Τα burgers πλάθονται καθημερινά, είναι 100% από φρέσκο μοσχαρίσιο κρέας Black Angus, δικής μας εισαγωγής από Αμερική και Αυστραλία, ψήνονται medium-well ώστε να είναι ζουμερά και απολαυστικά. Το Black Angus είναι η κυρίαρχη και η πλέον ποιοτική ράτσα στον κόσμο, πλούσιο σε κρεατίνη, σίδηρο, βιταμίνη Β, φώσφορο κα.Kαθαρό απο ορμώνες και αναβολικά.
Τα ψωμιά των burger είναι δίκη μας συνταγής και ψήνονται κάθε πρωί. Οι πατάτες είναι φρέσκες. Τα λαχανικά μας είναι και αυτά φρέσκα και διαλεγμένα. Οι δε sauces, είναι συνταγή του chef και φτιάχνονται καθημερινά στο κατάστημα. Το λάδι που χρησιμοποιείται στις σαλάτες και τις sauces είναι extra παρθένο από την Κρήτη. Τέλος, τα γλυκά και τα παγωτά είναι πάντα φρέσκα δικής μας συνταγής και παραγωγής και φτιάχνονται από την Pastry chef

καθημερινα 12.00 - 3.00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away

14 Νοε 2015

Κυριακή μεσημέρι και ο καλός μου θέλει burger απεγνωσμένα!
Ο μαραθώνιος στο κέντρο περιορίζει τις επιλογές μας και μας αναγκάζει να επικεντρωθούμε στα βόρεια. Ευκαιρία να δοκιμάσουμε το burger joint.

Kάνω ένα τηλεφωνάκι για αρχή, να δω μην τυχόν και κάνει κρατήσεις, αλλά φευ.. μα καλά, όλα τα μπεργκεράδικα ίδια τακτική? δοκιμάζουμε την τύχη μας λοιπόν, έχοντας εννοείται ψαξει απο πριν για εναλλακτική λύση σε περίπτωση που συναντούσαμε ουρές στο burger joint.

Eυτυχώς ούτε ουρές υπήρχαν ούτε χρειάστηκε να περιμένουμε..

Χώρος: βρίσκεται στο -1, ενός εμπορικού, όπως έχει ήδη αναφερθεί.
πάρκινγκ έτυχε να βρούμε εύκολα, αλλά δεν ξέρω την περιοχή καθόλου, οπότε δεν θέλω να γενικολογήσω λέγοντας ότι είναι εύκολη η στάθμευση.
Τραπέζια έξω για τους καπνίζοντες και μέσα για τους άκαπνους.. στον εσωτερικό χώρο βιομηχανικό ντεκόρ, μοντέρνα αισθητική, λιτός χώρος. Γιατί λοιπόν το 2 στα 4? ξεκάθαρα και μόνο για τη μουσική, όχι την επιλογή αυτής που ήταν του γούστου μας, αλλά την ένταση, που ήταν απαράδεκτα δυνατή, δημιουργούσε βαβούρα και μας προκάλεσε πονοκέφαλο. Ο κόσμος νεολαία κυρίως, παρέες-ζευγάρια αλλά και κάποιες οικογένειες με μικρά παιδιά.

Εξυπηρέτηση: αν εξαιρέσουμε την κοπέλα που μας "υποδέχτηκε" (λέμε τώρα) στον εξωτερικό χώρο, -χωρίς χαμόγελο, χωρίς χαιρετισμό, με ένα ξερό, σχεδόν απότομο νεύμα να την περιμένουμε εκεί, που ομολογώ μας τρόμαξε- όλα τα υπόλοιπα παιδιά στο εσωτερικό του μαγαζιού ήταν άψογα.

Γεύση: ο κατάλογος δεν με τρέλανε εκ πρώτης όψεως. Οι επιλογές που έδινε στα burger δεν με ιντρίγκαραν ιδιαίτερα. Αναφέρομαι στα υλικά που συνέθεταν το μπέργκερ και όχι στο μπιφτέκι, μιας και εκεί είχε αρκετές επιλογές - μοσχάρι, βουβαλίσιο κρέας, χοιρινό, κοτόπουλο, γαλοπούλα, σολωμό..

