ΕΡΓΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Χαριλάου Τρικούπη 125, Νέα Ερυθραία [Χάρτης]
  210 6200821
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Το μεζεδοπωλείο μας λειτουργεί από Δευτέρα ως Κυριακή 13:00-01:00 και το παντοπωλείο μας από τις 09:00!!
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεζεδο-παντοπωλείο με μοντέρνα οπτική ελληνικών τοπικών γεύσεων

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Ειδικός στις επιλογές στα Β. Π. δεν είμαι, το ομολογώ. Έτσι, έχοντας να αποφασίσω πού θα βρεθεί μια τετραμελής παρέα πρώην μαθητών και συμμαθητών μετά από πάρα πολλά χρόνια, ξέροντας δηλαδή ότι ψάχνω ένα μέρος με άνεση χώρου και χρόνου για κουβεντούλα, ανέτρεξα στις λίστες μου, ξαναδιάβασα τις κριτικές μελών της τσακαλοπαρέας του ask4food και επέλεξα το ΕΡΓΟΝ ως τόπο συνάντησης.

Η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιους ενδοιασμούς, οι οποίοι όμως τελικά αποδείχτηκαν αβάσιμοι. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι πετύχαμε το ΕΡΓΟΝ σε φάση με βελτιωμένη κουζίνα και χαμηλωμένες τιμές. Σε συνδυασμό με τον ωραίο χώρο και το άψογο σέρβις δε χρειάζεται τίποτε άλλο, περάσαμε με μια λέξη τέλεια.
Η προσέγγιση πάρα πολύ εύκολη. Στο φανάρι που βρίσκεται στο κέντρο της Νέας Ερυθραίας στρίβετε, ανεβαίνοντας από την Κηφισιά, αριστερά και ψάχνετε για χώρο στάθμευσης, το ΕΡΓΟΝ βρίσκεται στην επόμενη γωνία. Μεγάλο και φωτεινό, θα το εντοπίσετε αμέσως. Παρκάρισμα σχετικά εύκολο (5 στα 10) σε κάποιον από τους κάθετους δρόμους.

Ο χώρος, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει, ιδανικός, ευάερος και ελκυστικός. Τα περισσότερα τραπέζια βρίσκονται στον περιμετρικό εξώστη, ωραία χωρισμένα με ένα σύστημα αλουμινένιων σωλήνων με ράφια στα οποία ακουμπούν φιάλες κρασιών και ξύλινων προθηκών όπου αναπαύονται λογής λογής προϊόντα από διάφορα μέρη της χώρας. Έτσι έχει κανείς απεριόριστη θέα γύρω γύρω στο χώρο. Στο βάθος, στο στεγασμένο χώρο, λειτουργεί το εδωδιμοπωλείον του ΕΡΓΟΝ, το οποίο έχω την εντύπωση ότι είναι περισσότερο διακοσμητικό παρά λειτουργικό. Όπως και να ‘χει το πράγμα, όπου κι αν καθίσετε θα νιώσετε βολικά κι ευχάριστα. Τα ανοικτόχρωμα ξύλινα καρεκλοκαθίσματα, μεγάλα και άνετα όσο πρέπει επιτρέπουν στις παρέες, σε ηλικίες 30+ ως επί το πλείστον, να απολαύσουν ανενόχλητες το φαγητό και την κουβέντα.

Η εξυπηρέτηση από νέα, χαμογελαστά παιδιά υποδειγματική. Μαζί με τον κατάλογο έρχεται γυάλινο μπουκάλι του μαγαζιού με κρύο νεράκι από τη βρύση, το οποίο ανανεώθηκε τρεις φορές πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε, ένα σφηνάκι τσίπουρο, ελιές και ένα πανεράκι με φρέσκο ψωμί, λάδι και ξύδι. Αλατοπιπεριέρα απουσιάζει, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν χρειάστηκε, όλα τα φαγητά ήταν πολύ σωστά αρτυμένα. Χάρτινο σουπλά, art de la table όπως την περιμένεις (μου έκαναν εντύπωση τα πιάτα Rosenthal). Καθώς προτιμήσαμε να παραγγείλουμε πράγματα για τη μέση του τραπεζιού, τα πιάτα ήρθαν όπως έβγαιναν από την κουζίνα και τα παιδιά φρόντισαν να υπάρχει πάντα άνεση χώρου, ενώ μας ρώτησαν επανειλημμένα αν όλα είναι εντάξει. Μετά το σήκωμα του τραπεζιού, επιδόρπιο δεν πήραμε γιατί είχαμε παραφάει, ήρθε το γνωστό ξυλάκι με μαστίχα υποβρύχιο σε ποτηράκι, περισσότερο δεν χρειαζόμασταν.

Από αυτά που δοκιμάσαμε υπήρξε μόνο ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα απαράδεκτο: τα ντολμαδάκια, όπου το ρύζι είχε σκληρύνει και η λιγοστή σος δεν βοήθησε καθόλου. Εξαιρετικά αντίθετα τα σουτζουκάκια Θεσσαλονίκης που συνοδεύονταν από νόστιμη και μπόλικη ρωσική σαλάτα και πατάτες φούρνου με τη φλούδα τους (Φάουλ, τα σουτζουκάκια σερβίρονται με τσιπς! ). Επίσης εξαιρετικά τα κιμαδοτυροπιτάκια, όμως τρία μόνο για τετραμελή παρέα, αυτά πρέπει να τα προσέχουν και να προσαρμόζουν ανάλογα τη μερίδα.

