ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ

Ψαροταβέρνες

Ακτή Θεμιστοκλέους 310, Πειραϊκη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ψαροταβερνα - Μεζεδοπωλειο

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Η παρούσα κριτική γράφεται μέσα στα αρκαδικά έλατα, καθισμένη στην αυλή του πατρογονικού μου κάτω απ τη σκιά μιας μεγάλης ακακίας. Δεν ξέρω τι γίνεται στα δικά σας χωριά πάντως στο δικό μας, οι ακακίες θεωρούνται άχρηστα ζιζάνια και ξεριζώνονται άμα τη εμφανίσει. Ο γλυκός μου μπαμπάς, λοιπόν, είχε γίνει στόχος πολλών πειραγμάτων όταν πότιζε, επιμελώς, το δεντράκι που είχε φυτρώσει στην αυλή μας. Πόσο δίκιο είχε και πόσο κρίμα είναι, που εδώ και πάρα πολλά χρόνια πια λείπει από κοντά μας και δε χαίρεται τη σκιά και τη δροσιά του.

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να είμαι στα 750 μέτρα υψόμετρο και να γράφω για θαλασσινό μαγαζί, αφήστε που έχω το ταλέντο να το πω, ικανότητα να το πω, εκπαίδευση να το πω, να κατεβάζω διακόπτες και να αποστασιοποιούμαι μόλις φύγω από ένα μέρος ή μια κατάσταση, οπότε και μου φαίνονται όλα πολύ μακρινά, ασχέτως αν έχει περάσει μόλις μία εβδομάδα.

Τρίτη λοιπόν 12/7, μια μέρα μετά την επίσκεψή μας στη Σμυρνιά, ο καλός μου επανέρχεται, για ακόμα μια φορά, να μαζέψει το κουρέλι, που η αλήθεια είναι ότι δεν έχει κουράγιο, όχι να τραγουδήσει, αλλά ούτε να αρθρώσει τα στοιχειώδη. Φεύγοντας, βλέπω ότι δεν παίρνουμε τον συνήθη δρόμο αλλά στρίβει προς Πειραιά. Στο απορημένο βλέμμα μου απαντά …. πάμε να δούμε λίγο θάλασσα. Αυτά είναι(που λέει και μια φίλη), δύο στα δύο excellent record! Βέβαια έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ψύλλοι στ’ αυτιά, λέτε να μου ετοιμάζει τίποτα? Για να έχετε λίγο τον νου σας, σε περίπτωση που εξαφανιστώ, βγάλτε κανένα silver alert!

Κατεβαίνουμε λοιπόν, βλέπουμε διάφορα μαγαζιά, πέφτουμε πάνω στο Θαλασσάκι που θυμάμαι ότι έχει καλές κριτικές και το αποφασίζουμε χωρίς πολλά πολλά.

Για τον χώρο τι να πω? Αν έχεις δει ένα από τα μαγαζιά της περιοχής, τα έχεις δει όλα. Λευκό και γαλάζιο χρώμα, θαλασσινές διακοσμητικές πινελιές, απλά τραπέζια και καρέκλες, vintage καδράκια στους τοίχους, you get the picture. Βέβαια το ισχυρό ατού του μαγαζιού όπως και των υπολοίπων είναι, φυσικά, η απρόσκοπτη θέα στη θάλασσα. Κάθεσαι, βλέπεις το γαλάζιο μπροστά σου, καράβια να πηγαινοέρχονται, χαλαρώνεις, αδειάζει το μυαλό από τις σκέψεις και ονειρεύεσαι τη στιγμή που θα είσαι μέσα σε ένα από αυτά βλέποντας το λιμάνι να ξεμακραίνει.

Ο κατάλογος δεν κρύβει εκπλήξεις. Θα βρείτε όλα τα αναμενόμενα, σε ικανή ποικιλία, ώστε να μη μείνει κάποιος παραπονεμένος. Μούτρωσα λιγάκι γιατί είχα ψηθεί για ψαράκι αλλά, δυστυχώς, τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα, δεν υπήρχαν παρά ελάχιστες επιλογές. Τέλος πάντων μικρό το κακό, τελικά καταλήξαμε σε:

- Κοπανιστή Κύθνου με φέτες ντομάτας και κάπαρη. Πολύ ωραίο το τυρί, σχετικά ήπιο, η ντομάτα φρεσκότατη, κατακόκκινη και ζουμερή ήταν η καλύτερη αρχή για το δείπνο μας.

