27 Απρ 2016

Εμείς ήμασταν τρία άτομα. Και θέλαμε κάτι νόστιμο μεν αλλά λίγο. Και είδαμε αυτό το μαγαζί στην οδό Νίκης και κάπως μας έκλεισε το μάτι.

Είναι ωραίος ο χώρος (πρέπει να είναι και σχετικά νέα άφιξη-άλλη μια στις χιλιάδες πια του κέντρου) και όντως σου δημιουργεί τη διάθεση να μπεις. Πρόκειται για μπυραρία, συμπαθητική, πεντακάθαρη και καλοφτιαγμένη. Το σέρβις άμεσο και χαμογελαστό. Η μουσική στα επίπεδα που πρέπει ώστε να μπορείς να επικοινωνήσεις και με την παρέα σου. Ο κατάλογος αρκετά ευρύς αλλά εμείς όπως είπα δε θέλαμε πολλά πράγματα. Τελικά πήραμε μια σαλάτα Καίσαρα(συμπαθέστατη και φρεσκότατη), μια ποικιλία λουκάνικων (μεγάλη πιατέλα, μικρή ποσότητα, είχε μέσα πέντε μικρά λουκάνικα αρκετά νόστιμα και λίγες πατάτες), δυο μπύρες (μη με ρωτάς αν ήταν καλές γιατί δεν είμαι λάτρης-πάντως η παρέα μια χαρά ικανοποιήθηκε) και δύο ποτήρια κρασί κόκκινο αρκετά καλό.

Για αυτά τα πραγματάκια δωσαμε 38 ευρώ. Δεν το λές φτηνό αλλά ούτε και πανάκριβο. Σε συνδυασμό με το ωραίο περιβάλλον και την καλή εξυπηρέτηση, θα μπορούσες να πεις πως αποτελεί και μία σχετικά καλή λύση για το κέντρο.

Με την προϋπόθεση ότι θα συγκρατηθείς στην κατανάλωση αλκοολ (αν υπολογίσεις 4-6 ευρω τις μπύρες και καπου 4-5 το ποτήρι κρασί καταλαβαίνεις ότι με δύο ποτήρια ήδη ανεβαίνει πολυ ο λογαριασμός)θα το πρότεινα.

08 Ιαν 2016

Γιορτινες μερες και αναστεναξε η Ερμου! Με τη φιλη μου, ειδαμε οταν τρωγαμε στο Κοι αυτο το μαγαζι και ειπαμε να δοκιμασουμε αυτη τη μπυραρια, μας φαινοταν πολυ προσεγμενο μαγαζι και ειμαστε γενικα φαν της μπυρας!

Ο χωρος μεσα ηταν ωραια διακοσμημενος, αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχε καπου 6 κανουλες, η φιλη μου δοκιμασε 2, η μια ηταν ιδιαιτερα πικρη αλλα της αρεσε, εγω προτιμησα μια με περιεργο ονομα αλλα φρουτωδη γευση και θολη.

Φαγαμε ταλιατελες με κοτοπουλο και γεμιστα Portobello μανιταρια με τυρια, ηταν αρκετα νοστιμα και τα 2.

Το παιδι που ηταν στο μπαρ μας εξηγησε οτι χρειαστηκαμε για τις μπυρες, ηταν εξυπηρετικοτατος!

Ειναι μια καλη λυση αν βρεθεις στο κεντρο, ουτε ιδιαιτερα φθηνο, ουτε ιδιαιτερα ακριβο...

30 Ιούλ 2015

Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από την επίσκεψή μου στο ATHENS BEER, και η αλήθεια είναι ότι εκκρεμούν αρκετές κριτικές για άλλα μέρη, τα οποία επισκέφθηκα προηγουμένως. Ωστόσο, για τα περισσότερα εξ αυτών έχουν ήδη προηγηθεί αρκετές κριτικές «έμπειρων» κατά βάση φίλων του site, οπότε η δική μου κριτική μπορεί να καθυστερήσει λίγο για αυτά. Αντίθετα, για το ATHENS BEER νομίζω ότι επιβάλλεται η άμεση καταγραφή της εμπειρίας μου, δεδομένου ότι το δείγμα κριτικών στο site είναι αρκετά μικρό και η εντύπωση που τελικά αποκόμισα από την έξοδό μου ξεπέρασε, πραγματικά, κάθε προσδοκία (τηρουμένων των αναλογιών πάντα).

