FISH CO PLATTERS

Fish Restaurants

Περικλέους 11, Ν. Ψυχικό [Χάρτης]
  210 6711976
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Μάλλον η χειρότερη βαθμολογία που έχω βάλει εως τώρα σε εστιατόριο. Ίσως είμαι λίγο άδικος, ίσως και όχι. Το επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ με τη γυναίκα μου. Φτάσαμε κατά τις 11.00, έχοντας κλείσει τραπέζι μέσω e table για το Athens dine. Ο χώρος αισθητικώς αδιάφορος, ήταν γεμάτος. Βρέθηκε όμως ένα τραπέζι για δύο στον προθάλαμο όπου ήταν ο χώρος των καπνιστών.

Το προσωπικό έδενε απόλυτα με τον χώρο. Αδιάφορο. Περιμέναμε 3-4 λεπτά όρθιοι χωρίς να μας πλησιάσει κάποιος και να μας κατευθύνει. Το μενού περιλάμβανε νερό εμφιαλωμένο καθώς και σκορδόψωμο που δεν ήλθαν ποτέ.

Το φαγητό, ούτε μια στιγμή δεν ξεπέρασε την μετριότητα. Μέτρια μύδια χωρίς σάλτσα, αδιάφορες γαρίδες στην σαλάτα αλλά και ως κυρίως πιάτο, κάτι που έμοιαζε με παϊδάκια αλλά χωρίς σχεδόν καθόλου κρέας, Ως επιδόρπιο μικροσκοπικά ποτηράκια με γιαούρτι. Απορώ πως σε αυτό το site έχει βαθμολογία 90% στην γεύση.

Ούτε βέβαια η ποσότητα αλλά ούτε και η ποιότητα δεν βασιλεύουν σε αυτό το μαγαζί. Φεύγοντας, ο υπεύθυνος του καταστήματος δεν έκανε καν τον κόπο να μας ρωτήσει αν μας άρεσε το φαγητό. Εκτός του μενού των 15€, πήραμε κι ένα κιλό χύμα λευκό κρασί. Μας το χρέωσε 18€ το κιλό!!!
Θα ξαναπάω; Eνοείται πως όχι...

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε τέσσερα άτομα στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ειμαστε η μοναδικη παρέα απότις 14:00 ως τις 18:00 που φύγαμε. Ο χώρος έχει περιγραφεί από άλλους χρήστες οπότε δε θα επεκταθώ Η εξυπηρέτηση ευγενική και δε θεωρώ πως ήταν επιτηδευμένη.

Στο δια ταύτα λοιπόν. Στην αρχή ήρθε κέρασμα ένα σφηνάκι ρακή. Νερό σε μπουκάλι από τη βρύση και το αγαπημένο μου από προηγούμενη φορά σκορδόψωμο.

Πήραμε: μία σαλάτα star prawn salad, πολύ καλή. Μύδια αχνιστά με σαλτσούλα, οκ. Ένα φαγκρί 800 γρ., μία μερίδα γλώσσα, ένα πιάτο με τονο (δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται), μία μερίδα fish and chips.

Ήπιαμε δύο μπουκάλια λευκό κρασί από τη Νότιο Αφρική. Στο τέλος πήραμε ένα σουφλέ σοκολάτα, ένα γλυκό εσπρέσσο και μία τάρτα με φράουλα (αν δεν κάνω λάθος). Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 184 ευρώ.

Συμπερασματικά, μία αξιοπρεπής επιλογή αν βρεθείς στην περιοχή. Νομίζω πως θα ξαναπάω.

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Καλησπερα στους φιλους καλοφαγαδες και καλη χρονια σε ολους!!

Μερες γιορτων λοιπον κι οπως ειναι λογικο υπαρχει και περισσοτερος χρονος αλλα και μεγαλυτερη διαθεση για εξοδους με την παρεα για νεες γευστικες διαδρομες. Μαλιστα η διαθεση ανεβαινει ακομα περισσοτερο οταν συναντας ποιοτικο φαγητο σε ευχαριστη ατμοσφαιρα.

Ετσι λοιπον εχει και η κατασταση στο Νοτιοαφρικανικο εστιατοριο Fish co platteres. Mια πραγματικα πολυ καλη εμπειρια για θαλασσινα στον φαρο του Νεου Ψυχικου ακριβως πισω απο τον πολυσυχναστο δρομο με τις πολλες καφετεριες!

Το συγκεκριμενο εστιατοριο το ειχαμε ανακαλυψει καπως κατα τυχη περυσι το φθινοπορο αν θυμαμαι καλα, το οποιο μαλιστα δεν ειχε τοτε παρα ελαχιστες μερες που ειχε ανοιξει. Πολυ καλες οι εντυπωσεις απο την πρωτη φορα αλλα εχοντας περασει πλεον ενα ευλογο χρονικο διαστημα μπορουμε να το καταταξουμε στα καλα εστιατορια θαλασσινων της Αθηνας.

