Bar Restaurant με μεσογειακή κουζίνα και ιταλικές επιρροές.

28 Νοε 2015

Άλλο ένα εστιατόριο πολύ οφείλουμε την επίσκεψη μας στο ask4food. Περιεργως ενώ περνάω σχεδόν κάθε μέρα από εκεί δεν είχε πάει το μάτι μου, ίσως επειδή όλα τα εστιατόρια είναι στην δεξιά πλευρά του δρόμου Όπως και να έχει να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που έγραψαν κριτικές πριν από έμενα και μας πρότειναν αυτό το μαγαζί. Πραγματικά αξίζει!

Ο χώρος μοντέρνος αλλά ζεστός, πολύ όμορφα διακοσμημένος, αρκετή απόσταση μεταξύ τραπεζίων και πολύ αναπαυτικές καρέκλες

Δυο άτομα παραγγείλαμε

Σαλάτα με σπανάκι ροκά μανιτάρια και παρμεζάνα, πάρα πολύ ωραία ίσως είχε λίγο παραπάνω σος

Τάρτα με τυρί κολοκύθι και κάτι άλλο, απλά τέλεια!

Picanha όχι ο παραδοσιακός Βραζιλιάνικος τρόπος ψησίματος που λέει αλλά πραγματικά νόστιμα και ζουμερά φιλετάκια.

Burger με τυρί πατάτες κλπ από τα καλύτερα που έχω φάει πότε!!

Χωρίς το κρασί ο λογαριασμός θα ήταν γύρω στα 40 ευρώ κάτι που για την ποιότητα φαγητού και τον χώρο θεωρώ είναι πολύ οικονομικό. Με διαφορά το καλύτερο εστιατόριο της περιοχής!

12 Οκτ 2015

Πήγαμε Παρασκευή βράδυ, 2 άτομα με κράτηση που είχαμε κάνει το προηγούμενο βράδυ. Ευγενική υποδοχή και αμέσως καθίσαμε στο τραπέζι μας.

Χώρος άνετος, αρκετά μοντέρνος με ωραία διακόσμηση. Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός καπνιζόντων και μη με αποτέλεσμα όταν φύγαμε, τα ρούχα μας να μυρίζουν τσιγαρίλα.

Με το που καθίσαμε, αμέσως ήρθε νερό (δικό τους μπουκάλι, φιλτραρισμένο) και πιατέλα με ψωμάκια, τυροκείκ και ένα ντιπ, όλα νοστιμότατα.

Ο κατάλογος είναι μικρός, αλλά έχει ενδιαφέροντα πιάτα και επικεντρώνεται στα ζυμαρικά και τα κρεατικά. Δεν είναι το κλασσικό Ιταλικό που γνωρίζουμε με μακαρόνια και πίτσες και αυτό μου άρεσε. Εμείς, λόγω επικείμενης κρεατοφαγίας το ΣΚ, πήραμε μακαρόνια με θαλασσινά οπότε για την κριτική των πιάτων κρέατος θα επανέλθω!

Πάμε στα του φαγητού:

- Λουκουμάδες (γεμιστοί με τυρί) και μαρμελάδα ντομάτας: Νοστιμότατοι, φρεσκοτηγανισμένοι και τραγανοί. Έφερναν λίγο σε τυροκροκέτα (όμως ήταν πιο κοντά στον λουκουμά), δεν με χάλασε όμως. Την μαρμελάδα ντομάτας την περίμενα λίγο καλύτερη σε υφή και όχι σαν πελτέ.

- Σαλάτα πράσινη με αποξηραμένα φρούτα και μήλο: Πολύ νόστιμη επίσης. Επειδή ήρθε αμέσως μετά την παραγγελία, εικάζω ότι ήταν ήδη έτοιμη και απλά έβαλαν την σώς και τα φρούτα. Δεν είχε μαραθεί ούτε πανιάσει όμως.

- Λαζάνια με γαρίδες: Πραγματικά εκπληκτικά, από τις καλύτερες γαριδομακαρονάδες που έχω φάει. Γενικά προτιμώ την καραβίδα και σπάνια τρωω γαρίδες. Όμως αυτή πραγματικά ήταν νόστιμη. Πολύ ωραία σάλτσα, γενναία μερίδα ζυμαρικών (δεν τα κατάφερα όλα) και 4 μεγάλες γαρίδες. Σερβίρεται πολύ ωραία και με ξεχωριστό πιάτο για τα κελύφη των γαρίδων.

