Το νέο κατάστημα Αθηναϊκόν άρχισε να λειτουργεί παράλληλα με το αδελφάκι του στη Θεμιστοκλέους από το 2013. Εκφράζει την Ελληνική-Μεσογειακή κουζίνα στην καλύτερη εκδοχή της, έχει τιμές προσιτές και απευθύνεται σ' ένα κοινό που αναζητάει αυθεντικές γεύσεις μακριά από φολκλόρ και παροδικές μόδες. Το Αθηναϊκόν είναι μια ιδέα που επιβιώνει στον χρόνο και ξέρει να μεταμορφώνεται.

Δευτέρα-Σάββατο 11:30-00:30 Κυριακή 11:30-19:30

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

20 Δεκ 2017

Τι να πει πλέον κάποιος για το " Αθηναϊκόν "....... παρελθόν με περγαμηνές, παρόν με εύστοχες γαστρονομικές προτάσεις και μέλλον πολλά υποσχόμενο!

Το εστιατόριο - μεζεδοπωλείο " Αθηναϊκόν " ξεκίνησε αρχικά από την οδό Σανταρόζα τη δεκαετία του 1930 (αναφέρεται και στα σουπλά) και μετέπειτα, τη δεκαετία του 1980, μετακόμισε στην οδό Θεμιστοκλέους, όπου γινόταν πανικός καθώς λίγα τα συναφή στέκια τότε. Η τελευταία έδρα του εστιατορίου στην οδό Μητροπόλεως ακολούθησε το ρεύμα της σύγχρονης εποχής, καθώς εδώ πρόκειται για ένα άκρως τουριστικό και πολύβουο πόστο στην καρδιά της πρωτεύουσας!

Η είσοδος με τις δύο ελιές και τη γυάλινη αυτόματη πόρτα μάς οδηγεί σε έναν τεράστιο χώρο που αμέσως κεντρίζει το ενδιαφέρον των θαμώνων. Προσωπικά, σε αυτό το μέρος με τραβάει ο χαμηλός φωτισμός σε συνδυασμό με το ξύλινο πάτωμα, τα καλλιτεχνικά πορτραίτα σπουδαίων ανθρώπων που τίμησαν την κουζίνα του ( αναφέρονται και στην αρχή του καταλόγου με το μενού) και οι όμορφοι κίονες περιμετρικά. Από κει και πέρα, οι διάφοροι διακριτικοί ορθογώνιοι καθρέφτες με τα ψηφιδωτά στοιχεία στους τοίχους, τα κομψά τραπέζια, η ξύλινη ψευδοροφή και ορισμένες ακόμη αρτίστικες λεπτομέρειες δημιουργούν μια ήρεμη και σεμνή ατμόσφαιρα, απόλυτα ταιριαστή με την αίγλη αυτού του μέρους. Οι κύριες τουαλέτες στο υπόγειο, όπου μπορεί κάποιος να πάει και με το ένα από τα δύο ασανσέρ, είναι εξίσου προσεγμένες, με τις γυναικείες να έχουν μια γλυκιά φιγούρα της 'Oντρεϊ Χέπμπορν!

Το σέρβις είναι άψογο και οι σβέλτοι και ευγενέστατοι σερβιτόροι με τις ριγέ ασπρόμαυρες ποδιές συχνά μας ρωτούσαν για τις εντυπώσεις μας. Στην ημιανοιχτή κουζίνα οι μάγειροι έδιναν και έπαιρναν με τις πεντακάθαρες μαύρες στολές και τα μαύρα σκουφάκια. Μας πληροφόρησαν ότι αρχηγός στην κουζίνα είναι ο σεφ ονόματι Αδαμίδης.

Ακούγονται διάφορα ελληνικά τραγούδια σε καλή ένταση.

Κυριακή μεσημέρι (03.12) παρέα τεσσάρων ατόμων επισκεφθήκαμε το "Αθηναϊκόν " προκειμένου να γευματίσουμε.

Παραγγείλαμε από τους στιβαρούς καταλόγους με το πλούσιο μενού τα εξής πιάτα:

Φρέσκα λαχανικά στη σχάρα (8,90). Πρόκειται για μια λευκή πιατέλα με κολοκύθια, πολύ νόστιμα μανιτάρια πλευρώτους, φοβερό φινόκιο, κόκκινη και κίτρινη πιπεριά και ντομάτα, συν κομψές πινελιές από μπαλσάμικο!

Σουτζουκάκια Σμυρνέικα (10,20 ), πιάτο με τέσσερα ζουμερά σουτζουκάκια που συνοδεύονται από πουρέ και μπόλικη κόκκινη σάλτσα. Ο πουρές με τη σάλτσα και τα μπαχαρικά του αποκτά μια άλλη αίσθηση!

Αρνάκι γάλακτος γάστρας με πατάτες, αρωματισμένο με δενδρολίβανο, χωρίς κόκκαλο (13,50). Σερβίρονται τρία στρογγυλά κομμάτια τρυφερού και εκλεκτού κρέατος με καφέ σάλτσα και κομματάκια δενδρολίβανου, πατατούλες, λίγα ντοματίνια και μια καλλιτεχνικά δοσμένη λωρίδα με λάδι και λίγο άνηθο.

Κοτόπουλο φιλέτο στη σχάρα (10,50), πρόκειται για δύο φιλέτα κοτόπουλου άψογα μαριναρισμένα που συνοδεύονται από τρία καλοσχεδιασμένα βουναλάκια πουρέ και φέτα λεμονιού! Το καρότο ζουλιέν βουτύρου και τις πατάτες τηγανιτές που περιγράφονται στον κατάλογο δυστυχώς δεν τα βρήκαμε.....

Συκώτι μοσχαρίσιο ψητό στη σχάρα (9,70), ένα πληθωρικό πιάτο που συνοδεύεται από ρύζι με λαχανικά, πατάτες τηγανιτές και πιπεριά Φλωρίνης. Το συκώτι ήταν σωστά ψημένο, ζουμερό και ευκολοχώνευτο!

Από τα γλυκά δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

Πανακότα με γάλα καρύδας και ποτό Μαλιμπού (4,50), σερβιρισμένο σε ποτήρι. Το γλυκό και το πιάτο χρωματίζονται από σιρόπι φράουλας. Ωστόσο, μιλάμε για ένα μέτριας γεύσης γλυκό.

Μπακλαβάς με φυστίκια Αιγίνης (4,20), ένα κοινό τριγωνικό κομμάτι συμπαθητικής γεύσης!