Συναντώντας, λοιπόν, μετά από καιρό ένα φίλο μου στο κέντρο της Αθήνας, προκειμένου να βγούμε για φαγητό και να τα πούμε, εγώ παραδοσιακά πρότεινα την Κρήτη, στην Κάνιγγος, ή έστω τον Μελίλωτο. Ο φίλος μου αντίθετα πρότεινε το ATHENS BEER, μια μπυραρία που μετρά 2 με 3 το πολύ χρόνια παρουσίας στην οδό Νίκης. Αν και αρκετά επιφυλακτικός (θα εξηγήσω παρακάτω το γιατί), πείσθηκα τελικά, οπότε βρεθήκαμε να ανηφορίζουμε την Νίκης Πέμπτη μεσημεράκι με κατεύθυνση το ATHENS BEER.

Όπως προανέφερα, το ATHENS BEER σε καμία περίπτωση δεν βρισκόταν στα μέρη που σκεφτόμουν να επισκεφθώ, μολονότι η τοποθεσία του είναι αρκετά βολική και εξωτερικά ο χώρος φαινόταν αρκετά συμπαθητικός. Η αλήθεια είναι ότι το θέμα μπυραρία στην Ελλάδα είναι μια αρκετά πονεμένη ιστορία, καθώς συνήθως προσφέρονται μέτρια πιάτα σε αρκετά υψηλές τιμές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, εάν το γεύμα σου συνοδευτεί από 1-2 μπύρες, να φθάσει ο λογαριασμός τα 25 – 30 € κατ΄ άτομο, χωρίς η χρέωση αυτή να ανταποκρίνεται στην προσφερόμενη ποιότητα. Λοιπόν, έχουμε και λέμε …

ΧΩΡΟΣ/ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Το ATHENS BEER βρίσκεται επί της οδού Νίκης, απέναντι από το ΚΟΙ, πολύ κοντά δηλαδή στο Σύνταγμα, οπότε η συγκοινωνία απαραίτητη. Στον εσωτερικό χώρο, κυριαρχεί το ξύλο, στην μία γωνία υπάρχει ένα μεγαλούτσικο bar, διάφορα μικροαντικείμενα και κυρίως μπουκάλια μπύρας βρίσκονται τοποθετημένα στα ξύλινα ράφια στους τοίχους. Ο εξωτερικός χώρος, επίσης στο ίδιο πνεύμα, με ξύλινα, άνετα σχετικά, τραπέζια και πάγκους, ενδείκνυται όσο η θερμοκρασία κινείται ακόμη σε λογικά πλαίσια. Για το λόγο αυτό εξάλλου και εμείς τον προτιμήσαμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service μια χαρά. Οι δύο σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν χαμογελαστοί, ευγενικοί και γρήγοροι στις κινήσεις τους. Τα ποτήρια με το νερό ανανεώνονταν συνέχεια, στο τέλος ήρθε κέρασμα ατομικό γλυκάκι και για τους δύο (συγκεκριμένα ένα νοστιμότατο γλυκάκι με κρέμα και μπισκότο, ότι πρέπει για κλείσιμο). Έχω την εντύπωση ότι δεν ήρθε απόδειξη για τις έξτρα μπύρες που παραγγείλαμε, σε κάθε περίπτωση πάντως αυτή η αμέλεια δεν θα τους στερήσει το «άριστα», τεσσάρι λοιπόν στην εξυπηρέτηση.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Πάμε τώρα στο φαγητό και στις μπύρες … Ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα μακροσκελής, καθώς περιέχει σαλάτες, ορεκτικά, κυρίως πιάτα με βάση το κρέας, ζυμαρικά, πίτσες και φυσικά τις κλασικές ποικιλίες από λουκάνικα, αλλαντικά κλπ. Αν και το δείγμα αυτών που δοκιμάσαμε πήρε υψηλή βαθμολογία, νομίζω ότι ένας περιορισμός στα προσφερόμενα πιάτα θα ήταν επιβεβλημένος. Στο ίδιο πνεύμα, και οι μπύρες πάρα πολλές, 6 – 7 σε βαρέλι, και αμέτρητες επιλογές σε μπουκάλι (αρκετές εκ των οποίων ελληνικής προέλευσης), σίγουρα καλύπτουν όλα τα γούστα.

