MOOUU

Meat Restaurants

Φοιβης 17, Γλυφαδα [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Για το Σαρδελάκι έχω διαβάσει πολλά, μου είχε μιλήσει και φίλος χρήστης του σάιτ με καλά λόγια και κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ. Από όσα έχω διαβάσει στο Ask πρόκειται για ένα μαγαζί που ειδικά στην εξυπηρέτηση μνημονεύεται πολύ θετικά. Αφού λοιπόν εδραιώθηκε στην περιοχή, είπε να δοκιμάσει και στα κρεατικά...

Η σύγχρονη εποχή μας μας αποδεικνύει πως ειδικά στην αθηναϊκή σκηνή ακόμα και εν μέσω οικονομικής κρίσης, υπάρχουν ευκαιρίες για νέες επιχειρήσεις. Αυτό τα τελευταία χρόνια το βλέπουμε από ομίλους με αρκετά εστιατόρια. Το Καστελόριζο σχεδόν κάθε χρόνο όλο και κάτι προσθέτει, τελευταίο εγχείρημα το Ramino, δίπλα ακριβώς από το Mezze. Μπαρμπαδήμοι πάρα πολλοί, Μπαρμπουνάκι πλέον υπάρχει και στο κέντρο εκτός από νότια και βόρεια προάστια... Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Το Moouu, λογικά η ονομασία έχει δοθεί λόγω του μουγκρίσματος της αγελάδος, μας συστήνεται σαν ένα μέρος κρεατοφαγίας σε προσιτές τιμές και με εγγυημένα καλή ποιότητα. Στα δικά μου μάτια το εγχείρημα μοιάζει σαν κόνσεπτ αντίστοιχο με το Base Grill που πρώτο άνοιξε τον δρόμο με την ονομασία πικάνια, χωρίς να περιορίζεται μόνο εκεί.

Η Γλυφάδα ακόμα και σε ένα αδιάφορο μεσημέρι Τρίτης (15/12/2015) σφύζει από ζωή. Για να βρεθούμε στο μαγαζί γυροφέραμε κάνα 20λεπτο στους τριγύρω δρόμους. Σημειώστε πως το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το κλειστό γήπεδο μπάσκετ "Μ. Λιούγκας", που χρησιμοποιείται συχνά και για αγώνες βόλευ. Σε κοντινές αποστάσεις βρίσκεται το Beerock, το Amigos, το Λεμόνι grill house και φυσικά το Πιάτσα Καλαμάκι και το Σαρδελάκι.

Μπαίνουμε μέσα και αφου παρατηρούμε τον χώρο τελικά καθόμαστε μέσα και αριστερά, σε κοντινή απόσταση από την κουζίνα. Μεγάλος χώρος, με μοντέρνα ξύλινα ξύλινα τραπέζια, καρέκλες ξύλινες αλλά και μεταλλικές που αν τις παρατηρήσεις από πίσω μοιάζουν με μανιτάρια. Βιομηχανικό στυλ, καναπέδες τύπου Chesterfield και κάδρα με μπαλτάδες σε τοίχους με τούβλο. Πολύ καθαρός και μεγάλος χώρος, με άνεση μεταξύ των τραπεζιών και ιδιωτικότητα αλλά να την πω την αμαρτία μου;;;Μου φάνηκε λίγο αχανής και κρύος (κυριολεκτικά). Για τα δικά μου γούστα απρόσωπος.

Σε αυτό "συνέβαλε" και το σχετικά απρόσωπο σέρβις. Επαγγελματικά ευγενικό, κάνει τα απολύτως απαραίτητα χωρίς να υπάρχει αυτή η ζεστασιά που θέλω. Εντάξει το κόστος που απαιτείται δεν είναι όπως σε ένα μεζεδοπωλείο της γειτονιάς, εδώ υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα πελατών λόγω περιοχής και μικρότερη πιθανότητα προσέλευσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό όμως συμβάλει σε ένα μεγάλο ποσοστό στο να μη γίνεται η εμπειρία μου αξιομνημόνευτη. Σαν να είμαι ένας του σωρού. Προσοχή, δεν είμαι δυσαρεστημένος για τα παραπάνω λεγόμενα μου. Θα αναφέρω στο τέλος της κριτικής μου τι με δυσαρέστησε.

Ο κατάλογος επαρκής χωρίς να κουράζει. Θα αναφέρω κάποια πιάτα με τιμές καθώς εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά στο ίντερνετ να πληροφορηθώ, ώστε κάποιος να σχηματίσει μια εικόνα και να καθορίσει το μπάτζετ του σε περίπτωση επίσκεψης.

Σαλάτα σίζαρς στα 10 ευρώ.
Ψητά πατζάρια με κατσικίσιο τυρί και καρύδια στα 8.5 ευρώ.
Σαλάτα Moouu στα 12 ευρώ με τοματίνια-αγγούρι-πράσινη σαλάτα-oyster blade, soy sauce ponzu και καρύδια.

Απο ορεκτικά υπάρχουν ενδεικτικά:

Καρπάτσιο rib-eye στα 11 ευρώ με ντρέσινγκ lime wasabi.

Φιλέτο μόσχου στα 11 ευρώ.

