Μεζεδο-παντοπωλείο με μοντέρνα οπτική ελληνικών τοπικών γεύσεων

Το μεζεδοπωλείο μας λειτουργεί από Δευτέρα ως Κυριακή 13:00-01:00 και το παντοπωλείο μας από τις 09:00!!

Παροχές για ΑμεΑ
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

18 Ιούλ 2017

Είναι η πρώτη κριτική που κάνω και ξεκινώ με το εστιατόριο Έργον στην Ν. Ερυθραία.

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο πριν από 2 μέρες, παρέα 6 ατόμων.
Για τους 4 ήταν η πρώτη φορά αλλά σίγουρα όχι και η τελευταία.
Το πρώτο πράγμα που αντικρίζει κανείς μπαίνοντας στο μαγαζί είναι ένα αρκετά μεγάλο και προσεγμένο παντοπωλείο όπου μπορεί κάποιος να βρει προϊόντα από όλα σχεδόν τα μέρη της Ελλάδος.

Αφού πρώτα μας ρώτησαν αν καπνίζουμε γιατί όπως μας είπαν δεν επιτρέπουν(και μπράβο τους)το κάπνισμα μέσα στο εστιατόριο(ήταν κλειστές οι πόρτες και λειτουργούσε το κλιματιστικό λόγω καύσωνα), μας οδήγησαν στο τραπέζι μας.
Για καλωσόρισμα μας έφεραν από ένα σφηνάκι τσίπουρο, ποικιλία από ελιές και ένα άλειμμα με βάση το γιαούρτι.
Μέτα από αρκετή ώρα μελέτης παραγγείλαμε τα εξής:
- Πράσινη σαλάτα με cranberries, gojiberries και μια απίθανη sauce. Πολύ καλή, μεγάλη ποσότητα και δροσερή.

- Σουτζουκάκια Θεσ/νικης. Πολύ ωραίο κρέας, μου θύμισε περισσότερο κεμπάπ.

- Ριζότο μανιταριών με γραβιέρα Κρήτης και λάδι τρούφας. Ειλικρινά το καλύτερο ριζότο που έχω φάει στη ζωή μου!! Το ρύζι να κρατάει όσο πρέπει, το λάδι τρούφας στην ποσότητα που έπρεπε!!

- Πήραμε το πιάτο ημέρας που ήταν ένα ολόφρεσκο λαυράκι με φάβα και λαχανικά. Πάρα πολύ καλό

- Κριθαράκι θαλασσινών. Ωραίο πιάτο, ίσως να του έλειπε κάτι άλλα σε γενικές γραμμές ήταν καλό.

-Σουβλάκι σολομού με flakes λαχανικών. Πραγματικά δεν πίστευα ποτέ πως μιλούσα με τόσο κολακευτικά λόγια για τον σολομό. Εξαιρετικό ψήσιμο και με μια γλυκοπικάντικη μαρινάδα κόλαση!!

- Φρέσκο ψάρι ημέρας(τσιπούρα). Όντως φρεσκότατη καλοψημένη και ολόκληρη, αφού σερβίρεται όπως είναι και συνοδεύεται από ζεστά χόρτα.
Έπειτα από προτροπή του υπευθύνου του καταστήματος ήπιαμε χύμα λευκό κρασί το οποίο πράγματι ήταν πολύ καλό

Στο τέλος με το λογαριασμό μας κέρασαν υποβρύχιο μαστίχας. Για όλα τα παραπάνω πλήρώσαμε περίπου 100 ευρώ με απόδειξη!
Θεωρώ πως άξιζε και το τελευταίο ευρώ και σύντομα θα το επισκεφθούμε ξανά για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα.

10 Ιαν 2017

Ο χώρος είναι πολύ όμορφα διακοσμημένος και άνετος. Μεγάλος πολύ, καθαρός, ωραίος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ευγενικοί όλοι τους. Ήταν διακριτικά εκεί και όταν έπρεπε, ενεργούσαν. Άλλαζαν το νερό, μάζευαν τα πιάτα κλπ. Δεν χρειαζόταν να τους φωνάξεις. Ήταν εκεί. Μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση.

Στην αρχή μας έφεραν ένα πανεράκι με ψωμί λευκό και μαύρο, λάδι, ξύδι, πάστα ελιάς με ελιές, νερό σε μπουκάλι δικό τους και σφηνάκι τσίπουρο. Επειδή ήμασταν δύο άτομα που δεν πεινούσαμε ιδιαίτερα, πήραμε μία σαλάτα πράσινη με gojiberries, cranberries, τυρί τριμμένο και ξηρούς καρπούς. Πολύ ωραία, μεγάλη και ευπαρουσίαστη. Από κυρίως μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες baby και πολύ ωραία σάλτσα. Το κρέας μαλακό και νόστιμο. Το προτείνω ως πιάτο. Μισό λίτρο ξηρό κόκκινο κρασί και από έδεσμα ένα γλυκό με βάση το γιαούρτι και φρούτα το οποίο ήταν πολύ ελαφρύ και ωραίο. Δεν δοκιμάσαμε πολλά αλλά ότι μας έφεραν, άξιζε. Στο τέλος κέρασμα μαστίχα σε ένα σφηνάκι με νερό.

