν σερβίρει και οι οποίες ήταν κλεισμένες μέσα σε νάιλον συσκευασία. Την συσκευασία αυτή την έχω ξαναπροσέξει σε Λιβανέζικο εστιατόριο αλλά δεν έχω καταλάβει απόλυτα τον σκοπό που εξυπηρετεί. Είναι θέμα υγιεινής? Βοηθάει στο να μη στεγνώνουν οι πίτες? Έτσι τις αγοράζουν?

Ακολούθησε μία ποικιλία με ανάμεικτα ζεστά ορεκτικά, τηγανισμένα σε ηλιέλαιο. Σε μια μεγάλη πιατέλα που στο κέντρο της είχε μικρούς κύβους ντομάτας αναμεμειγμένους με μία λευκή σος, είχαν τοποθετηθεί τακτικά τα ζεστά ορεκτικά ανά δύο, ώστε να δοκιμάσουμε ο καθένας το δικό του.

• Kebbeh: Ήταν σε σχήμα αυγού. Είχε φτιαχτεί μετά από ανάμειξη μοσχαρίσιου κιμά, πλιγουριού, κρεμμύδι και κουκουνάρι.

.• Falafel. Οι κλασικοί, αγαπημένοι κεφτέδες από ρεβίθι που έχουν τις ρίζες προέλευσής τους στην Αίγυπτο. Στο μίγμα είχαν επίσης χρησιμοποιηθεί μαϊντανός, κόλιανδρος, κρεμμύδι και πράσινο πιπέρι.

• Πιτάκια Sambusek σε σχήμα μεσοφέγγαρου. Ζύμη με γέμιση μοσχαρίσιου κιμά, κρεμμύδι και κουκουνάρι.

• Πιτάκια Rakakat επίσης σε σχήμα μεσοφέγγαρου. Ζύμη με γέμιση διάφορων τυριών (κάποια από αυτά λίγο πικάντικα) και σε πολύ μικρότερη ποσότητα ντομάτα, μαϊντανός και φρέσκο κρεμμύδι. Μία συμβουλή: Μη το δοκιμάσετε με το που θα έρθει στο τραπέζι σας. Αφήστε το να κρυώσει λίγο και θα το απολαύσετε ακόμα περισσότερο.

Όλα τα ορεκτικά ήταν νοστιμότατα και πλούσια σε γέμιση. Μας ήρθαν αχνιστά και φρεσκοετοιμασμένα. Θα μου άρεσε να υπήρχαν 2-3 μικρά μπολάκια με διάφορες σάλτσες για να τα συνδυάσεις.

Όλα ήταν εξαιρετικά αλλά ξεχώρισα σαν πιο αγαπημένα μου τα φαλάφελ και τα πιτάκια με το τυρί.
Για κυρίως επιλέξαμε επίσης μία μορφή ποικιλίας που έχουν, οπότε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες γεύσεις. Την ζητήσαμε εις διπλούν για να την χαρούμε Χ 2. Η ονομασία είναι Μασούε Μουσακάλ, κοστίζει 10 € ανά άτομο και είναι η πρόταση του σεφ τους. Ίσως να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή για αυτό το πιάτο.

Μας σερβιρίστηκε επίσης σε μία μεγάλη πιατέλα, μαζί με ντομάτα, κρεμμύδι που έκαιγε διαολεμένα, αραβικές πίτες (που είχαν τραβήξει όλα τα ζουμάκια και είχαν γίνει όνειρο! ) και αρωματικό ρύζι με κιμά και κουκουνάρι. Περιείχε δύο τεμάχια από τα:

• Καφτά. Μοσχαρίσιος κιμάς σε μορφή κεμπάπ, ψημένος στα κάρβουνα.

• Σις ταούκ. Σουβλάκι φιλέτου κοτόπουλου μαριναρισμένο σε λεμόνι, σκόρδο και ελαιόλαδο. Από την κοκκινωπή όψη του θεωρώ ότι χρησιμοποιήθηκε επίσης και κόκκινο πιπέρι κατά το ψήσιμό του.

• Λάχμε μασούε. Μοσχαρίσιο κρέας σε κύβους, ψημένο στα κάρβουνα. Και αυτό πρέπει να είχε ψηθεί σε σουβλάκι το οποίο είχε αφαιρεθεί κατά το σερβίρισμα.

Ούτε κι αυτό το πιάτο δεν μας απογοήτευσε. Όλα είχαν ετοιμαστεί προσεκτικά ώστε να έχουν ψηθεί σωστά, παραμένοντας ζουμερά. Χμ… δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο. Όλα μου άρεσαν πολύ. Και για να προσθέσω και κάτι, τίποτα από όσα έφαγα δεν μου στάθηκε βαρύ. Μπράβο τους! Επίσης και στη γεύση θα τους αδικήσω λίγο βάζοντας 3 αλλά και το 4 θα ήταν και πάλι λίγο υπερβολικό αφού υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων. Το πιο δίκαιο θα ήταν γύρω στο 3,2-3,5.

