Το νέο κατάστημα Αθηναϊκόν άρχισε να λειτουργεί παράλληλα με το αδελφάκι του στη Θεμιστοκλέους από το 2013. Εκφράζει την Ελληνική-Μεσογειακή κουζίνα στην καλύτερη εκδοχή της, έχει τιμές προσιτές και απευθύνεται σ' ένα κοινό που αναζητάει αυθεντικές γεύσεις μακριά από φολκλόρ και παροδικές μόδες. Το Αθηναϊκόν είναι μια ιδέα που επιβιώνει στον χρόνο και ξέρει να μεταμορφώνεται.

Δευτέρα-Σάββατο 11:30-00:30 Κυριακή 11:30-19:30

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

20 Δεκ 2017

Τι να πει πλέον κάποιος για το " Αθηναϊκόν "....... παρελθόν με περγαμηνές, παρόν με εύστοχες γαστρονομικές προτάσεις και μέλλον πολλά υποσχόμενο!

Το εστιατόριο - μεζεδοπωλείο " Αθηναϊκόν " ξεκίνησε αρχικά από την οδό Σανταρόζα τη δεκαετία του 1930 (αναφέρεται και στα σουπλά) και μετέπειτα, τη δεκαετία του 1980, μετακόμισε στην οδό Θεμιστοκλέους, όπου γινόταν πανικός καθώς λίγα τα συναφή στέκια τότε. Η τελευταία έδρα του εστιατορίου στην οδό Μητροπόλεως ακολούθησε το ρεύμα της σύγχρονης εποχής, καθώς εδώ πρόκειται για ένα άκρως τουριστικό και πολύβουο πόστο στην καρδιά της πρωτεύουσας!

Η είσοδος με τις δύο ελιές και τη γυάλινη αυτόματη πόρτα μάς οδηγεί σε έναν τεράστιο χώρο που αμέσως κεντρίζει το ενδιαφέρον των θαμώνων. Προσωπικά, σε αυτό το μέρος με τραβάει ο χαμηλός φωτισμός σε συνδυασμό με το ξύλινο πάτωμα, τα καλλιτεχνικά πορτραίτα σπουδαίων ανθρώπων που τίμησαν την κουζίνα του ( αναφέρονται και στην αρχή του καταλόγου με το μενού) και οι όμορφοι κίονες περιμετρικά. Από κει και πέρα, οι διάφοροι διακριτικοί ορθογώνιοι καθρέφτες με τα ψηφιδωτά στοιχεία στους τοίχους, τα κομψά τραπέζια, η ξύλινη ψευδοροφή και ορισμένες ακόμη αρτίστικες λεπτομέρειες δημιουργούν μια ήρεμη και σεμνή ατμόσφαιρα, απόλυτα ταιριαστή με την αίγλη αυτού του μέρους. Οι κύριες τουαλέτες στο υπόγειο, όπου μπορεί κάποιος να πάει και με το ένα από τα δύο ασανσέρ, είναι εξίσου προσεγμένες, με τις γυναικείες να έχουν μια γλυκιά φιγούρα της 'Oντρεϊ Χέπμπορν!

Το σέρβις είναι άψογο και οι σβέλτοι και ευγενέστατοι σερβιτόροι με τις ριγέ ασπρόμαυρες ποδιές συχνά μας ρωτούσαν για τις εντυπώσεις μας. Στην ημιανοιχτή κουζίνα οι μάγειροι έδιναν και έπαιρναν με τις πεντακάθαρες μαύρες στολές και τα μαύρα σκουφάκια. Μας πληροφόρησαν ότι αρχηγός στην κουζίνα είναι ο σεφ ονόματι Αδαμίδης.

Ακούγονται διάφορα ελληνικά τραγούδια σε καλή ένταση.

Κυριακή μεσημέρι (03.12) παρέα τεσσάρων ατόμων επισκεφθήκαμε το "Αθηναϊκόν " προκειμένου να γευματίσουμε.

