ΕΡΓΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Χαριλάου Τρικούπη 125, Νέα Ερυθραία [Χάρτης]
  210 6200821
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Το μεζεδοπωλείο μας λειτουργεί από Δευτέρα ως Κυριακή 13:00-01:00 και το παντοπωλείο μας από τις 09:00!!
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεζεδο-παντοπωλείο με μοντέρνα οπτική ελληνικών τοπικών γεύσεων

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Ειδικός στις επιλογές στα Β. Π. δεν είμαι, το ομολογώ. Έτσι, έχοντας να αποφασίσω πού θα βρεθεί μια τετραμελής παρέα πρώην μαθητών και συμμαθητών μετά από πάρα πολλά χρόνια, ξέροντας δηλαδή ότι ψάχνω ένα μέρος με άνεση χώρου και χρόνου για κουβεντούλα, ανέτρεξα στις λίστες μου, ξαναδιάβασα τις κριτικές μελών της τσακαλοπαρέας του ask4food και επέλεξα το ΕΡΓΟΝ ως τόπο συνάντησης.

Η αλήθεια είναι ότι είχα κάποιους ενδοιασμούς, οι οποίοι όμως τελικά αποδείχτηκαν αβάσιμοι. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι πετύχαμε το ΕΡΓΟΝ σε φάση με βελτιωμένη κουζίνα και χαμηλωμένες τιμές. Σε συνδυασμό με τον ωραίο χώρο και το άψογο σέρβις δε χρειάζεται τίποτε άλλο, περάσαμε με μια λέξη τέλεια.
Η προσέγγιση πάρα πολύ εύκολη. Στο φανάρι που βρίσκεται στο κέντρο της Νέας Ερυθραίας στρίβετε, ανεβαίνοντας από την Κηφισιά, αριστερά και ψάχνετε για χώρο στάθμευσης, το ΕΡΓΟΝ βρίσκεται στην επόμενη γωνία. Μεγάλο και φωτεινό, θα το εντοπίσετε αμέσως. Παρκάρισμα σχετικά εύκολο (5 στα 10) σε κάποιον από τους κάθετους δρόμους.

Ο χώρος, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει, ιδανικός, ευάερος και ελκυστικός. Τα περισσότερα τραπέζια βρίσκονται στον περιμετρικό εξώστη, ωραία χωρισμένα με ένα σύστημα αλουμινένιων σωλήνων με ράφια στα οποία ακουμπούν φιάλες κρασιών και ξύλινων προθηκών όπου αναπαύονται λογής λογής προϊόντα από διάφορα μέρη της χώρας. Έτσι έχει κανείς απεριόριστη θέα γύρω γύρω στο χώρο. Στο βάθος, στο στεγασμένο χώρο, λειτουργεί το εδωδιμοπωλείον του ΕΡΓΟΝ, το οποίο έχω την εντύπωση ότι είναι περισσότερο διακοσμητικό παρά λειτουργικό. Όπως και να ‘χει το πράγμα, όπου κι αν καθίσετε θα νιώσετε βολικά κι ευχάριστα. Τα ανοικτόχρωμα ξύλινα καρεκλοκαθίσματα, μεγάλα και άνετα όσο πρέπει επιτρέπουν στις παρέες, σε ηλικίες 30+ ως επί το πλείστον, να απολαύσουν ανενόχλητες το φαγητό και την κουβέντα.

Η εξυπηρέτηση από νέα, χαμογελαστά παιδιά υποδειγματική. Μαζί με τον κατάλογο έρχεται γυάλινο μπουκάλι του μαγαζιού με κρύο νεράκι από τη βρύση, το οποίο ανανεώθηκε τρεις φορές πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε, ένα σφηνάκι τσίπουρο, ελιές και ένα πανεράκι με φρέσκο ψωμί, λάδι και ξύδι. Αλατοπιπεριέρα απουσιάζει, η αλήθεια όμως είναι ότι δεν χρειάστηκε, όλα τα φαγητά ήταν πολύ σωστά αρτυμένα. Χάρτινο σουπλά, art de la table όπως την περιμένεις (μου έκαναν εντύπωση τα πιάτα Rosenthal). Καθώς προτιμήσαμε να παραγγείλουμε πράγματα για τη μέση του τραπεζιού, τα πιάτα ήρθαν όπως έβγαιναν από την κουζίνα και τα παιδιά φρόντισαν να υπάρχει πάντα άνεση χώρου, ενώ μας ρώτησαν επανειλημμένα αν όλα είναι εντάξει. Μετά το σήκωμα του τραπεζιού, επιδόρπιο δεν πήραμε γιατί είχαμε παραφάει, ήρθε το γνωστό ξυλάκι με μαστίχα υποβρύχιο σε ποτηράκι, περισσότερο δεν χρειαζόμασταν.

Από αυτά που δοκιμάσαμε υπήρξε μόνο ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα απαράδεκτο: τα ντολμαδάκια, όπου το ρύζι είχε σκληρύνει και η λιγοστή σος δεν βοήθησε καθόλου. Εξαιρετικά αντίθετα τα σουτζουκάκια Θεσσαλονίκης που συνοδεύονταν από νόστιμη και μπόλικη ρωσική σαλάτα και πατάτες φούρνου με τη φλούδα τους (Φάουλ, τα σουτζουκάκια σερβίρονται με τσιπς! ). Επίσης εξαιρετικά τα κιμαδοτυροπιτάκια, όμως τρία μόνο για τετραμελή παρέα, αυτά πρέπει να τα προσέχουν και να προσαρμόζουν ανάλογα τη μερίδα.

