Με βάση την κουλτούρα της μακρόχρονης Ναπολιτάνικης παράδοσης, αλλά και τις αξίες και τις γεύσεις της Ελληνικής γαστρονομίας δημιουργήθηκε το concept “Margherita Pizza Artigianale”. Στον παραδοσιακό Ναπολιτάνικο Ξυλόφουρνο με ξύλα οξιάς, κάθε μέρα ο Pizzaiolo φουρνίζει πίτσες και φοκάτσιες ζυμωμένες με το περίφημο Ναπολιτάνικο αλεύρι του μύλου Caputo, σε συνδυασμό με φρέσκες πρώτες ύλες από μικρά Ιταλικά σπίτια...

Δευτέρα – Κυριακή 1 μ.μ. - 11 μ.μ.

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

14 Νοε 2016

Σε αυτή τη ζωή γίνονται και θυσίες, άλλος ο θύτης και άλλο το θύμα. Όλοι έχουμε βρεθεί και στις δύο πλευρές. Όταν όμως αυτό σκάει με άκομψο τρόπο, ενοχλεί λίγο περισσότερο. Ιστορίες καθημερινές, που κρίνεσαι και καταδικάζεσαι από μια μηδαμινή λεπτομέρεια ή μήπως μια αφορμή για ένα τέλος που ερχόταν έτσι κι αλλιώς;

Στο Margherita βρεθήκαμε πολύ πρόσφατα, ένα κρύο βράδυ Τρίτης, μετά από κάποια ψώνια - πολεμοφόδια σε παρακείμενο σούπερ μάρκετ και διπλανό λατρεμένο ζαχαροπλαστείο. Πολύ μικρό και όχι ορατό στο μάτι, μάλλον αδικείται, πάνω σε μια λεωφόρο που σφύζει καθημερινά από κίνηση γιατί είναι πέρασμα. Καθήσαμε για να δοκιμάσουμε την περιβόητη Μαργαρίτα, που είναι τόσο παινεμένη από πολλούς.

Όμορφο μαγαζάκι είναι, με ένα τεράστιο μαυροπίνακα στο κέντρο και ψηλά, όπου θα ξοδέψεις αρκετή ώρα μέχρι να διαλέξεις πίτσα - μιλάμε για τους πιο ευφάνταστους συνδυασμούς και τα πιο απίθανα υλικά, καλοδιαλεγμένα και εξαιρετικά, προερχόμενα ως επί το πλείστον από την Ιταλία. Ο κατάλογος ωστόσο, υπάρχει και στην ιστοσελίδα τους.

Τα ίδια υλικά μοστράρονται σε αφθονία και στην βιτρίνα στα δεξιά του μαγαζιού, όπως μπαίνεις, μαζί με κάποιες έτοιμες φοκάτσιες και τα πανίνι. Ο ξυλόφουρνος είναι τελευταίας τεχνολογίας ενώ οι πίτσες και οι σαλάτες ετοιμάζονται - ψήνονται μπροστά στα μάτια σου.
Τί έχει θυσιαστεί εδώ; Ο χώρος που περισσεύει για να κάτσεις και να φας, με μια σχετική άνεση στις κινήσεις σου. 3-4 ψηλά τραπέζια όλα κι όλα κι ένας χαμηλός πάγκος δίπλα στη βιτρίνα, τοποθετημένα όλα τόσο κολλητά μέχρι ασφυξίας;;
Δεν είναι αυτό που θα ήθελα, εξάλλου το έχω ξαναπεί και στο παρελθόν σε άλλες κριτικές μου.
Ναι, το μαγαζί δουλεύει κυρίως με delivery και take out, πρέπει όμως και αυτοί οι λίγοι που θα καθήσουν, όπως και ο ένας άνθρωπος που ετοιμάζει - ψήνει - σερβίρει να έχει ικανότητες σχοινοβάτη, διαστάσεις Twiggy και ευλυγισία Κομανέτσι για να τα καταφέρει ;;