Σοκολατένιο νησί (6,70), με τραγανά φύλλα σοκολάτας με γκανάζ, παγωτό σοκολάτα και καραμελωμένα φυστίκια Αιγίνης σε σάλτσα λευκής σοκολάτας. Ουσιαστικά πρόκειται για μια αρκετά νόστιμη πολύ μικρή μερίδα γλυκού με γαρνιτούρα από τη λευκή σος και τρίμματα φιστικιού!!

Θα έλεγα ότι τα φαγητά σαφώς υπερτερούν σε γεύση. Στα γλυκά υπάρχουν ακόμη αρκετά περιθώρια βελτίωσης!

Στην αρχή μας ρώτησαν για το ψωμί. Πήραμε ψωμί για τα δύο άτομα μόνο. Πρόκειται για φέτες κοινού φρέσκου ψωμιού που συνοδεύεται από ντιπ πάστας ελιάς. Δεν χρεώνεται.

Για το εμφιαλωμένο νερό ερωτηθήκαμε. Επιλέξαμε το εμφιαλωμένο (2,50).
Ήπιαμε μια μπύρα FIX μαύρη (330ml) στα ΕΥΡΩ 3,50

To "Αθηναϊκόν" συγκεντρώνει όλα εκείνα τα στοιχεία για ένα ευχάριστο γεύμα και αποτελεί μια δοκιμασμένη στον χρόνο και σίγουρη λύση στο κέντρο της πόλης μας!

14 Ιουν 2017

Πρόλογος
Νοσταλγώ το παρελθόν, το οποίο δεν προσδιορίζεται χρονικά, αλλά είναι την περίοδο που η μόνη κρίση που με απασχολούσε ήταν η κρίση συνειδήσεως, για ανθρώπους που είχα πληγώσει-στεναχωρήσει.
Μένω και θα συνεχίσω να μένω προσκολλημένος εκεί και θα με απασχολούν μόνο προβλήματα του στυλ ''Αν ταΐσω τις κότες παντζάρια, θα βγουν απευθείας τα αυγά κόκκινα;'' Σε όσους αρέσω.
Κυρίως Θέμα
Η 110 Πτέρυγα Μάχης στη Λάρισα, αποτελεί πηγή αναμνήσεων για μένα. Εκεί μεγάλωσα, ανδρώθηκα, αγάπησα, πόνεσα, μάλωσα, έκλαψα, γρατζούνισα πρώτη φορά κιθάρα, έκανα φίλους – boys and girls – αδερφικούς. Με εκείνη την παρέα λοιπόν βρίσκομαι ανά τακτά διαστήματα. Κάτι σαν το story από την ταινία ‘’St’ Elmo’s fire’’, στο πιο χαλαρό βέβαια.

Η τελευταία συνάντηση σε φορτισμένη ατμόσφαιρα (rip Θοδωρής), έγινε στο κέντρο της πόλης. Πιο κέντρο δεν γίνεται. Μητροπόλεως, απέναντι από το ‘’Atenas Cervantes’’, έχει ανοίξει εδώ και λίγα χρόνια το μικρότερο αδερφάκι του ‘’Αθηναϊκόν’’. Γέννηση στη Σανταρόζα 1932, μεταφορά στη Θεμιστοκλέους 1985, νέα γεννητούρια στη Μητροπόλεως 2013. Όνομα πολύ βαρύ, ποιότητα εγγυημένη τουλάχιστον στον μεγάλο αδερφό, θαμώνες μεγάλοι Έλληνες της κάθε εποχής, κλασσική Ελληνική κουζίνα χωρίς πειράγματα και έξτρα τεχνοτροπίες.

Καθίσαμε και κλείσαμε γιατί ήμασταν και πολλοί, το κομμάτι στα δεξιά της εισόδου. Ο χώρος, φινετσάτος, καθαρός, φροντισμένος έως την παραμικρή λεπτομέρεια, ψηλοτάβανος, επιβλητικός, φωτεινός λόγω της τζαμαρίας αριστερά και δεξιά της επιβλητικής εισόδου στην πρόσοψη αλλά και των ανοιχτόχρωμων τοίχων, με μοντέρνα έργα γνωστού ζωγράφου στους τοίχους, βαριά ξύλινα τραπέζια, άνετες καρέκλες, καθρέφτες όλων των μεγεθών, συνδυασμό γυαλιού, μαρμάρου, δέρματος και ξύλου, συγκεντρώνει όλες τις φυλές που επισκέπτονται την πρωτεύουσα αλλά και άτομα της παλιάς και νέας Αθήνας.

Η εξυπηρέτηση, στο ύψος ενός τέτοιου μαγαζιού, άμεση, ευγενική, γίνεται από πολυπληθές προσωπικό ντυμένο ομοιόμορφα, με γνώση των υλικών των πιάτων και χαμόγελο, αλλά αγχωτική για εμάς διότι, είχαμε πάντα κάποιον σε απόσταση βολής από το τραπέζι μας, σχεδόν από πάνω μας. Αυτό σε άλλους αρέσει σε μένα δεν κόλλησε ή δεν κόλλησα εγώ καλύτερα, στο ύφος του μαγαζιού. Και αυτό γιατί σε κάποιες στιγμές, ένοιωσα ότι η πολυπληθής παρέα μας ενοχλούσε, την κατά τα άλλα αρκετή οχλαγωγία του μαγαζιού.
Κινηθήκαμε με κάποιες εξαιρέσεις σε θαλασσινό μενού, μιας και το ‘’Αθηναϊκόν’’ σου δίνει όλες τις επιλογές.

