Αποκλειστικά σούσι σε διάφορες παραλλαγές

23 Μαι 2017

Την περασμένη εβδομάδα, βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας και μετά από μία κουραστική ημέρα, αποφάσισα το βράδυ να δειπνίσω σε ένα εστιατόριο. Αποφεύγοντας το βαρύ φαγητό λόγω ώρας και θέλοντας να φάω κάτι ελαφρύ, πρότεινα στην φίλη μου να επισκεφθούμε τη γνωστή αλυσίδα ιαπωνικής κουζίνας Koi.

Έχοντας επισκεφθεί αρκετές φορές τη συγκεκριμένη αλυσίδα, μπορώ να πω με σιγουριά πως αν κάποιος θέλει να απολαύσει γευστικό και φθηνό sushi, ένας είναι ο προορισμός... Το Koi.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, είναι ένα πολύ μικρό μαγαζάκι, έχοντας συνέχεια κόσμο τα βράδια, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε πάντα τραπέζι. Στην πόρτα βρίσκεται μία κοπέλα, η οποία σε ενημερώνει κάθε φορά εάν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι ή όχι και σε οδηγεί σε αυτό. Εν αντιθέσει με άλλα εστιατόρια της ίδια αλυσίδας, όπως για παράδειγμα είναι το κατάστημα Koi στην Γλυφάδα, το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο αντίστοιχο θέμα.

Αυτή τη φορά ευτυχώς, βρήκαμε τραπέζι σχεδόν αμέσως και καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, μιας και ο καιρός το επέτρεπε.

Αρχικά παραγγείλαμε Rock shrimp tempura, όπου είναι 8 τεμάχια sushi, με γέμιση από αβοκάντο και σουσάμι και από πάνω μικρές λαχταριστές μπουκίτσες τηγανιτής γαρίδας, επικαλυμμένα με γλυκιά chilli mayo sauce. Το συγκεκριμένο πιάτο, αποτελεί ένα πιάτο το οποίο παραγγέλνω κάθε φορά που επισκέπτομαι το εστιατόριο και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Η τιμή του μάλιστα είναι πολύ προσιτή, καθώς κοστίζει 5,80€. Είναι βέβαια ένα από τα πιο ακριβά πιάτα τους, ωστόσο, πραγματικά αξίζει τα λεφτά του. Μετά παραγγείλαμε δύο california dream, 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αγγούρι, σουσάμι, αβοκάντο, wasabi mayo και απολαυστική γέμιση σουρίμι. Η τιμή τους είναι αρκετά χαμηλή, κοστίζουν 3,50€ το ένα, ενώ σε άλλο εστιατόριο ιαπωνική κουζίνας, μπορεί να στοίχιζαν και 10€. Κατόπιν, παραγγείλαμε ένα spicy crab, για τους λάτρεις του καβουριού, το οποίο διαθέτει 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αβοκάντο, λαχταριστό κόκκινο massago, γέμιση σουρίμι και καυτερή sauce, κόστους 4€. Τέλος, παραγγείλαμε για δοκιμή vegeterian roll, τα οποία δεν είχα δοκιμάσει ξανά και με εξέπληξαν ευχάριστα. Αποτελούνταν από 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, σουσάμι, αβοκάντο, καρότο και γέμιση αγγουριού, ενώ η τιμή τους ήταν 2,80€. Η παραγγελία μας, ήρθε σε μία μεγάλη πιατέλα η οποία στην πάνω αριστερή γωνία είχε λίγο guacamole, ενώ στην κάτω δεξιά, είχε ginger, όπως άλλωστε διαθέτουν σχεδόν όλα τα πιάτα τους.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι παρόμοιος με όλα τα υπόλοιπα εστιατόρια της ίδιας αλυσίδας. Αυτό όμως που είναι αξιοπρόσεκτο και δίνει μία πολύ ωραία πινελιά στον χώρο των εστιατορίων, πέρα από την ανοιχτή κουζίνα που διαθέτουν και έχεις τη δυνατότητα να δεις πως φτιάχνεται το πιάτο σου, είναι το μπαρ, το οποίο διαθέτει έναν κινούμενο διάδρομο στον οποίο έχουν τοποθετηθεί διάφορα λαχταριστά πιάτα που σε δελεάζουν να δοκιμάσεις.

Μεγάλο μειονέκτημα της συγκεκριμένης αλυσίδας, θεωρώ το γεγονός πως δεν πραγματοποιούν κρατήσεις, καθώς πιστεύω πως αυτό θα έλυνε το θέμα της μεγάλης αναμονής που έχει κάθε φορά μέσα στην μέση του δρόμου. Καλό θα ήταν εφόσον πλέον πραγματοποιεί και delivery, να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο κρατήσεων.

