03 Δεκ 2018

Athena's cook πλέον...

Στα βάθη του κέντρου, μία πρώην (;) μπυραρία, σε περιμένει χωρίς πολλές εκπλήξεις, αλλά και χωρίς κανένα ψεγάδι...

- Φαγητό:
Χειροποίητο φρεσκοψημένο ψωμί και ντιπ σάλτσας - εξαιρετικό, λες και τρως ψωμί της γιαγιάς σου στο χωριό!
Σαλάτα του Καίσαρα με κόκκινη και πράσινη λόλα, κρουτόν, μπέικον, κοτόπουλο, παρμεζάνα και dressing κάπαρης - φρεσκοκομμένα και πλούσια υλικά, έδεναν αρμονικά οι γεύσεις, πολύ καλή (αν και όχι εντυπωσιακή) εισαγωγή για τα υπόλοιπα
Τυροκροκέτες χειροποίητες με τρία είδη τυριών - εξαιρετικές, με πλούσια και νόστιμη γέμιση, σε τραγανή κρούστα
Κοτόβεργες από μαριναρισμένο κοτόπουλο με φρέσκιες πατάτες τηγανητές και γλυκόξινη σάλτσα - άψογα μαριναρισμένο και σωστά ψημένο, τρυφερό και νόστιμο, με ωραία συνοδευτική σάλτσα και εξαιρετικές πατάτες, θα ήθελα λίγο πιο γενναία ποσότητα κρέατος
Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού μαριναριμένα στη σχάρα. Συνοδεύεται από πατάτες wedges και σάλτσα bbq - άψογα ψημένα και γευστικότατα, πολύ καλές πατάτες, λίγο "νερουλή" η σάλτσα
Γεμιστό μπιφτέκι από μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά με λιαστή ντομάτα και γραβιέρα. Συνοδεύεται από πατάτες wedges - Λίγο παραπάνω ψημένο, αλλά πολύ νόστιμο, πλούσια γέμιση με σωστή αναλογία τυριού-ντομάτας, πολύ καλές πατάτες
Γενικά, όλα ήταν λίγο παραπάνω αλατισμένα, προφανέστατα για να τα "τραβάνε" οι αρκετές μπύρες που διαθέτει ο κατάλογος (αντικειμενικά θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε τύπου lager πάντως, αν κι εγώ δεν τις προτιμώ).

- Εξηπηρέτηση:
Ευγενική, γρήγορη (είχε βέβαια ελάχιστο κόσμο νωρίς το μεσημέρι που πήγαμε), με ήρεμο ύφος και καλή διάθεση. Στα συν και το ότι σε ρωτούν για το εμφιαλωμένο νερό.

- Χώρος:
Ξύλο, πέτρα και λίγα αρχαιοελληνικά και νεοελληνικά στοιχεία αποτελούν το διάκοσμο που "ζεσταίνει" το χώρο. Ταιριάζει στην κουζίνα και στο "χαρακτήρα" που θέλουν να δώσουν στο όλο εγχείρημα (μπυραρία με κυρίως ελληνικό φαγητό). Άνετος και για οικογένειες.

- Τιμές:
Με εκπτώσεις κράτησης σε γνωστό ιστότοπο, οι τιμές είναι φυσιολογικές. Χωρίς αυτές, είναι λίγο τσιμπημένες. Σε κάθε περίπτωση τρως πραγματικά καλά, χωρίς να κλαις τα λεφτά σου, σε ένα ευχάριστο περιβάλλον, με πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Συνοπτικά, σου εξασφαλίζει μία εξαιρετική εμπειρία, αλλά επειδή το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού... με λίγη παραπάνω φαντασία στην κουζίνα για πιο ξεχωριστές γαστρονομικές δημιουργίες και ίσως ένα συμβολικό έστω κέρασμα στο τέλος, θα μιλάμε για σημείο αναφοράς στο κέντρο. Λεπτομέρειες που θα κάνουν τη -μικρή- διαφορά σε σχέση με αυτά που ήδη έχει.

