21 Μαι 2016

Η ολη ιστορια αρχισε με ενα καφε. Δευτερα απογευμα και πινωντας καφε με ενα φιλο αναφερθηκε το ονομα του εν λογω μεζεδοπωλειου.
Ο φιλος ανεφερε οτι πηγε τυχαια στο μαγαζι για φαγητο και εμεινε ενθουσιασμενος απο τις γευσεις και την ποιοτητα και την εξυπηρετηση και γενικα οπως τα περιεγραφε λογικα πηγε στον κηπο της Εδεμ.

Η δικη μου αποψη για το συγκεκριμενο μαγαζι ηταν τελειως διαφορετικη μιας και οταν ανοιξε και λιγο μετα ημουν, να μην πω καθημερινος, θα πω πολυ συχνος θαμωνας δεδομενου οτι το μαγαζι ηταν πολυ φθηνο και οι μεζεδες του ηταν αξιοπρεπεστατοι χωρις ποτε να ξεπερνανε το οριο του καλου αλλα παντα σε αξιοπρεπες επιπεδο.
Και οταν μπορεις να φας και να πιεις με 15-20 ευρω σαφως το εχεις το μαγαζι ως στεκι.

Με την παροδο του χρονου λιγο το οτι το μαγαζι ηταν γεματο καθε μερα ολες τις ωρες κατι το οτι οι υπευθηνοι μονο επαγγελματιες δεν ηταν ( με την ευρεια εννοια ) το μαγαζι αρχισε να φθηνει και να ακριβαινει. Αρχισε να χρεωνει κοντα στο 15-20 ανα ατομο και οι μεζεδες αρχισαν να γινοντε κουραστικοι.
Ετσι λοιπον οταν ακουσα απο τον φιλο οτι κατι εχει αλλαξει και δεδομενου οτι το μαγαζι ενδικνυται για μεζεδακι οποιαδηποτε μερα και ωρα λογω πολυ ευκολης προσβασης αποφασισα κι εγω μετα τον καφε να παω να δοκιμασω την αλλαγη.

Φτανοντας στο μαγαζι, αδειο λογω ημερας, ανεβηκαμε στο επανω μερος που εχει μια ταρατσα που οταν εγω πηγαινα δεν υπηρχε και σαφως δινει εναν αλλο τονο στις καλοκαιρινες βραδιες απο το να καθεσαι διπλα στην πολυβουη και πολυσυχναστη οδο κοιλης με ολη την φασαρια και τον χαμο.
Και θα σκεφτει κανεις ποια η διαφορα ενος οροφου στον χαμο της οδου κοιλης. ΤΕΡΑΣΤΕΙΑ κυριοι και κυριες. Στην ταρατσουλα δεν σε ενοχλει ουτε η φασαρια και εχεις και μια εικονα, μικρη εστω αλλα εικονα, πρασινου και βουνου αφου βλεπεις το λαφακι της δεξαμενης σο πισω μερος του μαγαζιου.

Η ταρατσα ειναι τελεια σχεδιασμενη απο τους υπευθηνους και στυλιστικα και εργονομικα και εχει αρκετα τραπεζια οχι πολυ μεγαλα μιας και μιλαμε για μεζεδοπωλειο οπποτε δεν χρειαζεται και τραπεζαρια για να κατσει μια παρεα.
Στην ακρη του μαγαζιου διπλα στην πορτα της σκαλας εχει ενα μπαρακι που εχει τα ποτα και τα αναψυκτικα και εκει υπαρχει παντα καποιος για να εξυπηρετει τον κοσμο. Τα καγκελα γυρω γυρω στολισμενα με λουλουδια δινουν μια πολυ ομορφη εικονα στην εντελως ακαιρη τοποθεσια που βρισκεται το μαγαζι. Εδω σαφως κολαει αυτο που λενε οτι ξεχνιεσαι σε ενα τετοιο μαγαζι και αλλαζεις εντελως παρασταση.

Μπαινοντας στο μαγαζι η υποδοχη ειναι υποδειγματικη και παντα υπαρχει καποιο απο τα παιδια να σε εξυπηρετησει σε οτι χρειαστεις. Το στρωσιμο του τραπεζιου που επιλεγεις γινεται σε χρονο dt και αμεσα ερχεται νερο και ψωμι ( νερο βρυσης ). Το ενδιαφερον δε του προσωπικου για την ικανοποιηση των πελατων εκδηλο. Σε καθε ευκαιρια καποιος υπευθηνος θα σε ρωτησει αν εισαι ικανοποιημενος και αν ολα καλα απο το σερβις και τις γευσεις.

Και ας δουμε τωρα το δια ταυτα για την ποιοτητα του μαγαζιου το οποιο ειναι οι γευσεις για τις οποιες πηγαμε στο μαγαζι το συγκεκριμενο βραδυ.

