Σας περιμένω να σας ταξιδέψω γευστικά στην ωραία Ισπανία και στο μαγευτικό Μεξικό.

Απολαύστε διάφορες γεύσεις και όπως πάντα με την παραδοσιακή Sangria και Michelada.

Ωρες που εξυπερετουμε ..14 .00μμ εως 24.00μμ καθημερινα

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

01 Μάρ 2017

Το PAELLA BARCELONA στριφογύριζε εδώ και πολύ καιρό στο μυαλό μου, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Οι κριτικές στο site ήταν ανάμεικτες και σχετικά λίγες, κανείς γνωστός μου δεν το είχε επισκεφθεί, ωστόσο το concept έδειχνε ενδιαφέρον. Ένα εκπτωτικό κουπόνι στο ίντερνετ μάλιστα αποτέλεσε τελικά την αφορμή για να δρομολογήσουμε την έξοδό μας.

Νωρίς βραδάκι καθημερινής, μετά από κράτηση (αναγκαία στην περίπτωση μας λόγω κουπονιού αλλά ενδεχομένως και σε κάθε περίπτωση, δεδομένου και του μικρού μεγέθους του μαγαζιού) φθάσαμε στο Παγκράτι και συγκεκριμένα απέναντι από την εκκλησία του Προφήτη Ηλία στην Υμηττού. Το παρκάρισμα πονεμένη ιστορία, μετά από 2-3 αποτυχημένους γύρους, κατευθυνθήκαμε προς ιδιωτικό παρκινγκ που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση.

Ο χώρος είναι αρκετά μικρός, αποτελείται από 7 – 8 τραπεζάκια, τα περισσότερα των οποίων είναι πολύ μικρά, αποκλειστικά των δύο ατόμων. Παρόλα αυτά η όλη ατμόσφαιρα μου άρεσε αρκετά. Λίγο το κόκκινο χρώμα που κυριαρχούσε παντού, λίγο οι πίνακες και τα καδράκια με άρωμα Ισπανίας που διακοσμούσαν τους τοίχους, λίγο η ταιριαστή μουσική, δημιουργούσαν μια ζεστή ατμόσφαιρα, παρά την ελλιπή σχετικά θέρμανση του χώρου. Τέλος πάντων εμείς ήμασταν τυχεροί, καθώς καθόμασταν πολύ κοντά στη μοναδική σόμπα που ζέστανε το χώρο, σε διαφορετική περίπτωση η κατάσταση θα ήταν κάπως πιο δυσάρεστη.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτηση που δυστυχώς δεν τα πήγαμε και τόσο καλά. Το service είχε αναλάβει ένας κύριος, προφανώς ο ιδιοκτήτης, και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Σχετικά ευγενικός και με προσπάθεια να μας εξηγήσει τις προσφερόμενες επιλογές του μενού, ωστόσο δεν μου έδωσε την εντύπωση ζεστού ανθρώπου που ενδιαφέρεται να κερδίσει με τη συμπεριφορά του τους πελάτες.
Σε κάθε περίπτωση, δεν θα έμενα ιδιαίτερα στο κομμάτι εξυπηρέτηση, εάν δεν υπήρχε μια συγκεκριμένη συμπεριφορά που μου έκανε άσχημη εντύπωση. Οι όροι του εκπτωτικού κουπονιού δεν ήταν ιδιαίτερα ξεκάθαροι λοιπόν, ενδεχομένως και λόγω λάθους του site, το σίγουρα πάντως ήταν ότι η συμπεριφορά του ιδιοκτήτη δεν ήταν ιδιαίτερα επαγγελματική, αλλά αντίθετα αρκετά απότομη. Δεν έχει νόημα να μπω σε λεπτομέρειες, αλλά το σίγουρο είναι ότι μας έκανε να νιώσουμε άβολα. Γιατί μπορεί ο πελάτης να μειώνει με το εκπτωτικό κουπόνι το κόστος της εξόδου του, για τον ιδιοκτήτη ωστόσο δεν έχει τόσο αξία το μειωμένο αντίτιμο που θα λάβει για τις προσφερόμενες υπηρεσίες του, όσο το να γνωρίσεις την επιχείρησή του (από τις αμέτρητες εξάλλου που υπάρχουν), να σε κερδίσει και να σε κάνει μελλοντικό πελάτη του. Σε αυτό τον τομέα λοιπόν η PAELLA BARCELONA απέτυχε.

