Ψησταριά, μεζεδοπωλείο, σουβλάκια

30 Σεπ 2017

Πρόκειται για ένα ακόμα εστιατόριο κρεατοφαγίας που όμως ξεχωρίζει, γιατί ό, τι δοκιμάσαμε δεν ήταν απλώς νόστιμο και καλοψημμένο..... ήταν τέλειο με πολλά θαυμαστικά. Αν και ο χώρος βρίσκεται σε ψιλοάσχετο σημείο ( επί της Λ. Συγγρού, εκεί που βρισκόταν παλιά ο αθάνατος " Παπασπύρου") τόσο οι ωραίες γεύσεις όσο και η παιχνιδιάρικη ατμόσφαιρα σώζουν την κατάσταση σημαντικά!!

Μεσημεράκι λοιπόν αποφασίζουμε τέσσερα άτομα να πάμε στο εστιατόριο αυτό, καθώς βρισκόμασταν σε απόσταση αναπνοής από τις διάφορες δουλειές μας. Σοφή η πρόταση του φίλου μας, καθώς όλοι φύγαμε ενθουσιασμένοι.

Ας αρχίσουμε από τον χώρο που προσωπικά μου θύμισε αρκετά το "Δράμι" της Γλυφάδας. Την πρόσοψη στολίζουν ζαρντινιέρες με ζωηρά άνθη και λογής λογής γλαστράκια. Στο μαύρο ντεκ παραδίπλα είναι τοποθετημένα καλαίσθητα έπιπλα Φερ Φορζε με χρωματιστά μαξιλάρια. Εσωτερικά, συναντάμε έναν φωτεινό χώρο με ένα σωρό μπιχλιμπίδια τριγύρω, από κονσέρβες "Κύκνος" μέχρι την πάλαι ποτέ μασίνα ( ξυλόσομπα ) κοντά στην είσοδο του εστιατορίου!
Σίγουρα τα σημεία που τραβούν αμέσως την προσοχή στον εσωτερικό χώρο είναι: το τεράστιο δέντρο με τον πάγκο περιμετρικά, η ανοιχτή κουζίνα με τη ζυγαριά, τα σκόρδα, τα διάφορα μυρωδικά και τα βεραμάν ράφια, καθώς και ο μικρός χώρος με το εντυπωσιακό mini ζαχαροπλαστείο με τα γλυκά του κουταλιού και το εντυπωσιακό ψυγείο στο πίσω μέρος. Έξυπνα τοποθετημένος είναι και ο πίνακας με τα ευφυή λογοπαίγνια.... Στην οροφή ξαφνιάζουν τα περίεργα σχεδιασμένα φώτα και μερικά αυτοκόλλητα μπύρας! Δεξιά και αριστερά υπάρχουν ψεύτικα παράθυρα με ρολά αλουμινίου ανοιχτά...!! Οι βεραμάν αποχρώσεις που δεσπόζουν στον χώρο εναρμονίζονται απόλυτα με τα ξύλινα λευκά τραπέζια και την φωτεινότητα του χώρου.

Όλα τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα με λαδόκολλα ποιότητας και ένα αξιοπρεπές σετ φαγητού ( με όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ ), μέσα σε ξύλινο κασελάκι με την επωνυμία του εστιατορίου!

Ακούγονται (ευχάριστα ) ελληνικά μουσικά κομμάτια από τα μεγάφωνα.

Το μενού έρχεται σε ξύλο. Τεράστιο δεν είναι αλλά περιλαμβάνει τα πάντα! Εν τω μεταξύ, στη μια πλευρά του καταλόγου ( εκείνη με τα ποτά ) εικονίζεται ένας γαλάζιος χάρτης της Ελλάδας με σημειωμένα τα σημεία απ΄όπου προέρχονται οι διάφορες προμήθειες του εστιατορίου!!

Παραγγείλαμε:
Σαλάτα Ανθότυρο (6,90), νοστιμότατη με μπόλικη ποσότητα ανθότυρου, ρόκα, σπανάκι, αγγούρι και τέσσερα μεγάλα κομμάτια αποφλοιωμένης ντομάτας περιμετρικά του πιάτου! Λίγο γκροτέσκ η παρουσίαση της ντομάτας αλλά ήταν τόσο φρέσκια και αρωματική που το ξεπερνάς αμέσως....

Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί (4,20), πρόκειται για τρια εύγευστα μακρόστενα κομμάτια με μέλι και σουσάμι.

Καγιανά (3,90), παραδοσιακά σερβιρισμένο με πατροπαράδοτη νοστιμιά!! Απόρησα όταν μας ρώτησαν εάν θέλουμε να συνοδεύσουμε τον καγιανά μας με πίτες..... ???

Μερίδα καλαμάκι κοτόπουλου (7,00). Σερβίρονται τρία φοβερά ζουμερά καλαμάκια κοτόπουλου με πιτούλες κρεμμύδι, ψητή ντομάτα, φέτες λεμόνι και πατάτες τηγανιτές. Το φαγητό παρουσιάζεται πάνω σε λαδόκολλα μέσα σε όμορφο τετράγωνο σκεύος.

Μπιφτέκι 100% μοσχάρι (7,50), πρόκειται για τρία πικάντικα μπιφτέκια που συνοδεύονται από μικρές πίτες, κρεμμύδι, λεμόνι και ψητή ντομάτα. Η ιδιαίτερη παρουσίαση του πιάτου είναι τόσο εντυπωσιακή όσο και η παραπάνω...... Εκπληκτικής νοστιμάδας έδεσμα!!!

Δύο μερίδες τυλιχτά απ΄όλα με καλαμάκι χοιρινό (2,00 Χ 2,10). Παραπάνω από καλά.....

Στην αρχή δεν ήρθε ούτε ψωμάκι ούτε νερό στο τραπέζι και χρειάστηκε να τα ζητήσουμε....
Επιλέξαμε εμφιαλωμένο νερό (1,50).

Υπάρχει και υπηρεσία delivery. Οι κοντινοί σπεύσατε...

Στο τέλος μας πρότειναν σκέτο γλυκό του κουταλιού σταφύλι (μόνο το ένα άτομο το ήθελε σκέτο ) και του το κέρασαν. Δυστυχώς, δύο άτομα επιθυμήσαμε γλυκό του κουταλιού (κυδώνι και σταφύλι ) με γιαούρτι! Το χρέωσαν (2,50)!! Ξενερώσατε λίγο ε ???

Ωστόσο, το κυρίως φαγητό ήταν πολύ ανώτερο των προσδοκιών μου και χάρηκα πολύ που γνώρισα ένα τέτοιο γαστρονομικό στέκι!!

24 Μαι 2017

Επίσκεψη χτες 5 ατόμων κατόπιν Ιδρύματος Νιάρχου. Ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος. Με το που κάτσαμε προσγειώθηκε νερό κανάτας και μαχαιροπίρουνα.

Η παραγγελία μας:1 πίτα χοιρινό καλαμάκι με απ'όλα,10 καλαμάκια χωρισμένα σε χοιρινά και κοτόπουλο καλοψημένα, νόστιμα,1 τυροκαυτερή καλή αλλά μικρή μερίδα,2 πατάτες κομένες στο χέρι ζεστές και τραγανές και 2 μισόκιλα κρασί λευκό.

