FISH CO PLATTERS

Fish Restaurants

Περικλέους 11, Ν. Ψυχικό [Χάρτης]
  210 6711976
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε τέσσερα άτομα στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ειμαστε η μοναδικη παρέα απότις 14:00 ως τις 18:00 που φύγαμε. Ο χώρος έχει περιγραφεί από άλλους χρήστες οπότε δε θα επεκταθώ Η εξυπηρέτηση ευγενική και δε θεωρώ πως ήταν επιτηδευμένη.

Στο δια ταύτα λοιπόν. Στην αρχή ήρθε κέρασμα ένα σφηνάκι ρακή. Νερό σε μπουκάλι από τη βρύση και το αγαπημένο μου από προηγούμενη φορά σκορδόψωμο.

Πήραμε: μία σαλάτα star prawn salad, πολύ καλή. Μύδια αχνιστά με σαλτσούλα, οκ. Ένα φαγκρί 800 γρ., μία μερίδα γλώσσα, ένα πιάτο με τονο (δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται), μία μερίδα fish and chips.

Ήπιαμε δύο μπουκάλια λευκό κρασί από τη Νότιο Αφρική. Στο τέλος πήραμε ένα σουφλέ σοκολάτα, ένα γλυκό εσπρέσσο και μία τάρτα με φράουλα (αν δεν κάνω λάθος). Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 184 ευρώ.

Συμπερασματικά, μία αξιοπρεπής επιλογή αν βρεθείς στην περιοχή. Νομίζω πως θα ξαναπάω.

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Με την αδερφή μου ξετρελαινόμαστε να δοκιμάζουμε νέα μαγαζιά και να επιδιδόμαστε σε πειραματισμούς και αναζητήσεις νέων γεύσεων. Το συγκεκριμένο μαγαζί θέλαμε καιρό να το δοκιμάσουμε, (θαλασσινά, λέει, με νοτιοαφρικάνικες συνταγές και σάλτσες, μας ακουγόταν πολύ δελεαστικό), είχαμε όμως καταλάβει ότι είναι λίγο τσιμπημένο στις τιμές και έτσι δεν το είχαμε αποτολμήσει. Μέχρι που εντοπίσαμε προσφορά στο ίντερνετ και μία που την κλείσαμε, μία που το επισκεφτήκαμε, πριν από δύο Τρίτες συγκεκριμένα, το βραδάκι.

Γύρω στις 8μιση λοιπόν καταφθάσαμε και ήμασταν οι πρώτες- στη συνέχεια όμως μαζεύτηκε κόσμος. Με το που μπήκαμε μας τρύπησαν την μύτη οι ψαρομυρωδιές ανάμεικτες με μυρωδιές εξωτικών μπαχαρικών, οι οποίες φυσικά και έδρασαν άμεσα στο να μας ανοίξουν την όρεξη στο φουλ.

Το προσωπικό ευγενέστατο, μας προέτρεψε να διαλέξουμε όποιο τραπέζι θέλαμε, μεγάλο ή μικρό και εμείς βολευτήκαμε σε μία συμπαθέστατη γωνίτσα. Ο χώρος μας κέρδισε άμεσα, καθώς είναι πολύχρωμος, παιχνιδιάρικος, προσεγμένος, με χαρωπά έθνικ στοιχεία, πραγματικά ευχάριστος, σου φτιάχνει τη διάθεση και σε χαλαρώνει. Σ’ αυτό βοηθούν και οι μουσικές που παίζουν, ευχάριστες και αυτές και στη σωστή ένταση.

Η κοπέλα που ανέλαβε να μας εξυπηρετήσει ήταν συμπαθέστατη, χαμογελαστή, άμεση και πρόθυμη να μας λύσει όλες μας τις απορίες. Μας καλωσόρισε με παγωμένες ρακές και πίνοντάς τες επιδοθήκαμε σε σοβαρή μελέτη του καταλόγου, με διάθεση να επιλέξουμε για να δοκιμάσουμε πολλά και διαφορετικά. Σε περίοπτη θέση στο τραπέζι μας η σάλτσα piri piri εκ Μοζαμβίκης, την οποία τιμήσαμε δεόντως καθ’ όλη τη διάρκεια του γεύματος μας, καθώς ήταν αρκούντως καυτερή και γευστική. Το νερό να σημειώσω έρεε από κανάτα.

