Τα burgers πλάθονται καθημερινά, είναι 100% από φρέσκο μοσχαρίσιο κρέας Black Angus, δικής μας εισαγωγής από Αμερική και Αυστραλία, ψήνονται medium-well ώστε να είναι ζουμερά και απολαυστικά. Το Black Angus είναι η κυρίαρχη και η πλέον ποιοτική ράτσα στον κόσμο, πλούσιο σε κρεατίνη, σίδηρο, βιταμίνη Β, φώσφορο κα.Kαθαρό απο ορμώνες και αναβολικά.
Τα ψωμιά των burger είναι δίκη μας συνταγής και ψήνονται κάθε πρωί. Οι πατάτες είναι φρέσκες. Τα λαχανικά μας είναι και αυτά φρέσκα και διαλεγμένα. Οι δε sauces, είναι συνταγή του chef και φτιάχνονται καθημερινά στο κατάστημα. Το λάδι που χρησιμοποιείται στις σαλάτες και τις sauces είναι extra παρθένο από την Κρήτη. Τέλος, τα γλυκά και τα παγωτά είναι πάντα φρέσκα δικής μας συνταγής και παραγωγής και φτιάχνονται από την Pastry chef

καθημερινα 12.00 - 3.00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away

31 Οκτ 2018

... Cause there's this tune I found that makes me think of you somehow, and I play it on repeat.
Αλήθεια ρε Alex, πώς το έγραψες αυτό το τραγούδι; Αισθάνθηκες το κεφάλι σου να βομβαρδίζεται με 8D εκρήξεις; Τα σκεφτόσουν μόνο ή τα είπες τελικά; Και ποιός είναι ο Alex Turner θα μου πεις κι εσύ τώρα.
Και πού να σου εξηγώ κιόλας, για εκείνα τα απογεύματα που βάζεις τα αγαπημένα σου κομμάτια on repeat, κατεβαίνοντας τους δρόμους ή απλά κάθεσαι στο μπαλκόνι με τη φρεσκάδα του κρύου αέρα να χτυπάει αλύπητα. Θέλω να ξέρω ρε Alex, σε 5-6 ερωτήσεις μόνο, πώς γράφτηκε αυτό το τραγούδι; Θα μου πεις; Δεν θα μου πεις. Μήπως να με ρωτούσες εσύ; Άντε, ρώτα.
- Πες μας, πώς μοιάζει η γεύση που θα κάνει κατάληψη στο μυαλό σου;
Χμμ, πρέπει να μην την έχω ξαναγευτεί, να με συγκλονίσει και να χάσω τη γη κάτω από τα πόδια μου. Να την έχω μπροστά μου και να μου λείπει ήδη. Να, απόψε ας πούμε, με χτύπησε ρεύμα με το Umami. 3-4 ξένα ηλεκτρόνια προκάλεσαν έκρηξη. Απαλό σουσαμένιο ψωμάκι έχει μέσα του κρεμμύδια καραμελωμένα, μανιτάρια σωτέ, κατσικίσιο τυρί & τρουφάτη mayo τόσο πρωτόγνωρα όλα μαζί δεμένα με το black angus, που στην πρώτη μπουκιά ακούς στο μυαλό σου ήχους και στο στομάχι σου πεταλούδες.

- Το 4άρι δεν προέκυψε μόνο από το Umami, σωστά;
Σωστά. Τα Onion rings με την chunky sauce, νομίζω τα ξέρεις αυτά τα δαχτυλίδια κρεμμυδιού, στο BJ εμβαπτίζονται σε κουρκούτι μπύρας και αναδύονται τόσο καυτά, τραγανά και λαχταριστά που αν τα πεις γλύκισμα τα αδικείς κατάφωρα. Και το Crispy Chicken burger, γιατί χωρίς ένα στήθος πανέ τραγανόστιμο, εγώ βαθμό δεν βάζω. Emmental, iceberg, ντομάτα και BJ mayo δεν είναι και τα πιο λαμπρά παιδιά, αλλά ρε Alex ταίριαξαν με το crispy κοτοφιλέτο τόσο άψογα. Ο Γιώργος Παπακώστας κάνει μαγικά στην κουζίνα και γράφει ιστορία που έχει πολύ μπριός ακόμη μπροστά της.

