Το αρισμαρί είναι βότανο, παραπέμπει στη <> και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μαγειρική. Αβάρσαμο λένε στην Κρήτη τον αγαπημένο δυόσμο. Αν τα βάλετε μαζί, δηλαδή Αρισμαρί & Αβάρσαμο, ο δρόμος θα σας οδηγήσει στο Γαλάτσι, σε ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλείο με ελληνική μοντέρνα κουζίνα και πολλές γεύσεις από την Κρήτη, που είναι και το νησί καταγωγής των ιδιοκτητών του, Σάββα Μπάρκουλα και Ζαχαρία Μαυρομανωλάκη. Στισ 14 Οκτωβρίου το στέκι αυτό έκλεισε δύο χρόνια λειτουργίας, στα οποία έχει καταφέρει να αποκτήσει πολλούς και καλούς φίλους για την αληθινή φιλοξενία του, τον περιποιημένο και προσεγμένο του χώρο αλλά και τα πεντανόστιμα πιάτα του.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ 00:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

24 Ιούλ 2019

Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν γράφω για ένα εστιατόριο που μάλιστα εγώ εισήγαγα στο site, κι ενώ στην αρχή δεν με είχε ενθουσιάσει ιδιαίτερα, στην πορεία του χρόνου που έχει μεσολαβήσει, διαπιστώνω ότι έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Ο λόγος για το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο στην Κρητική διάλεκτο ή αλλιώς Δεντρολίβανο και Δυόσμος.

Ο χώρος είναι όμορφος, λιτός και ευχάριστος. Μέσα τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος, έξω υπάρχει κλεισμένος με τζάμι (για τον χειμώνα) χώρος για τους καπνίζοντες.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή συγκριτικά με αυτό που θυμόμουν στην αρχή και τότε μου είχε αφήσει άσχημη εικόνα. Πλέον υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον, ρωτάνε διαρκώς για τα πιάτα, αν όλα είναι καλά και αυτό έχει μεγάλη σημασία. Αυτό που θα ήθελα είναι περισσότερο χαμόγελο, είναι πολύ σημαντικό όταν ο άλλος βγαίνει για να περάσει όμορφα να εισπράττει θετική ενέργεια. Κι ένα χαμόγελο δεν κοστίζει.

Η προτελευταία επίσκεψη αποτέλεσε πολύ ευχάριστη έκπληξη ως προς την πρόοδο που προανέφερα γι’ αυτό άλλωστε και επέλεξα την επόμενη να πραγματοποιηθεί η γιορτή μου ώστε να ευχαριστήσω τους αγαπημένους μου φίλους και συγγενείς ξανά εκεί.

Σάββατο 6/5/2019 άτομα έξι παραγγείλαμε:

- Σαλάτα “Ειρήνης” x 8,10€

Ακριβή μεν… τούμπανο δε!!! Από τις πλέον άρτιες σαλάτες από όλες τις απόψεις (φρεσκάδα, ποσότητα, γεύση). Συνήθως τις σαλάτες τις προσπερνάω γιατί ελάχιστες αξίζουν τα λεφτά τους. Αυτή επιβάλλεται. Λαχανικά baby με τρυφερό φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, τριμμένο καρότο, ανθόγαλο σε πλούσια ποσότητα, καβουρντισμένο φουντούκι και dressing μουστάρδας-μελιού-βαλσάμικου. Σαλάτα που θυμάσαι.

- Φάβα Φενεού χ 5€

Ωραία υφή, νόστιμη γεύση, συνοδεύεται με λίγα ντοματίνια κομμένα στη μέση, καραμελωμένο κρεμμύδι και κροστίνι (κάτι σαν ψημένη μπρουσκέτα).

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί ή αλλιώς σαλιγκάρια τηγανιτά χ 7€

Τα τίμησα με τον αδερφούλη μου… μούρλια ήταν! Το δεντρολίβανο τους έδινε υπέροχο άρωμα και ο ανθός αλατιού με το παλαιωμένο ξύδι τα έκανε να τραβάνε μπυρίτσα… ήταν ο τέλειος μεζές για να την συνοδεύσουμε.