Κλείσαμε γλυκά το γεύμα μας με αταγιέφ. Θα τις χαρακτήριζα σαν μικρές κρέπες με τις οποίες είχαν φτιάξει χωνάκια (θύμιζαν μικρά τρίγωνα Πανοράματος) και με γέμιση από λευκή (σχετικά άγλυκη) κρέμα και φυστίκια Αιγίνης. Δεν θα πω ότι με ενθουσίασε το γλυκό τους αλλά το βρήκα μία απλή και αξιοπρεπή πρόταση για επιδόρπιο. Ίσως τελικά κάτι πιο βαρύ, γλυκό και σιροπιαστό να ήταν υπερβολή και να μας χάλαγε την αίσθηση βάσει των όσων είχαμε γευτεί λίγο πριν. Τιμή στα 4,5€.

Σε όση ώρα τρώγαμε, τα ηχεία τους μας χάριζαν Λιβανέζικη μουσική σε χαμηλούς τόνους. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά ακούσαμε μόνο γυναικεία φωνή να τραγουδάει. Το εκτιμώ το ότι επέμειναν στα μουσικά ακούσματα του λαού τους γιατί αν είχαν ξεφύγει από αυτό, η όλη εμπειρία θα έχανε ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της.

Το ίδιο ευγενικά μας ξεπροβόδισαν, ευχαριστώντας μας εγκάρδια για την επίσκεψή μας.

Αν κάποια μέρα ο ουρανίσκος σας θέλει να ψαχτεί προς Λίβανο μεριά, δώστε του μία ευκαιρία γιατί πιστεύω ότι δεν θα σας απογοητεύσει. Ίσα ίσα, δεν το αποκλείω να γίνεται σταθεροί πελάτες τους.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Είχαμε επισκεφθεί πριν από καιρό έτερο Λιβανέζικο εστιατόριο, το Λιβανέζικο, που βρίσκεται σχεδόν δίπλα στη Σαχάρα, όπου αποφασίσαμε να επισκεφθούμε ώστε να διαμορφώσουμε μια συνολική άποψη για τη λιβανέζικη κουζίνα.
Ετσι, Σάββατο βράδυ και ώρα 22:00, περνάμε την πόρτα του εστιατορίου, που βρίκσεται στην οδό Κωνσταντινουπόλεως στη Γλυφάδα.

Η περιοχή, είναι πολύ κοντά στο κέντρο της Γλυφάδας, αλλά ταυτόχρονα είναι πιο "απόμακρη" χωρίς τη βαβούρα των υπολοίπων καταστημάτων.
Φυσικά είχε προηγηθεί κράτηση μέσω e-table, για τρια άτομα, όπου μάλιστα προσφέρεται και κουπόνι έκπτωσης 20% επί των τιμών.
Το εστιατόριο, είχε χαμηλό και ζεστό φωτισμό, πράγμα που μας άρεσε γιατι χαλαρώνει και δημιουργεί συνθήκες γενικότερης ευεξίας.
Παντού είδαμε να επικρατούν ζεστές αποχρώσεις, (μώβ και κόκκινου), και γενικά όλος ο χώρος έδινε την αίσθηση φιλόξενου και προσεγμένου χώρου
Στα τραπέζια, κολονάτα ποτήρια, σουπλά από μπαμπού και άνεση απόστασης μεταξύ τους.

Η ευγενέστατη κοπέλα που μας υποδέχθηκε, μας τοποθέτησε στο τραπέζι μας και πολύ σύντομα ένας άλλος σερβιτόρος, ήρθε και άνοιξε άμεσα ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό(χωρίς να μας ρωτήσει).
Το κατάστημα, διαθέτει και χώρο επαρκή ώστε να μπορεί να χορεύει και χορεύτρια belly dance, η οποία χορεύει κάθε Παρασκευή και Σάββατο, οπότε είχαμε την ευκαιρία να την απολαύσουμε την ίδια μέρα(θα κάνω σχόλια παρακάτω)
Οταν μπήκαμε, το εστιατόριο ήταν γεμάτο κατά 70% περίπου, αλλά λίγο αργότερα γέμισε εξ ολοκλήρου.