Ξεκινήσαμε λοιπόν τον φαγητό μας με σκορδόψωμο με βούτυρο μπαχαρικών, το οποίο επιλέξαμε με το σκεπτικό να φάμε και κάτι χωρίς ψάρι. Ήταν νόστιμο και μυρωδάτο, αλλά σίγουρα όχι κάτι που θα μου μείνει ως γεύση για πάντα. Δοκιμάσαμε και το καρπάτσιο χταποδιού, το οποίο ήταν κάτι που δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει και γι’ αυτό μας κίνησε και τόσο το ενδιαφέρον και παρόλο που μας άρεσε και το φάγαμε με ευχαρίστηση, δεν θα το χαρακτηρίζαμε ως απογειωτικό και μάλλον δεν θα το ξαναεπιλέγαμε.

Αντίθετα, βρήκαμε εξαιρετική τη σαλάτα που διαλέξαμε και συγκεκριμένα την Prawn Star Salad. Αποτελείται από λογιών λογιών πρασινάδες, φρέσκο κρεμμυδάκι, σκορδάτο κρουτόν, κάτι νοστιμότατες πικάντικες τηγανιτές γαρίδες και μια πολύ ωραία σάλτσα, περιγραφόμενη ως πικάντικη και γλυκιά. Γευστικότατη, φρεσκότατη, πλούσια, κέρδισε τις εντυπώσεις.

Συνεχίσαμε με δύο πολύ γευστικά πιάτα, τα οποία βάλαμε στην μέση και μοιραστήκαμε. Πήραμε λοιπόν φιλέτο τόνου ψητό (tuna steak), ο οποίος ήταν καλοψημένος και διατηρούταν ζουμερός, μας άρεσε και η piri piri sauce ήρθε και του ταίριαξε μνημειωδώς. Ακόμα πιο γευστικό ήταν το prawn curry, γαρίδες δηλαδή μέσα σε κάρυ και γάλα καρύδας με μπασμάτι ρύζι, πολύ λαχταριστές και μοσχοβολιστές. Καθένα από τα δύο αυτά πιάτα ήταν στα 16 ευρώ- τα λες και τσιμπημένα.

Πολύ καλή εντύπωση μας έκανε ο κατάλογος με τα κρασιά, καθώς είχε αρκετές επιλογές, αν και υπερκοστολογημένες, θα έλεγα, αυτό όμως είναι ένα θέμα που χαρακτηρίζει ολόκληρο τον κατάλογο του Fish Co Platters, όπως προείπα. Εμείς, επειδή η έξοδό μας είχε και εορταστική χροιά, επιλέξαμε να ανοίξουμε μπουκάλι και διαλέξαμε την αγαπημένη και πολύ αρωματική Vina Esmeralda του γνωστού κτήματος Torres, στα 18 ευρώ, παρακαλώ.

Για όλα τα παραπάνω κανονικά θα πληρώναμε συνολικά 69 ευρώ (35 ευρώ το άτομο, δηλαδή! ), όμως λόγω της κουπονοέκπτωσης πληρώσαμε πολύ λιγότερα και κατέληξε να είναι η έξοδός μας και Value for Money, εκτός από απολαυστική, λόγω των ωραίων και ιδιαίτερων γεύσεων, του χαρωπού χώρου και της καλής περιποίησης. Για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να ξαναπάω και να το προτείνω κιόλας, αλλά με αυτές τις τιμές, το βρίσκω δύσκολο, δυστυχώς.

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Καλησπερα στους φιλους καλοφαγαδες και καλη χρονια σε ολους!!

Μερες γιορτων λοιπον κι οπως ειναι λογικο υπαρχει και περισσοτερος χρονος αλλα και μεγαλυτερη διαθεση για εξοδους με την παρεα για νεες γευστικες διαδρομες. Μαλιστα η διαθεση ανεβαινει ακομα περισσοτερο οταν συναντας ποιοτικο φαγητο σε ευχαριστη ατμοσφαιρα.

Ετσι λοιπον εχει και η κατασταση στο Νοτιοαφρικανικο εστιατοριο Fish co platteres. Mια πραγματικα πολυ καλη εμπειρια για θαλασσινα στον φαρο του Νεου Ψυχικου ακριβως πισω απο τον πολυσυχναστο δρομο με τις πολλες καφετεριες!

Το συγκεκριμενο εστιατοριο το ειχαμε ανακαλυψει καπως κατα τυχη περυσι το φθινοπορο αν θυμαμαι καλα, το οποιο μαλιστα δεν ειχε τοτε παρα ελαχιστες μερες που ειχε ανοιξει. Πολυ καλες οι εντυπωσεις απο την πρωτη φορα αλλα εχοντας περασει πλεον ενα ευλογο χρονικο διαστημα μπορουμε να το καταταξουμε στα καλα εστιατορια θαλασσινων της Αθηνας.

