ΜΑΣΙΝΑ

Meat Restaurants

Συγγρού 133, Νέα Σμύρνη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ψησταριά, μεζεδοπωλείο, σουβλάκια

Γράψε τη δική σου κριτική

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Είναι πολύ ωραία η αίσθηση να ξαναπηγαίνεις σε κάποιο εστιατόριο που είχες περάσει όμορφα στο παρελθόν και να επαληθεύει για μία ακόμα φορά τις προσδοκίες σου. Φυσικά το αντίστροφο είναι μεγάλη απογοήτευση…

Στο ΜΑΣΙΝΑ είχα πάει για πρώτη φορά πριν από 2 σχεδόν χρόνια και όπως φαίνεται και από την τότε μου κριτική, είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Όμως για όσο χρονικό διάστημα μεσολάβησε δεν το είχα ξαναεπισκεφτεί. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν είχα πρωτοπάει, ενώ θεώρησα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά, ανησυχούσα ενδόμυχα για το αν θα τα καταφέρει να στεριώσει. Ο λόγος ήταν το σημείο στο οποίο βρίσκεται το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αρκετά εμπορικό όπως επίσης και το ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στην περιοχή.

Με μεγάλη μου χαρά, όποιες τέτοιες σκέψεις μου διαψεύθηκαν, απόδειξη του ότι αν κάποιος προσφέρει ποιότητα σε ότι κάνει, αυτό θα αναγνωριστεί και επιβραβευτεί από τους πελάτες του. Έτσι, πολύ μου άρεσε που όταν πέρναγα από έξω έβλεπα να έχει σταθερά την πελατεία του.
Οπότε, όταν μου δόθηκε η ευκαιρία για επαναληπτικό την 08/10/15, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Με το πέρασμα του χρόνου είχε ξεθωριάσει στο μυαλό μου η εικόνα του εσωτερικού τους χώρου. Οπότε για εμένα ήταν σαν να τον γνώριζα από την αρχή. Αρχικά σου τραβάει το μάτι το δέντρο ελιάς που βρίσκεται στο κέντρο. Έχω ξαναδεί δενδρίλια ελιάς σε καταστήματα αλλά ποτέ ολόκληρο δέντρο τέτοιου μεγέθους. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά φαινότανε και υγιέστατο αφού πέταγε καινούρια κλαδιά. Φαντάζομαι ότι τη φροντίζουν πολύ για να τη διατηρούν σε αυτή την κατάσταση.

Η ελιά ερχότανε σε πλήρη συγχρονισμό με τα υπόλοιπα χρώματα του χώρου που είναι το ανοιχτό πράσινο (που το λατρεύω), το λευκό και το ξύλο. Παντού υπάρχουν παλιά τενεκεδάκια από μέλι, ελιές κ. α. τα οποία τα έχουν κάνει γλαστράκια και έχουν φυτέψει μέσα διάφορα φυτά. Γενικά η παρουσία φυτών στον χώρο με χαλαρώνει και με κάνει να νοιώθω πολύ φιλόξενα (γεννημένος και μεγαλωμένος στην επαρχία γαρ).

Τα φωτιστικά ίσως αναγνωρίσουν οι μεγαλύτεροι από εμάς. Ήταν τα μεταλλικά «κλουβάκια» με σήτα που χρησιμοποιούσαν για να προστατεύσουν το φαγητό από τα έντομα και τα τετράποδα που τα λιγουρεύονταν. Θυμάμαι ότι για ευνόητους λόγους τα κρέμαγαν σε ψηλό σημείο πάνω από το έδαφος. Θυμάμαι επίσης ότι ήταν απαραίτητο αξεσουάρ όταν πηγαίναμε για ελεύθερο ή μη κάμπινγκ. Αυτά τα σκεύη λοιπόν έχουν γίνει ωραιότατα και ιδιαίτερα φωτιστικά.

Γενικά ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος σε κάθε του λεπτομέρεια. Από το πώς είναι στρωμένα τα τραπέζια, την ανοιχτή αλλά απόλυτα τακτοποιημένη του κουζίνα, τα πατώματά του (που μέρος τους είναι απομίμηση δαπέδου παλιού αρχοντικού), τον πάγκο με τα μεγάλα γυάλινα βάζα με γλυκά του κουταλιού που με το χρώμα τους έδιναν μία ακόμα πιο ευχάριστη νότα.
Αλλά και στον εξωτερικό χώρο, που έχει τραπεζάκια πάνω στον παράδρομο της Συγγρού, έχουν προνοήσει κι έχουν φτιάξει έναν «τοίχο» με γλάστρες φυτεμένες με ανθισμένους κατιφέδες και βασιλικούς, που σε θωρακίζει από την πολύβουη λεωφόρο.

Η νεαρή που μας εξυπηρέτησε δεν ήταν ι ίδια που μας είχε αναλάβει στην πρώτη μου επίσκεψη, αλλά ήταν το ίδιο καταπληκτική. Φρέσκια παρουσία, χαμόγελο κι ευγένεια. Την ώρα που φτάσαμε (γύρω στις 5 το απόγευμα) κουμάνταρε όλο το μαγαζί μόνη της και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία. Ένα μεγάλο μπράβο στον ιδιοκτήτη που έκανε και συνεχίζει να κάνει τόσο προσεκτική επιλογή στα άτομα που απαρτίζουν την εξυπηρέτησή τους.
Οι θαμώνες την ώρα που το επισκεφτήκαμε ήταν κυρίως άτομα που μόλις είχαν τελειώσει την εργασία τους ή έκαναν διάλειμμα από αυτή και τουρίστες από τα γειτονικά ξενοδοχεία.
Ήμασταν 6 άτομα και από τον γραμμένο σε κόντρα πλακέ κατάλογό τους, που συνεχίζει να αποφεύγει τις άσκοπες και υπερβολικές προεκτάσεις σε προτάσεις του τι μπορείς να παραγγείλεις, πήραμε:

• Πιτάκια για να συνοδέψουμε το φαγητό μας. Κλασικά και χωρίς εκπλήξεις.
• Και τα τρία είδη από σως που έχουν στον κατάλογό τους. Ήταν από ντομάτα, γιαούρτι και η ομώνυμή τους (που πρέπει να ήταν με μαγιονέζα) και η τιμής τους ήταν από 0,90 μέχρι 1,30 euro. Ανάμεσά τους ξεχώρισα αυτή της ντομάτας ενώ οι υπόλοιπες ήταν απλώς συμπαθητικές.
• Σαλάτα σπανάκι-μανούρι. Αυτή τη σαλάτα την είχα πρωτοδοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια στο La Pasteria και πλέον έχει γίνει κλασική (κάτι σαν το ρόκα-παρμεζάνα). Είναι μία από αυτές που ετοιμάζω και σπίτι μου όταν τραπεζώνω κόσμο γιατί είναι και αγαπητή στους περισσότερους και εύκολη/γρήγορη. Νόστιμη και αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος. Τιμή 6,5 euro.
• Σαλάτα Μασίνα. Πράσινη σαλάτα με βάση τη ρόκα. Το σύνολο συμπλήρωνε η προσθήκη μπατζαριού και ψητό ταλαγάνι (που στον ουρανίσκο μου φέρνει λίγο σαν το χαλούμι). Επίσης απολαύσαμε και αυτή τη σαλάτα, την οποία τιμήσαμε δεόντως! Νομίζω ότι ανάμεσα στις δύο αυτές σαλάτες πήρε προβάδισμα στις προτιμήσεις μου. Στην ίδια τιμή με την προηγούμενη.

• Τηγανιτές πατατούλες Χ2. Φρέσκες και τραγανιστές αλλά καθόλου μα καθόλου λιπαρές. Σαν να τις έχεις φτιάξει σπίτι σου. Στα 2,9 έκαστη.
• Τζατζίκι και τυροκαυτερή. Η τυροκαυτερή ενώ είχε κόκκινη απόχρωση, δεν ήταν όσο θα έπρεπε πικάντικη. Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια προσθήκης πιπεριάς για να θεωρηθεί τυροκαυτερή. Θα την χαρακτήριζα σαν τυροσαλάτα που ήταν λιιιιγο πικάντικη. Το τζατζικάκι πετυχημένο σε όλα του. Και τα δύο σε καλή ποσότητα. Τιμή 2,9 και 3,7 αντίστοιχα.
• Καλαμάκια από μοσχαρίσιο κρέας, χοιρινό και κοτόπουλο. 18 τεμάχια, 6 από το κάθε είδος. Μακράν καλύτερα ήταν αυτά με το μοσχαρίσιο κρέας. Μεγάλα, ζουμερά κομμάτια (μετά από απαίτησή μας που εισακούστηκε, μέτρια ψημένα) περασμένα στο γνωστό σε όλους μας ξυλάκι. Γενικά το μοσχάρι το φοβάμαι λίγο γιατί πολλές φορές είναι λίγο πιο σκληρό, όμως το συγκεκριμένο ήταν καταπληκτικό. Πολύ έξυπνα, είχαν επιλέξει να βάλουν χοντρά κομμάτια κρέατος (δίνοντας έμφαση στο πάχος κι όχι στο μήκος του κάθε τεμαχίου) κάτι που βοήθησε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα. Όλοι στην παρέα τα εκθειάσαμε. Δεν θα τα έλεγες και φθηνά, αφού κόστιζε στα 2,60 έκαστο, αλλά πραγματικά άξιζαν. Αντιθέτως τα καλαμάκια χοιρινού και κοτόπουλου (με κόκκινες πιπεριές), θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο τρυφερά. Ήταν επίσης νόστιμα και μεγάλα σε ποσότητα, αλλά θα τα ήθελα λίγο πιο ζουμερά, ίσως γιατί όλοι στο μυαλό μας τα θεωρούμε σαν είδος κρέας που είναι πιο μαλακό. Πάντως ήταν κι αυτά αξιοπρεπέστατα. Η τιμή τους 1,6 & 1,7.

Κι εκεί που ήμασταν σε συνεχόμενες και ατέρμονες συζητήσεις για το αν θα πάρουμε γλυκό κι αν ναι πόσα και ποιο είδος, την λύση έδωσε η γλυκύτατη υπάλληλός τους που μας είχε αναλάβει αφού μας πρόσφερε σαν κέρασμα γλυκά κουταλιού σταφύλι και κυδώνι. Νομίζω ότι όποιο άλλο γλυκό μετά από αυτό το γεύμα θα μου φαινότανε παράταιρο. Γιατί καλά είναι τα σουφλέ σοκολάτας και οι πανακότες, αλλά τα γλυκά του κουταλιού τα έχω πραγματικά μέσα στην καρδιά μου.

Ο λογαριασμός μαζί με τα όσα ήπιαμε, πήγε στα 78 euro, που τα θεωρήσαμε λογικά για τα 6 άτομα που ήμασταν.
Για να κλείσω και αυτή την κριτική μου, το ΜΑΣΙΝΑ είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για φαγητό, προσανατολισμένο στο κρέας. Απλές γεύσεις και μακριά από οτιδήποτε εξεζητημένο. Φιλόξενος χώρος και ακόμα πιο φιλόξενη εξυπηρέτηση. Κι επίσης, θεωρώ ότι από την πρώτη μου επίσκεψη, έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο, πράγμα που θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό για όλων των ειδών τις επιχειρήσεις.

Χμ… Τρώγομαι να βάλω πλέον 4 και στη γεύση παρά τις μικρές αστοχίες που εντόπισα. Όμως επειδή το απόλυτο 4 ίσως φανεί προκλητικό θα βάλω κι ένα 3 αν και στη γεύση θα του ταίριαζε περισσότερο ένα 3,5/4. Εξάλλου οι καλές προσπάθειες πρέπει να ξεχωρίζουν και επιβραβεύονται.
Στην επόμενη επίσκεψή μου λέω να πάρω το συκώτι τους, που απ’ ότι είδα είναι νέα προσθήκη στον κατάλογό τους. Ανυπομονώ!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Αυτό είναι σουβλάκι!! Ήρθε η ώρα λοιπόν να το επισκεφθούμε οικογενειακώς Κυριακή μεσημέρι.