Πολύ νόστιμη και η ποικιλία μανιταριών με χωριάτικο λουκάνικο, το οποίο ωστόσο δεν ήταν ξεφλουδισμένο, η σάλτσα όμως θεϊκή. Χωρίς ψεγάδι η κοκκινωπή κοπανιστή και η αγιορείτικη μελιτζανοσαλάτα, εντυπωσιακή και η σαλάτα με ντάκο βιολογικό, γλυκύτατη φρέσκια ντομάτα και ανθότυτο, καλά και τα χοιρινά μπριζολάκια, που όμως είχαν την ίδια γαρνιτούρα με τα σουτζουκάκια. Όλες αυτές οι αστοχίες σε πιάτα παρουσιασμένα με φροντίδα αφαιρούν μεν μία ντοματούλα, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικές.

Ήπιαμε ένα ροζέ ξινόμαυρο «Ακακίες» (17 ευρώ) και πληρώσαμε για τα υπόλοιπα 62 ευρώ, συνεπώς vfm καθαρό 4, λαμβανομένης υπόψη της περιοχής, της ποσότητας και της ποιότητας. Μετά από τρίωρη παραμονή στο ΕΡΓΟΝ όλοι αποχώρησαν χορτάτοι τόσο από το φαγητό όσο και από την κουβέντα. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Έχει τύχει να επισκεφτώ το "Έργον" στη Νέα Ερυθραία δυο-τρεις φορές τον τελευταίο καιρό, η πιο πρόσφατη πριν από 4-5 μέρες Παρασκευή απόγευμα, μαζί με έναν φίλο, κάτοικο της περιοχής, που το θεωρεί ένα από τα καλύτερα καταστήματα εστίασης στην ευρύτερη περιοχή Κηφισιάς-Νέας Ερυθραίας.

Το "Έργον" συνδυάζει το εστιατόριο με το παντοπωλείο που προσφέρει επιλεγμένα ελληνικά προϊόντα, κυρίως ΠΟΠ (προστατευμένης ονομασίας προέλευσης) και πάντως καλής ποιότητας. Ως προς το φαγητό προσφέρει ελληνική κουζίνα, ελαφρά πειραγμένη.

Οι πελάτες, εισερχόμενοι στο κατάστημα, βρίσκονται στο παντοπωλείο, ενώ τα τραπεζοκαθίσματα αναπτύσσονται σε τρεις διαφορετικούς χώρους, τον κυρίως, δεξιά του παντοπωλείου, τον ημιυπαίθριο (κατά κανόνα για τους καπνιστές) και το πατάρι. Λιτή η διακόσμηση, κυρίως με τα προϊόντα που πωλούνται στο παντοπωλείο και χρησιμοποιούνται για την παρασκευή των φαγητών.

Ευγενέστατη η εξυπηρέτηση! Οι άνθρωποι του "Έργον" μας υποδέχτηκαν φέρνοντας για καλωσόρισμα δύο ποτηράκια τσίπουρο, συνοδευόμενο από πικάντικη κοπανιστή με ψητές κόκκινες καυτερές πιπεριές. Άφησαν τους καταλόγους και πριν καν πάρουν παραγγελία, μια χαμογελαστή νεαρή κοπέλα έφερε νερό βρύσης σε δικό τους μπουκάλι και ψωμί δύο ειδών, άσπρο και μαύρο μαζί με λάδι από αυτό που πωλείται στο παντοπωλείο. "Κολυμβάρι Χανιών ΠΟΠ", μπαλσάμικο και αλάτι. Το λάδι ήταν πολύ εύγευστο και αποτέλεσε εξαιρετικό συνοδευτικό για το ψωμάκι, μέχρι να έρθουν όσα παραγγείλαμε.

Παραγγείλαμε λοιπόν και δοκιμάσαμε:
- Μπουγιουρντί με φέτα Μυτιλήνης και κεφαλοτύρι Ίου: Πολύ πικάντικη γεύση, είχε πάρα πολλές πιπεριές, σωστά εκτελεσμένο, υπερβολικά πικάντικο για τα γούστα μου.

- Σαλάτα ντάκο, με Σφακιανά παξιμάδια ολικής άλεσης, ντομάτα και ξινομυζήθρα. Τα παξιμάδια είχαν εξαιρετική γεύση, ταίριαζαν με το κρητικό λαδάκι, πολύ καλής ποιότητας και η ξινομυζήθρα, επαρκέστατη και η ποσότητα.

- Πιτάκια με κιμά, φέτα και μουστάρδα Θεσσαλονίκης. Πολύ νόστιμα και πολύ πικάντικα.

- Στριφτάρια με χοιρινή πανσέτα, τοματίνια, βούτυρο Μετσόβου, αυγά και γραβιέρα Νάξου, μια "πειραγμένη ελληνική καρμπονάρα". Τα στριφτάρια ήταν πολύ σωστά βρασμένα, το βούτυρο είχε δέσει τέλεια με τη γραβιέρα και τα αυγά, η πανσέτα ήταν πολύ νόστιμη, γενικά ένα πολύ αξιόλογο πιάτο που μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βέβαια, με όλα αυτά τα υλικά μόνο ελαφρύ δεν το λες...

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας έφεραν κέρασμα γλυκό μαστίχα σε ξύλινο κουταλάκι μέσα σε ένα ποτηράκι νερό, συμπαθητικό κλείσιμο για αλλαγή γεύσης.
Το κόστος ανήλθε, μαζί με δύο αναψυκτικά, στα 18-19 ευρώ το άτομο, Εκτιμώ, συμφωνώντας με τη συμπαθέστατη Χρυσανθεμάκι, ότι το value for money θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερο, υπάρχει περιθώριο για καλύτερες τιμές, ειδικά στη σημερινή περίοδο οικονομικής κρίσης.