15 Μάρ 2018

Dine in Athens δεύτερη φορά, με την ίδια παρέα και δύο άτομα φτάνουμε ένα βράδυ καθημερινής στο κέντρο της Αθήνας, σε ένα πολυ ωραίο σημείο της πόλης μας, με αρκετά ενδιαφέροντα μαγαζάκια γύρω γύρω.

Το Athens beer είναι μία κλασική μπυραρία με το ξύλο να κυριαρχεί στη διακόσμηση, πολλά μπουκάλια μπύρας, άνετα τραπέζια και μια μπάρα, εάν κάποιος θέλει να πιει το ποτό του. Πολύ σημαντικός ο διαχωρισμός καπνιστών και μη, σε διαφορετικούς χώρους.

Η εξυπηρέτηση ήταν από την πρώτη μέχρι την τελευταία στιγμή πάρα πολύ καλή. Τα πιάτα ήρθαν με σωστή ροή, κερασματάκι στο τέλος λικεράκι. Μας άλλαξαν τραπέζι όταν το ζητήσαμε στους καπνιστές. Τέλος, το νεράκι ήρθε σε κανάτα και ανανεώθηκε αρκετές φορές.

Το μενού ήταν συγκεκριμένο και περιελάμβανε ανά άτομο 1ορεκτικό, 1 κυρίως, 1 σαλάτα και 1 επιδόρπιο.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:

-ψωμί με ντιπ (πολύ νόστιμο)
-ταλαγάνι με μαρμελάδα σύκο, το ήθελα λιγότερο ψημένο πάντως ήταν γευστικό.
-πατατοκροκέτες με κιμά, νόστιμες και με ελαφρύ τηγάνισμα.
-ριζότο με μανιτάρια, πολύ καλό πιάτο με σωστό χύλωμα, το τοπ του δείπνου.
-κοτόπουλο με μετσοβόνε και άγριο ρύζι, γενναία μερίδα, η σαλτσούλα του κοτόπουλου εξαιρετική και το ρύζι σωστά βρασμένο
- cheesecake, αν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου γλυκά, μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο, κυρίως λόγω της κρέμας, η μαρμελάδα ήταν από κάποιο εσπεριδοειδές και ταίριαζε απόλυτα.
-κορμός σοκολάτας με παγωτό, (αντικατέστησε σοκολατόπιτα που είχε το μενού), αρκετά σοκολατένιος, αξιοπρεπής.

Ήπιαμε δύο μπύρες, τα ονόματα των οποίων δε θυμάμαι( ο κατάλογος εχει αρκετές επιλογές πάντως και σε ελληνικές και σε εισαγωγής).

Το κόστος για το συγκεκριμένο δείπνο, με το μενού(και με την εκπτωση της Alpha bank) ήταν περίπου 40 ευρώ, ποσό που αποτελεί εξαιρετικό vfm, και γευστικά και στη συνολική εμπειρία.

Γενικά εάν βρεθείτε στο κέντρο και θέλετε μια μπυραρία με ευχάριστο περιβάλλον και σέρβις, νόστιμο φαγητο και ποικιλία σε μπύρες δώστε του μια ευκαιρία. Εγώ που τον τελευταίο καιρό αναζητώ τα συγκεκριμένα στοιχεία, θα επιστρέψω σύντομα

01 Σεπ 2017

Έκλεισα τραπέζι εκεί μετά από αναζήτησή για εστιατόριο στο Σύνταγμα... Μας βάλανε σε ένα πολύ καλο τραπέζι ίσως στο καλύτερο του μαγαζιού ενώ είχε αρκετό κόσμο, Πέμπτη βράδυ.

Οι γονείς μου παραγγειλανε γεμιστό μπιφτέκι και κότσι αρνί, μείνανε απόλυτα ευχαριστημένοι.. εγώ κ η αδερφή μου μοιραστήκαμε την σαλάτα ρόκα και ριζότο μανιταριών... ήταν πολύ νόστιμα!

Ξετρελάθηκα με τα γλυκά στο τέλος, σοκολατοπιτα και cheesecake, ειδικά το cheesecake ήταν όνειρο! Επίσης έχει πολλές μπίρες εξίσου κ το όνομα... Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!!