Χώρος (3/4):

Εάν υπήρχε θα έβαζα 3.5/4 γιατί το μόνο που του λείπει είναι μια αυλή ή μια φοβερή τοποθεσία (π. χ πάνω στην θάλασσα ή κάπου ψηλά με θέα). Ο χώρος λοιπόν καθαρός, περιποιημένος με ωραία διακόσμηση που θυμίζει παραδοσιακό παντοπωλείο-σουβλατζίδικο. Τραπέζια αρκετά απλά την ώρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο. Να μην σας κουράσω τον χώρο τον έχουν περιγράψει πολύ καλά γλαφυρώτατοι χρήστες του ask4food.

Γεύση (3/4):

Εδώ επισης θα έβαζα 3.5/4 εάν υπήρχε απλά δεν μου άρεσε πολύ το καλαμάκι κοτόπουλο μίας και είναι απο μπούτι και όχι φιλέτο (υποκειμενικό όπως καταλαβαίνετε). Το σουβλάκι χοιρινό ψημένο στα κάρβουνα, χειροποίητο απο πολύ καλή ποιότητα κρεάτος και τσουπωτό σε μέγεθος (στο πάχος κυρίως και όχι στο ύψος). Βαθμολογία 8.5/10.

Το καλαμάκι κοτόπουλο νόστιμο επισης, χειροποίητο επίσης, καλής ποιότητας επίσης, με κομμάτια κόκκινης πιπεριάς αλλά για εμένα προσωπικά με αρνητικό η προέλευση απο μπούτι και όχι απο στήθος. Βαθμολογία 7/10

Τυλιχτό με σουβλάκι χοιρινό με πατάτες, ντομάτα σώς και το άλλο το ιδιο με την διαφορά ότι αντί για σώς είχε γιαούρτι. Να μην ξεχάσω να αναφέρω οτι η πίτα είναι αλάδωτη, βαθμολογία 7/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκες μεγάλη μερίδα, αρκετά νόστιμες (βαθμολογία 6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά ευγενικοί, με σέρβις σε σωστό χρόνο αναμονής (μιάς και τα καλαμάκια είναι μισοψημένα) και με την αποδειξούλα τους, όλα τυπικά και ωραία.

Value for money (4/4):

Πολύ καλό φαγητό σε πολύ καλές τιμές, για την ακρίβεια πάνω-κάτω στις τιμές της αγοράς δηλαδή 1.60 με 1.70 το καλαμάκι και γύρω στα 2.5 ευρώ οι πατάτες (φρέσκιες και μεγάλη μερίδα).

Πραγματικά ένα απο τα πολύ καλά σουβλατζίδικα της Αθήνας με πολύ καλή ποιότητα, φυσιολογικές τιμές και ωραίο χώρο κυρίως το χειμώνα.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι την ‘’χρώσταγα’’ μια επίσκεψη και ανάλογη κριτική για την ΜΑΣΙΝΑ. Ποιος όμως ο λόγος να ξεσηκωθώ και να μετακινηθώ σε απόσταση σχεδόν 10χλμ από το σπίτι μου (σύμφωνα με το google maps), όταν στα 500 μέτρα υπάρχει το αντίστοιχο ‘’προϊόν’’;

Ξεκινώντας θα πάω πίσω στον χρόνο περίπου 13 μήνες και θα καταλήξω περίπου πριν 1 μήνα. 13 μήνες νωρίτερα λοιπόν, ήταν όταν δέχτηκα ένα e-mail από ένα ζευγάρι Γερμανών φίλων μας, οι οποίοι με πληροφορούσαν ότι την 28η Οκτωβρίου 2014, θα βρίσκονταν για καμιά 10αριά ώρες στην Αθήνα, ως ενδιάμεσο σταθμό Αιγαιοπελαγίτικης (και όχι μόνο) κρουαζιέρας. Ζήτησαν μετά την αυτονόητη επίσκεψη στην Ακρόπολη και το μουσείο της να συναντηθούμε για μεσημεριανό γεύμα και εξέφρασαν ‘’διακριτικά’’ την επιθυμία τους για typical greek food, κάτι το οποίο αποδέχθηκα μετά χαράς.

Η έρευνά μου εστιάσθηκε στην ευρύτερη περιοχή του Νέου Κόσμου-Καλλιθέας-Νέας Σμύρνης, πάντα επί του άξονα της Λεωφόρου Συγγρού, προκειμένου να επιστρέψω με ασφάλεια και χρονική συνέπεια τους καλεσμένους μου στο λιμάνι του Πειραιά. Οι πολυπληθείς θετικές κριτικές των έμπιστων, σοβαρών και αξιόπιστων φίλων του site ‘’πρόσταζαν’’ ΜΑΣΙΝΑ και επειδή δεν είχα χρόνο για test drive πέρασα για επιτόπου ‘’αυτοψία’’.

Ο χώρος και το concept μου άρεσαν πολύ και ήμουν έτοιμος να κλείσω τραπέζι, αλλά που νομίζετε ότι τα ‘’χαλάσαμε’’; Στο θέμα του τσιγάρου είναι η απάντηση. Όπως καταλαβαίνετε, δεν ήθελα να πάρω τέτοιο ρίσκο με ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι συνηθισμένοι σε τέτοιου είδους Ελληνικές προσεγγίσεις. Τελικά σεβόμενος τους Γερμανούς καλεσμένους μου, τους πήγα κάπου άλλου εκεί κοντά και απολαύσαμε ένα αξιοπρεπές γεύμα, χωρίς όμως ‘’άρωμα τσιγαρίλας’’. Από τότε και μέχρι τον προηγούμενο μήνα, διαβάζοντας τις κριτικές που μεσολάβησαν, η ΜΑΣΙΝΑ με έπεισε ότι πρέπει να της δώσω αυτή την ευκαιρία. Η επιστροφή προς το σπίτι, μετά από βόλτα στην περιοχή της Γλυφάδας, έμοιαζε να είναι η ιδανική περίσταση.

Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015, ώρα 17:30, άτομα 2.

Ο χώρος νομίζω ότι είναι το πιο δυνατό σημείο του μαγαζιού. Συνδυάζει πολύ αρμονικά και με επιτυχία το concept ενός νεοσουβλατζίδικου και ενός νεομπακάλικου, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικός στο μάτι από τις γνωστές διακοσμητικές υπερβολές. Τις εντυπώσεις φυσικά κλέβει το περιποιημένο δενδρύλλιο ελιάς, το οποίο βρίσκεται σε περίοπτη θέση στο κεντρικό σημείο του μαγαζιού. Από εκεί και πέρα το μάτι περιπλανιέται στις χρωματικές εναλλαγές λευκού, ανοικτού πράσινου, ξύλου και πέτρας, στα άφθονα τενεκέδια με τα φυτά, στο ‘’χωνευτό’’ inox ψυγείο, στο ράφι με τα βάζα με γλυκά του κουταλιού, στο ‘’παράρτημα’’ του ζαχαροπλαστείου ‘’το ανώτερον’’, στον προσεγμένο και ιδιαίτερο φωτισμό, στον μαυροπίνακα και τέλος στην μαύρη και περιποιημένη μασίνα, που δίνει και το όνομα της στην επιχείρηση.

Τελικά μετά από σχετική ‘’περιήγηση’’ στον χώρο, καθίσαμε παραδίπλα στην μασίνα. Χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, διότι σωστά μαντέψατε, αλλάξαμε τραπέζι δύο φορές, διότι οι αντίστοιχες γειτονικές μας παρέες, περισσότερο κάπνιζαν, παρά έτρωγαν. Κρίμα θα πω για μια ακόμη φορά, ήμουν διατεθειμένος να βάλω τέσσερις ντομάτες στον χώρο, ενώ τώρα είμαι αναγκασμένος να αφαιρέσω (τουλάχιστον) μια. Ο εξωτερικός χώρος δεν συνίσταται, εκτός αν έχετε αντοχή στην φασαρία και την ταχεία κίνηση της Λεωφόρου Συγγρού.

Το μενού περιλαμβάνει λίγο πολύ τα αναμενόμενα, δηλαδή μια ποικιλία από κλασσικές και λίγο πιο ‘’πειραγμένες’’ σαλάτες, τα τυπικά συνοδευτικά ορεκτικά, καλαμάκια, τυλιχτά, μερίδες κρεατικών και κάποια γλυκά για τους επιθυμούντες επιδόρπιο στο τέλος. Απουσιάζουν από το μενού ο γύρος και τα πιο ''hard core'' κρέατα, τύπου παϊδάκια, κοντοσούβλι κ. λ. π.

Η εξυπηρέτηση απλή, γρήγορη και γενικά ευγενική από τις δύο νεαρές σερβιτόρες, οι οποίες μάλλον είχαν πολύ εύκολο έργο. Το μαγαζί την ώρα της επίσκεψης μας, ήταν σε πληρότητα περίπου 20 με 30%. Την προσοχή μας, λόγω της θέσης του τραπεζιού μας, απέσπασε η κοπέλα ψήστης (έκπληξη σε ένα μάλλον ανδροκρατούμενο επάγγελμα), η οποία φάνηκε να ελέγχει πλήρως την ψησταριά της και το λοιπό βοηθητικό προσωπικό κουζίνας, το οποίο κατά τις εργασίες παρασκευής σαλατών-ορεκτικών, φορούσε νάιλον γάντια και σκούφο κεφαλιού. Επιπλέον έγινα και ‘’αυτόπτης μάρτυρας’’ αλλαγής του λαδιού στην φριτέζα, κάτι που με αναγκάζει να βαθμολογήσω το service ξεκάθαρα με τέσσερις ντομάτες.

Δοκιμάσαμε:
-Τέσσερις συμπαθητικές πιτούλες.

-Μία συμπαθητική πλιγουροσαλάτα.

-Μία συμπαθητική και μάλλον ‘’ήπια’’ τυροκαυτερή, σε ρόζ χρώμα (λόγω κόκκινης πιπεριάς), σερβιρισμένη σε ένα πολύ όμορφο old school σερβίτσιο.

-Μια ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα. Έξυπνα σερβιρισμένη σε ένα μικρό ταψάκι στρωμένο με λαδόκολλα, περιείχε 2 καλαμάκια χοιρινά, 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 1 μπιφτέκι γαλοπούλας, 1 χοιρινό μπριζολάκι, 1 ψητή ντομάτα και πλούσια ποσότητα από συμπαθητικές τηγανιτές πατάτες. Θα χαρακτήριζα την ποικιλία γενικά πολύ αξιόλογη, χορταστική για 2 άτομα και θα κάνω highlight στα καλαμάκια κοτόπουλου. Ήταν από τα καλύτερα που έχω γενικά φάει, από κομμάτι μπούτι, κομμένα χοντρούτσικα, σωστά ψημένα και εξαιρετικά ζουμερά, με τα κομμάτια κόκκινης πιπεριάς που δεν συναντώνται συχνά, να δίνουν μια έξτρα γευστική νότα. Αυτά που υστέρησαν ήταν τα χοιρινά καλαμάκια, τα οποία θα τα ήθελα πιο τρυφερά και πιο ζουμερά.

-Μισό κιλό αποδεκτό χύμα ροζέ κρασί.

-Στο τέλος μας κεράστηκε σε παρόμοιο old school πιατάκι, γλυκό του κουταλιού σταφύλι, μια πολύ πρωτότυπη και διαφορετική προσέγγιση κεράσματος, από επιχείρηση αυτού του είδους.