Παρά ταύτα, η γενική μου εντύπωση από το "Έργον" είναι συνολικά θετική: Όμορφος χώρος, εξυπηρετικότατοι άνθρωποι, καλό φαγητό, οι τιμές του όμως θα μπορούσαν να είναι καλύτερες! Εκτιμώ ότι αποτελεί μια αξιόλογη πρόταση για φαγητό στην περιοχή της Νέας Ερυθραίας για όποιον βρεθεί εκεί, έχοντας υπόψη ότι σίγουρα δεν είναι η πιο οικονομική λύση.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Καλησπερα αγαπημενα μου Στρουμφακια, ελπιζω η χρονια σας να προχωρα οσο ομορφα ελπίζατε. Σημερα, ο λογος που δεν διαβαζω Πολιτικη Δικονομια, ως οφειλα, αλλα γραφω το συγκεκριμενο κομματι ειναι διπλος.

Απο τη μια ειναι η απεριοριστη χαρα μου για τα 3 σκουφακια που μου χαρισατε, ολοι εσεις με το να διαβαζετε τις κριτικες μου και να τους δινετε την ψηφο εμπιστοσυνης σας. Για πολλους απο σας αυτη δεν ειναι ιδιαιτερη τιμη, αλλα για μενα ειναι εξαιρετικα σημαντικο, διοτι δειχνει οτι στο συντομο διαστημα που βρισκομαι στην κοινοτητα του ask4food, η αποψη μου εχει αποκτησει λιγο κυρος και ειμαι ανθρωπος που ενθουσιαζεται οταν η γνωμη του εχει βαρυνουσα σημασια. Ευχαριστω, λοιπον, πολυ, ελπιζω να κατακτησω και το 4ο εν καιρω και να βαζω παντα το στιγμα μου στο διατροφικο χαρτη της πολης με τροπο αξιοπιστο.

Ο αλλος λογος ειναι μακραν πιο δυσαρεστος. Η επανοδος μου στο ΕΡΓΟΝ συνοδευτηκε απο μια απογοητευση που δεν μπορω να σηκωσω μονη, εχω και πλατη μια σπιθαμη, οποτε θα το μοιραστω το βαρος να σταματησει να με πλακωνει.

Στο ΕΡΓΟΝ ειχα παει πρωτη φορα οταν ειχε ανοιξει, μενω και στην περιοχη, ειχε γινει και ντορος τοτε, και ολοι λιγο πολυ ειχαμε τσακιστει για μια κρατηση. Τοτε θυμαμαι ειχα ενθουσιαστει, τα εβλεπα ολα ως πολυ συνασπαστικα, και οι καλοκουρδισμενες κινησεις των σερβιτορων με ειχαν εντυπωσιασει. Ολα ηταν ομορφα, οργανωμενα, γυαλινα.

Απο τοτε περασαν ακριβως δυο χρονια, και στην επετειο αυτη αποφασισα να επισκεφθω και παλι το εστιατοριο που τοσο με ειχε ενθουσιασει. Πηρα λοιπον, παραμασχαλα και ενα φιλο, τον ιδιο φιλο που ειχε ερθει μαζι και στην πρωτη επισκεψη (ακομα γκρινιαζει οτι εχει παχυνει, αλλα δεν τον πτοει οποτε προτεινω φαγητο.... ) και βρεθηκαμε εκει Παρασκευη βραδυ, χωρις να εχω προνοησει με κρατηση. Ο κοσμος που μαζευει, βεβαια, πλεον, δεν ειναι ο ιδιος, παλιοτερα χωρις κρατηση ουτε στο κατωφλι δεν εφτανες. Τωρα βρηκαμε αμεσως να καθισουμε χωρις καμια αναμονη.

Ο χωρος παραμενει το ιδιο πολυ ομορφο κατασκευασμα απο γυαλι, με μαυρα τραπεζοκαθισματα, τοιχους καλυμμενους απο απειρες ετικετες ελληνικων κρασιων, ηταν ολα πολυ οικεια. Και ο προθαλαμος παραμενει το ιδιο μπακαλικο με πανω κατω τα ιδια προιοντα προς πωληση, τακτικα τακτοποιημενα σε ραφακια και προθηκες. Ο χωρος μου αρεσε και συνεχιζει να μου αρεσει, εχει προσωπικοτητα. Αν επρεπε, ισως, να τον χαρακτηρισω, θα τον ελεγα Χιπστερ γκουρμε, διοτι συνδυαζει τη μοδα, το mainstream με φαγητο μεζεδοπωλειου σε γκουρμε μεριδες.

Το προσωπικο το βρηκα ανευρο, ειχε χασει αυτη την καλοκουρδισμενη γυαλαδα του ελβετικου ρολογιου, μαλλον κουρασμενο σαν ελβετικο τυρι θα το ελεγα πλεον. Ειχε μια θαμπαδα η ολη εξυπηρετηση, εχει χασει την αιγλη της. Δεν πειραζει, τουλαχιστον εξυπηρετουν ευγενικα και σε ανεκτους χρονους.

Ο καταλογος εχει αλλαξει σε πολλα, κυριως στην ποικιλια, που ειναι αρκετα μεγαλυτερη και την κατηγοριοποιηση. Για οποιον το θυμαται, στην αρχη τα πιατα ηταν χωρισμενα με βαση την τιμη και οχι το ειδος.

