Η ταβέρνα "Σπηλιά της Ακρόπολης" για περισσότερο από 40 χρόνια προσφέρει στους επισκέπτες της ένα μαγικό συνδυασμό. Αφ' ενός βρίσκεται στη σκιά της Ακρόπολης, στο ωραιότερο σημείο της συνοικίας των θεών, με μοναδική θέα στον ιερό βράχο και αφετέρου παραμένει πιστή στην παραδοσιακή Ελληνική κουζίνα.

Ένας συνδυασμός που τιμά την Ιστορία και τον Πολιτισμό της Αθήνας και μάλιστα στην πιο όμορφη γειτονιά της.

ολες της ήμερες ανοιχτά από το 10.00 πρωί μέχρι αργά το βραδυ 00.00

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

11 Φεβ 2017

Νομίζω ότι η επωνυμία του συγκεκριμένου μαγαζιού δεν είναι τυχαία. Βρίσκεται κυριολεκτικά στους πρόποδες του ιερού βράχου της Ακροπόλεως. Ονομάστηκε έτσι γιατί ακριβώς στους πρόποδες υπάρχει ένα φυσικό σπήλαιο το οποίο κατά την αρχαιότητα χρησίμευε ως χώρος άσκησης λατρείας, ενώ μετά την επικράτηση του χριστιανισμού μετονομάστηκε σε "Παναγία Σπηλαιώτισσα". Η ταβέρνα λοιπόν πήρε το όνομά της προφανώς από αυτό. Βρίσκεται σε έναν αρκετά ανηφορικό μικρό και στενό δρόμο ο οποίος ξεκινά από τη Διονύσου Αρεοπαγίτου. Ονομάζεται οδός Θρασύλλου από έναν αρχαίο στρατηγό ο οποίος είχε προσφέρει μια χορηγία. Γι΄ αυτό και το μνημείο του βρίσκεται μπροστά από το προαναφερθέν φυσικό σπήλαιο.

Η ταβέρνα σίγουρα είναι προορισμός για τουρίστες. Έχει όμορφο εξωτερικό χώρο ο οποίος για το καλοκαίρι είναι όλα τα λεφτά. Ο εσωτερικός, έτσι όπως είναι διαμορφωμένος, μου θύμισε χώρος μαζικής εστίασης για τουριστικά γκρουπ ας μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε στην Πλάκα) ή για συνεστιάσεις συλλόγων, κοπές πίτας κλπ. Η διακόσμηση παραπέμπει σε αρχαίες αναπαραστάσεις αλλά πραγματικά κακόγουστες και με έντονα χρώματα. Ο χώρος ωστόσο είναι αρκετά μεγάλος, περιποιημένος και καθαρός. Κάποιες φορές, μάλλον σαββατοκύριακα έχει και ζωαντανή μουσική.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική σε όλα της: κατατοπιστική, πρόθυμη, φιλότιμη, ευγενική, γρήγορη και καθόλου διεκπεραιωτική, ίσως γιατί δεν ανήκαμε σε κάποιο γκρουπ. Της αξίζει σίγουρα μπράβο!

Στα του φαγητού ο κατάλογος έχει απίστευτη ποικιλία πιάτων που είναι κατά βάση ελληνικά παραδοσιακά πιάτα, της σχάρας, μαγειρευτά, του φούρνου, της ώρας, ζυμαρικά, κρεατικά, θαλασσινά και γενικά γεύσεις για όλα τα γούστα. Έχει επίσης μεγάλη ποικιλία σε ορεκτικά (ζεστά και κρύα) και σαλάτες. Κατά την ημέρα που επισκεφτήκαμε την ταβέρνα, μια Κυριακή μεσημεροαπόγευμα με τσουχτερό κρύο, παραγγείλαμε τα εξής:

- ψητά λαχανικά σε μεγάλο πιάτο με ποικιλία από πράσινες, κίτρινες, κόκκινες πιπεριές, κολοκύθια, μελιτζάνερς και μανιτάρια πλευρώτους περιχυμένα με μπαλσάμικο

- λουκάνικο με πατάτες τηγανητές και bbq σως. Το λουκάνικο ζουμερό και καλοψημένο, οι πατάτες προτηγανισμένες.

