CROSS

Βασιλέως Αλεξάνδρου 5-7, περιοχή Χίλτον [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΔΕΥΤΕΡΑ-ΚΥΡΙΑΚΗ 9:00-1:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρει Πρωινό Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ένα από τα πιο γνωστά εστιατόρια στη περιοχή των Ιλισίων μεταφέρθηκε σε καινούργιο χώρο κοντά στο Hilton.

Το εστιατόριο Cross που επί 18 συναπτά έτη όντας εδραιωμένο στη περιοχή και με σημαντική απήχηση ανοίγει ξανά τις πόρτες του στους λάτρεις της μεσογειακής κουζίνας.

Σε ένα ζεστό και οικείο περιβάλλον όπου κυριαρχεί το ξύλο μπορεί κανείς να απολαύσει το γεύμα του μεσημέρι και βράδυ. Οι δροσερές σαλάτες, η ποικιλία ζυμαρικών και τα εξαιρετικής ποιότητας κρέατα μπορούν να χαρίσουν μια γαστριμαργική εμπειρία. Ιδιαίτερα το μεσημέρι δίνεται έμφαση και στην ελληνική παραδοσιακή κουζίνα.

Επιλέγοντας εξαιρετικής ποιότητας πρώτη ύλη και σεβόμενοι το καταναλωτικό μας κοινό εύλογα κανείς συμπεραίνει την αιτία της πολυετούς παρουσία μας στο χώρο της εστίασης.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Βρέθηκα στο Cross έπειτα απο μια εξουθενωτική μέρα, μαζι με μια φίλη και συνάδελφο. Βράδυ Παρασκευής, τελειώνοντας τη βάρδια, πρότεινα στη φίλη μου να καθίσουμε στο Cross, για ένα γρήγορο γεύμα. Η φίλη μου ασπάστηκε την επιθυμια μου αυτη, και γνωρίζοντας την αδυναμία μου να δοκιμάζω καινούργια μέρη εστίασης, ήταν θετική.

Το Cross ειναι πολυ γνωστό μαγαζι, διατηρεί την αξία του παρά πολλα χρονια, αν και θυμάμαι οτι παλαιότερα στεγαζόταν σε άλλη οδό, πίσω απο το ξενοδοχείο Caravel. Πλέον βρίσκεται στη Βασιλέως Αλεξάνδρου, ανεβαίνοντας στο αριστερό χέρι, σε πολυ κεντρικό σημείο, δύσκολα να μην το βρείτε.

Υποθέτω οτι φιλοξενεί συχνα τουρίστες απο τα γύρω ξενοδοχεία, καθώς και επαγγελματικού τύπου γεύματα. Ο χωρος ειναι λιγο περίεργα διαρρυθμισμενος. Στο πεζοδρόμιο εχει περίπου 4-5 τραπεζάκια, για όποιον επιθυμεί να γευματίσει, ή να πιει ένα κρασι. Τωρα που ειναι Χριστούγεννα, τα φωτάκια εξω, του προσδίδουν μια όμορφη ατμόσφαιρα για ένα κρασι, ειδικά αν το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες, αλλα για φαγητο, δε νομιζω οτι ο εξωτερικός χωρος ειναι μια καλή επιλογή, λόγω του οτι τοσο ο θόρυβος, ´οσο και η θερμοκρασία δε συναινούν σε μια ευχάριστη έξοδο.

Μπαίνοντας και προχωρώντας προς τα ενδότερα, ειναι ένας μακρόστενος χωρος, στα δεξιά υπαρχει ένα μπαρ, κάποια λίγα τραπέζια, ενώ προς τα μεσα, όπου και καθίσαμε, υπήρχε μια σάλα, ψηλοτάβανη, με περίπου έξι τραπέζια. Οι αποχρώσεις έχουν το χρώμα του καφέ ανοιχτού, και κυριαρχεί το ξύλο. Ο χωρος καθαρός, και εξαιρετικά αναπαυτικές οι καρέκλες. Παρόλα αυτα, ο χωρος δε με κέρδισε ιδιαίτερα, σαν κατι αξιομνημόνευτο.

Στην εξυπηρέτηση, ο λόγος που έβαλα 2/4 ειναι γιατι μπορει η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε να ήταν πολυ ευγενική και γελαστή, ωστόσο, τοσο η άνευ λόγου καθυστέρηση όταν θέλαμε κατι επιπλέον, ο λογαριασμός που ηρθε λαθος, και γενικά η καθυστέρηση όταν το μαγαζι ειναι άδειο, μαλλον δικαιολογεί τη βαθμολογία μου.

Στα της γεύσης τωρα....