Παραγγειλαμε:

-Φαβα φενεου με καπνιστες Σαρδελες και καπαροφυλλα (6€) Η μεριδα ηταν μικρουτσικη, με 2 σαρδελες ξαπλωμενες απο πανω και λιγοστα καπαροφυλλα, σαν ποσοτητα συνολικα μαχαιρια στην καρδια. Ειδικα με μια τοσο φθηνη πρωτη υλη, θα περιμενες πιο γενναιοδωρες καταστασεις. Θα. Μεγαλο πραγμα το θα. Απο υφη ηταν καλη, βελουδινη, αλλα απο γευση καπου εχανε. Διψουσε σιγουρα για μπολικο λεμονι, αλλα νομιζω ελειπε και πιπερι, ισως και λιγη παπρικα. Γενικως δεν ηταν καθολου ολοκληρωμενη γευση. Κριμα, πολυ κριμα.

-Σαλατα ταμπουλε με πληγουρι απο την Αναβησσο, με λεμονι, μαιντανο και κατσικισιο γιαουρτι. (5€) Οι σαλατες γενικως κυμαινονται στα 8€ και μας εκανε εντυπωση πως η αγαπημενη του φιλου μου ηταν τοσο οικονομικη. Η απορια μας λυθηκε οταν μας εφεραν το πιατο, το οποιο ηταν πελωριο και βαθυ, και χωρουσε ολο το σοι αυτης της σαλατας για οικογενειακη συγκεντρωση. Αλλα μαλλον δε μιλιουνται οι συγγενεις, γιατι μονο στον πατο βρηκαμε μια λεπτη στρωση ταμπουλε μεσα σε ενα νοστιμο λεμονατο ζουμακι, με μια κουταλια γιαουρτι απο πανω. Αν ηταν και 3 κουταλιες της σουπας ολο μαζι, ζητημα ειναι. Ηταν νοστιμο, παλι κατι ελειπε, καποια γλυκια γευση, οπως ντοματα, αλλα ηταν και τοσο υποτυπωδες, που δεν εχεις και το χρονο να το προσδιορισεις.

Στα κυριώς τωρα, υπαρχουν 4 επιλογες σε ζυμαρικα, αλλες 4 σε κρεας και μια σε ψαρι. Εμεις επιλεξαμε:

-Σιτεμενη μοσχαρισια μπριζολα με baby πατατες (16€). Μας ηρθε ενα κομματι παραλληλογραμμο φιλετο γυρω στα 125-150 γρ. ξαπλωμενο πειθηνια πανω σε 4 κομματακια πατατας με θυμαρι. Το κρεας μυριζε ξελιγωτικα και ηταν πολυ μαλακο και καλοψημενο, κοβοταν αμεσως, αλλα ειχε μια παχια στρωση λιπους. Σε τοσο μικρο κομματι τοσο λιπος ειναι αιτια για ξενηστικωμα, ευτυχως εγω ειμαι πιο βολικη και ανταλλαξαμε κυριως. Αν ετρωγε τοσο λιπος ο φιλος μου, θα γκρινιαζε για το βαρος του μεχρι να αλλαξει το μιλεννιουμ.

-Burger μοσχαρισιο με χειροποιητη κετσαπ, καπνιστο τυρι Μετσοβου και προσουτο Ευρυτανιας. (13€) Σερβιριστηκε σε ενα ξυλο κοπης με ενα μαχαιρι καρφωμενο κατασαρκα, με αχυρο τηγανιτης πατατας και ενα μπολακι με στη σπιτικη σαλτσα. Η ψιλη πατατα ηταν καλη, η σαλτσα θυμιζει κατι μεταξυ πελτε ντοματας και μπαρμπεκιου, στην αρχη με ξενισε, αλλα μετα μου αρεσε και τα υλικα στο μπεργκερ ηταν νοστιμα και πολυ καλα ταιριασμενα. Αυτο που μας τη χαλασε ηταν το ψησιμο. Το ζητησαμε μετρια ψημενο, αλλα αυτο ειχε αποφασισει να κανει σολαριουμ πριν ερθει να γνωριστουμε και ειχε στεγνωσει, ενω σε καποια σημεια ειχε αρπαξει κιολας. Κριμα, γιατι συνολικα ηταν ενα πολυ καλο πιατο με δυνατες γευσεις.

Αυτο που δεν καταφερα να δω με συμπαθεια, και φοβαμαι πως ουτε προκειται, ειναι η νεα τιμολογηση. Κληθηκαμε να πληρωσουμε 40€, ποσο που για την ποσοτητα, την ποιοτητα και την ποικιλια που μας προσφερθηκε ειναι δυσαναλογο, ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι δεν περιλαμβανει το κουβερ του ψωμιου (1.5€ το ατομο για 2 φετουλες λευκες, 2 φετουλες μαυρες και σπρευ ελαιολαδου σε ομορφη θηκη) ή αλκοολ.

Παλιοτερα τα ιδια πιατα κοστιζαν σημαντικα λιγοτερο (και εννοω τα ιδια ακριβως πιατα, δεν εχουν αλλαξει) και σε μια εποχη που ο κοσμος τα φερνει ολο και πιο δυσκολα βολτα, το να πλασσαρεις το μαγαζι σου σαν μεζεδοπωλειο, που ακουγεται πιο φιλικο προς την τσεπη και δε σε αποτρεπει οπως η βαρια λεξη "εστιατοριο" αλλα να σερβιρεις μεριδες σε μεγεθος υψηλης γαστρονομιας εστιατοριου, με υλικα και παρουσιαση μεζεδοπωλειου και τιμες εστιατοριου ειναι και ανεπιτρεπτο, και ανεντιμο. Οφειλει να επιλεξει τι ακριβως ειναι, τι εκπροσωπει και να αλλαξει προς αυτη την κατευθυνση. Αν θελει γκουρμε μεριδες και τιμες, ας προσαρμοσει αντιστοιχα τις γευσεις και το χωρο, αλλιως ας αφησει τις δηθεν πολυτελειες για εκει που μπορουν να τις υποστηριξουν και ας προσφερει νοστιμο, πλουσιο, οικονομικο φαγακι. Δεν μπορεις να τα θες ολα δικα σου σε αυτη τη ζωη, κατι δινεις, κατι παιρνεις.