Πάμε στο σέρβις. Εγώ είμαι άνθρωπος του χαμόγελου και της ευγένειας. Θέλω εκεί που θα φάω να νιώσω χαλαρά, να μου χαμογελάσουν και να μου δείξουν ότι με ευχαρίστηση θα με εξυπηρετήσουν. Δεν θέλω ούτε το δήθεν, ούτε το ψυχρό ούτε αυτό που θα με καταπιέσει. Εδώ δυστυχώς δεν ένιωσα χαλαρά. Ίσως έφταιγε και μια άβολη κατάσταση με ένα ζευγάρι σε διπλανό τραπέζι με μούτρα μέχρι το πάτωμα, δεν ξέρω... Πιο πολύ όμως μου έλειψε η ζεστασιά σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι. Για να μην αδικήσω, ο νεαρός ψήστης, που μας σέρβιρε κιόλας, ήταν κάπως πιο φιλικός προς εμάς.

Κατά τα λοιπά, ναι η Μαργαρίτα που φάγαμε ήταν απίστευτη ( με σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλα και βασιλικό, λεπτή και τραγανή, καλοψημένη, με πολύ νόστιμη ζύμη, στα 7,80 ευρώ, τιμή πραγματικά πολύ χαμηλή για αυτή την ποιότητα. ). Ακόμα πιο απίστευτη ήταν η σαλάτα Provolone ( με προσούτο ψημένο στον ξυλόφουρνο, γενναία κομμάτια τυριού provolone, ρόκα διαλεχτή, baby σπανάκι, ντοματίνια, λιαστή ντομάτα και καλαμπόκι, με μια γλυκιά μουσταρδάτη σως όπου υπήρχαν εμφανείς ακόμη και οι σπόροι του σιναπιού και έδινε ένα τέλεια ισορροπημένο αποτέλεσμα, με τιμή στα 8.50 ευρώ ).
Όμως, αυτή η κατά τα άλλα νόστιμη σαλάτα, δεν δικαιολογεί την τιμή της. Έρχεται σε μικρούτσικο βαθύ πιάτο και η ποσότητά της είναι 3-4 μπουκιές το πολύ, πάλι εδώ να μην είμαι άδικη, συνοδεύεται και με 3 κομμάτια ψημένο ψωμάκι, μπαγκέτα ήταν, με ελαιόλαδο, αλλά η ποσότητά της για 2 άτομα... απλά δεν επαρκεί. Πόσο μάλλον όταν κοστίζει περισσότερο και από την πίτσα.

Ήπιαμε και μια ιταλική μπύρα Peroni, δεν την είχα ξαναδοκιμάσει, μου άρεσε πολύ ( 3,50 ευρώ ). Και 2 ποτήρια νερό ( όχι κανάτα, ποτήρια ). Σύνολο με απόδειξη 19,80 ευρώ.

Κλείνοντας να πω ότι ήταν ένα ελαφρύ γεύμα βραδυνό, αρκετά ελαφρύ για μένα θα έλεγα, καθώς το προφιτερόλ που είχα ήδη στο αυτοκίνητο, κρίθηκε αναγκαίο γύρω στις 02.00 τα ξημερώματα...
Ίσως επιστρέψω κάποια στιγμή για take out, γιατί είδα πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις που θέλω να δοκιμάσω ( π. χ την πίτσα με παστράμι αλλά και την γλυκιά dolce ). Όσοι αρέσκεστε σε παχιές, λιπαρές πίτσες, με κίτρινα τυριά και φουλ γεμισμένες, μην πάτε. Επίσης όσοι δεν έχουν εμπειρία από Ιταλικού τύπου πίτσα, ίσως δεν είναι αυτό που ψάχνουν.
Όμως σε όσους αρέσει το αυθεντικό ιταλιάνικο στυλ πίτσας και σαλάτας ( ναι.... τί να κάνουμε, και στην γείτονα φείδονται υλικών, το έχω ζήσει και αυτό..... ), το προτείνω, ως κάτι που πλησιάζει το αυθεντικό. Αρκεί να σφίξετε λίγο την καρδιά σας και να ξεχάσετε την όποια χαλαρότητα έχετε ως άνθρωποι.