Check please. Στα 29,30€ με απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Την περιοχή η οποία είναι και λίγο ‘’άχαρη’’, λόγω της πολύβουης λεωφόρου Συγγρού, είναι αλήθεια ότι δεν την γνωρίζω πολύ καλά. Διέκρινα όμως ότι ο ανταγωνισμός στα πέριξ, σε ακτίνα λίγων εκατοντάδων μέτρων, είναι μάλλον πολύ έντονος και για να σταθείς στα πόδια σου, κάτι πρέπει να κάνεις σωστά. Η ΜΑΣΙΝΑ λοιπόν, όπως πολύ σωστά διέγνωσαν οι λοιποί φίλοι καλοφαγάδες που προηγήθηκαν, μάλλον κάνει καλά την δουλειά της. Παρέχει ένα αξιοπρεπές και συμπαθητικό πακέτο σε όλους τους τομείς. Φυσικά δεν συνίσταται για ‘’εκδρομή’’ 10χλμ από μακριά, αλλά είναι μια αξιόλογη λύση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών και τους εργαζόμενους των γειτονικών εταιριών. Ακόμη και για επιστρέφοντες από παραλιακή βόλτα όπως η αφεντιά μου.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Αν δεν τιμήσεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει, οπότε και εγώ συνεχίζω το οδοιπορικό μου στην περιοχή του Άγιου Σώστη μεγάλη η χάρη του. Κρέας περιλαμβάνει η σημερινή μου κριτική και η Μασίνα είναι ο πρωταγωνιστής. Δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη έχω πάει τρεις με τέσσερις φορές και κάποιες φορές delivery στο σπίτι.

Player που θα μας πας? Αυτός είμαι εγώ για τους φίλους μου και το a4f. Κάπου εδώ κοντά παιδιά, ας μην ξενιτευτούμε πάλι σήμερα. Ο. Κ παίξε μπάλα, θα είμαστε πολλοί κάποιοι θα πάρουν και τα κορίτσια τους, υπολόγισε πάνω κάτω οκτώ άτομα. Μιλάμε για πριν περίπου δύο εβδομάδες.

Ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο που το επισκέφθηκε το αφάν γκατέ του a4f. Χρήστες με τρεις και τέσσερις και σαραντατέσσερις σκούφους και όλοι έχουν πει πολύ καλά λόγια. Κάναμε την κράτηση μας και καταφθάσαμε γύρω στις δέκα το βράδυ.

Και τι δεν φάγαμε, τον ψήστη, τον λαντζέρη, τους σερβιτόρους, μπορεί και τον πακετά. Πλάκα κάνω, γράφτε, μπορεί να ξεχνάω και κάτι

2 τζατζίκια- 2 τυροκαυτερές- 1 μελιτζανοσαλάτα- 2 πατάτες τηγανιτές- 1 φάβα- 1 χωριάτικη σαλάτα- 1 σαλάτα μασίνα- 8 καλαμάκια χοιρινά- 8 καλαμάκια κοτόπουλο- 8 καλαμάκια μοσχάρι- 1 μερίδα μπιφτέκι μοσχαρίσιο και 1 μερίδα κοψίδια σχάρας χοιρινά. Τα περισσότερα πολύ καλά, κανένα πρόβλημα.

Από κρασί και μπύρες βάλτε την φαντασία σας να δουλέψει. Ήπιαμε τον βόσπορο. Πρέπει να πληρώσαμε γύρω στα 18 ευρώ το άτομο, άλλος έκανε τον ταμία, του έχω εμπιστοσύνη στην διαίρεση.

Οι κοπελιές εξυπηρετικές, σβέλτες και αλέγρες, κάναν ότι μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν, είχε και πολύ κόσμο εκείνη την μέρα, παράπονο κανένα. Για τον χώρο διαβάστε τις περιγραφές των τετράσκουφων χρηστών, εγώ δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε.

Α ρε φιλαράκια πως σας προσέχω, έχετε κανένα παράπονο?

Player Keep walking, μου απάντησαν με μια φωνή.

Μπαγάσηδες σας έχω στα πούπουλα, ποιόν θα βρείτε καλύτερο?

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο ψητοπωλείο το Σάββατο 31/10.
Στην απόφασή μας συνετέλεσαν οι πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει.
Πήγαμε 4 άτομα γύρω στις 20:45 το βράδυ.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση γιατί σκεφτήκαμε ότι θα βρίσκαμε τραπέζι λόγω της ώρας. Βρήκαμε ευτυχώς parking σχεδόν μπροστά από το κατάστημα, στον παράδρομο της Λεωφόρου Συγγρού

Όταν φτάσαμε, είδαμε ότι το 50% περίπου των τραπεζιών είχαν reserve, οπότε αναρωτηθήκαμε για τις διαθέσιμες επιλογές μας.
Μια σερβιτόρα ευγενικά όταν είδε ότι προβληματιζόμασταν στις επιλογές μας, προσφέρθηκε και έβγαλε το reserve από το τραπέζι που θέλαμε και μας τακτοποίησε, γεγονός που υποδηλώνει ότι το κατάστημα δεσμεύει τραπέζια και τα διαθέτει κατά το δοκούν.

Η διακόσμηση του καταστήματος ήταν όμορφη και λιτή, με φωτεινά χρώματα που ταιριάζουν μάλλον πιο πολύ σε καλοκαιρινές αποχρώσεις.
Το προσωπικό του καταστήματος ήταν επαρκές για τα τραπέζια.
Όταν πήγαμε ήταν μόνο μια παρέα και το υπόλοιπο κατάστημα ήταν άδειο.
Παραγγείλαμε τυλιχτά σουβλάκια και δύο μερίδες μπιφτέκια (γαλοπούλας και μοσχαρίσιο)

Το μπιφτέκι γαλοπούλας ήταν πολύ γευστικό. Καλό ήταν και το μοσχαρίσιο (όχι όμως τόσο καλό όσο της γαλοπούλας)
Οι μερίδες ήταν επαρκείς, με πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες), δεν συνοδεύονταν όμως με πίτες όπως σε άλλα ψητοπωλεία, οπότε αναγκαστήκαμε να πάρουμε extra τις πίτες.

