Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

17 Νοε 2017

Το "Μoouu" είναι ένα γνωστό και ξακουστό κρεατοφαγικό στέκι σε κεντρικό σημείο της Γλυφάδας που λειτουργεί εδώ και περίπου πέντε χρόνια. Προσωπικά δεν με συνεπήρε το φαγητό του εστιατορίου. Τα πιάτα που δοκιμάσαμε δεν ήταν ιδιαίτερα απογοητευτικά, αλλά σίγουρα, ανάμεσα στις τόσες ήδη υπάρχουσες επιλογές κρεοφαγίας στα πέριξ, δεν ξεχωρίζουν!

Επισκεφθήκαμε το μέρος μεσημεράκι Κυριακής 05.11, μια πολύ ζωντανή μέρα, καθώς τα καταστήματα ήταν ανοιχτά. Το εστιατόριο όπως φαίνεται έχει πάρει το όνομά του από το moouuγκριτό της αγελάδας... και ανήκει στους ιδιοκτήτες του πρώην ψαροφαγικού, ονόματι "Σαρδελάκι", που τώρα έχει μετακομίσει στη Βουλιαγμένη, ενώ τη θέση του, δίπλα στο "Μoouu", έχει πάρει το νεόφερτο μεξικάνικο " El Catrin ".

Την ώρα που πήγαμε στο εστιατόριο δεν υπήρχε κόσμος και έτσι προλάβαμε να καθίσουμε σε ένα ωραίο τραπέζι κοντά στην είσοδο, η οποία περιττό να σας πω ότι δεν έκλεισε ποτέ, με αποτέλεσμα να μας γυροφέρνουν κάποιες μυγούλες από τον εξωτερικό χώρο. Αργότερα, το μαγαζί γέμισε, αλλά επειδή ο χώρος είναι πολύ μεγάλος δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα.

Εσωτερικά τα πράγματα είναι αρκετά προσεγμένα, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάποια φινέτσα. Διακρίνονται: καλοστρωμένα τραπέζια, μεγάλες τζαμαρίες, τούβλινοi τοίχοi και κάδρα με διάφορες λεζάντες, αρκετά χαλιά ( τώρα το που κολλάει το τύπου περσικό χαλί πάνω στο ξύλινο ντεκ και το όλο περιβάλλον, αυτό είναι ένα άλλο θέμα... ), αναπαυτικοί καναπέδες σε κάποια τραπέζια, ένα ωραίο μακρόστενο τραπέζι με ψηλά καθίσματα, τοποθετημένο μπροστά από ένα οργανωμένο και εντυπωσιακό μπαρ..... Από την άλλη πλευρά, το συγκεκριμένο ξύλινο ντεκ, στο δάπεδο του εσωτερικού τμήματος, το θεωρώ εντελώς αταίριαστο και " φθηνό ". Ξεχωρίζει βέβαια στο όλο εγχείρημα το κλειστό τμήμα των μη καπνιστών όπου, αν και κυμαίνεται λίγο πολύ στο ίδιο διακοσμητικό μοτίβο, τα κάδρα είναι διακοσμημένα με εντυπωσιακά σχεδιασμένα μαχαίρια σαν μοντέρνα γλυπτά. Στον ίδιο χώρο υπάρχουν και μακρόστενες λεζάντες με οδηγίες για το σωστό ψήσιμο του κρέατος. Στενά σκαλιά και ιδιαίτερα χαμηλός φωτισμός οδηγούν στις απεριποίητες τουαλέτες στο υπόγειο!!! Θα συνιστούσα σαφώς κάποια δεύτερη ματιά....!!!
Ακούγεται ευχάριστη μουσική ποπ.
Ο εξωτερικός χώρος έχει λίγα τραπέζια και μερικές ζαρντινιέρες και γλάστρες.

Το προσωπικό χωρίζεται στους πρόθυμους (ιδιαίτερα τα νέα παιδιά) και στους αδιάφορους. Για παράδειγμα, στην αρχή ζητήσαμε επίμονα μια πρόσθετη καρέκλα για να βάλουμε τα πράγματά μας και ενώ βρισκόμασταν σε τραπέζι με αρκετό διάδρομο γύτω του, εισπράξαμε μια εντελώς αδιαπραγμάτευτη άρνηση... Στο κάτω κάτω, προκειμένου ο θαμώνας να αισθάνεται άνετα και ευχαριστημένος, ας αραιώσουν τα τραπέζια!! Χώρος υπάρχει!

Το κυρίως μενού έρχεται σε ξύλινους καταλόγους και περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, ποικιλία αλλαντικών και τυριών, ενδιαφέροντα κυρίως πιάτα κρεατοφαγίας, πίτα ημέρας και γλυκά. Στο τέλος του καταλόγου παρατηρούμε τη φιγούρα ενός ζώου με αναφορά στα διάφορα μέρη του, ώστε να ξέρουμε τι τρώμε.