Όλα ήταν πολύ προσεγμένα. Το κυρίως που πήραμε ήταν στα 11 ευρώ. Η σαλάτα στα 8,5 (έχει και πιο φθηνές), το μισό λίτρο στα 6 ευρώ και το γλυκό γύρω στα 5,5 ευρώ. Φτηνό δεν το λες. Αλλά πρέπει να λάβουμε υπόψη την περιοχή, τον χώρο και την εξυπηρέτηση. Εν ολίγοις θα ξαναπάω. Δεν το προτείνω αν θέλετε κάτι πιο απλό και φτηνό. Μπορείτε να βολευτείτε σε αυτή την περίπτωση με κάποια ταβέρνα. Γενικά το συστήνω και ως χώρο και ως γεύση και εξυπηρέτηση.

08 Ιαν 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί πήγαμε την εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά, προσκεκλημένοι φίλων.
Στα κεντρικά φανάρια της Ν. Ερυθραίας, ερχόμενος από Κηφισιά, στρίβετε αριστερά και ψάχνετε να παρκάρετε. Το μαγαζί είναι στην επόμενη γωνία.
Βρήκαμε εύκολα να αφήσουμε το αυτοκίνητο σε ένα από τα κάθετα στενά και επειδή η ώρα ήταν μετά τις 9μμ. δε χρειάστηκε να βάλουμε κάρτα στάθμευσης.

Η εξωτερική διακόσμηση ήταν όμορφη, με λευκά φωτάκια σε όλες τις πρασινάδες και κάλυπτε όλη τη γωνία του μαγαζιού. Η εσωτερική διακόσμηση είναι βιομηχανικού στυλ. Μπαίνοντας μέσα, μου δόθηκε η εντύπωση μεγάλης εγγύτητας των τραπεζιών αλλά προχωρώντας προς το τραπέζι μας στο βάθος, ήταν καλύτερα τα πράγματα. Κοντά στην είσοδο, υπάρχει ο χώρος του παντοπωλείου, με τα εκθέματα να είναι σε ανοιχτόχρωμα ξύλινα ράφια και πάγκους. Το τραπέζι που καθίσαμε χωριζόταν από το διπλανό με μια σιδερένια σκαλιέρα με μπουκάλια ποτών.

Από εκεί που καθίσαμε είχαμε θέα στους χώρους της κουζίνας και στην κινητικότητα της. Οι σερβιτόροι μας ήταν βιαστικοί και αμίλητοι. Δεν ανταλλάξαμε λέξη, εκτός από την επιλογή του κρασιού. Με το κουβέρ ήρθε στο τραπέζι καλαθάκι με μαύρο ψωμί και ελιές, καθώς και νερό βρύσης.

Για αρχή πήραμε παστουρμαδοπιτάκια, που μας είπαν οι φίλοι μας ότι ήταν το highlight του καταστήματος. Μας έφεραν 3 κομμάτια για 4 άτομα και ασχοληθήκαμε αρκετή ώρα να τα κόβουμε και να τα μοιράζουμε. Ως γεύση ήταν καλά και όχι τόσο παστουρμαδομυρωδάτα όσο περίμενα. Και αυτό ήταν καλό, διότι ο ένας μας δεν τρώει παστουρμά αλλά το έφαγε χωρίς να το καταλάβει.
Παραγγείλαμε ακόμα τα πιτάκια ημέρας με κιμά και στάκα, επίσης 3 κομμάτια, που ήταν καλά και αυτά. Άλλος τεμαχισμός εκεί...

Στη συνέχεια, πήραμε τη σαλάτα με την κινόα, αλλά είχε πάρα πολύ λεμόνι, ακόμα και για τα γούστα τα δικά μου που αγαπώ τα λεμονάτα. Αφήσαμε σχεδόν το 1/3. Για τη μέση πήραμε επίσης το ριζότο με μανιτάρια. Σκέτη απογοήτευση ήταν! Είχε αρκετό σκόρδο, που εμένα δε με πείραξε αλλά ενόχλησε γευστικά τους υπόλοιπους. Δυστυχώς όμως το ρύζι ήταν ανεπίτρεπτα "ζωντανό", ήθελε λίγο ακόμα. Κρίμα!

Ο φίλος μας δεν πήρε κυρίως πιάτο αλλά προτίμησε δικά του παστουρμαδοπιτάκια. Η γυναίκα του πήρε το πιάτο του σολωμού που ήρθε με λαχανικά και οι υπόλοιποι 2 πήραμε τα χοιρινά φιλετάκια. Τα δικά μου ήταν ένα μεγαλούτσικο κομμάτι και 2 μικρά, που ήρθαν καμένα. Καμία ιδιαίτερη γεύση. Συνοδεύτηκαν από μικρές οβάλ πατάτες ψημένες με τη φλούδα τους, που το μαύρο τους χρώμα με απέτρεψε να τις φάω. Απλώς δοκίμασα ένα κομμάτι για να δω πώς είναι. Απογοήτευση και τα φιλετάκια!
Το κρασί μας ήταν κόκκινο, το διάλεξε ο φίλος μας.
Είχα την αίσθηση, όλο το βράδυ, του αφηρημένου προσωπικού. Σαν να περίμεναν κάτι ή κάποιον, αλλά δεν ερχόταν και έπρεπε να κάνουν πράγματα μόνοι τους, χωρίς επίβλεψη. Μπορεί να έκανα λάθος και συγχωρέστε με αλλά έτσι το εξέλαβα.
Για το συνολικό λογαριασμό δε γνωρίζω επειδή πλήρωσαν οι φίλοι μας.
Πριν το λογαριασμό, δεν ήρθε κανένα κέρασμα.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά φεύγοντας, η επωδός του συνοδού μου ήταν "μια χαρά τρώμε σπίτι μας, τι θες τις δοκιμές;"