- σολωμός κατεψυγμένος με πατάτες τηγανητές και ρύζι. Δεν ήταν ό, τι καλύτερο, ίσως γιατί ο σολωμός ήταν κατεψυγμένος. Δεν δικαιλογείται επομένως και η τσουχτερή τιμή του... όχι λόγω γεύσης, που είναι υποκειμενική ούτως ή άλλως αλλά... λόγω κατάψυξης...!

- σουβλάκι κοτόπουλο με πατάτες τηγανητές και ρύζι. Το κοτόπουλο ήταν καλό, νόστιμο, μαλακό, και ζουμερό με τους χυμούς του.

- χοιρινό κότσι με πατάτες φούρνου. Καταφτάνει ένα "ζώο" ολόκληρο κυριολεκτικά, το οποίο ήταν λίγο σκληρό και σίγουρα όχι τόσο νόστιμο. Οι πατάτες φούρνου με τις οποίες συνοδευόταν ήταν καλές γιατί είχαν πάρει τη νοστιμιά από το κρέας. Το κότσι όμως μας απογοήτευσε.

- 2 ποτήρια κρασί (1 κόκκινο, 1 λευκό)

- νερό εμφιαλωμένο

Στα συν του μαγαζιού:
- το ψωμάκι ήταν ψημένο

- η πιατέλα με ποικιλία φρούτων (πορτοκάλι, μήλο με κανέλλα, αχλάδι) στο τέλος ως κέρασμα

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ανήλθε στα 66 ευρώ. Θεωρώ ότι ήταν τσουχτερός αλλά μιλάμε πάντα για Πλάκα. Δεν θα είχα θέμα και με αυτό τον λογαριασμό αν είχα μείνει γενικά ευχαριστημένη και εγώ και οι συνδαιτημόνες μου. Να το προσέξουν αυτό στις εποχές της κρίσης ακόμη και οι τουριστικές περιοχές, γιατί πλέον οι τουρίστες έρχονται και υποψιασμένοι και "διαβασμένοι"

19 Απρ 2016

Και να που ξαναβρέθηκα στην Πλάκα και μάλιστα επισκέφθηκα ένα μαγαζί που ούτε είχα καταφέρει να το εντοπίσω στις βόλτες μου στην περιοχή αλλά ούτε το είχα ξαναακούσει... Μέχρι που μια μέρα ένας φίλος μας ανέφερε ότι υπάρχει αυτό το μαγαζί, στο οποίο έχει δουλέψει, και είναι καλό, καμία σχέση με τα τουριστικά της Πλάκας.

Το μαγαζί βρίσκεται πραγματικά στην σκιά της Ακρόπολης, στα δυτικά του βράχου, και έχει μοναδική θέα προς αυτόν αλλά το σημείο της δεν είναι μέσα στην περατζάδα της υπόλοιπης Πλάκας. Πάντως, είναι ιδιαίτερα εύκολο να το βρεις αν πάρεις το ανηφορικό στενό, την Θρασύλλου, που ξεκινά από την έξοδο του Μετρό της Ακροπόλεως στη Διονυσίου Αεροπαγίτου.

Ο χώρος του, εσωτερικά, είναι ιδιαίτερα προσεγμένος με ωραίες τοιχογραφίες μιας άλλης εποχής που τον κάνουν ιδιαίτερα ζεστό για τους χειμωνιάτικους μήνες. Ο εξωτερικός είναι μια φροντισμένη αυλή μακριά από την φασαρία της Πλάκας με μοναδική θέα όπως σας προείπα και από ότι κατάλαβα με δροσιά και το καλοκαίρι.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και όχι πιεστική να γεμίσουμε το τραπέζι μας πιάτα, μιας και όταν πήγαμε ήταν λίγο άκυρη ώρα (5 το απόγευμα) και είχαμε τσιμπήσει οπότε δεν πινούσαμε ιδιαίτερα. Ο κατάλογος περιέχει τα περισσότερα πιάτα της ελληνικής κουζίνας, τα οποία έρχονται προσεκτικά παρουσιασμένα και σε καλές ποσότητες. Οι δικές μας επιλογές ήταν: Μια αγγουροντομάτα από σαλάτες (νόστιμη και η ντομάτα και το αγγούρι με αρκετό κρεμμύδι και ελιές), ένα σαγανάκι τυρί (πολύ νόστιμο, είχαν βάλει και πάπρικα που του ταίριαζε), μια πατάτες τηγανιτές που ήταν νόστιμες και σε μεγάλη ποσότητα, ένα πιάτο με χοιρινό, κοτόπουλο, μοσχάρι και σάλτσα μελιού (πολύ νόστιμο) και μια μερίδα παϊδάκια (από τα πιο ακριβά πιάτα του καταλόγου αλλά αρκετή ποσότητα, νοστιμότατα με γαρνιτούρα πατάτες και ρύζι) ενώ είπιαμε 1/2 κιλό κρασί Mostra και μία coca cola. Στο ξεκίνημα μας μαζί με το ψωμί ήρθε και ένα ντιπ τυριού με μερικές ελιές (δεν ξέρω αν χρεώθηκε).

