Για Δες... ένας γιος σεφ και μία μητέρα ξεκίνησαν από μία ιδέα και έκαναν πράξη με πολύ αγάπη και μεράκι ένα ζεστό και πολύ φιλικό χώρο για όλες τις ώρες και τις ορέξεις!
Οι μουσικές επιλογές εναλλάσονται ανάλογα με την ώρα, με το πρωί να γεμίζουν το χώρο οι soul, έντεχνη, rock ελληνικές και ξένες μουσικές και το βραδάκι να παίρνει σειρά η έντεχνη ελληνική μουσική!
Ενα ακόμη χαρακτηριστικό του Για Δες είναι η πολύ καλή σχέση ποιότητας - τιμής, αφού η κατ' άτομο κυμαίνεται από 8-10 €!!

Ακόμη βασική αρχή του Γιάννη και της Δέσποινας είναι η ποιότητα γι' αυτό και τα περισσότερα προϊόντα είναι χειροποίητα.

Τρίτη-Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (10:00- 02:00). Δευτέρα κλειστά.

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

01 Ιουν 2018

Επίσκεψη των τεσσσάρων πριν 2 μέρες. Ο χώρος μικρός αλλά όμορφα διακοσμημένος. Το σέρβις υποδειγματικό και με επεξεγήσεις στα διάφορα πιάτα.

Η παραγγελία μας:1 σαλάτα για δες μεγάλη μερίδα με φρέσκα υλικά και δροσερή, κολοκυθοκεφτέδες 4 τον αριθμό με σως γιαουρτιού καλοτηγανισμένοι-νόστιμοι,1 φέτα με μέλι και σουσάμι ψητή καλούτσικη,1 πανσέτα με σως μπάρμπεκιου κόλαση και μελιτζανοσαλάτα,1 κοτόπουλο με σάλτσα μουστάρδας αρκετά καλό,1 μανιτάρια σωτέ με λάδι και πατάτες,1 κοτόπουλο με λαζάνια και σως γλυκοπατάτας νόστιμο,1 κοτόπουλο με σως γλυκόξινη το πιάτο που δε δοκίμασα, ψωμί χωριάτικο και 4 ποτήρια κρασί αρωματικο και εύγευστο.

Νερό κανάτας και κέρασμα μωσαικό, πορτοκαλόπιτα και πάστα σοκολάτα φράουλα. Λογαριασμός στα 75 ε.

Τίμιο και ξεχωριστό μαγαζί της περιοχής.

02 Ιούλ 2016

Ένα ζεστό Σαββάτο του Ιουνίου και συγκεκριμένα στις 18/06/2016 και μετά από πολύ σκέψη στο να βγούμε με την κοπέλα μου λόγω της αφόρητης ζέστης που είχε, πήραμε την απόφαση να ανηφορίσουμε προς το Γαλάτσι και το Για Δες.

Κάναμε και μια κράτηση για καλό και για κακό για τις 21:30, που απ ότι φάνηκε δεν χρειαζόταν μιας και ήμασταν όταν πήγαμε εμείς και άλλο ένα ζευγάρι, αργότερα μαζεύτηκαν άλλες 2 παρέες των 4 ατόμων.

Το μαγαζί βρίσκεται ένα στενό πίσω από την πλατεία της Λαμπρινής σε μια ήσυχη γειτονιά. Στο ίδιο στενό έχει άλλες 3-4 επιλογές από τσιπουράδικα και μία πιτσαρία. Το πάρκίνγκ εύκολο στον δρόμο μπροστά από το μαγαζί ή στα γύρω στενά, αν και γινόταν ένας γάμος σε ένα σπίτι εκεί δίπλα και τα αμάξια ήταν πιο πολλά από συνήθως δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου.