Στο τραπέζι έφθασαν μαζί με ωραίο μοσχοφίλερο, χαλούμι ψητό 3 τεμάχια, μαζί με ψητή ντομάτα, αρωματισμένα με λάδι και δυόσμο και κλασσικό σαγανάκι από κεφαλοτύρι αραγμένο πάνω σε φρυγανισμένο ψωμί εν είδει μπρουσκέτας. Πολύ καλή η γεύση και των 2 τυριών, τέλεια ψημένα, ωραία σχηματισμένη και όχι υπερβολική η κρούστα στο κεφαλοτύρι. Φαγώθηκαν ευχάριστα και άμεσα.
Σαλάτες η ομώνυμη, υπερπαραγωγή, με πρασινάδα, μανούρι, ντοματίνια, λιαστή ντομάτα, πιπεριά Φλωρίνης, κρουτόν και μια απαλή sauce μελιού. Ήταν ότι πιο δροσιστικό ήθελα, τη στιγμή που ήρθε το τραπέζι μας. Ωραία αρώματα και μυρωδικά, ένα επίπεδο πιο πάνω από την ρόκα με λάχανο και flakes παρμεζάνας, η οποία ήταν, παρ’ όλη τη sauce αγριοράπανου που είχε περαστεί η πρασινάδα, άνευρη, ελαφρώς άγευστη και πέρασε απαρατήρητη.
Φρέσκο καλαμάρι γεμιστό, ωραία ψημένο και αρωματισμένο με μυρωδικά που του έδιναν την απαραίτητη ένταση, γεμάτο με ντομάτα, πιπεριά και τυριά (κεφαλοτύρι, φέτα). Πιάτο καθ’ όλα αντάξιο της ιστορίας του εστιατορίου.
Μύδια κρασάτα, κλασικό πιάτο χωρίς να χρειάζεται τέχνη για να τα καταφέρεις, ωστόσο το φρέσκο ψωμί, έκανε αρκετές βυθίσεις.
Ριζότο μανιταριών με παρμεζάνα, ωραία χυλωμένο το ριζότο, 3 είδη ψιλοκομμένα μανιτάρια, ωραία αρώματα, ωραίες εντάσεις.
Κριθαρότο θαλασσινών με σχοινόπρασο και ντομάτα. Αρκετή η ποσότητα από γαρίδες καθαρισμένες, κομματάκια σουπιάς, μύδια και κυδώνι, επαγγελματικό το χύλωμα, πιάτο πολύ γεμάτο από υλικά, μοσχοβολούσε από τα μυρωδικά.
Χταπόδι που ζητήσαμε και το ζηλέψαμε από την περιγραφή τέλεψε, θεωρώ σφάλμα και λόγω ώρας (21:00) και λόγω μέρας (Σάββατον) για το επίπεδο του μαγαζιού.

Μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο και μαζί με 2 πιάτα κρεατικών, κάποιες επαναλήψεις των πιάτων μας και αρκετό κρασί δώσαμε 23 ευρώ per person.
Διχάζομαι και ‘’διαχωρίζομαι’’ αν είναι οκ ή υψηλή η τιμή, το σίγουρο είναι ότι λόγω των θαλασσινών πιάτων δεν χόρτασα.
Παρ’ ότι δεν έχω παράπονο από αυτά που δοκίμασα, δεν θεωρώ ότι θα ξαναπάω γιατί δεν με κάλυψε ως φιλοσοφία αισθητικής περιβάλλοντος και εξυπηρέτησης.
Το ‘’Αθηναϊκόν’’ θα ικανοποιήσει σίγουρα, αυτόν που επιθυμεί να ευχαριστήσει συγγενείς κάποιας ηλικίας ή φίλους με κάτι επίσημο, αλλά και αυτόν που θέλει χώρο για γεύμα ή δείπνο εργασίας. Δεν προτείνεται για χαλαρές καταστάσεις.

Επίλογος

Κοίτα Μιχάλη τι έκανες. Όπως έλεγε κάποτε ο Στράτος ‘’Μη μου ξυπνάς το παρελθόν’’. Λώρας για stoli, ο κύριος Νίκος την είχε 200 δραχμές, Sui στη συνέχεια για ροκ του δρόμου, φλερτάρισμα (sic) και ξανά stoli και κλείσιμο με ‘’καυτό σκύλο’’ απ’ όλα, στην Πλατεία (Μαβίλη). Τι άλλο να θέλει ένας νεανίας από τη ζωή του.