2 άτομα επιλέξαμε:
-1 σαλάτα fiji => με πρασινάδα, μπλε τυρί, ξινόμηλο και σως μπαλσάμικου. Άψογη! Η ποσότητα ήταν καλή για δύο άτομα, ο συνδυασμός των υλικών με την σως έδενε απόλυτα και τα λαχανικά φαίνονταν όλα καλής ποιότητας και φρέσκα. (6.40 ευρώ)
-mozzarella sticks => συνοδεύονταν από σως μαρινάρας.. Οκ, μια χαρά ήταν (5.90 ευρώ)
-1 umami burger => με κατσικίσιο τυρί, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια & Truffle mayo. Εξαιρετικό! Το μπιφτέκι του ήταν το καλύτερο απ' όσα μαγαζιά έχω φάει burger τον τελευταίο καιρό! πεντανόστιμο και ολόσωστα ψημένο. (10.30 ευρώ)
-1 hangover burger => με cheddar, μπέικον, τομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, τηγανιτό αυγό & spicy mayo. Μια μπουκίτσα δοκίμασα μόνο, αλλά σε αυτόν που το τίμησε άρεσε ιδιαιτέρως (τιμή κανονικά 10.40 ευρώ, αλλά εμείς το πήραμε σε king size, ήτοι με μεγαλύτερο μπιφτέκι με επιβάρυνση 1.30 ευρώ).
Τα μπέργκερ ήρθαν σε καλαθάκια και συνοδεύονταν από πατάτες τηγανητές πολύ λεπτοκομμένες, που ήταν κρατσανιστές και μας άρεσαν ιδιαιτέρως.
Ζητήσαμε και εξτρα cheddar για τις πατάτες (1 ευρώ).
-1 fisher draft (2.5 ευρώ)
-1 ποτήρι σανγκρία => ωραιότατη με ψιλοκομμένα φρούτα μέσα (4.50 ευρώ)

Check please => 42.30 ευρώ το σύνολο!

Δεν τα λες και λίγα, μπέργκερ φάγαμε στο κάτω κάτω.. Φυσικά αν παίρναμε κάποιο από τα κοκτέηλ που βλέπαμε να κυκλοφορούν γύρω μας και φαίνονταν υπέροχα, ο λογαριασμός θα εκτιναζόταν, οπότε είπαμε να τ αφήσουμε για άλλη φορά.

VFM=>Η άριστη ποιότητα των υλικών είναι αναμφισβήτητη. Πλην όμως, χωράει βελτίωση στις τιμές, δεν μπορώ να δεχτώ πως για να φας μπέργκερ πρέπει να πληρώσεις 20 ευρώ/άτομο!

03 Ιουν 2016

Ομολογώ πως είναι η πρώτη κριτική που γράφω στο συγκεκριμένο site, ορμώμενη από τη χθεσινή σχεδόν απελπιστική εμπειρία μου στο bj. Είχα επισκεφθεί ξανά το συγκεκριμένο μαγαζί στο παρελθόν, ένα βράδυ όταν είχε πρωτανοίξει και θέλησα να του δώσω μία ακόμα ευκαιρία, λανθασμένα όπως αποδείχθηκε.

Tην προηγούμενη Πέμπτη λοιπόν βρεθήκαμε με το αγόρι μου στο ψυχικό για μια δουλειά και μιας και ήμασταν κοντά είπαμε να τσιμπήσουμε κάτι εκεί τριγύρω.
Φτάνουμε στο μαγαζί κατά τις 5 το απόγευμα και καθίσαμε μέσα. Ο σερβιτόρος που μας έφερε το νερό φαινόταν ευγενικός αλλά μας έφερε μόνο τον κατάλογο με το στάνταρ μενου των 12,30 ευρώ και έπρεπε να ζητήσουμε επιπλέον και το κανονικό μενου. Τελικά καταλήξαμε στα εξής:

-μια coleslaw σαλάτα για ορεκτικό: αρκετά συμπαθητική, λίγο παραπάνω πικάντικη για τα δικά μου γούστα, αλλά μπορώ να πω ότι ήταν το καλύτερο πιάτο που φάγαμε.

-ένα bbq burger το αγόρι μου: τραγικό λάθος νο. 1 του σερβιτόρου, πότε δεν μας ρώτησε πως θέλουμε ψημένο το μπιφτέκι, παράλειψη και δική μας φυσικά, αλλά όταν κάτι τέτοιο δεν διευκρινίζεται, δεν μπορεί να σ φέρνει ένα μπιφτέκι raw... φέρτο medium τουλάχιστον... η bbq σάλτσα ήταν ανύπαρκτη και το μόνο που τρωγόταν στο πιάτο του ήταν οι πατάτες.

-ένα brisket burger εγώ: το ίδιο τραγικό λάθος με το προηγούμενο burger, αν και το δικό μου ήταν ελαφρώς πιο ψημένο, δεν χαρακτηριζόταν σε καμία περίπτωση ως medium ψήσιμο. Τραγικό νο. 2, το burger είχε μέσα onion rings και bbq sause υποτίθεται, το ανοίγω λοιπόν και βλέπω μέσα ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΟ ring, καθόλου τραγανό και άθλιο γενικά, ενώ η bbq sauce ήταν ανύπαρκτη μέσα στο burger, δεν βρέθηκε πουθενά, όσο απελπισμένα και αν έψαξα. Το πιάτο ήταν τόσο τραγικό που ούτε τα μυγάκια του μαγαζιού δεν το πλησίαζαν.

