Το εστιατόριο Αρισμαρί Και Αβάρσαμο αποτελεί για πολλούς την νούμερο ένα επιλογή για έξοδο στο Γαλάτσι! Το βρίσκετε στην οδό Σύρου 13-15 και αν αγαπάτε την Κρήτη και την κουζίνα της τότε είναι το σωστό μέρος για εσάς! Σε έναν πανέμορφο χώρο, οι άνθρωποι του Αρισμαρί Και Αβάρσαμο σας περιμένουν να σας περιποιηθούν και να μοιραστούν μαζί σας την αγάπη τους για την ελληνική κουζίνα! Στο Αρισμαρί Και Αβάρσαμο στο Γαλάτσι, σας περιμένουν τα πιο νόστιμα πιάτα σε ολόκληρη την περιοχή του Γαλατσίου! Έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε γραβιέρα καταϊφι, σφακιανή πίτα, σαλιγκάρια πεντανόστιμα αλλά και ζουμερή μπριζόλα, σκιουφιχτή καρμπονάρα με χειροποίητα σκιουφιχτά τα οποία είναι κρητικά ζυμαρικά όπως και εξαιρετικό απάκι. "

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ 00:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Ιαν 2020

Περίπτωση μαγαζιού από αυτά που ούτε απογοητεύουν ούτε εντυπωσιάζουν. Χλιαρή θερμοκρασία και μετά... κρύο. Θα συμφωνήσω καταρχάς ότι πρέπει να υποστηρίξει λίγο καλύτερα την κρητική του ταυτότητα. Κινόες, bao buns και κεμπάπια με sour cream, δεν κολλάνε.
Το γυροφέρναμε καιρό, με την επίσκεψη τελικά λίγες μέρες πριν κλείσει το 2019 σε mood εξόχως εορταστικό & κράτηση που είναι απαραίτητη - πολλές παρέες ήρθαν και έφυγαν άπρακτες. Οι τιμές περιέργως έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω, από την κριτική του Pontikiou (Ιούλιος - Δεκέμβριος, μιλάμε για το ίδιο έτος. Και κατά τη γνώμη μου, με βάση το φαγητό, η άνοδος δεν δικαιολογείται).

Υποδοχή από τον ιδιοκτήτη (αρκετά σφιγμένη, χωρίς χαμόγελο, δεν είθισται αυτό για "κρητικό" μαγαζί) και εξυπηρέτηση από μια ευγενή νεαρά (φιλότιμη αλλά δεν μπορούσε να τα φέρει εύκολα βόλτα) δεν άφησαν θετικές εντυπώσεις. Παρακαλέσαμε εξαρχής τα πολλά πιάτα μας να έρθουν με τέμπο και έγινε το ακριβώς αντίθετο φέρνοντάς μας σε άβολη αγχωτική κατάσταση. Αυτό που μισώ σε ένα μαγαζί!
Το βοηθητικό τραπεζάκι δεν έσωσε τίποτα, μόλις και μετά βίας χωρώντας την παγωνιέρα με το κρασί & το πανεράκι του ψωμιού. Επίσης στο τέλος φεύγοντας κανένας εκ του προσωπικού δεν βρέθηκε να μας πει μια καληνύχτα, ούτε καν ένα "Ευχαριστούμε, Καλή Χρονιά". Αυτή η αδιαφορία μετράει στα αρνητικά.

Το παρκάρισμα δύσκολο πολύ. Αν έχεις τύχη διάβαινε που λέμε. Εγώ εκείνο το βράδυ δεν την είχα και μετά από 4 σβούρες στα γύρω τετράγωνα και με κίνδυνο να φτάσω μέχρι τις Λεύκες, έκανα το σταυρό μου και το άφησα κάτω από ένα φανάρι στην κεντρική Πρωτοπαπαδάκη, ελπίζοντας να το βρω στη θέση του.
Για το χώρο έχω τα εξής: ενώ ήταν όμορφος δεν ήταν φιλόξενος, στολισμένος μεν Χριστουγεννιάτικα αλλά ψυχρός, με αέναη κυκλωτική βαβούρα από τους θαμώνες σε σημείο εκνευρισμού. Γιατί όταν τρως πρέπει να συμπεριφέρεσαι όπως στο γήπεδο;