Χειροποίητο μοσχαρίσιο λουκάνικο Moouu στα 8 ευρώ. Πέρασε μπροστά μας και φάνηκε υπερπαραγωγή καθώς ήταν 3 μεγάλα τεμάχια με διάφορα συνοδευτικά.

Spare ribs στα 13 ευρώ με τσάτνευ τομάτας και συνοδεία πουρέ πατάτας.

Καγιανάς με βιολογικά αβγά, χλωροτύρι, τομάτα, σύγκλινο στα 6 ευρώ.

Πατάτες τηγανιτές στα 3.5 ευρώ, με κοπανιστή Μυκόνου στα 7 ευρώ και με λάδι τρούφας στα 6 ευρώ.

Απο κρεατικά υπάρχουν ενδεικτικά: Burger Moouu στα 13.5 ευρώ είτε με μοσχαρίσιο μπιφτέκι είτε με κοτόπουλο (φίλε Casterly Rock τώρα εμφανίστηκε και στους 2 καταλόγους η ίδια τιμή! ), πικάνια 300 γρ. στα 19 ευρώ, inside skirt 300 γρ. στα 18 ευρώ, New York limousine στα 20 ευρώ, rib eye από black angus στα 25 ευρώ, μάγουλο συνοδεία κριθαρώτου στα 16 ευρώ.

Σε κάθε κατηγορία υπάρχουν άλλες 2-3 επιλογές αλλά θα μακρυγορήσω ακόμα περισσότερο. Στα κρεατικά αναφέρεται και προτεινόμενο ψήσιμο.

Η δική μας παραγγελία ήταν η εξής (2 άτομα):

- Ψωμί που έρχεται σε χαρτοσακούλα στα 3 ευρώ.3-4 φέτες με κάτι ελίτσες με πορτοκάλι, χωρίς να το ζητήσουμε πάντως.

- Σαλάτα μεσκλάν στα 8 ευρώ. Ανάμεικτη σαλάτα εποχής με baby λαχανικά, πράσινο μήλο σε λεπτές λωρίδες, πορτοκάλι, τοματίνια, σταφίδες, κροκάν αμυγδάλου και ντρέσινγκ εσπεριδοειδών. Αρκετά "ζωντανά" τα υλικά με ιδιαίτερο touch από το καβούρδισμα του αμυγδάλου. Η ντρέσινγκ ήταν αρκετά αραιή με αποτέλεσμα σε κάθε μπουκιά να φοβόμαστε μη μας πιτσιλίσει. Αρκετή και για τρίτο άτομο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα μοσχολέμονο, πουρέ πατάτας και μαρμελάδα λεμόνι. Φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ μπορεί να μην έχω πάει ακόμα στην Αρχόντισσα διαβάζοντας την κριτική σου για το συκωτάκι της αλλά σίγουρα αυτό εδώ ήταν από τα κορυφαία. Ποσοτικά μπορείτε να το πάρετε και για κυρίως, με ελάχιστες ίνες και με ψήσιμο όσο πρέπει για να είναι ζουμερό. Μάλιστα βούτηξα και το ψωμάκι για να μην πάει χαμένη και η σάλτσα. Κοβόταν σαν τσιγαρόχαρτο. Όταν πρωτάνοιξε το μαγαζί όμως, στις αρχές του 2014 διαβάζω πως η τιμολόγηση του ήταν στα 8 ευρώ, ΑΟΥΤΣ...

- Σπαλομπριζόλα 900 γρ. στα 28 ευρώ. Ερωτηθήκαμε αν θέλαμε να την κόψουν κομματάκια και όντως ήρθε σε λωρίδες. Υπήρχε επιλογή από ψητά λαχανικά, πουρέ πατάτας και πατάτες τηγανιτές (που διαλέξαμε). Νόστιμη αλλά απλή. Και εξηγούμαι. Θα ήθελα να μου προτείνουν κάποια συνοδευτική σάλτσα ή να μου φέρουν και κάποιο αλάτι για να νοστιμήσει παραπάνω. Ίσως σε αυτό έπαιξε ρόλο πως δεν ήρθε πολύ ζεστή και άρχισε να στεγνώνει. Μικρό λάθος που εύκολα διορθώνεται.

- Μπύρα ποτήρι 300 μλ στα 3 ευρώ (στα 5 η 500άρα).
- Κόκα Κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ.
- Μπουκάλι νερό με το καλησπέρα σας στα 2 ευρώ.

- Μπανόφι για το κλείσιμο στα 7.5 ευρώ, αρκετό για 2 άτομα και ιδανικό για να αλλάξεις γεύση. Ήρθε σε μικρό τηγανάκι, φρεσκότατο και όχι μπουχτισμένο σε σαντυγές (επιτέλους! ), καλυπτόταν απο ξηρούς καρπούς στην επιφάνεια, η καραμέλα αν και όχι πηχτή ήταν επιτυχημένη και η βάση από μπισκότα ήταν κρατσανιστή. Από τα καλά μπανόφι.

Σύνολο στα 65.5 ευρώ.

