ΓΙΑ ΔΕΣ

Μεζεδοπωλεία

Χαλεπά 65, Λαμπρινή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Τρίτη-Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (10:00- 02:00). Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Για Δες... ένας γιος σεφ και μία μητέρα ξεκίνησαν από μία ιδέα και έκαναν πράξη με πολύ αγάπη και μεράκι ένα ζεστό και πολύ φιλικό χώρο για όλες τις ώρες και τις ορέξεις!
Οι μουσικές επιλογές εναλλάσονται ανάλογα με την ώρα, με το πρωί να γεμίζουν το χώρο οι soul, έντεχνη, rock ελληνικές και ξένες μουσικές και το βραδάκι να παίρνει σειρά η έντεχνη ελληνική μουσική!
Ενα ακόμη χαρακτηριστικό του Για Δες είναι η πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής, αφού η κατ' άτομο κυμαίνεται από 8-10 €!!

Ακόμη βασική αρχή του Γιάννη και της Δέσποινας είναι η ποιότητα γι' αυτό και τα περισσότερα προϊόντα είναι χειροποίητα.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Θυμάσαι που βαλάντωνες εκεί στην εξορία;
Θυμάσαι που γέμιζε ο τόπος με video clubs και δώρο η 1 στις 3, χάλια πιτσαρία;
Κάθε εποχή προστάζει τα δικά της,
τώρα η κάθε γειτονιά έχει τα τσιπουράδικά της...

Κάποτε είχαμε video club σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο, αντικαταστάθηκε με πιτσαρία (συνήθως με ένα ιταλοπρεπές όνομα τύπου Mafiozo ή Venezia), πριν από κάποια χρόνια είχαμε (νεο)σουβλατζίδικα και καταστήματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, σήμερα έχουμε κεμπαπτζίδικα, φαλαφελάδικα και τσιπουράδικα/ρακομελάδικα (απόδειξη ότι η κύρια έξοδος της εξ ημών πλειοψηφίας αφορά σε ένα οικονομικό τσιμπολόι πλέον, αφήνοντας πίσω τις εποχές των κλαμποεστιατορίων wannabe mykonos/california, bouzouklerie stin paraliaki etc).

Το 'Για Δες' ανήκει στην τελευταία κατηγορία. Σε πέντε χρόνια από τώρα θα έχουν μείνει τα μισά -αν όχι λιγότερα- από τα τσίπουρο-καφενεία που υπάρχουν σήμερα. Το 'Για Δες', προβλέπω, ότι θα είναι εκεί (υπάρχει ήδη 3-4 χρόνια). Γιατί;
α) Έχει προφίλ συνοικιακού στεκιού και β) η κουζίνα του στα κυβικά του σαρώνει.

Ανήκει στην κατηγορία των μαγαζιών micron, και αυτό είναι το μειονέκτημά του σαν χώρος καθώς, a priori, δημιουργεί περιορισμένες δυνατότητες. Εμένα τα μαγαζιά-σκουντούφλης με έχουν κουράσει σχεδόν όσο και οι ταβέρνες "στο βάθος αίθουσα 500 ατόμων-παϊδάκια-εκδηλώσεις-το τζάκι άναψε" των 80s. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει επιμέλεια και φροντίδα. Λίγο η ξύλινη επένδυση στους τοίχους, λίγο η μεγάλη τζαμαρία με ωραία και φροντισμένα φυτά, λίγο η εμφατική καθαριότητα κάνουν το μέγεθος (σε αυτή την περίπτωση) να επηρεάζει μεν αλλά να μη μετράει καταλυτικά δε.

Οι τουαλέτες πιο φρέσκες και πιο καθαρές από τα περισσότερα ελληνικά σπίτια. Η μουσική όλο τα φάσμα των μη μπουζουκιών που ακούν οι γεννηθέντες από το '70 και μετά. Από Αγγελάκα και Μάλαμα μέχρι Παπακωνσταντίνου και Χατζιδάκι. Τέλοσπάντων, σαν μουσική από τα λίγα μέρη που χωρίς να παίζουν ρεμπετικο-τσιτσάνη (η πάντα safe επιλογή) ή μια jazz (της μοδός) κρατάνε τα μπόσικα.

