Το αρισμαρί είναι βότανο, παραπέμπει στη <> και είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μαγειρική. Αβάρσαμο λένε στην Κρήτη τον αγαπημένο δυόσμο. Αν τα βάλετε μαζί, δηλαδή Αρισμαρί & Αβάρσαμο, ο δρόμος θα σας οδηγήσει στο Γαλάτσι, σε ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλείο με ελληνική μοντέρνα κουζίνα και πολλές γεύσεις από την Κρήτη, που είναι και το νησί καταγωγής των ιδιοκτητών του, Σάββα Μπάρκουλα και Ζαχαρία Μαυρομανωλάκη. Στισ 14 Οκτωβρίου το στέκι αυτό έκλεισε δύο χρόνια λειτουργίας, στα οποία έχει καταφέρει να αποκτήσει πολλούς και καλούς φίλους για την αληθινή φιλοξενία του, τον περιποιημένο και προσεγμένο του χώρο αλλά και τα πεντανόστιμα πιάτα του.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΕΧΡΙ 00:00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο σε αυτό το εστιατόριο ήταν ότι κατορθώνει να συνδυάζει με ένα μοναδικό τρόπο τις παραδοσιακές γεύσεις με μια ελαφριά δόση λίγο "μεταμοντέρνας" προσέγγισης, χωρίς να τις αλλοιώνει. Το πιάτο που ξεχώρισα ήταν το αλμυρό τσιζ κέηκ.... Δυνατή και η μερίδα το κότσι, η οποία συγκέντρωσε από την υπόλοιπη παρέα διθυραμβικά σχόλια (εγώ δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής αλλά το να συμπίπτουν 4 γνώμες, αν μη τι άλλο λέει κάτι γι΄ αυτό και το γράφω).

Ένα δυνατό σημείο του μαγαζιού ήταν και το εξής... τη μέρα που το επισκέφτηκα είχε ένα τραπέζι γάμου, γύρω στα 30 άτομα. Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι το σέρβις θα είναι λίγο πιο αργό με το σκεπτικό ότι το κέντρο βάρους θα είναι στραμμένο στο τραπέζι (σε άλλους χώρους την έχω ακούσει αυτή την δικαιολογία, όχι ότι τη δέχομαι φυσικά). Διαψεύστηκα εντελώς, το σέρβις ήταν πάρα πολύ καλό!

Από τα λίγα εστιατόρια, που αν υπήρχε και 5 στα 4 βαθμολογία ευχαρίστως θα την έβαζα!

15 Σεπ 2017

Είναι αστείο αλλά πάλι θα ξαναγράψω για το ίδιο εστιατόριο. Όσο είχα ενθουσιαστεί πριν 2 χρόνια που το επισκέφτηκα, άλλο τόσο απογοητεύτηκα το Σάββατο στις 2 Σεπτ. που ξαναπήγαμε τρία άτομα.
Για το μαγαζί δε θα γράψω, ισχύει ό, τι είχα πει παλιότερα. Για το service δεν έχω να πω κάτι, μια χαρά εξυπηρέτηση.
Το φαγητό όμως, πανάκριβο σε σχέση με την ποιότητά του. Η τυροκαυτερή 4,5 ευρώ, οι πατατούλες ακριβές σε ποτήρι του καφέ, η ποικιλλία κρεατικών στα 24 ευρώ, με 2-3 λουκάνικα, χοιρινό και ένα μπιφέκι που υπερίσχυε ο χοιρινός κιμάς. Ρε παιδιά, 25 ευρώ αυτό το πιάτο, βάλτε τουλάχιστον μοσχαρίσιο κιμά στο μπιφτέκι, ήμαρτον.

Τα υπόλοιπα πιάτα, χωρίς καμμιά ιδιαίτερη γεύση, και πολύ τσιμπημένα, χωρίς λόγο. Ούτε οι κολοκυθοκεφτέδες είχαν κάτι σπέσιαλ, όπως αδιάφορες οι μελιτζάνες με τον κιμά.

Το χύμα κρασί ροζέ, επίσης, μύριζε οινόπνευμα. Και οι 3 είχαμε πονοκέφαλο την επόμενη μέρα. Χάλια ποιότητα.

Μας κέρασαν στο τέλος 3 σφηνάκια τυραμισού, ευγενική κίνηση, για να τα λέω όπως ακριβώς είναι.

