SAFE HOUSE

Cafe - Restaurants

Λεωφόρος Διονύσου & Βακχών, Διονυσος [Χάρτης]

Cafe - Restaurants - Διόνυσος, Αθήνα

Café Bar Restaurant στο μέσον του πουθενά, κυριολεκτικά μέσα στη φύση, γεγονός που είναι από τα μεγάλα συν. Πιθανολογώ ότι αποτελεί μια πολύ καλή λύση και επιλογή για τους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής, καθώς οι προτάσεις για έξοδο είναι ελάχιστες! Γενικά το μαγαζί συγκεντρώνει πολύ νεαρό κόσμο που πληθαίνει όσο περνάει η ώρα.

Πέρα από το φυσικό περιβάλλον που από μόνο του αποτελεί κατά τη γνώμη μου ισχυρό κίνητρο, ο χώρος του μαγαζιού είναι αρκετά όμορφος, απλός, σικάτος και προσεγμένος. Κυριαρχεί η πέτρα και το ξύλο και υποθέτω ότι και το χειμώνα θα είναι πολύ όμορφα στο εσωτερικό του.

Πήγαμε 2 άτομα μια αρκετά όμορφη καλοκαιρινή βραδιά του Αυγούστου. Στον εξωτερικό χώρο έχει τραπεζάκια και καναπέδες αλλά και κάποιους πάγκους και ψηλά σκαμπό που τα βγάζει αργότερα προς το βραδάκι που μετατρέπεται το μαγαζί περισσότερο σε bar. Ο χαμηλός φωτισμός και τα ρεσό κάνουν την ατμόσφαιρα όμορφη και πολύ ρομαντική.
Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, ευγενική και πολύ φιλική.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό από το πρωί και προσφέρει από καφέ, αναψυκτικό, ελαφρύ φαγητό (σνακ, σαλάτες, μπρουσκέτες κλπ) μέχρι γλυκό, ποτά, κοκτέιλς και 4-5 πιάτα για φαγητό κυρίως ζυμαρικά, εξαιρετική πίτσα, πατάτες country σε 2-3 διαφορετικές εκδοχές κ. ά.

Εμείς προτιμήσαμε:
- 1 μπρουσκέτες με ντομάτα, δροσερές και τραγανές
- 1 πένες με ντομάτα και λαχανικά, πλούσιο, νόστιμο και χορταστικό πιάτο
- 1 φαρφάλες με τόνο που δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα.

Στα συν:
- το νερό που ανανεωνόταν συνεχώς
- η πολύ ωραία μουσική που ανέβασε κάποια στιγμή τους ρυθμούς όσο προχωρούσε το βράδυ
- η τέχνη του τραπεζιού και η διακόσμηση

Γενικά το φαγητό με τις λίγες γευστικές προτάσεις είναι ικανοποιητικό και αξιοπρεπές και οι τιμές σχετικά ικανοποιητικές.

Cafe - Restaurants - Διόνυσος, Αθήνα

Hρθε η ωρα και ο καιρος να διορθωσω μια ιεροσυλια που εχω διαπραξει. Όταν πρωτοανοιξε το safehouse εκτυλιχθηκαν σκηνες α λα Euro από εξαλλους Διονυσιωτες, μεθυσμενους από χαρα, να τρεχουν γυμνόστηθοι στη Διονυσου και να φωναζουν «ΕΕΕ ΟΟΟ μπηκαμε επιτελους και μεις στον πολιτισμο». Γιατι όταν ζεις σε μια περιοχη με κοινωνικη ζωη πιο ανυπαρκτη και από του γνωστου γαλατικου χωριου του Αστεριξ, το ανοιγμα μιας καφετεριας είναι πιο κοσμοιστορικο γεγονος από τη βυθιση του Σαμινα.