- Ντοματοκεφτέδες. Νόστιμοι δε μπορώ να πω, αλλά θα τους προτιμούσα με περισσότερα μυρωδικά. Είχαν πιεί λίγο λαδάκι παραπάνω σηκώνουν, κατά τη γνώμη μου, βελτίωση. Πάντως, έκαναν ωραιότατη παρέα με την κοπανιστή.

- Μύδια αχνιστά. Φρέσκα, ψωμωμένα, αχνισμένα όσο έπρεπε, ζουμάκι με αρκετό σκορδάκι ιδανικό για βούτες, όμως πολύ αλμυρά και το λέει αυτό άνθρωπος που αγαπά το αλάτι. Βέβαια, αν είσαστε σε φάση και πλακωθείτε σε τίποτα τσίπουρα μια χαρά θα ταιριάξουν με κάθε επιφύλαξη ομως, για το πως θα είστε μόλις σηκωθείτε, κάτι που έχει συμβεί και στην αφεντιά μου αρκετές φορές.

- Ψιλό γαριδάκι τηγανητό. Ωραίο τηγάνισμα, ελαφρύ, τραγανό, γλυκό αλλά ομολογώ ότι έχω φάει καλύτερο και μάλιστα σε μαγαζί που δεν ειδικεύεται στα θαλασσινά, βλ. Φυσαρμόνικα.

- Σαρδέλες ψητές. Τα ψαράκια ήρθαν σε αρκετή ποσότητα, παχουλά, φιλεταρισμένα, με ωραίο ψήσιμο που δεν τα είχε στεγνώσει.

- Γαριδομακαρονάδα. Δυστυχώς το πιο αδύναμο πιάτο. Ενώ τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα κάτι έλειπε από τη σάλτσα. Λίγο σκόρδο, κρεμμυδάκι, μαϊντανός, κάποιο μπαχαρικό, κάτι τέλος πάντων. Δε βοηθούσαν στο τελικό αποτέλεσμα και οι γαρίδες, που ήταν κατεψυγμένες και μαγειρεμένες περισσότερο από ότι έπρεπε. Ήταν η πρώτη φορά που δέχτηκα να προσθέσει ο καλός μου τυρί, με την ελπίδα να διορθωθεί, λίγο, η γεύση.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη, μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού το οποίο επεστράφη και αντικαταστάθηκε από κανάτα με νερό βρύσης χωρίς δυσανασχέτηση πρέπει να πω, ενώ στο τέλος, προσφέρθηκε καρπούζι και πεπόνι. Μαζί με δύο ή τρεις μπύρες, ο λογαριασμός έφθασε στα 50 ευρώ, άνευ νομίμου αποδείξεως.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση αυτή υπήρξε δύο ταχυτήτων. Στην αρχή μας σέρβιρε μια κοπελίτσα η οποία ήταν απλά διεκπαιρεωτική. Στην πορεία καταλάβαμε το γιατί, αφού μετά από 20 λεπτά περίπου, την είδαμε να φεύγει, άρα κατανοώ ότι τελείωνε τη βάρδιά της και φαντάζομαι ότι ανυπομονούσε να σχολάσει. Το παλικαράκι που μας ανέλαβε στη συνέχεια υπήρξε άμεσο, φιλικό, γλυκύτατο.

Εν κατακλείδι αυτό που μου έμεινε απ΄ το Θαλασσάκι είναι ότι πρόκειται για ένα συμπαθέστατο μαγαζί με καλό φαγητό που δεν πρόκειται μεν να σας εκπλήξει και να σας μείνει αξέχαστο, ούτε όμως να σας απογοητεύσει. Σίγουρα κάποια παρακείμενα μαγαζιά είναι καλύτερα και κάποια χειρότερα. Αν περνώντας σας κάνει κλικ και βρείτε μπροστινό τραπέζι, που να βλέπει θάλασσα, δώστε του μια ευκαιρία.