Πήραμε επίσης και συνοδευτικό ταλαγάνι Μεσσηνίας, το οποίο ήταν καλό, μικρό όμως ως ποσότητα και σχετικά αλμυρό στην τιμή
Το κατάστημα μας κέρασε στο τέλος γλυκό (σταφύλι) του κουταλιού, το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Στα αρνητικά του καταστήματος θα έβαζα την μη ύπαρξη δυνατότητας πληρωμής με κάρτα (αν και το κατάστημα βρίσκεται επί της Συγγρού περιτριγυρισμένο από δύο μεγάλα ξενοδοχεία και πολλές εταιρείες), το οποίο με χάλασε όταν ζήτησα να πληρώσω με κάρτα και μου το αρνήθηκαν.

Επίσης, το δεύτερο αρνητικό ήταν ότι μια παρέα που ήρθε μετά από εμάς, άρχισε να καπνίζει, πράγμα για το οποίο δεν υπήρξε καμία αντίδραση από το κατάστημα, παρά το γεγονός ότι η αίθουσα του καταστήματος είναι μικρή και θεωρητικά το κάπνισμα απαγορεύεται και φυσικά δεν υπάρχουν τασάκια
Επειδή το θέμα του τσιγάρου παίζει ρόλο τουλάχιστον για εμάς όπως και η μη αποδοχή κάρτας, δεν θα ξαναπροτιμήσουμε το κατάστημα παρά μόνο εάν στο μέλλον διαπιστώσουμε ότι έχει αντιμετωπίσει τα δύο αυτά θέματα.
Το φαγητό αξιοπρεπές όπως ανέφερα και πιο πάνω, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ήταν καλή και ευγενική, αν και αργή δεδομένου ότι είμασταν μόλις δύο παρέες και ο χρόνος σερβιρίσματος θα έπρεπε να είναι πιο σύντομος

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα Κυριακή, μεσημέρι προς απόγευμα, τέσσερα άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση, βρίσκεται στην άνοδο της Συγγρού στο ύψος του Αγ. Σώστη.
Το παρκάρισμα δύσκολο, είναι και θέμα τύχης.
Ο χώρος είναι προσεγμένος και όμορφα διακοσμημένος.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική. Υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση στο σερβίρισμα, χωρίς να δικαιολογείται απο την κίνηση.

Παραγγείλαμε πίτες, σαλάτα πλιγούρι, μανιτάρια πλευρώτους, πατάτες τηγανητές, καλαμάκι μοσχάρι, τυλιχτά με καλαμάκι μοσχάρι, συκώτι, αναψυκτικά και χύμα κόκκινο κρασί. Ολα ηταν ποιοτικά και εύγεστα. Οι τηγανιτές πατάτες θύμιζαν σπιτικές, το μοσχάρι πολύ μαλακό, το συκώτι αφρός- μεγάλη μερίδα, το κρασί με πλούσι γεύση.

Στο τέλος υπήρξε κέρασμα γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι- πολύ καλό με την χαρακτηριστική πικρή γεύση. Εκτιμώ τέτοιες χειρονομίες. Πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ, θα μπορούσε να είναι λίγο φτηνότερα.

Γενικά, είναι μια καλή λύση για ποιοτικό και προσεγμένο φαγητό με σχετικά περιορισμένο μενού.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Ωραίο μαγαζί, μέσα σε ένα καθαρό, φροντισμένο, περιποιημένο αλλά κυρίως παραδοσιακό περιβάλλον, αρκετά ρετρό που σε μεταφέρει στην εποχή της γιαγιάς σου κατά τη δεκατεία ΄50 -΄60. Σε αυτό συμβάλλουν τα παραδοσιακά διακοσμητικά αντικείμενα, τα χρώματα, το δάπεδο, τα τραπεζοκαθίσματα.

Το μαγαζί βρίσκεται στον παράδρομο της Συγγρού ανεβαίνοτας δεξιά, κοντά στον Άγιο Σώστη και είναι ανοιχτό μεσημέρι, βράδυ. Αποτελεί μια εύκολη και συνάμα προσιτή οικονομικά λύση για κάποιον που θέλει να χορτάσει την πείνα του τρώγοντας απλά αλλά και ποιοτικά συνάμα χωρίς να ξοδευτεί.

Η εξυηρέτηση απλή, φιλική, πολύ γρήγορη και ευγενική, με χαμόγελο.
Στη Μασίνα κατά τη γνώμη μου αξίζουν 2 κυρίως πράγματα από πλευράς φαγητού: οι τηγανιτές πατάτες με τα αυγά μάτια, αυτό το απλό, καθημερινό και συνάμα τόσο γευστικό και χορταστικό πιάτο και τα παραδοσιακά γλυκά του όπως γαλακτομπούρεκο, γλυκά του κουταλιού τα οποία έχει φροντίσει να τα έχει σε βιτρίνα σε μια ξεχωριστή γωνιά του μαγαζιού με πινακίδα από πάνω που γράφει "Ανώτερον" και παραπέμπει σε γαλακτοπωλείο-ζαχαροπλαστείο της δεκαετίας που προανέφερα.

Στο μενού περιλαμβάνονται 7-8 ορεκτικά, 4-5 σαλάτες και σουβλάκια καλαμάκια ή τυλιχτά και κεμπάμπ. Δοκίμασα τυλιχτό με χοιρινό καλαμάκι και με ενθουσίασε η μαλακιά πίτα του. Για τα παραπάνω μαζί με ψωμάκι και νερό σε κανάτα (ερωτήθηκα αν θέλω εμφιαλωμένο ή όχι) πλήρωσα 5.80 ευρώ. Αξιζει τα λεφτά του και εύχομαι να μακροημερεύσει!

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το ΜΑΣΙΝΑ ανηκει στα «διαμαντακια» εκεινα που ανακαλυπτεις χαρις στο ask4food.
Προκειται περι μοντερνου ψητοπωλειου, απο αυτα που δημιουργουν μια νεα μοδα / ταση.