Μεταξυ μας, σε μια περιοχη τοσο διψασμενη για κοινωνικη ζωη, και η παραγκα του Καραγκιοζη να στηνοταν, εμεις παλι χαρουμενοι θα ημαστε. Ξερεις τι ειναι να πρεπει να κανεις τουλαχιστον 5 χιλιομετρα για να πιεις εναν αξιοπρεπη καφε? Ελα, ομως, που ανοιξε το Safe House απο ενα νεο παιδι, τον Φιλωτα Παπαδακο, το οποιο ειναι η πλεον αρτια επιλογη για τη συγκεκριμενη περιοχη, και ηρθε και εγινε ενα με το τοπιο.

Αυτο ειναι να το παραδεχεσαι στον ιδιοκτητη, μεγαλο μυαλο και μεγαλο οραμα ο ανθρωπος. Πηρε ενα χωρο αδιαφορο και σε κατασταση αποσυνθεσης και δημιουργησε ενα διαμαντακι. Αυτο, και το γεγονος οτι δε σταματα ποτε να ψαχνεται, να επεκτεινεται και να βελτιωνεται. Μενω σε αποσταση 3 λεπτων και τοσα χρονια το βλεπω να αλλαζει, να ομορφαινει και να μεγαλωνει. Και αυτο απο μονο του δειχνει αγαπη για το χωρο του και μερακι για τη δουλεια του. αφου δεν εχει καμια αναγκη για αλλαγες, δεδομενου οτι ειναι το απολυτο μονοπωλειο σε πολυ μεγαλη ακτινα.

Οσον αφορα στο χωρο, η πολυ περιγραφικη Uncook στην κριτικη της δινει πολυ καλα μια γενικη εικονα. Πραγματι ειναι ενας πολυ μεγαλος, μακροστενος χωρος, χωρισμενος διακριτικα σε 4 υποχωρους. Τα επιπλα εχουν εξαιρετικα μεγαλη ποικιλια, απο καναπεδες και ψηλα σκαμπο, μεχρι καρεκλες, υποποδια δερματινα ή και πολυθρονες απο κορμους δεντρων. Το ιδιο και τα τραπεζια, εχει οτι μπορεις να φανταστεις, απο μοναστηριακα και σταντ μεχρι τις πιο παλαβες αυτοσχεδιες ξυλινες κατασκευες. Αυτη η απιθανη ποικιλομορφια, σε συνδυασμο με το ξυλο και την πετρα που κυριαρχουν απολυτα στο χωρο, σου δινει την αισθηση οτι εισαι σε σαλε στην Αραχωβα, ή σε καταφυγιο στον Ολυμπο.

Βεβαια, αυτη την αισθηση υποβοηθα εντονα το ατελειωτο δασος που το περιβαλλει, ο τεραστιος χωρος σταθμευσης μπροστα και το βουνο που ορθωνεται απο πανω του. Αν θελετε την ολοκληρωμενη εμπειρια χειμερινης εξορμησης, περαστε για ενα ζεστο Δεκεμβρη-Γεναρη. Θα πινετε τον καφε σας μεσα στο χιονισμενο τοπιο, οσοι φιλοι μου το εχουν δει εχουν μεινει εκθαμβοι. Εμεις εδω το εχουμε συνηθισει και δε μας κανει πια αισθηση, αλλα ειναι πραγματικα πολυ ομορφη εικονα. Επισης, τα 3 τζακια-ξυλοσομπες που εχει το μαγαζι και καινε στο φουλ δεν ειναι κατι που βρισκεις σε ολες τις καφετεριες.

Ενα θεματακι το εχουν με το τσιγαρο, αν και πλεον δεν ειναι τοσο αποπνικτικη η ατμοσφαιρα οσο παλιοτερα, ισως βελτιωσαν τον εξαερισμο. Κατα τα αλλα ολο το μαγαζι ειναι πεντακαθαρο, η μουσικη χαμηλα, ενω το αγαπημενο μου στοιχειο απο τον πρωτο κιολας καιρο λειτουργιας του ειναι το καλαθι με ειδη προσωπικης υγιεινης και καλλωπισμου στις τουαλετες. Λακ για τα μαλλια, μαντηλακια, αποσμητικα, μπατονετες, χιλια δυο αλλα, και τι δεν εχει εκει στη διαθεση των πελατων. Πολυ χαριτωμενη κινηση και απιστευτα πρακτικη.