Πρωτο πιατο παραγγελειας μια μεριδα παστουρμαδοπιτακια τα οποια ισως να ειναι μεσα στην πρωτη πενταδα παστουρμαδοπιτακιων που εχω φαει στην ζωη μου. Κατασκευασμενα στο μαγαζι η κατεψυγμενα ετοιμα με αφηνει παγερα αδιαφορο μιας και η γευση ηταν απιθανη και συνοδευομενα μαλιστα και απο δυο σως η μια στο στυλ μπαρμπεκιου και η αλλη κατι σε λευκο αδιευκρινιστου ακριβους γευσης αλλα σαν συνολα κανανε μια φοβερη διαφορα στην γευση.
Αψογα με 4/4

Δευτερο πιατο μια μεριδα φλογερες με τυρια που κια αυτες θα τις σχολιασω κατα γραμμα οπως και τα πιτακια. Αυτες συνοδευτηκαν με μια γλυκοξυνη σως που επισης ηταν ευτηχια ουρανισκου. Αβιαστα 4/4

Τριτο πιατο μια πατατες με τσενταρ μεσα σε ενα κατσαρολακι παμπολες σε ποσοτητα θεικες σε ποιοτητα. Ακομα και η παρουσιαση ηταν κατι πολυ πρωτοτυπο και πολυ ομορφο δεδομενου οτι πολλες φορες μια καλη εμφανιση βοηθαει πολυ στην εντυπωση που δινει ενα φαγητο.4/4 κι εδω

Επομενο πιατο ζωη να εχουμε γιατι δεν ειμαστε και του ενος μεζε εμεις η κλασικη για μενα τυροκαυτερη σαφως χειροποιητη σαφως πολυ νοστιμη σαφως τυροκαυτερη και οχι τυροσαλατα. Σαφως πολυ καλο πιατο που συναδει με ολα τα πιατα του μαγαζιου.5/4 στην τυροκαυτερη μιας και εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια

Επομενο πιατο ενα λουκανικο γεμιστο το οποιο σερβιρεται με ενα μπολακι υπεροχη σως και τυλιγμενο ολο σε φυλα μπεικον ξεροψημενα και δινει την αισθηση του απολυτου κρασοτσιπουρομεζε. Τελεια ψημενο και το λουκανικο και το μπεικον και το λιωμενο τυρι μεσα να συμπληρωνει την γευση. Αριστη επιλογη αριστη γευση 4/4

Τελευταιο πιατο ενα πιατο ημερας που ηταν ενα σαγανακι με αυγα μπεικον τυρια και οτι αλλο μπορει να εχει ενα σαγανακι το οποιο μολις αναφερθηκε απο τον κυριο που ηρθε να παρει παραγγελεια αμεσως μας εκανε το κλικ και καλως μας το εκανε. Ιδιαιτερη γευση με ενταση. Πολυ καλος μεζες.4/4 και αυτο

Αυτα τα φαγητα μπορεις να τα συνοδευσεις με μια πολυ καλη ρακι που εχει το μαγαζι και με ενα αξιοπρεπες κρασι ( εκτος των γουστων μου αλλα καλο )

Για ολα αυτα το φαγητο μισο κιλο κρασι 300 ml ρακι και μια coca cola χρεωθηκαμε το ποσο των 43 ευρω που θεωρω οτι ειναι μια χαρα και περα για περα δικαιο τιμημα για τα φαγητα που φαγαμε και το ωραιο περιβαλλον που προσφερει το μαγαζι.

Θα το προτεινω μετ επιτασεως εστω για μια δοκιμη μιας και θεωρω οτι οταν μια προσπαθεια γινεται φιλοτιμα πρεπει να επιβραβευεται.

20 Οκτ 2017

Επισκευτήκαμε τις Ραδιουργίες, Κυριακή μεσημέρι, 4 πεινασμένα άτομα.
Λιακάδα και ζέστη, καθήσαμε στην ταράτσα τους. όμορφο περιβάλλον.
Η εξυπηρέτηση άμεση! Τα παιδιά που σέρβιραν ήρθαν άμεσα στο τραπέζι μας να μας πληροφορήσουν για τα πιάτα ημέρας και να ρωτήσουν αν θέλουμε να πιούμε κάτι μέχρι να αποφασίσουμε. Χαμογελαστοί και ευγενεστατοι, πολύ καλά κατατοπισμένοι.
Στο τραπέζι ήρθε φρέσκοτατο λευκό ψωμί και δροσερό νερό.
Παραγγείλαμε:
-1 πράσινη σαλάτα και μια σαλάτα Ραδιουργίες. Η πράσινη ήταν φτωχή σε σχέση με την τιμή της και μικρή. Αντιθέτως η σαλάτα Ραδιουργίες είχε μπόλικο τυρί, παξιμάδια, φρεσκα ΩΡΑΙΑ λαχανικά. Θετικό το πρόσημο συνολικά.
-1 τυροκαφτερη. Πολυ νόστιμη, και ικανοποιητική μερίδα
-Ρολλάκια μελιτζάνας, με κατσικίσιο τυρί και μπέικον. Συνοδέυοταν από μια φρέσκια σάλτσα ντομάτας. Εξαιρετικά ψημένο και καλή ισορροπία γεύσεων. Λίγο βαρύ για τα δικά μου γούστα, πεντανόστιμο όμως.
-Μανιταρια σχαρας. Εξαιρετικά ψημένα με μια πολύ ωραία σάλτσα. Θα τα ήθελα λίγο πιο στεγνά, ένιωθα ότι επικρατούσε η σάλτσα, όμως και πάλι ήταν θετικό το πρόσημο.
-Φαλάφελ. Καλο.
-Φιλέτο κοτόπουλο. Εξαιρετικά ψημένο, μεγάλο κομμάτι.
-Γεμιστα μπιφτεκια κοτόπουλο. Πολύ ωραίος ο κιμάς, τελειο ψήσιμο, ευχαριστη η γέμιση.
-Ηπιαμε μπύρες, δροσερές όσο έπρεπε.
Με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα από το μαγαζί 4 μπάλες παγωτό, πολύ ωραία σερβιρισμένες.
Σαν γενικό σχόλιο για το φαγητό το μόνο έχω να πω ήταν πως βρήκα το φαγητό κάπως πιο λιπαρό και βαρύ από όσο ήθελα, με μια ωραία νοστιμιά όμβως.