Γαστρονομικά είναι το δυνατό του σημείο. Αν και είναι μάλλον καφέ-μεζεδοπωλείο θα σας πρότεινα να πάτε πεινασμένοι. Έχουμε και λέμε:

1. Φακοσαλάτα με κόλιανδρο, άνιθο, ξερό κρεμμύδι, κόκκινη πιπεριά και ξίδι. Απλά δεν παιζότανε. Τα μυρωδικά κάναν δεύτερη φωνή στην al dente φακή. Πολύ καλό.

2. Πιπεριές φλωρίνης γεμιστές με τυράκι. Πολύ καλές αλλά μέχρι εκεί.

3. Χοιρινή τηγανιά. Η καλλίτερη που έχω φάει εδώ και (πάρα) πολύ καιρό έξω*. Το λίγο λιπάκι του χοιρινού είχε καραμελώσει, ρίγανη και λεμόνι ισορροπούσαν σωστά.

4. Τηγανιά 'Για Δες'. Γ'ρούν' μαζί με κοτόπουλο. Με κάρυ και μουστάρδα. Πολύ καλή. Ελαφρώς νεοταβερνίσιο, δεν με χάλασε αλλά δεν είναι το φόρτε μου. Εκτέλεση πάρα πολύ καλή (το κοτόπουλο βελούδο).

5. Μανιτάρια σωτέ με πατάτες. Αγαρικά κομμένα στη μέση στο τηγάνι (ζωντανό το μανιτάρι, σωταρισμένο όχι τηγανιτό) με λίγο λεμονάκι και λίγη πατάτα κυδωνάτη με τη φλούδα της. Ήταν πολύ καλό. Τιμήθηκε δυο φορές.

6. Λουκάνικο. Ποιότης Α'Α'. Εκ των καλλιτέρων. Εγώ το ήθελα λίγο περισσότερο ψημένο. Αν δεν απατώμαι διείδα μάραθο, συνήθειο των Κυκλάδων αν και αυτό ήταν από τα ορεινά Φθιώτιδας-Καρδίτσας.

7. Κεμπαπάκια. Συμπαθέστατα. Όχι φοβερά μα συμπαθέστατα. Μου άρεσε η παρουσίαση με μια πρέζα ρίγανη, μια κουταλιά μουστάρδα και καρέ ντομάτας στη σειρά (πράσινο, κίτρινο, κόκκινο σαν την σημαία της Γουινέας). Ήταν όμορφο αλλά βοηθούσε και την γεύση.

8. Κολοκυθοκεφτέδες. Το πιο διεκπεραιωτικό πιάτο για τον δικό μου ουρανίσκο. Θέλαν λίγο δυόσμο, λίγο τραγάνισμα στο τηγάνι, λίγο το γιαουρτάκι με το οποίο ήρθαν να μην ήταν επιδόρπιο γιαουρτιού και να ήταν γιαούρτι (ήθελε λίγη οξύτητα). Τα υλικά τους τα είχαν (που έλεγε κι η γιαγιά μου), δεν ήταν κακοί αλλά σίγουρα δεν ήταν αναπολήσιμοι ή ακόμα περισσότερο αναπολητέοι.

9. Μία ευμεγέθης (σ. σ. τεράστια) ποικιλία της οποίας μου διαφεύγει το όνομα η οποία είχε λουκάνικο, κεμπαπάκι και τηγανιά συνοδευάμενη από ρώσικη (έτοιμη μεν, από τις καλές δε) και ένα αδιάφορο τυράκι (σ. σ. κάπου εδώ το κριτήριό μου είχε αρχίσει να χαλαρώνει και η μνήμη μου να αδυνατίζει προϊόντων των ρακών).