Η εξυπηρετηση γινεται απο νεα παιδια που γενικα ειναι ευγενικα, προθυμα και πολυ εξυπηρετικα. Παλιοτερα υπηρχαν καποιες καθυστερησεις, ειδικα στην κουζινα, που ηταν μαλλον παιδικες ασθενειες για τις οποιες και εμβολιαστηκαν. Πλεον ο χρονος αναμονης με το μαγαζι γεματο εχει μειωθει στο ελαχιστο.

Οσον αφορα στο μενου του, αυτο ειναι το αναμενομενο για το ειδος του μαγαζιου. Δεδομενου οτι το Safe House δεν ειναι εστιατοριο αλλα all day cafe snack bar, δεν εχεις τις ιδιες απαιτησεις με ενα οποιοδηποτε αμιγως χωρο εστιασης. Θα πας εκει για να χαλαρωσεις μετα τη δουλεια με ενα ποτηρι κρασι, να βρεις τουε φιλους σου και να περασετε καλα με μια κουπα καφε ή να χαζεψεις τον πεντακαθαρο καλοκαιρινο ουρανο με ενα απο τα πολυ εμπνευσμενα κοκτειλ του. Και, παρεμπιπτοντως, να τσιμπησεις και κατι. Δεν ειναι ομως χωρος που θα πας επι τουτου για φαγητο.

Η καρτα ειναι καμποση σε μηκος, με 10 ορεκτικα, (μπρουσκετες, πατατες, κλπ) που κυμαινονται σε τιμες μεταξυ 3.5-6€, 4 σαλατες στα 8€, 2 σουπες ≈6€, 4 πιατα παστα ≈8€, 6 πιτσες περι 6.5-9€, και καμια δεκαρια σαντουτσοειδη (μπριος, μπαγκετες, club... ) sta 2.5-6€. Aπο κει και περα εχει λιγες επιλογες σε κρασι σε ποτηρι περι 4-6€, φυαλες 20-22€ και καμια δεκαρια μπυρες 3.20-6.5€.

Τελος, εχει ολων των ειδων τα ροφηματα μιας κλασσικης καφετεριας σε νορμαλ τιμες (ενδεικτικα ζεστη σοκολατα 3.5€, cappuccino διπλος 3.80€, φυσικος χυμος 4€ κλπ), 4 γλυκα 4.5-7.5€ και, personal favourite, μια λιστα με καμια 35ρια cocktail στα 8.5€, που ειναι καπως υπερτιμολογημενα, αλλα αξιζουν για την πρωτοτυπια και την αψογη εκτελεση τους. Οσα εχω πιει ως τωρα, αξια.

Εμεις, στην τελευταια μας επισκεψη πηραμε τα εξης:

-Club Sandwich με κριτσανιστο μπεικον, … τις νοστιμοτερες country style τηγανιτες πατατες που δεν ξερω πως το καναν οι μπαγασες, αλλα ηταν τραγανες, καλυμμενες με μπαχαρικα, από τα οποια αναγνωριζεις εντονα παπρικα και εχουν δυνατη μπαρμπεκιου γευση, και ένα μπολακι σως με βαση μαγιονεζα-κετσαπ. (5€) Ελειπε όμως λιγο η υγρασια, η αναλογια ψωμι-μαγιονεζα ηταν σε βαρος της δευτερης. Μικρο το κακο, ευκολα διορθωσιμο.

-Σαλατα safehouse, με αναμικτες πρασιναδες, κοτοπουλο, ντοματινια, τριμμενο καροτο, μοτσαρελα και βινεγκρετ μελιου, μεσα σε φωλια από φυλλο κρουστας. (8€) Πολλες οι παρατηρησεις μου δυστυχως, και δεν αφορουν την παρουσιαση που ηταν υποδειγματικη. To κοτοπουλο παραψημενο, μαλλον σε φουρνο-κακη επιλογη για κοτοπουλο, με αποτελεσμα να στεγνωσει και να σκληρυνει.