Η εξυπηρέτηση είναι τυπική, ούτε κρύο ούτε ζέστη, έρχονται παίρνουν την παραγγελία σου, στην φέρνουν και τελείωσε. Δηλαδή, κλασική αντιμετώπιση
αλυσίδας street food. Εάν κάποιος αναζητά πιο φιλικό περιβάλλον, δεν θα προτιμήσει τη συγκεκριμένη αλυσίδα.

Σίγουρα θα συνεχίσει να αποτελεί η νούμερο ένα επιλογή μου για sushi στην πόλη, καθώς συνδυάζει ποιότητα και οικονομία.

09 Σεπ 2016

Η δικη μου κριτικη ειναι λιγο διαφορετικη απο των υπολοιπων..
Πηγαμε μεσημερι Σαββατου 4 ατομα, καθησαμε μεσα και παραγγειλαμε διαφορα, νομιζω 4 διαφορετικα ειδη. Στη παρουσα κριτικη δεν μας ενδιαφερει τι ειδη παραγγειλαμε αλλα τι ηταν μεσα στο σουσι.

Μας ηρθε η πιατελα μας ( για πρωτη φορα θα ελεγα πως αργησε λιγο), ξεκινησαμε να τρωμε οταν καποιος εβγαλε απο το στομα του ενα κοματι χαρτοπετσετας..... Κοιταξαμε και το υπολοιπο ρολο και μεσα στο σουσι ηταν ακομα ενα κοματι χαρτοπετσετα! Φωναξαμε την κοπελα, πηρε τη πιατελα (που δεν ειχαμε φαει πανω απο το 1/2, την εδειξε στον κυριο που καθοταν στο ταμειο, της εκανε ενα νοημα και η κοπελα γυρισε χωρις την πιατελα, μας ζητησε συγνωμη και μας εφερε σε 5' μια αλλη ιδια πιατελα μας ειπε οτι ειναι κερασμενη και εφυγε.

Στο ενδιαμεσο ηρθαν και αλλοι 2, παρηγγειλαν και αυτοι και μας ηρθαν ολες οι πιατελες μαζι.

δεν θα ηθελα να σταθω ουτε στο κομματι γευσης, vfm και χωρου, αλλα στο κομματι εξυπηρετησης. τελικα δεν κεραστηκε τιποτα, οτι φαγαμε το πληρωσαμε. στην αποδειξη ειχε αφαιρεθει η πιατελα που μας πηραν πισω και ειχε προστεθει η πιατελ που μας εφεραν μετα. Αυτα εχουν οι απροσωπες αλυσιδες, φανταζομαι πως αν ηταν ο ιδιοκτητης εκει δεν θα γινοταν αυτο.

Δεν θελαμε να τους πουμε κατι για το μη κερασμα, ο σκοπος μας δεν ηταν να φαμε τσαμπα αλλα να εδειχναν οτι καταλαβαν το λαθος τους. Μαλλον δεν το καταλαβαν....

26 Φεβ 2016

Σίγουρα το πιο οικονομικό σούσι της πόλης αν όχι και το πιο νόστιμο.

Στα μείον του μαγαζιού η πολυκοσμία που προκαλεί μια μικρή καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση. Έχει πάντα μια μικρή αναμονή για να κάτσεις σε τραπέζι, που δεν ξεπερνά όμως τα 5-10 λεπτά. Πέρα από αυτό, ο χώρος είναι συμπαθητικός χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, η μουσική πολύ καλή, μπιτάκια και χαουζάκια και το σούσι εξαιρετικό και φτηνό.

Πήραμε για 2 άτομα: salmon maki 6 τεμάχια στα 3 ευρώ, dragon roll (χέλι, αβοκάντο, αγγούρι) 8 τεμάχια 5 ευρώ, salmon teriyaki (σολομός, αβοκάντο, αγγούρι) επίσης 8 τεμάχιανστα 4,5 ευρώ, nigiri salmon 6 τεμάχια στα 4 ευρώ και nigiki eel επίσης 6 τεμάχια στα 4,5 ευρώ. Όλα ήταν πολύ νόστιμα, αν και κάπως μικρά. Στο εξωτερικό το τεμάχιο σούσι είναι σαφώς μεγαλύτερο. Ήπιαμε 4 ποτήρια αξιοπρεπέστατο λευκό κρασί στα 2 ευρώ το ποτήρι. Έχει και μπουκάλι με 10 ευρώ.