- Φλογέρες χ 7,20€

Ένα νόστιμο ορεκτικό που μόνο αδιάφορο δεν το λες για αρχή. Έχει μέσα λουκάνικο χωριάτικο, γραβιέρα, πιπεριά Φλωρίνης κι από πάνω μια ενδιαφέρουσα σάλτσα λαχανικών. Άλλη μια καλή επιλογή για αρχή.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Φρέσκιες, λεπτοκομμένες και τραγανές σε μια γαβάθα γεμάτη. Μου θύμισαν τις πεντανόστιμες πατάτες στο byράκι. Από τις ωραιότερες που μπορείτε να φάτε σε εστιατόριο.

- Σκιουφιχτή καρμπονάρα χ 9€

Η Κρητική εκδοχή της καρμπονάρας με σχιουφιχτά (στριφτά) ζυμαρικά, απάκι, σύγκλινο και γραβιέρα Κρήτης. Υπέροχο πιάτο με εμφανή όλα τα υλικά στο πιάτο χωρίς τσιγκουνιές.

- Μπριζολάκια χοιρινά χ 9,50€

Άλλο ένα νόστιμο πιάτο, με μουσταρδένια σάλτσα και καρέ ντομάτας από πάνω συνοδευόμενο από ροδέλες τηγανητής πατάτας.

- Κριθαρότο μανιταριών χ 9€

Απλά πεντανόστιμο. Ποικιλία φρέσκων μανιταριών με λάδι λευκής τρούφας. Άψογα χυλωμένο το κριθαράκι με την τρούφα να μοσχοβολάει που με προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού απογειώνεται, ζητήστε το.

- Πλατό ψητών χ 24€

Όλα τα κρεατικά που περιείχε ήταν άριστα ψημένα και είχαν κρατήσει την ζουμεράδα τους. Κοντοσούβλι χοιρινό, κοντοσούβλι κοτόπουλο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, λουκάνικο, κεμπάπ, πατάτες country και πιτάκια. Το ένα πιο νόστιμο από το άλλο.

Από τις ωραιότερες ποικιλίες που έχω δοκιμάσει και θεωρώ ότι αξίζει να την βάλει μια παρέα στη μέση. Όλα ανεξαιρέτως τα κρεατικά είναι άριστης ποιότητας και σωστά ψημένα. Πραγματικά δε μπόρεσα να ξεχωρίσω κάποιο. Ήταν όλα πεντανόστιμα.

Ήπιαμε 4 κόκα κόλες zero & light x 1,60€ έκαστη, 1 σόδα χ 1,40€ και 5 μπύρες fisher x 3,50€ (σύνολο τα ποτά 24,50€). Γλυκό είχαμε δικό μας από τα χεράκια μου φτιαγμένο οπότε μαζί με το ψωμί (1€/άτομο) το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 117,10€ ήτοι 19,50€/άτομο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει επίσης

- Γραβιέρα Ρεθύμνου σε φύλλο κανταϊφι χ 7,50€

Πρωτότυπο ως προς τη γεύση ορεκτικό. Τέσσερα μεγάλα τεμάχια ξεροψημένου κανταϊφιού που είχαν μέσα γραβιέρα κι από πάνω μπόλικη σάλτσα μελιού και χοντροκομμένο φυστίκι. Έβγαζε αρκετή γλυκύτητα λόγω της σάλτσας μελιού που εμένα μου θύμισε καραμέλα πιο πολύ. Ενώ μου άρεσε, θα έλεγα ότι υπερτερούσε η γλυκύτητα σε σχέση με τη γραβιέρα κι έτσι δεν κρατούσε την ισορροπία που έπρεπε. Αν δεν σας αρέσουν οι γλυκιές γεύσεις ίσως σας ξενίσει. Ένα πιο αλμυρό τυρί (κεφαλογραβιέρα ίσως) ή λίγο λιγότερη ποσότητα σάλτσας ενδεχομένως να έφερνε περισσότερη ισορροπία.