Πολύ νόστιμη και η ποικιλία μανιταριών με χωριάτικο λουκάνικο, το οποίο ωστόσο δεν ήταν ξεφλουδισμένο, η σάλτσα όμως θεϊκή. Χωρίς ψεγάδι η κοκκινωπή κοπανιστή και η αγιορείτικη μελιτζανοσαλάτα, εντυπωσιακή και η σαλάτα με ντάκο βιολογικό, γλυκύτατη φρέσκια ντομάτα και ανθότυτο, καλά και τα χοιρινά μπριζολάκια, που όμως είχαν την ίδια γαρνιτούρα με τα σουτζουκάκια. Όλες αυτές οι αστοχίες σε πιάτα παρουσιασμένα με φροντίδα αφαιρούν μεν μία ντοματούλα, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικές.

Ήπιαμε ένα ροζέ ξινόμαυρο «Ακακίες» (17 ευρώ) και πληρώσαμε για τα υπόλοιπα 62 ευρώ, συνεπώς vfm καθαρό 4, λαμβανομένης υπόψη της περιοχής, της ποσότητας και της ποιότητας. Μετά από τρίωρη παραμονή στο ΕΡΓΟΝ όλοι αποχώρησαν χορτάτοι τόσο από το φαγητό όσο και από την κουβέντα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχει τύχει να επισκεφτώ το "Έργον" στη Νέα Ερυθραία δυο-τρεις φορές τον τελευταίο καιρό, η πιο πρόσφατη πριν από 4-5 μέρες Παρασκευή απόγευμα, μαζί με έναν φίλο, κάτοικο της περιοχής, που το θεωρεί ένα από τα καλύτερα καταστήματα εστίασης στην ευρύτερη περιοχή Κηφισιάς-Νέας Ερυθραίας.

Το "Έργον" συνδυάζει το εστιατόριο με το παντοπωλείο που προσφέρει επιλεγμένα ελληνικά προϊόντα, κυρίως ΠΟΠ (προστατευμένης ονομασίας προέλευσης) και πάντως καλής ποιότητας. Ως προς το φαγητό προσφέρει ελληνική κουζίνα, ελαφρά πειραγμένη.

Οι πελάτες, εισερχόμενοι στο κατάστημα, βρίσκονται στο παντοπωλείο, ενώ τα τραπεζοκαθίσματα αναπτύσσονται σε τρεις διαφορετικούς χώρους, τον κυρίως, δεξιά του παντοπωλείου, τον ημιυπαίθριο (κατά κανόνα για τους καπνιστές) και το πατάρι. Λιτή η διακόσμηση, κυρίως με τα προϊόντα που πωλούνται στο παντοπωλείο και χρησιμοποιούνται για την παρασκευή των φαγητών.

Ευγενέστατη η εξυπηρέτηση! Οι άνθρωποι του "Έργον" μας υποδέχτηκαν φέρνοντας για καλωσόρισμα δύο ποτηράκια τσίπουρο, συνοδευόμενο από πικάντικη κοπανιστή με ψητές κόκκινες καυτερές πιπεριές. Άφησαν τους καταλόγους και πριν καν πάρουν παραγγελία, μια χαμογελαστή νεαρή κοπέλα έφερε νερό βρύσης σε δικό τους μπουκάλι και ψωμί δύο ειδών, άσπρο και μαύρο μαζί με λάδι από αυτό που πωλείται στο παντοπωλείο. "Κολυμβάρι Χανιών ΠΟΠ", μπαλσάμικο και αλάτι. Το λάδι ήταν πολύ εύγευστο και αποτέλεσε εξαιρετικό συνοδευτικό για το ψωμάκι, μέχρι να έρθουν όσα παραγγείλαμε.

Παραγγείλαμε λοιπόν και δοκιμάσαμε:
- Μπουγιουρντί με φέτα Μυτιλήνης και κεφαλοτύρι Ίου: Πολύ πικάντικη γεύση, είχε πάρα πολλές πιπεριές, σωστά εκτελεσμένο, υπερβολικά πικάντικο για τα γούστα μου.

- Σαλάτα ντάκο, με Σφακιανά παξιμάδια ολικής άλεσης, ντομάτα και ξινομυζήθρα. Τα παξιμάδια είχαν εξαιρετική γεύση, ταίριαζαν με το κρητικό λαδάκι, πολύ καλής ποιότητας και η ξινομυζήθρα, επαρκέστατη και η ποσότητα.

- Πιτάκια με κιμά, φέτα και μουστάρδα Θεσσαλονίκης. Πολύ νόστιμα και πολύ πικάντικα.

- Στριφτάρια με χοιρινή πανσέτα, τοματίνια, βούτυρο Μετσόβου, αυγά και γραβιέρα Νάξου, μια "πειραγμένη ελληνική καρμπονάρα". Τα στριφτάρια ήταν πολύ σωστά βρασμένα, το βούτυρο είχε δέσει τέλεια με τη γραβιέρα και τα αυγά, η πανσέτα ήταν πολύ νόστιμη, γενικά ένα πολύ αξιόλογο πιάτο που μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βέβαια, με όλα αυτά τα υλικά μόνο ελαφρύ δεν το λες...

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας έφεραν κέρασμα γλυκό μαστίχα σε ξύλινο κουταλάκι μέσα σε ένα ποτηράκι νερό, συμπαθητικό κλείσιμο για αλλαγή γεύσης.
Το κόστος ανήλθε, μαζί με δύο αναψυκτικά, στα 18-19 ευρώ το άτομο, Εκτιμώ, συμφωνώντας με τη συμπαθέστατη Χρυσανθεμάκι, ότι το value for money θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερο, υπάρχει περιθώριο για καλύτερες τιμές, ειδικά στη σημερινή περίοδο οικονομικής κρίσης.

Παρά ταύτα, η γενική μου εντύπωση από το "Έργον" είναι συνολικά θετική: Όμορφος χώρος, εξυπηρετικότατοι άνθρωποι, καλό φαγητό, οι τιμές του όμως θα μπορούσαν να είναι καλύτερες! Εκτιμώ ότι αποτελεί μια αξιόλογη πρόταση για φαγητό στην περιοχή της Νέας Ερυθραίας για όποιον βρεθεί εκεί, έχοντας υπόψη ότι σίγουρα δεν είναι η πιο οικονομική λύση.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Νομίζω ότι πρόκειται για ελληνική δημιουργική παραδοσιακή κουζίνα. Μια προσπάθεια που συνδυάζει εστιατόριο-μεζεδοπωλείο και πώληση ελληνικών παραδοσιακών προϊόντων.