Λογαριασμός με απόδειξη στα 47,20ε. Μια αξιοπρεπής επιλογή.

23 Φεβ 2017

Η Μασίνα είναι ένα καλό και τίμιο ψητοπωλείο σε συσκευασία μοντέρνας ταβέρνας στην ευρύτερη περιοχή της Νέας Σμύρνης, δίπλα από την εκκλησία του Αγίου Σώστη στον παράδρομο της Συγγρού. Έχουν γραφτεί πολλά για το μαγαζί και η κριτική αυτή δεν θα προσθέσει κάτι άξιο λόγου παραπάνω από τους προηγούμενους έγκριτους γευσιγνώστες του ask4 αλλά περισσότερο θα υπενθυμίσει την ύπαρξή της και θα επικυρώσει την συνεχιζόμενα καλή παροχή υπηρεσιών. Εκεί λοιπόν βρισκόταν το Simply Burgers πριν χρόνια αλλά μετακόμισε προς πλατεία μεριά. Αν όλα τα καταστήματα εστίασης της γύρω περιοχής (Μασίνα, Ciao, Flavour, Dei Fratteli, Mr. Dim) είχαν μαζευτεί ας πούμε στον ίδιο δρόμο, θα έφτιαχναν μία ενδιαφέρουσα πιατσούλα στυλ Ζησιμακοπούλου στο Φάληρο, για όσους γνωρίζουν. Η Ζησιμακοπούλου της Νέας Σμύρνης, πιασάρικο ακούγεται!

Στην Μασίνα έχω πάει και παλαιότερα και βέβαια έχω παραγγείλει πολλές φορές delivery. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε μία Πέμπτη μέσα στον Ιανουάριο, αφού ήθελα να βγάλω έξω τον πατέρα ενός φίλου, που ήταν μόνος του στην Αθήνα και επέστρεφε Γερμανία την μεθεπόμενη, να ξεσκάσει κι αυτός λίγο από την κλεισούρα του σπιτιού. Η Μασίνα ήταν μια καλή επιλογή γιατί συνδύαζε το εύκολο καθημερινό σουβλάκι και την ψηταδούρα που ένας έλληνας στην ομογένεια δεν έχει την ευκαιρία να φάει συχνά, σε ένα όμως ομορφότερο χώρο από ότι θα περίμενε κανείς.

Έτσι λοιπόν, πραγματοποίησα κράτηση μέσω e-table όχι γιατί χρειαζόταν και το ήξερα μια και περνάω συχνά από έξω, δεν πίστευα ότι θα ήταν γεμάτο και δεν θα βρίσκαμε, απλά για να ενισχύσω την εφαρμογή και μου αρέσει κι η τεχνολογία (είμαι γκατζετάκιας ρε γαμώτο). Άσε που είδα ότι διαθέτει και μια εκπτωσούλα του 10% καθημερινά αν κλείσει κάποιος μέχρι μια συγκεκριμένη ώρα (νομίζω μέχρι τις 19:30). Αλλά τελικά πήγα πιο αργά.

Η τακτοποίησή μας για δύο άτομα έγινε στο ίδιο γωνιακό τραπέζι δεξιά της κεντρικής εισόδου δίπλα στη τζαμαρία να χαζεύουμε και τη μεγάλη Λεωφόρο, στο ίδιο τραπέζι που είχα καθίσει και στην προηγούμενη, πριν κανά δυο χρόνια επίσκεψή μου, και είχε 4-5 παρέες ακόμα, μαζεύει κόσμο από όλες τις ηλικίες και νεαροπαρέες και ζευγάρια και αντροπαρέες και όλα. Χωροταξικά είναι ένας αρκετά μεγάλος ορθογώνιος χώρος, ένα touch industrial αλλά με πολύ ωραία χρώματα γήινα, λευκό και πράσινο φυστικί και μια ελιά λίγο πριν τη μέση του καταστήματος που δίνει μια ιδιαίτερη αίσθηση φρεσκάδας και ομορφιάς. Παρατηρώντας τις λοιπές λεπτομέρειες αναρωτήθηκα πως ήταν δυνατόν ο χώρος αυτός να μου φαίνεται μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο του Simply Burgers όπως τον είχα στο μυαλό μου. Τέλος πάντων, από πλευράς τραπεζοκαθισμάτων παρατήρησα μια εμφανή φθορά κατά την διάρκεια των χρόνων που όμως και αναμενόμενο είναι αλλά δεν αλλάζει σημαντικά την γενική όμορφη εικόνα που θα εισπράξει ο πελάτης.

Το μενού δεν είναι πολύ μεγάλο και κινείται στις κλασικές ψηταδούρες με έμφαση στα της ώρας μπριζολικά, μοσχαρίσια γάλακτος, κοψίδια χοιρινά, μπιφτέκια, συκωτάκι, καλαμάκια με χοιρινό, κοτόπουλο, μοσχάρι ή μπιφτέκι αλλά και γαλοπούλας και τα αντίστοιχα τυλιχτά. Διαθέτει και τα ορεκτικά του βέβαια και μπορείτε άνετα να βρείτε φάβα, αυγά μάτια, καγιανά, τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα κοκ. Επίσης έχει και καμιά δεκαριά σαλάτες για να μασήσετε τα απαραίτητα λαχανικά σας και να εισπράξετε τις βιταμίνες σας. Τώρα που τα έγραψα τελικά νομίζω ότι είναι αρκετά. Ούτε διαφήμιση να έκανα.

Τέλος πάντων, εμείς παραγγείλαμε μια ποικιλία ορεκτικών όπως την ονομάζουν, με διάφορες αλοιφές, δυο καλαμάκια χοιρινά για τον κυρ Χρήστο, μία μερίδα συκώτι για μένα και ένα μισαδάκι κόκκινο χύμα δικό τους. Το σκορ έκλεισε στα 21 ευρώ, τίμιο. Το συκώτι γενικά μου αρέσει και η Μασίνα το φτιάχνει πολύ καλά, για μένα είναι μια πολύ safe επιλογή, τρία μεγαλούτσικα κομμάτια πάντα καλοψημένα όπως το προτιμώ, το συνοδεύει με πατάτες τηγανητές, κρεμμυδάκια και ντομάτα ψητή.

Η προσγείωση των εδεσμάτων γίνεται πολύ γρήγορα, γιατί οι ψήστες τους φαίνεται να είναι οργανωμένοι, έχουν και αρκετό delivery μην ξεχνάμε και όλα έρχονται φρεσκοψημένα στο τραπέζι, ευωδιαστά και απλά δεν μπορείς να κρατηθείς. Στην αρχή πιτούλες αλάδωτες καλοψημένες ζεστές, βουτάς στην καταπληκτική φάβα (φοβερή επιλογή για να την παραγγείλετε και σαν κύριο ορεκτικό, χορταστική μερίδα, top gun επιλογή για μένα) με την ψιλοκομένη ντοματούλα και το κρεμμυδάκι αχχ τέλειο, κρεμώδης προς το πιο πηχτό και πεντανόστιμη. Τζατζικάκι οκ αναμενόμενο, καλή καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και μια άλλη στυλ τυροκαυτερή, η συνδυαστική ποικιλία με τις αλοιφές είναι τελικά μια καλή επιλογή που δεν διατίθεται στο ντελίβερυ. Και στα καλαμάκια του που έχω δοκιμάσει στο σπίτι είναι δυνατός ο ψήστης, με δυνατό παίχτη το κοτόπουλο που έχει και πιπερίτσες ενδιάμεσα και αρκετά καλή μερίδα μοσχαρίσιο μπιφτέκι και μπιφτέκι γαλοπούλας για πιο light απόλαυση.

