Ιδιαίτερα σάντουιτς με κρέας αλλά και πολλά χορτοφαγικά. Τρίτη με Σάββατο 12:00- 1:00

02 Νοε 2017

Ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό ήθελα να δοκιμάσω κάτι από αυτό το μαγαζί... το είχα εντοπίσει τυχαία περνώντας από την περιοχή και, εν συνεχεία, είχα διαβάσει διάφορα ενδιαφέροντα για αυτό, αλλά ποτέ δεν είχε τύχει το σωστό timing. Ώσπου πρόσφατα βρέθηκα στην περιοχή να αναζητώ ένα γρήγορο γεύμα στα όρθια και βρήκα την ευκαιρία.

Ο χώρος δεν λέει κάτι. Πρόκειται για ένα στενόμακρο μαγαζί με έναν μικρό πάγκο και 2-3 τραπεζάκια στην έξω στοά του πεζοδρομίου. Υπήρχε κόσμος που έτρωγε το σάντουιτς του συνοδεία μπύρας, αλλά γενικά είναι μαγαζί για να πάρεις κάτι στο χέρι.

Ο κύριος που με εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος.

Υπάρχει ωραιότατος κατάλογος της μίας σελίδας με τα σάντουιτς. Αντικειμενικά, οι τιμές είναι ακριβές. Βλέποντας τα μεγέθη των ψωμιών για τα σάντουιτς, πριν δοκιμάσω, παραδέχομαι πως λυπήθηκα τα λεφτά μου. Για ένα σάντουιτς θα χρειαστείτε χονδρικά γύρω στα €5-€7, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο για ένα ελαφρύ τσιμπολόγημα (σίγουρα για να χορτάσει κανείς θα χρειαστεί δύο).

Παρόλα αυτά, αφού δοκίμασα, έχω να πω πως τελικά τα λεφτά μου δεν τα λυπάμαι. Το σαντουιτσάκι ήταν άρτιο, με όμορφα συνδυασμένες γεύσεις, καλής ποιότητας υλικά και σε ωραία ζεστή θερμοκρασία χωρίς να είναι φρυγανισμένο. Νοστιμότατο.

Συμπερασματικά, θα το πρότεινα για όταν βρίσκεστε εκεί κοντά, δεν πεινάτε πολύ αλλά θέλετε να τσιμπήσετε κάτι στα γρήγορα και δεν σας πειράζει να διαθέσετε ένα εξάευρο. Υπό αυτές τις συνθήκες, να πάτε και να το απολαύσετε! Εγώ θα ξαναπάω.

07 Νοε 2016

Επελεξα το συγκεκριμενο μαγαζι μιας και μου το ειχαν συστήσει καποιοι δικοι μου, που ειχαν παει και μου ειπαν, οτι τους αρεσε. Στο θεμα μου.

Γευση: Τιποτα απολυτως διαφορετικο. Υπαρχουν απλα Σαντουιτς τα οποια ολοι μας μπορουμε να φτιαξουμε σπιτι μας με υλικά αξιας εως 2 ευρω. (Βαση ποσοτητας)

Εξυπηρετηση: Η εξυπηρετηση ηταν καλη, το παιδι ευγενικο, και αν του καναμε καποια ερωτηση μας απαντουσε. Ειχε διαθεση, δεν βαριοταν.

Χωρος: Ο χωρος ηταν απογοητευκος θα μπορουσα να πω. Πολυθρονες οι οποιες ειχαν σκονη. Ενας χωρος μικρος, αδιαφορος. Απο διακοσμηση δεν ειχε τιποτα το ιδιαιτερο. Σε επιανε μια καταθλιψη απο την κλεισουρα αμα καθοσουν στο κατω μερος οπου εκατσα εγω. Υπηρχε εξω ενα τραπεζι με δυο καρεκλες. Θα ηταν πιο λειτουργικο αν ηταν μαγαζι στο οποιο περιμενεις το φαγητο το παιρνεις και φευγεις απευθιας, μιας και ο χωρος δεν το επιτρεπει.

Value for Money: Οι τιμες για την σημερινη εποχη τσιμπιμενες παρα πολυ. Οπως ανεφερα πιο πανω, δεν ειχε το κατι αλλο για να πεις οτι ναι, θα ξαναερθω και θα φαω κατι που δεν εχω ξαναφαει.
Δυστυχώς ηταν η πρωτη αλλα και η τελευταια φορα που πηγα.