Παραγγείλαμε από τους στιβαρούς καταλόγους με το πλούσιο μενού τα εξής πιάτα:

Φρέσκα λαχανικά στη σχάρα (8,90). Πρόκειται για μια λευκή πιατέλα με κολοκύθια, πολύ νόστιμα μανιτάρια πλευρώτους, φοβερό φινόκιο, κόκκινη και κίτρινη πιπεριά και ντομάτα, συν κομψές πινελιές από μπαλσάμικο!

Σουτζουκάκια Σμυρνέικα (10,20 ), πιάτο με τέσσερα ζουμερά σουτζουκάκια που συνοδεύονται από πουρέ και μπόλικη κόκκινη σάλτσα. Ο πουρές με τη σάλτσα και τα μπαχαρικά του αποκτά μια άλλη αίσθηση!

Αρνάκι γάλακτος γάστρας με πατάτες, αρωματισμένο με δενδρολίβανο, χωρίς κόκκαλο (13,50). Σερβίρονται τρία στρογγυλά κομμάτια τρυφερού και εκλεκτού κρέατος με καφέ σάλτσα και κομματάκια δενδρολίβανου, πατατούλες, λίγα ντοματίνια και μια καλλιτεχνικά δοσμένη λωρίδα με λάδι και λίγο άνηθο.

Κοτόπουλο φιλέτο στη σχάρα (10,50), πρόκειται για δύο φιλέτα κοτόπουλου άψογα μαριναρισμένα που συνοδεύονται από τρία καλοσχεδιασμένα βουναλάκια πουρέ και φέτα λεμονιού! Το καρότο ζουλιέν βουτύρου και τις πατάτες τηγανιτές που περιγράφονται στον κατάλογο δυστυχώς δεν τα βρήκαμε.....

Συκώτι μοσχαρίσιο ψητό στη σχάρα (9,70), ένα πληθωρικό πιάτο που συνοδεύεται από ρύζι με λαχανικά, πατάτες τηγανιτές και πιπεριά Φλωρίνης. Το συκώτι ήταν σωστά ψημένο, ζουμερό και ευκολοχώνευτο!

Από τα γλυκά δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

Πανακότα με γάλα καρύδας και ποτό Μαλιμπού (4,50), σερβιρισμένο σε ποτήρι. Το γλυκό και το πιάτο χρωματίζονται από σιρόπι φράουλας. Ωστόσο, μιλάμε για ένα μέτριας γεύσης γλυκό.

Μπακλαβάς με φυστίκια Αιγίνης (4,20), ένα κοινό τριγωνικό κομμάτι συμπαθητικής γεύσης!

Σοκολατένιο νησί (6,70), με τραγανά φύλλα σοκολάτας με γκανάζ, παγωτό σοκολάτα και καραμελωμένα φυστίκια Αιγίνης σε σάλτσα λευκής σοκολάτας. Ουσιαστικά πρόκειται για μια αρκετά νόστιμη πολύ μικρή μερίδα γλυκού με γαρνιτούρα από τη λευκή σος και τρίμματα φιστικιού!!

Θα έλεγα ότι τα φαγητά σαφώς υπερτερούν σε γεύση. Στα γλυκά υπάρχουν ακόμη αρκετά περιθώρια βελτίωσης!

Στην αρχή μας ρώτησαν για το ψωμί. Πήραμε ψωμί για τα δύο άτομα μόνο. Πρόκειται για φέτες κοινού φρέσκου ψωμιού που συνοδεύεται από ντιπ πάστας ελιάς. Δεν χρεώνεται.

Για το εμφιαλωμένο νερό ερωτηθήκαμε. Επιλέξαμε το εμφιαλωμένο (2,50).
Ήπιαμε μια μπύρα FIX μαύρη (330ml) στα ΕΥΡΩ 3,50

To "Αθηναϊκόν" συγκεντρώνει όλα εκείνα τα στοιχεία για ένα ευχάριστο γεύμα και αποτελεί μια δοκιμασμένη στον χρόνο και σίγουρη λύση στο κέντρο της πόλης μας!