Προσωπικά, βέβαια, όπως έχω αναφέρει και σε άλλη κριτική μου για άλλη μπυραρία, θα προτιμούσα οι επιλογές να ήταν πιο περιορισμένες, καθώς η αλήθεια είναι ότι ψιλοχάνεσαι μεταξύ του τόσο μεγάλου αριθμού ετικετών και η παραγγελία μόνο εύκολη δεν γίνεται. Τέλος πάντων, πρόκειται μάλλον για δική μου «ιδιοτροπία», καθώς οι περισσότεροι λογικά θα εκτιμήσουν την ποικιλία στις μπύρες.

Η παραγγελία μας δεν προσανατολίστηκε σε ποικιλία που λουκάνικα, που αποτελεί σταθερή επιλογή σε μια μπυραρία. Προτιμήσαμε να κινηθούμε σε διάφορα πιάτα, προκειμένου να δοκιμάσουμε αρκετές γεύσεις. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- πατατοσαλάτα (4,50 €), νόστιμη, με τη μαγιονέζα σε λογική ποσότητα, φαγώθηκε πολύ ευχάριστα. Η ποσότητα σχετικά μικρή.

- φέτα με σουσάμι και μέλι (5,00 €). Επίσης νόστιμο ορεκτικό, καλά τηγανισμένο, καταναλώθηκε επίσης με όρεξη.

- φιλετάκια από ψαρονέφρι (13,00 €). Μακράν το καλύτερο πιάτο του γεύματος. Τα φιλετάκια πολύ ωραία μαγειρεμένα, μαλακά, έλιωναν πραγματικά στο στόμα. Η συνοδευτική σαλτσούλα επίσης πολύ ωραία, το ίδιο και το συνοδευτικό άγριο ρύζι.

- πίτσα Athens beer special, με βασικά υλικά μοτσαρέλα, προσούτο, ρόκα και σάλτσα ντομάτας (12,50 €). Συμπαθητική η πίτσα, με νόστιμα υλικά, επισκιάστηκε σαφώς σε σχέση με το ψαρονέφρι, καταναλώθηκε ευχάριστα με τις μπυρίτσες

- 2 βαρελίσιες μπύρες των 500 ml erdinger weiss για μένα (5,00 € έκαστη)

- 2 μπουκάλια mary rose red (ελληνικής προέλευσης) για το φίλο μου (αν θυμάμαι καλά στα 5,00 € επίσης το κάθε μπουκάλι).

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ:
Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 57 €. Το τελικό ποσό σίγουρα δεν είναι μικρό, δικαιολογείται ωστόσο από το γεγονός ότι στην ουσία δεν επρόκειτο για τσιμπολόγημα συνοδεία μπύρας, αλλά για κανονικότατο γεύμα, με δύο κυρίως πιάτα, δύο ορεκτικά και τέσσερις μπύρες, οπότε ο τελικός λογαριασμός κρίνεται δικαιολογημένος.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, μια μικρή έστω μείωση στις τιμές κρίνεται επιβεβλημένη, για να συμβαδίζει με το πνεύμα των ημερών. Να αναφέρω απλώς ότι στις τιμές που αναφέρονται πιο πάνω για κάθε πιάτο ενδέχεται να υπάρχουν κάποια μικρολαθάκια (με απόκλιση το 0,50 με 1 € το πολύ), καθώς δεν κράτησα την απόδειξη και στο internet δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες, οπότε αναφέρω τις τιμές όπως τις θυμάμαι κατά προσέγγιση από τον τιμοκατάλογο.

