ΤΣΙΠΟΥΡΑΔΙΚΟ ΒΑΣΙΛΙΑ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Νικολαΐδου 16, Ελευσίνα [Χάρτης]

Τσιπουράδικο ανοιχτά κάθε μέρα από τις 12 π.μ.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα

Συνδέομαι με την Ελευσίνα επαγγελματικά κατά κάποιον τρόπο και ανά τακτά διαστήματα βρίσκομαι στην περιοχή. Διαβάζοντας το ask4food παρατήρησα πως δεν υπάρχει πληθώρα επιλογών και κριτικών για την περιοχή, οπότε διάλεξα τον Βασιλιά καθώς σε πρόσφατη Κυριακάτικη απογευματινή βόλτα προ 2 εβδομάδων είχα παρατηρήσει πως είχε αρκετό κόσμο. Όχι βέβαια πως και τα υπόλοιπα μαγαζιά πήγαιναν πίσω... Από την άλλη βέβαια η Ελευσίνα είναι σχετικά απομονωμένη από την υπόλοιπη Αττική και χαρακτηρίζεται ως κλειστή κοινωνία, οπότε δικαιολογείται ο "συνωστισμός" στις κεντρικές περιοχές της.

Ο Βασιλιάς βρίσκεται κοντά στην παραλία της Ελευσίνας, πάνω σε πεζόδρομο. Εκεί χτυπάει και η καρδιά της διασκέδασης της Ελευσίνας. Θα βρεις από ιταλική κουζίνα μέχρι ψητοπωλεία και γιαουρτάδικα. Το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλή επιλογή για να κάνεις τη βόλτα σου και να φας ή να πιείς τον καφέ σου. Για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευθείς ιδιαίτερα στα γύρω στενά. Τον χειμώνα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την Pasta di nonna που είχα γράψει πέρσι κριτική γι'αυτήν. Σαν χώρος δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο. Σχετικά μικρός αλλά ζεστός, με τους τόνους του λευκού να κυριαρχούν. Τραπέζια και καρέκλες ξύλινες σε λευκό χρώμα και ένα τζάκι (όχι πολύ μεγάλο) στη μέση του καταστήματος. Στην αρχή αντικρύζεις κάποια μηχανήματα που χρησιμοποιούνται στην απόσταξη του τσίπουρου (αδυνατώ αυτή τη στιγμή να δώσω επαρκέστερη εξήγηση). Οι τοίχοι σχετικά γυμνοί, με λίγες διακοσμητικές παρεμβάσεις, θα τις χαρακτήριζα αδιάφορες. Υπάρχει οπτική πρόσβαση προς την κουζίνα που είναι στο βάθος της εισόδου. Η τουαλέτα σε καλό επίπεδο καθαριότητας την ημέρα της επίσκεψης μας.

Η επίσκεψη μας έγινε Δευτέρα 23/3/2015 γύρω στις 16:30 το απόγευμα από 2 άτομα. Εκείνη την ώρα γευμάτιζαν άλλες 4 παρέες, όχι άσχημα για καθημερινή.

Μας υποδέχθηκε ευγενικά ένας κύριος, αρκετά εξυπηρετικός. Το μενού αναγραφόταν στα χάρτινα σουπλά, με αρκετές επιλογές αλλά όχι σε βαθμό πονοκεφάλου. Υπάρχουν αρκετά ορεκτικά, λίγες σαλάτες και ψαρικά αλλά και κρεατικά. Στο τέλος ρωτήσαμε αν υπάρχει κάποιο γλυκό αλλά δυστυχώς δεν είχαν. Φαουλάκι που πρέπει να διορθώσουν, για να πω την αλήθεια όμως προσφέρθηκαν να κοιτάξουν αν υπάρχει κάποιο φρούτο να μας κεράσουν.

Παραγγείλαμε:

- Για αρχή μας ήρθαν φρεσκοφουρνιστά ψωμάκια, νοστιμότατα. Κόστος 1 ευρώ.

- Σαγανάκι φορμαέλα Αράχωβας στα 3.5 ευρώ. Τραγανό όσο πρέπει και πλούσιο σε γεύση χωρίς λαδίλα. Καθόλου αλμυρό, προσθέστε αρκετό λεμονάκι από πάνω.

- Απάκι ομελέτα στα 4.5 ευρώ. Πολύ λεπτοκομμένο το απάκι, δεν έγινε διακριτό στη γεύση μου. Η ομελέτα ελαφριά και ευχάριστη, χωρίς λαδίλα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 3.5 ευρώ.5 μικρά τεμάχια με συνοδεία σως γιαουρτιού. Τραγανοί, χωρίς ιδιαίτερη λαδίλα, έχω φάει και πιο αρωματικούς αλλά ήταν αξιοπρεπείς.

- Φωλιά του φτωχού στα 9 ευρώ. Η τιμή του μόνο για φτωχούς δεν παραπέμπει. Πέρα από την πλάκα, το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρυφερές χοιρινές μπουκίτσες με κόκκινη σάλτσα και τυράκι μέσα σε φρεσκοφουρνιστό καρβελάκι ψωμιού που είχε αφαιρεθεί η ψίχα του. Αξίζει να το δοκιμάσετε. Καλοεκτελεσμένο πιάτο και παραδόξως όχι βαρύ.

- Οψημοτύρι Αράχωβας στα 2.5 ευρώ σαν τελευταίο πιάτο καθώς η φωλιά μου άνοιξε την όρεξη (αν και τελευταίο πιάτο). Φανταστείτε το σαν γαλοτύρι, σαν γιαουρτένιο. Τίποτα ιδιαίτερο. Αποδεκτό για τα δικά μου γούστα μόνο σαν αλοιφή για συνοδεία ψωμιού πχ.

- 250 ml κόκκινο κρασί χύμα στο 1.75 ευρώ, απλώς αξιοπρεπές.
- 50 ml ούζο Πλωμάρι στα 2.5 ευρώ με αρκετό πάγο.
- 1 κόκα κόλα κουτάκι στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 29.75 ευρώ.

Μου δημιουργήθηκε η απορία για την ονομασία του μαγαζιού και ρώτησα τον σερβιτόρο, όπως και κάτω από την ταμπέλα έλεγε "Αράχωβα-Ελευσίνα". Όχι δεν έχουν και δεύτερο μαγαζί στην Αράχωβα αλλά υπάρχει αποστακτήριο και το παρατσούκλι αυτού που το έχει είναι Βασιλιάς. Υπάρχουν πολύ στενοί δεσμοί με τους ιδιοκτήτες της ταβέρνας και κρατήθηκε η ονομασία. Μάλιστα το τσίπουρο είναι παραγωγής του Βασιλιά, ενώ υπάρχουν και προϊόντα από Αράχωβα στις συνταγές, καλή ώρα το οψημοτύρι και η φορμαέλα που δοκίμασα.

Κατά τα άλλα είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την περιοχή με τιμές που δεν είναι υπερβολικές. Ότι φάγαμε ήταν αρκετά ελαφρύ χωρίς να νιώθουμε αίσθημα φουσκώματος. Κάνει και αρκετά λάιβ.

Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής για να κάνω σύγκριση όμως σε καμιά περίπτωση δεν απορρίπτω το μαγαζί. Αν είστε στην περιοχή αξίζει επίσκεψης.