Αποκλειστικά σούσι σε διάφορες παραλλαγές

23 Μαι 2017

Την περασμένη εβδομάδα, βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας και μετά από μία κουραστική ημέρα, αποφάσισα το βράδυ να δειπνίσω σε ένα εστιατόριο. Αποφεύγοντας το βαρύ φαγητό λόγω ώρας και θέλοντας να φάω κάτι ελαφρύ, πρότεινα στην φίλη μου να επισκεφθούμε τη γνωστή αλυσίδα ιαπωνικής κουζίνας Koi.

Έχοντας επισκεφθεί αρκετές φορές τη συγκεκριμένη αλυσίδα, μπορώ να πω με σιγουριά πως αν κάποιος θέλει να απολαύσει γευστικό και φθηνό sushi, ένας είναι ο προορισμός... Το Koi.

Το συγκεκριμένο εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας, είναι ένα πολύ μικρό μαγαζάκι, έχοντας συνέχεια κόσμο τα βράδια, με αποτέλεσμα να μην βρίσκουμε πάντα τραπέζι. Στην πόρτα βρίσκεται μία κοπέλα, η οποία σε ενημερώνει κάθε φορά εάν υπάρχει διαθέσιμο τραπέζι ή όχι και σε οδηγεί σε αυτό. Εν αντιθέσει με άλλα εστιατόρια της ίδια αλυσίδας, όπως για παράδειγμα είναι το κατάστημα Koi στην Γλυφάδα, το οποίο είναι αρκετά μεγαλύτερο, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο αντίστοιχο θέμα.

Αυτή τη φορά ευτυχώς, βρήκαμε τραπέζι σχεδόν αμέσως και καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, μιας και ο καιρός το επέτρεπε.

Αρχικά παραγγείλαμε Rock shrimp tempura, όπου είναι 8 τεμάχια sushi, με γέμιση από αβοκάντο και σουσάμι και από πάνω μικρές λαχταριστές μπουκίτσες τηγανιτής γαρίδας, επικαλυμμένα με γλυκιά chilli mayo sauce. Το συγκεκριμένο πιάτο, αποτελεί ένα πιάτο το οποίο παραγγέλνω κάθε φορά που επισκέπτομαι το εστιατόριο και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Η τιμή του μάλιστα είναι πολύ προσιτή, καθώς κοστίζει 5,80€. Είναι βέβαια ένα από τα πιο ακριβά πιάτα τους, ωστόσο, πραγματικά αξίζει τα λεφτά του. Μετά παραγγείλαμε δύο california dream, 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αγγούρι, σουσάμι, αβοκάντο, wasabi mayo και απολαυστική γέμιση σουρίμι. Η τιμή τους είναι αρκετά χαμηλή, κοστίζουν 3,50€ το ένα, ενώ σε άλλο εστιατόριο ιαπωνική κουζίνας, μπορεί να στοίχιζαν και 10€. Κατόπιν, παραγγείλαμε ένα spicy crab, για τους λάτρεις του καβουριού, το οποίο διαθέτει 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, αβοκάντο, λαχταριστό κόκκινο massago, γέμιση σουρίμι και καυτερή sauce, κόστους 4€. Τέλος, παραγγείλαμε για δοκιμή vegeterian roll, τα οποία δεν είχα δοκιμάσει ξανά και με εξέπληξαν ευχάριστα. Αποτελούνταν από 6 τεμάχια sushi με εξωτερική επικάλυψη ρυζιού, σουσάμι, αβοκάντο, καρότο και γέμιση αγγουριού, ενώ η τιμή τους ήταν 2,80€. Η παραγγελία μας, ήρθε σε μία μεγάλη πιατέλα η οποία στην πάνω αριστερή γωνία είχε λίγο guacamole, ενώ στην κάτω δεξιά, είχε ginger, όπως άλλωστε διαθέτουν σχεδόν όλα τα πιάτα τους.

Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι παρόμοιος με όλα τα υπόλοιπα εστιατόρια της ίδιας αλυσίδας. Αυτό όμως που είναι αξιοπρόσεκτο και δίνει μία πολύ ωραία πινελιά στον χώρο των εστιατορίων, πέρα από την ανοιχτή κουζίνα που διαθέτουν και έχεις τη δυνατότητα να δεις πως φτιάχνεται το πιάτο σου, είναι το μπαρ, το οποίο διαθέτει έναν κινούμενο διάδρομο στον οποίο έχουν τοποθετηθεί διάφορα λαχταριστά πιάτα που σε δελεάζουν να δοκιμάσεις.