Εν ολίγοις, υπερτιμημένο το μαγαζί. Πολλά λεφτά για τίποτα ιδιαίτερο. Πώς άλλαξε απο παλιά που ήταν τόσο ωραίο και ποιοτικό!

Χίλιες φορές να πηγαίναμε κάπου αλλού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pocodetodo.

11 Απρ 2016

Το περασμένο Σάββατο πήγα με ένα φίλο μου στο ΑΡΙΣΜΑΡΙ & ΑΒΑΡΣΑΜΟ, που βρίσκεται στο Γαλάτσι, κοντά στη διασταύρωση Πρωτοπαπαδάκη και Βεϊκου. Το μαγαζί θα το χαρακτήριζα σαν μοντέρνο μεζεδοπωλείο, με σαφείς Κρητικές επιρροές γεύσεων. Έχει ανοίξει πριν σχεδόν 3 χρόνια, και λειτουργεί επιτυχημένα (ήταν γεμάτο και ευτυχώς προηγήθηκε σε μας τηλεφωνική κράτηση), κάθε μέρα, από 12 το μεσημέρι μέχρι τουλάχιστον 01.00 τη νύχτα.

Δυο νέα παιδιά, όπως μάθαμε, είναι οι ιδιοκτήτες του, ο Σάββας και ο Ζαχαρίας, ενώ την κουζίνα επιμελείται ο σεφ Μιλτιάδης. Κατ’ αρχήν, τι σημαίνει η ονομασία που του έδωσαν. Πρόκειται για 2 βότανα, που ευδοκιμούν στη Μεσόγειο και φυσικά στην πατρίδα μας: το πρώτο είναι το δεντρολίβανο (κυριολεκτικά, αρισμαρί είναι η ‘δροσιά της θάλασσας’), ενώ το δεύτερο, το αβάρσαμο, είναι ο γνωστός μας δυόσμος, με το υπέροχο άρωμα.

Ο χώρος αποτελείται από καμιά 15αριά τραπέζια, για 50 περίπου άτομα, κάπως στριμωγμένα θα έλεγα, ενώ στους δυο αντικριστούς τοίχους υπάρχουν χτισμένοι καναπέδες με μεγάλα και πιο μικρά μαξιλάρια. Κυριαρχούν λαδί αποχρώσεις, μπεζ στα τραπέζια και τα καθίσματα, ενώ τριγύρω υπάρχουν διάσπαρτα ράφια με κονσέρβες, μπουκάλια και βάζα. Η κουζίνα βρίσκεται απέναντι από την είσοδο, ενώ ακούγονται συνήθως γνωστά ελληνικά ελαφρολαϊκά άσματα.

Το μενού περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες και καμιά 15αριά ορεκτικά, από 3-7 €, καμιά 10αριά κύρια πιάτα, από 6 έως 18 € για τη μεγάλη ποικιλία, και κάποια γλυκά, περί τα 4 €. Από ποτά, έχουνε αναψυκτικά και μπύρες, γύρω στα 2-3 €, αποστάγματα 200 ml. 5-7 €, κρασί χύμα 3-4 € το μισό λίτρο, καθώς και εμφιαλωμένα κρασιά, από 5-20 € περίπου.

Η νεαρή κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, χαμογελαστή, πρόθυμη και με δυο λόγια, συνεχώς και πανταχού παρούσα! Οι μερίδες τους χορταστικές και νόστιμες και οι τιμές των φαγητών, σε λογικά επίπεδα.

Εμείς λοιπόν πήραμε κυρίως ορεκτικά, και πιο συγκεκριμένα: μια Σφακιανή πίτα στο τηγάνι, ένα σύγκλινο Κρήτης, με στάκα και αυγά, μια τυροκαυτερή, ένα απάκι τηγανιά, και για γλυκό στο τέλος, ένα συμπαθητικό σουφλέ σοκολάτας. Ήπιαμε μισό λίτρο χύμα κόκκινο ξηρό κρασί, που ήταν κι αυτό αρκετά καλό για χύμα. Στο τέλος η νεαρή κοπέλα μάς κέρασε ωραιότατο λικέρ μαστίχας.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 32 € (10/16 κατηγορία κατ’ άτομο) και μείναμε ευχαριστημένοι από την όλη εμπειρία εδεσμάτων, χώρου και ατμόσφαιρας.