Βρισκεται στον παραδρομο της Συγγρου, διπλα στο δημοφιλες Chiao Italia αλλα και λιγο πιο πανω απο το Biftekakia & Souvlakia. Για παρκιν ουτε λογος, αν και τις προαλλες σταθμευσαμε... ακριβως απ' εξω. Πηγαμε βεβαια κατα τις 18:00 και, επιπλεον, απογευμα Αυγουστου..

Ο χωρος μεσα ειναι ομορφα διακοσμημενος με ωραια αισθητικη και την ελια στη μεση να ξεχωριζει. Το προσωπικο, αποτελουμενο απο νεαρα παιδια, ευγενεστατο και χαμογελαστο. Ο καταλογος περιεκτικος, με το γυρο να απουσιαζει.

Δυο ατομα παραγγειλαμε 3 τυλιχτα, 3 σκετα καλαμακια, μερικες πιτουλες, φαβα και ταλαγανι σαγανακι. Συνοδευσαμε με 1/2 κιλο λευκο κρασι χυμα. Να σημειωθει οτι τα κρεατα ετοιμαζονται στην ψησταρια τους, ενω πολλες συνταγες για τα ορεκτικα και τις σαλατες ειναι οικογενειακες. Η φαβα λοιπον ηταν απροσμενα νοστιμη οπως και το σαγανακι με αυτο το πραγματικα υπεροχο και ιδιαιτερο τυρι. Τα κρεατα αρκετα νοστιμα και καλοψημενα, ενω ενδιαφερον ειχε (θα το δοκιμασω την αλλη φορα) το καλαμακι μοσχαρι! Το κρασι επισης αξιολογο, για χυμα σε ψητοπωλειο παντα, ευχαριστο και ευκολοπιοτο.

Ο λογαριασμος ηρθε στα 28-29€, μια χαρα δηλαδη, ενω στο τελος μας προσφεραν γλυκο του κουταλιου.

Το ΜΑΣΙΝΑ αποτελει μια εξαιρετικη επιλογη, σιγουρα για ντελιβερι απο τους κατοικους των γυρω περιοχων αλλα και για καποιον -οπως ο γραφων- που περασε απο κει. Δεν ξερω βεβαια αν ξεκινουσα με την ιδια θερμη απο τον Αλιμο για να φαω σουβλακια στον Αγ, Σωστη, αλλα αυτο δε μειωνει την ποιοτητα και αξια του εν λογω ψητοπωλειου.

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί αποτελεί –όπως και πολλά άλλα – μία ακόμα ανακάλυψη χάρη στις κριτικές των φίλων του Ask4food. Πρώτη μου επίσκεψη ήταν περίπου πριν από περίπου ένα εξάμηνο μαζί με ένα φίλο μου. Είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος, τόσο από την ποιότητα του φαγητού, όσο και από τις τιμές, όποτε αποφάσισα να το επισκεφθώ ξανά την περασμένη Παρασκευή 12/06/2015, αυτή τη φορά με τη γυναίκα μου.

Στον χώρο, όπως πολύ σωστά έχει επισημανθεί και από τους υπόλοιπους, κυριαρχεί μία ελιά ενώ το κατάστημα διαθέτει πολλά άνετα τραπέζια, στρωμένα όλα με λαδόκολλα αντί για τραπεζομάντηλο, ποτήρια και πιάτα αναποδογυρισμένα, ενώ κάθε τραπέζι έχει και από έναν μικρό δίσκο με αλάτι, πάπρικα, μύλο πιπεριού και χαρτοπετσέτες. Δίπλα από την ψησταριά για ντεκόρ έχει αρμαθιές από σκόρδα και αποξηραμένες καυτερές πιπεριές. Δεν έβαλα 4/4 στο χώρο γιατί το χειμώνα που η τζαμαρία είναι κλειστή, έχει αρκετή τσιγαρίλα, ενώ το καλοκαίρι που ο χώρος είναι ανοιχτός και άρα ευάερος, η φασαρία των αυτοκινήτων από τη Συγγρού είναι αρκετά ενοχλητική.

Το σέρβις είναι πολύ γρήγορο, καθώς υπάρχουν αρκετές σερβιτόρες οι οποίες σίγουρα επαρκούν και με το παραπάνω για το πλήθος των πελατών. Στα θετικά το γεγονός ότι σε ρωτάνε αν επιθυμείς νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Η απόδειξη κόπηκε και τις δύο φορές κανονικότατα, ενώ στη δεύτερή μου επίσκεψη που το μαγαζί είχε μόλις τρεις παρέες ακόμα και άρα μικρό φόρτο εργασίας, μας κέρασαν και γλυκό του κουταλιού όταν ζητήσαμε το λογαριασμό.

Την πρώτη φορά με το φίλο μου παραγγείλαμε μία ποικιλία για δύο άτομα (δεν μας ικανοποίησε η ποσότητά της), δύο έξτρα καλαμάκια χοιρινά, μία σαλάτα με σπανάκι και μανούρι, μία πατάτες με τριμμένη φέτα, μία τυροκαυτερή και τέσσερις μπύρες. Τα κρεατικά στη γεύση ήταν απίθανα. Πεντανόστιμα και πολύ ζουμερά, τόσο το κοτόπουλο, όσο και το χοιρινό. Επίσης πολύ ωραία παντσετάκια χοιρινά, ενώ το μόνο αδιάφορο από την ποικιλία ήταν ένα μπιφτέκι κοτόπουλο. Επίσης πολύ νόστιμη η τυροκαυτέρη, η οποία ήταν χειροποίητη, χωρίς ωστόσο να είναι καυτερή για τα δικά μου δεδομένα. Η σαλάτα επίσης πολύ νόστιμη και ικανοποιητική σε ποσότητα, ενώ η κρέμα μπαλσάμικο που είχε έδενε απόλυτα με το baby σπανάκι και το μανούρι.