Οι τιμές είναι εντελώς δυσανάλογες των παροχών, της ποιότητας του φαγητού και του περιβάλλοντος!!

Παραγγείλαμε τα εξής:

Μοσχαρίσια μάγουλα με κριθαρότο (πιάτο ημέρας)στα ΕΥΡΩ 16,00. Μέσα σε οβάλ μαύρο μαντεμένιο σκεύος συναντάμε ένα μεγαλούτσικο κομμάτι κρέατος με ποσότητα από κριθαρότο, συν λίγα ντοματίνια και τρίμματα λευκού τυριού. Οι εντυπώσεις είναι θετικές χωρίς κάτι το θεαματικό.

Πατατοσαλάτα (10,00), παρουσιάζεται σε στρογγυλό τύπου έθνικ ξύλινο μπολ, όπου στην επιφάνειά του ξεχωρίζουν κομματάκια από το λουκάνικο Λευκάδας. Τη σαλάτα αυτή σώζει η φίνα μυρωδιά των mix μυρωδικών! Κατά τα άλλα πρόκειται για μια άνοστη σαλάτα που δεν συστήνεται!!

Σνίτσελ χοιρινό, 400 γρ. στα 17,00. Το σνίτσελ είναι ένα μεγάλο παναρισμένο κομμάτι που συνοδεύεται από πατάτες τηγανιτές και μπολάκι πράσινης σος. Σερβίρεται σε εντυπωσιακό τετράγωνο ξύλινο δίσκο. Θα προτιμούσα το κρέας λίγο πιο λιπαρό και αρκετά ζουμερό.

Μπουκιές κοτόπουλου παναρισμένες (Chicken bites), στα 10,00. Το κρέας είχε το ίδιο θέμα "ζουμερότητας" με το παραπάνω. Κατά τα άλλα, πρόκειται για επτά μικρά και μακρόστενα κομματάκια κοτόπουλου, σερβιρισμένα σε ξύλινο στρογγυλό δίσκο (σαν παλέτα) με μικρές θηκούλες για τις τρεις σος (bbq, μαγιονέζα, ρόκα).

Μοσχαρίσιο συκώτι,350 γρ., 16,00. Ίσως το πιο νόστιμο πιάτο της ημέρας, από την άποψη ότι το κρέας ήταν καλοψημένο και σχετικά τρυφερό. Σερβίρεται ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι συκωτιού με λίγο πουρέ σελινόριζας και λίγη μαρμελάδα πορτοκάλι.

Στην αρχή έρχεται, αμέσως, εμφιαλωμένο νερό (1,00) και φέτες ψωμιού (λευκές και σικάλεως ), μέσα σε χάρτινη σακούλα. Συνοδεύονται από μπολάκι με ελίτσες (6,00/4άτομα)!!

Σε γενικές γραμμές, κάποιες ουσιώδεις βελτιώσεις με σεβασμό στον πελάτη κρίνονται εντελώς απαραίτητες, για να μπορεί το "Μoouu" να προταθεί προσεχώς!!

02 Μαι 2017

Πρέπει Αυτήν την Κυριακή να βγήκε όλη η αθήνα έξω για φαγητό. Όπου και αν πήρα τηλέφωνο ήταν γεμάτα. Σε γνωστό μακαροναδικο στο φάληρο μας είπαν « δεν κάνουμε κρατήσεις ελάτε από εδώ να παραμένετε»… τελικά αφού αποφασίσαμε να πάμε για κρέας, προτείνοντας η σύζυγος να πάμε στο μπάρμπεκιου στον Πειραιά αντί πρότεινα τον τηλέμαχο στην Κηφισιά αλλά μου ήρθαν στον νου οι τελευταίες κακές κριτικές από το σαιτ οπότε πήρα η αλήθεια είναι με μισή καρδιά λόγου του ότι καθημερινές γίνεται χαμός στο μοου φαντάσου τώρα που γίνεται γενικά ο χαμός.

Πήρα και τελικά είχε τραπέζι και κάναμε κράτηση για τις 14:15 για τρία άτομα. Ο δρόμος από Πειραιά μέχρι την γλυφάδα είχε αρκετή ροΐ και ειδικά μετά το δέλτα φαλήρου μποτιλιάρισμα. το παρκινγκ κόλαση ειδικά κοντά στο μαγαζί με τέτοια πληθώρα άλλων μαγαζιών μας έκανε την ζωή δύσκολη. Ευτυχώς έφευγε μια καλή κυριουλα οπότε βολευτήκαμε, όμως η ώρα είχε φτάσει 14:50 οπότε λέω από μέσα μου αποχαιρέτα το τραπέζι που έκλεισες. Και φτάνουμε στο μαγαζί.