Τα μεγαλύτερα προβλήματα ωστόσο; η ασφυκτική εγγύτητα τραπεζοκαθισμάτων και ανθρώπων που καταργεί κάθε έννοια ιδιωτικότητας, το ότι δεν μπορείς να κινηθείς στο χώρο μέχρι την στριφογυριστή σκάλα που σε βγάζει στα wc, όπου η εικόνα/κατάστασή τους ήταν επιεικώς άθλια. Δεν μπορώ τέτοιο τσουβάλιασμα, το έχω πει άπειρες φορές. Και επίσης πείτε μου εσείς τί να συμπεράνω για την υγιεινή γενικότερα, όταν στα wc επικρατεί τριτοκοσμική βόμβα μικροβίων.
Στα θετικά ότι ερωτηθήκαμε για το νερό & το ψωμί (πολύ καλό, χειροποίητο κ' φρέσκο, τύπου Λεύκες, χρέωση 1e / άτομο, όμως έρχεται ορφανό. Μαζί έρχεται και κάτι χωρίς χρέωση: φρυγανισμένες φετούλες με ένα αδιάφορο χωρίς φαντασία ροζουλί ντιπ, σαν αυτό που φτιάχνουμε για τη σαλάτα του σεφ).

Δοκιμάσαμε συνολικά 8 πιάτα. Τα μισά πολύ καλά, τα υπόλοιπα με σοβαρά προβλήματα.
Σαλάτα Ειρήνης πολύ δροσερή και πλήρης γεύσεων (8,50e). Θα διαφωνήσω στο "πανδαισία baby" κρατώντας το σκέτο λαχανικά, με καρότο, πιπεριές, ψητό κοτόπουλο, καβουρντισμένο φουντούκι, ανθόγαλο & σως balsamoμουσταρδομελένια.
Έκπληξη το απάκι Κρήτης καρπάτσιο (7e). Πρωτότυπη σύλληψη, ωραίο αποτέλεσμα. Μεταξένιες φέτες μαριναρισμένες σε χυμούς εσπεριδοειδών με μπόλικο λάδι γύρης & σχοινόπρασο. Πολύ όξινο και μου άρεσε. Έφαγαν ακόμη κι αυτοί που το φοβήθηκαν από την περιγραφή και αναφώνησαν ιαχές.
Επίσης τα Παστιτσάκια πολύ καλά (7,70e αρκετά τσιμπημένη τιμή). 6 φανταστικές κροκέτες, φτιαγμένες με τα υλικά του παστίτσιου & καθισμένες πάνω σε μπεσαμέλ, ήταν το ωραιότερο φλας μπακ για κάποιες άλλες απερίγραπτες κροκέτες που είχαμε πρόσφατα γονατίσει στο ταξίδι μας στην Ισπανία.
Τα πιάτα που μας άρεσαν τελείωνουν με το απίθανο και τεραστίων διαστάσεων μπανόφι τους, που είχα ακούσει τα καλύτερα. Όλες οι στρώσεις των υλικών γενναιόδωρα δοσμένες, ποσότητα & φουλ θερμίδες σίγουρα για 3-4 άτομα (5,50e) και αναμφισβήτητα το καλύτερο μπανόφι που έχω πετύχει σε εστιατόριο.