Για όλα αυτά δώσαμε 29 ευρώ. Δεν σκάσαμε, αλλά χορτάσαμε.

Συμπερασματικά, αν κάποιος θέλει να φάει καλό και οικονομικό σούσι, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

22 Νοε 2016

Στο συγκεκριμένο Κοι και μόνο έχω φάει δεκάδες φορές, πανω από 30 στην κυριολεξία και καμιά δεκαριά φορές παρήγγειλα στο σπίτι, η τελευταία ήταν σήμερα. νιωθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που προσφέρουν σε καλές τιμές ( με 15€/ατομο σκαμε στο σούσι), κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές σουσι-παντα φρέσκο ψαρι, υψηλης ποιότητας χωρίς εκπτώσεις!
κατά βάση παίρνω οτιδήποτε έχει σολωμό, μακι νιγκιρι σασιμι και είναι πάντα το ίδιο καλά. και με φίλες που έχουμε φάει μεγαλύτερη ποικιλία πάντα ευχαριστημένες.

Δεν έχω ωστόσο ποτε δοκιμάσει τις σαλάτες, τις σούπες καθώς και το επιδόρπιο.
Κάποιες, λίγες φορές έφυγα λιγότερο ευχαριστημένη κι αυτό ήταν εξαιτίας της ανεπίτρεπτα μεγάλης καθυστέρησης να φέρουν την παραγγελία ή/και το λογαριασμό. Ο χώρος ειναι πλήρως αδιάφορος κατά τη γνώμη μου.

30 Ιαν 2016

Να ξεκινησω λεγοντας, οτι δεν καταλαβαινω πως συγκρινουμε και κριτικάρουμε εστιατορια. Συγκρινουμε μαγαζια της ιδιας κουζινας? Συγκρινουμε τα μαγαζια συμφωνα με το τι ειδαμε ή με το τι φαγαμε? Αλλο η εμπειρια μα ς σε συνολο κι αλλο η γευστικη εμεπειρια ή το αν ειναι οικονομικο.

Εχουμε δηλαδη δοκιμασει κατι στην καλυτερη του μορφη και μετα συγκρινουμε τα υπολοιπα μ αυτο?
Γιατι διαβαζω κριτικες και νομιζω εχουμε μπερδεψει το τι ειναι καλο και τι οικονομικο! Το εαν ειναι μαγαζι να παω να φαω κατι συγκεκριμενο ή απλα παω να δοκιμασω κατι κι οτι βγει. Ειμαι λιγο αυστηρως αλλα διαβαζω σχολια, γενικα, και προσπαθω να καταλαβω πως κρινουμε κατι.

Συγκεκριμενα για τα ΚΟΙ, ειναι κατα την γνωμη μου εσταιτορια για να φας φτηνο σουσι, τιποτα αλλο. Στην Ποιοτητα ειναι απλα ο. κ μην τρελαθουμε.
Το σουσι ειναι ακριβο, ειτε το θελουμε ειτε οχι. Μιλαμε για φρεσκο ψαρι παιδια, οχι για μακαρονια! Ξερουμε ποσο κοστιζει ενα ΦΡΕΣΚΟ φιλετο τονου ή σολωμου? Εαν ναι, τοτε σκεφτητε λιγο πως γινεται να παιρνουν ολοι το ιδιο ψαρι και ο ενας να πουλαει το 5€ κι αλλος 9€!! Καπου δεν κολλαει!

Εχω φαει στα περισσοτερα μαγαζια με σουσι στην Αθηνα, επισης στο εξωτερικο και νομιζω εχω μια μικρη εμπειρια για το τι ειναι καλο & γευστικο και τι ειναι απλα φτηνο.

Δοκιμασα τρια απο τα ΚΟΙ, του συνταγματος, της ΒΟυλας και του Xαλανδριου.
Δοκιμασα αρκετα απο τα ρολακια τους (ουτως ή αλλως αυτα ειναι που σερβιρουν στην πλειονοτητα) δεν ηταν κατι για να το συζητησω. Απλα ο. κ.
Το αλλο που παρατηρησα, οση ωρα ημουν εκει, ετοιμαζαν ρολλακια και τα εβαζαν στο ψυγειο. Μαλλον για να προλαβουν τις παραγγελιες? Δηλαδη μπορει να κατσουν εκει και πανω απο ωρα! Κι αν εχει και αναδουλεια.... ? Το σουσι οτι ειδος (sushi rolls, nigiri, sashimi, κ. λ. π) κι αν ειναι πρεπει να ετοιμαζετε την ωρα που το παραγγελνεις! ΤΕΛΟΣ.