Και γω πηρα αναποδες.

Αυτα, φιλια!!

Ιούλ
2017

Είναι η πρώτη κριτική που κάνω και ξεκινώ με το εστιατόριο Έργον στην Ν. Ερυθραία.

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο πριν από 2 μέρες, παρέα 6 ατόμων.
Για τους 4 ήταν η πρώτη φορά αλλά σίγουρα όχι και η τελευταία.
Το πρώτο πράγμα που αντικρίζει κανείς μπαίνοντας στο μαγαζί είναι ένα αρκετά μεγάλο και προσεγμένο παντοπωλείο όπου μπορεί κάποιος να βρει προϊόντα από όλα σχεδόν τα μέρη της Ελλάδος.

Αφού πρώτα μας ρώτησαν αν καπνίζουμε γιατί όπως μας είπαν δεν επιτρέπουν(και μπράβο τους)το κάπνισμα μέσα στο εστιατόριο(ήταν κλειστές οι πόρτες και λειτουργούσε το κλιματιστικό λόγω καύσωνα), μας οδήγησαν στο τραπέζι μας.
Για καλωσόρισμα μας έφεραν από ένα σφηνάκι τσίπουρο, ποικιλία από ελιές και ένα άλειμμα με βάση το γιαούρτι.
Μέτα από αρκετή ώρα μελέτης παραγγείλαμε τα εξής:
- Πράσινη σαλάτα με cranberries, gojiberries και μια απίθανη sauce. Πολύ καλή, μεγάλη ποσότητα και δροσερή.

- Σουτζουκάκια Θεσ/νικης. Πολύ ωραίο κρέας, μου θύμισε περισσότερο κεμπάπ.

- Ριζότο μανιταριών με γραβιέρα Κρήτης και λάδι τρούφας. Ειλικρινά το καλύτερο ριζότο που έχω φάει στη ζωή μου!! Το ρύζι να κρατάει όσο πρέπει, το λάδι τρούφας στην ποσότητα που έπρεπε!!

- Πήραμε το πιάτο ημέρας που ήταν ένα ολόφρεσκο λαυράκι με φάβα και λαχανικά. Πάρα πολύ καλό

- Κριθαράκι θαλασσινών. Ωραίο πιάτο, ίσως να του έλειπε κάτι άλλα σε γενικές γραμμές ήταν καλό.

-Σουβλάκι σολομού με flakes λαχανικών. Πραγματικά δεν πίστευα ποτέ πως μιλούσα με τόσο κολακευτικά λόγια για τον σολομό. Εξαιρετικό ψήσιμο και με μια γλυκοπικάντικη μαρινάδα κόλαση!!

- Φρέσκο ψάρι ημέρας(τσιπούρα). Όντως φρεσκότατη καλοψημένη και ολόκληρη, αφού σερβίρεται όπως είναι και συνοδεύεται από ζεστά χόρτα.
Έπειτα από προτροπή του υπευθύνου του καταστήματος ήπιαμε χύμα λευκό κρασί το οποίο πράγματι ήταν πολύ καλό

Στο τέλος με το λογαριασμό μας κέρασαν υποβρύχιο μαστίχας. Για όλα τα παραπάνω πλήρώσαμε περίπου 100 ευρώ με απόδειξη!
Θεωρώ πως άξιζε και το τελευταίο ευρώ και σύντομα θα το επισκεφθούμε ξανά για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Εχω επισκεφθεί το Εργον 3 φορές το τελευταίο χρόνο. Κάθε φορά είναι και χειρότερη.
Την πρώτη φορά πέρσι είχα ενθουσιαστεί με την ποιότητα και την πρωτοτυπία του.
Δυστυχώς την προηγούμενη παρασκευή που ξαναπήγα ήταν και η τελευταία.

Η ποιότητα έχει πέσει αισθητά σε σημείο που να μην τρώγεται.
Εγώ πήρα το μπέργκερ που ήταν κακοψημένο με καμμένο το τυρί και εντελώς άνοστο.
Η γυναίκα μου τη σιτεμένη μπριζόλα που ήταν τραγικά σκληρή και γεμάτη ξύγκια.

Επίσης μία σαλάτα (αδιάφορη δε θυμάμαι πλέον τι) και ένα μανιτάρι πρώτο που ήταν επιπέδου γκούντις.

Ο χώρος παραμένει από τους πιο όμορφους industrial στα Βόρεια και ο κόσμος αποτελείται κυρίως από το γνωστό φωνακλά ελληνάρα που χαλάει το κόσμο γύρω του. Δε βοηθά δυστυχώς και η σχεδίαση του μαγαζιού.

Οι τιμές του πάντα ήταν τσιμπημένες, αλλά προσωπικά αυτό δε με ενοχλούσε αφού η ποιότητα και η πρωτοτυπία των πιάτων στο εξαργύρωνε. Πλέον απλά κουνάω το κεφάλι.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Εχθές που έβρεχε και η διάθεση ήταν χαλαρή, επισκεφθήκαμε ένα κοντινό εστιατόριο και πάλι, το Έργον.

Προσωπικά όταν άνοιξε το κοιτούσα με μισό μάτι. Αφ ενός το σημείο, στο χαμό του κέντρου της Νέας Ερυθραίας, δημιουργεί ένα έξτρα μπελά να πλησιάσεις, για ένα casual κατά τ άλλα εστιατόριο που πρέπει να είναι πιο προσβάσιμο.
Αφ ετέρου, ο χαμός για το όνομα του Σεφ που μαγείρευε στην αρχή και το τύποις deli που λειτουργεί με κράτησαν μακρυά για ένα διάστημα.