Από τον προσεγμένο και εκτενή κατάλογο διαλέξαμε:
Μια σαλάτα ταμπουλέ, εξαιρετική, με κυρίαρχο το μαιντανό, πράγμα που είχαμε προσέξει και στην επίσκεψή μας στο Λιβανέζικο εστιατότιο. Επαρκέστατη ως ποσότητα, με έντονη τη γεύση του χυμού λεμονιού, πράγμα που μου άρεσε προσωπικά γιατι λατρεύω το λεμόνι. Κόστος στα 4,5 ευρώ.
Από ζεστά ορεκτικά πήραμε μια λαχματζούν, τη γνωστή αραβική πίτα με κιμά και κρεμυδάκι και ντοματούλα, κομένη ήδη σε τέσσερα κομάτια. Πολύ καλή ως γεύση, στα 4,5 ευρώ, εδώ όμως η ποσότητα δεν ταίριαζε με την τιμή, ήταν σχετικά αναλογικά μικρή, σε μικρό πιατάκι

Μια Καλέζ, αραβική πίτα ψημένη στα κάρβουνα, γεμιστή με χαλούμι. Πολύ καλή ως γεύση, αλλά το ίδιο σχόλιο θα έκανε στο vfm, η τιμή των 4 ευρώ, ήταν οριακή γιατι η ποσότητα ήταν πολύ μικρή
Μια μανιτάρια σαγανάκι, ψημένο στο φούρνο, σερβιρισμένο σε εμαγιέ μικρό τηγανάκι, με τυρί και γαλοπούλα, πολύ ωραίο ως γεύση, στα 5 ευρώ, μάλον λογικό ως vfm σε σχέση με την ποσότητα που μας ήρθε.
Από τα κυρίως πήραμε ένα σισ ταούκ, κύβους κοτόπουλου δηλαδή, σερβιρισμένο με πίτα αραβική, ρύζι, κρεμύδια, μαριναρισμένο σε ελαιόλαδο, Πολύ τρυφερό, ικανοποίησε ως γεύση, σωστά μαγειρεμένο, στα 8,5 ευρώ, οριακό όμως ως vfm σε σχέση με την ποσότητα που σερβιρίστηκε.

Μια ποικιλία μασούε μουσακάλ, όπου περιελάμβανε το ανωτέρω κοτόπουλο σισ ταούκ, λάχμε μασούε (μοσχαρίσιο φιλέτο σε κύβους που είχε ψηθεί στα κάρβουνα) και καφτά (μοσχαρίσο κιμά σε μορφή μικρού κεμπάπ), όλα σερβιρισμένα με το ίδιο ρύζι, μια αραβική πίτα, και κρεμύδια και ντομάτα.
Κόστος στα 11 ευρώ, πολύ καλό ως γεύση και καθόλου βαρύ, αλλά μάλον κακό ως βαθμολογία στο vfm, λόγω της ποσότητας του κρέατος στο πιάτο.
Παρέλειψα να πώ οτι στην αρχή είχαν έρθει αραβικές πίτες μέσα σε σακουλίτσα νάυλον (γύρω στος 10 πίτες).

Ολα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, πρώτα τα ορεκτικά και έπειτα τα κυρίως.
Οι σερβιτόροι εξυπηρετικοί, μάλον όμως κυριαρχούσε πό πολύ το διεκπεραιωτικό στοιχείο, γιατί ενώ ήταν ευγενέστατοι δεν χαμογελούσαν καθόλου, απλά έκαναν σωστά τη δουλειά τους.
Γύρω στις 22:45, ξεκίνησε ο χορός της κοιλιάς, από πολύ καλή χορεύτρια, η οποία ξεκίνησε το πρόγραμμα, επισκεπτόμενη όλα τα τραπέζια και συμβάλλοντας στη δημιουργία κλίματος κεφιού στο εστιατόριο.

Πρέπει να χόρεψε γύρω στα 15 λεπτά και στη συνέχεια, ανέλαβαν ρόλο, δύο μουσικοί, ένας με αρμόνιο και ένας με τουμπερλέκι, όπου άρχισαν να παίζουν live λιβανέζικη μουσική, εξαιρετικοί και οι δύο και τολμώ να πω ότι ήταν πολύ σωστοί επαγγελματίες.
Γενικά δημιούργησαν κλίμα κεφιού και ικανοποίησαν στο έπακρο.
Αξίζει να σημειωθεί οτι στο κατάστημα προσφέρεται ναργιλές, οπότε αρκετοί από τους θαμώνες απ ότι είδαμε το τίμησαν.