10. Ρακή μέτρια (γευστικά διότι ποιοτικά ήταν άριστη καθώς καίτοι έφυγε κάμποση εγώ παρέμεινα στην θέση μου) αλλά όμορφα παγωμένη. Οι λοιποί κατανάλωσαν τσίπουρο που τους άρεσε. Ύδωρ κανάτας. Ρακή και τσίπουρο έρευσαν άφθονα.

11. Κέρασε κορμό ο οποίος (ξαναλέω ότι το κριτήριό μου είχε επηρεαστεί πλέον) μου φάνηκε σαν να μην είχε κακάο αλλά κάτι nutellένιο ή σοκολατένιο.

Τα ανωτέρω (μικρή πιθανότης να μου διαφεύγει κάτι λόγω της επελθούσης χαλαρώσεως) εκοστολογήθησαν στα 112 έουροζ. Ήτοι 112 / 6 = 18,66 € per capita. Pas mal δεδομένης της ποσότητας. Φάγαμε πολύ. Ήπιαμε επίσης άλλο τόσο. Το φαγητό σαν ποιότητα και γεύση ξεφεύγει από τα μαγαζιά που ανοίγουν δέκα-δέκα και σερβίρουν makro-lidl. Είναι από αυτά που θες να υπάρχουν στην γειτονιά σου ως μια αξιοπρεπέστατη και οικονομική λύση, είτε για ένα 'ξέσκασμα' καθημερινής είτε για μια χαλαρή βραδινή έξοδο, η οποία έχει οφθαλμοφανώς περισσότερη ποιότητα από την πλειοψηφία των παρόμοιων προτάσεων που τα τελευταία χρόνια κατακλύζουν τα ισόγεια των πολυκατοικιών.

Υπήρχαν μια δυο παρέες ακόμα, απομεσήμερο Σαββάτου, το service ανταποκρίσιμο, τυπικό μεν εμφανώς ξύπνιο δε.

Η σχέση αξίας/χρημάτων είναι το ατού το μαγαζιού μαζί με την γεύση. 18 €/ το άτομο δεν είναι πολλά αν φας τον άβακα (sic) και πιεις τον Βόσπορο. Θα το πω για τελευταία φορά: η ποιότητα βοά και κάνει το μαγαζί να ξεχωρίζει από το πλήθος των συνοικιακών τσιπουράδικων που έχουν ανοίξει.

Παρκάρισμα σχετικά άνετα. Η περιοχή είναι κάπου μεταξύ Άνω Πατησίων (τιμημένη Κυπριάδου όπου κάποτε παίζονταν φοβερά μονάκια 3Χ3 στο μπάσκετ με παλληκάρια ντόπια αλλά και από το Σπόρτιγκ που τότε ήταν Α1, από όπου και ο Ντίνος ο Αγγελίδης ο οποίος έχει το 'Δια Χειρός και στη Λαδόκολλα' λίγο πιο πέρα στην Λασκαράτου) και πλατείας Αγίου Ανδρέα, η οποία είναι σε απόσταση 150 μέτρων. Γενικά αυτό το κομμάτι της Αθήνας έχει κάποια διαμαντάκια (από τον 1ο 'Τζίτζικα και Μέρμηγκα' στην πλατεία Παπαδιαμάντη μέχρι τον 'Σπύρο-Αντώνη').

Υ. Γ. Θα ήθελα να τελειώσει η σημερινή παρακμή της χώρας μας και -ανάμεσα σε άλλα- επιχειρηματίες όπως οι ιδιοκτήτες του 'Για Δες', που εμφανώς είναι για κάτι καλλίτερο από ένα μικρο-τσιπουράδικο γειτονιάς, να μπορέσουν να παίξουν τη μπάλα που τους πρέπει. Μπράβο τους γιατί μου θυμίζουν τον Σταυρακόπουλο στους Αμπελόκηπους (για να ολοκληρώσω με την καλαθόσφαιρα).

