26 Φεβ 2017

Το έχω επισκεφθεί 2-3 φορές περίπου οπότε πλεόν έχω καλύτερη άποψη.

Χώρος (2/4):

Ο Καλοκαιρινός χώρος πάνω στο στενό πεζοδρόμιο προσφέρει χάζι στον δρόμο. Το καλοκαίρι είναι ωραίος χωρίς να προσφέρει θέα στην θάλασσα όμως.
Ο κλειστός χώρος του ειναι μια αίθουσα μέτριου μεγέθους κλασικής χασαποταβέρνας.

Γεύση (3/4):

Ομολογώ ότι η ποιότητα του είναι καλή. Η ποικιλία μεγάλη και πάντα τα κυρίως είναι κρεατικά.
Λένε ότι τα παιδάκια του είναι ωραία αλλά καθώς δεν είμαι fan δεν πολύδοκίμασα για να σας πώ την άποψη μου.
Η μπριζόλα η χοιρινή συμπαθητική. Το μπιφτέκι σε εμένα δεν άρεσε σε άλλους άρεσε πολύ. Το κοτόπουλο φιλέτο ήταν πολύ καλύτερο κατά την γνώμη μου.
Σαγανάκια, τυροκαυτερές, πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι κτλ ήταν απλά άνω του μετρίου.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ο ιδιοκτήτης, μια νεαρή κοπέλα (ίσως η κόρη του) και ένας νεαρός στο σέρβις είναι σχετικά γρήγοροι αλλά δεν προσθέτουν κάτι στο σέρβις ώστε να το χαρακτηρίσεις super.
Όπως ετοιμάζοντουσαν τα πιάτα τα φέρνανε σε μια άτακτη σειρά. Όσες φορές είχε πολύ κόσμο ακόμα και τον λογαριασμό περιμέναμε πολύ για να τον φέρουν.

Value for money (2/4):

Την πρώτη φορά που είμασταν και μεγάλη παρέα πρέπει να είχε γίνει λάθος καθώς ο λογαριασμός έφτασε τα 30 ευρώ το άτομο χωρίς να φάμε τρελά. Μετά απο αυτό τον πρόσεξα τον λογαριασμό και διάπίστωσα ότι με 20 ευρώ το άτομο τρώς λιτά.

Συμπέρασμα:

Εάν βρεθείτε στην περιοχή και είναι του Προφήτη Ηλία δεν είναι κακό να φάτε καθώς οι λύσεις εκεί πάνω είναι λιγοστές. Μην έχετε ιδιαίτερες απαιτήσεις καθώς το μαγαζί δεν δηλώνει κάτι διαφορετικό απο αυτό που είναι.

02 Σεπ 2016

Μια πολύ καλή επιλογή στον Προφήτη Ηλία, το από τα τρία μαγαζιά που είναι κολλητά στην Περιοχή, ένα "κλικ" πιο κάτω από τον Κεφαλονίτη σε γεύση, αλλά σίγουρα πολύ πιο οικονομικό

Σαν χώρος εσωτερικά αδιάφορος, ενώ το καλοκαίρι έχει τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο με θέα το άλσος.
Τουαλέτες πεντακάθαρες και σίγουρα πρόσφατα ανακαινισμένες.

Εξυπηρέτηση άψογη, με μόνο μειονέκτημα ότι δεν φέρνουν κατάλογο, είναι το κλασσικό προφορικό "τι να σας φτιάξουμε"

Γενικώς η παραπάνω ατάκα με φοβίζει, όμως εν προκειμένω οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές οπότε δεν κινδυνεύεις να σου πάρουν το κεφάλι...
Απόδειξη πάντως έρχεται κανονικά

Έχουμε δοκιμάσει όλα τα ψητά που έχει, και όλα είναι αξιοπρεπέστατα, ενώ έχει εξαιρετικό λευκό χύμα κρασί (στα 3 ευρώ το μισόκιλο).

Τελευταία φορά που πήγαμε πήραμε σαλάτα αγγουροντομάτα (ωραία ντομάτα - μεγάλη μερίδα), πατάτες (φρέσκιες και χωρίς λαδίλα), τηγανιτά κολοκυθάκια (ήταν κάπως λαδερά), τζατζίκι (μάλλον σπιτικό, πολύ ωραίο), κοντοσούβλι (πολύ ωραία ψημένο), κοκορέτσι που πήρα πρώτη φορά και με ενθουσίασε και μπιφτέκια ψητά που ήταν γεμιστά με φέτα και ήταν εξίσου πολύ καλά.

Για τα παραπάνω με ενάμιση κιλό κρασί δώσαμε 45 ευρώ με φιλοδώρημα

Γενικώς θα έλεγα ότι ο ευγενικότατος ιδιοκτήτης κος Ζήσης "το έχει" με την ψησταριά, καθώς ότι έχω δοκιμάσει (από σούβλες, μέχρι παϊδάκια αρνίδια, αλλά και κοτόπουλο μέχρι μοσχαρίσια γάλακτος) είναι όλα αριστοτεχνικά ψημένα.

Σίγουρα μια τίμια επιλογή από τις καλύτερες του είδους στον Πειραιά, στην πιο όμορφη γειτονιά του.

Υ. Γ. 3.5 φαγητό, 3.5 vfm, 2.5 χώρος, 3.5 εξυπηρέτηση

Θα βάλετε ποτέ τα μισά ;;;

27 Δεκ 2016

Επισκεφτηκαμε την προηγουμενη παρασκευη το στεκι του Ζηση 4 ατομα νωρις το βραδακι. Ο χωρος ιδιαιτερα ζεστος λογω χριστουγεννιατικου στολισμου (κατα τα αλλα ο χωρος ειναι κλασσικης ταβερνας).
Πηραμε χορτα, χωριατικη, πατατουλες, αρνακι σουβλα που αχνιζε και εξαφανιστηκε σε λιγα λεπτα, κοντοσουβλι χοιρινο και φυσικα τα must μπιφτεκια μοσχαρισια και παιδακια αρνισια!
Ο ψηστης απλα δεν υπαρχει! μην διανοηθειτε να πατε χωρις νσ δοκιμασετε τα μπιφτεκια του! δν θυμαμαι να εχω φαει καπου καλυτερα!
Ο λογαριασμος σχεδον 20€ το ατομο μαζι με κερασμα ενα σπιτικο ραβανι! θεωρω πως ειναι απο τα πιο value for money που ξερω μιας και συνδιαζει ποιοτητα και τιμιες μεριδες με ψησιμο απο μαστορα του ειδους!