Πληρώσαμε 67,5 ευρώ, γύρω στα 17 ανα άτομο δηλαδη και φύγαμε χορτασμένοι και πολύ ευχαριστημένοι.

Συνηστώ ανεπιφύλακτα.

10 Δεκ 2015

Τακτικος επισκεπτης με την παρεα χειμωνα καλοκαιρι καθε σαββατο εκει. Το σερβις βρισκει παντα τροπο να μας τακτοποιησει σε ενα τραπεζι, ασχετα ποσοι ειμαστε 5-6-8.. η ταρατσα για τα καλοκαιρια ειναι πολυ καλη περιπτωση.

τουλαχ τα τελευταια 2-3 χρονια ηταν βασικο μαγαζι στις προτιμησεις μας, τοσο για τις γευσεις, οσο κ για το πολυ δυνατο value for money.

Τα πραματα ομως δυστυχως αλλαξαν. Κατοπιν μιας αναδιαμορφωσης του μενου -αλλαξαν οι ποικιλιες που ειχε- η ποιοτητα πηρε την κατηφορα.

Ενω ειχε 2 πολυ δυνατα χαρτια στο μενου του τη μικρη κ μεγαλη ποικιλια που ειχε διαφορα κρεατικα πανσετα λουκανικο μπιφτεκι κοτοπουλο 3-4 σαλτσες πρασιναδα πιτακια κλπ στα 14 κ 19ε αντιστοιχα, τις εκανε κρεατικα κ πιτες κ παραλληλα η ποιοτητα τους επεσε κατακορυφα. ξυγκια, περιεργες μυρωδιες, υπερβολικο μπαχαρικο κ μαριναρισμα.. τυπικη συνταγη που αν δεν την καταλαβεις με τη μυρωδια θα την καταλαβεις στην πορεια.

Ειλικρινα με θλιβει το γεγονος να βλεπω μαγαζια που αλλοτε ειχαν βρει την χρυση τομη κ ηταν φυσκα απο κοσμο, ξαφνικα να βαζουν τρικλοποδια στον εαυτο τους κ να ειναι σαββατο βραδυ μισο αδεια... δε ξερω πως γινεται αυτο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη xifis.

17 Δεκ 2015

Πηγαμε μια καθημερινη με παρεα 4 ατομων. το μαγαζι φαση κουτουκι με ρετρο πραγματα τριγυρω συμπαθητικο.
Αμεσως μας εφεραν νερο ενας νεαρος πολυ ευχαριστος.

Ας περασω στο φαγητο.
4 ατομα πηραμε μια πολυ νοστιμη σαλατα με παξιμαδι φετα και σαλτσα μελιου. μια τυροκαυτερη μακραν η καλυτερη που εχω φαει εδω και καιρο σπιτικη μας ειπαν.

φλογερες τραγανες βουτηγμενες σε μια γλυκοξινη σαλτσα

μια τηγανια χοιρινη αρκετα νοστιμη με ωραια σαλτσα.
μεριδα πανσετα σε γενναια ποσοτητα και καλοψημενη με πατατες τραγανες.

Το φαλαφελ το φοβηθικα λιγο γιατι οσα εχω φαει ειναι μετρια αλλα αυτο το προτεινω ανεπυφιλαχτα ζουμερο με πεντανοστιμα φαφελ με μελιτζανα και μια κοκκινη σαλτσα.

Πατατες με σαλτσα τσενταρ ηταν αρκετα νοστιμες.
Το κρασι ειναι καλο χυμα, οι τιμες με αυτα που φαγαμε ηταν πολυ καλη

Το προτεινω ενα πολυ καλο μαγαζι με νεο κοσμο και πολυ καλο φαγητο

Κοίλης 33, Άνω Πετράλωνα