ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ

Κλασική κουζίνα

Βασ. Σοφίας 46, ξενοδοχείο Hilton [Χάρτης]

Καθημερινά από 06:00 εώς 24:00 Κάθε Κυριακή, Brunch Buffet από 12:30 εώς 16:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρει Πρωινό Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σημείο αναφοράς στο γευστικό χάρτη της πόλης, το εστιατόριο Βυζαντινό προσφέρει πλούσιο μπουφέ με αυθεντικές Μεσογειακές γεύσεις, μενού à la carte και το πιο πλούσιο και δημοφιλές Κυριακάτικο Brunch της Αθήνας. Το εστιατόριο Βυζαντινό είναι ανοιχτό όλο το χρόνο για πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό και αποτελεί την ιδανική επιλογή για όσους αναζητούν αγνές, αυθεντικές γεύσεις σε σύγχρονο περιβάλλον. Απολαύστε το πιο πλούσιο μπουφέ στην πόλη χωρίς ν' ανησυχείτε για το πάρκινγκ! Οι πελάτες του Βυζαντινού που δεν διαμένουν στο ξενοδοχείο δικαιούνται δωρεάν πάρκινγκ κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο εστιατόριο (έως 4 ώρες). Ισχύει 7 ημέρες την εβδομάδα για γεύμα ή δείπνο (€40 ελάχιστη κατανάλωση κατ' άτομο) βάσει διαθεσιμότητας.

Κλασική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επισκέφτηκα σήμερα το μεσημέρι το Βυζαντινό γιατί όπως είχα διαβάσει στο διαδίκτυο θα είχε 'Thanksgiving Buffet' (Ημέρα των Ευχαριστιών στις ΗΠΑ σήμερα Πέμπτη 27/11/2014) και είχα την περιέργεια να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.

Ο χώρος είναι πανέμορφος και το προσωπικό πολύ ευγενικό. Μόλις εισήλθα στο χώρο του εστιατορίου η υπεύθυνη με κατατόπισε λέγοντάς μου να δω το μπουφέ προτού πάρω την απόφαση να καθίσω. Μόλις είδα την ποικιλία της είπα ότι θα καθίσω και με πήγε στο τραπέζι μου.

Μιλάμε για 4 μπουφέδες ουσιαστικά.

Ο ένας στην αρχή είναι γεμάτος με σαλάτες και ορεκτικά. Είχε πολλές πράσινες σαλάτες, λάχανα, καρότα, μαρούλια και φυσικά δοχεία με σος για να εμπλουτιστούν, γαριδοσαλάτες (2 η μία με σως και η άλλη χωρίς), αντίδια με μπέικον (πολύ ωτραία γεύση), πατατοσαλάτα, coleslow, καραβίδες, τουρσιά και άλλα που δε θυμάμαι,

Λίγο πιο πέρα ο μπουφές με ψωμιά πολλών ειδών αλλά και κρακεράκια (ακόμαι και nachos είχε! ).

Ο μπουφές τώρα με τα κυρίως είχε τα εξής:
1) φιλετάκια κοτόπουλο με σως μουστάρδα (ωραία γεύση)
2) μοσχαρίσιο φιλέτο με σως διάφανη κάπως (πολύ ωραίο και τρυφερό το κρέας)
3) φιλετάκια χοιρινού με μία σως με κρεμμυδάκια καραμελωμένα νομίζω (ωραιότατα)
4) αρνίσια παΐδάκια (δε δοκίμασα)
5) ριζότο με λαχανικά και σταφίδες (πολύ ωραίο)
6) λαχανάκια βρυξελλών (πρώτη φορά δοκίμαζα και μου άρεσε η γεύση)
7) φιλετάκια σολωμού σε μία κρούστα (δεν τρώω ψάρια αλλά αυτό ήταν πολύ νόστιμο πιάτο το ομολογώ)
8) Κολοκύθα ψητή σε κομματάκια.

Ο τρίτος μπουφές ήταν ο ας πούμε θεματικός για σήμερα, εμπνευσμένος από το 'Thanksgiving'.
Σούπα κολοκύθας με τζίντζερ η οποία ήταν φανταστική, γαλοπούλα που κόβει άτομο για σένα. Ζήτησα μπουτάκι και άρχισε να κόβει και να μου βάζει ο άνθρωπος μέχρι να πω φτάνει. Δίπλα είχε μια παραδοσιακή σος καφετίζουσα που μου άρεσε αλλά και cranberry sauce που ήταν καταπληκτική. Πιο δίπλα είχε ένα σκεύος που περιείχε τη γέμιση της γαλοπούλας η οποία ήταν ίσως η πιο ωραία που έχω γευτεί ποτέ.

Άλλο πιάτο ήταν τα φασολάκια με μανιτάρια και τυριά.

Το καλύτερο απ'όλα ήταν ο καραμελωμένος πουρές γλυκοπατάτας! Δεν έχω λόγια. Έβαλα και δεύτερη φορά! Ήταν ο πουρές και από πάνω μία στρώση ρευστής μαρέγκας καμμένη με το φλόγιστρο!

Επίσης στον 'ειδικό' μπουφέ υπήρχαν και δύο ζεστά γλυκά(σε ειδικά θερμαινόμενα σκεύη όπως τα κυρίως πιάτα):
1) Πουτίγκα ψωμιού με συνοδεία από σως βατόμουρων που ήταν πολύ νόστιμος συνδυασμός.
2) Μηλόπιτα τριφτή. Και από αυτήν έβαλα 2 φορές. Η ωραίοτερη μηλόπιτα που έχω φάει στη ζωή μου!

Τέταρτος μπουφές, ο μπουφές των φρούτων και γλυκισμάτων.
Πεπόνι, ανανάς, γκρέιπφρουτ, σταφύλια, φράουλες και δίπλα συντριβάνι σοκολάτας για να βουτήξει όποιος θέλει τις φράουλές του. Και από την άλλη τα γλυκά:

1) Μους μάνγκο το οποίο με ενθουσίασε. Βελούδινο, δροσερό σε μπολάκι και από πάνω μια μαρεγκίτσα-μπισκοτάκι.
2) Μους ροδάκινο σε μπολάκι πολύ ωραίο και ελαφρύ.
3 Μους σοκολάτας με grand marnier σε κλειστό μπολάκι ωραίοτατο γλύκισμα και αυτό.

4)Τιραμισού παστάκι αυτό μετριούλι.
5) Τάρτα με κολοκύθα ενδιαφέρον γλυκό ψυγείου.
6) Ταρτάκι με πραλίνα σοκολάτας πολύ καλό.
7) Μπολ μεγάλο με κρέμα μπισκότου. Αυτό είχε 3 στρώσεις και από πάνω μπισκοτάκι τύπου oreo αλλά είχα σκάσει και δεν το δοκίμασα.

8) Σοκολατίνα επίσης δε δοκίμασα.
9) Κάτι σα brownies κ αυτό δεν μπόρεσα να δοκιμάσω.
10) Πανακότα φράουλα ωραίο γλυκάκι.
11) Τσιζ-κέικ με ακτινίδιο νομίζω (ούτε κ από αυτό πήρα).

Η ποιότητα του γεύματος ήταν εξαιρετική, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Τιμή 43,50 ευρώ χωρίς ποτό. Με εμφιαλωμένο νερό πάει 49,50 το άτομο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ καλή εμπειρία. Από μένα άριστα.