09 Νοε 2018

Γειά σας και πάλι φίλοι μου του ελληνικού μας gastronomical site!
I am back from US again!

Επισκεφθήκαμε λοιπόν με τον Αμερικάνο φίλο μου το μεσημέρι της περασμένης Τρίτης το "Αθηναϊκόν" restaurant που είναι κοντά στο Σύνταγμα. Παντού κόσμος πολύς στην Αθήνα & lots of tourists around!!

Huge place, με όμορφα ξύλινα τραπέζια, καθίσματα, πατώματα και ψευδοροφές. Μεγάλες τζαμαρίες στη Μητροπόλεως, με θέα και φως, όπως και εντυπωσιακές αρχαίες κολόνες!

Πολλά παιδιά στο άψογο και γοργό service, καθώς και μεγάλοι κατάλογοι με του πουλιού το γάλα, που λέτε εδώ εσείς... Ακούγαμε από τα μεγάφωνα μουσική lounge & easy listening, με πολλά αμερκάνικα hits, soundtracks, etc.

Αφού μελετήσαμε καλά τα menus και ρωτάγαμε τους waiters για το παραμικρό, ύστερα από αρκετή ώρα επι τέλους καταλήξαμε στην παραγγελία μας.

Στην αρχή ήρθε mineral water και τα ψωμάκια μας.

Για ορεκτικά φάγαμε μια νόστιμη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, αλλά και τους ελληνικούς γίγαντες στο oven, που ξετρέλαναν το φιλαράκι μου...

Για main dishes πήραμε εγώ ζυμαρικά λιγκουίνι με shrimps, που το φχαριστήθηκα πολύ, και ο Billy δεν άντεξε στο temptation του ξακουσμένου στα πέρατα του κόσμου ελληνικού μας μουσακά. Έγλυφε τα δάχτυλά του, ενώ του εξηγούσαμε πως είχε μέσα μπεσαμέλ on top, μελιτζάνα, ground meat, και πατατούλες στο bottom! Ζήτησε και τη συνταγή και του είπαμε φυσικά να την εβρεί στο Internet!

Αντέξαμε και για γλυκά, όπου παραγγείλαμε ένα προφιτερόλ με ice cream και ένα cheesecake με φρούτα του δάσους. Εδώ προτιμήσαμε τις διεθνείς γεύσεις, για να αποφύγουμε τα ελληνικά σοροπιαστά -μπακλαβάδες και τέτοια- with too much sugar...

Ηπιαμε ένα ωραίο μπουκάλι ροζέ κρασάκι από Πελοπόννησο, το Κτήμα Σπυρόπουλος, μελιαστό, biological, με λογική τιμή στα 19 €.

Πλέρωσα, κερνώντας τον φίλο μου, λογαριασμό στο amount 77 €, και βάζω άριστα στο φαγητό και 3 στα 4 στο value for money, not bad at all!

Per person, excluding wine, 26/36 € each of us.

Highly recommended και θα ξαναπάω άμα θα ξαναβρεθώ downtown!!, Mάθαμε πως είναι παλιό εστιαατόριο με παράδοση και υπάρχει κι άλλο κοντά σε Ομόνια & Κάνιγγος square!!

15 Νοε 2017

Καλησπέρα σας.

Επανέρχομαι στο site με την κάτωθι κριτική, διότι δεν είχα όρεξη να γράψω για ψητοπωλεία, μπεργκεράδικα και πίτσες, εξού και η απουσία μου. Όχι πως είναι κακό να γράφουμε και γι'αυτά, όμως όσα επισκέφτηκα τελευταία άγγιζαν την χρυσή μετριότητα, ποιος ο λόγος;

Σήμερα λοιπόν, κατά τη μία το μεσημέρι επισκέφτηκα το εν λόγω μαγαζί για επαγγελματικό γεύμα. Τον χώρο τον έχουν περιγράψει οι συμφορουμίτες άψογα. Τεράστιος χώρος, με κομψό διάκοσμο, άνετα τραπεζοκαθίσματα και αρκετά "ζεστός".