Η βινεγκρετ που ελουζε τα υλικα δεν επαρκουσε για να βρεξει σωστα ολη τη σαλατα, και το αποτελεσμα είναι καπως στεγνο. Ευτυχως όμως που ηταν λιγη, γιατι ηταν τοσο γλυκια που νομιζα ότι τρωω γαλακτομπουρεκο με side σαλατα (συνεβαλε και το φυλλο σε αυτό). Η μοτσαρελα ηταν ωμα κομματια που δεν εδιναν τιποτα απολυτως στη γευση. Αν ημουν στη θεση τους θα τα πάναρα λιγο, ή θα αλλαζα το τυρι με καποιο κρεμωδες, όπως sour cream ή κατικι, για να δωσει γευση στο χειροτερο χαρακτηριστικο της σαλατας: το φυλλο. Θεοστεγνο, ελαφρως ψημενο σε αερα προφανως, χαλαει απιστευτα μια κατά τα αλλα φρεσκοκκομενη και με πολλες προοπτικες σαλατα. Δεν της εχει προστεθει ουτε λαδακι πριν το ψησιμο, ουτε καποιο μπαχαρικο, με αποτελεσμα η φωλια να είναι αυτό που ελειπε για να στεγνωσει τελειως. Μεσα σε μια τηγανισμενη τορτιγια θα εδειχνε τις γευσεις της πολύ καλυτερα, πιστευω

-Πιτσα safehouse, (9€) με σαλτσα ντοματας, μοτσαρελα, μανιταρια, πικαντικο σαλαμι, φρεσκια ροκα και λαδι τρουφας. Η ζυμη ηταν πολυ καλη, λεπτη και τραγανη, τα υλικα γενναιοδωρα και πολυ καλης ποιοτητας, ενω το σαλαμι ειχε ενα πολυ ενδιαφερον καψιμο. Ολα θα ηταν αψογα, αν δε καλυπτονταν ολες οι γευσεις απο το πολυ κακο λαδι τρουφας, που επειδη ηταν σε μεγαλη ποσοτητα, κατεστρεφε ολοσχερως το τελικο αποτελεσμα. Αυτο πιο πολυ σε λαδι μηχανης εφερνε γευστικα και ηταν κριμα, γιατι κατι τοσο μικρο εκανε τελικα μεγαλη γευστικη ζημια.

-Μπανοφι με μπαλα παγωτο (6.5€) με καλοδεμενη τραγανη βαση και λαχταριστο dulce de leche, ενα πολυ καλο γλυκο.

Μαλλον οι επιλογες μας ηταν ατυχεις, και ισως με αλλες επιλογες να ειχα βαλει 3 στη γευση. Δεν πειραζει, θελω να πιστευω οτι οι πραγματικα απο καρδιας προερχομενες παρατηρησεις μου θα ειναι εναυσμα για εναν τοσο προσαρμοστικο ανθρωπο να εξερευνησει νεες γευσεις για το μενου του. Εξαλλου αυτο το σκοπο εχουν οι κριτικες εν μερει, να δινουν ωθηση στους υπευθυνους καθε καταστηματος να βελτιωνουν τις οποιες ατελειες τους.

Οι τιμες ειναι σε καλα επιπεδα γενικα, αν και σε καποιες περιπτωσεις, οπως τα μακαρονια ή τα κοκτειλ εχουν ενα περιθωριο προς τα κατω, αλλα σιγουρα δεν ειναι σε σημειο ενοχλητικο. Ειδικα αν συνυπολογισουμε οτι ειναι η μοναδικη επιλογη σε ολη την περιοχη του Διονυσου, ειναι μαλλον προς τιμην τους που διατηρουν λογικες τις τιμες σε πραγματα οπως ο καφες (πακετο 1.70€ ολοι, μεγαλο πραμα! )

Παρολα τα μικροελαττωματα στο φαγητο, συνεχιζω να θεωρω το SafeHouse ενα εξαιρετικα αξιολογο χωρο που πετυχαινει 100% τον προορισμο του: να προσφερει μερικες ωρες ηρεμιας και χαλαρωσης στους θαμωνες του. Και οταν το επισκεφθειτε, πιειτε και ενα Strawberry lip και για μενα ε.

