Στην καρδιά της πόλης, ανάμεσα στα Πετράλωνα και στο Γκάζι, δημιουργήθηκε ένας ιδιαίτερος χώρος με έντονα χρώματα, ξύλο και vintage στοιχεία για όλες τις ώρες της ημέρας. Σας περιμένουμε για εκλεκτό καφέ, σπάνια ροφήματα, snacks, ελαφρά γεύματα, γλυκίσματα, ποτά και μεζέδες υψηλής ποιότητας φτιαγμένους με χειροποίητο τρόπο και τα αγνότερα υλικά από μικρούς έλληνες παραγωγούς.

Δευτέρα έως Πέμπτη 08:00 με 24:00. Παρασκευή 08:00 με 02:00. Σάββατο 12:00 με 02:00. Κυριακή 12:00 00:15.

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Προσφέρει Πρωινό
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

20 Φεβ 2016

Ενας χωρος στην αρχη της Ηρακλειδων που δεν θυμιζει και πολυ μεζεδοπωλειο
Ενα μαγαζι γωνιακο με τζαμαρια παγκο στην μπροστινη μερια και μια μεγαλη τοιχογραφια στον πισω τοιχο. Σαν χωρος δεν λεει και πολλα πραγματα οπως θεωρω οτι και σαν γευση εχει τρομερες ελλειψεις.

Σαν παρεα τεσσαρων ανθρωπων πηραμε αρκετα πιατα τα οποια ομως δεν ηταν και οτι πιο νοστιμο
Μια τυροκαυτερη εντελως ανουσια και ανοστη με ροζ χρωμα κομματια τυρι και καμμια γευση
Κατι γκιουσλεμεδες τα λενε που ειναι ενα κακεκτυπο του κριτικου καλτσουνιου αλλα καμμια γευστικη σχεση με αυτα.

Μια μεριδα ρεβυθοκεφτεδες που ηταν πολυ καλο πιατο γευστικα
Μια μακαρονοσαλατα που δεν ελεγε και πολλα πραγματα μιας και ηταν απλα πολυχρωμα βρασμενα ζυμαρικα ( βιδες ) χωρις κι αυτο να εχει ιδιαιτερη γευση
Δυο παστουρμαλι που σαφως ειναι το καλυτερο πιατο απο αυτα που σερβιροντε στο μαγαζι.

Ενα χοιρινο με δενδρολιβανο σε μια απειροελαχιστη ποσοτητα που πηραμε ολοι απο μια μπουκια και τελος και δεν ηταν και οτι καλυτερο εχω φαει
Μια πατατες baby σε μια σαλτσα που επλεαν μεσα αψητες οι μισες που κι εδω η γευση δεν εδινε ρεστα
Και τελος μια κεφτεδακια ουζου που δεν ειχαν καν την αισθηση του ουζου και ηταν πολυ μικρα και ξερα.

Σαν εξυπηρετηση σιγουρα δεν ταλαιπωρεισαι στο μαγαζι μιας και ειναι μικρο και ο σερβιτορος αν δεν ειναι απορροφημενος σε καποια κουβεντα σε βλεπει αμεσως
Λογαριασμος στα75 ευρω που δεν τα λες πολλα αλλα για αυτα που προσφερει το μαγαζι σαν γευση και περιβαλλον ειναι αρκετα

25 Φεβ 2016

Παρέα τεσσάρων ατόμων, Πέμπτη βράδυ, το είχαμε ακούσει αρκετές φορές αλλά επειδή μένουμε λίγο μακρυά από το κέντρο δεν είχαμε κανονίσει να το επισκεφθούμε ως τώρα.

Ο χώρος παιχνιδιάρικος και προσεγμένος κυριαρχεί το ξύλο και τα έντονα χρώματα, κάτι ενδιάμεσο σε μεζεδοπωλείο και μοντέρνο καφέ και αυτό μας άρεσε γιατί ξέφευγε από τα καθιερωμένα.

Ο κόσμος που συναντήσαμε απ όλες τις ηλικίες!