Αν μπορούσα να βάλω 2.5/4 θα το έκανα σίγουρα. Η αληθεια ειναι οτι δεν πήραμε πολλα πράγματα, γιατι η φίλη μου δεν πεινούσε, όποτε η δοκιμή αφορά ένα μικρό μέρος του καταλόγου. Ο κατάλογος βεβαια, δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλος.

Δοκιμάσαμε ταλαγανι ψητό, το οποίο ηρθε μεσα σε ένα μεγάλο πιάτο, με σουσάμι και μελι. Περιείχε δυο μεγάλα κομματια ταλαγανι, πολυ ωραια ψημένο, αλλα θα ηθελα λιγο ακομα μελι, για να ισορροπεί το γλυκό με το αλμυρό. Παρόλα αυτα, το βρηκα καλο.

Απο σαλάτες διαλέξαμε εκείνη με τα πράσινα λαχανικά, λολα πράσινη, κοτόπουλο με τεριγιακι σος, και βινεγκρέτ. Εμένα μου άρεσε, αλλα η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε, γιατι ήταν πολυ γλυκιά για τα δικά της δεδομένα. Τα κομματια του κοτόπουλου, που υπήρχαν, ήταν πολυ ζουμερά και γευστικά, και αρκετα μεγάλα. Η σαλάτα ήταν χορταστική για δυο άτομα που ήμασταν εμείς.

Απο κυριως, διαλέξαμε το ριζότο με τη γλυκιά κολοκύθα και τα βότανα. Καλή επιλογή, ωραια χυλωμενο το ρύζι, αλλα μου φάνηκε λιγο βαρύ. Αρκετα καλο, αλλα μέχρι εκει.

Δυο άτομα πληρώσαμε 31 ευρω, αλλα πηραμε ένα κυριως. Ουσιαστικά, βγαίνει περίπου 20 ευρω το άτομο, οι τιμές ειναι λιγο τσιμπημένες. Για να βγάλεις ομως, μια σαφή εικονα για το value for money, θα πρεπει κατα την άποψη μου, να συμπεριλάβεις και άλλους παράγοντες.

Ετσι, συνοψίζοντας, έχω να πω οτι το φαγητο σε γενικές γραμμές ειναι καλο, δεν ειναι τυχαίo οτι αντέχει τόσα χρονια, ο χωρος, καλος, και η τοποθεσία ιδιαίτερη, σε αρκετα κεντρικό σημείο, και με πελάτες, μαλλον διαφορετικού budget. Ετσι λοιπόν, κρίνω οτι το 3/4 ειναι μαλλον δίκαιο.

Αν βρεθείτε στην περιοχή, νομιζω οτι αξιζει, και αν χρειαστεί να κανετε επαγγελματικό γεύμα, νομιζω οτι θα βγείτε ασπροπροσωποι στους συναδέλφους σας.

Μοντέρνα κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα
Ιούλ

Επισκεψη με συναδελφο μεσημερακι καθημερινης μετα τη δουλεια. ζεστη μερα οποτε προτιμησαμε να καθησουμε στον εσωτερικο χωρο του που ειναι πολυ καλυτερος απο τον εξωτερικο που ειναι πανω στο δρομο. επειδη πηγαμε με προσφορα απο το ιντερνετ ολο το μενου στοιχισε 25 ευρω για 2 ατομα με επιλογη αναμεσα απο ορεκτικα, σαλατες κυριως και γλυκο στο τελος.

Οποτε ηταν value for money. παραγγειλαμε απο ορεκτικο Ψητά λαχανικά μαριναρισμένα σε ελαιόλαδο με ταλαγάνι σχάρας και balsamico, απο σαλατες Ceasar’s με γαλλική σαλάτα, κοτόπουλο σχάρας, ψητό bacon, κρουτόν, παρμεζάνα και ceasar’s sauce και απο κυριως Tagliatelle tartuffo με 3 ειδών μανιτάρια και λάδι τρούφας και Κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα μαυροδάφνης, πιπεριές, μανιτάρια και ρύζι basmati. για γλυκο πηραμε 2 μεριδες Cheesecake με αγριοκέρασο.

Στην αρχη μας φεραν και νερακι βρυσης ψωμακια και ντιπ. Ολα ηταν πολυ γευστικα και η εξυπηρετηση πολυ καλη. ο σερβιτορος ηταν ευγενεστατος και χαμογελαστος. ειδικα με την προσφορα του ιντερνετ ειναι απολυτα εγγυημενο να το επισκευτει καποιος καθοτι και το φαγητο ειναι αξιοπρεπεστατο και η τιμη πολυ καλη.