Να σας εξομολογηθώ την τύχη που επιθυμώ να έχει η συγκεκριμένη κριτική, όσο παράδοξο κι αν ακουστεί? Να μην τη διαβάσει κανείς σας! Εύχομαι, ειλικρινά, να είστε διακοπές, να περνάτε τέλεια, να βουτάτε σε γαλάζιες θάλασσες ή να δροσίζεστε σε ψηλά βουνά. Να ξεκουράζεστε, να χαλαρώνετε, να είστε με αγαπημένους, φίλους, οικογένεια, μη σας πω και μόνοι σας. Μακάρι να έχετε την ευτυχία να βρίσκεστε σε ένα ταπεινό χωριουδάκι, όπως εγώ, όπου ψυχές αγαπημένων φτερουγίζουν γύρω σας, που όποιον συναντάτε στον δρόμο, ξέρει πολύ καλά ποιοι είστε και έχει μια ιστορία να διηγηθεί που αφορά εσάς και τα παιδικά σας χρόνια, αλλά ακόμα κι αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο να θυμάστε, πάντα, ότι …Home is where your heart is!

Καλό καλοκαίρι! Σας φιλώ γλυκά!

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Στο ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ βρεθήκαμε δύο συνεχόμενα απογεύματα Κυριακής τηρώντας τη συνήθεια να ανταμείβουμε τους εαυτούς μας με μια ψαρομεζεδοφαγία στην Πειραϊκή έχοντας περάσει την αργία εργαζόμενοι. Είχα διαβάσει τις επαινετικές κριτικές στο blog μας και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Και καλά κάναμε.

Το ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ βρίσκεται δίπλα στο γνωστό και προς αποφυγή ΔΙΑΣΗΜΟ και λίγο πριν τα ΒΡΑΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ που μέχρι τώρα προτιμούσαμε. Το παρκάρισμα δύσκολο (7 στα 10), υπάρχει όμως παρκαδόρος για όσους θέλουν να αποφύγουν το ψάξιμο. Ο μέσα χώρος, καλοστημένος και με τη γνωστή θαλασσινή διακόσμηση στους τοίχους, ο έξω χώρος στεγασμένος με τέντα. Μια ευγενέστατη κυρία διαχειρίζεται την τακτοποίηση όσων περιμένουν για τραπέζι γρήγορα και αποτελεσματικά. Εμείς σταθήκαμε και τις δύο φορές τυχεροί, καθώς φθάνοντας αργά το απόγευμα καταλάβαμε ένα τραπέζι στην πρώτη σειρά που μόλις είχε αδειάσει. Η θέα στη θάλασσα εξισορροπεί τη φασαρία του δρόμου, που έχει βέβαια μεγάλη κίνηση.

Άνετα τα τραπέζια, οι γνωστές ψάθινες καρέκλες, πεντακάθαρα τραπεζομάντηλα, όλα άψογα. Το προσωπικό όχι μόνο επαρκές, αλλά και με σαφώς μοιρασμένα καθήκοντα, έτσι ώστε το σέρβις να κυλά ρολόι. Σωστοί επαγγελματίες με το χαμόγελο και σαφή πρόθεση και διάθεση να σε κάνουν να περάσεις καλά.

Στα του φαγητού τώρα. Το κέντρο βάρους βρίσκεται φυσικά στους ψαρομεζέδες. Υπάρχει και ψάρι μεριδιάρικο, οι περισσότεροι όμως προτιμούν να συνθέσουν την παραγγελία τους επιλέγοντας ό, τι τραβά η όρεξή τους από τον ούτε μικρό ούτε μεγάλο κατάλογο. Κρύο νερό σε μπουκάλι (μπράβο! ), ψωμί φρυγανισμένο όπως συνηθίζεται. Στο τέλος κέρασμα είτε φρουτάκι είτε γλυκό, όπως συνηθίζεται σε τέτοια μαγαζιά.