Μου έλλειψε μόνο μια καλή ποικιλία ψητών λαχανικών και απορώ πως δεν το βάζουν στο κατάλογο, θεωρώ ότι ταιριάζει γάντι συνοδεία της ψηταδούρας για όσους σαν κι εμένα προσπαθούν να αποφύγουν το πολύ άμυλο από τις πατάτες. Για να μην την αδικήσω όμως την μασίνα θα σας πως και ένα tip μπορείτε να ζητήσετε την γαρνιτούρα με μικρή έξτρα χρέωση αντί για πατατούλες βραστά (! ) λαχανικά ή να πάρετε από τις λοιπές επιλογές του καταλόγου τα μανιτάρια πλευρώτους ψητά καλά, κι αυτά έχουν τιμηθεί, με μπαλσάμικο=κίνκυ υπόθεση ή τις ψητές πιπεριές.

Αφού σας κάλυψα λοιπόν, λέμε τώρα, στο τι μπορείτε να γευθείτε στην Μασίνα καθότι πλησιάζει και η Τσικνοπέμπτη (αν και όταν θα δημοσιευθεί η κριτική ίσως μάλλον θα έχει περάσει) να πω και για το αγαπημένο μου θέμα που είναι το σέρβις: να πω; Πες μας ρε kandrik άντε πες μας να τελειώνουμε να διαβάσουμε και κανέναν άλλο. Λοιπόν, έχει δύο κοριτσάκια σβέλτα εκεί που έρχονται χαμογελαστά, τους έχουν μάθει πέντε βασικά πράγματα στο σέρβις και αυτά αρκούνε: σου απαντάνε με ακρίβεια παρακαλώ αν τους ρωτήσεις κάτι πάνω στο μενού, σε κοιτάνε στα μάτια-δεν τις ψάχνεις αν θες να παραγγείλεις κάτι έξτρα, είναι γρήγορες και πολύ εξυπηρετικές και ευγενικές και λένε και ένα «καλή απόλαυση». Δεν το συναντάς και πάντα αυτό σε ένα απλό ψητοπωλείο ε; Οπότε εκτιμητέο, να τα λέμε όλα. Την προηγούμενη φορά δε, λόγω μιας μικρής παρεξήγησης με την διαθεσιμότητα των γλυκών που τελικά κάποια δεν υπήρχαν, μας κέρασαν μια πιατέλα για να επανορθώσουν το λάθος. Οπότε συμπεραίνουμε ότι υπάρχει μια κάποια πολιτική του ιδιοκτήτη που δείχνει ότι σέβεται τον πελάτη του και επίσης ότι έχω μνήμη ελέφαντα. Από γλυκά διαθέτει καλή καρυδόπιτα για να αλλάξει η γεύση και πορτοκαλόπιτα και σοκολατόπιτα, όχι όμως δικής τους παραγωγής.

Επειδή είμαι άνθρωπος που σαν ιδιοσυγκρασία κρατάω πάντα τα θετικά από ένα μέρος που επισκέπτομαι, εκπαιδεύω τον εαυτό μου να μην λησμονεί και τα αρνητικά που τυχόν παρατηρώ γιατί πρέπει να τα γράφουμε κι αυτά για λόγους αντικειμενικότητας αλλά και προς βελτίωση των υπηρεσιών του καταστήματος μιας και εκπροσωπείται εδώ και ίσως να τα λαμβάνουν υπόψη: οπότε τα δύο αρνητικά που εμένα δεν μου αρέσουν στην Μασίνα είναι το κάπνισμα (πάει μία ντοματούλα) εντός του καταστήματος (κυρίως για λόγους καθαριότητας της ατμόσφαιρας και λόγων αρχής) που όμως δεν γίνεται ενοχλητικό και ένα μικρότερο που ίσως να ενοχλεί εμένα μόνο: έχει μια μεγάλη τηλεόραση στην μια πλευρά και μου θυμίζει λίγο καφενέ. Ε, παραξενιές είναι αυτές, τι; πάω να δω μπάλα στην Μασίνα; Όχι, δεν κόβω ντομάτα στο χώρο για την TV, κρίμα είναι κοτζάμ 50άρα.

Οπότε, αν σας βγάλει ο δρόμος και θέλετε μια ποιοτική λύση στην περιοχή μπορείτε να δοκιμάσετε με ασφάλεια. Δεν κάνετε κασκαντεριλίκι εδώ ούτε κινδυνεύετε να φάτε φόλα.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!

24 Οκτ 2015

Είναι πολύ ωραία η αίσθηση να ξαναπηγαίνεις σε κάποιο εστιατόριο που είχες περάσει όμορφα στο παρελθόν και να επαληθεύει για μία ακόμα φορά τις προσδοκίες σου. Φυσικά το αντίστροφο είναι μεγάλη απογοήτευση…

Στο ΜΑΣΙΝΑ είχα πάει για πρώτη φορά πριν από 2 σχεδόν χρόνια και όπως φαίνεται και από την τότε μου κριτική, είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Όμως για όσο χρονικό διάστημα μεσολάβησε δεν το είχα ξαναεπισκεφτεί. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν είχα πρωτοπάει, ενώ θεώρησα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά, ανησυχούσα ενδόμυχα για το αν θα τα καταφέρει να στεριώσει. Ο λόγος ήταν το σημείο στο οποίο βρίσκεται το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αρκετά εμπορικό όπως επίσης και το ότι υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στην περιοχή.

Με μεγάλη μου χαρά, όποιες τέτοιες σκέψεις μου διαψεύθηκαν, απόδειξη του ότι αν κάποιος προσφέρει ποιότητα σε ότι κάνει, αυτό θα αναγνωριστεί και επιβραβευτεί από τους πελάτες του. Έτσι, πολύ μου άρεσε που όταν πέρναγα από έξω έβλεπα να έχει σταθερά την πελατεία του.
Οπότε, όταν μου δόθηκε η ευκαιρία για επαναληπτικό την 08/10/15, δέχτηκα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Με το πέρασμα του χρόνου είχε ξεθωριάσει στο μυαλό μου η εικόνα του εσωτερικού τους χώρου. Οπότε για εμένα ήταν σαν να τον γνώριζα από την αρχή. Αρχικά σου τραβάει το μάτι το δέντρο ελιάς που βρίσκεται στο κέντρο. Έχω ξαναδεί δενδρίλια ελιάς σε καταστήματα αλλά ποτέ ολόκληρο δέντρο τέτοιου μεγέθους. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά φαινότανε και υγιέστατο αφού πέταγε καινούρια κλαδιά. Φαντάζομαι ότι τη φροντίζουν πολύ για να τη διατηρούν σε αυτή την κατάσταση.