Εξαερισμός όμως πολύ καλός, δεν αισθανθήκαμε κάπνα ή άσχημα.
Κέρασμα δεν υπήρξε, αν και διαβάζοντας κριτικές άλλων χρηστών, μάλον πολιτική του καταστηματος είναι να κερνάει, ίσως εμείς είμασταν οι άτυχοι της βραδιάς.
Συνολικό κόστος στα 49 ευρώ, κατηγορία σίγουρα στα 17-25, που εκ πρώτης όψεως εαν δεν συνυπολογίσουμε τις εκπτώσεις θα έλεγα οτι είναι μάλον ακριβούτσικο για τις ποσότητες που σερβιρίστηκαν. (μια σαλάτα, τρία ορεκτικά και δύο κυρίως)Εαν όμως συνυπολογίσουμε το 20% έκπτωση, το κόστος κατεβαίνει στα 39 ευρώ, που γίνεται πολύ πιό λογικό.
Για παράδειγμα ή αρχική τιμή για δύο μπουκάλια εμφιαλωμένου και το κουβέρ με τις πίτες ήταν 8,5 ευρώ γαι τα τρία άτομα. Μάλον λοιπόν το εστιατόριο έχει υιοθετήσει μαι μόνιμη έκπτωση, διατηρώντας όμως ψηλά τις αρχικές τιμές, ώστε να δίνει την αίσθηση ότι είναι vfm.

Βέβαια τελικά το κόστος των 39 ευρω μαζί με τη διασκέδαση που μας προσφέρθηκε, δικαιολογεί τελικά την τιμή του, για αυτό και πρυτάνευσε τελικά το 3 στο συνολικό vfm. Εαν η επίσκεψη γινόταν άλλη μέρα χωρίς μουσική και χορό, μάλον θα υιοθετούσα τις δύο ντοματούλες στο συνολικό vfm, καθ ότι θεωρώ οτι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στις σερβιριζόμενες ποσότητες, όπως επίσης και στο service, μια και σε εμάς τουλάχιστον έλειπε το χαμόγελο, παρά την ευγένεια που διακρίναμε.
Πληρωμή με κάρτα, που είναι και αυτο πολύ σημαντικό και στο τέλος, η σερβιτόρα που μας αντιλήφθηκε, έσπευσε εκ νέου να μας ανοίξει την πόρτα και να μας ευχαριστήσει.
Σε γενικές γραμμές καλή ως εμπειρία, σας συνιστώ να συνδυάσετε την επίσκεψη οπωσδήποτε τις μέρες που υπάρχει το πρόγραμμα, γιατί αξίζει πραγματικά.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

επισκεφτηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι πριν περιπου ενα μηνα με κουπονι απο το ιντερνετ, καθως ολα αυτα τα ethnik καταστηματα ειναι αρκετα ακριβα αν τα επισκεφτεις χωρις προσφορα.

συνεπως με 19 ευρω ειχαμε ενα fixed menou 8 κρυα ορεκτικα, 8 ζεστα ορεκτικα, σαλατα που μπορουσαμε να επιλεξουμε, εμεις παραγγειλαμε ταμπουλε και απο κυριως μενου ειχαμε επισης επιλογη μεταξυ 3-4 φαγητων που παραγγειλαμε κρεατικα για 2 ατομα που ειχε κεμπαπ, κοτοπουλο και αρνι, μαζι με 2 ποτηρια κρασι και επιδορπιο μαζι με καφε ή τσαι. συνεπως για την τιμη της προσφορας για δυο ατομα ηταν φοβερο value for money αλλα απο οτι ειδα τον καταλογο γενικα ηταν πολυ ακριβα τα πιατα τους και για τα ιδια θα πληρωναμε περιπου στα 65ευρω.

επελεξα να παμε παρασκευη βραδυ γιατι ειχαμε ενημερωθει οτι ειχε χορο της κοιλιας και αραβικη μουσικη κατι που μου κεντρισε αμεσως το ενδιαφερον καθοτι ηταν πρωτογνωρο.

ο χωρος ηταν φτιαγμενος στην ατμοσφαιρα της αραβικης κουλτουρας και απο οτι παρατηρησα οι πελατες του μαγαζιου ηταν κυριως αραβικης καταγωγης που προφανως μενουν στην περιοχη και το επισκεπτονται. παρειχε επισης και ναργιλε με χρεωση σε οποιον ηθελα να καπνισει. οι γευσεις των φαγητων ηταν οι κλασικες αραβικες, οχι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι και ασχημο.

ηταν κατι διαφορετικο για μια βραδυνη εξοδο και αξιζει καποιος να το επισκεφτει αλλα μονο με προσφορα γιατι διαφορετικα δεν αξιζει λογω τιμης των πιατων. η εξυπηρετηση ηταν εκπληκτικη απο την κοπελα που εξυπηρετησε το δικο μας τραπεζι. χαμογελαστη και συχνα μας ρωτουσε αν ολα ηταν καλα.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί πριν δύο Σάββατα με κουπόνι. Είχαμε κάνει κρατηση 3 ημέρες πριν, αλλά όταν πήγαμε το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο. Στην πορεία της βραδιάς γέμισε σχεδόν όλο. Μόλις φθάσαμε και δώσαμε το ονομα μας μάς οδήγησαν σε ένα χώρο και μας είπαν διαλέξουμε από τα διαθέσιμα που υπήρχαν.