Μεγάλο μειονέκτημα της συγκεκριμένης αλυσίδας, θεωρώ το γεγονός πως δεν πραγματοποιούν κρατήσεις, καθώς πιστεύω πως αυτό θα έλυνε το θέμα της μεγάλης αναμονής που έχει κάθε φορά μέσα στην μέση του δρόμου. Καλό θα ήταν εφόσον πλέον πραγματοποιεί και delivery, να σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο κρατήσεων.

Η εξυπηρέτηση είναι τυπική, ούτε κρύο ούτε ζέστη, έρχονται παίρνουν την παραγγελία σου, στην φέρνουν και τελείωσε. Δηλαδή, κλασική αντιμετώπιση
αλυσίδας street food. Εάν κάποιος αναζητά πιο φιλικό περιβάλλον, δεν θα προτιμήσει τη συγκεκριμένη αλυσίδα.

Σίγουρα θα συνεχίσει να αποτελεί η νούμερο ένα επιλογή μου για sushi στην πόλη, καθώς συνδυάζει ποιότητα και οικονομία.

09 Σεπ 2016

Η δικη μου κριτικη ειναι λιγο διαφορετικη απο των υπολοιπων..
Πηγαμε μεσημερι Σαββατου 4 ατομα, καθησαμε μεσα και παραγγειλαμε διαφορα, νομιζω 4 διαφορετικα ειδη. Στη παρουσα κριτικη δεν μας ενδιαφερει τι ειδη παραγγειλαμε αλλα τι ηταν μεσα στο σουσι.

Μας ηρθε η πιατελα μας ( για πρωτη φορα θα ελεγα πως αργησε λιγο), ξεκινησαμε να τρωμε οταν καποιος εβγαλε απο το στομα του ενα κοματι χαρτοπετσετας..... Κοιταξαμε και το υπολοιπο ρολο και μεσα στο σουσι ηταν ακομα ενα κοματι χαρτοπετσετα! Φωναξαμε την κοπελα, πηρε τη πιατελα (που δεν ειχαμε φαει πανω απο το 1/2, την εδειξε στον κυριο που καθοταν στο ταμειο, της εκανε ενα νοημα και η κοπελα γυρισε χωρις την πιατελα, μας ζητησε συγνωμη και μας εφερε σε 5' μια αλλη ιδια πιατελα μας ειπε οτι ειναι κερασμενη και εφυγε.

Στο ενδιαμεσο ηρθαν και αλλοι 2, παρηγγειλαν και αυτοι και μας ηρθαν ολες οι πιατελες μαζι.

δεν θα ηθελα να σταθω ουτε στο κομματι γευσης, vfm και χωρου, αλλα στο κομματι εξυπηρετησης. τελικα δεν κεραστηκε τιποτα, οτι φαγαμε το πληρωσαμε. στην αποδειξη ειχε αφαιρεθει η πιατελα που μας πηραν πισω και ειχε προστεθει η πιατελ που μας εφεραν μετα. Αυτα εχουν οι απροσωπες αλυσιδες, φανταζομαι πως αν ηταν ο ιδιοκτητης εκει δεν θα γινοταν αυτο.

Δεν θελαμε να τους πουμε κατι για το μη κερασμα, ο σκοπος μας δεν ηταν να φαμε τσαμπα αλλα να εδειχναν οτι καταλαβαν το λαθος τους. Μαλλον δεν το καταλαβαν....

22 Νοε 2016

Στο συγκεκριμένο Κοι και μόνο έχω φάει δεκάδες φορές, πανω από 30 στην κυριολεξία και καμιά δεκαριά φορές παρήγγειλα στο σπίτι, η τελευταία ήταν σήμερα. νιωθω την ανάγκη να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που προσφέρουν σε καλές τιμές ( με 15€/ατομο σκαμε στο σούσι), κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές σουσι-παντα φρέσκο ψαρι, υψηλης ποιότητας χωρίς εκπτώσεις!
κατά βάση παίρνω οτιδήποτε έχει σολωμό, μακι νιγκιρι σασιμι και είναι πάντα το ίδιο καλά. και με φίλες που έχουμε φάει μεγαλύτερη ποικιλία πάντα ευχαριστημένες.

Δεν έχω ωστόσο ποτε δοκιμάσει τις σαλάτες, τις σούπες καθώς και το επιδόρπιο.
Κάποιες, λίγες φορές έφυγα λιγότερο ευχαριστημένη κι αυτό ήταν εξαιτίας της ανεπίτρεπτα μεγάλης καθυστέρησης να φέρουν την παραγγελία ή/και το λογαριασμό. Ο χώρος ειναι πλήρως αδιάφορος κατά τη γνώμη μου.