Πλέον δύο χρόνια μετά, έχω να πω κάποια καλά λόγια για το deli (Χαλβάς Βόλου, ο καλύτερος) και επιτέλους με την έλλειψη του μέγα Σεφ, πλέον μπορείς να βρεις ένα τραπέζι σαν άνθρωπος και να μην θέλεις κράτηση μια βδομάδα μπροστά.

Όταν μπεις, ο χώρος είναι μοντέρνος, απλός και όμορφος. Δεξιά είναι τα τραπέζια κατά μήκος ενός στενόμακρου χώρου με τζαμαρία. Ο χώρος είναι casual και ο κόσμος επί το πλείστον το ίδιο.

Καθώς έχω ξαναπάει μερικές φορές, δεν θα είμαι συγκεκριμένος. Όποια σαλάτα κι αν επιλέξετε είναι εξαιρετική.
Η κουζίνα τους είναι ελληνική, με μοντέρνα ερμηνεία αρκετών συνταγών, δηλ τα φαγητά και ειδικά τα ζυμαρικά, έχουν παραπάνω υλικά και είναι βαριά. Αξέχαστη μου έχει μείνει η στιχομυθία με το μέγα Σεφ την πρώτη φορά που επισκεφθήκαμε: παραπονέθηκε φίλος πως το ζυμαρικό δεν ήταν al dente. Ύβρις! Ο μέγας Σεφ ήρθε στο τραπέζι μας να ζητήσει το λόγο. Και να σου μας ανοίξαν τα μάτια. Η συνταγή είναι Ελληνική και τα μακαρόνια μαλακώνουν (! ). Στο τέλος μας κέρασε μια γύρα τα μακαρόνια του να τα εμπεδώσουμε, και κάτι γλυκά, να ναι καλά.

Ο κατάλογος με τα ορεκτικά είναι πλήρης και δικαιολογεί τον τίτλο του μεζεδοπωλείου. Η τους φάβα είναι καλή, η μελιτζανοσαλάτα επίσης, φανταστική η ποικιλία μανιτάρια, διαλεχτές η ελιές. Μια μεγάλη παρέα, αξίζει να τα δοκιμάσει όλα.

Πήραμε ζυμαρικά dinkel και στριφτάρια για κυρίως. Τα στριφτάρια όπως πάντα εξαιρετικά αλλά βαριά. Είναι νομίζω και συνταγή-σημαία του μαγαζιού. Τα ζυμαρικά dinkel ενώ τα προορίζαμε για ελαφρύ γεύμα, είχαν αρκετό λάδι παραπάνω και με χάλασαν. Καθώς έχω πάρει και κατά το παρελθόν τo burger τους, θέλω να το παινέσω. Πολύ καλός συνδυασμός υλικών και πολύ καλό burger.

Εν κατακλείδι, δεν γράφω κάτι καινούργιο. Το Ergon, παρ ότι είναι σε ένα τόσο πολυσύχναστο μέρος, είναι μία από τις ελάχιστες καλές επιλογές που μπορείς να κάνεις στην γειτονιά για να φάς καλά. Οι τιμές τους είναι καλές, το σέρβις τους εξαιρετικό και το ύφος, πλέον, ευχάριστα χαλαρό.

2017

Ο χώρος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος και άνετος. Μεγάλος πολύ, καθαρός, ωραίος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ευγενικοί όλοι τους. Ήταν διακριτικά εκεί και όταν έπρεπε, ενεργούσαν. Άλλαζαν το νερό, μάζευαν τα πιάτα κλπ. Δεν χρειαζόταν να τους φωνάξεις. Ήταν εκεί. Μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση.

Στην αρχή μας έφεραν ένα πανεράκι με ψωμί λευκό και μαύρο, λάδι, ξύδι, πάστα ελιάς με ελιές, νερό σε μπουκάλι δικό τους και σφηνάκι τσίπουρο. Επειδή ήμασταν δύο άτομα που δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα, πήραμε μία σαλάτα πράσινη με gojiberries, cranberries, τυρί τριμμένο και ξηρούς καρπούς. Πολύ ωραία, μεγάλη και ευπαρουσίαστη. Από κυρίως μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες baby και πολύ ωραία σάλτσα. Το κρέας μαλακό και νόστιμο. Το προτείνω ως πιάτο. Μισό λίτρο ξηρό κόκκινο κρασί και από έδεσμα ένα γλυκό με βάση το γιαούρτι και φρούτα το οποίο ήταν πολύ ελαφρύ και ωραίο. Δεν δοκιμάσαμε πολλά αλλά ότι μας έφεραν, άξιζε. Στο τέλος κέρασμα μαστίχα σε ένα σφηνάκι με νερό.

Όλα ήταν πολύ προσεγμένα. Το κυρίως που πήραμε ήταν στα 11 ευρώ. Η σαλάτα στα 8,5 (έχει και πιο φθηνές), το μισό λίτρο στα 6 ευρώ και το γλυκό γύρω στα 5,5 ευρώ. Φτηνό δεν το λες. Αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη την περιοχή, τον χώρο και την εξυπηρέτηση. Εν ολίγοις θα ξαναπάω. Δεν το προτείνω αν θέλετε κάτι πιο απλό και φτηνό. Μπορείτε να βολευτείτε σε αυτή την περίπτωση με κάποια ταβέρνα. Γενικά το συστήνω και ως χώρο και ως γεύση και εξυπηρέτηση.