Αφηνοντας τα πολλα πολλα λοιπον ας δουμε και πιο συγκεκριμενα τι θα δουμε στο FISH CO ανα κατηγορια ως συνηθως.

ΧΩΡΟΣ

Απο την πρωτη ματια στο μαγαζι θα καταλαβεις απευθειας οτι η διακοσμηση οταν εγινε εμπεριειχε μερακι. Λιγα πραγματατακια τα οποια οπως δημιουργουν ενα πολυ ευχαριστο περιβαλλον για φαγητο. Ενα τεραστιο μεταλλικο κοκκαλο Ψαριου διακοσμει τον τοιχο της εισοδου ενω στο κεντρο του χωρου βρισκεις ενα ψηλο και μεγαλο επιπλο-ραφιερα με ολα τα μπουκαλια κρασιου που προσφερει το εστιατοριο. Ακριβως απεναντι το μπαρακι το οποιο επισης εχει κρεμασμενα διαφορα πραγματακια που σπανε την μονοτονια του χωρου. Και τις δυο φορες που επισκεφτηκαμε το μαγαζι καθισαμε στον ιδιο χωρο στο ιδιο τραπεζι σχεδον, στο εσωτερικο μερος.

Υπαρχουν δυο επιπλεον εξωτερικοι χωροι, πιο απλοι. Ο ενας πριν μπεις στον κυριως χωρο με λιγα τραπεζακια και ο αλλος στο τελος του μαγαζιου, κατι σαν μπαλκονι, οπου υπαρχουν πασακια και σκαμπο. Μουσικη σε Φυσιολογικη ενταση και διαφορα αλλα διακοσμητικα στοιχεια που σε παραπεμπουν σε Νοτιοαφρικανικο περιβαλλον οπως για παραδειγμα το καδρο ποιου αλλου? φυσικα του Νελσον Μαντελα!!

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Η εξυπηρετηση σε ενα φαγαδικο, οτι κι αν ειναι αυτο απο σουβλατζιδικο μεχρι ενα κυριλε εστιατοριο, ειναι ενα περιεργο κομματι οσον αφορα την κριτικη του. Υπαρχουν μαγαζια βεβαια που ολοι ειναι αγενεστατοι και αντιεπαγγελματιες οποτε τελειωνει η ιστορια εκει.

Στο Fish co η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη χωρις να εχει το κατι παραπανω που χρειαζονται εστιατορια με τοσο καλο φαγητο. Πραγματικα δεν εχω κανενα παραπονο απο το παιδι που μας σερβιρε. Ευγενεστατος, φιλοτιμος και παρα πολυ εργατικος μιας και ετρεχε ολο το μαγαζι μονος του(εξυπηρετουσε 4-5 τραπεζια). Απλα ειναι στο χερι του ιδιοκτητη να κρινει τι μπορει να βελτιωσει το κομματι αυτο, μπορει να χρειαζεται περισσοτερο προσωπικο ή καλυτερη εκπαιδευση του υπαρχοντος για να ανεβει ενα σκαλοπατι.

Και μιας και ανεφερα τον ιδιοκτητη, οφειλω να του βγαλω το καπελο, απο το ποσο ευγενικος ειναι μεχρι το ποσο εξυπηρετικος χωρις να γινεται ενοχλητικος.

Ενα μικρο παραπτωμα απο το service, το γεγονος οτι ενω ζητησαμε ψωμι για δευτερη φορα μας ειπαν οτι το ζεσταινουν αλλα εκανε να ερθει 20 λεπτα. Ο λογος ηταν οτι πηγαν και το αγορασαν εκεινη την ωρα και φυσικα το ειδαμε γιατι μπηκε μεσα απο το μαγαζι. Δεν θα μας ενοχλουσε φυσικα η συγκεκριμενη κινηση, ισα ισα θα το εκτιμουσαμε αν μας το ελεγαν απο την ωρα που το ζητησαμε. Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενοι παντως.

ΓΕΥΣΗ

Ειναι απο τις φορες που πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις ψεγαδι στο φαγητο. Και το θεμα ειναι οτι ισχυει αυτο και απο τις δυο μας επισκεψεις.