Αν εξαιρέσεις 2-3 τραπέζια και 1 τραπέζι μέσα το υπόλοιπο μαγαζί ήταν άδειο. Στα τριγύρω μαγαζιά γινόταν το αδιαχώρητο και στο μοου Άδειο ? μπήκαμε στο μαγαζί και τοποθετηθήκαμε στο τραπέζι μας ο σερβιτόρος βλέποντας ότι είχαμε μικρό παιδί μαζί μας μίλησε στην ενδοεπικοινωνία με κάποιον που των ρώτησε αν είναι κάτω τα παιχνίδια και ρώτησε των γιο μου αν θέλει να ζωγραφίσει, ο μικρός στην αρχή δίστασε λίγο γιατί είναι ντροπαλός, οπότε ο σερβιτόρος λέει σε εμάς όταν θελήσει θα μας φέρει, ακριβός μόλις τελείωσε την φράση του σερβιτόρος ο μικρός έλεγε θέλω θέλω να ζωγραφίσω άλλα ο σερβιτόρος έκανε ότι δεν άκουγε και δεν τα έφερε ποτέ, οπότε την πλήρωσε το κινητό μου αφού άνοιξέ η όρεξη για παιχνίδι στον μικρό.

Το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό έχει γίνει τελικά θεσμός.
Η παραγγελία μας.
Σαλάτα πράσινη
Ωραία φρέσκια πλούσια σε μέγεθος.
Συκώτι ψητό με πουρέ και μαρμελάδα τσίλι
Είχα ακούσει πολλά για αυτό το συκώτι η αλήθεια είναι ότι δεν ξετρελάθηκα ίσως γιατί ήταν πιο πολύ ψημένο από όσο θα έπρεπε. Ο πουρές αδιάφορος η μαρμελάδα ωραια αλλα πολύ λίγη.
Μοσχαρίσια σουβλάκια με πίτες
3 πολύ γευστικά και μαλακά καλαμάκια με μοσχάρι και 3 κομματάκια πίτας.
Μοσχαρίσια μάγουλα με κριθαράκι.
Σε ένα μεταλλικό σκεύος ήρθε από μακριά μύριζε το λάδι τρούφας. Σαν ποσότητα υπερ αρκετό και το κρέας και το κριθαράκι. Το κριθαράκι είχες υπερβολικό λαδί τρούφας και ήταν παραβρασμένο. Τα λαχανικά ωραία τραγανά
Black agnus new york
Συνοδεία με ψητά λαχανικά. Καλά ψημένο όπως είχε ζητηθεί ωραίο όχι κάτι το εξαιρετικό.
Rib eye
Και αυτό με ψητά λαχανικά. Το κρέας πολύ νόστιμο μόνο σε κάποια σημεία είχε νευρά ? Ίνες ? Και αυτό με χάλασε. Το ψήσιμο μέτριο όπως ζητήθηκε και τα λαχανικά όπως παραπάνω

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 99,50. Κέρασμα δεν είχε. έχω πάει 3-4 φορές στο μοου και ήμουν πολύ ευχαριστημένος παρόλο τις ακριβές τιμές. Αυτήν την φορά δεν έμεινα απόλυτές ευχαριστημένος. Νομίζω ότι το μαγαζί είχε Φθίνουσα πορεία.

04 Ιούλ 2017

Στο Μoouu έχουμε πάει αρκετές φορές με πιο πρόσφατη στις 30-6-17. Ο χώρος έξω ανοιχτός, μεγάλος αν και σήμερα που με τόση ζέστη θελήσαμε να καθίσουμε μέσα δεν είχαν ανοίξει κλιματισμό.

Επίσης αυτό που με δυσαρεστεί (σαν φανατική αντικαπνίστρια που είμαι) είναι ότι το χειμώνα που ο χώρος κλείνει, μόνο στο χώρο με το που μπαίνεις, που ειναι μικρός, απαγορεύεται το κάπνισμα ενώ στο μεγάλο και πιο ωραίο χώρο επιτρέπεται.
Η εξυπηρέτηση ικανοποιητική, τα παιδιά είναι ενημερωμένα για τις κοπές και τα ψησίματα των κρεάτων.