Σας συμβουλεύω να πάρετε οπωσδήποτε τις κουτσομουρίτσες (μικρές σαν γαυράκια, τηγανισμένες εξαιρετικά, μπορείς να τις κάνεις μια χαψιά) και την κοπανιστή Κύθνου (καθόλου τσιγκούνικη μερίδα, σερβιρισμένη με ντομάτα και κάπαρη), ιδανικές επιλογές για να συνοδεύσουν το ούζο ή τσίπουρο που θα διαλέξετε από ένα επαρκή σε ποικιλία αποσταγμάτων κατάλογο. Οι γυαλιστερές (πιάτο ημέρας) ήταν φρεσκότατες, μύριζαν θάλασσα. Τα γεμιστά με τυρί μικρά καλαμάρια στη σχάρα ήταν μια πραγματικά χορταστική μερίδα, ίσως μια ιδέα πιο βαριά από το ζητούμενο. Αντί κλασσική σαλάτα προτιμήσαμε καλοβρασμένα βλήτα, επίσης ορθή επιλογή. Γενικά μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα πιάτα ήταν το ίδιο νόστιμα όσο και φροντισμένα.

Τα πολλά λόγια μερικές φορές είναι περιττά. Βάλτε το ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ στα υπόψη και επισκεφθείτε το όποτε σας βγάλει κατά εκεί ο δρόμος. Δεν θα το μετανιώσετε. Ο λογαριασμός για δύο άτομα σκάρτα 50 ευρώ. Μια τίμια πρόταση χωρίς κανένα σκοτεινό σημείο, ίσα ίσα που θα σημειώσετε ένα σωρό θετικά σημεία στην κουζίνα και το σέρβις σε σύγκριση με τα υπόλοιπα ψαρομάγαζα της Πειραϊκής.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Λίγο μετά τη δουλειά, βρέθηκα με ένα συνάδελφο, δεινό " ψαροφαγά " ( με αδυναμία στα μελανούρια..) στη Πειραϊκή. Εκείνος, μάλιστα, μου είχε προτείνει τον σχεδόν παραδίπλα " Γιάννη " αλλά αρνήθηκα διότι για πολλά χρόνια η εν λόγω ψαροταβέρνα αποτελούσε κέντρο οικογενειακών Κυριακάτικων συγκεντρώσεων.

Το Θαλασσάκι, είναι μία από τις πολλές ψαροταβέρνες, με άπλα θέα θάλασσα που κατακλύζουν την ακτή Θεμιστοκλέους.
Παρασκευή απογευματάκι γύρω στις έξι φθάσαμε στη ταβέρνα. Ήμασταν η μοναδική παρέα. Άραγε που έχουν πάει οι τουρίστες που άλλοτε κατέκλυζαν τη περιοχή τέτοια εποχή ?

Προφανώς, πέρα από τη παγκόσμια κρίση, μας πήραν πρέφα στην εκμετάλλευση που γίνεται και στο ψάρι...

Ο χώρος, ειδικά ο εσωτερικός, αρκετά μεγάλος με ορισμένες όμορφες λεπτομέρειες που παραπέμπουν σε ναυτική διακόσμηση, χωρίς τίποτα το ξεχωριστό.

Επειδή, λίγο πολύ, οι περισσότεροι γνωρίζουν αυτού του τύπου τις ψαροταβέρνες στη Πειραϊκή και στα πέριξ δε θα προχωρήσω σε περισσότερα σχόλια για το χώρο.

Επιθυμούσαμε, λοιπόν, ΨΑΡΟΤΑΒΕΡΝΑ με όλη τη σημασία της λέξης........ φυσικό φως, απλά υλικά, καθαρότητα γεύσεων και, ενίοτε, τραπεζάκι στη θάλασσα!!

'Eτσι, παρακάτω, αναφέρομαι στο Θαλασσάκι κυρίως ως ψαροταβέρνα και λιγότερο ως μεζεδοπωλείο (βλ. κολοκυθάκια, πατάτες τηγανιτές, τυροκροκέτες και τα συναφή... ) που είναι η δεύτερη ιδιοτητά του, αν κρίνουμε από την επικεφαλίδα αλλά και το κατάλογό του.

