Ψαροταβερνα - Μεζεδοπωλειο

27 Ιούλ 2016

Η παρούσα κριτική γράφεται μέσα στα αρκαδικά έλατα, καθισμένη στην αυλή του πατρογονικού μου κάτω απ τη σκιά μιας μεγάλης ακακίας. Δεν ξέρω τι γίνεται στα δικά σας χωριά πάντως στο δικό μας, οι ακακίες θεωρούνται άχρηστα ζιζάνια και ξεριζώνονται άμα τη εμφανίσει. Ο γλυκός μου μπαμπάς, λοιπόν, είχε γίνει στόχος πολλών πειραγμάτων όταν πότιζε, επιμελώς, το δεντράκι που είχε φυτρώσει στην αυλή μας. Πόσο δίκιο είχε και πόσο κρίμα είναι, που εδώ και πάρα πολλά χρόνια πια λείπει από κοντά μας και δε χαίρεται τη σκιά και τη δροσιά του.

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πολύ περίεργο να είμαι στα 750 μέτρα υψόμετρο και να γράφω για θαλασσινό μαγαζί, αφήστε που έχω το ταλέντο να το πω, ικανότητα να το πω, εκπαίδευση να το πω, να κατεβάζω διακόπτες και να αποστασιοποιούμαι μόλις φύγω από ένα μέρος ή μια κατάσταση, οπότε και μου φαίνονται όλα πολύ μακρινά, ασχέτως αν έχει περάσει μόλις μία εβδομάδα.

Τρίτη λοιπόν 12/7, μια μέρα μετά την επίσκεψή μας στη Σμυρνιά, ο καλός μου επανέρχεται, για ακόμα μια φορά, να μαζέψει το κουρέλι, που η αλήθεια είναι ότι δεν έχει κουράγιο, όχι να τραγουδήσει, αλλά ούτε να αρθρώσει τα στοιχειώδη. Φεύγοντας, βλέπω ότι δεν παίρνουμε τον συνήθη δρόμο αλλά στρίβει προς Πειραιά. Στο απορημένο βλέμμα μου απαντά …. πάμε να δούμε λίγο θάλασσα. Αυτά είναι(που λέει και μια φίλη), δύο στα δύο excellent record! Βέβαια έχουν αρχίσει να μου μπαίνουν ψύλλοι στ’ αυτιά, λέτε να μου ετοιμάζει τίποτα? Για να έχετε λίγο τον νου σας, σε περίπτωση που εξαφανιστώ, βγάλτε κανένα silver alert!

Κατεβαίνουμε λοιπόν, βλέπουμε διάφορα μαγαζιά, πέφτουμε πάνω στο Θαλασσάκι που θυμάμαι ότι έχει καλές κριτικές και το αποφασίζουμε χωρίς πολλά πολλά.

Για τον χώρο τι να πω? Αν έχεις δει ένα από τα μαγαζιά της περιοχής, τα έχεις δει όλα. Λευκό και γαλάζιο χρώμα, θαλασσινές διακοσμητικές πινελιές, απλά τραπέζια και καρέκλες, vintage καδράκια στους τοίχους, you get the picture. Βέβαια το ισχυρό ατού του μαγαζιού όπως και των υπολοίπων είναι, φυσικά, η απρόσκοπτη θέα στη θάλασσα. Κάθεσαι, βλέπεις το γαλάζιο μπροστά σου, καράβια να πηγαινοέρχονται, χαλαρώνεις, αδειάζει το μυαλό από τις σκέψεις και ονειρεύεσαι τη στιγμή που θα είσαι μέσα σε ένα από αυτά βλέποντας το λιμάνι να ξεμακραίνει.

Ο κατάλογος δεν κρύβει εκπλήξεις. Θα βρείτε όλα τα αναμενόμενα, σε ικανή ποικιλία, ώστε να μη μείνει κάποιος παραπονεμένος. Μούτρωσα λιγάκι γιατί είχα ψηθεί για ψαράκι αλλά, δυστυχώς, τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα, δεν υπήρχαν παρά ελάχιστες επιλογές. Τέλος πάντων μικρό το κακό, τελικά καταλήξαμε σε:

- Κοπανιστή Κύθνου με φέτες ντομάτας και κάπαρη. Πολύ ωραίο το τυρί, σχετικά ήπιο, η ντομάτα φρεσκότατη, κατακόκκινη και ζουμερή ήταν η καλύτερη αρχή για το δείπνο μας.