Πάμε τώρα στο φαγητό που οι εντυπώσεις ήταν αρκετά ικανοποιητικές. Το μενού πολύ περιορισμένο, paella από κυρίως (λαχανικών, θαλασσινών, κρεατικών και ανάμεικτη), 2 – 3 ορεκτικά και 1 σαλάτα, οπότε η επιλογή δεν μας δυσκόλεψε. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- Σαλάτα με λάχανο, καρότο, μαρούλι και ρόκα, με καλαμπόκι και μια βινεγκρέτ (4,00 €). Απλή στη γεύση της, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, δεν τρελαθήκαμε, δεν ήταν και άσχημη.
- Sincronizada, δηλαδή μία τορτίγια με jamon serano και λιωμένο τυρί συν μια σαλτσούλα από πάνω ελαφρώς πικάντικη (6,00 €). Νόστιμη στη γεύση, με το jamon να ξεχωρίζει δίχως άλλο, απλώς θεώρησα την τιμή της υπερβολική. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μια μικρή τορτίγια με μικρή ποσότητα γέμισης και λίγη σαλτσούλα από πάνω πρέπει να κοστίζει 6,00 €;
- Για μένα paella ανάμεικτη με λουκάνικο, κοτόπουλο, μύδια, γαρίδες, καλαμάρι και διάφορα λαχανικά (9,00 €). Η αλήθεια είναι ότι μέτρο σύγκρισης δεν είχα, καθώς κατά την πρόσφατη επίσκεψη στη Βαρκελώνη δεν είχα δοκιμάσει paella. Πάντως σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά. Σπυρωτό το ρυζάκι, με ωραία άρωμα κυρίως από τα θαλασσινά αλλά και τα κρεατικά, τα οποία χωρίς να έχουν κάτι εξαιρετικό, ήταν καλομαγειρεμένα και ταιριαστά στη γεύση μεταξύ τους.
- Για τη γυναίκα μου paella κρεατικών με λουκάνικο, κοτόπουλο και διάφορα λαχανικά (6,50 €). Και εδώ οι ίδιες θετικές εντυπώσεις, θεωρώ ωστόσο ότι η ανάμεικτη ήταν ένα κλικ πιο νόστιμη, κυρίως λόγω θαλασσινών.
- Μία μικρή κανάτα σαγκρία (6,00 €), σερβιρισμένη σε ωραία κανάτα και ποτηράκια. Ωραία ήταν, με ψιλοκομμένα κομμάτια φρούτων και συνηθισμένη γεύση. Δεν ξέρω εάν ήταν όντως χειροποίητη, δεν έχω ωστόσο και λόγους να αμφιβάλλω σχετικά.
Οι γεύσεις συνολικά μας ικανοποίησαν, οπότε ένα «3» στη βαθμολογία νομίζω θα πρέπει να τους βάλω, με το «2,5» ενδεχομένως να ήταν αντιπροσωπευτικότερο θεωρώ.

Για τα παραπάνω ο κανονικός λογαριασμός θα ήταν στα 31,50 €, εμείς λόγω κουπονιού πληρώσαμε 20 € (με απόδειξη μόνο για το εκτός κουπονιού ποσό των 6 €). Η τιμή κρίνεται φυσιολογική για το όλο στήσιμο και το στυλ του PAELLA BARCELONA, με περιθώρια βελτίωσης σίγουρα, κυρίως στην τιμή των ορεκτικών.

Τελικό συμπέρασμα: προσωπικά ψιλοχαλάστηκα οπότε δεν με βλέπω να το ξαναδοκιμάζω, δεν θα σας αποθάρρυνα όμως από το να την επισκεπτείτε και να σχηματίσετε και οι ίδιοι προσωπική άποψη. Αυτά...

13 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο με κουπόνι που είχαμε αγοράσει από websιte προσφορών, οπότε η τιμή μας φάνηκε πολύ λογική, έως και χαμηλή, συγκριτικά με την ποσότητα του φαγητού.

Ο χώρος αν και καλαίσθητος, δεν είναι ακριβώς αυτό που θα έλεγα "ζεστός". Ίσως να φταίει ο φωτισμός, ίσως και το γεγονός ότι έκανε κρύο, καθόμασταν κοντά στο παράθυρο και δεν αισθάνθηκα να υπάρχει θέρμανση.