Σημειώστε πως υπάρχουν και πολλές επιλογές σε κρασιά και σε πολλές ποικιλίες αυτών, για όλα τα γούστα ενώ προσφέρονται και πιάτα ημέρας. Στη δική μας επίσκεψη υπήρχε σούπα κολοκύθας (6.5 ευρώ), κιμαδόπιτα με ντιπ γιαουρτιού στα 19 ευρώ (δεν ρώτησα αν ήταν όλο το ταψί με τέτοια τιμή! ) καθώς και κρέατα 40ήμερης ωρίμανσης στα 35-37 ευρώ.

Και έρχομαι στον επίλογο της εμπειρίας μου. Ζητάμε τον λογαριασμό και αφήνουμε 70 ευρώ στο τραπέζι για να τα πάρει η σερβιτόρα όταν βρεθεί εύκαιρη. Αυτή πολύ ευγενικά και χαμογελαστά μας λέει "ευχαριστούμε πάρα πολύ". Και περιμένουμε για τα ρέστα.... Περιμένουμε 5-10 λεπτά... Τίποτα.

Το θέμα δεν είναι πως δεν πήραμε τα 4.5 ευρώ, άλλωστε θα αφήναμε φιλοδώρημα. Θεωρώ πως έγινε παρανόηση και μάλλον η κοπέλα δεν κατάλαβε καλά. Τελικά σηκωθήκαμε και φύγαμε ψάχνοντας δικαιολογίες μεταξύ μας για να μη χαλαστούμε από την λανθασμένη κίνηση.

Όπως και να έχει είναι σοβαρό λάθος για ένα μαγαζί που κατά μέσο όρο το ποσό εκκίνησης είναι άνω των 25 ευρώ.

Θα το πρότεινες;

Νομίζω πως ναι, ειδικά αν δεν υπήρχαν και οι έξτρα χρεώσεις που φουσκώνουν τον λογαριασμό. Φάγαμε καλά μπορώ να πω και μπορείς να βρεις επιλογές που θα διατηρήσουν χαμηλά το ποσό που θα πληρώσεις αν έχεις βάλει στόχο να πας σε "μοδάτο" μαγαζί που θα σε "δουν".

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πράγματα προς διόρθωση και τα πιο σημαντικά είναι:

- Κάποιο κερασματάκι που θα δείξει στον πελάτη ότι τον ευχαριστείς ανάμεσα στις ΤΟΣΕΣ επιλογές της Γλυφάδας.

- Πιο μεγάλη "ζεστασιά" στην εξυπηρέτηση.

Σίγουρα μπορώ να πω πως πέρασα αρκετά καλύτερα από άλλο εστιατόριο που φημίζεται για τις "περίεργες κοπές των κρεάτων" του. Σε αυτό έπαιξε ρόλο πως και το μαγαζί δεν ήταν πήχτρα και είχαμε την άνεση να συζητήσουμε σαν άνθρωποι, έστω και αν τα πόδια του σαλαμίνιου φίλου κρύωναν...

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο MOOUU μια Πέμπτη βράδυ μετά τη δουλειά. H αρχική ιδέα ήταν να πάμε με 2 φίλες χαλαρά για κάτι γρήγορο στη Γλυφάδα (φλερτάραμε πολύ με την ιδέα του sushi bar), αλλά στην πορεία χτύπησε το τηλέφωνο και προστέθηκαν κι άλλοι γνωστοί. Οπότε, για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι, καταλήξαμε στο ΜΟΟUU. Είπαμε, η κρεατοφαγία είναι πάντα ενδεδειγμένη λύση για όλα τα γούστα.

Το ΜΟΟUU βρίσκεται στην πλατεία Νυμφών, δίπλα σχεδόν στο Πιάτσα Καλαμάκι και το Σαρδελάκι, στον χώρο του παλιού Liberty. Έχω την εντύπωση ότι όταν πρωτοάνοιξε καταλάμβανε μόνο τον στενό αυτό χώρο, τώρα έχει επεκταθεί και δεξιά, εκεί που στεγαζόταν το Partners. Είναι δηλαδή άνετο με αρκετά τραπέζια και μάλιστα έχει κι ένα μεγάλο μπαρ. Επειδή περιβάλλεται από διάφορες ψηλές γλάστρες με φυτά, δεν μπορείς να έχεις καλή οπτική όπως περνάς απέξω, είναι κατά κάποιο τρόπο προστατευμένο από τα βλέμματα των περαστικών. Συνολικά ο χώρος αυτός περιβάλλεται από τζαμαρία, οπότε, δεν ξέρω αν πρέπει να τον θεωρήσω εσωτερικό ή εξωτερικό. Το λέω, γιατί, δυστυχώς για μένα, το κάπνισμα επιτρεπόταν κανονικότατα.

Εκτός αυτού υπάρχει και ο κυρίως εσωτερικός χώρος (που θα δείτε στα περισσότερα έντυπα και σάιτς που διαφημίζουν το εστιατόριο). Με τον μεγάλο, επιτοίχιο δερμάτινο καναπέ και το καφέ ξύλο είναι σαφώς πιο ωραίος αισθητικά, έχει κάποιο χαρακτήρα. Από την άλλη, είναι πιο μικρός, και, τουλάχιστον την βραδιά που πήγαμε εμείς, όλοι κάθονταν "έξω". Κι έτσι υποκύψαμε κι εμείς στο "έξω".