Από εκεί και μετά... Αυγά με πατάτες σύγλινο και (όχι) στάκα. Στάκα δεν βρέθηκε πουθενά και εμείς πήραμε το πιάτο επί τούτου για τη στάκα. Υπερτιμημένο πιάτο στα 6,80, με ξερό και ελάχιστο το σύγλινο.
Φλογέρες με χωριάτικο λουκάνικο, γραβιέρα και σως πιπεριάς Φλωρίνης. Βαρύ και κακό. Λιπαρή γεύση, λαδερό τηγάνι, πολύ αλμυρό και μπουχτιστικό. Έμεινε στο πιάτο. (7,50e).
Κριθαρότο μανιταριών όχι αξιομνημόνευτο (9,50e). Σίγουρα με ένα είδος μανιταριών και όχι με ποικιλία όπως περιγράφεται και με λάδι λευκής τρούφας. Και εδώ ο μάγειρας κιμπάρης με το αλάτι. Δεν τολμήσαμε να ζητήσουμε εξτρά τυρί, τύπου παρμεζάνα, γιατί θα καταστρεφόταν ολοσχερώς. Έμεινε αρκετό στο πιάτο.
Κοντοσούβλι χοιρινό (9,50e). Ψιλοαπάτη. Μικρό μέγεθος που προσπάθησε να εντυπωσιάσει αλλά δεν τα κατάφερε. Τα μισά κομμάτια στο τσιγκέλι ήταν καθαρό λίπος και το κρέας ελάχιστο, ενώ οι τηγανητές πατάτες παγωμένες και σαν πλαστικές, δεν τρωγόντουσαν. Μαζί με τις φλογέρες παίρνει το βραβείο "Χρυσό Βατόμουρο".

Από τις περιορισμένες επιλογές σε κρασί, προσπεράσαμε γρήγορα την φτηνιάρικη Mostra και την ακριβή Θεόπετρα και καταλήξαμε στον decent ροζέ Ασκητικό (ελαφρύ και φρουτώδες κρασάκι, στα 13 ευρώ) και νομίζω ότι πρέπει να εμπλουτίσουν επειγόντως τις οινικές τους επιλογές, γιατί η εικόνα είναι εντελώς ανεπαρκής.
Με την άφιξη του λογαριασμού (70 ευρώ) κατέφθασαν κέρασμα 3 σφηνάκια λιμοντσέλλο, με παγάκια (;). Ομολογώ δεν το έχω ξαναδεί και μου χάλασε την γεύση. Δεν θέλω να σκεφτώ ότι έγινε για λόγους οικονομίας.

Η βαθμολογία μου είναι το απόλυτο 2,5/4 σε όλες τις κατηγορίες. Αναγκαστικά οι βαθμοί μοιράστηκαν μη μπορώντας να κάνω αλλιώς.
Όπως εξήγησα πιο πάνω όταν έφτασε η ώρα της αποχώρησης από το κατάμεστο μαγαζί, η στιγμή αυτή ήταν δυστυχώς πολύ μοναχική. Αποτέλεσε κατά μια έννοια, το κερασάκι στην τούρτα. Ίσως πέσαμε στην περίπτωση. Ποιά περίπτωση όμως, λίγες μέρες πριν την Πρωτοχρονιά;

10 Ιαν 2020

Μια πολύ δυνατή, γευστικά επιλογή, που έχει δύο μεγάλα μειονεκτήματα:
1. Είναι κοντά στις Λεύκες
2. Έχει έναν χώρο, που χωρίς να είναι εύκολο να εξηγηθεί με λέξεις, δεν εμπνέει στο έπακρο την αίσθηση οικειότητας. Ίσως γι’ αυτό παρά το κρύο, οι περισσότεροι κάθονταν έξω. Εκτός κι αν έκαναν smirting.

Γευστικά κάπου είχα διαβάσει για κρητική κουζίνα. Καμιά σχέση, τουλάχιστον για πολλά πιάτα του μενού. Φτιάχνουν οι κρητικοί σαλάτες με κινόα? Η βάζουν σως μελιού που θυμίζει καραμέλα πάνω στα καταΐφια τυριού που δεν φτιάχνουν?

Δοκιμάσαμε 9 πιάτα και ξεχώρισαν:
- Τα καταϊφάκια τυριού με γλυκιά καραμελοsauce
- Τα σουβλακοχωνάκια με κοτόπουλο και μια ιδιαίτερη προς το γλυκόξινη sauce
- Το κάτι ανάμεσα σε ντάκο και τσιζκέικ, υλικών ντάκου (μόνο για όσους αντέχουν τις τεράστιες ποσότητες τυριού)
- Το σκληρής κρούστας, αλλά τρυφερής ψυχής κότσι

Στο τέλος του γεύματος χαρήκαμε που δεν είμαστε υπερτασικοί, διότι αρκετά πιάτα είχαν τσιμπημένο το αλατάκι τους.

