Συνεταιριστικό εστιατόριο - κοκτέιλ μπαρ με όνομα εμπνευσμένο από το μυθιστόρημα του Γιάννη Σκαρίμπα και αποτέλεσμα συνδημιουργίας 11 ανθρώπων. Από το μεσημέρι για καφέ, στη συνέχεια με τις δημιουργίες της κουζίνας μας, συνοδευόμενες από μια λίστα κρασιών, house cocktails και ποτών.

Για καφέ και ποτό: Δευτέρα-Κυριακή 18:00-02:30 Για φαγητό: Τρίτη-Κυριακή 19:00-24:00

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

26 Φεβ 2017

Σάββατο 18/02 επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο. Είχαμε κλείσει από τα μέσα της εβδομάδας τραπέζι για 6 και όντως μας έβαλαν σε ένα άνετο τραπέζι στην σάλα του εστιατορίου. Η αίθουσα για μη καπνίζοντες (πολύ θετικό).
Το σέρβις πολύ ευγενικό και γρήγορο, μας κέρδισε από την πρώτη στιγμή με την μαγική και σπάνια ερώτηση: Νερό σε κανάτα ή εμφιαλωμένο? Στα θετικά του σέρβις και η αναλυτική επεξήγηση των πιάτων.
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο αδιάβαστη και δεν περίμενα τόσο μικρό κατάλογο. Βέβαια αυτό δεν είναι κατά ανάγκη αρνητικό! Αποφασίσαμε να πάρουμε ένα κυρίως και ένα ορεκτικό ανά ζευγάρι και κάτι στη μέση.

Το πιάτο που ήρθε στη μέση, μαζί με ολόφρεσκα μυρωδάτα, χειροποίητα ψωμάκια, ήταν μανιτάρια διαφόρων ειδών, με αυγό, παστινάκι και αφρό ψωμιού. Ωραία γεύση, πρωτότυπη με φρέσκα υλικά(8€).

Τα πιάτα που επιλέξαμε με τον άντρα μου ήταν πανσέτα με γλυκόριζα και τάρτα φασιανού. Αναλυτικά:
Η πανσέτα ήταν καλοψημένη, δεν ήθελε καν μαχαίρι για να κοπεί και είχε μία φανταστική σάλτσα από γλυκόριζα. Το συνοδευτικό του ήταν κρεμ μπριλέ ανανάς (απλά εξαιρετικό!!! ), τραγανά μπαλάκια από μαύρο ρύζι και πουρές από σελινόριζα. Ωραίο πιάτο(14€).
Η τάρτα φασιανού τώρα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, ίσως ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει γενικά. Σερβιρισμένο σε πήλινο μπολ, αρκετά μεγάλο σε ποσότητα. Η ζύμη της τάρτας από αλεύρι παντζαριού, έμοιαζε πολύ με κουρού, πολύ βουτυρένια και νόστιμη. Από την άλλη, η γέμιση με τον φασιανό πολύ γευστική και η μπεσαμέλ αφράτη με κατσικίσιο τυρί. Πάνω από την μπεσαμέλ είχε 3-4 κουταλιές από σως με φρούτα του δάσους. Το συστήνω ανεπιφύλακτα! (9€)
Από τα πιάτα των συνδαιτυμόνων μου, δοκίμασα ριζότο με σύγκλινο, μπανάνα και κολοκύθα (δεν ξετρελάθηκα, θα το ήθελα πιο χυλωμένο)(8€).
Στο τέλος, αποφασίσαμε να πάρουμε δύο γλυκά στη μέση. Επιλέξαμε δύο μπακλαβάδες, οι οποίοι φυσικά δεν ήταν κλασσικοί αλλά "πειραγμένοι": ένα κομμάτι γλυκού, με κρέμα κανέλας από πάνω και βάση από σιμιγδάλι, σορμπέ γαρύφαλλο, τέσσερα τραγανά φύλλα σφολιάτας και στο πλάι σως φιστίκι. Φυσικά, ο συνδιασμός όλων σε μία κουταλιά είχε όντως γεύση μπακλαβά. (7€).
Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε αρχικά με κρασί και στη συνέχεια με κοκτέιλ και ποτά.
Για τα παραπάνω δώσαμε περίπου 60€ το ζευγάρι. Καθόλου άσχημα για τις ξεχωριστές γεύσεις και τα ποτά που ήπιαμε.
Όλοι χορτάσαμε και φύγαμε ικανοποιημένοι(χωρίς να σκάσουμε). Ίσως θα θέλαμε να έχει και μερικά πιάτα με ενδιάμεσες τιμές(στα 10€)για να είμαστε πιο άνετοι στην παραγγελία.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα επιλέξω πάλι το ΘΕΙΟ ΤΡΑΓΙ, είτε για φαγητό είτε για ποτό!!!