Στο παρασύνθημα. Αρχικά ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί για ένα άτομο (εγώ δεν τρώω), όπου ήρθαν 2 μεγάλες φέτες ψωμιού, χωριάτικου η μία και πολύσπορου η άλλη αν δεν κάνω λάθος, με ένα βαζάκι πάστα ελιάς καλαμών. Από σαλατικό πήραμε χόρτα εποχής (σταμναγκάθι-4,80€),
από κυρίως εγώ πήρα το μπον φιλέ (με συνοδεία ψητά λαχανικά, τηγανητές πατάτες και σάλτσα κρασιού-21,50€) και ο συνδαιτημόνας μου το αρνάκι γάλακτος ρολό με πατάτες και δεντρολίβανο στη γάστρα στα 13,50€. Ήπιαμε 2 zero (250ml/ 2,50€ έκαστη).

Το μπον φιλέ μου το ζήτησα μισοψημένο, αν και προσφέρθηκε ο σερβιτόρος να το ψήσουν ακόμα λιγότερο (medium rare) αλλά προτίμησα το medium well. Πολύ καλό το ψήσιμο, είχε τους χυμούς του το κρέας χωρίς να γίνει το πιάτο σκηνή του εγκλήματος. Σχετικά μικρό σαν κομμάτι, όμως τα συνοδευτικά ήταν αρκούντως χορταστικά, οι τηγανητές πατάτες άριστες χωρίς να χρειάζονται αλάτι, μάλλον χειροποίητες, 2 φέτες κολοκυθάκι, 4 μεγάλα μανιτάρια πλευρώτους με σος μπαλσάμικο και ψητές πολύχρωμες πιπεριές. Η σος ήταν λίγο άνευρη, λίγο αλατάκι το χρειαζόταν νομίζω αλλά αξιοπρεπής.

Πολύ καλό το σταμναγκάθι και καλή μερίδα σε τέτοια τιμή, αν και θα προτιμούσα μεγαλύτερη με την ανάλογη αύξηση φυσικά.

Σαν κέρασμα μας έφεραν μους μαστίχα, πολύ ευχάριστη.

Τώρα το άσχημο. Αν και δεν είναι χώρος να λέμε τα σώψυχα μας, δεν μπορώ να μην πω τι με ενόχλησε. Δειπνούσα με έναν μεγαλύτερο από μένα κύριο και καταλαβαίνω να μπαίνουν διάφορα στο μυαλό του καθενός, όμως το να σχολιάζει ο σερβιτόρος το τραπέζι μας στο διπλανό μας τραπέζι δεν ήταν σωστό. "Οι μεγάλοι γάτοι θέλουν μικρά ποντικάκια. " Καταλαβαίνω πως υπάρχουν ζευγάρια με τέτοια διαφορά ηλικίας, αλλά εγώ δεν βγήκα ραντεβού τέτοιου είδους και δεν μου αρέσει ως σκέψη να ξαναπάω με κάποιον/αν άλλο/άλλη και να με κουτσομπολεύει το προσωπικό κυριολεκτικά πίσω από την πλάτη μου.

Δεν ξέρω. Δεν είναι ωραίο ούτε να κοροϊδεύουμε κόσμο που βρίσκεται στη Δύση της ζωής του γιατί έτρωγε με μια μικρότερη γυναίκα και να βγάζουμε συμπεράσματα. Πραγματικά δεν θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στον συγκεκριμένο κύριο που κατά τ΄άλλα ήταν εντάξει στη συμπεριφορά του, όμως ας έχουμε συναίσθηση πως πάμε να φάμε για να περάσουμε καλά και όχι να μας σχολιάσουν άνθρωποι που μας βλέπουν για μια ώρα από τη ζωή μας.