Στα ΚΟΙ λοιπον τρως απλα φτηνο σουσι αλλα οχι ποιοτικο. Ναι μπορεις να δοκιμασεις πραγματα αλλα οχι για να δεις τι ειναι καλο σουσι. Υπαρχουν μαγαζια που εχουν πολυ πιο ποιοτικο σουσι σε λογικες τιμες για να δεις τι εστι καλο σουσι.

Εχω δουλεψει σε εστιατοριο και ξερω πως γινεται να κατεβασεις το κοστος ενος πιατου ή γενικα το κοστος σου, ωστε να μπορεις να εχεις χαμηλες τιμες, σε συγκριση με τους αλλους.

Για τους δυσπιστους, π. χ. υπαρχει καλος κατεψυγμενος τονος φιλετο που αποψυχεται, κατοπιν με φυτικη χρωστικη ουσια "κοκκινιζει" ακομη πιο πολυ και οταν το φας δεν θα καταλαβαινεις καμμια μα καμμια διαφορα. Τα δε υπολοιπα υλικα για σουσι (ρυζι, σαλτσες, κ. λ. π. ) μπορεις να τα βρεις αρκετα φτηνα στην αγορα (ιδιαιτερα εαν ψωνιζεις σε ποσοτητα).

Δεν λεω βεβαια οτι αυτο κανει το συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα θα πρεπει να σκεφτομαστε οταν καποιος πουλαει κατι πολυ χαμηλα απο οτι η αγορα.
Οποτε εαν θελετε να συγκρινετε μαγαζια με σουσι, ξεκινηστε απο τα "καλα" και κατεβειτε σιγα σιγα στα υπολοιπα.
Γιατι αλλο οικονομικο σουβλακι κι αλλο οικονομικο σουσι.

08 Ιαν 2016

Μια μερα γυρνουσα στο κεντρο και ειπα να δοκιμασω το Κοι που ειχα ακουσει διαφορες γνωμες γι αυτο.

Ο χωρος ηταν φυτεμενος με καρεκλακια και τραπεζακια το ενα πανω στο αλλο, ευτυχως δεν ειχε αναμονη γιατι δεν θα καθομουν, παρηγγειλα με μια φιλη μου τα φασολακια, ενα πιατο με sushi τονου, σολωμου, veggie και ενα καυτερο μεσα. Τα πραγματα δεν αργησαν να ερθουν, θα ελεγα πως η γευση τους ηταν αδιαφορη, εχω φαει σε πολυ καλυτερα sushi bar. Βεβαια ηταν πολυ οικονομικα.

Αυτο που εκανε ομως πολυ ασχημη εντυπωση ηταν πως οταν παρηγγειλα το τσαι, αντι να ειναι κατι δικο τους, παραδοσιακο, μου εφεραν ενα τσιγκινο Arizona!!

Το γλυκο στο τελος που πηραμε, το ασιατικο cheesecake ηταν ωραιο αλλα δισαναλογα ακριβο με τα αλλα προιοντα που πηραμε.

Θα ξαναπηγαινα γιατι ειναι μια οικονομικη λυση αλλα οχι κατι παραπανω..

29 Νοε 2015

Τι να κανουμε, ειμαι παιδι της πολης, αγαπαω τη φασαρια της, το κοσμο που περναει, τους ανθρωπους που τσακωνονται γιατι καποιος εχει διπλοπαρκαρει και κλεινει το δρομο, ολα αυτα τα ωραια πολυβοα μερη! Εννοειται λοιπον πως αγαπω και το ΚΟΙ!

Φανταζομαι πως ολοι το ξερετε και ολοι το αγαπατε αν μπορειτε να καταπιειτε ωμο ψαρι!! Ειναι στο κεντρο της Αθηνας, σε ενα μικρο δρομο οπου συνηθως γινεται ο χαμος γιατι πανε να κοψουν δρομο, ανα τακτα χρονικα διαστηματα περναει κ το τουριστικο, τυπου τραμ οχημα, που δειχνει (συνηθως σε Ασιατες) το κεντρο της Αθηνας, γινεται ενας χαμος!

Για τη γευση δεν εχω να πω πολλα, μ αρεσει το σουσι, αλλα μην γελιομαστε, στην Ελλαδα εχω μεγαλωσει, ο μονος τροπος για να καταλαβω αν ειναι καλο, ειναι να με πειραξει, καταλαβαινετε πως... Μην μπαινουμε σε λεπτομερειες τωρα και λεμε για φαγητο!