Ας δουμε λοιπον τι δοκιμασαμε:

-Απο σαλατες επιλαξαμε την Prawn Star Salad. Παρα πολυ καλη και μεγαλη σε μεγεθος. Μιλαμε για μια αναμεικτη πρασινη σαλατα με κρεμμυδακι, γλιστριδα και αρκετες πικαντικες γαριδες. Η σως επισης πικαντικη, νομιζω ειναι η πιρι πιρι οπως εχει προαναφερθει απο αλλους χρηστες και ειναι η σως η οποια υπαρχει ετσι κι αλλιως σε καθε τραπεζι. Μην την φοβηθειτε, κι εγω δεν ειμαι των πολυ καυτερων αλλα η συγκεκριμενη δεν με χαλασε καθολου.

Συνεχιζοντας με τα ορεκτικα

-Μυδια σε σαλτσα λευκου κρασιου και λεμονιου. Τελεια, και η σαλτσα ενω ακουγεται κατι απλο μας αρεσε παρα πολυ.

-πατατες τηγανητες, φρεσκες πολυ καλες

Στα κυριως τωρα

-Πηραμε την ποικιλια δυο ατομων η οποια περιειχε γαριδες, εξαιρετικες σαν της σαλατας, καλαμαρι τελεια τηγανισμενο και ολοφρεσκο ψαρι, μπακαλιαρο, ο οποιος ηταν μαλακος και μαγειρεμενος οπως πρεπει. Την συστηνω την ποικιλια, εχει διαφορα μεγεθη για 2 για 4 και για 6 ατομα νομιζω

-Πιατο ημερας, φρεσκια τσιπουρα, παρα πολυ καλη με το απαραιτηρο λαδολεμονο. Ο σερβιτορος μας εδωσε την επιλογη να καθαρισει το ψαρι ο ιδιος οπως και εγινε. Γενικα υπηρχαν αρκετα πιατα ημερας και μας τα εδειχνε ο σερβιτορος σε ενα μικρο ομορφο μαυροπινακα. Τα περισσοτερα ηταν φρεσκα ψαρια.

-Pasta de Camarao. Μια γαριδομακαροναδα, επισης παρα πολυ καλη, με λεμονι τσιλι και φρεσκο βασιλικο.

Δεν μπορουσαμε να μην παρουμε κατι για επιδορπιο φυσικα και διαλεξαμε τα εξη δυο:

-Σουφλε Σοκολατας το οποιο μας το προσφεραν με μια μπαλα παγωτο βανιλια, το απολαυσαμε.

-Semifreddo. Το οποιο το διαλεξε μια κοπελα απο την παρεα αλλα δεν μου αρεσε, ισως γιατι δεν ειναι του γουστου μου κι οχι γιατι δεν το φτιαξανε καλα. Ειδικα οταν ειχα μπροστα μου το σουφλε η ζυγαρια εγειρε απο νωρις!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω + ενα κιλο κρασι +μια coca cola πληρωσαμε 122 ευρω. Κατι παραπανω απο 30 ευρω ανα ατομο δηλαδη. Σιγουρα τα λεφτα ειναι αρκετα αλλα πρωτον μιλαμε για φαγητο με θαλασσινα(γνωριζεις απο την αρχη οτι θα δωσεις το κατι παραπανω) και δευτερον οπως εχω ξαναπει αν κατι το ευχαριστηθω δεν θα τα λυπηθω. Οπως και το αντιθετο, μπορει να φαω καπου φθηνα δηλαδη αλλα να μην ευχαριστηθω το φαγητο οποτε και το vfm παλι δεν θα ειναι καλο.

Θα αξιζε και 4 γιατι αξιζει πραγματι τα λεφτα του, αλλα επειδη εχουμε επισης φαει και σε αλλα μαγαζια καλα αλλα και με πολυ φυσιολογικοτερες τιμες δεν θα το βαλω. Γενικα οταν συνανταω τετοιες τιμες ακομα κι αν δεν παραπονιεμαι θα σημειωνω πως μια αναπροσαρμογη στον τιμοκαταλογο (εστω μικρη) μονο καλο μπορει να κανει σε ενα εστιατοριο. Απλα μαθηματικα ειναι, το να προσελκυσεις εμενα και τους υπολοιπους πελατες που μενουν ευχαριστημενοι απο το φαγητο στο μαγαζι σου, να ερχονται πολυ πιο τακτικα. Κερδισμενος θα βγεις!

Συμπερασματικα λοιπον, μονο καλα λογια εχω να πω με ελαχιστες παρατηρησεις για την απογειωση, παντα με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια.

Το συστηνω ανεπιφυλακτα!!

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Fish Co Platters την Παρασκευή 19/06/2015, ώρα 21:00, 5 άτομα χωρίς κράτηση, έπειτα από προτροπή μίας φίλης από την παρέα η οποία κατάγεται από Νότιο Αφρική και μας το σύστηνε εδώ και καιρό ανεπιφύλακτα.