Μόλις καθίσαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και τους καταλόγους του μενού. Το μενου δεν περιείχε πολλά φαγητά.

Ενώ είχαμε αποφασίσει τι θα επιλέξουμε, κατα τη διάρκεια της παραγγελίας ο σερβιτόρος μας ειπε πως δεν είναι όλα στην προσφορά. Συνεπώς αλλάξαμε τις επιλογές μας. Ως σαλάτα από τις δύο επιλογες επιλέξαμε τη ΦΕΤΟΥΣ (Σαλάτα της Βηρυττού με λαχανικά. Μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, μαϊντανός, ραπανάκι, ρόκα, δυόσμος, κρουτόν, σουμάκ και γαρνιρισμένη με βαλσάμικο ξίδι, λεμόνι και ελαιόλαδο). Η ποσότητα της ήταν ικανοποιητική, αλλά μας πείραξε λίγο το γεγονός πως ήταν λιγο παραπάνω ξινη από όσο τη θέλαμε.

Κρυο ορεκτικό επιλέξαμε το Moutaba (καπνιστή ψητή μελιτζάνα αναμεμιγμένη με ταχίνι και χυμό λεμονιού, γαρνιρισμένη με μαϊντανό και περιχυμένη με ελαιόλαδο). Ενώ ηταν πολλά υποσχόμενη όπως περιγραφόταν, γευστικα μας απογοήτευσε. Δεν μπορω να προσδιορίσω τι ακριβώς με χάλασε, αλλά ειναι γεγονός πως την αφήσαμε σχεδόν άθικτη.

Ζεστό ορεκτικό υπήρχε μια έτοιμη επιλογή από το κατάστημα που περιλάμβανε επιλογή (δύο από το καθένα) ανάμεσα σε Kebbeh, Sambusek, Falafel και Rakakat. Όλα ήταν πολύ ωραία και γευστικά. Ιδιαίτερα εντυπωσιαστήκαμε απο το Falafel που ήταν αρκέτα πρωτότυπο. Εν μέρει, έσβησε η κακή εντύπωση απο το κρύο ορεκτικό.

Κυρίως πιάτα παραγγείλαμε ΣΙΣ ΤΑΟΥΚ (Φιλέτο κοτόπουλο, σουβλάκι, μαριναρισμένα σε λεμόνι και λάδι, ψημένο στα κάρβουνα περιχυμένα με σάλτσα σκόρδου) και ΜΑΣΟΥΕ ΜΟΥΣΑΚΑΛ (Μια συλλογή από τα πιάτα Λαχμ Μασούι, Σις Ταούκ, Κεφτά Κάσκας).

Το πρώτο ηταν πολυ καλό με το κρεας σωστά ψημένο και σερβιρισμένο με ρυζι και τηγανητές πατάτες. Η σάλτσα σκόρδου πολυ καλή. Το δευτερο περιείχε αρνισιο κεμπάπ, φιλετο κοτόπουλο και φιλετο μοσχάρι. Πολυ καλο και αυτό, σερβιρισμενο όπως και το πρωτο και με την ίδια σάλτσα. Περιείχε επίσης και ροδέλες κρεμμυδιού.

Ως επιδόρπιο μας έφεραν ΚΑΤΑΓΙΕΦ ΜΠΙΛ ΚΑΣΤΑ (Λιβανέζικες κρεπούλες γεμιστές με κρέμα και φιστίκι, περιχυμένες με σιρόπι). Ήταν πολυ γευστικές, αλλά λίγο μικρές. Αν θυμάμαι σωστά, το σιρόπι ηταν φράουλας.

Η ατμόσφαιρα γενικά μας άρεσε. Υπήρχε χαμηλός φωτισμός οταν πήγαμε, που έγινε πιο χαμηλός αργότερα. Πιστεύω πως θα έπρεπε να ειναι λιγο περισσότερος. Το φως στο τραπεζι μας ηταν οριακό για να τρώμε άνετα. Η μουσικη ήταν ανατολίτικη σε χαμηλή ένταση. Ηταν ευχάριστη. Καποια στιγμη υπήρξε και oriental χορός για περιπου 15 λεπτά.

Η εξυπηρετηση κυμάνθηκε σε αποδεκτα επίπεδα. Εχουμε δει και καταστήματα με αρκετα καλύτερη. Αυτο που μας προξένησε αρνητικη εντύπωση ειναι το γεγονός πως ενω είχαμε τελειωσει το φαγητό μας και οι σερβιτόροι πηγανόερχονταν διπλα απο το τραπέζι μας, πέρασαν τουλάχιστον 20 λεπτα μέχρι να μας παρουτν τα πιάτα. Επίσης, το επιδόρπιο άργησε λίγο.