Δοκιμάσαμε:
Στην αρχή, ήρθαν μεγάλες φρυγανισμένες φέτες ψωμιού με λάδι και ρίγανη (0,80).
Μετά, που θελήσαμε να πάρουμε παρεμφερές ψωμί με γαύρο ήταν αργά....

Γυαλιστερές, μία μερίδα ( 4 τεμ. ), ΕΥΡΩ 10,00
Νόστιμες.

Σαλάτα "Θαλασσάκι " με γαρίδες ( 4 τεμ. ) και μαρούλι, σερβιρισμένες οι γαρίδες μέσα, όπως τουλάχιστον μας είπαν, σε ρυζόφυλλο. ΕΥΡΩ 6,90
Πήγαινε για γκουρμεδιάρικο πιάτο αλλά ο μάγειρας κάπου το έχασε.....

Ταραμοσαλάτα σπιτική. ΕΥΡΩ 3,50
Πολύ νόστιμη!!

Πετροσωλήνες ( μάλλον αμμοσωλήνες), μία μερίδα ( 8-9 τεμ. ). ΕΥΡΩ 15,00!!
Αρκετά καλοί!

Mύδια.
Στο κλασικό βαθύ πιάτο μια αρκετά νόστιμη μερίδα από αυτά τα εκπληκτικά όστρακα!! ΕΥΡΩ 6,00

Μισό κιλό βακαλάο, φρέσκο, ψητό. ΕΥΡΩ 17,50
Η ποσότητα του βακαλάου μόλις που ικανοποίησε τα στομάχια δύο ανθρώπων!! Κατά τα άλλα, αρκετά καλά ψημένο το ψάρι μας!!

Γενικά, όλα τα παραπάνω πιάτα αποτελούν μια κανονική ποσότητα για δύο άτομα. Ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για θαλασσινά!

Δύο άτομα ΕΥΡΩ 60,00, χωρίς τη μπύρα.

Κέρασμα δύο μικρά παγωτάκια.

Συμπέρασμα:
Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν νόστιμα - όχι για ιδιαίτερους επαίνους - αλλά στέκονται αξιοπρεπώς.

Όσον αφορά τις τιμές, τα συμπεράσματα δικά σας....

Δε βρίσκω κάποιο λόγο για να ξαναπάω, δεδομένων και των τόσων ανεξερεύνητων επιλογών που υπάρχουν ακόμα....!

Γενικό συμπέρασμα:
Έχω μπουχτίσει, σε μία άκρως ναυτική χώρα με άφθονο ψάρι, με τόση παραγωγή και αλίευση ψαριών και οστράκων αλλά και πληθώρα διαφόρων τύπων εστιατορίων γύρω από το ψάρι, να βλέπω ανθρώπους να κωφεύουν ακόμα και τώρα....!!!.

Ήπιαμε μία μπύρα FIX 2,90

To σέρβις ως ενός σημείου πρόθυμο. Έτσι κι αλλιώς, δύο άνθρωποι ήμασταν όλοι κι όλοι.

Το σούπερ ατόπημα, όμως, στο σέρβις, έγινε στο τέλος:
Όταν μας έφεραν τα γνωστά χαρτομάντηλα λάβαμε και την επεξήγηση: " Aυτά είναι για να σκουπίσετε τα χέρια σας "
Κρίμα γιατί εγώ νόμιζα ότι είναι δείγμα σαμπουάν......!!!!

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ με έναν φίλο καθίσαμε να τα πούμε και να τσιμπήσουμε κάτι. Λόγω καιρού, εκλογών, ημέρας, ώρας, καιρού κτλ όταν μπήκαμε στο μαγαζί ήμασταν μόνοι μας εντελώς. Έχοντας διαβάσει όμως τις κριτικές στο ask4food συνειδητά δεν δίστασα και μπήκα με φόρα.

Ένα μεσαίο μαγαζί με μεγάλη τζαμαρία στην Πειραϊκή σχετικά καινούργιο μαγαζί. Καθαρό, με οπτική επαφή με την κουζίνα και με λογικό κενό ανάμεσα στα τραπέζια. Γενικά πρόκειται για ένα ευάερο -ευήλιο καθαρό μαγαζί με θέα στην θάλασσα χωρίς κάποια σπουδαία διακόσμηση αλλά παρολαυτά σου δημιουργεί μία άνετη αίσθηση όταν κάθεσαι.