-ένα brownies για επιδόρπιο: προφανώς έτοιμο από καιρό και ξαναζεσταμένο στο φούρνο μικροκυμάτων, ένας πικρός επίλογος.

-μια extra sauce honey maustard στην οποία βουτήξαμε τα πάντα για να μπορέσουμε να τα φάμε.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 25 ευρώ, χωρίς ποτό, για ένα burger που ήταν κατά πολύ κατώτερο άλλων street food burgers και πολύ πιο ακριβό και απλά φεύγοντας είπαμε όσο και αν πεινάμε ξανά στην περιοχή, δεν ξαναπάμε για κανένα λόγο στο συγκεκριμένο μαγαζί.

09 Νοε 2015

Προχθές πήγα με τη φίλη μου στο burger joint, στην οδό Δ. Σολωμού του Νέου Ψυχικού, αφού προηγήθηκαν ψώνια στο ΑΒ, που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής και όπου, εννοείται, εξασφαλίσαμε parking!

Η φίλη μου, μου είχε πει τα καλύτερα για το πόσο δημοφιλές στέκι είναι, με νεανική ατμόσφαιρα, χαμηλό φωτισμό, ψηλά τραπέζια και όλα τα σχετικά…

Δεν είχε άδικο. Εγώ όμως θα σταθώ περισσότερο στο φαγητό και τις τιμές, αφού προσθέσω ότι βρίσκεται στον κάτω χώρο του Εμπορικού Κέντρου Φάρος, και είναι ένας minimal βιομηχανικός χώρος που προσελκύει νεολαία!

Ξεκινήσαμε με παναρισμένα φιλετάκια κοτόπουλου με λιωτή μοτσαρέλα και ντομάτα και συνεχίσαμε με το Burger Duke για μένα (με διπλό μπέικον και γαλλικό τυρί brie) και με το Buffalo Low Cholesterol για τη φίλη μου (από βουβαλίσιο κρέας, όπως υποδηλώνει η ονομασία του). Ήτανε γευστικά, όχι όμως και κάτι το ιδιαίτερα συνταρακτικό!

Ολοκληρώσαμε με ένα brownie & milkshake, ενώ ήπιαμε 2 μπύρες Heineken. Δώσαμε σύνολο 50 €, που βέβαια δεν το λες και λίγο, οπότε το άτομο χωρίς ποτά έρχεται στα 17/25 €.

Πρέπει να προσθέσω, για τους λάτρεις του είδους, ότι προσφέρουν επίσης γύρω στις 6 πίτσες, περί τα 10 €, καθώς και κάποια wraps (5-10 €). Δεν θα παραλείψω να σας πω ότι σχετικά με την εξυπηρέτηση, το προσωπικό χρειάζεται μεγαλύτερη οργάνωση, εκπαίδευση και σβελτάδα, ειδικά τα Σ/Κ με την τόση κοσμοσυρροή…

Αν έχετε μόλις πληρωθεί απ’ τη δουλειά σας και πάτε για ψώνια στην περιοχή, σας το συστήνω για το συμπαθητικό του περιβάλλον, αφού το να χαλάσουμε κάτι παραπάνω είναι φίλοι μου αναπόφευκτο, ειδικά άμα συνοδεύουμε κάποιο ενδιαφέρον άτομο…

Άλλωστε, ο χρήστης mavtasos (αξίζει να διαβάζουμε κάποτε και τους πιο παλιούς) μάς το είχε πει ξεκάθαρα πριν 2 χρόνια: Μπεργκεράδες stay alert!

13 Μάρ 2016

Παρέα 12 ατόμων και δεν μας άφησαν να καθήσουμε μαζί γιατί θα τους τελέιωναν τα διπλά τραπέζια. Το burger κάτω του μετρίου μου θύμησε Burger King των 3 λιρών και οι πατάτες επιπέδου Goodys. Πανάκριβο για την ποιότητά του. Δεν αξίζει τον κόπο.

14 Οκτ 2015

Η εμπειρία μου για το συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν μέσω delivery.

Παρήγγειλα τρία απλά burgers (σκέτα τα δύο και με ντομάτα το τρίτο) και πλήρωσα το εξωφρενικό ποσό των 37 ευρώ! Μάλιστα, 37 ευρώ, όχι για να τα καταναλώσω στο χώρο του εστιατορίου, αλλά στο σπίτι μου!

Όσο για τη γεύση, απολύτως συνηθισμένη μετριότητα! Εννοείται ότι δεν θα ξανακάνω ποτέ το λάθος αυτό!