Καταλήγω λοιπόν να βάλω 2 στον χώρο, ίσως με λίγη αυστηρότητα, γιατί συνολικά μου θύμισε περισσότερο μπαρ παρά εστιατόριο. Επίσης μου φάνηκε ότι είχε αρκετό θόρυβο (δεν άκουγα καλά-καλά την φίλη που καθόταν απέναντί μου) κι εκτός αυτού, την ώρα που ήρθαν τα φαγητά μας, χαμήλωσε κι άλλο ο ήδη χαμηλός φωτισμός. Την στιγμή ακριβώς που είχα σκύψει ανυπόμονα πάνω απ' το ζουμερό κρεατάκι μου! Μας θύμισε δλδ πιο πολύ ατμόσφαιρα για να πιούμε ποτά, παρά για να φάμε. Για την ανοχή στο κάπνισμα δεν διαμαρτύρομαι αυτή τη φορά, γιατί όπως φαίνεται καθίσαμε στον χώρο καπνιζόντων...

Ως προς το είδος του φαγητού, όπως έχουν πει προηγούμενοι σχολιαστές, είναι εστιατόριο καθαρής και προσεγμένης κρεατοφαγίας με τιμές αντίστοιχες του είδους. Δηλαδή, όχι φτηνό, ούτε όμως απλησίαστο. Ας μη γελιόμαστε, η μόνη περίπτωση να κινηθείς στα 20 ευρώ είναι να παραγγείλεις κάποιο απ τα δύο μπέργκερ (με black angus ή με μπιφτέκι κοτόπουλο) που κοστίζουν 13,5 ευρώ. Αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να φάω μπέργκερ στο MOOUU τη στιγμή που ωραιότατο και φτηνότερο μπέργκερ μπορώ να βρω στο Burger Joint λίγο παραπάνω (και όχι μόνο).

Σε κάθε άλλη περίπτωση ετοιμάσου για μίνιμουμ 25- 28 ευρώ το άτομο, αν φυσικά δεν θέλεις να πάρεις ένα πιάτο φαϊ και μόνο. Οι τιμές στα κρέατα κινούνται στα 18-20 ευρώ η μεριδα και ανεβαίνουμε. Παρολ' αυτά, νομίζω ότι είναι πιο οικονομικά από άλλα διάσημα εστιατόρια του είδους και τα πιάτα σε ποσότητα επαρκή.

Ο κατάλογος λοιπόν επιμένει κρεατοφαγικά, χωρίς πολλές εκπλήξεις. Δεν έχει τα κλασικά φιλέτα, δεν έχει το σούπερ ουάου ακριβό κρέας, έχει όμως τις μοντέρνες κοπές (πικάνια, διαφράγματα, μοσχαρίσια μάγουλα κτλ... ), στις οποίες τα μοντέρνα εστιατόρια κρεατοφαγίας μας μυούν σιγά-σιγά.

Εκείνη την βραδιά λοιπόν είπα να δοκιμάσω την πικάνια (στα 19 ευρώ) που την βρήκα ζουμερή, μαλακή και σε αρκετή ποσότητα, αν και, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, είχε τις ίνες της σε ορισμένες μπουκιές. Οι υπόλοιποι της παρέας παρήγγειλαν τρία μπέργκερ, από μία πικάνια ακόμα και ένα skirt steak. Οι πικάνια ήρθαν φιλεταρισμένες, medium ψημένες (μας είπαν ότι δεν την ψήνουν περισσότερο).

Σε όλα τα κρέατα μπορείς να επιλέξεις συνοδεία πατάτες τηγανιτές, πουρέ ή ψητά λαχανικά. Πήρα ψητά λαχανικά και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Ήταν baby πατατούλες με την φλούδα τους, μια μικρή μελιτζάνα, κομμάτια κολοκυθιού και (νομίζω) ντοματούλες. Ζουμερά, χωρίς λαδίλα, συνόδευαν πραγματικά την γεύση του κρέατος και δεν βρίσκονταν εκεί μόνο για το ντεκόρ.

Από ορεκτικά πήραμε μια σαλάτα κι ένα tartare μόσχου. Δεν το παρήγγειλα εγώ και, να είμαι ειλικρινής, δεν πρόσεξα στον κατάλογο λεπτομέρειες. Συνοδευόταν πάντως από μια σαλατούλα και ήταν τόσο λεπτοκομμένο που θύμιζε ταρτάρ ψαριού. Δοκίμασα και απ τα δύο ορεκτικά την μπουκίτσα που μου αναλογούσε, αλλά δεν μπορώ να πω ότι σχημάτισα ολοκληρωμένη άποψη.

Συνολικά, όλοι τίμησαν δεόντως το φαγητό τους. Κανένας δεν παραπονέθηκε. Ίσα- ίσα που τα μπέργκερ ήταν τόσο χορταστικά που δεν φαγώθηκαν εντελώς.

Χρεώθηκε φυσικά και το απαραίτητο εμφιαλωμένο νερό (εις τριπλούν). Είναι η παγίδα όταν βγαίνεις έξω με μεγάλη παρέα. Πάνω στη συζήτηση θα πεις "φέρε άλλο ένα νερό", όχι "γέμισέ μας μια κανάτα". Και στο τέλος φτάνεις να πληρώνεις για νερό σχεδόν όσο ένα ορεκτικό.