- Ταλιατέλες με σολομό: Αρκετά κλασσικό πιάτο, αλλά ωραία μαγειρεμένο, χωρίς όμως κάτι το διαφορετικό.

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό: ΟΚ, χωρίς όμως να με ενθουσιάσει. Με βάση τα άλλα πιάτα περίμενα καλύτερο το γλυκό. Ήταν μια νόστιμη, αλλά τυπική πορτοκαλόπιτα.

Συνολικά, ήμουν πολύ κοντά στο 4αρι για την γεύση, αλλά επειδή υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης βάζω 3 και επιφυλάσσομαι για την επόμενη επίσκεψη και τα κρεατικά!

Το σέρβις άριστο. Γρήγορο και με πολύ ευγενικό προσωπικό.

Να σημειώσω ότι εμείς πήγαμε στις 9:15 και ήταν μισογεμάτο το μαγαζί και στις 11:00 που φύγαμε δε έπεφτε καρφίτσα, οπότε για ΠΣΚ ίσως είναι απαραίτητη η κράτηση.

Ο λογαριασμός με 2 ποτήρια κρασί ανήλθε στα €48,5, τιμή που βρίσκω πολύ καλή για την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού (πήραμε θαλασσινά). Γενικά κοιτώντας τις τιμές στον κατάλογο, μπορώ να πώ ότι είναι πολύ λογικές προς το χαμηλές και σίγουρα Value for Money, αφού οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες και το φαγητό ποιοτικό.

08 Οκτ 2015

Το επισκεφθήκαμε το Σάββατο 3 Οκτωβρίου για δεύτερη φορά με τον σύζυγό μου, πήγαμε γύρω στις 20:30 αλλά μέχρι τις 22:00 είχε γεμίσει.

Μικρός σχετικά κατάλογος (προσωπικά το προτιμώ γιατί όλα μαγειρεύονται εκείνη την ώρα), φρέσκα προϊόντα και καλή εκτέλεση, αυτά θα έλεγα οτι χαρακτηρίζουν το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Πήραμε τα εξής:

Μπρουσκέτες με ταλαγάνι και ντομάτα (4 κομμάτια), εύγευστες και ισορροπημένες
Τορτίγια με κοτόπουλο και sourcream (4 κομμάτια 2 τορτίγιες κομμένες στη μέση), γεμάτη γεύση
Σαλάτα ceasar, δροσερή και πληθωρική
Μπριζόλα χοιρινή (μεγάλη, την οποία μοιραστήκαμε), σωστά ψημένη και
ήπιαμε 2 ποτήρια κρασί.

Το service με ευγένεια και επαγγελματισμό ακόμα και όταν προέκυψε μια παράλειψη από μέρους τους.

Πολύ καλές τιμές για την ποσότητα και την ποιότητα και ευχάριστη έκπληξη οτι απορρόφησαν την αύξηση του Φ. Π. Α. και διατήρησαν τις τιμές τους ίδιες (το είχαμε επισκεφθεί ξανά το καλοκαίρι). Μην ξεχάσω την ωραία μουσική.

Το μόνο που μου έκανε κακή εντύπωση ήταν οι πολυχρησιμοποιήμενοι κατάλογοι.

Θα ξαναπάμε σίγουρα.

02 Οκτ 2015

Ακούσαμε πολλά, αλλά δεν τα είδαμε...

Τα εκλεκτά κρέατα, θέλουν προσοχή που εμείς δεν την είδαμε στο πιάτο μας...
Οι τιμές είναι αναντίστοιχες για αυτό που γευτήκαμε, δυστυχώς!

Το rib eye θα έπρεπε να κυριαρχεί στο πιάτο σαν μέγεθος, αντίθετα ήταν περισσότερα τα συνοδευτικά... Ήταν μαλακό αλλά απογοητευτικά άγευστο, περισσότερο κι από μιά συμβατική μπριζόλα.

Η βραζιλιάνικη picanha σε προδιέθετε οπτικά για κάτι πολύ τρυφερό και νόστιμο, αλλά μάταια. Μέτρια ψημένη, απογοητευτικά σκληρή και ινώδης!

Το εστιατόριο, ανεξήγητα γεμάτο από κόσμο, μετά απ όλα αυτά...

Η Φιορεντίνικη bistecca μια παραδοσιακή λιχουδιά της Ιταλικής κουζίνας, δεν είναι μιά τόσο... πρόχειρη ιστορία δυστυχώς. Η προσπάθεια καλή αλλά απέχει πολύ από το value for money.