03 Φεβ 2017

Για την Μαργαρίτα είχαμε ακούσει τα καλύτερα. Πήγαμε λοιπόν δύο άτομα και θα έλεγα ότι επιβεβαιώσαμε τις προσδοκίες μας και γι αυτό το συνιστούμε πλέον και εμείς ανεπιφύλλακτα. Ο χώρος είναι μικροσκοπικός, αλλά χαριτωμένος και ευδιάθετος, όπως αντίστοιχα είναι χαρωπό και το προσωπικό.

Οπότε νιώσαμε εξαρχής άνετα. Παραγγείλαμε αρχικά το κρασί μας (ένα πολύ καλό sauvignon blanc με μόλις 11€) και ένα ορεκτικό με καπνιστή μελιτζάνα και τυρί κασκαβάλι Λήμνου-νοστιμότατος συνδιασμός και αρκετή ποσότητα για δύο άτομα).

Το όλο κλου βέβαια ήταν η πίτσα (στην οποιά με δυσκολία καταλήξαμε γιατί οι συνδυασμοί είναι πάμπολοι και ιδιαίτερα δελεαστικοί). Με τα πολλά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε αυτή με coppa, παρμεζάνα προβολόνε, κρέμα γάλακτος και ρόκα.

Τα υλικά ήταν ολόφρέσκα και σε σωστή ισσοροπία μεταξύ τους, η ζύμη ελαφριά και αρωματική, υπέροχα ψημένη στον state of the art φούρνο. Η τιμή της, 14 €, δεν ήταν φτηνή, αλλά θεωρώ δικαιολογημένη δεδομένων των ΑΑ υλικών της. Μαζί πήραμε και μια σαλάτα ceasar's με τραγανό προσούτο, παρμεζάνα και αυθεντική σίζαρ σος. 9€ έκανε, και ήταν σε ικανοποιητική ποσότητα.

Φύγαμε χορτασμένοι και ικανοποιημένοι. Αν μέναμε και κοντά θα είχαμε λύσει το πρόβλημα του τι να παραγγείλεις σε ντελίβερι...

24 Φεβ 2016

Κυριακή βράδυ και ραντεβού στο σπίτι με φιλική παρέα για ένα χαλαρό βράδυ! Αφού τα περισσ´οτερα delivery ειναι κλειστά Κυριακή βράδυ, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε απο το pizza margarita.

Όπως πάντα παραγγείλαμε pizza margarita και επιπλέον μία pizza με σπανάκι και Gorgonzola. Το ζυμάρι ειναι πολύ λεπτό και τραγανό ενώ το topping ειναι τόσο όσο χρειάζεται, η ποιότητα των υλικών εξαιρετική!!

Για τρεις πίτσες πληρώσαμε 27,5, σχετικά λογική τιμή για την ποιότητα τους!

10 Οκτ 2015

Είναι κατά τη γνώμη μου το μαγαζί με την κορυφαία πίτσα στην Αθήνα και γι αυτό προσπαθώ να το επισκέπτομαι όταν βρίσκομαι προς τα Βόρεια. Ο χώρος του είναι σχετικά απλός, μικρός και με φιλική αίσθηση και το σέρβις γρήγορο, και επίσης φιλικό.

Η πρωτοτυπία βρίσκεται στα ξεχωριστά υλικά από όλη την Ελλάδα που ενσωματώνονται στην Ιταλική τεχνοτροπίας πίτσα, ψημένη σε ξυλόφουρνο. Την τελευταία φορά διαλέξαμε σαλατα με σπανακι, γκοργκοτζόλα και συκο (9€), πανινι με παστραμι δραμας (3,5 €) και πιτσα πικάντικη με σουτζουκι Αδανών (10,5 €). Όλα υπέροχα και πάλι.

Για κατ ουσία upscale γρήγορο φαγητό -delivery, έχει και πολύ καλές επιλογές σε κρασί.

Λεωφόρος Κηφισίας 363, Ν. Ερυθραία