Ο χώρος είναι αρκετά μοντέρνος, φωτεινός και με διακοσμητικά στοιχεία-αντικείμενα παραδοσιακά προϊόντα. Διακρίνεται σε 2 μέρη: στο χώρο του φαγητού και στο χώρο της πώλησης των προϊόντων. Επίσης έχει και έναν ημιώροφο με πολύ μικρότερο χώρο.

Η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά πολύ ευγενική, χαμογελαστή και διακριτική, χωρίς όμως να είναι επιτηδευμένη.

Ο κατάλογος χωρίζεται στις εξής κατηγορίες:
-στα αλείμματα (φάβα, τζατζίκι, χούμους, ταραμοσαλάτα κ. ά), προτιμήσαμε καπνιστή μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν φρεσκότατη σαν σπιτική με μια ελαφριά καπνίλα την οποία θα ήθελα λίγο πιο έντονη

-σαλάτες (ντάκος, βλήτα, χωριάτικη κ. ά), προτιμήσαμε αυτή με μαρούλι, κοτόπουλο, καλαμπόκι κ. ά η οποία προσωπικά δεν με ενθουσίασε

-μεζέδες (γραβιέρα Νάξου, πατάτες με γραβιέρα Νάξου ή στάκα Χανίων, παριανό καλαμάρι, παστουρμαδοπιτάκια κ. ά), προτιμήσαμε: τηγανιτές πατάτες με τριμμένη γραβιέρα Νάξου που ήταν εξαιρετικές κατά τη γνώμη μου αλλά δεν ενθουσίασαν τους υπόλοιπους συνδαιτημόνες μου, κολοκυθοκεφτέδες που ήταν αφράτοι, χωρίς λαδίλα, φρεσκότατοι, πεντανόστιμοι, πασπαλισμένοι με σουσάμι και τέλος τηγανιτές πατάτες με κιμά, τριμμένη γραβιέρα Νάξου και τηγανιτό αυγό πραγματική αποθέωση

-ζυμαρικά (σπαγγέτι, ριζότο κ. ά), προτιμήσαμε χοντρές μακαρούνες με σύγκλινο Μάνης και ξινή μυτζήθρα

-κρέας και ψάρι (σολωμός, μοσχάρι, χοιρινό κ. ά), προτιμήσαμε: χοιρινά μπριζολάκια λαιμού με πετιμέζι, καρότο και φρέσκα φασολάκια που έλιωνε στο στόμα και άφηνε μια ελαφριά γεύση από το πετιμέζι και ήταν εξαιρετικό πιάτο, ψητό κοτόπουλο μπούτι με ψητή πατάτα επίσης πεντανόστιμο και τέλος μοσχαρίσια μπριζόλα «σιτεμένη» με αφρό πατάτας

-2 ούζα σε ποτήρι

-1 σπιτική λεμονάδα.

Στα συν:
- το φρεσκότατο ψωμί, λευκό και μαύρο
- το χοντρό αλάτι Μάνης που υπήρχε στο τραπέζι μαζί με το λαδόξυδο
- το κέρασμα στο τέλος σφηνάκια με υποβρύχιο μαστίχας Χίου
- το νερό σε κανάτα

Στα μείον: δεν έχει γλυκά.

Οι τιμές αν σκεφτεί κανείς ότι το μαγαζί βρίσκεται στα βόρεια προάστια και είναι γνωστού σεφ νομίζω αρκετά προσιτές για μια διαφορετική γαστρονομική εμπειρία. Έρχεται περίπου 25 ευρώ το άτομο.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Καλησπερα αγαπημενα μου Στρουμφακια, ελπιζω η χρονια σας να προχωρα οσο ομορφα ελπίζατε. Σημερα, ο λογος που δεν διαβαζω Πολιτικη Δικονομια, ως οφειλα, αλλα γραφω το συγκεκριμενο κομματι ειναι διπλος.

Απο τη μια ειναι η απεριοριστη χαρα μου για τα 3 σκουφακια που μου χαρισατε, ολοι εσεις με το να διαβαζετε τις κριτικες μου και να τους δινετε την ψηφο εμπιστοσυνης σας. Για πολλους απο σας αυτη δεν ειναι ιδιαιτερη τιμη, αλλα για μενα ειναι εξαιρετικα σημαντικο, διοτι δειχνει οτι στο συντομο διαστημα που βρισκομαι στην κοινοτητα του ask4food, η αποψη μου εχει αποκτησει λιγο κυρος και ειμαι ανθρωπος που ενθουσιαζεται οταν η γνωμη του εχει βαρυνουσα σημασια. Ευχαριστω, λοιπον, πολυ, ελπιζω να κατακτησω και το 4ο εν καιρω και να βαζω παντα το στιγμα μου στο διατροφικο χαρτη της πολης με τροπο αξιοπιστο.

Ο αλλος λογος ειναι μακραν πιο δυσαρεστος. Η επανοδος μου στο ΕΡΓΟΝ συνοδευτηκε απο μια απογοητευση που δεν μπορω να σηκωσω μονη, εχω και πλατη μια σπιθαμη, οποτε θα το μοιραστω το βαρος να σταματησει να με πλακωνει.

Στο ΕΡΓΟΝ ειχα παει πρωτη φορα οταν ειχε ανοιξει, μενω και στην περιοχη, ειχε γινει και ντορος τοτε, και ολοι λιγο πολυ ειχαμε τσακιστει για μια κρατηση. Τοτε θυμαμαι ειχα ενθουσιαστει, τα εβλεπα ολα ως πολυ συνασπαστικα, και οι καλοκουρδισμενες κινησεις των σερβιτορων με ειχαν εντυπωσιασει. Ολα ηταν ομορφα, οργανωμενα, γυαλινα.