Παραγγείλαμε:

Ντάκο: Κλασσικό πιάτο αλλά έκανε τη διαφορά λόγω του τυριού. Γαλομυζήθρα με ήπια γεύση και ωραία υφή. 4.50 ευρώ 4/4

Παστουρμαλί: Τέλειο και πήραμε και δεύτερο. 5.60 ευρώ έκαστος. 4/4

Φέτα με ξηρούς καρπούς και μαρμελάδα πιπεριάς: Η φέτα παναρισμένη με ξηρούς καρπούς, καλή και η μαρμελάδα τέλεια. 5.00 ευρώ 3/4

Ρεβυθοκεφτέδες: Κλασσικό και ωραίο αλλά έχω φάει και καλύτερους 3.80 ευρώ 3/4

Πράσινη φάβα από μπιζέλια: Δεν είχαμε ξαναφάει παρόμοια 3.50 ευρώ 4/4
(το 4άρι λόγω πρωτοτυπίας)

Κοτόπουλο με σάλτσα φέτας: Τέλειο 5.60 ευρώ 4/4

Δύο μισόκιλα ημίγλυκο κρασί χύμα: 9.00 ευρώ (Αρκετά καλό για χύμα)

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 42.60 και μας κέρασαν και ενα υπέροχο μωσαικό με παγωτό βανίλια.

Λογική τιμή και φύγαμε και χορτάτοι.

Τέλος το σέρβις αρκετά επαγγελματικό και συνάμα φιλικό.

Θα το ξαναεπισκευθούμε σίγουρα παρόλο που μένουμε μακρυά.

Σας το προτείνω!!!

Στο Ροδάκινο έχω πάει πολλές φορές τα τελευταία 2 χρόνια και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι έφευγα με χαμόγελο. Τελευταία φορά Τρίτη βράδυ (03/11/2015).

Στο ψητό... Έχω δοκιμάσει πολλά από τα πιάτα του, και η πλειονότητα μου έχει αρέσει. Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στο κοτόπουλο με σάλτσα φέτας και επίσης στο οινόμελο που φτιάχνουν. Το μενού γενικά έχει πιο εξεζητημένο σχεδιασμό από ότι θα περίμενες για ένα τέτοιο ''χαλαρό'' μαγαζί. Εχθές δοκιμάσαμε:

- Δυο ειδών μπρουσκέτες (με πέστο λαχανικών, και με γαλοτύρι, ντομάτα και θυμάρι) πολύ νόστιμες και οι 2

- Σαλάτα με κόκκινη κινόα. Εξαιρετική

- Μανιτάρια σωτέ. Απλό πιάτο αλλά νόστιμο.

Για αυτά με μια 200ρα ρακή και ένα τσάι (από ειδικό κατάλογο για τσάι με πολλές επιλογές και σερβιρισμένο σε μεγάλη ποσότητα με τσαγιερό), πληρώσαμε 22ευρώ, τιμή πολύ λογική. Μας κέρασαν επίσης και πολύ νόστιμο κορμό σοκολάτας.

Ο χώρος είναι πολύ καθαρός και απλός, σε "σκανδιναβικές" γραμμές. Όμορφη η αίσθηση της πανοραμικότητας που προσφέρουν οι τζαμαρίες εκατέρωθεν τις εισόδου. Ισχύει, ότι δεν έχει σαφή/ιδιαίτερο χαρακτήρα καφετέριας ή ατμόσφαιρα μεζεδοπωλείου καθώς παίζει και στις 2 κατηγορίες. Προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό και είναι μια καλή επιλογή όταν θες κάτι ενδιάμεσο και χαλαρό.

Πολύ σημαντικό για μένα είναι ότι οι άνθρωποι του σέρβις στο Ροδάκινο είναι εξαιρετικοί. Πάρα πολύ ευγενικοί με ό, τι κι αν ζητήσεις, με χαμόγελο και επίσης σχεδόν πάντα με γενναιόδωρο κέρασμα!

Το Ροδάκινο λοιπόν αποτελεί μια αξιοπρεπή επιλογή στα Πετράλωνα/Γκάζι για χαλαρό καφέ ή τσιμπολόγημα ή και τα δύο όταν οι προτιμήσεις στην παρέα διίστανται!

Ηρακλειδών 70, Πετράλωνα

ΑΜΠΑΚΟΣ