- Ντοματοκεφτέδες. Νόστιμοι δε μπορώ να πω, αλλά θα τους προτιμούσα με περισσότερα μυρωδικά. Είχαν πιεί λίγο λαδάκι παραπάνω σηκώνουν, κατά τη γνώμη μου, βελτίωση. Πάντως, έκαναν ωραιότατη παρέα με την κοπανιστή.

- Μύδια αχνιστά. Φρέσκα, ψωμωμένα, αχνισμένα όσο έπρεπε, ζουμάκι με αρκετό σκορδάκι ιδανικό για βούτες, όμως πολύ αλμυρά και το λέει αυτό άνθρωπος που αγαπά το αλάτι. Βέβαια, αν είσαστε σε φάση και πλακωθείτε σε τίποτα τσίπουρα μια χαρά θα ταιριάξουν με κάθε επιφύλαξη ομως, για το πως θα είστε μόλις σηκωθείτε, κάτι που έχει συμβεί και στην αφεντιά μου αρκετές φορές.

- Ψιλό γαριδάκι τηγανητό. Ωραίο τηγάνισμα, ελαφρύ, τραγανό, γλυκό αλλά ομολογώ ότι έχω φάει καλύτερο και μάλιστα σε μαγαζί που δεν ειδικεύεται στα θαλασσινά, βλ. Φυσαρμόνικα.

- Σαρδέλες ψητές. Τα ψαράκια ήρθαν σε αρκετή ποσότητα, παχουλά, φιλεταρισμένα, με ωραίο ψήσιμο που δεν τα είχε στεγνώσει.

- Γαριδομακαρονάδα. Δυστυχώς το πιο αδύναμο πιάτο. Ενώ τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα κάτι έλειπε από τη σάλτσα. Λίγο σκόρδο, κρεμμυδάκι, μαϊντανός, κάποιο μπαχαρικό, κάτι τέλος πάντων. Δε βοηθούσαν στο τελικό αποτέλεσμα και οι γαρίδες, που ήταν κατεψυγμένες και μαγειρεμένες περισσότερο από ότι έπρεπε. Ήταν η πρώτη φορά που δέχτηκα να προσθέσει ο καλός μου τυρί, με την ελπίδα να διορθωθεί, λίγο, η γεύση.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη, μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού το οποίο επεστράφη και αντικαταστάθηκε από κανάτα με νερό βρύσης χωρίς δυσανασχέτηση πρέπει να πω, ενώ στο τέλος, προσφέρθηκε καρπούζι και πεπόνι. Μαζί με δύο ή τρεις μπύρες, ο λογαριασμός έφθασε στα 50 ευρώ, άνευ νομίμου αποδείξεως.

Όσον αφορά στην εξυπηρέτηση αυτή υπήρξε δύο ταχυτήτων. Στην αρχή μας σέρβιρε μια κοπελίτσα η οποία ήταν απλά διεκπαιρεωτική. Στην πορεία καταλάβαμε το γιατί, αφού μετά από 20 λεπτά περίπου, την είδαμε να φεύγει, άρα κατανοώ ότι τελείωνε τη βάρδιά της και φαντάζομαι ότι ανυπομονούσε να σχολάσει. Το παλικαράκι που μας ανέλαβε στη συνέχεια υπήρξε άμεσο, φιλικό, γλυκύτατο.

Εν κατακλείδι αυτό που μου έμεινε απ΄ το Θαλασσάκι είναι ότι πρόκειται για ένα συμπαθέστατο μαγαζί με καλό φαγητό που δεν πρόκειται μεν να σας εκπλήξει και να σας μείνει αξέχαστο, ούτε όμως να σας απογοητεύσει. Σίγουρα κάποια παρακείμενα μαγαζιά είναι καλύτερα και κάποια χειρότερα. Αν περνώντας σας κάνει κλικ και βρείτε μπροστινό τραπέζι, που να βλέπει θάλασσα, δώστε του μια ευκαιρία.