Τώρα στα του φαγητού, όπως εύκολα φαντάζεστε μιλάμε για θαλασσινά, με έναν αρκετά καλό σε ποικιλία κατάλογο. Εμείς δοκιμάσαμε τυροκροκέτες (κάποιου νησιού του Αιγαίου, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει τώρα), σαλάτα χωριάτικη, χταποδάκι στην σχάρα, καλαμαράκια στην σχάρα γεμιστά με τυρί και πράσινη πιπεριά, γαρίδες σαγανάκι, πατάτες φρέσκιες τηγανιτές και τζατζίκι. Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με ψημένο ψωμί και κανάτα νερό.

Η εξυπηρέτηση απο τις 2 κυρίες ήταν εξαιρετική, ευγενική και διακριτική. Με το πέρασμα της ώρας γέμισαν κάποια επιπλέον τραπέζια οπότε η κατάσταση καλυτέρεψε καθώς δεν ήταν άδειο το μαγαζί. Η θέρμανση ήταν σε σωστή θερμοκρασία καθώς ούτε ζεσταθήκαμε ούτε κρυώσαμε.

Το πάρκινγκ ήταν σχετικά εύκολο εκείνη την ημέρα αλλά άλλες ημέρες και κυρίως Κυριακή..... προτιμήστε να πάτε με ταξί ή σκάφος, γιατί πάρκινγκ πολύ δύσκολο να βρείτε.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κρασί λευκό, μία sprite, μία κόκα κόστισαν ακριβώς 50 ευρώ για τα 2 άτομα. Καλή τιμή για την ποιότητα, την ποσότητα και βέβαια τον αριθμό των πιάτων.

Ο ανταγωνισμός στην περιοχή μεγάλος αλλά σίγουρα αξίζει μία θέση στα καλά μαγαζιά της Πειραϊκής.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

περιορισμένη θα είναι η κριτική μου γιατί η επίσκεψή μου στο Θαλασσάκι έγινε υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Μας κάλεσαν φίλοι/θαμώνες του μαγαζιού με δικά τους φρέσκα ψάρια.
Οποτε μπορώ να μιλήσω μόνο για την καταπληκτική σαλάτα, τις σπιτικές τηγανιτές πατάτες, τα μπολικα κολοκυθάκια και τα καλοψημένα ψάρια που μας ήρθαν φιλεταρισμένα.
Ούτε για τιμές ξέρω να σας πω.
Ωστόσο το σέρβις ήταν άψογο και γρήγορο.
Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος.
Ο αδιάφορος εσωτερικός χωρος (καταχείμωνο γαρ) είναι το μόνο απογοητευτικό. Θα ήθελα να ξανάρθω το καλοκαίρι.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Κυριακη μεσημερι και με παρεα 6 ατομων σκεφτηκαμε να επισκεφτουμε καπποιο μαγαζι στην ακτη Θεμιστοκλεους ενεκα η ηλιολουστη μερα με τον δυνατο αερα που ενδικνυται για παραλιακη θεα.

Για το μαγαζι ειχαμε ακουσει απο γνωστους οτι ειναι αξιοπρεπες και οτι οι τιμες του ειναι προσιτες οποτε αποφασισαμε να το διαπιστωσουμε.

Ο χωρος ζεστος ιδιαιτερος με διακοσμηση λιτη εξυπνη θαλλασσινη σε χρωματτα και σχεδια. Την μερα που πηγαμε εμεις ο χωρος δεν ειχε παρα πολυ κοσμο οποτε ημασταν ανετα χωρις ιδιατερη βαβουρα και γρηγορη εξυπηρετηση. Η υποδοχη πολυ καλη και οι δυο σερβιτοροι ( αν και δεν δειχνουν μαστερ εμπειριας ) πολυ εξυπηρετικοι και προσχαροι.

Παραγγειλαμε μια σαλατα θαλλασσακι που ηταν αξιοπρεπης σε ποσοτητα μια σαρδελα ψητη που ηταν τοσο αψογα ψημενη που μερικες φορες απορεις πως ενα τοσο απλο πιατο μπορει να κανει διαφορα στην γευση.