Αν εξαιρέσουμε το παραπάνω παράπονο, οι γεύσεις ήταν αρκετά δυνατές και ενδιαφέρουσες (3,5/4) και δεν παρατηρήθηκαν σοβαρές αστοχίες με αποτέλεσμα να φύγουμε ξεκάθαρα ικανοποιημένοι.

Οι τιμές είναι πολύ τίμιες γιατί είναι καλές οι μερίδες. Χορταίνεις εύκολα με λιγότερα από 20 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση ούτε κρύο ούτε ζέστη. Όλα οκ χωρίς να ενθουσιάσει.

Κλείνοντας, το Αρισμαρί και Αβάρσαμο είναι ένα καλό γκουρμεδομεζεδοπωλείο το οποίο αξίζει επίσκεψης, ακόμη και από σχετικά μακριά.

24 Ιούλ 2019

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν γράφω για ένα εστιατόριο που μάλιστα εγώ εισήγαγα στο site, κι ενώ στην αρχή δεν με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα, στην πορεία του χρόνου που έχει μεσολαβήσει, διαπιστώνω ότι έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Ο λόγος για το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο στην Κρητική διάλεκτο ή αλλιώς Δεντρολίβανο και Δυόσμος.

Ο χώρος είναι όμορφος, λιτός και ευχάριστος. Μέσα τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος, έξω υπάρχει κλεισμένος με τζάμι (για τον χειμώνα) χώρος για τους καπνίζοντες.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή συγκριτικά με αυτό που θυμόμουν στην αρχή και τότε μου είχε αφήσει άσχημη εικόνα. Πλέον υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον, ρωτάνε διαρκώς για τα πιάτα, αν όλα είναι καλά και αυτό έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που θα ήθελα είναι περισσότερο χαμόγελο, είναι πολύ σημαντικό όταν ο άλλος βγαίνει για να περάσει όμορφα να εισπράττει θετική ενέργεια. Κι ένα χαμόγελο δεν κοστίζει.

Η προτελευταία επίσκεψη αποτέλεσε πολύ ευχάριστη έκπληξη ως προς την πρόοδο που προανέφερα γι’ αυτό άλλωστε και επέλεξα την επόμενη να πραγματοποιηθεί η γιορτή μου ώστε να ευχαριστήσω τους αγαπημένους μου φίλους και συγγενείς ξανά εκεί.

Σάββατο 6/5/2019 άτομα έξι παραγγείλαμε:

- Σαλάτα “Ειρήνης” x 8,10€

Ακριβή μεν… τούμπανο δε!!! Από τις πλέον άρτιες σαλάτες από όλες τις απόψεις (φρεσκάδα, ποσότητα, γεύση). Συνήθως τις σαλάτες τις προσπερνάω γιατί ελάχιστες αξίζουν τα λεφτά τους. Αυτή επιβάλλεται. Λαχανικά baby με τρυφερό φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, τριμμένο καρότο, ανθόγαλο σε πλούσια ποσότητα, καβουρντισμένο φουντούκι και dressing μουστάρδας-μελιού-βαλσάμικου. Σαλάτα που θυμάσαι.

- Φάβα Φενεού χ 5€

Ωραία υφή, νόστιμη γεύση, συνοδεύεται με λίγα ντοματίνια κομμένα στη μέση, καραμελωμένο κρεμμύδι και κροστίνι (κάτι σαν ψημένη μπρουσκέτα).

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί ή αλλιώς σαλιγκάρια τηγανιτά χ 7€

Τα τίμησα με τον αδερφούλη μου… μούρλια ήταν! Το δεντρολίβανο τους έδινε υπέροχο άρωμα και ο ανθός αλατιού με το παλαιωμένο ξύδι τα έκανε να τραβάνε μπυρίτσα… ήταν ο τέλειος μεζές για να την συνοδεύσουμε.