07 Δεκ 2015

Τον περασμένο μήνα πήγα με ένα φιλαράκι στον Κεραμεικό. Αυτός μου πρότεινε το ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ στην οδό Κεραμεικού και μάλιστα ήμασαταν πολύ τυχεροί γιατί κατάφερε να παρκάρει με την πρώτη, σχεδόν δίπλα στο μικρό αυτό μαγαζί!
Είναι ένα μέρος ήσυχο και φτιαγμένο με μεράκι που έχει παλιομοδίτικο στυλ και διακόσμηση, ξεχωρίζοντας έτσι ευχάριστα, σε μια τέτοια περιοχή έντασης και βαβούρας! Ανάμεσα στα πολλά και διάφορα σάντουιτς που προσφέρει, σε 3 μάλιστα διαφορετικά είδη ψωμιού, υπάρχουνε και επιλογές χορτοφαγικές.

Δοκιμάσαμε, 1 σάντουιτς με γαλοπούλα, πάπρικα, αβοκάντο και γκούντα, καθώς και 1 με μπέικον, αυγό, μανιτάρια και τυρί. Ήτανε φρέσκα, καλοψημένα και νόστιμα, έχοντας ονόματα από γνωστές τοποθεσίες του Σαν Φραν!

Ήπιαμε 2 κόκκινες μπύρες CORFU RED ALE, 5 βαθμών οινοπνεύματος, με γλυκιά επίγευση. Οι μικροζυθοποιίες μας, στην Κέρκυρα, Χίο, Εύβοια, κ. λπ. κάνουνε τελικά τα θαύματά τους!!

Ο λογαριασμός στα 20 € (το άτομο 1/9 €) αντικατοπτρίζει μια καλή σχέση ποιότητας, εμπειρίας και τιμής.

Αν βρεθείτε στην πολύβουη περιοχή, μπορείτε να πάτε άφοβα για ένα μικρό διάλειμμα, από Τρίτη μέχρι και Κυριακή (από το μεσημέρι μέχρι και μετά τα μεσάνυχτα, ανάλογα με την κίνηση).

Πρόκειται για μιια καλή εναλλακτική επιλογή, για τέτοιους καιρούς...

26 Μάρ 2016

Πέμπτη βράδυ λοιπόν μετά από έξοδο για μπυρίτσα με τρία φιλαράκια είπαμε να τιμήσουμε το εν λόγω μαγαζί αφού είχαμε ακούσει διάφορα...
Το βρήκαμε εύκολα λόγω gps και παρκάραμε εύκολα λόγω του προχωρημένου της ώρας (23.15).
Δεν είχε κόσμο με το που μπήκαμε, μόνο μια υπάλληλο με κάποιον φίλο της. Η αλήθεια είναι ότι αισθάνθηκα σαν να μην μας είδαν αφού μας πετάει ενα ξερό ''ο κατάλογος είναι εκεί'' και τίποτα άλλο.
Επίσης το υφάκι της στις σχετικές ερωτήσεις ήταν τουλάχιστον ''μην με ζαλίζετε άλλο ρε μάγκες''... Γενικά απ'ότι κατάλαβα δεν πρέπει να φημίζεται για την εξυπηρέτησή του το μαγαζί.

Ας πάμε βέβαια στο πιο ουσιαστικό του πράγματος που είναι το φαγητό το οποίο ήταν τιμιότατο, όχι σε μέγεθος, αλλά σε γεύση.
Και οι τέσσερις μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από τις επιλογές μας αλλά ψιλοχαλαστήκαμε με το μέγεθος...
22€ το μπουγιουρντί, ούτε κρύο, ούτε ζέστη... '
Να σχολιάσω κάτι που βλέπω σε πολλά μαγαζιά... Τί τα φοράτε τα γάντια ρε παιδιά, αφού με τα ίδια φτιάχνετε το σάντουιτς και δίνετε ρέστα?

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος από το μαγαζί, ότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου χαλιέται απ'αυτό?
Καλό βράδυ...!

Κεραμεικού 99, Κεραμεικός