Γλυκά και καφέ. Λειτουργεί μέχρι πολύ αργά.

27 Νοε 2016

Επισκέπτομαι τα Σερμπέτια πολύ πριν ανοίξει ο "ανταγωνιστής" τους λίγο παραδίπλα. Τότε που η εξαιρετική ιδιοκτήτρια σέρβιρε πιο πολλές ώρες την ημέρα. Το μαγαζί εξειδικεύεται στα σιροπιαστά γλυκά οπότε εκεί είναι το δυνατό του σημείο.

Τελευταία νιώθω με θλίψη ότι έχουν μείνει πίσω στην "κόντρα" καθώς δεν εμφανίζουν την αντίστοιχη πρόοδο στις συνταγές τους, μένοντας στάσιμοι σε ότι έχουν πετύχει έως τώρα. Τους λείπει η φρεσκάδα θα έλεγα...

Ο χώρος του μαγαζιού είναι βελτιωμένος καθώς με δυναμική επεκτατική πολιτική τα τραπέζια είναι πλέον περισσότερα. Φυσικά γίνεται κατακλυσμός από κόσμο. Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και ευχάριστη.

Στην τελευταία μας επίσκεψη (Κυριακή 6/11) πήραμε 4 άτομα την "ποικιλία" 3 γλυκών: έναν μεγάλο δίσκο με 3 γλυκά επιλογής και γενναία ποσότητα παγωτού καιμάκι (νομίζω βουβαλίσιο αν θυμάμαι καλά) δικής τους παραγωγής στη μέση. Τα γλυκά μας ήταν:

-Κιουνεφέ: αιώνιο personal favorite. Ζεστή κρέμα τυριού μέσα σε φύλλο καταιφιού. Απίθανο! Συχνά το ψήνουν βέβαια λίγο παραπάνω από τα γούστα μου αλλά οκ, κολοκυθόπιτα... (10/10)

-Γλυκό της αγάπης: σοκολατόπιτα με λεπτή στρώση πραλίνας. Μεγάλη αγάπη για τους λάτρεις της σοκολάτας (9/10)

-Ροδακινόπιτα: ένα γλυκό που ήθελα εδώ και χρόνια να δοκιμάσω αλλά πάντα έπαιρνα κιουνεφέ! Καλά έκανα και καθυστέρησα να το δοκιμασω, ήταν μέτριο, ελαφρώς στεγνό (καμία σχέση με την κλασσική ζουμερή συνταγή της πορτοκαλόπιτας πχ) και δεν του πάει το παγωτό (6,5/10)

Δώσαμε 20 ευρώ για αυτά τα 3 γλυκά και φάγαμε και οι 4 αρκετά.

Αν πας στα σερμπέτια οι 2 πρώτες επιλογές πρέπει να είναι κιουνεφέ και σοκολατόπιτα (με 1 παγωτό στα 2 άτομα κιόλας είναι μια χαρά).

11 Αυγ 2017

Πηγαμε με τα δυο μικρα παιδια μας λιγο διστακτικα γιατι οπου ακους πολλα κερασια... κρατα.. καλαθαρα στη περιπτωση των Σερμπετιων! Τι να πω; οτι ηταν παμφρεσκα; οτι οι μεριδες ηταν εξωπραγματικα μεγαλες; ο χωρος με τα γλυκα πεντακαθαρος!

Ξετρελλαθηκα και το ιδιο κ τα μικρα! Γενικα δεν σνθουσιαζομαι ευκολα αλλα πραγματικα ηταν πολυ φρεσκα κ νοστιμα! Πηραμε ενα προφιτερολ (αφρος) δυο σοκολατοπιτες (μετα πηραμε πακετο τη μια σπιτι) και εκμεκ παγωτο! Μας κερασαν κ παγωτο φραουλα στα παιδια! Αν και μενουμε Ανατολικα προαστεια θα το ξανακανω το ταξιδι σιγουρα για να ξαναφαμε στα Σερμπετια!!

13 Σεπ 2016

Καταρχας θελω να διευκρινησω οτι ποτε δεν ειμαι κακοπροαιρετος και με καμια εμπαθεια σε κανενα μαγαζι αλλα αυτο που βιωσαμε ηταν διαστημικα απιστευτο!

Ο χωρος με μια χαμηλη αισθητικη για κατι τοσο ομορφο οπως ειναι τα συγκεκριμενα ανατολιτικα γλυκα. Τιποτα ιδιαιτερο και μια ελαφρα κιτς αισθητικη

Η μουσικη μια απο τα ιδια Ελληνικη χωρις αρωμα ανοστη και πολλες φορες χωρις ροη. Λες και ακουγα ενα χαλια ραδιοφωνικο σταθμο. Ακομα και αυτο θελει μεγαλη

προσοχη. Μην ξεχναμε οτι η μουσικη ντυνει τον χωρο

Παμε στο κυριως τωρα που εδω πεφτει γελιο και κλαμα. Η παραγγελια ηταν ενα μιλφειγ και ενα κιουνεφε. Το μιλφειγ ηταν το χειροτερο που εχω δοκιμασει ποτε στη ζωη μου μπαγιατικο και με περιεργες μυρωδιες για να το κοψεις ηθελες πριονοκορδελα. Το κιουνεφε μονο κιουνεφε δεν ηταν επειδη εχω φαει στην κωνσταντινουπολη-ευτυχως-πιο πολυ θυμιζε ομελετα κρυα με παγωτο και εννοειτε και αυτο το αφησαμε στο πιατο να το φαει κανα αδεσποτο σκυλακι-ελπιζω να μην-..

Παμε στον λογαριασμο.13 ΕΥΡΩ για αυτο το αισχος. Ευτυχως το νερακι της βρυσης ηταν κερασμενο και ηπια λιγο για να ηρεμησω. Πραγματικα ο ανθρωπος ζει σε αλλες εποχες κριμα για αυτον. Ξεχασα να αναφερω οτι η αποδειξη δεν ηρθε αλλα αφου την ζητησα ευγενικα εκανε την τιμη να μου την κοψει.

Το μονο θετικο το προσωπικο που ηταν ευγενικο και αρκετα εξυπηρετικο.

Δεν το συστηνω ουτε στον εχθρο μου. ΜΑΚΡΥΑ!