Όσον αφορά το φαγητό έχουμε δοκιμάσει αρκετά πιάτα και τα αγαπημένα μας είναι τα εξής:
πικάνια (medium) super γευστική,
hanging tender (medium) για όσους προτιμούν καθαρό κρέας χωρίς λίπος αλλά πολύ νόστιμο,
ζεστή σαλάτα με πατάτες, σπανάκι, σαλάμι Λευκάδας (είμαι και από τη Λευκάδα οπότε το εκτίμησα παραπάνω) και αυγό [γενικά η ιδέα της ζεστής πατατοσαλάτας ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι παρόμοιο],
το μαστέλο καταΐφι
και τέλος το ταρτάρ.
Έχουμε δοκιμάσει επίσης σχεδόν όλες τις σαλάτες (τη mesclun, αυτή με τα παντζάρια και την ομώνυμη) το burger και το ριζότο με τα μάγουλα. Οι σαλάτες ωραίες, χορταστικές, το burger τεράστιο (αν και αυτά απέναντι στο burger joint μου αρέσουν πιο πολύ σαν γεύση), το ριζότο πεντανόστιμο αλλά το κρέας παραείχε λίπος.
Οι τιμές είναι ΟΚ αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα και τη γεύση και θα πρέπει να υπολογίζει για μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και 2 κυρίως πιάτα κρέατος (τα burgers είναι πιο φτηνά) περίπου 65 με 70€.

09 Απρ 2017

Τα περισσοτερα τα εχουν γράψει και με το παραπάνω οι χρηστες του ask4food...

Παρασκευη μεσημέρι το επισκεφθηκαμε 2 ατομα το servce άψογο και πολύ ωραίος ο χώρος που παραπέμπει σε Αμερικάνικο steakhouse.

Φθηνό δεν το λες αλλά αν συνυπολογίσεις ότι σε άλλα παρόμοια εστιατόρια πληρώνεις περισσότερα και με λιγοτερα γραμμάρια ανα μεριδα θεωρώ ότι είναι πιο οικονομικό και συμφέρον ως προς την ποσότητα αλλά και την ποιότητα.

Προσωπικά μου αρεσε πολύ η πικάνια και σε αντιπαραβολή με το αντιπαλο δεος του Περιστερίου θεωρω οτι η πικανια του MOOUU ηταν απειρως καλύτερη τοσο σε γευση οσο και στο ψησιμο. Σε ερωτηση αν ειναι της φαρμας Μπράλου η απαντηση που ελαβα ηταν ενα μεγαλοπρεπεστατο ΟΧΙ καθως ήταν απο την Ελασσονα... Τα 300gr στοιχισαν 20€.

Σε αντιπαραβολή με τη σιτεμένη Μοσχαρισια Κοντρα που πηραμε η Πικανια ηταν πολύ γευστικότερη. Η τιμη των 400gr στα 30€ και τα 1000gr στα 50€.

Απο εκει και περα πηραμε 2 Amstel Premium Pilsener των 330ml και μια σαλάτα mesklan των 8€.

Mαζι με το κουβερ και το εμφιαλωμενο πληρωσαμε 73€.

Αν θα ξαναπήγαινα; H απαντηση ειναι ΝΑΙ φθηνο δεν μπορει να το πεις. αλλα ειναι τίμιο για την ποιοτητα και το service που προσφερει...

19 Οκτ 2016

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τα παιρνω απο τα εστιατόρια (ούτε είμαι ανταγωνιστής)
για να γράφω στημένες κριτικές
το ask4food δυστυχως έχει γεμίσει
απο fake αξιολογήσεις, και απο fake αξιολογητές

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ. ψιλόβροχο έξω και το βραδάκι έκανε και το κρύο του
Θέλαμε να πάμε στο amigos αλλά δεν βρήκαμε τραπέζι, και έτσι παρέα 4 ατόμων κλέισαμε στο μουου που βρίκεται πολύ κοντά στο amigos
Kάναμε 5-6 γύρους και βρήκαμε pαrging
Ζητήσαμε στην κράτηση τραπέζι μέσα αλλά μας εβαλαν σε ένα εξωτερικό παρτέρι
τελικά το αλλάξαμε γιατί είπαμε δεν μας αρέσει καθόλου εκεί, και μας εβαλαν πάνω στην πόρτα, στριμωχτά με άλλα τραπέζια, με σκουντούσαν συνέχεια οι σερβιτόροι που περνουσαν
τα φαγητά ήρθαν 1ώρα και 45 λεπτά μετά την παραγγελία (11.45)
απλα burgers παραγγείλαμε,
Οι γεύσεις ικανοποιητικές χωρίς κάτι το ιδαίτερο που να δικαιολογεί 13.5 ευρώ
για burger με προτηγανισμένες πατάτες
οι σαλάτες 9 ευρώ ήταν ικανοποιητικές, το ψωμί μέσα σε χαρτοσακκούλες.
μπύρες 5 ευρώ η μία καπνιστη χοιρινή 18 ευρώ και rib eye 28 ευρά.

Μιά κυρία με ασύρματη επικοινωνία (σαν αυτά που φοράνε οι παρουσιαστές της TV ) έδινε οδηγίες στους σερβιτόρους, αλλά κατά την γνώμη μου ήταν τελείως ασυντόνιστοι΄, και αγενείς
ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ το φαγητό ικανοποιητικό αλλά τσιμπημένες τιμές
το service πολύ κακό
¨Ενα άλλο δηθεν εστιατόριο