Ο χώρος είναι όμορφος και μικρός, γύρω γύρω είναι κλειστός με τζαμαρία διακοσμημένος με διάφορα γλαστράκια, ο χώρος χωρίζεται σε δυο επίπεδα, ο ένας είναι αυτός που είναι μπαίνοντας με 6 τραπεζάκια πολύ ευρύχωρα και πιο μέσα έχει άλλα 2 τραπέζια πάνω σε ένα ξύλινο επίπεδο που έχουν και καναπεδάκι στη μία πλευρά, επίσης εκεί βρίσκεται και μία μπάρα όπου είναι το ταμείο αλλά μπορείς να κάτσεις κιόλας, οι τουαλέτες πολύ καθαρές αλλά δυστυχώς μία και για άντρες και τις γυναίκες. Επίσης έχει και μερικά τραπεζάκια έξω.

Η εξυπηρέτηση από μία κοπέλα ήταν γρήγορη και ευγενέστατη, με χαμόγελο και με μεγάλη προθυμία να μας βοηθήσει στην παραγγελία και ο σεφ βγήκε προς το τέλος και μας μίλησε λίγο για τα πιάτα και μας ρώτησε αν μας άρεσαν. Απόδειξη κανονικά μαζί με κάθε πιάτο που ερχόταν.

Στο φαϊ τώρα πήραμε:

Στην αρχή μας φέρανε ψωμάκι λευκό και μαύρο πολύ ωραίο, συνήθως τα επιστρέφω αλλά αυτή την φορά είπα να τα κρατήσω... θα καταλάβετε παρακάτω.. (0,80€)

Ντάκο, πάρα πολύ νόστιμο και τίμια μερίδα (4/4) (4,80€)

Μετά πήραμε 3 μανιτάρια πορτομπέλο, τα έχουν ανά τεμάχιο, μπορείς να πάρεις όσα θες, πολύ ωραία μαγειρεμένα, ευμεγέθη, αλλά το τυρί που είχαν από πάνω ήταν τελείως αδιάφορο και μετά από ένα λεπτό που μας τα σέρβιραν είχε γίνει σόλα, επίσης θα μπορούσαν να βάλουν και κάτι ακόμα από πάνω, μιας και τελευταία τα μανιτάρια έχουν γίνει πολύ της μόδας έχω φάει πολύ καλύτερα. (2/4) (7,50€)

Επόμενο πιάτο Τηγανιά Για Δες, το καλύτερο της βραδιάς, εδώ τελείωσε το ψωμί... στο τέλος λίγη σαλτσούλα που είχε μείνει την πήρα με το χέρι.. μέσα είχε και χοιρινό και κοτόπουλο που είχαν μαγείρευτει με μουστάρδα και κάρυ, πεντανόστιμα όλα λιώναν στο στόμα... είναι το πιάτο που θα με έκανε να ξαναπάω. (4/4) (7,70€)

Και κλείσαμε με μία γιαουρτλού, καλό πιάτο αλλά δεν πέθανα κιόλας, το τσακίσαμε εννοείτε, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούν και καλύτερα, επίσης να προσθέσω ότι θα μπορούσαν να βάλουν μία πιτούλα ακόμα και τα κεμπάπ από 3 να τα κάνουν 4 (2,5/4) (8,00€)

Ήπιαμε δυο διακοσάρια τσίπουρο πολύ καλό και δυνατούτσικο (4/4) (8,00€)

Στο τέλος για γλυκό μας κεράσανε δικό τους χειροποίητο παγωτό που το φτιαχνουν με γιαούρτι, αν θυμάμαι καλά ήρθαν στο τραπέζι μας 2 μπάλες σοκολάτα, ωραίο παγωτό, διαφορετικό από τα συνηθισμένα.

Για όλα αυτά δώσαμε 36,80€ που τα θεωρώ κανονικά, αλλά θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο τις τιμές τους σε κάποια πιάτα ή να αυξήσουν τις ποσότητες λίγο ακόμα.

Στο Για Δες πέρασα πολύ ωραία άκουσα πάρα πολύ καλή μουσική, κυρίως έντεχνα, έφαγα αρκετά καλά και θα ξανά πήγαινα για αυτή την φοβερή τηγανιά και για να δοκιμάσω το λουκάνικο τους που λένε ότι είναι πολύ νόστιμο. Για αυτούς που είναι στα πέριξ της περιοχής το θεωρώ μια καλή επιλογή. όσο για τους υπόλοιπους ότι σας φωτήσει.