Η ελιά ερχότανε σε πλήρη συγχρονισμό με τα υπόλοιπα χρώματα του χώρου που είναι το ανοιχτό πράσινο (που το λατρεύω), το λευκό και το ξύλο. Παντού υπάρχουν παλιά τενεκεδάκια από μέλι, ελιές κ. α. τα οποία τα έχουν κάνει γλαστράκια και έχουν φυτέψει μέσα διάφορα φυτά. Γενικά η παρουσία φυτών στον χώρο με χαλαρώνει και με κάνει να νοιώθω πολύ φιλόξενα (γεννημένος και μεγαλωμένος στην επαρχία γαρ).

Τα φωτιστικά ίσως αναγνωρίσουν οι μεγαλύτεροι από εμάς. Ήταν τα μεταλλικά «κλουβάκια» με σήτα που χρησιμοποιούσαν για να προστατεύσουν το φαγητό από τα έντομα και τα τετράποδα που τα λιγουρεύονταν. Θυμάμαι ότι για ευνόητους λόγους τα κρέμαγαν σε ψηλό σημείο πάνω από το έδαφος. Θυμάμαι επίσης ότι ήταν απαραίτητο αξεσουάρ όταν πηγαίναμε για ελεύθερο ή μη κάμπινγκ. Αυτά τα σκεύη λοιπόν έχουν γίνει ωραιότατα και ιδιαίτερα φωτιστικά.

Γενικά ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος σε κάθε του λεπτομέρεια. Από το πώς είναι στρωμένα τα τραπέζια, την ανοιχτή αλλά απόλυτα τακτοποιημένη του κουζίνα, τα πατώματά του (που μέρος τους είναι απομίμηση δαπέδου παλιού αρχοντικού), τον πάγκο με τα μεγάλα γυάλινα βάζα με γλυκά του κουταλιού που με το χρώμα τους έδιναν μία ακόμα πιο ευχάριστη νότα.
Αλλά και στον εξωτερικό χώρο, που έχει τραπεζάκια πάνω στον παράδρομο της Συγγρού, έχουν προνοήσει κι έχουν φτιάξει έναν «τοίχο» με γλάστρες φυτεμένες με ανθισμένους κατιφέδες και βασιλικούς, που σε θωρακίζει από την πολύβουη λεωφόρο.

Η νεαρή που μας εξυπηρέτησε δεν ήταν ι ίδια που μας είχε αναλάβει στην πρώτη μου επίσκεψη, αλλά ήταν το ίδιο καταπληκτική. Φρέσκια παρουσία, χαμόγελο κι ευγένεια. Την ώρα που φτάσαμε (γύρω στις 5 το απόγευμα) κουμάνταρε όλο το μαγαζί μόνη της και μάλιστα με ιδιαίτερη επιτυχία. Ένα μεγάλο μπράβο στον ιδιοκτήτη που έκανε και συνεχίζει να κάνει τόσο προσεκτική επιλογή στα άτομα που απαρτίζουν την εξυπηρέτησή τους.
Οι θαμώνες την ώρα που το επισκεφτήκαμε ήταν κυρίως άτομα που μόλις είχαν τελειώσει την εργασία τους ή έκαναν διάλειμμα από αυτή και τουρίστες από τα γειτονικά ξενοδοχεία.
Ήμασταν 6 άτομα και από τον γραμμένο σε κόντρα πλακέ κατάλογό τους, που συνεχίζει να αποφεύγει τις άσκοπες και υπερβολικές προεκτάσεις σε προτάσεις του τι μπορείς να παραγγείλεις, πήραμε:

• Πιτάκια για να συνοδέψουμε το φαγητό μας. Κλασικά και χωρίς εκπλήξεις.
• Και τα τρία είδη από σως που έχουν στον κατάλογό τους. Ήταν από ντομάτα, γιαούρτι και η ομώνυμή τους (που πρέπει να ήταν με μαγιονέζα) και η τιμής τους ήταν από 0,90 μέχρι 1,30 euro. Ανάμεσά τους ξεχώρισα αυτή της ντομάτας ενώ οι υπόλοιπες ήταν απλώς συμπαθητικές.
• Σαλάτα σπανάκι-μανούρι. Αυτή τη σαλάτα την είχα πρωτοδοκιμάσει πριν πολλά πολλά χρόνια στο La Pasteria και πλέον έχει γίνει κλασική (κάτι σαν το ρόκα-παρμεζάνα). Είναι μία από αυτές που ετοιμάζω και σπίτι μου όταν τραπεζώνω κόσμο γιατί είναι και αγαπητή στους περισσότερους και εύκολη/γρήγορη. Νόστιμη και αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος. Τιμή 6,5 euro.
• Σαλάτα Μασίνα. Πράσινη σαλάτα με βάση τη ρόκα. Το σύνολο συμπλήρωνε η προσθήκη μπατζαριού και ψητό ταλαγάνι (που στον ουρανίσκο μου φέρνει λίγο σαν το χαλούμι). Επίσης απολαύσαμε και αυτή τη σαλάτα, την οποία τιμήσαμε δεόντως! Νομίζω ότι ανάμεσα στις δύο αυτές σαλάτες πήρε προβάδισμα στις προτιμήσεις μου. Στην ίδια τιμή με την προηγούμενη.

• Τηγανιτές πατατούλες Χ2. Φρέσκες και τραγανιστές αλλά καθόλου μα καθόλου λιπαρές. Σαν να τις έχεις φτιάξει σπίτι σου. Στα 2,9 έκαστη.
• Τζατζίκι και τυροκαυτερή. Η τυροκαυτερή ενώ είχε κόκκινη απόχρωση, δεν ήταν όσο θα έπρεπε πικάντικη. Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια προσθήκης πιπεριάς για να θεωρηθεί τυροκαυτερή. Θα την χαρακτήριζα σαν τυροσαλάτα που ήταν λιιιιγο πικάντικη. Το τζατζικάκι πετυχημένο σε όλα του. Και τα δύο σε καλή ποσότητα. Τιμή 2,9 και 3,7 αντίστοιχα.
• Καλαμάκια από μοσχαρίσιο κρέας, χοιρινό και κοτόπουλο. 18 τεμάχια, 6 από το κάθε είδος. Μακράν καλύτερα ήταν αυτά με το μοσχαρίσιο κρέας. Μεγάλα, ζουμερά κομμάτια (μετά από απαίτησή μας που εισακούστηκε, μέτρια ψημένα) περασμένα στο γνωστό σε όλους μας ξυλάκι. Γενικά το μοσχάρι το φοβάμαι λίγο γιατί πολλές φορές είναι λίγο πιο σκληρό, όμως το συγκεκριμένο ήταν καταπληκτικό. Πολύ έξυπνα, είχαν επιλέξει να βάλουν χοντρά κομμάτια κρέατος (δίνοντας έμφαση στο πάχος κι όχι στο μήκος του κάθε τεμαχίου) κάτι που βοήθησε πολύ στο τελικό αποτέλεσμα. Όλοι στην παρέα τα εκθειάσαμε. Δεν θα τα έλεγες και φθηνά, αφού κόστιζε στα 2,60 έκαστο, αλλά πραγματικά άξιζαν. Αντιθέτως τα καλαμάκια χοιρινού και κοτόπουλου (με κόκκινες πιπεριές), θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο τρυφερά. Ήταν επίσης νόστιμα και μεγάλα σε ποσότητα, αλλά θα τα ήθελα λίγο πιο ζουμερά, ίσως γιατί όλοι στο μυαλό μας τα θεωρούμε σαν είδος κρέας που είναι πιο μαλακό. Πάντως ήταν κι αυτά αξιοπρεπέστατα. Η τιμή τους 1,6 & 1,7.