24 Νοε 2016

Η σχέση μου με το ΑΘΗΝΑΪΚΟΝ κρατάει χρόνια, σαν την καλή κολόνια. Επιτρέψτε μου λοιπόν να προτάξω σαν παλιοσειρά με copy paste την εισαγωγή της κριτικής μου για το μεζεδοπωλείο ΑΘΗΝΑΪΚΟΝ στη Θεμιστοκλέους 2 με ημερομηνία 27/10/2010: «Θυμάμαι τον μακαρίτη τον πατέρα μου που κάποτε με πήγε στο παλιό ΑΘΗΝΑΪΚΟ, στην οδό Σανταρόζα, αν θυμάμαι καλά, για να φάμε μύδια, που σαν Σαλονικιούς μάς έλειπαν στη γαστριμαργική έρημο της Αθήνας του '60. »
Από το 1932 στο 1985, και από εκεί στο 2013. Το ΑΘΗΝΑΪΚΟΝ της οδού Μητροπόλεως είναι μεν αδελφάκι του ομώνυμου καταστήματος της οδού Θεμιστοκλέους, έχει όμως όψη, εμφάνιση και κουζίνα καθαρού εστιατόριου, και μάλιστα μάλλον πολυτελείας παρά μεζεδοπωλείου. Το σημείο όπου βρίσκεται και ο τρόπος που έχει στηθεί προσελκύουν κάθε είδους πελατεία, μικρές και μεγάλες παρέες ντόπιων αλλά και πολλούς τουρίστες. Μια ματιά στο trip advisor θα σας πείσει.
Ως χώρος θυμίζει φινετσάτη γαλλική brasserie, είναι μεγάλος και ιδιαίτερα φροντισμένος, εκπέμποντας διακριτική πολυτέλεια. Έχει φαρδιά πρόσοψη με κίονες (μολονότι, όταν στάθηκα πρώτη φορά μπροστά στην είσοδο του νεοκλασικού κτιρίου, μου φάνηκε κάπως στενή) και χωριστό υπερυψωμένο χώρο στο βάθος για τους καπνιστές. Ξύλινο πάτωμα και μεγάλα κάδρα στους τοίχους δένουν ωραία με τους καναπέδες και τα άνετα τραπεζοκαθίσματα. Επιτέλους ξύλινα καθίσματα με άνεση πολυθρόνας: πλάτη, μέση, χέρια βολεύονται και χαλαρώνουν σχεδόν αυτόματα. Εκείνο που τραβά ιδιαίτερα την προσοχή είναι ο κυκλικός εξώστης στο κέντρο, οι πολλοί και ωραίοι πίνακες σε όλους τους τοίχους και ο σωστός φωτισμός. Σε κάποια επίσκεψη είχε τύχει (;) να δω προβολή σε ένα κεντρικό τοίχο εικόνων από την παλιά Αθήνα που μου άρεσαν πολύ, σαν παλιός κινηματογράφος. Τις επόμενες φορές κάθισα έξω (υπάρχουν λίγα τραπέζια στην ήσυχη οδό Πετράκη), έτσι δεν ξέρω αν πρόκειται για κάτι μόνιμο.
Η υποδοχή και το σέρβις ακριβώς όπως θα περίμενε κανείς από ένα πολύ καλό εστιατόριο και όπως ήταν πάντα – σήμα κατατεθέν, θα έλεγα – χαρακτηριστικό του ΑΘΗΝΑΪΚΟΥ: ευγενική, σωστή, άμεση, με μια λέξη επαγγελματική χωρίς να γίνεται φορτική, πόσο μάλλον «δήθεν».
Ο κατάλογος εκτενέστατος και κατατοπιστικός, θέλει αρκετή μελέτη, γιατί ανάλογα με τη διάθεση και την παρέα μπορεί να εξυπηρετήσει όλα τα γούστα, δηλαδή παραγγελία όπως σε ένα εστιατόριο (μια σαλάτα και κατόπιν ατομικές μερίδες) ή σε ένα μεζεδοπωλείο (διάφορα πιάτα στη μέση του τραπεζιού). Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι ξένοι επισκέπτες αποτελούν, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό της πελατείας, οπότε λογικό είναι να επιδιώκεται η ανταπόκριση στις προσδοκίες τους. Αξιοσημείωτο ότι η προσφορά σε ψαρικά υπερφαλαγγίζει αυτή των κρεατικών. Δίπλα σε αρκετά πιάτα σημειώνεται ότι πρόκειται για παραδοσιακό μεζέ του ΑΘΗΝΑΪΚΟΥ. Οι έχοντες λοιπόν γνώση θα ανακαλύψουν στην πλευρά της θάλασσας τη γνωστή ψαρόσουπα, που προσφέρεται και σε μικρή μερίδα (5 €), τσιροσαλάτα και λακέρδα, το θρυλικό σαχανάκι με μύδια, φέτα και πιπεριά και last not least χταποδοκεφτέδες, ενώ στην πλευρά της στεριάς περιμένουν η τυροκαυτερή, τα αφράτα κεφτεδομπιφτεκάκια με ωραιότατες τηγανιτές πατατούλες, το πικάντικο χειροποίητο λουκάνικο και σμυρνέϊκα σουτζουκάκια. Προσοχή, υπάρχουν πάντα πιάτα ημέρας που αξίζουν το ενδιαφέρον σας, είναι φρέσκα και καθόλου τσιμπημένα στην τιμή.
Γενικά θα έλεγα ότι μπορείτε να παραγγείλετε άφοβα κατά βούληση, στο ΑΘΗΝΑΪΚΟΝ έχετε να κάνετε με πραγματικά μεγάλη κουζίνα που δεν αφήνει κανένα παραπονεμένο. Οι μερίδες είναι εστιατορίου, αρκετά μεγάλες δηλαδή. Νερό σε κανάτα, κρασί καλούτσικο χύμα ή από γνωστές εμφιαλωμένες μάρκες, γενικά ο κατάλογος των κρασιών δείχνει συνειδητά περιορισμένος, στη λογική του «λίγα και καλά» (και πάντα διαθέσιμα), μπίρες, ούζα, τσίπουρα, ότι τραβά η όρεξή σας. Στο τέλος κέρασμα γλυκάκι, εκτός αν έχετε αφήσει επίτηδες χώρο για ένα «σοκολατένιο νησί» στα δύο, που απλά σας συνιστώ να δοκιμάσετε με κλειστά τα μάτια.
Ένα ζευγάρι θα δαπανήσει για ένα πλήρες γεύμα το πολύ 40 ευρώ. Δεδομένου του εξαιρετικού περιβάλλοντος και της ποικιλίας και ποιότητας των γεύσεων, κάθε άλλο παρά υψηλό κόστος. Το ΑΘΗΝΑΪΚΟΝ της Μητροπόλεως είναι κάτι που έλειπε μέχρι τώρα από την περιοχή, μια εξελιγμένη μορφή του κλασσικού αθηναϊκού φαγοποτείου που μπορείς να επισκεφθείς χωρίς κράτηση μέχρι αργά το βράδυ. Σε απόσταση βολής από το μετρό και την πιάτσα των ταξί της πλατείας Συντάγματος είναι κατά την άποψή μου μια πολύ βολική λύση για καλό φαγητό στο κέντρο της πόλης.

25 Ιουν 2017

Πριν από λίγες μέρες παρέα πέντε ατόμων αποφασίσαμε, μετά από προτροπή καλού φίλου, λάτρη του κέντρου της Αθήνας και του καλού φαγητού, να επισκεφτούμε το "Αθηναϊκόν". Είχα διαβάσει και πολύ καλές κριτικές εδώ στο ask4food, οπότε ένας λόγος παραπάνω να αποδεχτώ την πρόταση.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι όντως πολύ όμορφα διακοσμημένος. Οι αγαπητοί και εμπειρότατοι χρήστες fratello, jim και mavtasos έχουν κάνει αναλυτική περιγραφή του εσωτερικού χώρου: Άνετα καθίσματα, όμορφα τραπέζια, διακριτικά πολυτελής (δανείζομαι από τον fratello τον όρο) διακόσμηση με εντυπωσιακούς πίνακες ζωγραφικής. Εμείς, ωστόσο, προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, επί της "ημιπεζοδρομημένης" (επιτρέψτε μου τον όρο) οδού Πετράκη. Καθίσματα και τραπέζια λιτά, τύπου τραπεζαρίας εξωτερικού χώρου, όχι τόσο άνετα, αλλά με το φρέσκο αεράκι να μας δροσίζει ευχάριστα και παράλληλα, να απολαμβάνουμε τη ζωηράδα, τη νυχτερινή κίνηση της πόλης μας.

Η εξυπηρέτηση γενικά, ευγενική και επαγγελματική. Με δεδομένο ότι η επίσκεψή μας έγινε σχετικά αργά το βράδυ, όσο περνούσε η ώρα παρατήρησα μικρές αρρυθμίες στην εξυπηρέτηση που προφανώς οφείλονταν στην κούραση όλης της ημέρας για το κατά τα άλλα πολύ πρόθυμο προσωπικό.

Ο κατάλογος πλουσιότατος! Ο πάντα αναλυτικός piperman τον έχει περιγράψει στην κριτική του. Η παρέα μας διχάστηκε ανάμεσα σε θαλασσινά και κρεατικά και έτσι δοκιμάσαμε μια αρκετά μεγάλη ποικιλία γεύσεων:

- Ψωμάκι χωριάτικο: Εύγευστο, καλής ποιότητας, ήρθε στο τραπέζι μας, αφού ερωτηθήκαμε. Επίσης, να σημειώσω ότι ερωτηθήκαμε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο, προτιμήσαμε το πρώτο και ήρθε δροσερό σε ευμεγέθη κανάτα.

- Σαλάτα "Αθηναϊκόν": Με πράσινα λαχανικά, μανούρι, πιπεριά Φλωρίνης, ντοματίνια, κρουτόν και εξαιρετική σως μελιού. Μας άρεσε πάρα πολύ, εκτιμώ ότι είναι από τα must taste του εστιατορίου.