Απο τοτε περασαν ακριβως δυο χρονια, και στην επετειο αυτη αποφασισα να επισκεφθω και παλι το εστιατοριο που τοσο με ειχε ενθουσιασει. Πηρα λοιπον, παραμασχαλα και ενα φιλο, τον ιδιο φιλο που ειχε ερθει μαζι και στην πρωτη επισκεψη (ακομα γκρινιαζει οτι εχει παχυνει, αλλα δεν τον πτοει οποτε προτεινω φαγητο.... ) και βρεθηκαμε εκει Παρασκευη βραδυ, χωρις να εχω προνοησει με κρατηση. Ο κοσμος που μαζευει, βεβαια, πλεον, δεν ειναι ο ιδιος, παλιοτερα χωρις κρατηση ουτε στο κατωφλι δεν εφτανες. Τωρα βρηκαμε αμεσως να καθισουμε χωρις καμια αναμονη.

Ο χωρος παραμενει το ιδιο πολυ ομορφο κατασκευασμα απο γυαλι, με μαυρα τραπεζοκαθισματα, τοιχους καλυμμενους απο απειρες ετικετες ελληνικων κρασιων, ηταν ολα πολυ οικεια. Και ο προθαλαμος παραμενει το ιδιο μπακαλικο με πανω κατω τα ιδια προιοντα προς πωληση, τακτικα τακτοποιημενα σε ραφακια και προθηκες. Ο χωρος μου αρεσε και συνεχιζει να μου αρεσει, εχει προσωπικοτητα. Αν επρεπε, ισως, να τον χαρακτηρισω, θα τον ελεγα Χιπστερ γκουρμε, διοτι συνδυαζει τη μοδα, το mainstream με φαγητο μεζεδοπωλειου σε γκουρμε μεριδες.

Το προσωπικο το βρηκα ανευρο, ειχε χασει αυτη την καλοκουρδισμενη γυαλαδα του ελβετικου ρολογιου, μαλλον κουρασμενο σαν ελβετικο τυρι θα το ελεγα πλεον. Ειχε μια θαμπαδα η ολη εξυπηρετηση, εχει χασει την αιγλη της. Δεν πειραζει, τουλαχιστον εξυπηρετουν ευγενικα και σε ανεκτους χρονους.

Ο καταλογος εχει αλλαξει σε πολλα, κυριως στην ποικιλια, που ειναι αρκετα μεγαλυτερη και την κατηγοριοποιηση. Για οποιον το θυμαται, στην αρχη τα πιατα ηταν χωρισμενα με βαση την τιμη και οχι το ειδος.

Παραγγειλαμε:

-Φαβα φενεου με καπνιστες Σαρδελες και καπαροφυλλα (6€) Η μεριδα ηταν μικρουτσικη, με 2 σαρδελες ξαπλωμενες απο πανω και λιγοστα καπαροφυλλα, σαν ποσοτητα συνολικα μαχαιρια στην καρδια. Ειδικα με μια τοσο φθηνη πρωτη υλη, θα περιμενες πιο γενναιοδωρες καταστασεις. Θα. Μεγαλο πραγμα το θα. Απο υφη ηταν καλη, βελουδινη, αλλα απο γευση καπου εχανε. Διψουσε σιγουρα για μπολικο λεμονι, αλλα νομιζω ελειπε και πιπερι, ισως και λιγη παπρικα. Γενικως δεν ηταν καθολου ολοκληρωμενη γευση. Κριμα, πολυ κριμα.

-Σαλατα ταμπουλε με πληγουρι απο την Αναβησσο, με λεμονι, μαιντανο και κατσικισιο γιαουρτι. (5€) Οι σαλατες γενικως κυμαινονται στα 8€ και μας εκανε εντυπωση πως η αγαπημενη του φιλου μου ηταν τοσο οικονομικη. Η απορια μας λυθηκε οταν μας εφεραν το πιατο, το οποιο ηταν πελωριο και βαθυ, και χωρουσε ολο το σοι αυτης της σαλατας για οικογενειακη συγκεντρωση. Αλλα μαλλον δε μιλιουνται οι συγγενεις, γιατι μονο στον πατο βρηκαμε μια λεπτη στρωση ταμπουλε μεσα σε ενα νοστιμο λεμονατο ζουμακι, με μια κουταλια γιαουρτι απο πανω. Αν ηταν και 3 κουταλιες της σουπας ολο μαζι, ζητημα ειναι. Ηταν νοστιμο, παλι κατι ελειπε, καποια γλυκια γευση, οπως ντοματα, αλλα ηταν και τοσο υποτυπωδες, που δεν εχεις και το χρονο να το προσδιορισεις.

Στα κυριώς τωρα, υπαρχουν 4 επιλογες σε ζυμαρικα, αλλες 4 σε κρεας και μια σε ψαρι. Εμεις επιλεξαμε:

-Σιτεμενη μοσχαρισια μπριζολα με baby πατατες (16€). Μας ηρθε ενα κομματι παραλληλογραμμο φιλετο γυρω στα 125-150 γρ. ξαπλωμενο πειθηνια πανω σε 4 κομματακια πατατας με θυμαρι. Το κρεας μυριζε ξελιγωτικα και ηταν πολυ μαλακο και καλοψημενο, κοβοταν αμεσως, αλλα ειχε μια παχια στρωση λιπους. Σε τοσο μικρο κομματι τοσο λιπος ειναι αιτια για ξενηστικωμα, ευτυχως εγω ειμαι πιο βολικη και ανταλλαξαμε κυριως. Αν ετρωγε τοσο λιπος ο φιλος μου, θα γκρινιαζε για το βαρος του μεχρι να αλλαξει το μιλεννιουμ.