Χώρος:
Τολμώ να πω, πως σε πρώτη φάση μου φάνηκε αρκετά απλό και ίσως λίγο απεριποίητο, όμως κοιτώντας λίγο καλύτερα το χώρο, διαπίστωσα πως είναι απλώς λιτό αλλά αρκετά γουστόζικο, με έθνικ στοιχεία διακόσμησης που ταιριάζουν στο είδος της κουζίνας που αντιπροσωπεύει.

Εξυπηρέτηση:
Μας εξυπηρέτησε ένας σερβιτόρος που είχε κάθε διάθεση να γίνει χαλί να τον πατήσουμε, όμως μας κούρασε το γεγονός ότι μας ανέφερε πάνω από 5-6 φορές πόσα πολλά πράγματα παραγγείλαμε και πού θα τα βάλουμε όλα αυτά και μήπως είναι πολλά να βγάλει κάτι και πως ούτε εκείνος με τους φίλους του δεν μπορεί να φάει τόσα πολλά και... και... και... και... Not!

Φαγητό:
Get the party started....

Ορεκτικά:
Pao de Athinio:
Σκορδόψωμο με βούτυρο μυρωδικών, μας άρεσε τόσο πολύ που το παραγγείλαμε x 5 φορές.

Prawn Tempura:
Γαρίδες σε κουρκούτι με πικάντικη μαρμελάδα.
H μαρμελάδα δεν άρεσε σε κανέναν από τους 5 μας, οι γαρίδες με κουρκούτι ήταν όπως όλες οι γαρίδες τηγανισμένες σε κουρκούτι που έχω φάσει στη ζωή μου. Αδιάφορο πιάτο.

Durban Prawns:
Τηγανητές γαρίδες σερβιρισμένες σε κρεμώδη πρι-πρι sauce.
Τέ-λει-ες, ξετρελάθηκα! Οφείλω βέβαια να πω πως από τους 5 μας, στις 3 κοπέλες δεν άρεσαν γιατί τις βρήκαν πολύ καυτερές. Επίσης, όσοι δε συμπαθείτε τα πολλά βούτυρα και τις καυτερές σάλτσες καλύτερα αν μην τις παραγγείλετε, συνδυάζουν και τα 2.

Boerewors
Παραδοσιακό αφρικάνικο λουκάνικο.
Το έχω δοκιμάσει και σε άλλο αφρικάνικο εστιατόριο, επειδή αρέσει σε όλους και όχι σε εμένα θεωρώ πως απλώς υποκειμενικά δεν είναι του γούστου μου.

Snails Esgargot.
6 τεράστια σαλιγκάρια σε σάλτσα πέστο.
Ήταν το highlight του τραπεζιού, παραγγείλαμε και δεύτερο πιάτο. 10'

Σαλάτα:
Beet this salad
Ψητά παντζάρια, κόκκινο κρεμμύδι, ξινομυζήθρα. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Κυρίως:
Bbq ribs
Σερβιρισμένα με πατάτες τηγανητές. Για τους κρεατοφάγους της παρέας ήταν ό, τι έπρεπε.

Από τα platters πήραμε:
Butterfly γαρίδες στη σχάρα με sauce λεμονιού//βουτύρου σερβιρισμένες με ρύζι. Πολύ ωραίες και ελαφριές.

Άπό τα combos πήραμε:
Boere Combo
Spare ribs και queen γαρίδες, τα διαλέμε με ρύζι, επίσης απλά και πολύ ωραία. Τα spare ribs εξαιρετικά μαγειρεμένα σε bbq sauce, οι γαρίδες τέλειες όπως και στα υπόλοιπα πιάτα.

Σημαντική σημείωση: Ποσοτικά όλα τα πιάτα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικά.

Από γλυκά:
Ο ιδιοκτήτης μας κέρασε ένα cheesecake το οποίο αν και φαινόταν υπερλαχταριστό δεν άντεξα να δοκιμάσω.

Τέλος, μαζί με 3 μπυρίτσες και 5 αναψυκτικά δώσαμε περίπου 55 ευρώ το άτομο, θεωρώ πως ήταν καλά, δεδομένης της ποσότητας που παραγγείλαμε. Προσωπικά κατενθουσιάστηκα και θα ξαναπάω σίγουρα, όμως θεωρώ πως εξαιτίας της παρουσίας του βουτύρου σε όλα τα φαγητά και των έντονων καρυκευμάτων, δεν είναι για κάθε μέρα, ούτε για πολύ αργά το βράδυ. Κατάφερα να χωνέψω τουλάχιστον 12 ώρες μετά, δηλαδή το επόμενο μεσημέρι!

Να το δοκιμάσετε, αξίζει!