Πάμε τώρα στο φαγητό. Η ποικιλία στον κατάλογο δεν είναι μεγάλη, αλλά αυτό το βάζω στα θετικά. Το θέμα είναι ότι τίποτα από αυτά που πήραμε δεν μου θύμισε φαγητό που να είναι μαγειρεμένο με μεράκι.

Η σαλάτα ήταν εύγευστη, αλλά αδιάφορη. Η τορτίγια του ορεκτικού (γεμιστή με τυρι και jamon) μου θύμισε τις συσκευασμένες που ψωνίζω από το supermarket, ωστόσο οφείλω να πω και αυτό το πιάτο δεν ήταν κακό στη γεύση.

Η απογοήτευση ήταν στη σανγκρία, που μου φάνηκε κάθε άλλο παρά σπιτική (σύμφωνα με τη δήλωση του ιδιοκτήτη), αλλά κυρίως στην παέγια. Πήραμε μία λαχανικά και μία με κρεατικά. Το ρύζι ήταν σπυρωτό - σαν αυτό που σερβίρουν στα κινεζικά εστιατόρια - δεν υπήρχε ούτε υποψία από ζουμί, ενώ κάποια από τα λαχανικά μου θύμισαν τα κατεψυγμένα του Μπαρμπα Στάθη.

Πέρυσι έμεινα για ένα μήνα στην Βαρκελώνη, οπότε είχα την ευκαιρία να φάω πολλές φορές παέγια. Λυπάμαι, αλλά αυτή που σερβίρουν στο Paella Barcelona δεν θυμίζει σε τίποτα απολύτως το παραδοσιακό αυτό πιάτο. Όταν αυτοαποκαλείσαι Paella Barcelona, πρέπει να σέβεσαι και την paella και την Barcelona.

29 Νοε 2016

Το τελευταίο καιρό που με χάνεις, που με βρίσκεις.. κάπου στο Παγκράτι τριγυρνώ!!
Και πιο συγκεκριμένα στο τρίγωνο των πλατειών Βαρνάβα-Πλαστήρα-Μεσολογγίου..

Πολλες φορές τραβάω την Ούλωφ Πάλμε και να μαι στην Υμηττου.. Μου αρέσει πολυ σε ενα σημείο που η Υμηττού ανηφορίζει.
Εκεί, σε αυτό το υψωματάκι, απέναντι απο την εκκλησία του Προφήτη Ηλία βρίσκεται και η Paella Barcelona.

Ένας όμορφο, γωνιακό μαγαζάκι στις αποχρώσεις του μπορντώ σε προδιαθέτει να μπεις καθως αγναντεύεις τον Λυκαβηττό στα δεξιά σου..
Το εσωτερικό, στους ίδιους χρωματικούς τόνους με μπόλικα καδράκια στους τοίχους. Η θεματολογία, αυστηρά φλαμενκική..
Κάποια τραπεζάκια και ενας χώρος με καναπεδάκια για πιο μεγάλες παρέες ενδεχομένως.

Ο φίλος που μας εξυπηρέτησε κατα πάσα πιθανότητα είναι και ο ιδιοκτήτης.
Πολυ φιλικός, διακριτικός και χαλαρός μας εξήγησε περίπου τα του καταλόγου
Μου θύμισε λίγο τον Κωστή Παλαμά με γυαλάκια του Χάρι Ποτερ.
( ποιητική/foodιακή αδεία )

Καταλήξαμε σε μια παέγια ανάμεικτη για 3 άτομα( 9 ευρω X 3 ),1 κανάτα σανγκρία( 6 ευρω ) και ένα plato mexicano ( 10 ευρω ).
Παρατήρησα οτι το τράπεζι μας είχε πάνω κάποιους κόκκους ρυζιού, ίσως από ένα προηγούμενο γεύμα.
Εντάξει, δεν είναι κάτι το σημαντικό.. αλλά δε μπορώ να πώ οτι δε το πρόσεξα.

Νερό σε μπουκάλι γυάλινο, το οποίο δε χρεώθηκε.