Γενικα η εντυπωση που αποκομίσαμε ήταν θετική με κάποιες αδυναμίες. Το κόστος χωρίς κουπόνι θεωρω πως ειναι μεγάλο. Με κουπόνι ισως ξαναπήγαινα κάποια στιγμή, αφού μπορεις να το συνδυάσεις με μια βραδινη έξοδο στην Γλυφάδα.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

1ο Σάββατο του Οκτωβρίου και χωρίς διάθεση για φαγητό στο σπίτι, όμως και λόγω καλού καιρού κατευθυνθήκαμε Νότια για μία βάφτιση. Βράδιασε, οπότε μας άνοιξε η διάθεσή για κάτι Ανατολίτικο και δη Λιβανέζικο φαγητό. Ορμώμενη και από πρόσφατες κριτικές για το Sahara, αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε, αφού πρώτα έκανα ηλεκτρονική κράτηση σε ανάλογο ιστότοπο και πήραμε και έτσι 20% έκπτωση.
Φτάσαμε 21:00 και είχε ήδη 4 παρέες. Το εσωτερικό του μαγαζιού το έχουν ήδη αναλύσει και άλλοι πριν από εμένα. Θα αρκεστώ μόνο στο να πω ότι είναι ίδιο όπως και πριν 10 χρόνια, που ήταν η τελευταία φορά που είχα πάει και είχα φύγει με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Ζητήσαμε και 2 παιδικά καρεκλάκια, γιατί όπως μπορεί ήδη να έχετε καταλάβει, πάμε παντού με τα μικρά μας, αλλά επείδη είχαν μόνο ένα, αναγκαστικά φέραμε και το καρότσι μέσα στο μαγαζί για το άλλο παιδάκι.
Η κοπέλα στην υποδοχή πολύ ευγενική και εξυπηρετική, με το ανάλογο χιούμορ όταν μας έβαλε να καθίσουμε δίπλα σε ένα ζευγάρι που έκανε νάργιλε. Το υπόλοιπο προσωπικό ευγενικό μεν, κάπως ατσούμπαλο στις κινήσεις του δε (συχνά άκουγες πηρούνια να πέφτουν). Η μουσική χαμηλή, δυνάμωσε πολύ αργότερα με την εμφάνιση της χορεύτριας, όπως και μετά που είχε ζωντανή ορχήστρα, και η οποία μας κράτησε ευχάριστη συντροφιά.
Με το που καθίσαμε, ήρθε κλασσικά το εμφιαλωμένο νερό, χωρίς νωρίτερα να έχουμε ερωτηθεί.
Η παραγγελία μας ήρθε πραγματικά γρήγορα, όμως από τα πρώτα κιόλας πιάτα, αρχίσαμε να απογοητευόμαστε. Τόσο η εμφάνιση και στη συνέχεια κυρίως η γεύση ήταν κατώτερα τόσο της προηγούμενης εμπειρίας μας στο εν λόγω μαγαζί όσο και της γενικότερης εμπειρίας μας στη συγκεκριμένη κουζίνα, που λατρεύουμε και τουλάχιστο μία φορά το μήνα επισκεφτόμαστε.
Αρχικά παραγγείλαμε μία ταμπουλέ σαλάτα, νόστιμη και δροσιστική καθώς και μία φαλάφελ σαλάτα, η οποία πραγματική ήταν πολύ νόστιμη, με το τουρσί να δίνει ιδιαίτερη γεύση και σε μεγάλο μέγεθος σάλατα, άξια μνείας λοιπόν.
Στη συνέχεια ήρθε χούμους με κουκουνάρι, με την ποσότητα κουκουναριού που αρμόζει, νόστιμο και Μουτάμπαλ, καπνιστή μελιτζάνα με κουκουνάρι, που όμως φαινόταν σαν να έχει παρασκευαστεί μέρες πριν καθώς και η γεύση του παραήταν πικρή.
Στη συνέχεια κίμπε, τα γνωστά κεφτεδάκια τους με το πλιγούρι, νόστιμα, αλλά καμμένα εξωτερικά, φαλάφελ, τραγανά με ουδέτερη ωστόσο γεύση και τυροπιτάκια ρακακάτ, στα οποία πραγματικά έψαχνες να βρεις τη γέμιση τυριού.
Για κυρίως πήραμε το αγαπημένο μου Σις ταούκ, που είναι μαριναρισμένο κοτόπουλο συνοδείας ανάμικτου ρυζιού και ντομάτας, ενώ ζήτησα εγώ να μου φέρουν τη σάλτσα σκόρδου που κανονικά το συνοδεύει. Δυστυχώς, ήταν πολύ στεγνό με τη μαρινάδα τελικά να είναι σε μικρή ποσότητα γιατί η επίγευση ήταν απλά του κοτόπουλου. Απογοητεύτηκα ταμάλα θα έλεγα. Ο σύζυγός μου πήρε ένα Μασούε Μουσακάλ, που είναι ποικιλία από ένα σουβλάκι κοτόπουλου, ένα μοσχαρίσιου και ενός κεμπάπ. Πέρα από το μοσχαρίσιο σουβλάκι που ήταν ψημένο σωστά και ζουμερό, τα υπόλοιπα ήταν παραψημένα και στεγνά.
Για όλα αυτά μαζί με μισό λίτρο άσπρο κρασί και έξτρα πιτάκια, πληρώσαμε 55 Ευρώ (69 Ευρώ αρχικά, ωστόσο μειώθηκε λόγω του 20% έκπτωση). Σε αυτό το σημείο έχω να αναφέρω δύο γεγονότα. Ο λογαριασμός ήρθε πάνω στο φύλλο παραγγελίας και ενώ ζητήσαμε να πληρώσουμε με κάρτα, και πάλι μετά δεν μας έφεραν την τελική απόδειξη, οπότε και αναγκαστήκαμε να τη ζητήσουμε φεύγοντας. Στη συνέχεια, στο δρόμο προς το σπίτι, παρατήρησα ότι είχαμε χρεωθεί 2 ορεκτικά παραπάνω που ποτέ δεν μας έφεραν ή παραγγείλαμε, όμως δυστυχώς, πέρα του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Στεναχωριέμαι που δυστυχώς στις μέρες μας όλο και περισσότερες επιχειρήσεις χάνουν τον επαγγελματισμό τους.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Sahara Σάβατο βράδυ. Αφορμή στάθηκε η αναζήτηση για νέες γεύσεις, διαφορετικά μενού και... ένα κουπόνι από γνωστό site που θα μας επέτρεπε να δοκιμάσουμε το "κάτι διαφορετικό"... σχεδόν εκ του ασφαλούς. Η εντύπωση που μας άφησε το συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν γενικά καλή. Σίγουρα δεν το μετανιώσαμε που το επισκεφθήκαμε, από την άλλη όμως δεν μας δημιούργησε και την ανάγκη να θέλουμε να ξαναπάμε χωρίς αυτό να είναι κατ'ανάγκη αρνητικό. Και εξηγούμαι...