Συμπερασματικά, η επίσκεψη μου στο ATHENS BEER στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία και σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω...

16 Μαι 2015

Επίσκεψη χτες με φίλη. Ο χώρος είναι πολύ ωραίος κι ατμοσφαιρικός με ξύλινα τραπέζια και χαμηλό φωτισμό. Το σέρβις ευγενέστατο και χαριτωμένο. Διαθέτει τεράστια ποικιλία από μπύρες.

Η παραγγελία μας.1 μπύρα Ροδίτικη και 1 Tσέχικη πολύ καλές και δροσερές και μια ποικιλία λουκάνικα νόστιμη με 5 διαφορετικά είδη με καυτερή πιπεριά, με τυρί, με μπέικον, Φρανκφούρτης και χωριάτικο, συνοδεία σως μουστάρδας και πατάτες τηγανητές. Ψωμί και κρακεράκια με σως μαγιονέζας.

Νερό κανάτας που ανανεωνόταν συνέχεια από την κοπέλα-γκαρσόνα και λογαριασμός μ απόδειξη 22ε. Λίγο ακριβό για 1 πιάτο και 2 μπύρες αλλά δυστυχώς όλες οι μπυραρίες στην Ελλάδα κυμαίνονται σ'αυτά τα ύψη. Δεν αποκλείω πάντως και μελλοντική επίσκεψη.

10 Φεβ 2015

Σάββατο βράδυ, 6 Φεβρουαρίου 2015, μαζί με δύο φίλους, βγήκαμε για φαγητό και το ωραίο περιβάλλον του μαγαζιού, μας κέντρισε την προσοχή και είπαμε να το επισκεφτούμε. Το περιβάλλον όπως έγραψα και πιο πριν, είναι ενδιαφέρον και τα παιδιά στην υποδοχή, είναι εμφανίσιμα και ευγενικά. Το πρώτο πρόβλημα ήταν που δεν υπήρχε ελεύθερο τραπέζι. Με δική μας πρωτοβουλία καθόμαστε έξω και πρόθυμα μας ανάψανε και την σόμπα. Θα σας περιγράψω τώρα το φαγητό.

Πρώτα.
Μια σαλάτα σήζαρς, ούτε κακή, ούτε αξέχαστη.
Μπαλοτίνια κοτόπουλου, όπου το κοτόπουλο κατά την άποψη μου δεν ήταν ιδιαίτερα φρέσκο.
Σαλάτα ταμπουλέ, εντελώς άνοστη.

Ανάμεσα στα πρώτα και στα δεύτερα μεσολάβησε ένα διάλειμμα σαράντα λεπτών όπου μας εξόντωσε. Κάποια στιγμή ήρθε ένα ευγενικό παιδί και μας άλλαξε τα σερβίτσια και ήρθαν και τα δεύτερα.

Δεύτερα.
Σνίτσελ, μέτριο.
Σκαλοπίνια, σχετικά σκληρά και είναι απορίας άξιο πως τόσο λεπτά κομμάτια κρέατος ήταν τόσο σκληρά.
Κοτόπουλο με μετσοβόνε. Το μετσοβόνε είναι ένα πολύ έντονο τυρί. Εξαφάνισε τα πάντα.

Οι μπύρες που ήπιαμε ήταν εξαιρετικές.

Στο τέλος ο κύριος που εισέπραξε τον λογαριασμό μας ρώτησε αν περάσαμε καλά. Συνήθως λέω κάτι του τύπου "μια χαρά, ευχαριστώ". Την συγκεκριμένη φορά όμως είπα ότι δεν ευχαριστήθηκα καθόλου. Ο κύριος εξαιρετικά ευγενικός προσπάθησε να με πείσει ότι το φαγητό είναι πολύ υψηλής ποιότητας, εγώ όμως εξακολουθούσα και είχα αντιρρήσεις. Δεν με έπεισε, δεν τον έπεισα....