Κι εκεί που ήμασταν σε συνεχόμενες και ατέρμονες συζητήσεις για το αν θα πάρουμε γλυκό κι αν ναι πόσα και ποιο είδος, την λύση έδωσε η γλυκύτατη υπάλληλός τους που μας είχε αναλάβει αφού μας πρόσφερε σαν κέρασμα γλυκά κουταλιού σταφύλι και κυδώνι. Νομίζω ότι όποιο άλλο γλυκό μετά από αυτό το γεύμα θα μου φαινότανε παράταιρο. Γιατί καλά είναι τα σουφλέ σοκολάτας και οι πανακότες, αλλά τα γλυκά του κουταλιού τα έχω πραγματικά μέσα στην καρδιά μου.

Ο λογαριασμός μαζί με τα όσα ήπιαμε, πήγε στα 78 euro, που τα θεωρήσαμε λογικά για τα 6 άτομα που ήμασταν.
Για να κλείσω και αυτή την κριτική μου, το ΜΑΣΙΝΑ είναι μια πάρα πολύ καλή πρόταση για φαγητό, προσανατολισμένο στο κρέας. Απλές γεύσεις και μακριά από οτιδήποτε εξεζητημένο. Φιλόξενος χώρος και ακόμα πιο φιλόξενη εξυπηρέτηση. Κι επίσης, θεωρώ ότι από την πρώτη μου επίσκεψη, έχει βελτιωθεί ακόμα περισσότερο, πράγμα που θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό για όλων των ειδών τις επιχειρήσεις.

Χμ… Τρώγομαι να βάλω πλέον 4 και στη γεύση παρά τις μικρές αστοχίες που εντόπισα. Όμως επειδή το απόλυτο 4 ίσως φανεί προκλητικό θα βάλω κι ένα 3 αν και στη γεύση θα του ταίριαζε περισσότερο ένα 3,5/4. Εξάλλου οι καλές προσπάθειες πρέπει να ξεχωρίζουν και επιβραβεύονται.
Στην επόμενη επίσκεψή μου λέω να πάρω το συκώτι τους, που απ’ ότι είδα είναι νέα προσθήκη στον κατάλογό τους. Ανυπομονώ!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

03 Ιαν 2016

Αυτό είναι σουβλάκι!! Ήρθε η ώρα λοιπόν να το επισκεφθούμε οικογενειακώς Κυριακή μεσημέρι.

Χώρος (3/4):

Εάν υπήρχε θα έβαζα 3.5/4 γιατί το μόνο που του λείπει είναι μια αυλή ή μια φοβερή τοποθεσία (π. χ πάνω στην θάλασσα ή κάπου ψηλά με θέα). Ο χώρος λοιπόν καθαρός, περιποιημένος με ωραία διακόσμηση που θυμίζει παραδοσιακό παντοπωλείο-σουβλατζίδικο. Τραπέζια αρκετά απλά την ώρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο. Να μην σας κουράσω τον χώρο τον έχουν περιγράψει πολύ καλά γλαφυρώτατοι χρήστες του ask4food.

Γεύση (3/4):

Εδώ επισης θα έβαζα 3.5/4 εάν υπήρχε απλά δεν μου άρεσε πολύ το καλαμάκι κοτόπουλο μίας και είναι απο μπούτι και όχι φιλέτο (υποκειμενικό όπως καταλαβαίνετε). Το σουβλάκι χοιρινό ψημένο στα κάρβουνα, χειροποίητο απο πολύ καλή ποιότητα κρεάτος και τσουπωτό σε μέγεθος (στο πάχος κυρίως και όχι στο ύψος). Βαθμολογία 8.5/10.

Το καλαμάκι κοτόπουλο νόστιμο επισης, χειροποίητο επίσης, καλής ποιότητας επίσης, με κομμάτια κόκκινης πιπεριάς αλλά για εμένα προσωπικά με αρνητικό η προέλευση απο μπούτι και όχι απο στήθος. Βαθμολογία 7/10

Τυλιχτό με σουβλάκι χοιρινό με πατάτες, ντομάτα σώς και το άλλο το ιδιο με την διαφορά ότι αντί για σώς είχε γιαούρτι. Να μην ξεχάσω να αναφέρω οτι η πίτα είναι αλάδωτη, βαθμολογία 7/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκες μεγάλη μερίδα, αρκετά νόστιμες (βαθμολογία 6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά ευγενικοί, με σέρβις σε σωστό χρόνο αναμονής (μιάς και τα καλαμάκια είναι μισοψημένα) και με την αποδειξούλα τους, όλα τυπικά και ωραία.

Value for money (4/4):

Πολύ καλό φαγητό σε πολύ καλές τιμές, για την ακρίβεια πάνω-κάτω στις τιμές της αγοράς δηλαδή 1.60 με 1.70 το καλαμάκι και γύρω στα 2.5 ευρώ οι πατάτες (φρέσκιες και μεγάλη μερίδα).

Πραγματικά ένα απο τα πολύ καλά σουβλατζίδικα της Αθήνας με πολύ καλή ποιότητα, φυσιολογικές τιμές και ωραίο χώρο κυρίως το χειμώνα.

17 Νοε 2015

Η αλήθεια είναι ότι την ‘’χρώσταγα’’ μια επίσκεψη και ανάλογη κριτική για την ΜΑΣΙΝΑ. Ποιος όμως ο λόγος να ξεσηκωθώ και να μετακινηθώ σε απόσταση σχεδόν 10χλμ από το σπίτι μου (σύμφωνα με το google maps), όταν στα 500 μέτρα υπάρχει το αντίστοιχο ‘’προϊόν’’;

Ξεκινώντας θα πάω πίσω στον χρόνο περίπου 13 μήνες και θα καταλήξω περίπου πριν 1 μήνα. 13 μήνες νωρίτερα λοιπόν, ήταν όταν δέχτηκα ένα e-mail από ένα ζευγάρι Γερμανών φίλων μας, οι οποίοι με πληροφορούσαν ότι την 28η Οκτωβρίου 2014, θα βρίσκονταν για καμιά 10αριά ώρες στην Αθήνα, ως ενδιάμεσο σταθμό Αιγαιοπελαγίτικης (και όχι μόνο) κρουαζιέρας. Ζήτησαν μετά την αυτονόητη επίσκεψη στην Ακρόπολη και το μουσείο της να συναντηθούμε για μεσημεριανό γεύμα και εξέφρασαν ‘’διακριτικά’’ την επιθυμία τους για typical greek food, κάτι το οποίο αποδέχθηκα μετά χαράς.