Αν βρίσκεστε στην γύρω περιοχή κι αν σας αρέσει να δοκιμάσετε Κρητική κουζίνα, μπορείτε άφοβα να του δώσετε μια ευκαιρία, εσείς και οι φίλοι σας.

27 Ιαν 2016

Επίσκεψη 22/1/2016, αρχικά ήμασταν 3 άτομα... μετά ήμασταν το μισό μαγαζί: )

Δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το συγκεκριμένο εστιατόριο, η πρώτη ήταν το καλοκαίρι όπου είχαμε καθίσει στον εξωτερικό χώρο που έχει. Αυτή τη φορά βέβαια, λόγω κρύου, καθισαμε μέσα.

Είχαμε κλείσει τραπέζι για 3-4 άτομα. Όταν μπήκαμε, μας είπαν να καθισουμε όπου θέλουμε, έτσι βρήκαμε κι εμείς μια όμορφη γωνία και κάτσαμε. Ο χώρος, άνετος, με ωραία διακόσμηση, πλέον κλασική για τέτοια μαγαζιά, βάζα με διάφορα μπαχαρικά ή αρωματικά, ωραία στοιχισμένα. Μουσική χωρίς να ενοχλεί, πράγμα πολύ καλό, για να μπορείς να μιλάς και να ακούς σαν άνθρωπος.

Μας εξυπηρέτησε μια νεαρή κοπέλα, η οποία ήταν πάντα εκεί για οτιδήποτε χρειαζόμασταν (αν και κάποια στιγμή ίσως την κουράσαμε λίγο, αλλά όταν τη φωνάζεις μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις "τι είναι μέσα σε αυτο το βαζο;" αυτό είναι κάτι απολύτως λογικό!! )

Επειδή ερχόταν κόσμος συνεχώς και η παρέα μας μεγάλωνε, δεν έφαγα από όλα τα πιάτα που ήρθαν στο τραπέζι (δε γινόταν αν και ήθελα! ) οπότε θα αναφέρω ότι δοκίμασα και ότι θυμάμαι από τα πιάτα που τελικά δε δοκίμασα.

Πριν πάω στο μενού, μια μικρή αν επιτρέπεται παρατήρηση για τον κατάλογο. Παιδιά (αφού εκπροσωπείται κιόλας, φαντάζομαι θα το δείτε), αλλάξτε τους καταλόγους, η γραμματοσειρά είναι πραγματικά δύσκολη στην ανάγνωση και σε καμία περίπτωση δεν κάνει για κατάλογο με φαγητά. Για σας το λέω και πάντα καλοπροαίρετα: )

Πήραμε:

1. Σαλάτα Μανούρα
Πολύ ωραία σαλάτα, με ψητό μανούρι, την προτείνω.

2. Πλευρώτους Σχάρας
Πραγματικά από τα πιο ωραία πιάτα που πήραμε. Σημείωση: Γενικά, δεν τρώω μανιτάρια.

3. Ψητά λαχανικά
Δε δοκίμασα, αλλά ρώτησα. Ήταν καλά.

4. Πατάτες τηγανητές
Ειδικότης μου! Ναι να πάρετε! Κομμένες στο χέρι!

5. Κεφτεδάκια
Επίσης ειδικότης μου! Πολύ ωραία, τραγανά και νόστιμα. Αλλά το πιάτο είχε 5 (νομίζω) όλα κι όλα. Τα οποία θεωρώ λίγα.

6. Εξοχικό κοτόπουλο
Τυλιγμένο σε λαδόκολλα με πιπεριές. Λοιπόν, αυτό το πιάτο δεν άρεσε γενικά σε κανεναν. Το έφαγα σχεδόν μόνος μου. Ωραίο πιάτο, αλλά σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Το κοτόπουλο ήταν φιλέτο αλλά ήταν "κάπως". Δεν ξέρω τι να πω άλλο.

Μερικά από αυτά που δε δοκίμασα:

7. Κουκουβάγια
8. Μπριζολάκια χοιρινά
9. Κάτι με απάκι ή σύγκλινο (ή και τα δύο δε θυμάμαι)
10. Κάτι πατάτες, ωραια κομμένες, τώρα με στάκα ήταν; Θα σας γελάσω.