Η ποιότητα του φαγητού ήταν γενικά καλή, προσεγμένα πιάτα, ωραίες γεύσεις που σε έκαναν να αισθάνεσαι πως δοκιμάζεις κάτι διαφορετικό σε ένα λιβανέζικο εστιατόριο. Το μενού του με μια ματιά στον κατάλογο είναι αρκετό να σε φέρει πάνω από 2-3 φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί αν... (συνεχίζεται στο κεφάλαιο value for money) Όσο για το μενού της προσφοράς, σου επέτρεπε να δοκιμάσεις λίγο απ'ολα σε ένα μικρό δείγμα.

Τα ορεκτικά του (ζεστά και κρύα) ήταν καλά γευστικά, το ίδιο και η σαλάτα (ταμπουλέ) η οποία ήταν πολύ σωστά προετοιμασμένη για το είδος της. Δροσερή και υλικά στις σωστές αναλογίες, κάτι που δεν βρίσκεις και κάθε μέρα σε εστιατόρια του είδους... Το κυρίως πιάτο που ήταν ένα μείγμα κρεατικών σωστά ψημένο και με γευστικά μπαχαρικά. Πραγματικά δεν έχουμε κάτι να προσάψουμε σε αυτόν τον τομέα.

Το μόνο που μας δυσαρέστησε κάπως ήταν οι (μικρές) ποσότητες στα πιάτα. (που για κάποιον που δεν το βρίσκει και απαραίτητα μείον δεν είναι.. ) Η σαλάτα που ήρθε πρώτη μας έβαλε σε κάποιες... υποψίες οι οποίες μετατρέπονταν σε συνειδητοποίηση και.. επιβεβαίωση μέχρι το τέλος της βραδιάς. Οι μερίδες στο συγκεκριμένο μαγαζί ΕΙΝΑΙ μικρές. Τουλάχιστον στα πιάτα που μας ήρθαν για να ακριβολογώ! Εαν συνυπολογίσει κανείς ότι σύμφωνα με την προσφορά το συγκεκριμένο μενού κόστιζε αρχικά 65 ευρώ για 2 άτομα, εάν είχαμε πληρώσει αυτό το ποσό για αυτές τις μερίδες το κείμενο αυτό θα είχε διαφορετικό ύφος. Με κάθε ειλικρίνεια και σεβασμό προς το εστιατόριο. Για κάποιον βέβαια που το μέγεθος της μερίδας τον αφήνει αδιάφορο, ας αγνοήσει την κριτική μου, το εστιατόριο προσφέρεται κάλλιστα για μια ωραία βραδιά και σαν φαγητό και σαν ατμόσφαιρα. Και έτσι συνεχίζω...