* Εκπληκτική τηγανιά θυμάμαι στο παλιό 'Κουτούκι του Μυταρά' στην Πανόρμου (mid '90s). Τελευταία φορά που πήγα έγραφε "Κλειστόν Λόγω κηδείας του Μυταρά". Στεναχώρια... Εκεί μετά άνοιξε το 'Επί της Πανόρμου' και σήμερα είναι η 'Αγία Φιάλη'...

Ιούλ

Ένα ζεστό Σαββάτο του Ιουνίου και συγκεκριμένα στις 18/06/2016 και μετά από πολύ σκέψη στο να βγούμε με την κοπέλα μου λόγω της αφόρητης ζέστης που είχε, πήραμε την απόφαση να ανηφορίσουμε προς το Γαλάτσι και το Για Δες.

Κάναμε και μια κράτηση για καλό και για κακό για τις 21:30, που απ ότι φάνηκε δεν χρειαζόταν μιας και ήμασταν όταν πήγαμε εμείς και άλλο ένα ζευγάρι, αργότερα μαζεύτηκαν άλλες 2 παρέες των 4 ατόμων.

Το μαγαζί βρίσκεται ένα στενό πίσω από την πλατεία της Λαμπρινής σε μια ήσυχη γειτονιά. Στο ίδιο στενό έχει άλλες 3-4 επιλογές από τσιπουράδικα και μία πιτσαρία. Το πάρκίνγκ εύκολο στον δρόμο μπροστά από το μαγαζί ή στα γύρω στενά, αν και γινόταν ένας γάμος σε ένα σπίτι εκεί δίπλα και τα αμάξια ήταν πιο πολλά από συνήθως δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Ο χώρος είναι όμορφος και μικρός, γύρω γύρω είναι κλειστός με τζαμαρία διακοσμημένος με διάφορα γλαστράκια, ο χώρος χωρίζεται σε δυο επίπεδα, ο ένας είναι αυτός που είναι μπαίνοντας με 6 τραπεζάκια πολύ ευρύχωρα και πιο μέσα έχει άλλα 2 τραπέζια πάνω σε ένα ξύλινο επίπεδο που έχουν και καναπεδάκι στη μία πλευρά, επίσης εκεί βρίσκεται και μία μπάρα όπου είναι το ταμείο αλλά μπορείς να κάτσεις κιόλας, οι τουαλέτες πολύ καθαρές αλλά δυστυχώς μία και για άντρες και τις γυναίκες. Επίσης έχει και μερικά τραπεζάκια έξω.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα ήταν γρήγορη και ευγενέστατη, με χαμόγελο και με μεγάλη προθυμία να μας βοηθήσει στην παραγγελία και ο σεφ βγήκε προς το τέλος και μας μίλησε λίγο για τα πιάτα και μας ρώτησε αν μας άρεσαν. Απόδειξη κανονικά μαζί με κάθε πιάτο που ερχόταν.

Στο φαϊ τώρα πήραμε:

Στην αρχή μας φέρανε ψωμάκι λευκό και μαύρο πολύ ωραίο, συνήθως τα επιστρέφω αλλά αυτή την φορά είπα να τα κρατήσω... θα καταλάβετε παρακάτω.. (0,80€)

Ντάκο, πάρα πολύ νόστιμο και τίμια μερίδα (4/4) (4,80€)

Μετά πήραμε 3 μανιτάρια πορτομπέλο, τα έχουν ανά τεμάχιο, μπορείς να πάρεις όσα θες, πολύ ωραία μαγειρεμένα, ευμεγέθη, αλλά το τυρί που είχαν από πάνω ήταν τελείως αδιάφορο και μετά από ένα λεπτό που μας τα σέρβιραν είχε γίνει σόλα, επίσης θα μπορούσαν να βάλουν και κάτι ακόμα από πάνω, μιας και τελευταία τα μανιτάρια έχουν γίνει πολύ της μόδας έχω φάει πολύ καλύτερα. (2/4) (7,50€)