Cafe - Restaurants - Διόνυσος, Αθήνα

-Πάμε για εξερεύνηση... -Μα που να τρέχουμε πάλι... Ας πάμε κάπου πιο κοντά. --Όχι, θα πάμε για εξερεύνηση. Θέλω βρε παιδιά βουνό, κάπου να θυμίζει ορεινό καταφύγιο.

Κάπως έτσι αυτή την κρύα, παγωμένη Κυριακή, όπου ο ήλιος μας έδειχνε τα δόντια του, όπως η αρκούδα στην "Επιστροφή" ( φαβορί για το όσκαρ ο Leo ) και η θερμοκρασία ήταν 3 βαθμοί, ήρθε η στιγμή του Safe House, καταφύγιο δηλαδή όνομα και πράγμα.

Μόλις 15 χιλιόμετρα από τα σπίτια μας, κινήσαμε 3 άτομα με τα σκουφιά μας και τα κασκόλ ως το λαιμό, για το χιονισμένο βουνό της Πεντέλης αλλά από την πλευρά του Διόνυσου, αρκετά νωρίς, γύρω στις 4 το μεσημέρι, για καφέ, κους κους και ό, τι προκύψει, με την εντύπωση ότι νωρίς είναι.... θα βρούμε κι εμείς το κονάκι μας, δίπλα σε ένα από τα 3 τζάκια που διαθέτει.

Όμως, φευ, το μαγαζί είναι στέκι και η ιδέα μου δεν ήταν πρωτότυπη. Φουλ γεμάτο όλες τις ώρες από ότι καταλάβαμε. Ούτε για δείγμα να βολευτούμε κάπου. Ευτυχώς ο νεαρός επί της υποδοχής μας πρότεινε να περιμένουμε κάνα 10λεπτο και θα μας βόλευε στους μη καπνίζοντες, όπως του ζητήσαμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά κάτι το ξεχωριστό. Μακρόστενος, με 4 διαφορετικές αίθουσες συνεχόμενες, πολύβουος, με πέτρα και ξύλο, με μεγάλα μοναστηριακά τραπέζια, χαμηλό φωτισμό, διάκοσμο που θυμίζει ορεινό χωριό ή χιονοδρομικό, ζωντανή ατμόσφαιρα, δυνατή μουσική κι όμως πολύ χαλαρωτικός.

Αν σας αρέσει το βουνό, το κρύο και ο χειμώνας τότε είναι ο απόλυτος χώρος χαλάρωσης. 4 ώρες κάτσαμε εκεί και δεν λέγαμε να φύγουμε.

Έβαλα και το gps αλλά δεν χρειάστηκε τελικά. Ανεβαίνεις την Κηφισίας, πιάνεις Ελ. Βενιζέλου ( Νέα Ερυθραία ), συνεχίζεις όλο ευθεία περνώντας Καστρί και Εκάλη ( Λεωφ. Θησέως ) και κάνεις δεξιά στην πινακίδα που γράφει Διόνυσος - Νέα Μάκρη. Ανεβαίνεις τη Λεωφ. Διονύσου για 3 περίπου χιλιόμετρα και το συναντάς μπροστά σου στα δεξιά.

Έχει δικό του χώρο στάθμευσης και το χιονισμένο βουνό ξεπροβάλλει μπροστά σου καμαρωτό καμαρωτό!!

Είναι all day cafe - bar - restaurant και καλύπτει από καφέ, ροφήματα, πρωινό, γλυκά, σάντουιτς, σνακς, πίτσα, ζυμαρικά, ποτά και κοκτέιλ.