2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί πήγαμε την εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά, προσκεκλημένοι φίλων.
Στα κεντρικά φανάρια της Ν. Ερυθραίας, ερχόμενος από Κηφισιά, στρίβετε αριστερά και ψάχνετε να παρκάρετε. Το μαγαζί είναι στην επόμενη γωνία.
Βρήκαμε εύκολα να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε ένα από τα κάθετα στενά και επειδή η ώρα ήταν μετά τις 9μμ. δε χρειάστηκε να βάλουμε κάρτα στάθμευσης.

Η εξωτερική διακόσμηση ήταν όμορφη, με λευκά φωτάκια σε όλες τις πρασινάδες και κάλυπτε όλη τη γωνία του μαγαζιού. Η εσωτερική διακόσμηση είναι βιομηχανικού στυλ. Μπαίνοντας μέσα, μου δόθηκε η εντύπωση μεγάλης εγγύτητας των τραπεζιών αλλά προχωρώντας προς το τραπέζι μας στο βάθος, ήταν καλύτερα τα πράγματα. Κοντά στην είσοδο, υπάρχει ο χώρος του παντοπωλείου, με τα εκθέματα να είναι σε ανοιχτόχρωμα ξύλινα ράφια και πάγκους. Το τραπέζι που καθίσαμε χωριζόταν από το διπλανό με μια σιδερένια σκαλιέρα με μπουκάλια ποτών.

Από εκεί που καθίσαμε είχαμε θέα στους χώρους της κουζίνας και στην κινητικότητα της. Οι σερβιτόροι μας ήταν βιαστικοί και αμίλητοι. Δεν ανταλλάξαμε λέξη, εκτός από την επιλογή του κρασιού. Με το κουβέρ ήρθε στο τραπέζι καλαθάκι με μαύρο ψωμί και ελιές, καθώς και νερό βρύσης.

Για αρχή πήραμε παστουρμαδοπιτάκια, που μας είπαν οι φίλοι μας ότι ήταν το highlight του καταστήματος. Μας έφεραν 3 κομμάτια για 4 άτομα και ασχοληθήκαμε αρκετή ώρα να τα κόβουμε και να τα μοιράζουμε. Ως γεύση ήταν καλά και όχι τόσο παστουρμαδομυρωδάτα όσο περίμενα. Και αυτό ήταν καλό, διότι ο ένας μας δεν τρώει παστουρμά αλλά το έφαγε χωρίς να το καταλάβει.
Παραγγείλαμε ακόμα τα πιτάκια ημέρας με κιμά και στάκα, επίσης 3 κομμάτια, που ήταν καλά και αυτά. Άλλος τεμαχισμός εκεί...

Στη συνέχεια, πήραμε τη σαλάτα με την κινόα, αλλά είχε πάρα πολύ λεμόνι, ακόμα και για τα γούστα τα δικά μου που αγαπώ τα λεμονάτα. Αφήσαμε σχεδόν το 1/3. Για τη μέση πήραμε επίσης το ριζότο με μανιτάρια. Σκέτη απογοήτευση ήταν! Είχε αρκετό σκόρδο, που εμένα δε με πείραξε αλλά ενόχλησε γευστικά τους υπόλοιπους. Δυστυχώς όμως το ρύζι ήταν ανεπίτρεπτα "ζωντανό", ήθελε λίγο ακόμα. Κρίμα!

Ο φίλος μας δεν πήρε κυρίως πιάτο αλλά προτίμησε δικά του παστουρμαδοπιτάκια. Η γυναίκα του πήρε το πιάτο του σολωμού που ήρθε με λαχανικά και οι υπόλοιποι 2 πήραμε τα χοιρινά φιλετάκια. Τα δικά μου ήταν ένα μεγαλούτσικο κομμάτι και 2 μικρά, που ήρθαν καμένα. Καμία ιδιαίτερη γεύση. Συνοδεύτηκαν από μικρές οβάλ πατάτες ψημένες με τη φλούδα τους, που το μαύρο τους χρώμα με απέτρεψε να τις φάω. Απλώς δοκίμασα ένα κομμάτι για να δω πώς είναι. Απογοήτευση και τα φιλετάκια!
Το κρασί μας ήταν κόκκινο, το διάλεξε ο φίλος μας.
Είχα την αίσθηση, όλο το βράδυ, του αφηρημένου προσωπικού. Σαν να περίμεναν κάτι ή κάποιον, αλλά δεν ερχόταν και έπρεπε να κάνουν πράγματα μόνοι τους, χωρίς επίβλεψη. Μπορεί να έκανα λάθος και συγχωρέστε με αλλά έτσι το εξέλαβα.
Για το συνολικό λογαριασμό δε γνωρίζω επειδή πλήρωσαν οι φίλοι μας.
Πριν το λογαριασμό, δεν ήρθε κανένα κέρασμα.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά φεύγοντας, η επωδός του συνοδού μου ήταν "μια χαρά τρώμε σπίτι μας, τι θες τις δοκιμές;"

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Σάββατο βράδυ (13/02/2016) αποφασίσαμε με τον φίλο μου να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο έπειτα από την παρότρυνση μιας φίλης. είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση. όταν φτάσαμε στο εστιατόριο κατά τις 22:00 είχε λίγες παρέες αλλά μέσα σε λίγα λεπτά το μαγαζί είχε γεμίσει.