Η αποκάλυψη όμως και των δύο επισκέψεών μου ήταν οι τηγανιτές πατάτες με την τριμμένη φέτα! Φρεσκοκομμένες, τηγανισμένες σε καλής ποιότητας λάδι και σερβιρισμένες σε ένα βαθύ πιάτο, χωρίς να τσιγκουνεύονται την ποσότητα. Η τριμμένη φέτα από πάνω απογείωνε το πιάτο, κάνοντάς με να αναλογιστώ ότι ίσως και να ήταν οι καλύτερες τηγανητές πατάτες που έχω φάει στη ζωή μου σε εστιατόριο.

Στην τελευταία μου επίσκεψη παραγγείλαμε μαζί με τη σύζυγο δύο τυλιχτά σουβλάκια με καλαμάκι χοιρινό και τέσσερα σκέτα καλαμάκια (δύο με κοτόπουλο και δύο με χοιρινό), μαζί με δύο μικρά πιτάκια, αφού το κατάστημα δεν φέρνει ψωμί. Και φυσικά την μερίδα με τις πατάτες που μόλις περιέγραψα παραπάνω, μαζί με μία μπύρα. Και αυτή τη φορά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα των κρεατικών, πράγμα που δείχνει ότι σε αυτό τουλάχιστον το διάστημα η «ΜΑΣΙΝΑ» δεν έχει κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα.

Τα τυλιχτά κοστίζουν γύρω στα 2 € ενώ τα σκέτα καλαμάκια 1,60 €. Η ποικιλία κρεατικών κοστίζει 12,50 €, οι πατάτες με τη φέτα 3,60 €, οι σαλάτες κυμαίνονται μεταξύ 4-6 € και τα ορεκτικά 3-5 €. Την πρώτη φορά πληρώσαμε 40 €, τιμή αρκετά καλή αν αναλογιστεί κανείς ότι σκάσαμε από το φαγητό και ήπιαμε και τέσσερις μπύρες. Τη δεύτερη φορά πληρώσαμε το «αστρονομικό» ποσό των 17 € και επειδή είχαμε χορτάσει το ένα το τυλιχτό το πήραμε πακέτο για το σπίτι! Αν αυτό δεν είναι το απόλυτο value for money για ένα σουβλατζίδικο, τότε τι είναι;

Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η "ΜΑΣΙΝΑ" είναι -επιτρέψτε μου τον όρο- ένα νεο-σουβλατζίδικο. Οι καλές κριτικές που είχα διαβάσει στο ask4food με οδήγησαν εκεί, πριν από λίγες μέρες, Τετάρτη βράδυ, παρέα με μια φίλη.

Πήγαμε σχετικά αργά, μετά τις 10:30, και μας έκανε εντύπωση ότι σχεδόν όλα τα τραπέζια ήταν γεμάτα. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, φωτεινά χρώματα, τα τραπεζοκαθίσματα άνετα διαρρυθμισμένα και, όπως συμβαίνει σε πολλά παρόμοια μαγαζιά, διακόσμηση με παραδοσιακά προϊόντα, σαν παλιό μπακάλικο.

Αμέσως μόλις καθίσαμε ήρθε στο τραπέζι μια ευγενέστατη και ταχύτατη σερβιτόρα, η οποία ρώτησε αν θέλαμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και πολύ σύντομα μας έφερε μια κανάτα δροσερό νερό βρύσης, όπως ζητήσαμε, και πήρε την παραγγελία λύνοντας άμεσα και αποτελεσματικά κάποιες απορίες που είχαμε.

Πήραμε:
- Μια χωριάτικη σαλάτα, φρεσκοκομμένη, σε πολύ καλή ποσότητα, με εύγευστη φέτα και μικρά παξιμαδάκια λαδιού. Μόνο της μειονέκτημα το λάδι, δεν ήταν ιδιαίτερα εύγευστο, άφηνε στο στόμα, μια βαριά γεύση. Να σημειώσω ότι η χωριάτικη σαλάτα διατίθεται και σε ατομική μερίδα, μια έξυπνη ιδέα, αν κάποιος πάει μόνος του για φαγητό.

- Μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, όμως και πάλι το λάδι δεν άφηνε καλή γεύση. Όταν τις έφαγα, ένιωσα έντονη γεύση τηγανισμένου λαδιού, ενώ είχαν μαυρίσει λίγο.

- Ψωμάκι μαύρο, ψημένο στα κάρβουνα με λάδι και αλάτι, απλά τέλειο, γεύση παραδοσιακά ελληνική, συνόδευε εξαιρετικά τη φέτα.

- Καλαμάκια χοιρινά, πραγματικά άριστη γεύση, πολύ χορταστκά, εκτιμώ ότι ήταν μαριναρισμένα και το κρέας είχε μαλακώσει, ήταν σωστά ψημένα, έλιωναν στο στόμα!

- Καλαμάκια κοτόπουλο, πολύ καλά, πολύ σωστά ψημένα.

Δεν δοκιμάσαμε γλυκό, είδαμε στην προθήκη όμως μια πολλά υποσχόμενη πορτοκαλόπιτα.

Συνολικά, για το φαγητό πολύ θετική αποτίμηση, με μόνη υποσημείωση το λάδι τόσο στη σαλάτα, όσο και στο τηγάνισμα, εκτιμώ ότι οι ιδιοκτήτες χρειάζεται να βρουν λάδι υψηλότερης ποιότητας και με καλύτερη γεύση.

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 11-12 ευρώ το άτομο, φυσιολογική τιμή, καλό value for money.

Συμπερασματικά, η "ΜΑΣΙΝΑ" μου έδωσε την αίσθηση μιας αξιόπιστης λύσης για φαγητό, στην περιοχή του Νέου Κόσμου. Μην ξεχνάμε ότι η περιοχή εκεί γύρω έχει γίνει "στέκι" για γρήγορο και σχετικά φτηνό φαγητό: Δίπλα είναι το "Ciao Italia", λίγο πιο κάτω το "Biftekakia kai Souvlakia', απέναντι άλλα καταστήματα εστίασης. Νομίζω ότι όποιος βρεθεί στην περιοχή και αποφασίσει να πάει για φαγητό στη "ΜΑΣΙΝΑ", θα φύγει ικανοποιημένος!