Η έρευνά μου εστιάσθηκε στην ευρύτερη περιοχή του Νέου Κόσμου-Καλλιθέας-Νέας Σμύρνης, πάντα επί του άξονα της Λεωφόρου Συγγρού, προκειμένου να επιστρέψω με ασφάλεια και χρονική συνέπεια τους καλεσμένους μου στο λιμάνι του Πειραιά. Οι πολυπληθείς θετικές κριτικές των έμπιστων, σοβαρών και αξιόπιστων φίλων του site ‘’πρόσταζαν’’ ΜΑΣΙΝΑ και επειδή δεν είχα χρόνο για test drive πέρασα για επιτόπου ‘’αυτοψία’’.

Ο χώρος και το concept μου άρεσαν πολύ και ήμουν έτοιμος να κλείσω τραπέζι, αλλά που νομίζετε ότι τα ‘’χαλάσαμε’’; Στο θέμα του τσιγάρου είναι η απάντηση. Όπως καταλαβαίνετε, δεν ήθελα να πάρω τέτοιο ρίσκο με ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι συνηθισμένοι σε τέτοιου είδους Ελληνικές προσεγγίσεις. Τελικά σεβόμενος τους Γερμανούς καλεσμένους μου, τους πήγα κάπου άλλου εκεί κοντά και απολαύσαμε ένα αξιοπρεπές γεύμα, χωρίς όμως ‘’άρωμα τσιγαρίλας’’. Από τότε και μέχρι τον προηγούμενο μήνα, διαβάζοντας τις κριτικές που μεσολάβησαν, η ΜΑΣΙΝΑ με έπεισε ότι πρέπει να της δώσω αυτή την ευκαιρία. Η επιστροφή προς το σπίτι, μετά από βόλτα στην περιοχή της Γλυφάδας, έμοιαζε να είναι η ιδανική περίσταση.

Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015, ώρα 17:30, άτομα 2.

Ο χώρος νομίζω ότι είναι το πιο δυνατό σημείο του μαγαζιού. Συνδυάζει πολύ αρμονικά και με επιτυχία το concept ενός νεοσουβλατζίδικου και ενός νεομπακάλικου, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικός στο μάτι από τις γνωστές διακοσμητικές υπερβολές. Τις εντυπώσεις φυσικά κλέβει το περιποιημένο δενδρύλλιο ελιάς, το οποίο βρίσκεται σε περίοπτη θέση στο κεντρικό σημείο του μαγαζιού. Από εκεί και πέρα το μάτι περιπλανιέται στις χρωματικές εναλλαγές λευκού, ανοικτού πράσινου, ξύλου και πέτρας, στα άφθονα τενεκέδια με τα φυτά, στο ‘’χωνευτό’’ inox ψυγείο, στο ράφι με τα βάζα με γλυκά του κουταλιού, στο ‘’παράρτημα’’ του ζαχαροπλαστείου ‘’το ανώτερον’’, στον προσεγμένο και ιδιαίτερο φωτισμό, στον μαυροπίνακα και τέλος στην μαύρη και περιποιημένη μασίνα, που δίνει και το όνομα της στην επιχείρηση.

Τελικά μετά από σχετική ‘’περιήγηση’’ στον χώρο, καθίσαμε παραδίπλα στην μασίνα. Χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, διότι σωστά μαντέψατε, αλλάξαμε τραπέζι δύο φορές, διότι οι αντίστοιχες γειτονικές μας παρέες, περισσότερο κάπνιζαν, παρά έτρωγαν. Κρίμα θα πω για μια ακόμη φορά, ήμουν διατεθειμένος να βάλω τέσσερις ντομάτες στον χώρο, ενώ τώρα είμαι αναγκασμένος να αφαιρέσω (τουλάχιστον) μια. Ο εξωτερικός χώρος δεν συνίσταται, εκτός αν έχετε αντοχή στην φασαρία και την ταχεία κίνηση της Λεωφόρου Συγγρού.

Το μενού περιλαμβάνει λίγο πολύ τα αναμενόμενα, δηλαδή μια ποικιλία από κλασσικές και λίγο πιο ‘’πειραγμένες’’ σαλάτες, τα τυπικά συνοδευτικά ορεκτικά, καλαμάκια, τυλιχτά, μερίδες κρεατικών και κάποια γλυκά για τους επιθυμούντες επιδόρπιο στο τέλος. Απουσιάζουν από το μενού ο γύρος και τα πιο ''hard core'' κρέατα, τύπου παϊδάκια, κοντοσούβλι κ. λ. π.

Η εξυπηρέτηση απλή, γρήγορη και γενικά ευγενική από τις δύο νεαρές σερβιτόρες, οι οποίες μάλλον είχαν πολύ εύκολο έργο. Το μαγαζί την ώρα της επίσκεψης μας, ήταν σε πληρότητα περίπου 20 με 30%. Την προσοχή μας, λόγω της θέσης του τραπεζιού μας, απέσπασε η κοπέλα ψήστης (έκπληξη σε ένα μάλλον ανδροκρατούμενο επάγγελμα), η οποία φάνηκε να ελέγχει πλήρως την ψησταριά της και το λοιπό βοηθητικό προσωπικό κουζίνας, το οποίο κατά τις εργασίες παρασκευής σαλατών-ορεκτικών, φορούσε νάιλον γάντια και σκούφο κεφαλιού. Επιπλέον έγινα και ‘’αυτόπτης μάρτυρας’’ αλλαγής του λαδιού στην φριτέζα, κάτι που με αναγκάζει να βαθμολογήσω το service ξεκάθαρα με τέσσερις ντομάτες.

Δοκιμάσαμε:
-Τέσσερις συμπαθητικές πιτούλες.

-Μία συμπαθητική πλιγουροσαλάτα.

-Μία συμπαθητική και μάλλον ‘’ήπια’’ τυροκαυτερή, σε ρόζ χρώμα (λόγω κόκκινης πιπεριάς), σερβιρισμένη σε ένα πολύ όμορφο old school σερβίτσιο.

-Μια ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα. Έξυπνα σερβιρισμένη σε ένα μικρό ταψάκι στρωμένο με λαδόκολλα, περιείχε 2 καλαμάκια χοιρινά, 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 1 μπιφτέκι γαλοπούλας, 1 χοιρινό μπριζολάκι, 1 ψητή ντομάτα και πλούσια ποσότητα από συμπαθητικές τηγανιτές πατάτες. Θα χαρακτήριζα την ποικιλία γενικά πολύ αξιόλογη, χορταστική για 2 άτομα και θα κάνω highlight στα καλαμάκια κοτόπουλου. Ήταν από τα καλύτερα που έχω γενικά φάει, από κομμάτι μπούτι, κομμένα χοντρούτσικα, σωστά ψημένα και εξαιρετικά ζουμερά, με τα κομμάτια κόκκινης πιπεριάς που δεν συναντώνται συχνά, να δίνουν μια έξτρα γευστική νότα. Αυτά που υστέρησαν ήταν τα χοιρινά καλαμάκια, τα οποία θα τα ήθελα πιο τρυφερά και πιο ζουμερά.

