15 Μάρ 2018

Dine in Athens δεύτερη φορά, με την ίδια παρέα και δύο άτομα φτάνουμε ένα βράδυ καθημερινής στο κέντρο της Αθήνας, σε ένα πολυ ωραίο σημείο της πόλης μας, με αρκετά ενδιαφέροντα μαγαζάκια γύρω γύρω.

Το Athens beer είναι μία κλασική μπυραρία με το ξύλο να κυριαρχεί στη διακόσμηση, πολλά μπουκάλια μπύρας, άνετα τραπέζια και μια μπάρα, εάν κάποιος θέλει να πιει το ποτό του. Πολύ σημαντικός ο διαχωρισμός καπνιστών και μη, σε διαφορετικούς χώρους.

Η εξυπηρέτηση ήταν από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή πάρα πολύ καλή. Τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή, κερασματάκι στο τέλος λικεράκι. Μας άλλαξαν τραπέζι όταν το ζητήσαμε στους καπνιστές. Τέλος, το νεράκι ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε αρκετές φορές.

Το μενού ήταν συγκεκριμένο και περιελάμβανε ανά άτομο 1ορεκτικό, 1 κυρίως, 1 σαλάτα και 1 επιδόρπιο.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-ψωμί με ντιπ (πολύ νόστιμο)
-ταλαγάνι με μαρμελάδα σύκο, το ήθελα λιγότερο ψημένο πάντως ήταν γευστικό.
-πατατοκροκέτες με κιμά, νόστιμες και με ελαφρύ τηγάνισμα.
-ριζότο με μανιτάρια, πολύ καλό πιάτο με σωστό χύλωμα, το τοπ του δείπνου.
-κοτόπουλο με μετσοβόνε και άγριο ρύζι, γενναία μερίδα, η σαλτσούλα του κοτόπουλου εξαιρετική και το ρύζι σωστά βρασμένο
- cheesecake, αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά, μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο, κυρίως λόγω της κρέμας, η μαρμελάδα ήταν από κάποιο εσπεριδοειδές και ταίριαζε απόλυτα.
-κορμός σοκολάτας με παγωτό, (αντικατέστησε σοκολατόπιτα που είχε το μενού), αρκετά σοκολατένιος, αξιοπρεπής.

Ήπιαμε δύο μπύρες, τα ονόματα των οποίων δε θυμάμαι( ο κατάλογος εχει αρκετές επιλογές πάντως και σε ελληνικές και σε εισαγωγής).

Το κόστος για το συγκεκριμένο δείπνο, με το μενού(και με την εκπτωση της Alpha bank) ήταν περίπου 40 ευρώ, ποσό που αποτελεί εξαιρετικό vfm, και γευστικά και στη συνολική εμπειρία.

Γενικά εάν βρεθείτε στο κέντρο και θέλετε μια μπυραρία με ευχάριστο περιβάλλον και σέρβις, νόστιμο φαγητο και ποικιλία σε μπύρες δώστε του μια ευκαιρία. Εγώ που τον τελευταίο καιρό αναζητώ τα συγκεκριμένα στοιχεία, θα επιστρέψω σύντομα

01 Σεπ 2017

Έκλεισα τραπέζι εκεί μετά από αναζήτησή για εστιατόριο στο Σύνταγμα... Μας βάλανε σε ένα πολύ καλο τραπέζι ίσως στο καλύτερο του μαγαζιού ενώ είχε αρκετό κόσμο, Πέμπτη βράδυ.

Οι γονείς μου παραγγειλανε γεμιστό μπιφτέκι και κότσι αρνί, μείνανε απόλυτα ευχαριστημένοι.. εγώ κ η αδερφή μου μοιραστήκαμε την σαλάτα ρόκα και ριζότο μανιταριών... ήταν πολύ νόστιμα!

Ξετρελάθηκα με τα γλυκά στο τέλος, σοκολατοπιτα και cheesecake, ειδικά το cheesecake ήταν όνειρο! Επίσης έχει πολλές μπίρες εξίσου κ το όνομα... Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!!

27 Απρ 2016

Εμείς ήμασταν τρία άτομα. Και θέλαμε κάτι νόστιμο μεν αλλά λίγο. Και είδαμε αυτό το μαγαζί στην οδό Νίκης και κάπως μας έκλεισε το μάτι.

Είναι ωραίος ο χώρος (πρέπει να είναι και σχετικά νέα άφιξη-άλλη μια στις χιλιάδες πια του κέντρου) και όντως σου δημιουργεί τη διάθεση να μπεις. Πρόκειται για μπυραρία, συμπαθητική, πεντακάθαρη και καλοφτιαγμένη. Το σέρβις άμεσο και χαμογελαστό. Η μουσική στα επίπεδα που πρέπει ώστε να μπορείς να επικοινωνήσεις και με την παρέα σου. Ο κατάλογος αρκετά ευρύς αλλά εμείς όπως είπα δε θέλαμε πολλά πράγματα. Τελικά πήραμε μια σαλάτα Καίσαρα(συμπαθέστατη και φρεσκότατη), μια ποικιλία λουκάνικων (μεγάλη πιατέλα, μικρή ποσότητα, είχε μέσα πέντε μικρά λουκάνικα αρκετά νόστιμα και λίγες πατάτες), δυο μπύρες (μη με ρωτάς αν ήταν καλές γιατί δεν είμαι λάτρης-πάντως η παρέα μια χαρά ικανοποιήθηκε) και δύο ποτήρια κρασί κόκκινο αρκετά καλό.

Για αυτά τα πραγματάκια δωσαμε 38 ευρώ. Δεν το λές φτηνό αλλά ούτε και πανάκριβο. Σε συνδυασμό με το ωραίο περιβάλλον και την καλή εξυπηρέτηση, θα μπορούσες να πεις πως αποτελεί και μία σχετικά καλή λύση για το κέντρο.

Με την προϋπόθεση ότι θα συγκρατηθείς στην κατανάλωση αλκοολ (αν υπολογίσεις 4-6 ευρω τις μπύρες και καπου 4-5 το ποτήρι κρασί καταλαβαίνεις ότι με δύο ποτήρια ήδη ανεβαίνει πολυ ο λογαριασμός)θα το πρότεινα.