Αφηνοντας τα πολλα πολλα λοιπον ας δουμε και πιο συγκεκριμενα τι θα δουμε στο FISH CO ανα κατηγορια ως συνηθως.

ΧΩΡΟΣ

Απο την πρωτη ματια στο μαγαζι θα καταλαβεις απευθειας οτι η διακοσμηση οταν εγινε εμπεριειχε μερακι. Λιγα πραγματατακια τα οποια οπως δημιουργουν ενα πολυ ευχαριστο περιβαλλον για φαγητο. Ενα τεραστιο μεταλλικο κοκκαλο Ψαριου διακοσμει τον τοιχο της εισοδου ενω στο κεντρο του χωρου βρισκεις ενα ψηλο και μεγαλο επιπλο-ραφιερα με ολα τα μπουκαλια κρασιου που προσφερει το εστιατοριο. Ακριβως απεναντι το μπαρακι το οποιο επισης εχει κρεμασμενα διαφορα πραγματακια που σπανε την μονοτονια του χωρου. Και τις δυο φορες που επισκεφτηκαμε το μαγαζι καθισαμε στον ιδιο χωρο στο ιδιο τραπεζι σχεδον, στο εσωτερικο μερος.

Υπαρχουν δυο επιπλεον εξωτερικοι χωροι, πιο απλοι. Ο ενας πριν μπεις στον κυριως χωρο με λιγα τραπεζακια και ο αλλος στο τελος του μαγαζιου, κατι σαν μπαλκονι, οπου υπαρχουν πασακια και σκαμπο. Μουσικη σε Φυσιολογικη ενταση και διαφορα αλλα διακοσμητικα στοιχεια που σε παραπεμπουν σε Νοτιοαφρικανικο περιβαλλον οπως για παραδειγμα το καδρο ποιου αλλου? φυσικα του Νελσον Μαντελα!!

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Η εξυπηρετηση σε ενα φαγαδικο, οτι κι αν ειναι αυτο απο σουβλατζιδικο μεχρι ενα κυριλε εστιατοριο, ειναι ενα περιεργο κομματι οσον αφορα την κριτικη του. Υπαρχουν μαγαζια βεβαια που ολοι ειναι αγενεστατοι και αντιεπαγγελματιες οποτε τελειωνει η ιστορια εκει.

Στο Fish co η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη χωρις να εχει το κατι παραπανω που χρειαζονται εστιατορια με τοσο καλο φαγητο. Πραγματικα δεν εχω κανενα παραπονο απο το παιδι που μας σερβιρε. Ευγενεστατος, φιλοτιμος και παρα πολυ εργατικος μιας και ετρεχε ολο το μαγαζι μονος του(εξυπηρετουσε 4-5 τραπεζια). Απλα ειναι στο χερι του ιδιοκτητη να κρινει τι μπορει να βελτιωσει το κομματι αυτο, μπορει να χρειαζεται περισσοτερο προσωπικο ή καλυτερη εκπαιδευση του υπαρχοντος για να ανεβει ενα σκαλοπατι.

Και μιας και ανεφερα τον ιδιοκτητη, οφειλω να του βγαλω το καπελο, απο το ποσο ευγενικος ειναι μεχρι το ποσο εξυπηρετικος χωρις να γινεται ενοχλητικος.

Ενα μικρο παραπτωμα απο το service, το γεγονος οτι ενω ζητησαμε ψωμι για δευτερη φορα μας ειπαν οτι το ζεσταινουν αλλα εκανε να ερθει 20 λεπτα. Ο λογος ηταν οτι πηγαν και το αγορασαν εκεινη την ωρα και φυσικα το ειδαμε γιατι μπηκε μεσα απο το μαγαζι. Δεν θα μας ενοχλουσε φυσικα η συγκεκριμενη κινηση, ισα ισα θα το εκτιμουσαμε αν μας το ελεγαν απο την ωρα που το ζητησαμε. Σε γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενοι παντως.

ΓΕΥΣΗ

Ειναι απο τις φορες που πρεπει να ψαξεις πολυ για να βρεις ψεγαδι στο φαγητο. Και το θεμα ειναι οτι ισχυει αυτο και απο τις δυο μας επισκεψεις.