-Burger μοσχαρισιο με χειροποιητη κετσαπ, καπνιστο τυρι Μετσοβου και προσουτο Ευρυτανιας. (13€) Σερβιριστηκε σε ενα ξυλο κοπης με ενα μαχαιρι καρφωμενο κατασαρκα, με αχυρο τηγανιτης πατατας και ενα μπολακι με στη σπιτικη σαλτσα. Η ψιλη πατατα ηταν καλη, η σαλτσα θυμιζει κατι μεταξυ πελτε ντοματας και μπαρμπεκιου, στην αρχη με ξενισε, αλλα μετα μου αρεσε και τα υλικα στο μπεργκερ ηταν νοστιμα και πολυ καλα ταιριασμενα. Αυτο που μας τη χαλασε ηταν το ψησιμο. Το ζητησαμε μετρια ψημενο, αλλα αυτο ειχε αποφασισει να κανει σολαριουμ πριν ερθει να γνωριστουμε και ειχε στεγνωσει, ενω σε καποια σημεια ειχε αρπαξει κιολας. Κριμα, γιατι συνολικα ηταν ενα πολυ καλο πιατο με δυνατες γευσεις.

Αυτο που δεν καταφερα να δω με συμπαθεια, και φοβαμαι πως ουτε προκειται, ειναι η νεα τιμολογηση. Κληθηκαμε να πληρωσουμε 40€, ποσο που για την ποσοτητα, την ποιοτητα και την ποικιλια που μας προσφερθηκε ειναι δυσαναλογο, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι δεν περιλαμβανει το κουβερ του ψωμιου (1.5€ το ατομο για 2 φετουλες λευκες, 2 φετουλες μαυρες και σπρευ ελαιολαδου σε ομορφη θηκη) ή αλκοολ.

Παλιοτερα τα ιδια πιατα κοστιζαν σημαντικα λιγοτερο (και εννοω τα ιδια ακριβως πιατα, δεν εχουν αλλαξει) και σε μια εποχη που ο κοσμος τα φερνει ολο και πιο δυσκολα βολτα, το να πλασσαρεις το μαγαζι σου σαν μεζεδοπωλειο, που ακουγεται πιο φιλικο προς την τσεπη και δε σε αποτρεπει οπως η βαρια λεξη "εστιατοριο" αλλα να σερβιρεις μεριδες σε μεγεθος υψηλης γαστρονομιας εστιατοριου, με υλικα και παρουσιαση μεζεδοπωλειου και τιμες εστιατοριου ειναι και ανεπιτρεπτο, και ανεντιμο. Οφειλει να επιλεξει τι ακριβως ειναι, τι εκπροσωπει και να αλλαξει προς αυτη την κατευθυνση. Αν θελει γκουρμε μεριδες και τιμες, ας προσαρμοσει αντιστοιχα τις γευσεις και το χωρο, αλλιως ας αφησει τις δηθεν πολυτελειες για εκει που μπορουν να τις υποστηριξουν και ας προσφερει νοστιμο, πλουσιο, οικονομικο φαγακι. Δεν μπορεις να τα θες ολα δικα σου σε αυτη τη ζωη, κατι δινεις, κατι παιρνεις.

Και γω πηρα αναποδες.

Αυτα, φιλια!!

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Εχω επισκεφθεί το Εργον 3 φορές το τελευταίο χρόνο. Κάθε φορά είναι και χειρότερη.
Την πρώτη φορά πέρσι είχα ενθουσιαστεί με την ποιότητα και την πρωτοτυπία του.
Δυστυχώς την προηγούμενη παρασκευή που ξαναπήγα ήταν και η τελευταία.

Η ποιότητα έχει πέσει αισθητά σε σημείο που να μην τρώγεται.
Εγώ πήρα το μπέργκερ που ήταν κακοψημένο με καμμένο το τυρί και εντελώς άνοστο.
Η γυναίκα μου τη σιτεμένη μπριζόλα που ήταν τραγικά σκληρή και γεμάτη ξύγκια.

Επίσης μία σαλάτα (αδιάφορη δε θυμάμαι πλέον τι) και ένα μανιτάρι πρώτο που ήταν επιπέδου γκούντις.

Ο χώρος παραμένει από τους πιο όμορφους industrial στα Βόρεια και ο κόσμος αποτελείται κυρίως από το γνωστό φωνακλά ελληνάρα που χαλάει το κόσμο γύρω του. Δε βοηθά δυστυχώς και η σχεδίαση του μαγαζιού.

Οι τιμές του πάντα ήταν τσιμπημένες, αλλά προσωπικά αυτό δε με ενοχλούσε αφού η ποιότητα και η πρωτοτυπία των πιάτων στο εξαργύρωνε. Πλέον απλά κουνάω το κεφάλι.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Σάββατο νωρίς το βράδυ, γύρω στις 20:00 και με κράτηση μόλις 20' λεπτά νωρίτερα επισκεφθηκαμε δυο άτομα το μαγαζι. Η κοπέλα στο τηλέφωνο που κάναμε για την κράτηση ήταν ευγενέστατη και μας πληροφόρησε ότι είχε τραπέζι αλλά μέχρι τις 22:00.

Φτάσαμε στο μαγαζί το οποίο ειναι πολύ μεγάλο και ήταν άδειο. Μας έκανε εντύπωση λόγω του ότι η κοπέλα μας είπε ότι το τραπέζι μας θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 22:00. Πραγματικά όμως μέχρι την ωρα που φύγαμε είχε σχεδόν γεμίσει.

