Το αρισμαρί είναι βότανο, παραπέμπει στη <> και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μαγειρική. Αβάρσαμο λένε στην Κρήτη τον αγαπημένο δυόσμο. Αν τα βάλετε μαζί, δηλαδή Αρισμαρί & Αβάρσαμο, ο δρόμος θα σας οδηγήσει στο Γαλάτσι, σε ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλείο με ελληνική μοντέρνα κουζίνα και πολλές γεύσεις από την Κρήτη, που είναι και το νησί καταγωγής των ιδιοκτητών του, Σάββα Μπάρκουλα και Ζαχαρία Μαυρομανωλάκη. Στισ 14 Οκτωβρίου το στέκι αυτό έκλεισε δύο χρόνια λειτουργίας, στα οποία έχει καταφέρει να αποκτήσει πολλούς και καλούς φίλους για την αληθινή φιλοξενία του, τον περιποιημένο και προσεγμένο του χώρο αλλά και τα πεντανόστιμα πιάτα του.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ 00:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Σεπ 2018

Ενα πολύ ωραίο εστιατόριο στο Γαλάτσι. Βραδυ καθημερινής το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Το μαγαζί μικρό αλλα πολυ γλυκό και ευχάριστο. Ο εξωτερικός χώρος με λίγα τραπεζάκια αλλά φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο που πραγματικά ένιωθες μια ωραία απομόνωση σε έναν άλλο τόπο. Πεντακάθαρος χώρος και γενικά προσεγμένος.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε κάποια πιάτα αλλά σίγουρα ο κατάλογος ήταν μεγάλος για να μπορείς με την 1η να τα δοκιμάσεις όλα:

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Χόρτα βραστά (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Γραβιερα Κρήτης καταιφι (6/10)

Ποικιλία κρεατικών που περιλαμβάνει κοντοσούβλι κοτόπουλο και χοιρινό, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, κεμπαπ, λουκάνικο, πιτούλες και πατάτες country (7/10)

Μοσχαράκι κατσαρόλας με πουρέ απο τα πιάτα ημέρας (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά στο σερβις με χαμόγελο και ευγένεια ομοιόμορφα ντυμένα και με ειλικρίνεια αποτρέπουν τους πελάτες να παρουν πολλά πιάτα.

Όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα χωρίς καθυστερήσεις πέρα απο την φυσιολογική για να ψηθουν τα κρέατα.

Value for money (3/4):

Το μαγαζί είχε πολλά θετικά αλλά σαν γεύση δεν μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα. Ο λογαριασμός μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά ( τα οποία εμείς ζητήσαμε) ηταν κοντα στα 60 ευρώ. Λογικό κόστος θεωρώ για αυτα που πήραμε.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μαγαζί το οποίο θέλουμε να ξαναεπισκεφθούμε γιατι έχει πολύ καλή φήμη και σίγουρα θελουμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του.

20 Φεβ 2018

Θα ξεκινήσω με το συμπέρασμα: Ένα αξιόλογο και ιδιαίτερο μαγαζί, που σίγουρα αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία αν βρίσκεστε στην περιοχή.

Επισκεφτήκαμε 2 άτομα το εστιατόριο, Κυριακή βράδυ. Ο χώρος είναι πολύ ιδιαίτερα διακοσμημένος (καμία σχέση με Κρήτη) και πολύ καλά φωτισμένος. Προσωπικά μου άρεσει πολύ. Βαθμολόγησα με 3 γιατί τα τραπέζια ήταν πολύ στριμωχτά με αποτέλεσμα και η καρέκλα μου να ακουμπάει με των πίσω αλλά και να νιώθω πως ότι συζητούσα ακουγόταν με ευκολία από τους διπλανούς.

Φάγαμε:
Σαλάτα κρητική: Πολύ γευστική. Είχε σα βάση σπανάκι και ρόκα. Γενναία ποσότητα.
Φλογέρες με λουκάνικο: Εξαιρετικές. Πολύ ιδιαίτερες και σα γεύση και σαν μορφή, δεν είχα ξαναφάει κάτι αντίστοιχο.
Σαλιγκάρια: Η απογοήτευση της βραδιάς. Κάπως άνοστα και με μέτρια σάλτσα.
Κριθαρώτο μανιταριών: Επίσης εξαιρετικό, με το λάδι τρούφας να έρχεται και να δένει άριστα.