Ας δουμε λοιπον τι δοκιμασαμε:

-Απο σαλατες επιλαξαμε την Prawn Star Salad. Παρα πολυ καλη και μεγαλη σε μεγεθος. Μιλαμε για μια αναμεικτη πρασινη σαλατα με κρεμμυδακι, γλιστριδα και αρκετες πικαντικες γαριδες. Η σως επισης πικαντικη, νομιζω ειναι η πιρι πιρι οπως εχει προαναφερθει απο αλλους χρηστες και ειναι η σως η οποια υπαρχει ετσι κι αλλιως σε καθε τραπεζι. Μην την φοβηθειτε, κι εγω δεν ειμαι των πολυ καυτερων αλλα η συγκεκριμενη δεν με χαλασε καθολου.

Συνεχιζοντας με τα ορεκτικα

-Μυδια σε σαλτσα λευκου κρασιου και λεμονιου. Τελεια, και η σαλτσα ενω ακουγεται κατι απλο μας αρεσε παρα πολυ.

-πατατες τηγανητες, φρεσκες πολυ καλες

Στα κυριως τωρα

-Πηραμε την ποικιλια δυο ατομων η οποια περιειχε γαριδες, εξαιρετικες σαν της σαλατας, καλαμαρι τελεια τηγανισμενο και ολοφρεσκο ψαρι, μπακαλιαρο, ο οποιος ηταν μαλακος και μαγειρεμενος οπως πρεπει. Την συστηνω την ποικιλια, εχει διαφορα μεγεθη για 2 για 4 και για 6 ατομα νομιζω

-Πιατο ημερας, φρεσκια τσιπουρα, παρα πολυ καλη με το απαραιτηρο λαδολεμονο. Ο σερβιτορος μας εδωσε την επιλογη να καθαρισει το ψαρι ο ιδιος οπως και εγινε. Γενικα υπηρχαν αρκετα πιατα ημερας και μας τα εδειχνε ο σερβιτορος σε ενα μικρο ομορφο μαυροπινακα. Τα περισσοτερα ηταν φρεσκα ψαρια.

-Pasta de Camarao. Μια γαριδομακαροναδα, επισης παρα πολυ καλη, με λεμονι τσιλι και φρεσκο βασιλικο.

Δεν μπορουσαμε να μην παρουμε κατι για επιδορπιο φυσικα και διαλεξαμε τα εξη δυο:

-Σουφλε Σοκολατας το οποιο μας το προσφεραν με μια μπαλα παγωτο βανιλια, το απολαυσαμε.

-Semifreddo. Το οποιο το διαλεξε μια κοπελα απο την παρεα αλλα δεν μου αρεσε, ισως γιατι δεν ειναι του γουστου μου κι οχι γιατι δεν το φτιαξανε καλα. Ειδικα οταν ειχα μπροστα μου το σουφλε η ζυγαρια εγειρε απο νωρις!

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω + ενα κιλο κρασι +μια coca cola πληρωσαμε 122 ευρω. Κατι παραπανω απο 30 ευρω ανα ατομο δηλαδη. Σιγουρα τα λεφτα ειναι αρκετα αλλα πρωτον μιλαμε για φαγητο με θαλασσινα(γνωριζεις απο την αρχη οτι θα δωσεις το κατι παραπανω) και δευτερον οπως εχω ξαναπει αν κατι το ευχαριστηθω δεν θα τα λυπηθω. Οπως και το αντιθετο, μπορει να φαω καπου φθηνα δηλαδη αλλα να μην ευχαριστηθω το φαγητο οποτε και το vfm παλι δεν θα ειναι καλο.

Θα αξιζε και 4 γιατι αξιζει πραγματι τα λεφτα του, αλλα επειδη εχουμε επισης φαει και σε αλλα μαγαζια καλα αλλα και με πολυ φυσιολογικοτερες τιμες δεν θα το βαλω. Γενικα οταν συνανταω τετοιες τιμες ακομα κι αν δεν παραπονιεμαι θα σημειωνω πως μια αναπροσαρμογη στον τιμοκαταλογο (εστω μικρη) μονο καλο μπορει να κανει σε ενα εστιατοριο. Απλα μαθηματικα ειναι, το να προσελκυσεις εμενα και τους υπολοιπους πελατες που μενουν ευχαριστημενοι απο το φαγητο στο μαγαζι σου, να ερχονται πολυ πιο τακτικα. Κερδισμενος θα βγεις!

Συμπερασματικα λοιπον, μονο καλα λογια εχω να πω με ελαχιστες παρατηρησεις για την απογειωση, παντα με τα δικα μου υποκειμενικα κριτηρια.