-Μισό κιλό αποδεκτό χύμα ροζέ κρασί.

-Στο τέλος μας κεράστηκε σε παρόμοιο old school πιατάκι, γλυκό του κουταλιού σταφύλι, μια πολύ πρωτότυπη και διαφορετική προσέγγιση κεράσματος, από επιχείρηση αυτού του είδους.

Check please. Στα 29,30€ με απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Την περιοχή η οποία είναι και λίγο ‘’άχαρη’’, λόγω της πολύβουης λεωφόρου Συγγρού, είναι αλήθεια ότι δεν την γνωρίζω πολύ καλά. Διέκρινα όμως ότι ο ανταγωνισμός στα πέριξ, σε ακτίνα λίγων εκατοντάδων μέτρων, είναι μάλλον πολύ έντονος και για να σταθείς στα πόδια σου, κάτι πρέπει να κάνεις σωστά. Η ΜΑΣΙΝΑ λοιπόν, όπως πολύ σωστά διέγνωσαν οι λοιποί φίλοι καλοφαγάδες που προηγήθηκαν, μάλλον κάνει καλά την δουλειά της. Παρέχει ένα αξιοπρεπές και συμπαθητικό πακέτο σε όλους τους τομείς. Φυσικά δεν συνίσταται για ‘’εκδρομή’’ 10χλμ από μακριά, αλλά είναι μια αξιόλογη λύση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών και τους εργαζόμενους των γειτονικών εταιριών. Ακόμη και για επιστρέφοντες από παραλιακή βόλτα όπως η αφεντιά μου.

18 Αυγ 2017

Εχω ξανα παει στη μασινα και καθε φορα φευγω με χαμογελο!! Ποιπον ο χωρος ειναι πολυ ομορφα φτιαγμενος, απλα δεν ειναι σε καποια πλατεια πανω η να εχει κηπο η να ειναι μονοκατοικια κτλοιπα... Και γιαυτο τα 3 τοματακια. Η εξυπηρετηση καλη, ευγενικη, αμεση και η αναμονη του φαγητου σχετικα μικρη. Η κουζινα ειναι ανοιχτη και βλεπεις επαγγελματικα ντυμενους εργαζομενους οι οποιοι σου φαινοντε συντονισμενοι καθαροι και επαγγελματιες, χωρις φωνες και αλλα που ακους απο αλλες ανοιχτες κουζινες(που βεβαια εχουν και πιο παραξενο μενου). Χθες καθησαμε εξω, οπου εχει 4 τραπεζια των 4ρων ατομων (εμεις ημασταν 2 βεβαια) κατα τις 10 το βραδυ. Λογο εποχης ηταν πολυ ομορφα. Ουτε φασαρια απο τον κεντρικο δρομο. Τις τιμες θα τις πω περιπου, δεν ειμαι απολυτα σιγουρη, αλλα θα ξερετε στο περιπου τι να περιμενετε.

Λοιπον στα του φαγητου, πηραμε την πολυαγαπημενη μου σαλατα σπανακι που μεταξυ αλλων περιεχει μανιταρια φρεσκα, μανουρι ψημενο, μπαλσαμικο μελιου. Πολυ μεγαλη μεριδα 6,50. Για τα δικα μου γουστα ειναι η πιο ωραια σαλατα που εχω φαει και την βρηκα σε ''ψητοπωλειο''αν και ειναι κατι παραπανω απο αυτο!

Μια πατατες τηγανιτες, πολυ ωραιες τηγανιτες πατατες, φρεσκες και καλη μεριδα 2,9.

Ενα καλαμακι κοτοπουλο, οπου ο αντρας μου παιρνει καθε φορα και θεωρει το καλυτερο που εχει φαει. Να ενημερωσω οτι του αντρα μου του αρεσει που ειναι με μπουτι το καλαμακι και οχι με φιλετο, και εχει κομματια αναμεσα κοκκινης πιπεριας1,5?
Ενα καλαμακι μοσχαρι, το οποιο το εχω παρει κι εγω στο παρελθον και ημουν σε διλλημα αν θα ξαναεπαιρνα αυτο η κατι αλλο, το πηρε ο αντρας μου μετρια ψημενο αφου σε ρωτανε φυσικα! και ξετρελαθηκε.2,90 αν θυμαμαι καλα.

Μια μεριδα συκωτι οπου ηρθε μια τεραστια μεριδα, με πιτακια πολλες πατατες τηγανιτες και τρια μεγαλα λεπτα κομματια συκωτιου που πραγματικα πρεπει να εινας πολυ για να τη καταφερεις. Πολυ ωραιο το συκωτακι, ολοφρεσκο φαινοταν. Εγω το τρωω λιγο πιο αψητο λλα δε ενημερωσα, ενω ο αντρας μου που εφαγε το ενα κομματι θεωρησε οτι ηταν το τελειο ψησιμο για τα γουστα του(δε θελει να δει αιματακια.... )7,50.
2 μπυρες, νερο βρυσης, και σκασμενοι με πολυ ωραια φαγητα πληρωσαμε 27,5 ευρω.

Να πω οτι και οι πιτες της ειναι πολυ ωραιες και σου βγαζουν κατι πιο υγιεινο να το πω???Δεν εχουν γυρο μονο καλαμακια και δε βρισκεις καθολου λαδιλα, αλλα η νοστημια νοστημια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη RINI.

25 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το κατάστημα Κυριακή, μεσημέρι προς απόγευμα, τέσσερα άτομα.
Εύκολη η πρόσβαση, βρίσκεται στην άνοδο της Συγγρού στο ύψος του Αγ. Σώστη.
Το παρκάρισμα δύσκολο, είναι και θέμα τύχης.
Ο χώρος είναι προσεγμένος και όμορφα διακοσμημένος.

Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική. Υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση στο σερβίρισμα, χωρίς να δικαιολογείται απο την κίνηση.

Παραγγείλαμε πίτες, σαλάτα πλιγούρι, μανιτάρια πλευρώτους, πατάτες τηγανητές, καλαμάκι μοσχάρι, τυλιχτά με καλαμάκι μοσχάρι, συκώτι, αναψυκτικά και χύμα κόκκινο κρασί. Ολα ηταν ποιοτικά και εύγεστα. Οι τηγανιτές πατάτες θύμιζαν σπιτικές, το μοσχάρι πολύ μαλακό, το συκώτι αφρός- μεγάλη μερίδα, το κρασί με πλούσι γεύση.

Στο τέλος υπήρξε κέρασμα γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι- πολύ καλό με την χαρακτηριστική πικρή γεύση. Εκτιμώ τέτοιες χειρονομίες. Πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ, θα μπορούσε να είναι λίγο φτηνότερα.

Γενικά, είναι μια καλή λύση για ποιοτικό και προσεγμένο φαγητό με σχετικά περιορισμένο μενού.