Να σας εξομολογηθώ την τύχη που επιθυμώ να έχει η συγκεκριμένη κριτική, όσο παράδοξο κι αν ακουστεί? Να μην τη διαβάσει κανείς σας! Εύχομαι, ειλικρινά, να είστε διακοπές, να περνάτε τέλεια, να βουτάτε σε γαλάζιες θάλασσες ή να δροσίζεστε σε ψηλά βουνά. Να ξεκουράζεστε, να χαλαρώνετε, να είστε με αγαπημένους, φίλους, οικογένεια, μη σας πω και μόνοι σας. Μακάρι να έχετε την ευτυχία να βρίσκεστε σε ένα ταπεινό χωριουδάκι, όπως εγώ, όπου ψυχές αγαπημένων φτερουγίζουν γύρω σας, που όποιον συναντάτε στον δρόμο, ξέρει πολύ καλά ποιοι είστε και έχει μια ιστορία να διηγηθεί που αφορά εσάς και τα παιδικά σας χρόνια, αλλά ακόμα κι αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο να θυμάστε, πάντα, ότι …Home is where your heart is!

Καλό καλοκαίρι! Σας φιλώ γλυκά!

19 Σεπ 2015

Στο ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ βρεθήκαμε δύο συνεχόμενα απογεύματα Κυριακής τηρώντας τη συνήθεια να ανταμείβουμε τους εαυτούς μας με μια ψαρομεζεδοφαγία στην Πειραϊκή έχοντας περάσει την αργία εργαζόμενοι. Είχα διαβάσει τις επαινετικές κριτικές στο blog μας και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Και καλά κάναμε.

Το ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ βρίσκεται δίπλα στο γνωστό και προς αποφυγή ΔΙΑΣΗΜΟ και λίγο πριν τα ΒΡΑΧΑΚΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ που μέχρι τώρα προτιμούσαμε. Το παρκάρισμα δύσκολο (7 στα 10), υπάρχει όμως παρκαδόρος για όσους θέλουν να αποφύγουν το ψάξιμο. Ο μέσα χώρος, καλοστημένος και με τη γνωστή θαλασσινή διακόσμηση στους τοίχους, ο έξω χώρος στεγασμένος με τέντα. Μια ευγενέστατη κυρία διαχειρίζεται την τακτοποίηση όσων περιμένουν για τραπέζι γρήγορα και αποτελεσματικά. Εμείς σταθήκαμε και τις δύο φορές τυχεροί, καθώς φθάνοντας αργά το απόγευμα καταλάβαμε ένα τραπέζι στην πρώτη σειρά που μόλις είχε αδειάσει. Η θέα στη θάλασσα εξισορροπεί τη φασαρία του δρόμου, που έχει βέβαια μεγάλη κίνηση.

Άνετα τα τραπέζια, οι γνωστές ψάθινες καρέκλες, πεντακάθαρα τραπεζομάντηλα, όλα άψογα. Το προσωπικό όχι μόνο επαρκές, αλλά και με σαφώς μοιρασμένα καθήκοντα, έτσι ώστε το σέρβις να κυλά ρολόι. Σωστοί επαγγελματίες με το χαμόγελο και σαφή πρόθεση και διάθεση να σε κάνουν να περάσεις καλά.

Στα του φαγητού τώρα. Το κέντρο βάρους βρίσκεται φυσικά στους ψαρομεζέδες. Υπάρχει και ψάρι μεριδιάρικο, οι περισσότεροι όμως προτιμούν να συνθέσουν την παραγγελία τους επιλέγοντας ό, τι τραβά η όρεξή τους από τον ούτε μικρό ούτε μεγάλο κατάλογο. Κρύο νερό σε μπουκάλι (μπράβο! ), ψωμί φρυγανισμένο όπως συνηθίζεται. Στο τέλος κέρασμα είτε φρουτάκι είτε γλυκό, όπως συνηθίζεται σε τέτοια μαγαζιά.