Αν και δεν πλήρωσα εγώ πρέπει να πω ότι ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο, οι τιμές του στα κυρίως πιάτα και τις σαλάτες είναι νορμάλ ενώ στα ορεκτικά είναι ένα κλικ παραπάνω από τον μέσο όρο αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για Πλάκα. Υπολογίζω ότι αν πάτε ζευγάρι θα χρειαστείτε γύρω στα 20 με 25 ευρώ το άτομο αλλά αν η παρέα μεγαλώσει σίγουρα πέφτει και η αναλογία τιμής.

Μην ξεχάσω να πω ότι έχει και ζωντανή μουσική από ένα τρίο (δύο άνδρες, μια γυναίκα) που την ώρα που φεύγαμε είχαν μόλις ξεκινήσει αλλά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το όλο concept ώστε να επιστρέψω δριμύτερη για να τους ακούσω ένα βραδάκι με κρασί και μεζέ κάτω από την φωτισμένη Ακρόπολη.

Γενικά, αν και δεν δοκίμασα πολλά πιάτα από τον κατάλογο τους αυτό που διαπίστωσα σε πρώτη φάση είναι ότι διαθέτουν καλή ποιότητα πρώτης ύλης και καλό μαγειρικό χέρι οπότε θα επανέλθω...

20 Φεβ 2017

Η συγκεκριμένη ταβέρνα είναι σε έναν ανηφορικό μικρό στενό δρόμο ο οποίος αρχίζει από τη Διονύσου Αρεοπαγίτου στην οδό Θρασύλλου 24
Ταβέρνα θα έλεγα κυρίως για ξένους(τουριστες). Το εσωτερικό του απο άποψη ντεκόρ αρκετά τουριστικό το εξωτερικό του μέρος ομως τα σπάει δηλαδή το καλοκαίρι θα είναι φίνα!!!

Ο κατάλογος απέραντος ενα πράγμα το οποιο εγω προσωπικά το βλέπω μιον πολλα φαγητά κυρίως παραδοσιακά, ψητά, φούρνου, ψαρικά κτλ.
πήραμε τα εξης

ψωμάκι ψημένο 8/10
χοιρινό κότσι με φούρνου πατάτες τίποτα το ιδιαίτερο και αρκετα σκληρό 4/10
πατάτες τηγανιτές προκατ 2/10
ψητά λαχανικά που κολυμπούσαν στο μπαλσάμικο 4/10
λουκάνικο το οποιο το βρίσκεις παντού χωρίς καμία ιδιαίτερη γεύση 5/10
1/2 κιλό κρασί λευκό καλούτσικο 6/10
Γενικά οι μερίδες είναι αρκετα μεγάλες αλλα χωρίς καποιο ενδιαφέρον ως προς την γεύση οσο για τις τιμές αρκετα τσουχτερό γι αυτό που προσφέρει!!!

28 Ιουν 2016

Δυστυχως ενω ηρθαμε με τοση ορεξη για να φαμε στην πλακα, δεν μειναμε καθολου ευχαριστημενοι απο τη γευση των φαγητων. Συγκεκριμενα οι πατατες τηγανητες ηταν πολυ χαλια και ενω τους ειπαμε πως δεν τρωγονται μας εφεραν το ιδιο χαλι. Το λουκανικο ηταν ωραιο αλλα μονο αυτο.

Και δυστυχως ενω μας ειδαν να μην τρωμε δεν μας ειπανε κατι και μας τα χρεωσανε ολα. Οχι και τοσο φτηνα αν σκεφτεις το τι φαγαμε.
Στο τελος τα ειπαμε. σε εναν εξυπηρετικο κυριο και μας ειπε οτι οντως δεν φαίνονται καλες οι πατατες. Παρολαυτα πληρωσαμε κανονικα ολο το ποσο.