Στο τέλος μας κέρασαν λικεράκια λιμοντσέλο και μαστίχα κι έκλεισε γλυκά η βραδιά.

Θα ξαναπάω στο Μοοuu αν μου δοθεί η ευκαιρία, γιατί το φαγητό του είναι καλό και με εξυπηρετεί η περιοχή. Το προτείνω αν βρεθείτε στη Γλυφάδα και σας αρέσει η μοντέρνα κρεατοφαγία. Με ό, τι συνεπάγεται αυτό για την τσέπη σας.

Θυμηθείτε μόνο, βραδάκια Παρασκευοσάββατα και Κυριακές μεσημέρια, να κάνετε μια κράτηση καλού- κακού. Το λέω, κρίνοντας από την κίνηση της περιοχής τις συγκεκριμένες μέρες-ώρες.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Συγχρονο μαγαζι κρεατοφαγιας, με στοιχεια μεσογειακης κουζινας.

Καποια πιατα με κρεατικα (πχ ribs) βασιζονται υπερβολικα σε μπαχαρικα και μαριναδες, ενω καποια αλλα μαγειρευτα (πχ μαγουλο με κριθαρωτο) αποτελουν δυσευρετα διαμαντια. Οι σαλατες ολες πολυ καλες και οχι κομμενες απο το πρωι.
Το προσωπικο τα καταφερνει πολυ καλα ακομα και οταν ο κοσμος ειναι πολυς.
Ο χωρος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, μοντερνος και με καποιες ανουσιες επιγραφες. Θα μπορουσα να βαλω και 3 και στα 4 αλλα βαζω 2.

Η κουζινα του MOOUU, με ποιοτικα υλικα, καταφερνει πολυ καλα να πιασει τους δυσκολους στοχους της. Μια πολυ καλη επιλογη για κρεατοφαγια, προσωπικα θα συνεχισω να πηγαινω.

To parking στην περιοχη δυσκολο γιατι ειναι πολλα μαγαζια εκει, αν παρκαρετε στην πλατεια πανω, ρισκαρετε κληση.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τα παιρνω απο τα εστιατόρια (ούτε είμαι ανταγωνιστής)
για να γράφω στημένες κριτικές
το ask4food δυστυχως έχει γεμίσει
απο fake αξιολογήσεις, και απο fake αξιολογητές

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ. ψιλόβροχο έξω και το βραδάκι έκανε και το κρύο του
Θέλαμε να πάμε στο amigos αλλά δεν βρήκαμε τραπέζι, και έτσι παρέα 4 ατόμων κλέισαμε στο μουου που βρίκεται πολύ κοντά στο amigos
Kάναμε 5-6 γύρους και βρήκαμε pαrging
Ζητήσαμε στην κράτηση τραπέζι μέσα αλλά μας εβαλαν σε ένα εξωτερικό παρτέρι
τελικά το αλλάξαμε γιατί είπαμε δεν μας αρέσει καθόλου εκεί, και μας εβαλαν πάνω στην πόρτα, στριμωχτά με άλλα τραπέζια, με σκουντούσαν συνέχεια οι σερβιτόροι που περνουσαν
τα φαγητά ήρθαν 1ώρα και 45 λεπτά μετά την παραγγελία (11.45)
απλα burgers παραγγείλαμε,
Οι γεύσεις ικανοποιητικές χωρίς κάτι το ιδαίτερο που να δικαιολογεί 13.5 ευρώ
για burger με προτηγανισμένες πατάτες
οι σαλάτες 9 ευρώ ήταν ικανοποιητικές, το ψωμί μέσα σε χαρτοσακκούλες.
μπύρες 5 ευρώ η μία καπνιστη χοιρινή 18 ευρώ και rib eye 28 ευρά.

Μιά κυρία με ασύρματη επικοινωνία (σαν αυτά που φοράνε οι παρουσιαστές της TV ) έδινε οδηγίες στους σερβιτόρους, αλλά κατά την γνώμη μου ήταν τελείως ασυντόνιστοι΄, και αγενείς
ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ το φαγητό ικανοποιητικό αλλά τσιμπημένες τιμές
το service πολύ κακό
¨Ενα άλλο δηθεν εστιατόριο

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επιστροφή στο καθήκον (;) μετά από μεγάλη αποχή λόγω συνεχών επαγγελματικών υποχρεώσεων στο εξωτερικό (Αγαπητό ask4food, αφού βάλουμε τη δυνατότητα για κριτικές στην υπόλοιπη Ελλάδα, να προχωρήσουμε και στο εξωτερικό;: -)). Αφορμή για την επιστροφή στις επάλξεις αποτέλεσε η γνωστή – πλέον – πρόσφατη συνεύρεση…

Επίσης, μετά από σκέψη και διαβούλευση, μπαίνει σε εφαρμογή και η ιδέα για μια διαφορετική παρουσίαση των σκέψεων, με μια συνοπτική περιγραφή των τεσσάρων κριτηρίων που βαθμολογούνται και ένα πρόσθετο – αλλά πολύ σημαντικό – κριτήριο. Την απάντηση στο ερώτημα: «Θα ξαναπάς;» Έτσι, οι φίλοι αναγνώστες θα έχουν γρήγορα μια γενική εικόνα ενώ μετά θα ακολουθεί η «Σάλτσα» για όσους θέλουν περισσότερες (χρήσιμες αλλά και άχρηστες! ) πληροφορίες.