Το συστηνω ανεπιφυλακτα!!

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί το Σάββατο το βράδυ μετά από κράτηση. Ο εσωτερικός χώρος ήταν σχεδόν γεμάτος αλλά στο χώρο των καπνιζόντων δεν καθόταν κάποιος και απ' έξω το μαγαζί φαινόταν εντελώς άδειο.

Η αίθουσα είναι φωτεινή και όμορφη. Έχει πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα στους τοίχους, στη μπάρα, στα τραπέζια αλλά δεν είναι "μπουκωμένο". Του πάει αυτό το funky.

Η εξυπηρέτηση είναι από τις καλύτερες που έχω συναντήσει. Πέρα από το ότι είναι παρά πολλά τα άτομα και όλα γίνονται ρε χρόνο ρεκόρ, είναι όλοι χαμογελαστοί και ευγενικοί. Έφεραν (ούτε που θυμάμαι πόσα) μπολ για τα κελύφη από τις γαρίδες και τα μύδια, τα οποία άλλαζαν πριν προλάβουμε να τα γεμίσουμε. Αρωματικά μαντιλάκια για τα χέρια πριν καν τα ζητήσουμε και γενικώς αν είχε παραπάνω ντοματούλες για το service θα έδινα.

Στο δια ταύτα τώρα: Το φαγητό είναι πολύ καλό. Χωρίς να φτάνει τη γεύση που θα σε απογειώσει ό, τι ήρθε στο τραπέζι ήταν νόστιμο, καλομαγειρεμένο και φτιαγμένο με πολύ καλές πρώτες ύλες. Αρχικά ήρθε στο τραπέζι μια μερίδα σκορδόψωμο κερασμένη. Το φρατζολάκι ήταν νόστιμο, πάρα πολύ αφράτο αλλά το βούτυρο ήταν αρκετό. Όχι ότι δεν το φάγαμε αλλά θα μπορούσε το βούτυρο να έχει μετριαστεί λίγο.

Πήραμε για ορεκτικά μια ταραμοσαλάτα πολύ νόστιμη και αρκετή ποσότητα και μύδια αχνιστά που μύριζαν θάλασσα. Ούτε πολύ σκόρδο να καλύπτει τη γεύση, ούτε πολύ κρασί, ούτε μυρωδικά, καθαρή γεύση μυδιών. Ακολούθησε μια ψαρόσουπα πολύ νόστιμη και μια σαλάτα με ψητό παντζάρι που ταίριαζε πολύ με τις θαλασσινές γεύσεις που σερβίρουν.

Για κύρια πήραμε ένα λαβράκι ψητό ο φίλος μου (φρεσκότατο) και μια μερίδα Fish and Chips εγώ. Το δικό μου ήταν απλώς καλό. ΟΚ, δεν είχα και μεγάλες απαιτήσεις από ένα τόσο "fixed" πιάτο πάντως ήταν καλό. Έκτος όλων αυτών, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε και τις γαρίδες του και πήραμε έξι King που τις σερβίρουν με ρύζι. Αυτό το πιάτο ήταν πραγματικά καταπληκτικό. Οι γαρίδες ήταν νοστιμότατες και καθόλου στεγνές, ακόμα και το ρύζι ήταν φοβερό.

Μετά από αυτά αντέξαμε να μοιραστούμε κι ένα γλυκό. Παγωτό βανίλια χτυπημένο στο μπλέντερ με γάλα και ουίσκι. Πολύ μέτριο, καλύτερα να μην το παίρναμε. Μετά ήρθαν κερασμένα 2 νόστιμα μικρά γλυκάκια (κάτι σαν τα δικά μας τουλουμπάκια ήταν η γεύση) και σφηνάκια μαστίχας. Όπως αντιλαμβάνεστε σκάσαμε και ο λογαριασμός χωρίς το κρασί ήρθε 80 ευρώ.

Πάρα πολύ καλά θεωρώ μιας και πήραμε 3 κυρίως πιάτα και γενικότερα οι ποσότητες ορεκτικών-σαλάτας-κυρίων ήταν για να φάνε 3 άτομα και όχι 2 που ήμασταν εμείς. Συν το ότι φάγαμε φρέσκα ψάρια και θαλασσινά που δυστυχώς στην Αθήνα τα "χτυπάνε".

Το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε κάποιον που του αρέσουν οι θαλασσινές γεύσεις.