Ο χώρος καλαίσθητος, ευρύχωρος σε βιομηχανικό στιλ και με πάνω όροφο. Κυριαρχει το ξύλο και το μέταλλο. Στο μπροστινό μέρος υπάρχει ένας χώρος που λειτουργεί σαν παντοπωλείο και μπορεί κανείς να αγοράσει τα προιοντα που εχει γευθεί στο εστιατόριο. Υπάρχει πληθώρα ελληνικών προϊόντων μικρών παραγωγών.
Παραγγείλαμε μια ελληνική σαλάτα (8€) με ντοματίνια, ξινοτύρι και πιτουλες αρκετά καλη, πιτάκια με τουλουμοτυρι (6€) και μαρμελάδα ντομάτας πραγματικά εξαιρετικά έμοιαζαν με αφράτα λουκουμαδακια.

Για κυρίως ενα μοσχαρίσιο μπέργκερ με μετσοβονε και προσούτο Ευρυτανίας (13€) γευστικότατο αφράτο μπιφτέκι σωστά ψημένο, με πλούσια τα υλικά του, πατατούλες τραγανές και με μια δίκη τους κέτσαπ φανταστική. Στριφταρια με πανσέτα, ντοματίνια, γραβιέρα και αυγό ( η ελληνική εκδοχή της καρμπονάρα 9€) αρκετά καλά, τεράστια μερίδα ( σε σαλατιέρα) με πλούσια και εδώ όλα τα υλικά αλλά πολύ λιπαρή.

Στο τέλος είχαν μείνει στον πάτο του πιάτου δυο δάχτυλα λάδι. Για επιδόρπιο πήραμε το μοναδικό σοκολατένιο γλυκό του καταλόγου μιας και είμαστε λάτρεις της σοκολάτας. Σοκολατένιες αυγοφετες με παγωτό βανιλια Μαδαγασκάρης (6€) αν και απλό πιάτο ήταν νόστιμο και το παγωτό φανταστικό. Ωστόσο έχω τους ενδοιασμούς μου αν ταιριάζει σαν επιδόρπιο σε μεζεδοπωλείο, ίσως θα ήταν προτιμότερο για πρωινό ή για brunch. Ήπιαμε ενα ποτήρι κρασί και μια μπυρα και πληρώσαμε 49€.

Το σέρβις ήταν ικανοποιητικό, ευγενικά και χαμογελαστά παιδια, χωρις υπερβολές.
Γενικώς φάγαμε καλά και θα επισκεπτόμασταν ξανά το μαγαζί, ίσως με μεγαλύτερη παρέα για να μπορούμε να αξιοποιήσουμε καλύτερα την ποικιλία του καταλόγου.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Εχθές που έβρεχε και η διάθεση ήταν χαλαρή, επισκεφθήκαμε ένα κοντινό εστιατόριο και πάλι, το Έργον.

Προσωπικά όταν άνοιξε το κοιτούσα με μισό μάτι. Αφ ενός το σημείο, στο χαμό του κέντρου της Νέας Ερυθραίας, δημιουργεί ένα έξτρα μπελά να πλησιάσεις, για ένα casual κατά τ άλλα εστιατόριο που πρέπει να είναι πιο προσβάσιμο.
Αφ ετέρου, ο χαμός για το όνομα του Σεφ που μαγείρευε στην αρχή και το τύποις deli που λειτουργεί με κράτησαν μακρυά για ένα διάστημα.

Πλέον δύο χρόνια μετά, έχω να πω κάποια καλά λόγια για το deli (Χαλβάς Βόλου, ο καλύτερος) και επιτέλους με την έλλειψη του μέγα Σεφ, πλέον μπορείς να βρεις ένα τραπέζι σαν άνθρωπος και να μην θέλεις κράτηση μια βδομάδα μπροστά.

Όταν μπεις, ο χώρος είναι μοντέρνος, απλός και όμορφος. Δεξιά είναι τα τραπέζια κατά μήκος ενός στενόμακρου χώρου με τζαμαρία. Ο χώρος είναι casual και ο κόσμος επί το πλείστον το ίδιο.

Καθώς έχω ξαναπάει μερικές φορές, δεν θα είμαι συγκεκριμένος. Όποια σαλάτα κι αν επιλέξετε είναι εξαιρετική.
Η κουζίνα τους είναι ελληνική, με μοντέρνα ερμηνεία αρκετών συνταγών, δηλ τα φαγητά και ειδικά τα ζυμαρικά, έχουν παραπάνω υλικά και είναι βαριά. Αξέχαστη μου έχει μείνει η στιχομυθία με το μέγα Σεφ την πρώτη φορά που επισκεφθήκαμε: παραπονέθηκε φίλος πως το ζυμαρικό δεν ήταν al dente. Ύβρις! Ο μέγας Σεφ ήρθε στο τραπέζι μας να ζητήσει το λόγο. Και να σου μας ανοίξαν τα μάτια. Η συνταγή είναι Ελληνική και τα μακαρόνια μαλακώνουν (! ). Στο τέλος μας κέρασε μια γύρα τα μακαρόνια του να τα εμπεδώσουμε, και κάτι γλυκά, να ναι καλά.

Ο κατάλογος με τα ορεκτικά είναι πλήρης και δικαιολογεί τον τίτλο του μεζεδοπωλείου. Η τους φάβα είναι καλή, η μελιτζανοσαλάτα επίσης, φανταστική η ποικιλία μανιτάρια, διαλεχτές η ελιές. Μια μεγάλη παρέα, αξίζει να τα δοκιμάσει όλα.

Πήραμε ζυμαρικά dinkel και στριφτάρια για κυρίως. Τα στριφτάρια όπως πάντα εξαιρετικά αλλά βαριά. Είναι νομίζω και συνταγή-σημαία του μαγαζιού. Τα ζυμαρικά dinkel ενώ τα προορίζαμε για ελαφρύ γεύμα, είχαν αρκετό λάδι παραπάνω και με χάλασαν. Καθώς έχω πάρει και κατά το παρελθόν τo burger τους, θέλω να το παινέσω. Πολύ καλός συνδυασμός υλικών και πολύ καλό burger.