- Φλογέρες χ 7,20€

Ένα νόστιμο ορεκτικό που μόνο αδιάφορο δεν το λες για αρχή. Έχει μέσα λουκάνικο χωριάτικο, γραβιέρα, πιπεριά Φλωρίνης κι από πάνω μια ενδιαφέρουσα σάλτσα λαχανικών. Άλλη μια καλή επιλογή για αρχή.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Φρέσκιες, λεπτοκομμένες και τραγανές σε μια γαβάθα γεμάτη. Μου θύμισαν τις πεντανόστιμες πατάτες στο byράκι. Από τις ωραιότερες που μπορείτε να φάτε σε εστιατόριο.

- Σκιουφιχτή καρμπονάρα χ 9€

Η Κρητική εκδοχή της καρμπονάρας με σχιουφιχτά (στριφτά) ζυμαρικά, απάκι, σύγκλινο και γραβιέρα Κρήτης. Υπέροχο πιάτο με εμφανή όλα τα υλικά στο πιάτο χωρίς τσιγκουνιές.

- Μπριζολάκια χοιρινά χ 9,50€

Άλλο ένα νόστιμο πιάτο, με μουσταρδένια σάλτσα και καρέ ντομάτας από πάνω συνοδευόμενο από ροδέλες τηγανητής πατάτας.

- Κριθαρότο μανιταριών χ 9€

Απλά πεντανόστιμο. Ποικιλία φρέσκων μανιταριών με λάδι λευκής τρούφας. Άψογα χυλωμένο το κριθαράκι με την τρούφα να μοσχοβολάει που με προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού απογειώνεται, ζητήστε το.

- Πλατό ψητών χ 24€

Όλα τα κρεατικά που περιείχε ήταν άριστα ψημένα και είχαν κρατήσει την ζουμεράδα τους. Κοντοσούβλι χοιρινό, κοντοσούβλι κοτόπουλο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, λουκάνικο, κεμπάπ, πατάτες country και πιτάκια. Το ένα πιο νόστιμο από το άλλο.

Από τις ωραιότερες ποικιλίες που έχω δοκιμάσει και θεωρώ ότι αξίζει να την βάλει μια παρέα στη μέση. Όλα ανεξαιρέτως τα κρεατικά είναι άριστης ποιότητας και σωστά ψημένα. Πραγματικά δε μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποιο. Ήταν όλα πεντανόστιμα.

Ήπιαμε 4 κόκα κόλες zero & light x 1,60€ έκαστη, 1 σόδα χ 1,40€ και 5 μπύρες fisher x 3,50€ (σύνολο τα ποτά 24,50€). Γλυκό είχαμε δικό μας από τα χεράκια μου φτιαγμένο οπότε μαζί με το ψωμί (1€/άτομο) το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 117,10€ ήτοι 19,50€/άτομο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει επίσης

- Γραβιέρα Ρεθύμνου σε φύλλο κανταϊφι χ 7,50€

Πρωτότυπο ως προς τη γεύση ορεκτικό. Τέσσερα μεγάλα τεμάχια ξεροψημένου κανταϊφιού που είχαν μέσα γραβιέρα κι από πάνω μπόλικη σάλτσα μελιού και χοντροκομμένο φυστίκι. Έβγαζε αρκετή γλυκύτητα λόγω της σάλτσας μελιού που εμένα μου θύμισε καραμέλα πιο πολύ. Ενώ μου άρεσε, θα έλεγα ότι υπερτερούσε η γλυκύτητα σε σχέση με τη γραβιέρα κι έτσι δεν κρατούσε την ισορροπία που έπρεπε. Αν δεν σας αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις ίσως σας ξενίσει. Ένα πιο αλμυρό τυρί (κεφαλογραβιέρα ίσως) ή λίγο λιγότερη ποσότητα σάλτσας ενδεχομένως να έφερνε περισσότερη ισορροπία.