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Fish Co Platters την Παρασκευή 19/06/2015, ώρα 21:00, 5 άτομα χωρίς κράτηση, έπειτα από προτροπή μίας φίλης από την παρέα η οποία κατάγεται από Νότιο Αφρική και μας το σύστηνε εδώ και καιρό ανεπιφύλακτα.

Χώρος:
Τολμώ να πω, πως σε πρώτη φάση μου φάνηκε αρκετά απλό και ίσως λίγο απεριποίητο, όμως κοιτώντας λίγο καλύτερα το χώρο, διαπίστωσα πως είναι απλώς λιτό αλλά αρκετά γουστόζικο, με έθνικ στοιχεία διακόσμησης που ταιριάζουν στο είδος της κουζίνας που αντιπροσωπεύει.

Εξυπηρέτηση:
Μας εξυπηρέτησε ένας σερβιτόρος που είχε κάθε διάθεση να γίνει χαλί να τον πατήσουμε, όμως μας κούρασε το γεγονός ότι μας ανέφερε πάνω από 5-6 φορές πόσα πολλά πράγματα παραγγείλαμε και πού θα τα βάλουμε όλα αυτά και μήπως είναι πολλά να βγάλει κάτι και πως ούτε εκείνος με τους φίλους του δεν μπορεί να φάει τόσα πολλά και... και... και... και... Not!

Φαγητό:
Get the party started....

Ορεκτικά:
Pao de Athinio:
Σκορδόψωμο με βούτυρο μυρωδικών, μας άρεσε τόσο πολύ που το παραγγείλαμε x 5 φορές.

Prawn Tempura:
Γαρίδες σε κουρκούτι με πικάντικη μαρμελάδα.
H μαρμελάδα δεν άρεσε σε κανέναν από τους 5 μας, οι γαρίδες με κουρκούτι ήταν όπως όλες οι γαρίδες τηγανισμένες σε κουρκούτι που έχω φάσει στη ζωή μου. Αδιάφορο πιάτο.

Durban Prawns:
Τηγανητές γαρίδες σερβιρισμένες σε κρεμώδη πρι-πρι sauce.
Τέ-λει-ες, ξετρελάθηκα! Οφείλω βέβαια να πω πως από τους 5 μας, στις 3 κοπέλες δεν άρεσαν γιατί τις βρήκαν πολύ καυτερές. Επίσης, όσοι δε συμπαθείτε τα πολλά βούτυρα και τις καυτερές σάλτσες καλύτερα αν μην τις παραγγείλετε, συνδυάζουν και τα 2.

Boerewors
Παραδοσιακό αφρικάνικο λουκάνικο.
Το έχω δοκιμάσει και σε άλλο αφρικάνικο εστιατόριο, επειδή αρέσει σε όλους και όχι σε εμένα θεωρώ πως απλώς υποκειμενικά δεν είναι του γούστου μου.

Snails Esgargot.
6 τεράστια σαλιγκάρια σε σάλτσα πέστο.
Ήταν το highlight του τραπεζιού, παραγγείλαμε και δεύτερο πιάτο. 10'

Σαλάτα:
Beet this salad
Ψητά παντζάρια, κόκκινο κρεμμύδι, ξινομυζήθρα. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Κυρίως:
Bbq ribs
Σερβιρισμένα με πατάτες τηγανητές. Για τους κρεατοφάγους της παρέας ήταν ό, τι έπρεπε.

Από τα platters πήραμε:
Butterfly γαρίδες στη σχάρα με sauce λεμονιού//βουτύρου σερβιρισμένες με ρύζι. Πολύ ωραίες και ελαφριές.

Άπό τα combos πήραμε:
Boere Combo
Spare ribs και queen γαρίδες, τα διαλέμε με ρύζι, επίσης απλά και πολύ ωραία. Τα spare ribs εξαιρετικά μαγειρεμένα σε bbq sauce, οι γαρίδες τέλειες όπως και στα υπόλοιπα πιάτα.

Σημαντική σημείωση: Ποσοτικά όλα τα πιάτα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικά.

Από γλυκά:
Ο ιδιοκτήτης μας κέρασε ένα cheesecake το οποίο αν και φαινόταν υπερλαχταριστό δεν άντεξα να δοκιμάσω.