Οποτε παμε, σχεδον ποτε δε βρισκουμε αμεσως γιατι γινεται Ο χαμος αλλα υπαρχει κοπελα στην υποδοχη και μολις κατι αδειασει κατι σε εχει στο νου της να σε βαλει, μια κοπελα ερχεται να σου φερει καταλογους και να παραγγειλεις σχεδον αμεσως.

Οπωσδηποτε να παρετε τα φασολακια και υστερα μια σειρα απο διαφορα σουσι και για τελειωμα το κινεζικο Cheesecake!

Πραγματικα, ειναι για το ειδος του οτι ωραιοτερο εχω δει! Αυτο θα σας το επιβεβαιωσει και η αποδειξη που θα σας ερθει, οταν δε θα μπορειτε να κουνηθειτε απο τη θεση σας και θα πρεπει να δωσετε ουτε 10e!

υγ: ισως το μονο μειον του μαγαζιου ειναι το τσαι του, εκει που τρως τα σουσι σου και τα φασολακια σου, το τσαι που θα ερθει ειναι Αμερικανικο, Arizona... Εξου και τα 3/4 τοματακια...!

26 Δεκ 2015

Πολύ της μόδας το σούσι τελευταία με τα εστιατόρια τέτοιου τύπου να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια στην Αθήνα και στα διάφορα προάστια.

Το πιο πολυσηζητημένο από αυτά; Το περίφημο Κoi. Ξεκινάμε όπως πάντα από το περιβάλλον. Σαρανταπέντε λεπτά αναμονής στην ουρά δεν τα λες και λίγα. Έχει τύχει βέβαια να περιμένω και μόλις δέκα. Αλλά ντάξει αυτό ποικίλλει με το... χαρτί που θα τραβήξεις εκείνη την μέρα ανάλογα με τον κόσμο που θα το έχει επισκεφθεί.

Εξυπηρέτηση μέτρια, με τα πιάτα να αργούν αρκετά, πράγμα που δικαιολογείται στους περισσότερους λόγω της μεγάλης προσέλευσης, για μένα πάλι όχι.
Το φαγητό αρκετά καλό για όποιον ελκύεται από την ιαπωνική κουζίνα με τις γεύσεις να πλησιάζουν αρκετά στα ελληνικά δεδομένα.

Η τιμή λογική για την ποιότητα, αλλά όχι και τόσο με βάση την κάλυψη της πείνας που ενδέχεται να έχεις.
Με λίγα λόγια, πας για να δοκιμάσεις όχι για να χορτάσεις.

31 Μάρ 2016

Επιτέλους φθηνό γιαπωνέζικο! Σε αυτό έγκειται και η μεγάλη του επιτυχία. Η χρήση μαγιονέζας ή φθηνών ψαρικών προιόντων, όπως αυτό του κονσερβοποιημένου καβουριού ρίχνει κάπως την ποιότητα. Προσοχή στο σακέ. Ενώ όλα είναι πολύ φθηνά, το σακέ το κοπανάνε. 8 Ευρώ το μπουκαλάκι!

02 Ιαν 2016

Σκεφτομουν καιρο να παω γιατι μου αρεσει το σουσι αλλα οπως κ να το κανουμε το βρισκω ακριβο. Εχω φαει πολλες φερες στο sushi bar στο ψυχικο κ αναγκαστικα με αυτο θα το συγκρινω γιατι δεν εχω φαει αλλου. Στο sushi bar παμε με την προσφορα με τα maki.

Χτες πηραμε αρκετα πιατα απο το koi τα οποια φαγαμε στο σπιτι. Το 3 στον χωρο δεν ειναι αντικειμενικο γιατι το ειδα απ εξω. Το 4 στην εξυπηρετηση γιατι ηταν αρκετα γρηγορη.

Στα του φαγητου. Πηραμε πολλα πιατα κ δωσαμε 27. Πολλυ καλα για sushi.

Παμε τωρα στη συγκριση. Πολλυ μικροτερα απο του sushi bar σχεδον τα μισα σε ποσοττα (συγκρινω τα maki) σιγουρα η μιση ποσοτητα του ψαριου (αρα το μισο του μισου) κ σαφως πιο μονοτονα τα απλα. Τη μονοτονια αυτη σπανε καποιες σαλτσες με μαγιονεζα οι οποιες χαλανε παρα φτιαχνουν τη γευση. Τα απλα ηταν οκ.

Αν θια ξαναπω? Ναι αλλα μονο για να ικανοποιησω την επιθυμια μου για sushi οικονομικα. Θα προτιμησω ομως μαλλον μια φορα και sushi bar παρα 2 και koi.