Όλα μα όλα τα πιάτα εξαφανίστηκαν, δεν έμεινε τίποτα!

Ήπιαμε ρακί, δεν ξέρω πόσο, αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από κάποια στιγμή σταματήσαμε να παραγγέλνουμε 250άρια και το γυρίσαμε στα μισόλιτρα. H ρακί παρα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή ήρθε και ένα μισόλιτρο κρασί για κάποια από την παρέα.

Στο τέλος μας κερασαν brownie σοκολάτας (κακό) και πορτοκαλόπιτα (καλή).

Ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 82. Πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε και κυρίως, για αυτά που ήπιαμε!

Επίσης, την επόμενη μέρα, όλα καλά! Ούτε πονοκέφαλος ούτε τίποτα!

Θα ξαναπάω! Συνεχίστε έτσι: )

26 Δεκ 2015

Το εστιατόριο βρίσκεται σε κεντικότατο σημείο, πάνω στη λεωφόρο Γαλατσίου. Το περιβάλλον πολύ συμπαθητικό και μάλιστα λόγω του Χριστογεννιάτικου διάκοσμου, πανέμορφο. Στα αρνητικά ο περιορισμένος χώρος που έχει σαν αποτέλεσμα στριμωγμένα τραπέζια και έλλειψη άνεσης. Οι δε τουαλέτες και εξαιρετικά στενάχωρες και οχι πολύ καθαρές (για ένα σχετικά καινούργιο μαγαζί περιμένεις κάτι καλύτερο). Η εξυπηρέτηση γρήγορη για τα δεδομένα του εστιατορίου και ευγενική. Το οποίο φαίνεται πως είναι γεμάτο συνεχώς και αρκετός κόσμος έφυγε όπως ήρθε γιατί είχε γεμίσει αν και καθημερινή.

Δοκιμάσαμε σαλάτα χωριάτικη, αρκετά μεγάλη, τα λαχανικά οχι διαίτερων αξιώσεων, αλλά διασώζεται συνολικά απο ενα πολύ καλής ποιότητας ελαιόλαδο(τόσο που η βούτες με το νόστιμο ψωμάκι που προσφέρουν γίνεται must! ) που έχει μέσα. (Προσοχή-προσοχή! Η σαλάτα περιλαμβανει άφθονες μικροσκοπικές ελίτσες πράσινες που αν δεν γίνουν αντιληπτές σπάνε δόντια! ) Επίσης μανιτάρια πλευρώτους σκορδάτα μη φλοίδες παρμεζάνας. Πολύ νόστιμα και ζουμερά. Και ποικιλία κρεάτων.

Μεγαλούτσικη μαζί με πατατες τηγανιτές, λίγα πιτάκια και κάποια σως. Δεν το λες πιάτο αξιώσεων αλλά ούτε και κακό. Μισό κιλό κρασί χύμα κόκκινο που ήταν η μεγάλη απογοήτευση της βραδυάς. είναι κρίμα ένα νεο μαγαζί σημερα να έχει κακής ποιότητας κρασί-πλέον βρισκεις παντού, και καλό και οικονομικό.

Ο λογαριασμός για όλα, στα 26,50. Κέρασμα μηδέν, ούτε πριν, ούτε μετά. Συνολικά θα πω πως είναι ένα οικονομικό μαγαζί, μάλλον μέτριας ποιότητας που όμως μπορεί να προτιμηθεί μερικές φορές βασικά λόγω τιμών. Εξάλλου εκεί θα πρέπει να οφείλεται και η συρροή μικρών ηλικιών.

Κρατώ μόνο μια επιφύλλαξη για το μέλλον: Θα το ξαναεπισκευτώ για να δοκιμάσω τους αρκετούς του μεζέδες του, που εξαιτίας βεβαρημένου στομάχου αποφύγαμε και οι δύο. Ίσως τότε να έχω να πω περισσότερα η/και καλύτερα.

17 Σεπ 2015

Λίγο οι... εκλογικές δοκιμασίες... λίγο τα αποτρεπτικά capital controls.... λίγο η δίαιτα... χαθήκαμε!
Δεν πειράζει, θα επανορθώσω αναδρομικά και θα τα γράψω όλα μαζεμένα!

Ξεκινώ από αυτό που είχα βάλει από καιρό στο μάτι και όλο κάτι τύχαινε και δεν πήγαινα!