- Σαλάτα ρόκα, κινέζικο λάχανο: Φρεσκοκομμένη, νόστιμη και δροσερή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση της, όμως.

- Χορτοκεφτέδες: Εξαιρετικοί, σωστά τηγανισμένοι, έδιναν πολύ έντονη τη γεύση των μυρωδικών που περιείχαν, άρεσαν σε όλους μας.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι: Αρκετά καλό, χωρίς να ενθουσιάσει.

- Ψαρόσουπα: Μισή μερίδα για τον αθεράπευτα λάτρη των γεύσεων του "Αθηναϊκού" φίλο μας. Μας είπε ότι έμεινε ενθουσιασμένος, το θεωρεί από τα πιάτα-"υπογραφή" του εστιατορίου.

- Τσιπούρα ψητή: Άψογα ψημένη, να κρατάει τους ζωμούς της, σερβιρίστηκε συνοδεία ψητών λαχανικών.

- Τόνος φιλέτο: Κι αυτός σερβιρίστηκε με λαχανικά, άρεσε πολύ στη φίλη που το παρήγγειλε ως κύριο πιάτο.

- Χοιρινό γάστρας: Σερβιρίστηκε με πατάτες φούρνου, πολύ σωστά ψημένο, "έλιωνε στο στόμα".

- Κεφτεδάκια σχάρας: Η κλασική συνταγή του "Αθηναϊκού", νόστιμα, αλλά όχι απογειωτικά.

- Ριζότο κοτόπουλο: Η φίλη της παρέας που το προτίμησε για κύριο πιάτο δεν έδειξε ενθουσιασμένη, χωρίς όμως και να αναφέρει ότι δεν της άρεσε.

Για επιδόρπιο γευτήκαμε:

- Μους μαστίχας: Εξαιρετική! Με πολύ απαλή υφή, ό, τι χρειάζεται, για να αλλάξει η γεύση από το φαγητό.

- Σοκολατένιος κορμός: Πολύ νόστιμος, μαμαδίστικος, πολύ αξιόλογο επιδόρπιο.

- Σοκολατένιο νησί: Νόστιμο, αλλά αρκετά βαρύ, συνδυασμός κέικ σοκολάτας με σιρόπι σοκολάτας, προτείνεται για τους αθεράπευτους και φανατικούς chocoholics!

- Μπακλαβάς: Τον παρήγγειλε ο λάτρης των παραδοσιακών γεύσεων του Αθηναϊκού" και έμεινε πολύ ικανοποιημένος από τη γεύση του.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, προσφέρθηκε κέρασμα γλυκόπιοτο λικέρ μαστίχα.

Το κόστος, χωρίς τα ποτά, ανήλθε περίπου στα 25 ευρώ το άτομο, ασφαλώς όχι ευκαταφρόνητο, αλλά σίγουρα αρκετά καλό value for money σε σχέση με την παραγγελία μας και την ποιότητα του φαγητού.

Αποτίμηση: Αναμφίβολα θετική! Θα ξαναπάω στο "Αθηναϊκόν", αλλά σε ειδική περίσταση και με παρέα προσανατολισμένη περισσότερο στα θαλασσινά. Ο χώρος, ειδικά ο εσωτερικός, είναι πανέμορφος, η εξυπηρέτηση επαγγελματική, το φαγητό πολύ καλής ποιότητας, το value for moey ικανοποιητικό. Νομίζω ότι αξίζει μια επίσκεψη!

15 Νοε 2017

Καλησπέρα σας.

Επανέρχομαι στο site με την κάτωθι κριτική, διότι δεν είχα όρεξη να γράψω για ψητοπωλεία, μπεργκεράδικα και πίτσες, εξού και η απουσία μου. Όχι πως είναι κακό να γράφουμε και γι'αυτά, όμως όσα επισκέφτηκα τελευταία άγγιζαν την χρυσή μετριότητα, ποιος ο λόγος;

Σήμερα λοιπόν, κατά τη μία το μεσημέρι επισκέφτηκα το εν λόγω μαγαζί για επαγγελματικό γεύμα. Τον χώρο τον έχουν περιγράψει οι συμφορουμίτες άψογα. Τεράστιος χώρος, με κομψό διάκοσμο, άνετα τραπεζοκαθίσματα και αρκετά "ζεστός".

Στο παρασύνθημα. Αρχικά ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί για ένα άτομο (εγώ δεν τρώω), όπου ήρθαν 2 μεγάλες φέτες ψωμιού, χωριάτικου η μία και πολύσπορου η άλλη αν δεν κάνω λάθος, με ένα βαζάκι πάστα ελιάς καλαμών. Από σαλατικό πήραμε χόρτα εποχής (σταμναγκάθι-4,80€),
από κυρίως εγώ πήρα το μπον φιλέ (με συνοδεία ψητά λαχανικά, τηγανητές πατάτες και σάλτσα κρασιού-21,50€) και ο συνδαιτημόνας μου το αρνάκι γάλακτος ρολό με πατάτες και δεντρολίβανο στη γάστρα στα 13,50€. Ήπιαμε 2 zero (250ml/ 2,50€ έκαστη).

Το μπον φιλέ μου το ζήτησα μισοψημένο, αν και προσφέρθηκε ο σερβιτόρος να το ψήσουν ακόμα λιγότερο (medium rare) αλλά προτίμησα το medium well. Πολύ καλό το ψήσιμο, είχε τους χυμούς του το κρέας χωρίς να γίνει το πιάτο σκηνή του εγκλήματος. Σχετικά μικρό σαν κομμάτι, όμως τα συνοδευτικά ήταν αρκούντως χορταστικά, οι τηγανητές πατάτες άριστες χωρίς να χρειάζονται αλάτι, μάλλον χειροποίητες, 2 φέτες κολοκυθάκι, 4 μεγάλα μανιτάρια πλευρώτους με σος μπαλσάμικο και ψητές πολύχρωμες πιπεριές. Η σος ήταν λίγο άνευρη, λίγο αλατάκι το χρειαζόταν νομίζω αλλά αξιοπρεπής.

Πολύ καλό το σταμναγκάθι και καλή μερίδα σε τέτοια τιμή, αν και θα προτιμούσα μεγαλύτερη με την ανάλογη αύξηση φυσικά.

Σαν κέρασμα μας έφεραν μους μαστίχα, πολύ ευχάριστη.