ΣΥΝΟΨΗ: 2 άτομα, Μ. Τετάρτη, 9 μ. μ.
Γεύση: 4 – Από τα νοστιμότερα burger, ψημένο όπως ζητήθηκε (medium rare), τραγανές πατάτες τηγανιτές και σπιτική κέτσαπ.
Εξυπηρέτηση: 2 – Πολύ τυπική, χωρίς το κάτι παραπάνω. Στα μείον η δύο φορές «αναζήτηση» χαρτοπετσέτας.
Χώρος: 3 – Συμπαθητικός ζεστός χώρος συνδυασμού «βιομηχανικού» και ξύλου. Στα μείον το κάπνισμα που επιτράπηκε δίπλα μας, ευτυχώς προς το τέλος της παρουσίας μας.
VfM: 2 – Δύο burger, μία σαλάτα, 2 ποτήρια κρασί, αζήτητο εμφιαλωμένο νερό, 48,50 ευρώ.
Θα ξαναπάς; ΟΧΙ – αν και πολύ νόστιμο, 25 ευρώ το άτομο για burger δεν θα τα δώσω.

ΣΑΛΤΣΑ:
Μεγάλη Τετάρτη, κοντά 9, βόλτα προς αναζήτηση της αμαρτωλής τροφής. Η αλήθεια είναι ότι για το διπλανό burgerάδικο πηγαίναμε (το οποίο μετακόμισε λίγα μέτρα απέναντι και θα άνοιγε από Τρίτη του Πάσχα), οπότε εν τέλει είπαμε να δοκιμάσουμε το MOOUU κι ας ήμασταν λίγο υποψιασμένοι για τις τιμές του.
By the way, μπαίνοντας μπήκε πίσω μας μια άλλη παρέα που εκείνη την ώρα ακούσαμε ότι τους είχαν κατευθύνει από το αδελφό παραδιπλανό Σαρδελάκι. Πού να φανταζόμασταν ότι φεύγοντας θα βλέπαμε και τους δίσκους με τα θαλασσινά να σερβίρονται στην παρέα αυτή! Συγκοινωνούντα δοχεία κανονικά!

Ο χώρος είναι αρκετά «τυπικός» με μεγάλους πάγκους και μικρότερα τραπέζια, και μια μεγάλη μπάρα. Όταν μπήκαμε είχε λίγο κόσμο που όμως αυξήθηκε σταδιακά, ως τα ¾ πληρότητας. Μια μικρή επιφύλαξη για τη φασαρία όταν το μαγαζί θα είναι γεμάτο. Η μουσική ήταν «ρυθμική» αλλά και διακριτική, στη σωστή ένταση.

Πριν την παραγγελία, στο τραπέζι έφτασε το εμφιαλωμένο νερό (1,50 ευρώ) και ψωμί (3 ευρώ) με τρία είδη αλατιού. Πώς λέμε ψωμί κι αλάτι; Ακριβώς. Α, και 4 ελίτσες. Μας προετοιμάζουν για κάτι; Ξέρουν κάτι και δεν μας το λένε; Το νόημα είναι αλήθεια δεν το κατάλαβα ούτε από γευστικής απόψεως.

Ο κατάλογος συνοπτικός όσον αφορά τα κρέατα (άλλωστε το μαγαζί είναι ακριβώς αυτό: κρεατάδικο), με 5-6 σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και 2-3 επιδόρπια. Τα κρεατικά, τα περισσότερα (rib eye Ουρουγουάης, black angus, κ. λπ. ) από 15 ευρώ και πάνω η μερίδα.

Συζητώντας την παραγγελία μας ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος:
- To burger τσιμπημένο, ε;
- Όντως, 13,5 ευρώ για burger…
- Ποια 13,5, αφού 12 κάνει…
- Όχι 13,5 κάνει το δικό μου!
- Μα πού το βλέπεις στον κατάλογο, ένα burger υπάρχει και έχει 12 ευρώ!
Να μην τα πολυλογώ, ο ένας κατάλογος το είχε 12 (τυπωμένο) και ο άλλος 13,5 ευρώ (με το χέρι). Δεν το λες και καλή εντύπωση…

Παραγγείλαμε τη σαλάτα «Mesclun» (7 ευρώ) με πρασινάδες, πράσινο μήλο, πορτοκάλι, σταφίδες, ντοματίνια και κροκάν φουντουκιού. Πολλά «φρούτα» για τα γούστα μου αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, χωρίς κάτι να γίνεται έντονο ώστε να κλέβει την παράσταση από αυτό που παραγγέλνεις: μια πράσινη σαλάτα.