Επόμενο πιάτο Τηγανιά Για Δες, το καλύτερο της βραδιάς, εδώ τελείωσε το ψωμί... στο τέλος λίγη σαλτσούλα που είχε μείνει την πήρα με το χέρι.. μέσα είχε και χοιρινό και κοτόπουλο που είχαν μαγείρευτει με μουστάρδα και κάρυ, πεντανόστιμα όλα λιώναν στο στόμα... είναι το πιάτο που θα με έκανε να ξαναπάω. (4/4) (7,70€)

Και κλείσαμε με μία γιαουρτλού, καλό πιάτο αλλά δεν πέθανα κιόλας, το τσακίσαμε εννοείτε, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούν και καλύτερα, επίσης να προσθέσω ότι θα μπορούσαν να βάλουν μία πιτούλα ακόμα και τα κεμπάπ από 3 να τα κάνουν 4 (2,5/4) (8,00€)

Ήπιαμε δυο διακοσάρια τσίπουρο πολύ καλό και δυνατούτσικο (4/4) (8,00€)

Στο τέλος για γλυκό μας κεράσανε δικό τους χειροποίητο παγωτό που το φτιαχνουν με γιαούρτι, αν θυμάμαι καλά ήρθαν στο τραπέζι μας 2 μπάλες σοκολάτα, ωραίο παγωτό, διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Για όλα αυτά δώσαμε 36,80€ που τα θεωρώ κανονικά, αλλά θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο τις τιμές τους σε κάποια πιάτα ή να αυξήσουν τις ποσότητες λίγο ακόμα.

Στο Για Δες πέρασα πολύ ωραία άκουσα πάρα πολύ καλή μουσική, κυρίως έντεχνα, έφαγα αρκετά καλά και θα ξανά πήγαινα για αυτή την φοβερή τηγανιά και για να δοκιμάσω το λουκάνικο τους που λένε ότι είναι πολύ νόστιμο. Για αυτούς που είναι στα πέριξ της περιοχής το θεωρώ μια καλή επιλογή. όσο για τους υπόλοιπους ότι σας φωτήσει.

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μαγαζί και ενθουσιαστήκαμε με τα πολύ όμορφα μαγειρεμένα φαγητά, το πολύ ζεστό αν και μικρό μαγαζί (παρόλο που ήταν καθημερινή μέχρι τις 22:00 είχε γεμίσει) την ελληνική έντεχνη μουσική (σπάνιο για μαγαζί τέτοιου είδους) και τις πολύ οικονομικές τιμές πολύ σημαντικό προσόν για ένα μαγαζί αυτή την εποχή.

Τα μανιτάρια πορτομπέλο και η τηγανιά "Για Δες" είναι από τα πιάτα που αξίζει κανείς να δοκιμάσει. Σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε...

Ιούλ

Επίσκεψη στο Για Δες πριν από περίπου 2 μήνες (Μάιος 2015) με παρέα 4 ατόμων.

Ο χώρος μικρός αλλά γουστόζικος, θα τον ήθελα λίγο πιο φωτεινό.

Η κουζίνα του εξαιρετική, τα φαγητά καλομαγειρεμένα και προσεμένα. Το μεγάλο highlight είναι τα φρέσκα ζυμαρικά, όπου πήραμε και δεύτερη μερίδα. Η φάβα θα έπρεπε να είναι λίγο περισσότερο πηχτή, αλλά από γεύση έσκιζε. Τα μανιτάρια πορτομπέλο εξαιρετικά, όπως και οι κολοκυθοκεφτέδες.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, με τα παιδιά που παίρνουν παραγγελίες και σερβίρουν να είναι ευγενικά και πρόθυμα να συμβουλέψουν.

Για 4 άτομα ο λογαριασμός ήταν κάτι λιγότερο από 50€ μαζί με τα κρασιά.