Τώρα το άσχημο. Αν και δεν είναι χώρος να λέμε τα σώψυχα μας, δεν μπορώ να μην πω τι με ενόχλησε. Δειπνούσα με έναν μεγαλύτερο από μένα κύριο και καταλαβαίνω να μπαίνουν διάφορα στο μυαλό του καθενός, όμως το να σχολιάζει ο σερβιτόρος το τραπέζι μας στο διπλανό μας τραπέζι δεν ήταν σωστό. "Οι μεγάλοι γάτοι θέλουν μικρά ποντικάκια. " Καταλαβαίνω πως υπάρχουν ζευγάρια με τέτοια διαφορά ηλικίας, αλλά εγώ δεν βγήκα ραντεβού τέτοιου είδους και δεν μου αρέσει ως σκέψη να ξαναπάω με κάποιον/αν άλλο/άλλη και να με κουτσομπολεύει το προσωπικό κυριολεκτικά πίσω από την πλάτη μου.

Δεν ξέρω. Δεν είναι ωραίο ούτε να κοροϊδεύουμε κόσμο που βρίσκεται στη Δύση της ζωής του γιατί έτρωγε με μια μικρότερη γυναίκα και να βγάζουμε συμπεράσματα. Πραγματικά δεν θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στον συγκεκριμένο κύριο που κατά τ΄άλλα ήταν εντάξει στη συμπεριφορά του, όμως ας έχουμε συναίσθηση πως πάμε να φάμε για να περάσουμε καλά και όχι να μας σχολιάσουν άνθρωποι που μας βλέπουν για μια ώρα από τη ζωή μας.

17 Μαι 2016

Οι προδιαγραφές που μου δόθηκαν, ήταν κατά κοινή ομολογία αρκετά δύσκολες. Θέλαμε ένα μέρος για να τραπεζώσουμε συγγενικά μας πρόσωπα εξ’ αλλοδαπής, με ιδιαίτερη αγάπη για την Ελληνική κουζίνα και την ίδια στιγμή να ‘’ανταποδώσουμε’’, στα μέτρα του εφικτού, ανάλογες κινήσεις που έγιναν από αυτούς πριν κάποια χρόνια στα μέρη τους.

Δεν θα το έλεγες και εύκολο το τελευταίο, μιας και το αντίστοιχο τραπέζωμα που μας έκαναν πριν κάποια χρόνια κάπου στην ΒΑ Ιταλία, κάποιος θα το χαρακτήριζε άνετα και υπερπαραγωγή. Όταν στην Ελλάδα οι λέξεις boutique hotel, private dining, wine pairing και τα ανάλογα, ήταν περίπου άγνωστο λεξιλόγιο, αυτοί μας είχαν προσφέρει απλόχερα ένα τέτοιο δείπνο, το οποίο χωρίς δεύτερη σκέψη θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως ένα από τα καλύτερα της ενήλικης ζωής μου. Η ποικιλία και η ποιότητα των πιάτων, αλλά και των κρασιών που είχαν παρελάσει εκείνο το βράδυ από το τραπέζι μας, θα μου μείνει αξέχαστη. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά κάτι τέτοιες στιγμές καταλαβαίνει κάποιος, τους λόγους για τους οποίους η Ιταλική κουζίνα είναι κλάσεις μπροστά από την Ελληνική και δικαίως θεωρείται η νούμερο 1 σε παγκόσμια εκτίμηση και αναγνωρισιμότητα. Οι Ιταλοί ξέρουν και να την παρουσιάζουν και να την σερβίρουν αλλά και να την διαφημίζουν. Εδώ τα γνωστά, tzatziki, souvlaki, feta και μιζέρια!!

Συνοπτικά λοιπόν, έψαχνα ένα κομψό μαγαζί στο ευρύτερο κέντρο, φυσικά με καλή Ελληνική κουζίνα, service ικανοποιητικό, καλές κριτικές στο ask4food, κάτι σαφώς πιο ‘’ανεβασμένο’’ από τα κεμπάπ της πλατείας Μοναστηρακίου. Όλα τα παραπάνω συνδυάζονταν υπό σχετική πίεση χρόνου, κάτι το οποίο ως γνωστό αυξάνει κατακόρυφα την πιθανότητα μιας λανθασμένης επιλογής. Τον πόνο μου ίσως τον καταλαβαίνετε, ίσως να το έχετε βιώσει και εσείς, η λέξη που χαλούσε όλο το concept ήταν το location του κέντρου, ένα μέρος για το οποίο έχω εκφράσει στις κριτικές μου, πολλούς και πρόσφατους προβληματισμούς, ακόμη και εντός του 2016.

Η περίπου τρίωρη ‘’ανάλυση-μελέτη’’ στο site, έβγαλε ξεκάθαρο νικητή το ΑΘΗΝΑΙΚΟΝ της οδού Μητροπόλεως στο Σύνταγμα, ένα μαγαζί με όνομα βαρύ σαν ιστορία. Πρόκειται βεβαίως για το αδελφάκι του ομώνυμου εστιατορίου της οδού Θεμιστοκλέους στην Ομόνοια. Οι προσδοκίες μας απλές και ξεκάθαρες. Προσδοκούσαμε σε ένα αξιοπρεπές γεύμα, σε ένα κομψό χώρο, το οποίο βεβαίως δεν θα μπορούσε να κινηθεί στα αντίστοιχα επίπεδα, αυτού που μας πρόσφεραν πριν χρόνια οι Ιταλοί. Τέλος.

Πέμπτη 14 Απριλίου 2016, ώρα 21:00, άτομα 4, με τηλεφωνική κράτηση, η οποία πραγματοποιήθηκε μια ημέρα πριν.

Ο χώρος είναι όντως εξαιρετικός, με τις θετικές εντυπώσεις να ξεκινούν από την πρόσοψη, όπου δεσπόζει το νεοκλασικό κτίριο, με τους κίονες και τα μπαλκόνια, δίνοντας μια αριστοκρατική αύρα, η οποία σπανίζει στις μέρες μας και ταυτόχρονα αποτελεί υπενθύμιση, του τι αρχιτεκτονικά κοσμήματα θυσιάσθηκαν στον άθλιο βωμό της εμπορευματοποίησης, κακογουστιάς και αντιπαροχής. Οι θετικές εντυπώσεις συνεχίζονται και στο εσωτερικό, όπου έχουμε έναν ψηλοτάβανο, πολύ πλούσιο και ευρύχωρο χώρο, με άνετη τοποθέτηση τραπεζιών, αρμονία και ποικιλία κλασικής και σύγχρονης διακόσμησης, με γυαλί, ξύλο, δέρμα, μάρμαρο, ο οποίος εκτιμώ ότι θα ικανοποιήσει και τους πλέον απαιτητικούς πελάτες. Άριστα, μια περιήγηση του βλέμματος για δύο λεπτά, ήταν αρκετή για να βαθμολογήσω τον χώρο με 4 ντοματούλες.