Το burger MOOUU έρχεται γαρνιρισμένο με ένα αυγό μάτι, μανιτάρια, πατάτες τηγανιτές και τη σπιτική κέτσαπ. Το ψωμάκι πολύ καλό – κρατά το μεγάλο και ζουμερό black angus μπιφτέκι, ψημένο όπως παραγγέλθηκε: medium rare. Επειδή δοκίμασα και από το δεύτερο burger που παραγγέλθηκε well done, πράγματι μπορούσες να γευτείς τη διαφορά στο ψήσιμο. Το λιωμένο τυρί και τα (χοντρά) κομμάτια μπέικον συμπλήρωναν άριστα το πακέτο.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η εξυπηρέτηση τυπική, σε σωστούς χρόνους, αν και χρειάστηκε να ζητήσουμε 2 φορές χαρτοπετσέτες που προσφέρθηκαν με φειδώ.

Σύνολο λοιπόν, μαζί με 2 ποτήρια κρασί Αβαντίς (5 ευρώ έκαστο), 48,50 ευρώ. VfM; Σίγουρα η ποιότητα είναι υψηλή, τόσο στο κρέας όσο και στο ψήσιμο (αν και για καλύτερη άποψη θα πρέπει να δοκιμάσει κανείς και κάποιο άλλο κρεατικό πιάτο με το οποίο όμως ο λογαριασμός θα ανέβει). Και παρόλο που γενικά η ποιότητα πρέπει να πληρώνεται, στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πληρώνεται πολύ ακριβά.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε παρέα 6 ατόμων το συγκεκριμένο εστιατόριο δύο εβδομάδες πριν το Πάσχα περίπου. Επειδή συνήθως λόγω γειτνίασης κινούμαστε και στην Γλυφάδα για φαγητό, το βλέπαμε αλλά ποτέ δεν είχαμε αποφασίσει με τον καλό μου να καθήσουμε. Αφού το ήθελε η παρέα όμως και παρακινούμενοι και από τις καλές τους κριτικές μιας και το είχαν δοκιμάσει παλαιότερα, είπαμε να ακολουθήσουμε.

Το ύφος του εστιατορίου φέρνει στο μοντέρνο/βιομηχανικό στυλ. Ο χώρος μεγάλος σχετικά μετά από κατάληψη του πεζοδρομίου όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια στην περιοχή. Στα δεξιά της εισόδου εκτείνεται μία μεγάλη μπάρα (δεν ξέρω εάν τα βράδια λειτουργεί παράλληλα και σαν μπαρ). Τα τραπέζια είναι λίγο στριμωγμένα όμως κατά τη γνώμη μου. Λίγος αέρας παραπάνω θα έπρεπε να υπάρχει για να μην είμαστε «αγκαλίτσα» με τους διπλανούς μας.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα που μας ανέλαβε, αρκετά ευχάριστη με πλήρη γνώση και επεξήγηση των πιάτων και των υλικών.

Στα του φαγητού τώρα. Δεν τα θυμάμαι και καλά γιατί έχει περάσει καιρός (δεν θυμάμαι τι έφαγα χθες εδώ που τα λέμε) αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά ήρθε καλαθάκι με πολύ ωραία ψωμάκια που επαναλήφθηκαν λόγω άμεσης εξαφάνισης και νομίζω ελίτσες σε μπολάκι. Πήραμε 2 σαλάτες η μία με βραστά λαχανικά και κομματάκια ψητού μοσχαριού (πάρα πολύ ωραία) και η άλλη με πράσινα λαχανικά, η οποία θα έλεγα ότι ήταν απλά καλή. Πήραμε δύο ορεκτικά τα οποία για να μην θυμάμαι τι ήταν μάλλον δεν μου έκαναν και ιδιαίτερη εντύπωση και ο καθένας τα κρεατάκια του.

Οι μερίδες δεν είναι τεράστιες αλλά δεν χρειάζεται να πας και για σουβλάκια μετά. Το καλό είναι ότι σου δίνουν επιλογή συνοδευτικού του κρέατος. Πατάτα τηγανητή, πατάτα ψητή, πατάτα πουρέ, λαχανικά ψητά, σαλάτα. Ο πουρές πάντως που πήρα εγώ ήταν απλά υπέροχος. Επίσης, υπάρχουν διαβαθμίσεις ψησίματος αλλά επειδή εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε μάθει να τρώμε το κρέας μας καλοψημένο, να βγάζει μία καρβουνίλα βρε αδερφέ, όταν το ζήτησα έτσι και έπεσαν οι άλλοι να με «φάνε», συμβιβάστηκα με μία μέση κατάσταση και το πήρα medium rare. Νομίζω το δικό μου πιάτο ήταν κάτι σαν thin ……., δεν θυμάμαι ακριβώς.

Τελικά άλλαξα γνώμη για το πώς θα ζητάω πλέον το ψητό μου κρέας. Χωρίς να είναι άψητο και να κανιβαλίζω σε ματωμένο κρέας, ήταν τόσο τρυφερό και νόστιμο που δεν έχω ξαναφάει παρόμοιο. Όσο νόστιμο όμως ήταν το δικό μου, διπλά νόστιμο ήταν της φίλης μου το Oyster (συγχωρέστε με πάλι δεν θυμάμαι το δεύτερο όνομα). Όταν ξαναπάω, δαγκωτό αυτό. Και με δεδομένο ότι όσοι έχουν διαβάσει παλαιότερες κριτικές μου θα έχουν ήδη αντιληφθεί ότι πιο πολύ κλίνω προς την ψαροφαγία, εδώ βρήκα το αντίπαλον δέος της.