27 Φεβ 2014

Μπυραρία στο κέντρο της Αθήνας, ευχάριστος χώρος μέσα, και τραπεζάκια έξω.
Θεωρώ ότι κάποιος πάει σε τέτοιου είδους μαγαζιά πρώτα για την μπύρα, και μετά για το φαγητό.

Επειδή υπάρχουν διαφορετικά είδη μπύρας, είναι θέμα προσωπικού γούστου και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κριτική, στις μπύρες

Για φαγητό συνοδευτικό της μπύρας προτιμήσαμε το πιάτο με τα λουκάνικα, το οποίο είχε πέντε διαφορετικά είδη λουκάνικου. Δεν ενθουσιάστηκα, αλλά δεν είχα και απαιτήσεις. Είναι ένα απλό συνοδευτικό της μπύρας. Οι τηγανητές πατάτες του ήταν καλές

Το περιβάλλον ευχάριστο, το σέρβις εξυπηρετικό και γρήγορο, μουσική mainstream rock του παρελθόντος.

Παραφωνία ότι δεν ήρθε απόδειξη για την συμπληρωματική παραγγελία.

13 Νοε 2013

Νέα άφιξη στο κέντρο της Αθήνας. Η μπυραρία “Athens Beer” άνοιξε πρόσφατα στο Σύνταγμα, στην οδό Νίκης κοντά στην Ερμού και είπαμε με έναν φίλο να πάμε να την δοκιμάσουμε. Πήγαμε με κουπόνι προσφοράς 16 € αντί για 28 € (εξαιρουμένων των ποτών) Πέμπτη βράδυ.

Ο χώρος αρκετά καλός, με την πέτρα να κυριαρχεί και τη διακόσμηση να περιλαμβάνει φωτογραφίες από την παλιά Αθήνα και μπουκάλια μπύρας σε διάφορα ράφια. Κάτσαμε στο εσωτερικό του μαγαζιού όπου απαγορευόταν το κάπνισμα, ενώ είχε και λίγα τραπέζια στο πεζοδρόμιο για τους καπνιστές, οι οποίοι όμως χρειάζονταν μπουφάν, εφόσον ήταν βράδυ Νοεμβρίου.

Η εξυπηρέτηση από δύο παλικάρια γρήγορη και ευγενική. Ό,τι παραγγείλαμε ήρθε σε σωστούς χρόνους, ενώ μας έφεραν και απόδειξη.

Όσον αφορά το φαγητό, παραγγείλαμε πηλιορείτικο σπετσοφάι με πάπρικα και μπούκοβο (6 €), ένα πολύ νόστιμο και πικάντικο πιάτο, ενώ και η πατατοσαλάτα από τα ορεκτικά ήταν εξίσου καλή (5 €). Πήραμε επίσης μία μεσαία ποικιλία κρεατικών στα 16 €, η οποία περιείχε δύο πολύ νόστιμα λουκάνικα (ένα λευκό και ένα γεμιστό με τυρί), χοιρινή πανσέτα και φιλέτο κοτόπουλο (και τα δύο καλά), ένα μπιφτέκι και τρία κεφτεδάκια (αδιάφορα και τα δύο, ενώ τα κεφτεδάκια μου φάνηκαν κατεψυγμένα). Η ποικιλία συνοδευόταν από φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες και ήταν ικανοποιητική σε μέγεθος για δύο άτομα. Έχει μία αρκετά καλή λίστα από μπύρες σε νορμάλ – για μπυραρία – τιμές.

Στο αν αξίζει τα λεφτά του, σίγουρα με τη χρήση κουπονιού το “Athens Beer”, αποτελεί μια δελεαστική πρόταση. Σε γενικές γραμμές, θεωρώ ότι τόσο στην ποιότητα, όσο και στο value for money το μαγαζί είναι για 2,5/4, δηλαδή καλό προς μέτριο. Για το λόγο αυτό μετριάζω τη βαθμολογία μου και βάζω 3 στην ποιότητα και 2 στο αν αξίζει τα λεφτά του.