Στο χώρο κυριαρχεί κυρίως το βιομηχανικό στυλ με μοντέρνες αλλά και παραδοσιακές λεπτομέρειες. Στο μπροστινό μέρος υπάρχει ένα μικρό μπακάλικο στο οποίο μπορείς να αγοράσεις προϊόντα που έχεις δοκιμάσει στο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση και το σέρβις ήταν εξαιρετικά και η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικότατη και πρόθυμη να μας λύσει την όποια απορία. Για το καλωσόρισμα μας ήρθε ψωμί μαύρο, 2 είδη αλλαντικών και τυριών, ελιές καθώς και από ένα ποτήρι τσίπουρο, το οποίο σε εμάς φάνηκε αρκετά βαρύ. στο τραπέζι υπήρχε λαδόξιδο και χοντρό αλάτι Μάνης αλλά και δροσερό νερό το οποίο ανανεωνόταν αμέσως.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

- Σχαροτύρι από τα Χανιά σαγανάκι. το οποίο σερβίρετε μέσα σε πίτα με βασιλικό και ψητές ντομάτες. πολύ νόστιμο και με ιδιαίτερη γεύση παρόλη την απλότητα του πιάτου. (7,00€)

-Σαλάτα Σφακιανά παξιμάδια με τριμμένη ντομάτα. κρέμα φέτας και κάπαρη. κανονική μερίδα, ούτε μεγάλη ούτε μικρή και πολύ δροσερή. (7,00€)

-Χοιρινό κοντοσούβλι με ψαρονέφρι. το οποίο έρχεται μαζί με την σούβλα του και έχει 3 μέτρια προς μεγάλα κομμάτια και συνοδεύετε με πατάτες τηγανητές, πιτούλες και πικάντικο γιαούρτι (που επειδή δεν μας αρέσουν πολύ τα πικάντικα δεν το δοκιμάσαμε). αλλά το ψαρονέφρι ήταν μαλακό και πολύ νόστιμο. οι πατάτες και οι πίτες όχι κάτι το ιδιαίτερο. (13,00€)

-Στριφτάρια με καπνιστή πανσέτα. ένα πιάτο Αρκετά νόστιμο, με ιδιαίτερη γεύση καθώς υπερτερεί η αίσθηση της καπνιστής πανσέτας, που για μένα ήταν λίγο πιο έντονη απ όσο θα ήθελα γιαυτό και δεν με ενθουσίασε τόσο αυτό το πιάτο. αλλά κατά τ άλλα ένα εύγευστο πιάτο. (9,00€)

-2 ποτήρια λευκό κρασί χύμα, το οποίο μας άρεσε πολύ. (3€/ποτήρι)

συνολικά ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 45-46 € μαζί με κρασί χωρίς γλυκό. θα ήθελα να το ξαναεπισκεφτώ καθώς η συνολική εντύπωση που μας άφησε ήταν κυρίως θετική.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Σάββατο νωρίς το βράδυ, γύρω στις 20:00 και με κράτηση μόλις 20' λεπτά νωρίτερα επισκεφθηκαμε δυο άτομα το μαγαζι. Η κοπέλα στο τηλέφωνο που κάναμε για την κράτηση ήταν ευγενέστατη και μας πληροφόρησε ότι είχε τραπέζι αλλά μέχρι τις 22:00.

Φτάσαμε στο μαγαζί το οποίο ειναι πολύ μεγάλο και ήταν άδειο. Μας έκανε εντύπωση λόγω του ότι η κοπέλα μας είπε ότι το τραπέζι μας θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 22:00. Πραγματικά όμως μέχρι την ωρα που φύγαμε είχε σχεδόν γεμίσει.

Ο χώρος καλαίσθητος, ευρύχωρος σε βιομηχανικό στιλ και με πάνω όροφο. Κυριαρχει το ξύλο και το μέταλλο. Στο μπροστινό μέρος υπάρχει ένας χώρος που λειτουργεί σαν παντοπωλείο και μπορεί κανείς να αγοράσει τα προιοντα που εχει γευθεί στο εστιατόριο. Υπάρχει πληθώρα ελληνικών προϊόντων μικρών παραγωγών.
Παραγγείλαμε μια ελληνική σαλάτα (8€) με ντοματίνια, ξινοτύρι και πιτουλες αρκετά καλη, πιτάκια με τουλουμοτυρι (6€) και μαρμελάδα ντομάτας πραγματικά εξαιρετικά έμοιαζαν με αφράτα λουκουμαδακια.

Για κυρίως ενα μοσχαρίσιο μπέργκερ με μετσοβονε και προσούτο Ευρυτανίας (13€) γευστικότατο αφράτο μπιφτέκι σωστά ψημένο, με πλούσια τα υλικά του, πατατούλες τραγανές και με μια δίκη τους κέτσαπ φανταστική. Στριφταρια με πανσέτα, ντοματίνια, γραβιέρα και αυγό ( η ελληνική εκδοχή της καρμπονάρα 9€) αρκετά καλά, τεράστια μερίδα ( σε σαλατιέρα) με πλούσια και εδώ όλα τα υλικά αλλά πολύ λιπαρή.

Στο τέλος είχαν μείνει στον πάτο του πιάτου δυο δάχτυλα λάδι. Για επιδόρπιο πήραμε το μοναδικό σοκολατένιο γλυκό του καταλόγου μιας και είμαστε λάτρεις της σοκολάτας. Σοκολατένιες αυγοφετες με παγωτό βανιλια Μαδαγασκάρης (6€) αν και απλό πιάτο ήταν νόστιμο και το παγωτό φανταστικό. Ωστόσο έχω τους ενδοιασμούς μου αν ταιριάζει σαν επιδόρπιο σε μεζεδοπωλείο, ίσως θα ήταν προτιμότερο για πρωινό ή για brunch. Ήπιαμε ενα ποτήρι κρασί και μια μπυρα και πληρώσαμε 49€.

Το σέρβις ήταν ικανοποιητικό, ευγενικά και χαμογελαστά παιδια, χωρις υπερβολές.
Γενικώς φάγαμε καλά και θα επισκεπτόμασταν ξανά το μαγαζί, ίσως με μεγαλύτερη παρέα για να μπορούμε να αξιοποιήσουμε καλύτερα την ποικιλία του καταλόγου.