Εν κατακλείδι, δεν γράφω κάτι καινούργιο. Το Ergon, παρ ότι είναι σε ένα τόσο πολυσύχναστο μέρος, είναι μία από τις ελάχιστες καλές επιλογές που μπορείς να κάνεις στην γειτονιά για να φάς καλά. Οι τιμές τους είναι καλές, το σέρβις τους εξαιρετικό και το ύφος, πλέον, ευχάριστα χαλαρό.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκέφθηκα το ΕΡΓΟΝ με το σύζυγο μου, καθημερινή, πριν ένα μήνα, γύρω στις 3:30 το μεσημεράκι μετά τη δουλειά. Ηρθάμε για δεύτερη φορά μιας και το μενού του έχει αλλάξει και θέλαμε να το δοκιμάσουμε ως ευχαριστημένοι πελάτες της πρώτης φοράς,

Ας ξεκινήσω από την περιοχή που βρίσκεται το κατάστημα, η οποία είναι στο κέντρο της Ν. Ερυθραίας, πράγμα που σημαίνει ότι θα δυσκολευτείτε λίγο στο θέμα στάθμευσης άλλα με υπομονή θα τα καταφέρετε.

Ο χώρος τώρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά όμως έχει ένα ευχάριστο περιβάλλον με στοιχεία παντοπωλείου, αφού στην είσοδο έχει διάφορα ελληνικά καλούδια που μπορείς να αγοράσεις, όπως όσπρια, αρωματικά αλάτια, αλίπαστα, αλοιφές και πολλά άλλα ενδιαφέροντα.

Το θέμα εξυπηρέτηση επίσης ικανοποιητικό επιδέχεται όμως βελτίωσης όσον αφορά στους χρόνους και το συντονισμό με την κουζίνα.

Περνάω στο φαγητό που είναι και το κύριο ζητούμενο.

Στην αρχή σε σερβίρουν νεράκι φιλτραρισμένο με ψωμάκια σε καλαμάκι στο 1,50 το άτομο. Σαν χρέωση θα μπορούσε να λείπει κάλλιστα.

Στη συνέχεια επιλέξαμε Φάβα Φενεού με καραμελωμένα κρεμμύδια, σύγκλινο Μάνης και λάδι τρούφας στα 6 ευρώ. Καλή σας γεύση και έδενε μ τα υπόλοιπα όμως μικρή σε μέγεθος για τα χρήματα που κοστίζει. Επίσης πήραμε μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με καρύδια. Πολύ καλή στα 4 ευρώ.

Συνεχίσαμε με παστουρμαδοπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας και γιαούρτι στα 6 ευρώ. Τα βρήκαμε θεσπέσια χωρίς έντονη μυρωδιά και όλα τα υλικά δένανε αρμονικά και πρωτότυπα μεταξύ τους! Λίγο μεγαλύτερη μερίδα θα ήταν καλύτερο να υπήρχε ωστόσο.

Επίσης ως ορεκτικό πήραμε και μια μερίδα σαγανοτύρι Βέροιας καπνιστό με μαρμελάδα κολοκύθας και μαστίχα στα 6 ευρώ επίσης. Επειδή αγαπώ και τα καπνιστά τυριά και τη μαστίχα το βρήκα πολύ καλό, όμως σίγουρα αποτελεί ιδιαίτερη γεύση που μπορεί να μην αρέσει σε όλους.

Για κυρίως επιλέξαμε χοιρινό κοντοσούβλι στα 14 ευρώ με τραγανές πατάτες. Αρκετά καλό και ζουμερό πλην όμως λιγάκι ακριβό για τις εποχές μας.
Επίσης πήραμε και κοτόπουλο σουβλάκι με μια ωραία λεμονάτη επίγευση και χανιώτικο λεμονάτο πιλάφι. 14 ευρώ και αυτό πάλι το θεωρώ τσιμπημένο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με τρεις μπύρες Volkan τις οποίες αγαπάμε πολύ!!

Κλείσαμε το γεύμα μας με μια ανάλαφρη μους γιαουρτιού με λευκή σοκολάτα, ζαχαρωμένες βιολέτες, σαν αυτές που είχαμε φάει σε ένα καφέ στη Βιένη και sorbet μούρων! Μας άρεσε πολύ!! η τιμή στα 6 ευρώ αλλά άξιζε τα χρήματα του.

Σύνολο για όλα 62 ευρώ. Νομίζω ότι γυρώ στα 50 με 55 ευρώ θα ήταν λογικότερο να πληρώσουμε παρά ταύτα ευχαριστηθήκαμε και θα ξαναπάμε.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Δειπνήσαμε στο Ergon πριν από μία εβδομάδα και μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή.
Δεν παραγγείλαμε σαλάτα, διότι τα ορεκτικά μας φάνηκαν αρκετά πιο ελκυστικά και θέλαμε να δοκιμάσουμε τουλάχιστον 3.

Επέμεινα να πάρουμε τα παστουρμαδοπιτάκια με την μαρμελάδα ντομάτας και το γιαούρτι - και πολύ καλά έκανα - ήταν το highlight κυριολεκτικά. Πεντανόστιμα και υπέροχα, άρεσαν και στο ταίρι μου, που δεν τρώει ούτε παστουρμά, ούτε γιαούρτι.

Παραγγείλαμε επίσης πατάτες τηγανητές, με γραβιέρα, λουκάνικο και ένα τηγανητό αυγό on the top, ήταν πολύ μικρό πιάτο, το αυγό το θέλαμε λίγο παραπάνω τηγανισμένο και γενικά αν και δεν ήταν κακό, έχουμε φάει το συγκεκριμένο ορεκτικό σε άλλα εστιατόρια σε πολύ-πολύ καλύτερη εκδοχή.

Τέλος από ορεκτικά παραγγείλαμε και μανιτάρια με λουκάνικο - δε θυμάμαι ακριβώς πως ήταν μαγειρεμένα - όμως μας άρεσαν πάρα πολύ - είμαστε και οι δύο fans των μανιταριών.