Μια μεριδα κουτσομουρακι που ηταν οκ οπως μπορεις να το φας νομιζω σε ολες τις ταβερνες της ακτης μια κοπανιστη κυθνου που αν ειχε βαιθμολογια απο 1 εως 10 θα εβαζα 15. Ηταν τοσο τελεια για ανθρωπους που προτιμουν το λιγο πιο spicy απο το συνηθες που σαφως επαναλαβαμε την παραγγελεια αλλες δυο φορες για το κρασακι μας ( το οποιο για χυμα δεν δρεπει και δαφνες ποιοτητας )

Το σαγανακι κλασικο σαγανακι και οι πατατες οντως φρεσκες και καλοτηγανισμενες

Και καπου εδω αρχιζει η δικη μου πανδεσια γευσεων. Καποιος απο την παρεα ειχε την φαινη ιδεα να παρουμε στην μεση ενα ριζοτο με γαριδες και σαφραν και ενα κριθαροτο με γαριδες. Θα δωσω και μεσα απο εδω τα συγχαρητηρια μου στον μαγειρα του μαγαζιου ( επιπεδο σεφ μισελεν και το ενα και το αλλο ) οπως εκανα και οταν εφαγα.

Ειδικα το κριθαρωτο ηταν κριθαρωτο οντως και οχι γιουβετσακι που σερβιρουν συνηθως σε αλλα μαγαζια. Το ριοζοτο δε καθε πιρουνια μια απολαυση. Ειλικρινα δεν περιμενα τετοιες γευσεις σε ενα μαζεδοπωλειο ψαρικων.

Η τελικη εικονα αψογη που δεν μου αφησε περιθωριο να σκεφτω κατι αρνητικο για το μαγαζι που προσεφερε και εξυπηρετηση και γευση και ευγενεια και σαφως δεν πληρωσαμε και κανενα λογαριασμο που να αξιζει αρνητικου σχολιασμου.
προτεινεται ανεπιφυλακτα για μεσημεριανα μεζεδακια Σαββατου και Κυριακης.

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Το προσωπικό είναι φιλικό με τους πελάτες. Παραγγείλαμε 1 μερίδα πατάτες τηγανητές, 1 μερίδα καλαμαράκια τηγανητά, 1 μερίδα κουτσομούρα τηγανιτή, 1 μερίδα γαρίδες σαγανάκι με φέτα και 1 καραφάκι ούζο.

Οι πατάτες ήταν καλοτηγανισμένες και φρέσκες, για τα καλαμαράκια ο κατάλογος ανέφερε ότι ήταν κατεψυγμένα, αν και παράλληλα θα έπρεπε να αναφέρει ότι ήταν γόνος καλαμαριού. Ήρθαν καλοτηγανισμένα αλλά ως γόνος άγευστα. Αν το γνωρίζαμε σίγουρα θα παραγγέλναμε άλλο πιάτο.

Τα κουτσομουράκια ήρθαν καλοτηγανισμένα και πολύ νόστιμα. Οι γαρίδες μεσαίου μεγέθους, αρκετά γευστικές ωστόσο η μερίδα ήταν μικρή για την τιμή τους. Στο τέλος μας πρόσφεραν και φρούτο καρπούζι με πεπόνι. Στο σύνολο το κόστος του λογαριασμού ήταν 41,60€, το οποίο έφτασε σε δισκάκι με το δελτίο παραγγελίας. Ζητήσαμε βέβαια να μας φέρει και την απόδειξη και προς έκπληξή μας, η ιδιοκτήτρια μας ανέφερε πως δεν κόβει καθώς όπως έχει διαπιστώσει οι πελάτες δεν την παίρνουν!!!! Η φοροδιαφυγή του Έλληνα στο μεγαλείο της.

Το μαγαζί σε σχέση με τα γύρω ουζερί που υπάρχουν στην περιοχή, θα το χαρακτήριζα ότι αξίζει να το επισκεφτείς καθώς έχει προσεγμένο χώρο, όμορφη τοποθεσία, καλό φαγητό με αρκετές επιλογές και σχετικά καλές τιμές.