Η εξυπηρέτηση είναι πάνω κάτω όπως την περιγράφουν οι περισσότεροι φίλοι καλοφαγάδες. Πολυάριθμη, επαρκής, ευγενική και εξυπηρετική, είναι οι χαρακτηρισμοί που μου έρχονται άμεσα κατά νου και δεν έχω κάποιο σημαντικό παράπονο από αυτή. Σημεία που θα μπορούσε να βελτιωθεί περισσότερο, είναι στην αλλαγή της ενδυμασίας των σερβιτόρων, οι οποίοι φορούσαν σκούρα πόλο κοντομάνικα μπλουζάκια (εμφανώς casual και εκτός concept της επιχείρησης), να γίνει λίγο πιο πελατοκεντρική και χαμογελαστή, διότι το μαγαζί υποδέχεται και πολλούς αλλοδαπούς τουρίστες, οι οποίοι αυτά τα προσέχουν και γενικά εκτιμούν ιδιαίτερα τέτοιες κινήσεις. Τέλος παρότι όπως ξέρετε δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στο κέρασμα, κάτι το οποίο άλλοι φίλοι κριτές έχουν (λανθασμένα) αναγάγει σε ζήτημα ‘’πρώτης σπουδαιότητας’’, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι όταν στο τέλος του δείπνου μας, παραγγείλαμε μια μικρή κανατίτσα τσικουδιάς (κόστους 3€), δεν μας την κέρασαν αλλά την χρέωσαν κανονικά. Δεν πειράζει μικρό το πταίσμα.

Η κάρτα του menu είναι απλά χαοτική, ιδιαίτερα μεγάλης εκτάσεως, οπότε δεν θα σας κουράσω με λεπτομέρειες. Μπορείτε να την δείτε on line στο site της επιχείρησης (χωρίς τις τιμές), για να πάρετε μια ιδέα πριν την επίσκεψη σας. Σας συμβουλεύω να το κάνετε, για να μην ‘’χαθείτε στο πέλαγος’’. Εμάς, λόγω του τραπεζώματος που προανέφερα, αυτή η κίνηση μας βοήθησε πολύ και μας διευκόλυνε να κατευθύνουμε στην παραγγελία και τους τιμώμενους συνδαιτυμόνες μας. Η κάρτα του κρασιού επαρκής στα λευκά, φτωχή στα κόκκινα και περίπου ανύπαρκτη στα ροζέ, κινείται σε προτάσεις μικρού και μεσαίου βεληνεκούς ως προς τις ετικέτες.

Στο τραπέζι μας κινηθήκαμε στην φιλοσοφία όλων των πιάτων ‘’σε κοινή θέα’’ και επιλέξαμε τα εξής:

-Συμπαθητικό και φρέσκο χωριάτικο ψωμί, κόστους 1,60€ το άτομο!! Λίγο υπερβολικά.

-Σαλάτα σταμναγκάθι, φρεσκότατη, νορμάλ μεγέθους στα 5,80€.

-Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή αγιορείτικη, νοστιμότατη εκδοχή, αν και της έλειπαν ορισμένα συστατικά για να πλησιάσει την original στα 5,30€.

-Φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι και γλυκιά πάπρικα, πολύ ευχάριστη, στα 5,90€.

-Τηγανητά κολοκυθάκια κομμένα μπαστουνάκια, με σως γιαουρτιού, καλοτηγανισμένα, σωστά στραγγισμένα και σε μεγάλη ποσότητα στα 5,30€.

-Σαγανάκι πολίτικο με παστουρμά, σουτζούκι, κεφαλοτύρι και 2 αυγά στα 8,90€. Αυτό που υποπτεύεστε, οι Ιταλοί έφαγαν και το πιάτο. Τσιμπημένη τιμή αλλά εξαιρετικό!!

-Πικάντικο χοιρινό λουκάνικο σχάρας, αξιοπρεπές και καλοψημένο, χωρίς όμως να δρέπει δάφνες top quality στα 7,90€.

-Μεθυσμένη τηγανιά μαριναρισμένου κοτόπουλου, σβησμένο με μοσχάτο Λήμνου στα 10,30€. Είναι το δεύτερο πιάτο που έκλεψε τις εντυπώσεις, όπου η ποιότητα των υλικών και το εξαιρετικό σβήσιμο με το μοσχάτο, μας έβαλαν σε σκέψεις για repeat, αλλά ευτυχώς συγκρατηθήκαμε.

-Κεφτεδάκια σχάρας με την παραδοσιακή συνταγή του Αθηναϊκόν στα 9,50€. Προσδοκούσα σε κάτι παραπλήσιο με τα σουτζουκάκια Θεσσαλονίκης. Ήταν μεν αξιοπρεπέστατα και με ποιοτικό κιμά, αλλά αυτή την μοναδική hardcore γεύση, μόνο τα καρντάσια φαίνεται ότι την κατέχουν.

-Από επιδόρπια έναν εξαιρετικό και καλοψημένο μπακλαβά στα 4€, ένα συμπαθητικό προφιτερόλ στα 6€ και μια μπάλα παγωτό καϊμάκι στα 2€.

-Ένα κιλό συμπαθητικό χύμα λευκό κρασί στα 8,40€.

-Για κλείσιμο της κτηνωδίας, επιλέξαμε την κανατίτσα αποδεκτής τσικουδιάς που λέγαμε και προηγουμένως, στα 3€.

Check please
Με αναλυτική απόδειξη στα 88,70€ και πληρωμή με πιστωτική κάρτα. Ο λογαριασμός για αυτά που καταναλώσαμε είναι βεβαίως πολύ λογικός, αλλά η τιμολόγηση των πιάτων παρουσιάζει κάποιες λογικές, όσο και κάποιες σχετικά αυξημένες χρεώσεις, που βεβαίως μπορούν εύκολα να διορθωθούν προς τα κάτω.

Κατέληξα ότι:
Αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή χώρου και Ελληνικής κουζίνας, στο κέντρο της πόλης, κατάλληλο (και) για τραπέζωμα συγγενών, συντηρητικών γευστικών προτιμήσεων ή όπως στην δική μας περίπτωση, αλλοδαπών προσκεκλημένων. Εκτιμώ ότι όπως και σε εμένα, θα σας βγάλει ασπροπρόσωπους.