Τέλος, μαζί με 3 μπυρίτσες και 5 αναψυκτικά δώσαμε περίπου 55 ευρώ το άτομο, θεωρώ πως ήταν καλά, δεδομένης της ποσότητας που παραγγείλαμε. Προσωπικά κατενθουσιάστηκα και θα ξαναπάω σίγουρα, όμως θεωρώ πως εξαιτίας της παρουσίας του βουτύρου σε όλα τα φαγητά και των έντονων καρυκευμάτων, δεν είναι για κάθε μέρα, ούτε για πολύ αργά το βράδυ. Κατάφερα να χωνέψω τουλάχιστον 12 ώρες μετά, δηλαδή το επόμενο μεσημέρι!

Να το δοκιμάσετε, αξίζει!

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, 15-11 και η έλευση ενός αγαπημένου συμφοιτητή και συναδέρφου που κατοικεί μόνιμα στα Γιάννενα (ωραία πόλη) για συνέδριο είναι η αφορμή για την συνάντηση έξι παλαιών συμφοιτητών.

Το ραντεβού δόθηκε στο Fish & Co αφού το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι γνωστό και αγαπημένο στον ένα από εμάς.

Κατέφθασα αργοπορημένος (ήμαστε κάπου αλλού με την γυναίκα μου) και ήδη αντίκρυσα άδεια πιάτα. Το ενδιαφέρον μου τράβηξε μια μεγάλη πιατέλα που είχε ίχνη γαριδότσουφλων. Δίπλα ένα μετρίου μεγέθους μπωλ με μυδοκελύφη. Ο "ξενιτεμένος" φίλος είχε τελειώσει ένα πιάτο με φιλέτο από κοτόπουλο όπως μου είπε. Περίεργο όμως γιατί κάποιος θα περίμενε το φαγητό να είναι μόνο θαλασσινά.

Οι φίλοι μου είχαν ήδη "τσακίσει" ένα εξαιρετικό κρασί (τον Γυμνό Βασιλιά από την Ερατεινή Πιερίας) και αρκετά τσίπουρα.

Ο χώρος: δεν μπορώ να πω ότι τον πρόσεξα ιδιαίτερα, καταλαβαίνετε ότι όταν έχεις να βρεθείς με φίλους από τα παλιά για αρκετά χρόνια, δεν παρατηρείς γύρω σου. Πάντως η αίσθηση ήταν πολύ καλή, ενός καθαρού χώρου με ωραία έντονα χρώματα σε κάποια σημεία. Καθίσαμε στον δεύτερο χώρο των μη καπνιστών, φανταστείτε ότι μπαίνοντας υπάρχει χώρος κλεισμένος με τζαμαρία και είναι για τους καπνιστές, αμέσως μετά συνεχίζεται ο χώρος των μη καπνιστών. Τις δύο περίπου ώρες που έμεινα δεν κατάλαβα καπνίλα.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι ¨αδελφάκι" του Kozi's στα Μελίσσια όπως με πληροφόρησε ο φίλος που το επισκέπτεται σχετικά συχνά κι είναι λογικό γιατί πλασάρει την ίδια φιλοσοφία αλλά σε ψάρι (καταγωγές των ιδιοκτητών από Νότια Αφρική).

Παραγγείλαμε λοιπόν την δεύτερη πιατέλα με θαλασσινά, platter, υποθέτω είναι η σπεσιαλιτέ τους με:

- γαρίδες οι οποίες ήταν εξαιρετικά καθαρισμένες, χειρουργικά κομμένες και ανοιγμένες στην μέση, ωραία ψημένες με εύκολη προσπέλαση στο ψαχνό τους

- καλαμαράκι, νόστιμο

- ψάρι, είδος μπακαλιάρου, γάδος νομίζω λέγεται, ίσως το πιο αδιάφορο ως γεύση

- σε ξεχωριστό μπωλ, μύδια αχνιστά σε σάλτσα με κρασί και σκόρδο, πολύ γευστικά.

Αλλά θεωρώ ότι το πιο "θανατηφόρο" γευστικά προϊόν είναι το βουτυροσκορδόψωμο, Mamma mia, μπορεί και να έφαγα ένα ολόκληρο τέτοιο ψωμί, εξάλλου με αυτά που σας ανέφερα είχα ήδη χορτάσει.

Η πιατέλα συνιστάται για δύο άτομα, όμως μου φάνηκε ότι και τρία τρώνε καλά, εξάλλου αυτά είναι σχετικά για τον καθένα. Συνοδεύεται με την πικάντικη σάλτσα Piri piri, αρκετά επιτυχημένα για αυτούς που τους αρέσουν οι καυτερές γεύσεις.