- Μανιταρόπιτα σαν πιάτο ημέρας χ 6€

Εξαιρετική και πραγματικά πρωτότυπη παρουσίαση. Πάρα πολύ ωραίο χειροποίητο και στεγνό από λάδια φύλλο που έμοιαζε και λίγο με τορτίγια, σε δύο μεγάλα ρολά. Η γέμιση ήταν εκπληκτική και είχε μέσα και λίγο λάδι τρούφας που ανέβαζε πολλά σκαλοπάτια αυτό το πολύ ωραίο ορεκτικό. Θα έπρεπε να υπάρχει στον κυρίως κατάλογο κατά τη γνώμη μου. Συνοδευόταν με λίγη σαλάτα ρόκα και μια σάλτσα μουσταρδένια αν θυμάμαι καλά.

- Χιουνκιάρ Μπεγιεντί χ 9,50€

Και αυτό πιάτο ημέρας με μοσχαρίσιο χτένι, φρέσκια ντομάτα και πουρέ μελιτζάνας.

Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό, ο πουρές μελιτζάνας δεν μας ενθουσίασε ιδιαιτέρως γιατί πίκριζε.

- Μους σοκολάτα χ 5,50€

Ένα αξιοπρεπέστατο γλυκό με ωραίο food styling. Μους σοκολάτας γάλακτος με ένθετη crème brulee. Πολύ καλή προσπάθεια.

Την άλλη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω οπωσδήποτε την μπουγάτσα τους καθώς και από τα ορεκτικά, το αλμυρό cheesecake που δεν είναι άλλο από τον γνωστό Κρητικό ντάκο σε μια εντυπωσιακή παρουσίαση απ' ότι είδα σε γύρω τραπέζια, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει όταν δώσαμε την παραγγελία μας.

Συμπερασματικά το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο πήρε μια θέση στη λίστα με τ’ αγαπημένα μου, αφού κέρδισε όλα εκείνα που δεν είχε καταφέρει στην αρχή. Επίσης και στην παρέα μου που για πρώτη φορά το επισκέπτονταν, έμειναν όλοι ευχαριστημένοι και μόνο καλά λόγια είχαν να πουν για όσα δοκίμασαν.

Όπως είχα πει και τότε που ήταν ουσιαστικά το ξεκίνημα της λειτουργίας του εστιατορίου αυτού, άφησα χρόνο -πολύ ομολογουμένως- παρακολουθώντας παράλληλα την πορεία του μέσα από τις κριτικές και μπορεί να άργησα λίγο, αλλά επέστρεψα. Και έπραξα καλώς.

Νόστιμες συνταγές με καλή πρώτη ύλη, ελαφρώς πειραγμένες γεύσεις που δεν χάνουν την ταυτότητά τους και πολύ καλές μερίδες. Οπότε αν γενικά σας φανούν τσιμπημένες οι τιμές, μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, απλά λάβετε υπόψη ότι οι μερίδες ακόμα και στα ορεκτικά είναι πάρα πολύ γενναιόδωρες. Πιστεύω ότι αποτελεί μια πολύ αξιόλογη πρόταση για την περιοχή του Γαλατσίου και πιστεύω πως δεν θ’ απογοητεύσει και κάποιον που θα έρθει και από πιο απομακρυσμένες περιοχές.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

20 Σεπ 2018

Ενα πολύ ωραίο εστιατόριο στο Γαλάτσι. Βραδυ καθημερινής το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Το μαγαζί μικρό αλλα πολυ γλυκό και ευχάριστο. Ο εξωτερικός χώρος με λίγα τραπεζάκια αλλά φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο που πραγματικά ένιωθες μια ωραία απομόνωση σε έναν άλλο τόπο. Πεντακάθαρος χώρος και γενικά προσεγμένος.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε κάποια πιάτα αλλά σίγουρα ο κατάλογος ήταν μεγάλος για να μπορείς με την 1η να τα δοκιμάσεις όλα:

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Χόρτα βραστά (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Γραβιερα Κρήτης καταιφι (6/10)

Ποικιλία κρεατικών που περιλαμβάνει κοντοσούβλι κοτόπουλο και χοιρινό, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, κεμπαπ, λουκάνικο, πιτούλες και πατάτες country (7/10)

Μοσχαράκι κατσαρόλας με πουρέ απο τα πιάτα ημέρας (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά στο σερβις με χαμόγελο και ευγένεια ομοιόμορφα ντυμένα και με ειλικρίνεια αποτρέπουν τους πελάτες να παρουν πολλά πιάτα.

Όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα χωρίς καθυστερήσεις πέρα απο την φυσιολογική για να ψηθουν τα κρέατα.

Value for money (3/4):

Το μαγαζί είχε πολλά θετικά αλλά σαν γεύση δεν μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα. Ο λογαριασμός μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά ( τα οποία εμείς ζητήσαμε) ηταν κοντα στα 60 ευρώ. Λογικό κόστος θεωρώ για αυτα που πήραμε.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μαγαζί το οποίο θέλουμε να ξαναεπισκεφθούμε γιατι έχει πολύ καλή φήμη και σίγουρα θελουμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του.

09 Μαι 2019

Πολύ καλό φαγητό. Μοντέρνο με την σωστή έννοια του όρου. Οχι δηθενιές & ψευτογκουρμέ. Η καρμπονάρα με σκιουφιχτά και απάκι που πήραμε είναι απίθανη και σε γεύση και σε έμπνευση.

Η σαλάτα με το όνομα του μαγαζιού γευστική, δροσερή και σε καλή ποσότητα. Το κοντοσούβλι κοτόπουλο πέραν της πρωτότυπης εμφάνισης ήταν νόστιμο και μαλακό. Οι τηγανιτές πατάτες τραγανές και αλάδωτες. Τα χειροποίητα ντολμαδάκια θυμίζουν φαγητό μαμακίσιο.

Οι αμανίτες με γραβιέρα πολυ γευστικοί. Το ψωμί του κουβέρ πολυ καλό και κυρίως φρεσκότατο. Ο χώρος συμπαθητικός και η εξυπηρέτηση άψογη. Οι τιμές λογικότητες. Μπράβο στα παιδιά.

20 Φεβ 2018

Θα ξεκινήσω με το συμπέρασμα: Ένα αξιόλογο και ιδιαίτερο μαγαζί, που σίγουρα αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία αν βρίσκεστε στην περιοχή.

Επισκεφτήκαμε 2 άτομα το εστιατόριο, Κυριακή βράδυ. Ο χώρος είναι πολύ ιδιαίτερα διακοσμημένος (καμία σχέση με Κρήτη) και πολύ καλά φωτισμένος. Προσωπικά μου άρεσει πολύ. Βαθμολόγησα με 3 γιατί τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωχτά με αποτέλεσμα και η καρέκλα μου να ακουμπάει με των πίσω αλλά και να νιώθω πως ότι συζητούσα ακουγόταν με ευκολία από τους διπλανούς.

Φάγαμε:
Σαλάτα κρητική: Πολύ γευστική. Είχε σα βάση σπανάκι και ρόκα. Γενναία ποσότητα.
Φλογέρες με λουκάνικο: Εξαιρετικές. Πολύ ιδιαίτερες και σα γεύση και σαν μορφή, δεν είχα ξαναφάει κάτι αντίστοιχο.
Σαλιγκάρια: Η απογοήτευση της βραδιάς. Κάπως άνοστα και με μέτρια σάλτσα.
Κριθαρώτο μανιταριών: Επίσης εξαιρετικό, με το λάδι τρούφας να έρχεται και να δένει άριστα.

Βαθμολόγησα με 3 διότι θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Δε μου άρεσαν τα σαλιγκάρια και το ψωμί.

Ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί και ο λογαριασμός ήρθε περίπου 35€. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε σχέση με τις ποσότητες, αλλά όχι υπερβολικά. Στα υπέρ, ότι έφερε απόδειξη αμέσως μετά την παραγγελία.