Βαθμολόγησα με 3 διότι θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Δε μου άρεσαν τα σαλιγκάρια και το ψωμί.

Ήπιαμε μισό λίτρο λευκό κρασί και ο λογαριασμός ήρθε περίπου 35€. Είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές σε σχέση με τις ποσότητες, αλλά όχι υπερβολικά. Στα υπέρ, ότι έφερε απόδειξη αμέσως μετά την παραγγελία.

15 Σεπ 2017

Είναι αστείο αλλά πάλι θα ξαναγράψω για το ίδιο εστιατόριο. Όσο είχα ενθουσιαστεί πριν 2 χρόνια που το επισκέφτηκα, άλλο τόσο απογοητεύτηκα το Σάββατο στις 2 Σεπτ. που ξαναπήγαμε τρία άτομα.
Για το μαγαζί δε θα γράψω, ισχύει ό, τι είχα πει παλιότερα. Για το service δεν έχω να πω κάτι, μια χαρά εξυπηρέτηση.
Το φαγητό όμως, πανάκριβο σε σχέση με την ποιότητά του. Η τυροκαυτερή 4,5 ευρώ, οι πατατούλες ακριβές σε ποτήρι του καφέ, η ποικιλλία κρεατικών στα 24 ευρώ, με 2-3 λουκάνικα, χοιρινό και ένα μπιφέκι που υπερίσχυε ο χοιρινός κιμάς. Ρε παιδιά, 25 ευρώ αυτό το πιάτο, βάλτε τουλάχιστον μοσχαρίσιο κιμά στο μπιφτέκι, ήμαρτον.

Τα υπόλοιπα πιάτα, χωρίς καμμιά ιδιαίτερη γεύση, και πολύ τσιμπημένα, χωρίς λόγο. Ούτε οι κολοκυθοκεφτέδες είχαν κάτι σπέσιαλ, όπως αδιάφορες οι μελιτζάνες με τον κιμά.

Το χύμα κρασί ροζέ, επίσης, μύριζε οινόπνευμα. Και οι 3 είχαμε πονοκέφαλο την επόμενη μέρα. Χάλια ποιότητα.

Μας κέρασαν στο τέλος 3 σφηνάκια τυραμισού, ευγενική κίνηση, για να τα λέω όπως ακριβώς είναι.

Εν ολίγοις, υπερτιμημένο το μαγαζί. Πολλά λεφτά για τίποτα ιδιαίτερο. Πώς άλλαξε απο παλιά που ήταν τόσο ωραίο και ποιοτικό!

Χίλιες φορές να πηγαίναμε κάπου αλλού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pocodetodo.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο σε αυτό το εστιατόριο ήταν ότι κατορθώνει να συνδυάζει με ένα μοναδικό τρόπο τις παραδοσιακές γεύσεις με μια ελαφριά δόση λίγο "μεταμοντέρνας" προσέγγισης, χωρίς να τις αλλοιώνει. Το πιάτο που ξεχώρισα ήταν το αλμυρό τσιζ κέηκ.... Δυνατή και η μερίδα το κότσι, η οποία συγκέντρωσε από την υπόλοιπη παρέα διθυραμβικά σχόλια (εγώ δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής αλλά το να συμπίπτουν 4 γνώμες, αν μη τι άλλο λέει κάτι γι΄ αυτό και το γράφω).

Ένα δυνατό σημείο του μαγαζιού ήταν και το εξής... τη μέρα που το επισκέφτηκα είχε ένα τραπέζι γάμου, γύρω στα 30 άτομα. Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι το σέρβις θα είναι λίγο πιο αργό με το σκεπτικό ότι το κέντρο βάρους θα είναι στραμμένο στο τραπέζι (σε άλλους χώρους την έχω ακούσει αυτή την δικαιολογία, όχι ότι τη δέχομαι φυσικά). Διαψεύστηκα εντελώς, το σέρβις ήταν πάρα πολύ καλό!

Από τα λίγα εστιατόρια, που αν υπήρχε και 5 στα 4 βαθμολογία ευχαρίστως θα την έβαζα!