Από κυρίως εγώ παρήγγειλα παπαρδέλες με μοσχαράκι, μεγάλη μερίδα και αρκετά χορταστική, όμως κολύμπαγε στο λάδι κυριολεκτικά.
Το ταίρι μου παρήγγειλε μοσχάρι φιλέτο με πουρέ και σωταρισμένα μανιτάρια, ήταν πεντανόστιμο, όμως αν το είχα παραγγείλει εγώ δε θα μπορούσα να το φάω, είχε αρκετό λίπος.

Τέλος, παραγγείλαμε μία πανακόττα κάρδαμο, με σούπα αχλάδι και τραγανά φυστίκια, ήταν υπέροχη, όμως δεν έφτανε ούτε για ένα άτομο.

Όλα αυτά με ένα μπουκάλι κρασί, μας κόστισαν 70 ευρώ συνολικά. Θα ξαναπήγαινα στο Ergon με φίλους για ένα χαλαρό βραδάκι, όμως δεν το βρήκα συγκλονιστικό, συνεπώς δε θα το ξαναπροτιμούσα για κάποια πιο ιδιαίτερη περίσταση.

*Στα plus οφείλω να αναφέρω, τον ευγενέστατο και πολύ πρόθυμο σερβιτόρο που μας εξυπηρέτησε.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκέφθηκα εχθές 6/6/2015 το Έργον΄με παρέα 6 ατόμων, απο περιέργια για να δοκιμάσω αυτό το αμφιλεγόμενο εστιατόριο. Κατ' αρχάς να πω πως υπήρξα πολύ ευχαριστημένη απο τον Σκαρμούτσο απο όταν ήταν στο Αλάτσι, το οποίο είχε επίσης αμφιλεγόμενες κριτικές.

Λοιπόν, ο χώρος ήταν μοντέρνος και πολύ ιδιαίτερος, άνετος, μίνιμαλ, με κρασιά και ελληνικά προιόντα να κοσμούν τον χώρο. Ο κατάλογος μικρός, λιτός και απέριττος (πάντα με προδιαθέτει θετικά ο μικρός κατάλογος που δεν χάνεσαι) με εμφανή τα ελληνικά παραδοσιακά στοιχεία στα πιάτα. Άλλωστε αυτό είναι που προωθεί το Έργον, τα αγνά ελληνικά προιόντα. Το προσωπικό πρόθυμο, γρήγορο και ευγενικό.

Είμαστε παρέα 7 ατόμων και πήραμε αρκετά πράγματα ώστε να δοκιμάσουμε όσο το δυνατόν περισσότερα πιάτα και να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Αρχικά ήρθε το νερό με το ψωμάκι στα 1,50 ευρώ το άτομο κάτι που δεν με ενόχλησε. Πήραμε τα εξής:

πιτάκια με κιμά, φέτα Μυτιλήνης, γιαούρτι και ανθόγαλα (6 ευρώ): πολύ νόστιμο πιάτο, οι γευσεις έδεναν πάρα πολύ καλά, μου άρεσε πολύ.

κολοκυθοκεφτέδες με κεφαλοτύρι, λιαστή ντομάτα και γιαούρτι (6 ευρώ): αρκετά νόστιμοι αλλά γευστικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, χανόταν κατα την άποψη μου η λιαστή ντομάτα.

Τηγανιτές πατάτες με στάκα Χανίων (5 ευρώ): το περίμενα πιο έντονο και πιο ενδιαφέρον αλλά τελικά δεν ήταν κάτι τόσο ξεχωριστό, η στάκα δεν ήταν τόσο βουτυράτη και βαριά όσο την περίμενα.

Όλα τα ορεκτικά ήταν πολύ πολύ μικρά.

Στα κυρίως τώρα, δοκιμάσαμε τα εξής:

Χωριάτικες χοντρές μακαρούνες με σύγγλίνο Μάνης και ξηρή μυζήθρα (11 ευρώ): Υπέροχο πιάτο, μου άρεσε πάρα πάρα πολύ, ήταν πολύ νόστιμο και χορταστικό.

Παπαρδέλες με μοσχαράκι ραγού και Νιώτικο κεφαλοτύρι ( 10 ευρώ): ένα κλασικό θα έλεγα πιάτο, νοστιμότατο παρ' όλα αυτά.

Ψητό μπούτι κοτόπουλου μαριναρισμένο σε μυρωδικά, μουστάρδα Θεσσαλονίκης, άσκορδο τζατζίκι και ψητή πατάτα Μεσσηνίας (12 ευρώ): το κοτόπουλο ήταν άψογα μαγειρεμένο, μαλακό και πεντανόστιμο. Η σάλτσα μουστάρδας και τζατζικιού ήταν πολύ απαλή και γευστική, μου άρεσε πολύ. Αυτό που δεν με ενθουσίασε ήταν η πατάτα την οποία βρήκα αρκετά άνοστη.

Οι μερίδες των κυρίως πιάτων ήταν πολύ μεγάλες και χορταστικές.

Απο γλυκά πήραμε τον μπακλαβά με σοκολάτα, καραμέλα και φυστικοβούτυρο στα 5 ευρώ. Ήταν πεντανόστιμο πραγματικά, η κρούστα καραμέλας ήταν φοβερή και τραγανή και έδενε αρμονικά με τα αλλα υλικά.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 108 ευρώ για 7 άτομα χωρίς κρασί. Οχι φθηνό αλλά όχι και ακριβό για τις γεύσεις που προσφέρει. Συνολικά, το εστιατόριο μου έκανε πολύ καλή εντύπωση, οι γεύσεις ήταν ενδιαφέρουσες και μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι επικρατούσε τόσο το ελληνικό στοιχείο. Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθώ και το συστήνω ανεπιφύλακτα.