Η ατμόσφαιρα στο εστιατόριο, ταιριαστή με το είδος του, τόσο σαν διακόσμηση όσο και σαν μουσική επένδυση. Για τους λάτρεις του είδους προσφέρεται και ναργιλές. Η μουσική δε, διακριτική, στη σωστή ένταση ίσα ίσα να την προσέξεις όταν την αναζητήσεις και όχι σε σημείο να σε ενοχλεί ή να θέλει επιτακτικά να σου υπενθυμίζει ότι ΝΑΙ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΟ!! (ας μου συγχωρεθούν τα κεφαλαία αλλά έχουν τη σημασία τους) Μπράβο στο προσωπικό αν αυτό είναι μια συνειδητή επιλογή.

Την πιο θετική εντύπωση πάντως μας έκανε η συμπεριφορά και οι τρόποι του προσωπικού στο σέρβις. Διακριτικότατοι, ευγενικοί, πρόθυμοι να μας λύσουν τις απορίες μας και με το παραπάνω, καθόλου ενοχλητικοί και "εύστοχοι" στις κινήσεις τους. Σπάνια συναντάς τόσο επαγγελματική συμπεριφορά σε εστιατόριο του είδους.

Στο κεφάλαιο value for money θα είμαι κάπως καυστικός και επαναλαμβάνω εξαιτίας της ποσότητας των μερίδων. Και γνωρίζοντας πως αυτό είναι κάτι υποκειμενικό. Εάν πήγαινα σε κάποιο εστιατόριο να δώσω 65 ευρώ (με κρασί και γλυκάκι) για τις συγκεκριμένες μερίδες συγγνώμη αλλά δεν θα το ξαναέκανα. Όπως πχ δεν θα το ξανακάνω στο συγκεκριμένο μαγαζί υπό φυσιολογικές (χωρίς κουπόνι) συνθήκες. Θα προτιμούσα ή κάποιο πιο "γκουρμέ" ή κάποιο που ξέρω ότι θα πάω και θα σκάσω από το φαγητό! Αν από την άλλη συναντούσα και πάλι μια προσφορά για το συγκεκριμένο μαγαζί με διαφορετικό μενού σίγουρα θα την έκλεινα και πάλι από περιέργεια για να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις απ'το μενού τους. Αλλά και πάλι, ξαναλέω και κλείνω με αυτό... με την "ασφάλεια" της μισής τιμής.

Για την πρώτη φορά θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Για τη δεύτερη ο καθένας ας σχηματίσει τη δική του άποψη...

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Eπισκεφθηκαμε το Sahara χθες Κυριακή με τον σύζυγό μου και τα δύο μας παιδιά, έχοντας αγοράσει δύο κουπόνια από γνωστό εκπτωτικό site. Σαν πρώτη εντύπωση μας άρεσε πολύ.

Ο χώρος ήταν ζεστός, με ωραία ξύλινα τραπέζια και δερμάτινους καναπέδες, χαμηλός φωτισμό και πολλές ανατολίτικες πινελιές συμπεριλαμβανομένης και της μουσικής, η οποία ήταν χαμηλή οπότε σου επέτρεπε να απολαμβάνεις το φαγητό σου συζητώντας άνετα.

Το προσωπικό ευγενέστατο και διακριτικό, πρόθυμο να σου λύσει κάθε απορία. Το σέρβις αρκετά γρήγορο.

Οσον αφορά το φαγητό, ήρθε γρήγορα, με τη σωστή σειρά και ήταν πολύ πλούσιο. Αν και λόγω προσφοράς έπρεπε να πάρουμε 4 ποτήρια κρασί, μας σέρβιραν 6 και τα επιδόρπια επίσης ήταν 2 επιπλέον. Περάσαμε υπέροχα. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και γευστικά και από άποψη χώρου.

Στα θετικά του καταστήματος θέλω να συμπεριλάβω το γεγονός ότι παρόλο που πήγαμε με προπληρωμένα κουπόνια στη μισή τιμή, τόσο οι μερίδες όσο και η συμπεριφορά του προσωπικού ήταν άψογες.

Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι μόλις καθίσαμε ήρθε και η απόδειξη από την ταμειακή μηχανή, πράγμα που σπάνια συμβαίνει... Σίγουρα θα ξαναπάμε