Σας συμβουλεύω να πάρετε οπωσδήποτε τις κουτσομουρίτσες (μικρές σαν γαυράκια, τηγανισμένες εξαιρετικά, μπορείς να τις κάνεις μια χαψιά) και την κοπανιστή Κύθνου (καθόλου τσιγκούνικη μερίδα, σερβιρισμένη με ντομάτα και κάπαρη), ιδανικές επιλογές για να συνοδεύσουν το ούζο ή τσίπουρο που θα διαλέξετε από ένα επαρκή σε ποικιλία αποσταγμάτων κατάλογο. Οι γυαλιστερές (πιάτο ημέρας) ήταν φρεσκότατες, μύριζαν θάλασσα. Τα γεμιστά με τυρί μικρά καλαμάρια στη σχάρα ήταν μια πραγματικά χορταστική μερίδα, ίσως μια ιδέα πιο βαριά από το ζητούμενο. Αντί κλασσική σαλάτα προτιμήσαμε καλοβρασμένα βλήτα, επίσης ορθή επιλογή. Γενικά μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα πιάτα ήταν το ίδιο νόστιμα όσο και φροντισμένα.

Τα πολλά λόγια μερικές φορές είναι περιττά. Βάλτε το ΘΑΛΑΣΣΑΚΙ στα υπόψη και επισκεφθείτε το όποτε σας βγάλει κατά εκεί ο δρόμος. Δεν θα το μετανιώσετε. Ο λογαριασμός για δύο άτομα σκάρτα 50 ευρώ. Μια τίμια πρόταση χωρίς κανένα σκοτεινό σημείο, ίσα ίσα που θα σημειώσετε ένα σωρό θετικά σημεία στην κουζίνα και το σέρβις σε σύγκριση με τα υπόλοιπα ψαρομάγαζα της Πειραϊκής.

08 Δεκ 2016

περιορισμένη θα είναι η κριτική μου γιατί η επίσκεψή μου στο Θαλασσάκι έγινε υπό συγκεκριμένες συνθήκες. Μας κάλεσαν φίλοι/θαμώνες του μαγαζιού με δικά τους φρέσκα ψάρια.
Οποτε μπορώ να μιλήσω μόνο για την καταπληκτική σαλάτα, τις σπιτικές τηγανιτές πατάτες, τα μπολικα κολοκυθάκια και τα καλοψημένα ψάρια που μας ήρθαν φιλεταρισμένα.
Ούτε για τιμές ξέρω να σας πω.
Ωστόσο το σέρβις ήταν άψογο και γρήγορο.
Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος.
Ο αδιάφορος εσωτερικός χωρος (καταχείμωνο γαρ) είναι το μόνο απογοητευτικό. Θα ήθελα να ξανάρθω το καλοκαίρι.

05 Σεπ 2015

Το προσωπικό είναι φιλικό με τους πελάτες. Παραγγείλαμε 1 μερίδα πατάτες τηγανητές, 1 μερίδα καλαμαράκια τηγανητά, 1 μερίδα κουτσομούρα τηγανιτή, 1 μερίδα γαρίδες σαγανάκι με φέτα και 1 καραφάκι ούζο.

Οι πατάτες ήταν καλοτηγανισμένες και φρέσκες, για τα καλαμαράκια ο κατάλογος ανέφερε ότι ήταν κατεψυγμένα, αν και παράλληλα θα έπρεπε να αναφέρει ότι ήταν γόνος καλαμαριού. Ήρθαν καλοτηγανισμένα αλλά ως γόνος άγευστα. Αν το γνωρίζαμε σίγουρα θα παραγγέλναμε άλλο πιάτο.

Τα κουτσομουράκια ήρθαν καλοτηγανισμένα και πολύ νόστιμα. Οι γαρίδες μεσαίου μεγέθους, αρκετά γευστικές ωστόσο η μερίδα ήταν μικρή για την τιμή τους. Στο τέλος μας πρόσφεραν και φρούτο καρπούζι με πεπόνι. Στο σύνολο το κόστος του λογαριασμού ήταν 41,60€, το οποίο έφτασε σε δισκάκι με το δελτίο παραγγελίας. Ζητήσαμε βέβαια να μας φέρει και την απόδειξη και προς έκπληξή μας, η ιδιοκτήτρια μας ανέφερε πως δεν κόβει καθώς όπως έχει διαπιστώσει οι πελάτες δεν την παίρνουν!!!! Η φοροδιαφυγή του Έλληνα στο μεγαλείο της.

Το μαγαζί σε σχέση με τα γύρω ουζερί που υπάρχουν στην περιοχή, θα το χαρακτήριζα ότι αξίζει να το επισκεφτείς καθώς έχει προσεγμένο χώρο, όμορφη τοποθεσία, καλό φαγητό με αρκετές επιλογές και σχετικά καλές τιμές.