Για Δες... ένας γιος σεφ και μία μητέρα ξεκίνησαν από μία ιδέα και έκαναν πράξη με πολύ αγάπη και μεράκι ένα ζεστό και πολύ φιλικό χώρο για όλες τις ώρες και τις ορέξεις!
Οι μουσικές επιλογές εναλλάσονται ανάλογα με την ώρα, με το πρωί να γεμίζουν το χώρο οι soul, έντεχνη, rock ελληνικές και ξένες μουσικές και το βραδάκι να παίρνει σειρά η έντεχνη ελληνική μουσική!
Ενα ακόμη χαρακτηριστικό του Για Δες είναι η πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής, αφού η κατ' άτομο κυμαίνεται από 8-10 €!!

Ακόμη βασική αρχή του Γιάννη και της Δέσποινας είναι η ποιότητα γι' αυτό και τα περισσότερα προϊόντα είναι χειροποίητα.

Τρίτη-Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (10:00- 02:00). Δευτέρα κλειστά.

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Για δες ένα τόσο δα μικρούλι εστιατόριο τι ωραίες ψαγμένες γεύσεις προσφέρει.

Το είχα βάλει στο μάτι από καιρό, ωστόσο με πρόλαβε κολλητή με την οποία ανταλλάσουμε ραβασάκια για στέκια, γεύσεις και άλλα μυστικά!
Μου έδωσε την ευχή της και απλώς περίμενα την κατάλληλη ευκαιρία.

Και έκατσε μία Παρασκευή εν μέσω τριώδιου - με κράτηση από προηγούμενες ημέρες για να αποφύγουμε δυσάρεστες εκπλήξεις.
Πήγα διαβασμένη (το menu αναρτημένο στο internet) - στη διαδρομή ενημέρωνα τον καλό μου για τις γεύσεις που θα δοκιμάσουμε -ομολογώ όμως πως δεν τον είδα να δίνει πολύ σημασία..... ¨Οχι! φυσικά και δεν του κρατάω κακία, αλίμονο εάν μετά από τοοοοσα χρόνια μαζί άκουγε με προσοχή ότι του λέω.... αυτό είναι το μυστικό του ευτυχισμένου ζευγαριού -πιστέψτε με!! Εξάλλου το χρυσό μου με εμπιστεύτεται με κλειστά μάτια!!!

Parking στο δρόμο αρκετά εύκολο.
Χώρος μικρός, γλυκός, ζεστός, cozy με υπέροχους καναπέδες που εκτείνονται κατά μήκος των 2 πλευρών του ΓΔ, έξυπνος τρόπος για άνεση και χωρητικότητα. Με χάλασε λίγο ότι υπήρχαν επιπλέον τραπέζια και στο κέντρο του ΓΔ με αποτέλεσμα ένα συνωστισμό (πάει μία ντοματίτσα)
Μουσική απαλή, στη σωστή ένταση, ταιριάζει απόλυτα στο στυλ του ΓΔ

Βέβαια εκείνο το βράδυ δεν είχε πληρότητα, οπότε δε βιώσαμε δυσκολία στην επικοινωνία μας. Με 100% πληρότητα τα πράγματα θα είναι λίγο δύσκολα....

Το τραπέζι μας για 4 άτομα (ήταν για 5 ίσως και στριμωγμένα 6 άτομα).
Το εκτίμησα πραγματικά ότι δεν είμασταν στριμωγμένοι, καταπιεσμένοι και κυρίως στη δύσκολη θέση να ακούμε τι λένε οι διπλανοί μας.

Εκτίμησα επίσης την άμεση εξυπηρέτηση, την ευγένεια, την κανάτα με το δροσερό νερό, την ερώτηση εάν θέλουμε ψωμί (αυτονόητη αλλά δυστυχώς όχι συνηθισμένη πρακτική).

Οι σημειώσεις μου έγιναν παραγγελία:
Μανιτάρια σωτέ -απλά απίθανο ορεκτικό σε γενναία μερίδα
Ταλιάτα μοσχάρι - πρωτότυπο και δημιουργικό (ερωτηθήκαμε πως το θέλαμε ψημένο)
Μπαλοτίνα κοτόπουλο με παστρουμά - νόστιμο αλλά βρε παιδιά πολύ μικρή μερίδα......
Μπιφτέκια με πιτούλες - ίσως το πιο αδύναμο πιάτο (συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα)
Χειροποίητα ζυμαρικά (από πατζάρι) τυλιγμένα με κρέμα τυριού, κολοκύθι-καρότο και μανιτάρια..

¨Ήπιαμε χύμα κρασί cabernet merlot πολύ καλό-χωρίς κανένα πρόβλημα την επόμενη μέρα

Πανδαισία γεύσεων, αρωμάτων, ικανοποιημένοι γευστικοί κάλυκες, όμορφες στιγμές με φίλους, ανταλλαγή απόψεων πάνω από αχνιστά πιάτα, τσουγκρίζοντας γεμάτα ποτήρια.....

Κέρασμα λικεράκι
Λογαριασμός στα 80,00 (40,00/Ζεύγος) μην ξεχνάτε ότι ήπιαμε και 2 ή 2μιση κιλά κρασί....

VFM for sure! Σπάνιο να βρεις δημιουργική κουζίνα σε τέτοιες τιμές!!

Μπήκε στα αγαπημένα!

01 Ιουν 2018

Επίσκεψη των τεσσσάρων πριν 2 μέρες. Ο χώρος μικρός αλλά όμορφα διακοσμημένος. Το σέρβις υποδειγματικό και με επεξεγήσεις στα διάφορα πιάτα.

Η παραγγελία μας:1 σαλάτα για δες μεγάλη μερίδα με φρέσκα υλικά και δροσερή, κολοκυθοκεφτέδες 4 τον αριθμό με σως γιαουρτιού καλοτηγανισμένοι-νόστιμοι,1 φέτα με μέλι και σουσάμι ψητή καλούτσικη,1 πανσέτα με σως μπάρμπεκιου κόλαση και μελιτζανοσαλάτα,1 κοτόπουλο με σάλτσα μουστάρδας αρκετά καλό,1 μανιτάρια σωτέ με λάδι και πατάτες,1 κοτόπουλο με λαζάνια και σως γλυκοπατάτας νόστιμο,1 κοτόπουλο με σως γλυκόξινη το πιάτο που δε δοκίμασα, ψωμί χωριάτικο και 4 ποτήρια κρασί αρωματικο και εύγευστο.

Νερό κανάτας και κέρασμα μωσαικό, πορτοκαλόπιτα και πάστα σοκολάτα φράουλα. Λογαριασμός στα 75 ε.

Τίμιο και ξεχωριστό μαγαζί της περιοχής.