08 Νοε 2015

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο ψητοπωλείο το Σάββατο 31/10.
Στην απόφασή μας συνετέλεσαν οι πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει.
Πήγαμε 4 άτομα γύρω στις 20:45 το βράδυ.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση γιατί σκεφτήκαμε ότι θα βρίσκαμε τραπέζι λόγω της ώρας. Βρήκαμε ευτυχώς parking σχεδόν μπροστά από το κατάστημα, στον παράδρομο της Λεωφόρου Συγγρού

Όταν φτάσαμε, είδαμε ότι το 50% περίπου των τραπεζιών είχαν reserve, οπότε αναρωτηθήκαμε για τις διαθέσιμες επιλογές μας.
Μια σερβιτόρα ευγενικά όταν είδε ότι προβληματιζόμασταν στις επιλογές μας, προσφέρθηκε και έβγαλε το reserve από το τραπέζι που θέλαμε και μας τακτοποίησε, γεγονός που υποδηλώνει ότι το κατάστημα δεσμεύει τραπέζια και τα διαθέτει κατά το δοκούν.

Η διακόσμηση του καταστήματος ήταν όμορφη και λιτή, με φωτεινά χρώματα που ταιριάζουν μάλλον πιο πολύ σε καλοκαιρινές αποχρώσεις.
Το προσωπικό του καταστήματος ήταν επαρκές για τα τραπέζια.
Όταν πήγαμε ήταν μόνο μια παρέα και το υπόλοιπο κατάστημα ήταν άδειο.
Παραγγείλαμε τυλιχτά σουβλάκια και δύο μερίδες μπιφτέκια (γαλοπούλας και μοσχαρίσιο)

Το μπιφτέκι γαλοπούλας ήταν πολύ γευστικό. Καλό ήταν και το μοσχαρίσιο (όχι όμως τόσο καλό όσο της γαλοπούλας)
Οι μερίδες ήταν επαρκείς, με πατάτες τηγανιτές (φρέσκιες), δεν συνοδεύονταν όμως με πίτες όπως σε άλλα ψητοπωλεία, οπότε αναγκαστήκαμε να πάρουμε extra τις πίτες.

Πήραμε επίσης και συνοδευτικό ταλαγάνι Μεσσηνίας, το οποίο ήταν καλό, μικρό όμως ως ποσότητα και σχετικά αλμυρό στην τιμή
Το κατάστημα μας κέρασε στο τέλος γλυκό (σταφύλι) του κουταλιού, το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Στα αρνητικά του καταστήματος θα έβαζα την μη ύπαρξη δυνατότητας πληρωμής με κάρτα (αν και το κατάστημα βρίσκεται επί της Συγγρού περιτριγυρισμένο από δύο μεγάλα ξενοδοχεία και πολλές εταιρείες), το οποίο με χάλασε όταν ζήτησα να πληρώσω με κάρτα και μου το αρνήθηκαν.

Επίσης, το δεύτερο αρνητικό ήταν ότι μια παρέα που ήρθε μετά από εμάς, άρχισε να καπνίζει, πράγμα για το οποίο δεν υπήρξε καμία αντίδραση από το κατάστημα, παρά το γεγονός ότι η αίθουσα του καταστήματος είναι μικρή και θεωρητικά το κάπνισμα απαγορεύεται και φυσικά δεν υπάρχουν τασάκια
Επειδή το θέμα του τσιγάρου παίζει ρόλο τουλάχιστον για εμάς όπως και η μη αποδοχή κάρτας, δεν θα ξαναπροτιμήσουμε το κατάστημα παρά μόνο εάν στο μέλλον διαπιστώσουμε ότι έχει αντιμετωπίσει τα δύο αυτά θέματα.
Το φαγητό αξιοπρεπές όπως ανέφερα και πιο πάνω, αλλά δεν μπορώ να πώ ότι τρελάθηκα.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ήταν καλή και ευγενική, αν και αργή δεδομένου ότι είμασταν μόλις δύο παρέες και ο χρόνος σερβιρίσματος θα έπρεπε να είναι πιο σύντομος

23 Μάρ 2016

Αν δεν τιμήσεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει, οπότε και εγώ συνεχίζω το οδοιπορικό μου στην περιοχή του Άγιου Σώστη μεγάλη η χάρη του. Κρέας περιλαμβάνει η σημερινή μου κριτική και η Μασίνα είναι ο πρωταγωνιστής. Δεν είναι η πρώτη μου επίσκεψη έχω πάει τρεις με τέσσερις φορές και κάποιες φορές delivery στο σπίτι.

Player που θα μας πας? Αυτός είμαι εγώ για τους φίλους μου και το a4f. Κάπου εδώ κοντά παιδιά, ας μην ξενιτευτούμε πάλι σήμερα. Ο. Κ παίξε μπάλα, θα είμαστε πολλοί κάποιοι θα πάρουν και τα κορίτσια τους, υπολόγισε πάνω κάτω οκτώ άτομα. Μιλάμε για πριν περίπου δύο εβδομάδες.

Ένα μοντέρνο σουβλατζίδικο που το επισκέφθηκε το αφάν γκατέ του a4f. Χρήστες με τρεις και τέσσερις και σαραντατέσσερις σκούφους και όλοι έχουν πει πολύ καλά λόγια. Κάναμε την κράτηση μας και καταφθάσαμε γύρω στις δέκα το βράδυ.

Και τι δεν φάγαμε, τον ψήστη, τον λαντζέρη, τους σερβιτόρους, μπορεί και τον πακετά. Πλάκα κάνω, γράφτε, μπορεί να ξεχνάω και κάτι

2 τζατζίκια- 2 τυροκαυτερές- 1 μελιτζανοσαλάτα- 2 πατάτες τηγανιτές- 1 φάβα- 1 χωριάτικη σαλάτα- 1 σαλάτα μασίνα- 8 καλαμάκια χοιρινά- 8 καλαμάκια κοτόπουλο- 8 καλαμάκια μοσχάρι- 1 μερίδα μπιφτέκι μοσχαρίσιο και 1 μερίδα κοψίδια σχάρας χοιρινά. Τα περισσότερα πολύ καλά, κανένα πρόβλημα.

Από κρασί και μπύρες βάλτε την φαντασία σας να δουλέψει. Ήπιαμε τον βόσπορο. Πρέπει να πληρώσαμε γύρω στα 18 ευρώ το άτομο, άλλος έκανε τον ταμία, του έχω εμπιστοσύνη στην διαίρεση.

Οι κοπελιές εξυπηρετικές, σβέλτες και αλέγρες, κάναν ότι μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν, είχε και πολύ κόσμο εκείνη την μέρα, παράπονο κανένα. Για τον χώρο διαβάστε τις περιγραφές των τετράσκουφων χρηστών, εγώ δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε.

Α ρε φιλαράκια πως σας προσέχω, έχετε κανένα παράπονο?

Player Keep walking, μου απάντησαν με μια φωνή.

Μπαγάσηδες σας έχω στα πούπουλα, ποιόν θα βρείτε καλύτερο?

FATIMA'S
Στιγμές ξεχωριστές με ...
Multi Ethnic
Αγ. Ανάργυροι