Αγαπητοί μου φίλοι, όταν μια επιχείρηση, ότι και αν είναι αυτή, λειτουργεί συνεχώς επί 84 έτη, αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά. Αποτελεί από μόνη της μέρος της ιστορίας και του καθημερινού γίγνεσθαι, έχοντας ταΐσει περίπου 3 γενιές ανθρώπων. Δεν το λες και λίγο, εδώ υπάρχουν επιχειρήσεις εστίασης που δεν μπορούν να βγάλουν μια σεζόν και πάνε άπατες.

ΑΘΗΝΑΙΚΟΝ εύχομαι να τα εκατοστίσεις. Τα 16 χρόνια που απομένουν μάλλον είναι piece of cake!!

26 Απρ 2016

Σαββατόβραδο με ζέστη, εγώ και μια κυρία που τυγχάνει να έχω παντρευτεί βρισκόμαστε στο κέντρο και πεινάμε....... Βλέπουμε το ΑΘΗΝΑΙΚΟ διαβάζω επιτόπου πληροφορίες ικανοποιητικές και μπαίνω. Καθόμαστε έξω στην πίσω πλευρά σε ένα δρομάκι ήσυχο.

Παραγγελία -σαλάτα με πλιγούρι - ΧΟΡΤΟΚΕΦΤΕΔΕΣ - ψητά λαχανικά - ντάκος - μπιφτέκι κοτόπουλου - ΣΑΡΔΕΛΑ ΦΙΛΕΤΟ ΨΗΤΗ ξαπλωμένη πάνω σε ψωμί και ενδιάμεσα ντομάτα - δύο μπύρες - ένα αναψυκτικό 59,00€.

Κέρασμα χαλβάς πολύ ωραίος. Εξυπηρέτηση πολύ καλή, φτηνό δεν το λες μερίδες μεγάλες, με απόδειξη.
Ξαναπάω ασυζητητί!!!!!

30 Απρ 2016

Το άκουγα καιρό να μου το αναφέρουν και μάλιστα με τα καλύτερα λόγια. Συνήθως όταν ακούω καλά λόγια για ένα εστιατόριο από άγνωστους κρατώ μικρό καλάθι, αλλά στην προκειμένη το άτομο που μου το πρότεινε του είχα εμπιστοσύνη και έτσι ανυπομονούσα να το επισκεφθώ.

Παρασκευή βράδυ λοιπόν και χωρίς κράτηση γιατί περίμενα να το βρω κάπως... χαλαρό, διέσχισα περιχαρής την αίθουσα και με το βλέμμα γεμάτο αγωνία προσπαθούσα να βρω ένα τραπέζι.
Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και σε προδιαθέτει ευχάριστα από την πρώτη στιγμή.
Δυστυχώς ένα μικρό τραπέζι για δύο δεν ήταν διαθέσιμο και όπως μας ενημέρωσε μια ευγενική κοπέλα που μας υποδέχτηκε δεν επρόκειτο να αδειάσει κάτι σύντομα μέσα στη σάλα.
Υπήρχε όμως διαθέσιμο έξω στον πίσω δρόμο. Ευτυχώς που η βραδιά ήταν σχετικά καλή και έτσι καθίσαμε έξω. Είχα έρθει με τόση διάθεση να φάω εκεί που δύσκολα θα τα παρατούσα.

Ο κατάλογος μεγάλος και εντυπωσιακός. Συνήθως όπου βλέπω πολλά πιάτα αισθάνομαι μια ανασφάλεια ως προς την ποιότητα και την απόλαυση που θα συνατνήσω, γιατί έχω τη θεωρεία του λίγα και καλά. Εδώ όμως ο κανόνας έχει μια εξαίρεση.

Λόγω του ότι ήταν βράδυ δεν απλωθήκαμε παραγγέλνοντας έναν σκασμό πράγματα. Μας έφεραν νεράκι βρύσης, ένα μπολάκι με πατέ ελιάς και διάφορα είδη ψωμιών. Ωραία και γευστικά!

Αρκεστήκαμε σε ένα ορεκτικό και δύο κυρίως:
-Χορτοκεφτέδες με ξινό τραχανά που ήταν τόσο τραγανοί και γεμάτοι μυρωδικά που έκαναν τον ουρανίσκο μου να μην χορταίνει να τους απολαμβάνει. Γενναιόδωρη μερίδα με έξι μεγάλους χορτοκεφτέδες συνοδευόμενους από ντιπ γιαουρτιού με άνηθο.

-Μοσχαράκι με μανιτάρια, σάλτσα λιαστής ντομάτας και τριμμένη γραβιέρα συνοδευόμενο από ρύζι και πατάτες τηγανητές. Οκ, ακούγεται όχι κάτι πρωτότυπο. Όμως τη γεύση του τη φέρνω ακόμα στο μυαλό μου και μου τρέχουν τα σάλια. Το κρέας μαλακό σαν μυαλό και νόστιμο! Η σαλτσούλα τόσο πικάντικη και ταιριαστή όσο χρειαζόταν για να μην σε βαραίνει. Με αυτό που έπαθα πλάκα όμως και δεν άφησα ούτε σπυρί ήταν το ρύζι. Μάλιστα το ρύζι. ε, λοιπόν δεν έχω ξαναφάει τόσο νόστιμο ρύζι. Ήταν α-πό-λαυ-ση! Και πατατούλες χειροποίητες και όχι προκάτ, μούρλια!

-Κεφτέδες στη σχάρα επίσης συνοδευόμενοι με ρυζάκι και πατάτες. Μας τους σύστησαν ως πολύ καλή επιλογή και μάλιστα χωρίς σκόρδο. Ήταν σκέτο ποίημα. Απίθανη γεύση με μυρωδικά από κιμά φρέσκο και εξαιρετικής ποιότητας.
Ήπιαμε ένα ποτήρι ροζέ κρασί και ένα καραφάκι 100άρι ρακί.

Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό σιμιγδαλένιο χαλβά με σταφίδες. Καλύτερος και από αυτόν που τρώμε σπίτια μας.

Και το σύνολο όλων αυτών; 36,60 ακριβώς. Τιμή... συμβολική για αυτά που φάγαμε. Και το λέω έτσι γιατί με όλα αυτά τα δήθεν κυριλέ και ψαγμένα πιάτα που σου σερβίρουν αλλού και σε χτυπάνε στο κεφάλι, αυτή η τίμια και άψογη σε όλα της κουζίνα είναι μια 100% value for money εμπειρία!

Αν θα ξαναπάω; Με την πρώτη ευκαιρία!!! Θέλω να τα δοκιμάσω όλα!!!
Οι άνθρωποι σέβονται τους πελάτες τους και είναι πραγματικοί επαγγελματίες και μπράβο τους!