Η σανγκρία, αξιοπρέπεστατη αλλα οχι το κατι ιδιαίτερο.. ισως πιο γλυκιά από οτι θα την ήθελα.
Θα ψάξω να βρώ κάποια αυθεντική συνταγή για σπιτική.. πιστεύω πως θα αξίζει πολυ!!
Τα μηλαράκια, ψιλοκομμένα και εποχιακά.
Καλή επιλογή!
Ήταν σερβιρισμένη σε μια πολυ όμορφη πήλινη κανατούλα που ήρθε μαζί με τα ποτηράκια.
Η κανάτα θα μπορούσε να ήταν λίγα σφηνάκια μεγαλύτερη αλλά εντάξει..

Τα ποτήρακια ήταν διαφορετικά αφου δεν ήταν σετ και μου άρεσε αυτό το πολυσυλλεκτικό.
Βέβαια στο σερβίρισμα δε μας βόλεψε γιατί πήγαινες να βάλεις σανγκρία στο ποτήρι και αυτή χυνόταν στο τραπέζι.
Ο φίλος ήταν εκεί με το βέτεξ, έτοιμος για δράση.

Το πλάτο Μεξικάνο ήταν 2 μεσαίες τορτίγιες με λίγο κοτόπουλο και γουακαμόλε περασμένες στο γκρίλ με λίγο γκούντα από πάνω.
Στο πλαι ερχόταν ενα πολυ μικρό βαζάκι με αρκετα καυτερή σάλτσα με πιπερίτσες χαλαπένιος.
Αδιάφορο και πανάκριβο!!!!!
Πως γίνεται να κοστολογείται η μερίδα της ανάμεικτης παέγια με 9 ευρώ που περιέχει θαλασσινά, κρεατικά και λαχανικά και το basic wrap Που φτιαχνω κι εγω σπίτι μου με 10 ευρω??

Και τώρα στη παέγια..
Ωραία ιδέα το σερβίρισμα στο παραδοσιακό σκεύος.
Κρατάει τη παέγια ζεστή και παίρνει ο καθένας όσο θέλει.
Τα πιατάκια, πάλι όμορφα, πήλινα, διαφορετικά μεταξύ τους και μικρά σε μέγεθος.
Μου αρέσει αυτή η λογική του μικρού πιατακίου που ανανεώνεται συνεχώς από το να πέφτεις με τα μούτρα στη πιατάρα/γαβάθα.
Προσοχή, δεν εννοώ τα πιάτα τύπου γκουρμέ..
Η ποσότητα, ποσότητα!! Δεν το διαπραγματεύομαι.. χαχα

Το ρύζι καλά βρασμένο όπως και τα θαλασσινά.
Τα λαχανικά θα ήθελα να κρατάνε περισσότερο αλλα αυτό είναι προσωπικό γούστο.
Τα μύδια έλειπαν αλλα η παρέα δεν είναι μεγάλη φαν, οπότε κανένα πρόβλημα.
Οι γαρίδες μετρημένες, μόλις 4.. αλλά κατανοώ οτι είναι ακριβές.
Μεσαίο μέγεθος. Έχω την υποψία οτι ήταν φρέσκες.
Το κοτόπουλο ήταν κομμένο σε πολυ μικρά κομμάτια για εμένα και χανόταν μέσα σε μια άβυσσο ρυζιού, παρολαυτά ήταν ζουμερό.
Μεγάλο φάουλ το λουκάνικο, το οποίο απείχε παρασάγγας από το chorizo.
Εντάξει, ίσως να μην είναι εύκολο να βρεις τσοριζο.. πάρε κάτι τουλάχιστον που να πλησιάζει ή προτίμησε ένα αλλαντικό που έχει να πει περισσότερα από το συμβατικό. λουκάνικο τoυ σουπερμαρκετ!!

Είναι μόλις η 2η φορά που τρωω παεγια με τη πρώτη να είναι οταν είχα ταξιδέψει στη Βαρκελώνη. Προφανως και η πρωτη φορά έχει συνδυαστεί με το ταξίδι μου και τις αναμνήσεις εκείνες οποτε τυχον σύγκριση θα ήταν άδικη.
All in all, δεν ήταν άσχημη αλλά κάτι έλειπε και δεν ήταν ο αέρας και ο ήλιος της Barceloneta!!

Η ποσότητα δεν ήταν λίγη.. ως άλλες τρεις Χάριτες, χορτάσαμε και έμεινε και λίγο αλλα φοβάμαι πως εαν υπήρχαν αγόρια στη παρέα, θα χρειαζόμασταν και συμπλήρωμα.