- Μανιταρόπιτα σαν πιάτο ημέρας χ 6€

Εξαιρετική και πραγματικά πρωτότυπη παρουσίαση. Πάρα πολύ ωραίο χειροποίητο και στεγνό από λάδια φύλλο που έμοιαζε και λίγο με τορτίγια, σε δύο μεγάλα ρολά. Η γέμιση ήταν εκπληκτική και είχε μέσα και λίγο λάδι τρούφας που ανέβαζε πολλά σκαλοπάτια αυτό το πολύ ωραίο ορεκτικό. Θα έπρεπε να υπάρχει στον κυρίως κατάλογο κατά τη γνώμη μου. Συνοδευόταν με λίγη σαλάτα ρόκα και μια σάλτσα μουσταρδένια αν θυμάμαι καλά.

- Χιουνκιάρ Μπεγιεντί χ 9,50€

Και αυτό πιάτο ημέρας με μοσχαρίσιο χτένι, φρέσκια ντομάτα και πουρέ μελιτζάνας.

Το κρέας ήταν πολύ τρυφερό, ο πουρές μελιτζάνας δεν μας ενθουσίασε ιδιαιτέρως γιατί πίκριζε.

- Μους σοκολάτα χ 5,50€

Ένα αξιοπρεπέστατο γλυκό με ωραίο food styling. Μους σοκολάτας γάλακτος με ένθετη crème brulee. Πολύ καλή προσπάθεια.

Την άλλη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω οπωσδήποτε την μπουγάτσα τους καθώς και από τα ορεκτικά, το αλμυρό cheesecake που δεν είναι άλλο από τον γνωστό Κρητικό ντάκο σε μια εντυπωσιακή παρουσίαση απ' ότι είδα σε γύρω τραπέζια, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει όταν δώσαμε την παραγγελία μας.

Συμπερασματικά το Αρισμαρί κι Αβάρσαμο πήρε μια θέση στη λίστα με τ’ αγαπημένα μου, αφού κέρδισε όλα εκείνα που δεν είχε καταφέρει στην αρχή. Επίσης και στην παρέα μου που για πρώτη φορά το επισκέπτονταν, έμειναν όλοι ευχαριστημένοι και μόνο καλά λόγια είχαν να πουν για όσα δοκίμασαν.

Όπως είχα πει και τότε που ήταν ουσιαστικά το ξεκίνημα της λειτουργίας του εστιατορίου αυτού, άφησα χρόνο -πολύ ομολογουμένως- παρακολουθώντας παράλληλα την πορεία του μέσα από τις κριτικές και μπορεί να άργησα λίγο, αλλά επέστρεψα. Και έπραξα καλώς.

Νόστιμες συνταγές με καλή πρώτη ύλη, ελαφρώς πειραγμένες γεύσεις που δεν χάνουν την ταυτότητά τους και πολύ καλές μερίδες. Οπότε αν γενικά σας φανούν τσιμπημένες οι τιμές, μη βιαστείτε να βγάλετε συμπεράσματα, απλά λάβετε υπόψη ότι οι μερίδες ακόμα και στα ορεκτικά είναι πάρα πολύ γενναιόδωρες. Πιστεύω ότι αποτελεί μια πολύ αξιόλογη πρόταση για την περιοχή του Γαλατσίου και πιστεύω πως δεν θ’ απογοητεύσει και κάποιον που θα έρθει και από πιο απομακρυσμένες περιοχές.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

20 Σεπ 2018

Ενα πολύ ωραίο εστιατόριο στο Γαλάτσι. Βραδυ καθημερινής το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Το μαγαζί μικρό αλλα πολυ γλυκό και ευχάριστο. Ο εξωτερικός χώρος με λίγα τραπεζάκια αλλά φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο που πραγματικά ένιωθες μια ωραία απομόνωση σε έναν άλλο τόπο. Πεντακάθαρος χώρος και γενικά προσεγμένος.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε κάποια πιάτα αλλά σίγουρα ο κατάλογος ήταν μεγάλος για να μπορείς με την 1η να τα δοκιμάσεις όλα:

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Χόρτα βραστά (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Γραβιερα Κρήτης καταιφι (6/10)

Ποικιλία κρεατικών που περιλαμβάνει κοντοσούβλι κοτόπουλο και χοιρινό, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, κεμπαπ, λουκάνικο, πιτούλες και πατάτες country (7/10)

Μοσχαράκι κατσαρόλας με πουρέ απο τα πιάτα ημέρας (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά στο σερβις με χαμόγελο και ευγένεια ομοιόμορφα ντυμένα και με ειλικρίνεια αποτρέπουν τους πελάτες να παρουν πολλά πιάτα.

Όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα χωρίς καθυστερήσεις πέρα απο την φυσιολογική για να ψηθουν τα κρέατα.

Value for money (3/4):

Το μαγαζί είχε πολλά θετικά αλλά σαν γεύση δεν μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα. Ο λογαριασμός μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά ( τα οποία εμείς ζητήσαμε) ηταν κοντα στα 60 ευρώ. Λογικό κόστος θεωρώ για αυτα που πήραμε.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μαγαζί το οποίο θέλουμε να ξαναεπισκεφθούμε γιατι έχει πολύ καλή φήμη και σίγουρα θελουμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του.

09 Μαι 2019

Πολύ καλό φαγητό. Μοντέρνο με την σωστή έννοια του όρου. Οχι δηθενιές & ψευτογκουρμέ. Η καρμπονάρα με σκιουφιχτά και απάκι που πήραμε είναι απίθανη και σε γεύση και σε έμπνευση.

Η σαλάτα με το όνομα του μαγαζιού γευστική, δροσερή και σε καλή ποσότητα. Το κοντοσούβλι κοτόπουλο πέραν της πρωτότυπης εμφάνισης ήταν νόστιμο και μαλακό. Οι τηγανιτές πατάτες τραγανές και αλάδωτες. Τα χειροποίητα ντολμαδάκια θυμίζουν φαγητό μαμακίσιο.

Οι αμανίτες με γραβιέρα πολυ γευστικοί. Το ψωμί του κουβέρ πολυ καλό και κυρίως φρεσκότατο. Ο χώρος συμπαθητικός και η εξυπηρέτηση άψογη. Οι τιμές λογικότητες. Μπράβο στα παιδιά.

20 Φεβ 2018

Θα ξεκινήσω με το συμπέρασμα: Ένα αξιόλογο και ιδιαίτερο μαγαζί, που σίγουρα αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία αν βρίσκεστε στην περιοχή.

Επισκεφτήκαμε 2 άτομα το εστιατόριο, Κυριακή βράδυ. Ο χώρος είναι πολύ ιδιαίτερα διακοσμημένος (καμία σχέση με Κρήτη) και πολύ καλά φωτισμένος. Προσωπικά μου άρεσει πολύ. Βαθμολόγησα με 3 γιατί τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωχτά με αποτέλεσμα και η καρέκλα μου να ακουμπάει με των πίσω αλλά και να νιώθω πως ότι συζητούσα ακουγόταν με ευκολία από τους διπλανούς.

Φάγαμε:
Σαλάτα κρητική: Πολύ γευστική. Είχε σα βάση σπανάκι και ρόκα. Γενναία ποσότητα.
Φλογέρες με λουκάνικο: Εξαιρετικές. Πολύ ιδιαίτερες και σα γεύση και σαν μορφή, δεν είχα ξαναφάει κάτι αντίστοιχο.
Σαλιγκάρια: Η απογοήτευση της βραδιάς. Κάπως άνοστα και με μέτρια σάλτσα.
Κριθαρώτο μανιταριών: Επίσης εξαιρετικό, με το λάδι τρούφας να έρχεται και να δένει άριστα.

Βαθμολόγησα με 3 διότι θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Δε μου άρεσαν τα σαλιγκάρια και το ψωμί.

Ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί και ο λογαριασμός ήρθε περίπου 35€. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε σχέση με τις ποσότητες, αλλά όχι υπερβολικά. Στα υπέρ, ότι έφερε απόδειξη αμέσως μετά την παραγγελία.