Λοιπόν, παίδες, το Αρίσμαρι είναι επί της Πρωτοπαπαδάκη κατ΄ουσιαν, λίγο πάνω από την συμβολή Γαλατσίου και Βείκου περίπου 80 μέτρα ευθεία πάνω στα Έβερεστ. Έχει μια τεράστια πινακίδα και δεν πρόκειται να μην το παρατηρήσετε.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός. Προσεγμένος αλλά λόγω μικρού μεγέθους αρκετά στριμωγμένος θα έλεγα. Το επισκεφθήκαμε πριν 2 μήνες περίπου και κάτσαμε στο εξωτερικό τμήμα, το οποίο δεν το χωρίζει κάποια πόρτα ή οποιοδήποτε άλλο διαχωριστικό από το μέσα και μάλλον πρόκειται για την προέκταση του εσωτερικου του διαμερίσματος. Έκανε σε όλους μας εντύπωση το εξαιρετικά μικρό μέγεθος του τραπεζιού. Χρειάστηκε παρ΄ότι παραγγειλαμε σχετικά λίγα να ζητήσουμε σκαμπό για να βάλουμε καποια πιάτα.
Ήταν σχεδόν ολα κλεισμένα και το μαγαζί στις 22:30 ήταν κατάμεστο.

όσον αφορά την εξυπηρέτηση, δεν έχω κάποιο παράπονο@ το παιδί που μας πήρε παραγγελία ήταν ευγενικό και η κοπελίτσα που βοηθουσε ομοίως ευγενική. Και οι δύο ομως ήταν απλά διεκπεραιωτικοί παρ΄ότι αξιοπρεπέστατοι. Θεωρώ ότι σε μεζεδοπωλεία που ποντάρουν και στην βουλιμία και την επιπολαιοτητά μας στην παραγγελία, πρέπει να υπάρχει περισσότερο επικοινωνιακός υπάλληλος που να ξέρει να "πουλάει" τα προϊόντα και να σου λέει για τα καλά του κάθε πιάτου και επιπλέον να κατανοώ τι θέλεις και πόσο θέλεις να φας. Εδώ δεν το βρήκαμε αυτο.

Πάμε στα σημαντικά τώρα. Τρία άτομα πήραμε
μια πατάτες τηγαντικές με στάκα, εξαιρετικές από τις καλύτερες που έχω φάει αλλά μικρή μερίδα (3/4)

μια σφακιανή πίτα, καμία σχέση με την φήμη που την ακολουθεί, σαν μια μέτρια σκοπελίτικη ήταν (2/4)

μια χοιρινή τηγανιά με λαχανικά, αρκετά καλή και με ιδιαίτερη γεύση, την είχαν σβήσει με κάτι που δεν κατάλαβα, νομίζω πετιμέζι (3/4)
σύγκλινο κρήτης με στάκα και αυγά, ήταν αρκετά μικρή η μερίδα, ήταν βαρύ όπως έπρεπε εξάλλου, αλλά δεν ενθουσίασε κανέναν (2/4)
κολοκυθοκεφτέδες, πολύ καλοί και αφράτοι και με ωραίο dip, έχω φάει και καλύτερους όμως (3/4)

Ο λογαριασμός για όλα αυτά με μισο κιλό κρασί και 2 κόκα κόλες ήταν γύρω στα 35 ευρώ. πολύ καλός θα έλεγα!

αν και στην γεύση αξίζει κάπου μεταξύ 2 και 3 ντοματών, επέλεξα να βάλω δύο πολύ απλά διότι είχα καλλιεργήσει πολύ μεγάλες προσδοκίες και περίμενα πολύ περισσότερα δεδομένης της φήμης και της καλής επένδυσης που έχει γίνει. θεωρώ ότι έτσι τους βοηθάω για να εντοπίσουν τα λάθη τους και να τελειοποιηθούν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να δώσω νέα ευκαιρεία αφού πρόκειται για δύο νέα παιδιά που έχουν ξεκινήσει μια πολύ καλή προσπάθεια η οποία αναβαθμίζει την περιοχή μας!

20 Δεκ 2015

Έχω επισκεφθεί το εστιατόριο τρεις φορές το τελευταίο έτος, προσφατα τον 11/2015. Το περιβαλλον είναι ζεστό και οι υπάλληλοι ιδιαίτερα ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Ο χώρος ομορφα διακοσμημενος, αν και λiγο μικρός.