Αφού ήπιαμε και το δεύτερο μπουκάλι Γυμνού Βασιλιά, πληροφορηθήκαμε από τους σερβιτόρους ότι αν θελήσουμε και τρίτο μπουκάλι δεν υπάρχει διότι είχε τελειώσει. Κι επειδή χρειαστήκαμε βέβαια και τρίτο, παραγγείλαμε ένα νοτιοαφρικανικό, κόκκινο, εξαιρετικό κι αυτό αλλά συγχωρέστε με δεν θυμάμαι το όνομά του.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό ήταν ταχύτατη, διακριτική, άλλαξαν τα πιάτα μας αρκετές φορές χωρίς να το ζητήσουμε, γενικά μας προλάβαιναν πριν ζητήσουμε κάτι, σπάνια να το πετύχει κανείς αυτό σε εστιατόρια σε αυτή την κατηγορία.

Οι υπόλοιποι είχαν φάει και κάποια άλλα πιάτα πριν τους συναντήσω (σαλάτες) απλά χόρτασα με την πιατέλα και το ΨΩΜΙ κι έτσι δεν μπορώ να εκφράσω την άποψή μου για τα υπόλοιπα.

Η αίσθηση από το όλο στήσιμο ήταν πολύ καλή.

Πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ το άτομο με τα κρασιά να έχουν 50 ευρώ ο Γυμνός Βασιλιάς (μάλλον θα ντύνεται καλύτερα από δω και πέρα) και 35 ευρώ νομίζω το νοτιοαφρικανικό, οι πιατέλες στα 32 ευρώ.

Δεν το λες φθηνό αλλά ούτε και ακριβό γι αυτά που βιώσαμε, ήταν και η καλή διάθεση από την συνάντηση, ήρθε κι έδεσε.

Σίγουρα θα πήγαινα άλλη μία φορά σε μια περιοχή (Φάρος Ψυχικού) που έχει ζήσει έντονα τις δόξες του νεοελληνικού πλουτισμού και στην οποία έλειπε τόσα χρόνια κάτι ανάλογο.

Να είστε καλά φίλοι μου και να βρισκόμαστε συχνότερα..

Fish Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Το επισκέφθηκα με άλλους τρεις φίλους 2 εβδομάδες πριν, νομίζω ήταν Τρίτη μεσημέρι. Αν και μένω στην περιοχή και πάντα το χάζευα απ εξω όλο το ανέβαλα.

Το περιβάλλον και διακόσμηση απλά καταπληκτική. Πολύχρωμη, χαρούμενη, φωτεινή, σου φτιάχνει την διάθεση. Το ίδιο και ιδιοκτήτης, ο οποίος απο οσο μάθαμε είναι Ελληνας μεγαλωμένος στην Ν. Αφρική, και ήρθε εδώ να κάνει την τύχη του (! ?). Απο εκεί λοιπόν οι επιροές και στην διακόσμηση και στο μενού.

Ομοιώς με τον ιδιοκτήτη, η κοπέλα που μας σέρβιρε ήταν εξ ίσου ευγενική και πρόθυμη, με αβίαστο χαμόγελο. Σε τέτοιες περιπτώσεις συγχωρείς και λάθη και αστοχίες ανθρώπινες (που δεν έγιναν, γενικότερο το σχόλιο).

Προτότυπες συνταγές, περιγραφές και πιάτα που σε προκαλούν να τα δοκιμάσεις. Εστιασμένο στην κουζίνα της Ν. Αφρικής και αποκλειστικά στον θαλασσινό της πλούτο. Αυτός ο ξεκάθαρος προσανατολισμός και η συμπαγης ταυτότητα εμένα με κερδίζει.

Στην πράξη όμως, χωρίς να μπορώ να κατακρίνω κάτι συγκεκριμένο, έλειπε κάτι απο τα πιάτα. Ίσως τα θαλασσινά του τόπου μας (όσο και όσα έχουν ακόμη απομείνει) όντως να είναι πιο νόστιμα, ίσως υπερβολική χρήση κατεψυγμένου, πάντως κάτι έλειπε για να απογειώσει τα πιάτα. Μερίδες και σαλάτες πολύ καλές. Ίσως να ήταν και μια άτυχη στιγμή.

Και επειδή αυτή ήταν η μοναδική μου επίσκεψη, θα ήταν πιο δίκαιο να το επισκεφτώ ξανά πριν το καταδικάσω αδίκως. Και θα το πράξω σύντομα, γιατί περιβάλλον και εξυπηρέτηση σου παρέχουν την προϋπόθεση για ένα ευχάριστο γεύμα/δείπνο. Εις το επανιδείν λοιπόν!