Οι τιμές του είναι κανονικές στα περισσότερα είδη και λίγο τσιμπημένες σε κάποια άλλα, π. χ. πώς να μου περάσει απαρατήρητο ότι ένα πιάτο ζυμαρικών είναι ακριβότερο από μια πίτσα ; Κι όμως εδώ η πίτσα που πήραμε κόστισε 7,50 ευρώ ( πολύ καλή τιμή ) αλλά όλα τα ζυμαρικά τους ( 5-6 στο σύνολο ) κοστίζουν 8 ευρώ ( εξωφρενικό ). Επίσης τα κοκτέιλ είναι γύρω στα 9 ευρώ ( άουτς ).

Εμείς πήραμε για αρχή για να ζεσταθούμε, ζεστές σοκολάτες, 2 κανονικές, 3,50 ευρώ η καθεμία, και μια ζεστή σοκολάτα τιραμισού, 4,80 ευρώ. Επίσης ένα εξαιρετικό μπανόφι, με πεντανόστιμη βάση μπισκότου και ακόμη πιο υπέροχη dulce di leche στα 5,50 ευρώ.

Μετά, ενθυμούμενη ότι κάνει και ωραία πίτσα και βλέποντας τις να παρελαύνουν μπροστά μας, έ είπαμε ας τσιμπήσουμε κι εμείς, και πήραμε την πίτσα με ζαμπόν, μπέικον και μανιτάρια η οποία όντως είναι πολύ καλή, νόστιμη, τραγανή, με πλούσια υλικά, καθόλου λιγωτική αλλά χορταστικότατη.

Επίσης πήραμε κι ένα κλαμπ σάντουιτς με κοτόπουλο, συνοδεία από πατάτες country και σως, στα 6 ευρώ, και αυτό επίσης ήταν καλό.

Σύνολο όλα μαζί 30 ευρώ, με απόδειξη κανονικά, δεν το λες κι άσχημα. Αν σκεφτείς ότι σε μια μεγάλη ακτίνα δεν υπάρχει άλλο ανάλογο μαγαζί, άρα θα μπορούσε να τσιμπήσει κι άλλο τις τιμές του, πιστεύω ότι το vfm είναι γενικά νορμάλ.

Στα συν, νεράκι που ανανεωνόταν συνεχώς, πολύ ωραία ατμόσφαιρα και σίγουρα μεγάλο ατού ο χώρος.

Στα πλην, ότι ο χώρος των μη καπνιζόντων ουσιαστικά καπνίζει και αυτός ( τα ρούχα μας μυρίζουν ακόμη χαχαχα ) και η κάποια σχετική αναμονή για να βρεις τραπέζι ( για τις μεγάλες παρέες η αναμονή αυξάνεται ).

Για όσους κινείστε στα βόρεια, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά τώρα που ο χειμώνας μπήκε για τα καλά, είναι ό, τι ωραιότερο για χαλαρά απογεύματα με όμορφη παρέα.

Cafe - Restaurants - Διόνυσος, Αθήνα

Ενα μαγαζί οπου θα κανεις μια σταση για να πιεις έναν ζεστό καφέ και τίποτα παραπάνω. Φημίζεται επίσης και για την πιτσα του.

Χωρίζεται σε 3 χώρους, παραδόξως εχει και χώρο για τους μη καπνίζοντες αλλα αυτο ειναι κατι που σε ξεγελάει. Θα μπορούσε άνετα να ονομαστεί και "τεκές". Δεν υπάρχει εξαερισμός, η ατμόσφαιρα ειναι αποπνικτική απο το τσιγάρο.

Μια αλλη παρατήρηση: στο διπλανό τραπέζι ήταν μια κυρία με ενα μικρό σκυλάκι οπου άρχισε να γαυγιζει και ο ένας σερβιτόρος της ζήτησε να το βγάλει εξω γιατι... ενοχλεί.
Το τσιγάρο ομως, τσιγάρο.