Το φαγητό είναι πολύ προσεγμένο, εύγευστο και πραγματική ικανοποίηση για τον ουρανίσκο. Εξαιρετικά τα μανιτάρια πλευρωτους με σκορδακι, ροκα και παρμεζανα. Το απάκι ιδιαiτερη γευση, με ωραια σάλτσα. Σαλάτες χορταστικές. Ντοματοκεφτεδες ή κολοκυθοκεφτέδες που είχα δοκιμάσει ηταν καλοί, αλλά οχι αξιομνημόνευτοι μάλλον (αν κρίνω απο το οτι δεν θυμάμαι τί απο τα δυο ειχα πάρει).
Καθημερινά εχει 3-4 φαγητα ημέρας, περα απο το μενού, που σου κρατανε το ενδιαφέρον, αν βαρεθείς τα ιδια και τα ιδια. Το ρολό κιμά που είχα δοκιμάσει ήταν ωραιότατο.

Τιμές φυσιολογικές, σε ενα πολύ ζεστό και φιλόξενο περιβαλλον, που σε συνδυασμό με τις φτιαγμένες με μεράκι γεύσεις, θα σε κάνουν να θελησεις να το ξαναεπισκεφθείς. Αυτο ειναι και που το κάνει να ξεχωρίζει: οι προσεγμένες γεύσεις δειχνουν ενδιαφέρον για την πραγματική ικανοποίηση του πελατη και οχι για μια επιπλεον είσπραξη.

02 Απρ 2016

Θα το χαρακτήριζα μοντέρνο μεζεδοπωλείο με κουζίνα που διανθίζεται από κρητικές πινελιές (π. χ. απάκι, στάκα με αυγά κλπ) και κάποια πιάτα με πειραγμένες κρητικές γεύσεις.

Ο χώρος είναι όμορφος και προσεγμένος με τραπέζια απλωμένα και αρκετά ευρύχωρα. Έχει και μερικά στον εξωτερικό χώρο για όσο ακόμη ο καιρός το επιτρέπει. Ως προς το περιβάλλον είναι αρκετά φωτεινό ενώ η διακόσμηση περιλαμβάνει αρκετά παραδοσιακά στοιχεία (αντικείμενα ρετρό, αφίσες κλπ).

Η εξυπηρέτηση καλή, αλλα η κοπελιτσα που δουλευει θα πρεπει και να γελαει που και που!!!!! Στα του φαγητού τωρα ¨!! στα συν οι τεράστιες και χορταστικότατες μερίδες!!!. Σχεδόν ό, τι παραγγείλαμε μας άρεσε.

Πιο συγκεκριμένα:
στην αρχή κατέφτασαν ψωμάκια (λευκά και μαύρα) ζεστά τα οποία συνοδεύονταν από μια τύπου σως μέσα σε βαζάκι, σαν καλωσόρισμα.
Απο σαλάτα πηραμε μανούρα (πράσινη σαλάτα με μυρωδικά, ντοματίνια, μανούρι, μέλι και σουσάμι και πλευρώτους (νόστιμη και χορταστικότατη)!!!!!
ντοματοκεφτέδες γεμιστοί: από τα καλύτερα πιάτα, ήταν τεράστιοι και νοστιμότατοι!!!
παντσέτα καραμελωμένη με άγριο ρύζι: αυτό το πιάτο δεν περιλαμβανόταν στο μενού αλλά σε κάποια πιάτα ημέρας που ήταν extra: τα παντσετάκια κυριολεκτικά έλιωναν στο στόμα ενώ η σάλτσα ήταν όλα τα λεφτα!!!

πηραμε επισης σκιουφιχτα μακαρονια με μανιταρια που ηταν πολυ ωραια πραγματικα!!!
μια κοτοπιτα που πηραμε ( νομιζω ειναι πιατο ημερας) δεν μας αρεσε γιατι ηταν πολυ στεγνη η γεμιση της και λιγακι αψητο το φυλλο!!
πηραμε επισης και μια φαβα, κλασικη χωρις κατι το ιδιαιτερο!!
ηπιαμε 2 ατομα μισο κιλο ρακι και πληρωσαμε 40 ευρω που ηταν πιστευω μια χαρα!!

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ
Το "Τσατσαράκι" μουσικ...