Στο τέλος συζητήσαμε λίγο με τον amigo για την Ισπανία μιας και έχω ταξιδέψει και σε άλλες πόλεις.
Προσωπικά, προτιμω για πολλούς λόγους, με διαφορά, τη Μαδρίτη και μου λέει πως η Βαρκελώνη, πριν τους ολυμπιακούς και την όλη την αναβάθμιση ήταν σχεδόν αδιάφορη.
Πλέον, είναι από τους πιο τουριστικους προορισμους.. ''σε λίγο θα χρεώνουν και τον αέρα''
Γιατί ο τουρισμός στη Βαρκελώνη οπως και καταλανική παέγια στο Παγκράτι είναι ιδέες και οι ιδέες πληρώνονται..

Ναι, μου φάνηκε τσιμπημένο και δε συμφωνώ με την αντίληψη οτι επειδή θες να φας κάτι έθνικ, θα πληρώσεις και κάτι παραπάνω.

Ίσως του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία αυστηρά για παέγια μια μέρα που έχει λάιβ.
Παρασκεύη και Σάββατο φλαμένκο και τις Δευτέρες, τζαζ.

18 Οκτ 2016

Χθές το μεσημέρι 15/10/16 πήγα με τη συζυγό μου για φαγητό, είχαμε κάνει κράτηση, παρόλο που είμαστε οι μόνοι την ώρα που πήγαμε, δηλαδή, μόλις είχε ανοίξει το εστιατόριο. Βρίσκεται σε κεντρικό σημείο στο παγκράτι, δίπλα στον Προφήτη Ηλία.

Ο χώρος μέσα είναι ντυμένος στα κόκκινα, θυμίζει τις ταυρομαχίες, οι τοίχοι είναι καλυμένοι με φωτογραφίες απο την Βαλένσια, και αλλες περιοχές της Ισπανίας. Μέσα υπάρχουν γύρω στα 6-7 τραπέζια των 2 ατόμων, όπως και έξω περίπου το ίδιο.

Ο χώρος είναι καθαρός και εφόσον προτιμήσαμε να καθίσουμε μέσα, διότι μόλις περάσαμε μια γρίπη, απολαύσαμε την ισπανική μουσική, όπως και τη γαλλική.

Ο κύριος που μας υποδέχτηκε, είναι ενας καλοσυνάτος και ευγενικός, ταπεινός και πρόθυμος, να ικανοποιήσει το δικό μας ταξίδι, στις γεύσεις της Ισπανίας

Καταρχήν μας έφερε μια κανάτα με νερό, και ενα κέρασμα, 2 φέτες ψωμιού πασαλειμένες με ντομάτα, εμένα δεν μου έκανε αίσθηση, και γι αυτό και δεν το έφαγα. Παραγγείλαμε 1 παέγια θαλασσινών, και μια κρεατικών. Τα ψάρια ακόμα δεν είχανε έρθει.. συνεπώς καθυστερήσανε, μέχρι να έρθουν τα ψάρια.

Το μαγαζί δουλεύει μόνο με φρέσκα υλικά, και μάλιστα της ώρας! παραγγείλαμε 2 ορεκτικά, το ένα με λιωμένο τυρί, μια σάλτσα πικάντικη συνοδεία με ταπας, και το άλλο, ενα ζυμάρι σαν πίτσα, που είχε μέσα προσούντο και τυρί, και συνοδεία μια πικάντικη σάλτσα, τα δυο ήταν νόστιμα.

Μετά απο λίγη ώρα, ήρθαν κι άλλα άτομα, συνολικά 2 ζευγάρια που καθίσανε στα έξω τραπεζάκια, και ήρθε και η δική μας παραγγελία. Αμφότερες παέγιες ήταν νόστιμες, μυρωδάτες και χορταστικές.

Φάγαμε με την ησυχία μας, και μετά απο μια ώρα αποχωρήσαμε, ευχαριστημένοι, που είχαμε φάει τόσο καλά, και οικονομικά.

Δεν δοκιμάσαμε σανγκρία, ουτε το γλυκό απο την βαλένσια, ίσως την άλλη φορά.

Θα επιστρέψουμε διότι η ατμόσφαιρα, το φαγητό, και η εξυπηρέτσηση, ήταν όλα άψογα, απο επαγγελματία.

Το συνιστώ σε όλους που θέλουνε να φάνε καλά, οικονομικά, σε ενα καλό ισπανικό εστιατόριο.

Ευφράνορος 8, Παγκράτι