- Θα μου πεις πώς το εντόπισες;
Με λίγο ψάξιμο, μιας και είναι στο -1 μέσα σε ένα εμπορικό. Κρυμμένο αλλά μου άρεσε, είμαι λίγο in deep όπως λες κι εσύ. Πάντα κάτι θα σε ξεσηκώνει για μια μεσοβδόμαδη αμερικανιά.
Λίγο industrial, ένα helloween touch, ζωγραφισμένος στο χέρι ο μεγάλος τοίχος, ατμοσφαιρικό μπαρ, κρεμαστά φωτιστικά, λάγνος φωτισμός, ταιριαστή μουσική τόσο-όσο, όπως ακούω ρε Alex τη φωνή σου στα ακουστικά μου until I fall asleep... Επανέρχομαι, τί λες να αράξουμε στον δερμάτινο καναπέ στο βάθος;

- Εκτός από πεταλούδες στο στομάχι, αντάλλαξες και καμία κουβέντα;
Στην αρχή αινιγματικά, αλλά ναι. Οι νεαροί σερβιτόροι αλλά κυρίως μια άψογη από όλες τις απόψεις κοπέλα στο σέρβις, με ανέλαβε προσωπικά. Με άκουσε, έλαβε υπόψιν τις ιδιοτροπίες μου, τις σημείωσε στο μπλοκάκι της και υποσχέθηκε να βάλει τα δυνατά της για να πετύχει το απόλυτο. Μετά μου εκμυστηρεύτηκε ότι την φόβισα λίγο και αγχώθηκε. Και μετά αρχίσαμε να γελάμε. Για το medium και για το medium well σου μιλάω τόση ώρα. Μην ξεστρατίζεις σε άλλα. Κι αν δεν στο'χω πει, στο λέω, δεν είμαι εγώ του medium να το ξέρεις.

- Θέλω να ξέρω, η εμπειρία τελικά άξιζε; Ήταν το hit αντάξιο αυτού που φανταζόσουν;
Χμμ, δεν ήταν αντάξιο της φαντασίωσης, ήταν πολύ ανώτερο. Το φλέγον θέμα (το burger, μην ξεστρατίζεις πάλι) είναι τόσο ταλαίπωρο, που έναν φόβο τον είχα. Αλλά οι άνθρωποι εκεί ξέρουν να ακούνε, ξέρεις πόσο βασικό είναι να ξέρεις να ακούς; Με έκαναν να φύγω τόσο ευχαριστημένη από όλα και να αναρωτιέμαι τί στο καλό έκανα 5 χρόνια που δεν είχε τύχει να χωθώ στους καναπέδες τους. Αλλά αυτά τα ξέρεις κι εσύ spilling drinks on your settee.

- Άρα καταλαβαίνω ότι θα ξαναπάς;
Έχω ξαναπάει crawling back, όπως ξέρεις ήδη...

- Κάτι που θέλεις να προσθέσεις, υπάρχει;
Το cheddar στις πατάτες. Νομίζεις ότι το ξέρεις, αλλά δεν πρέπει να το χάσεις αυτό το cheddar πάνω σε αυτές τις πατάτες. Με ρώτησαν τί νερό προτιμώ και άλλαζαν το μπουκάλι πριν εξαντληθεί. Ήπια refill coca και μου ξαναγέμιζαν το ποτήρι πριν λιώσουν τα παγάκια. Περίμεναν όλο αγωνία να ακούσουν αν ήθελα αλλαγή ή κάποιο φιξάρισμα στο burger μου. Μου έφεραν και το POS στο τραπέζι. Τους είπα ότι με κέρδισαν απόλυτα και το χαμόγελό τους έλαμψε. Γιατί μου έκανες αυτή την ερώτηση στο τέλος; Στην αρχή τα ρωτάνε αυτά, εγώ θα στα λέω όλα;

- Θα μου πεις και κάτι για το ψυχολογικό όριο;
Άντε θα σου πω, μιας και φέτος μαθητεύω ξανά παρακολουθώντας μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, οπότε καταλαβαίνω την ερώτησή σου. 27,70 ευρώ το session. Βρες τις σχετικές πηγές στο site τους.

- Τελευταία ερώτηση. Ο κόσμος τί πιστεύεις ότι θα καταλάβει από αυτά που απάντησες στις ερωτήσεις μου; γιατί αυτό δεν μοιάζει με κριτική.
.................................................................................................
Λάθος ερώτηση Alex. Βάζεις ζώνη, χαϊδεύεις το γκάζι, δυναμώνεις το volume και ξαναρωτάς τη σωστή ερώτηση αυτή τη φορά.
Arctic Monkeys - Do I wanna know?
https: //www. youtube. com/watch?v=bpOSxM0rNPM