Από ποτά πήραμε δύο μπουκάλια κόκκινο κρασί περίπου στα 20 ευρώ το ένα, 4 μπύρες και 2 μπουκάλια νερό (είπαμε της βρύσης στην Αθήνα δεν πίνεται). Στο τέλος κλείσαμε με δύο γλυκά, ένα μιλφέιγ με φράουλες και σούπα σοκολάτας με παγωτό. Και τα δύο πολύ ωραία με μικρό προβάδισμα στη σοκολάτα αλλά σαφώς υπερτιμημένα.

Ο λογαριασμός μάς προσγείωσε λίγο δυσάρεστα. Κάτι λιγότερο από 270 ευρώ, πολύ τσιμπημένος για τις εποχές που διανύουμε. Με το φιλοδώρημα μας ήρθε 46 ευρώ το κεφάλι, εξαιρετικά ακριβά ομολογουμένως. Δεν είναι για πολύ συχνά αλλά λόγω γεύσης θα ήθελα να το ξαναδοκιμάσω. Συμπέρασμα και προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει να το δοκιμάσει κάποιος για μία φορά. Μπορεί να φύγει πιο ανάλαφρος οικονομικά αλλά τουλάχιστον θα ευχαριστηθεί σε γεύση.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Τέλειο κρέας! Τέλειο κρέας. Το είπα; Τέλειο κρέας. Πήγαμε 2 άτομα, πήραμε ένα ταρτάρ, ίσως να έπρεπε να είναι λίγο πιο σπάισι, αλλά σε καμία περίπτωση μέτριο. Καλό. Ένα χάμπουργκερ θεϊκό! Και ένα λουκάνικο γεμιστό, χειροποίητο, θεσπέσιο. Αυτά.

Ήπιαμε από 2 μπύρες, πληρώσαμε περίπου 50 e. Όχι δεν είναι πολλά, μιλάμε για εξαιρετική ποιότητα, στη Γλυφάδα, σε έναν πολύ όμορφο χώρο. Εξυπηρέτηση συμπαθητική, ευγενική. Θα ξαναπάω.

Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Πήγαμε πριν από λίγες μέρες μια παρέα 8 ατόμων.
Μας έκαναν ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση οι πολύ ανεβασμένες τιμές, ωστόσο παραμείναμε λόγω της άνεσης του χώρου, της ευγενικής συμπεριφοράς του προσωπικού, του μυρωδάτου πολύσπορου ψωμιού που συνόδευε τις ελιές του κουβέρ και της ύπαρξης κάποιων πιάτων που θα κρατούσαν την τιμή σχετικά χαμηλά.

Οι μισοί παραγγείλαμε μπέργκερ moouu (13.5 ευρώ) και οι άλλοι ένα ψητό κρέας που είχε 18 ευρώ η μερίδα. Εγώ πήρα μπέργκερ moouu (από μοσχάρι black Angus) μέτρια ψημένο (ελαφρώς με το αιματάκι του) και ζήτησα να το συνοδεύσουν με πουρέ εφόσον δεν πολυσυμπαθώ τις τηγανιτές πατάτες. Ο πουρές ήταν τέλειος! Έδενε άριστα με το ζουμερό μπέργκερ και το συνολικό πιάτο ήταν και χορταστικό και νόστιμο.

Μαζί με τα κουβέρ και τα νερά (λίγο τσουχτερά τα τελευταία... ) όσοι πήραμε το μπέργκερ πληρώσαμε 16 ευρώ το άτομο.

Θα ξαναπήγαινα αν ήθελα να φάω ένα ωραίο μπέργκερ σε ένα ωραίο περιβάλλον. Όχι όμως και για τα άλλα πιάτα, παρα-είναι ακριβό.

27/11/14
Προχθές ημέρα Τρίτη μεσημέρι έχοντας άδεια από την δουλειά μου αποφασίσαμε μιά βολτίτσα στην στην Γλυφάδα. Αφού πήραμε μια γερή δόση από τις γύρω βιτρίνες (φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο) είπαμε να φάμε εκεί κοντά.

Είχα διαβάσει τις γνώμες σας γιαυτό το μαγαζί και πήγαμε. Είμαστε 3 άτομα.

Πήραμε μια καταπληκτική σαλάτα, που παρότι ρώτησα 2 φορές τον σερβιτόρο δεν κατόρθωσα να συγκρατήσω το όνομα της.

Πήραμε το συκώτι νόστιμο και πήραμε 3 διαφορετικά κύρια ένα ριμπάι (συγνώμη δεν ξέρω πως γράφεται στα Αγγλικά) καταπληκτικό και 2 πιάτα με κρέας που μας συνέστησε ο κύριος που μας εξυπηρετούσε, ανάλογα με το πως τρώμε το ψητό κρέας (μέτριο ή καλοψημένο) ΟΚ

Μαζί με ένα μπουκάλι κρασί που έκανε 17 ευρώ δώσαμε 94 ευρώ.
Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι και λιμοντσέλο.

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΎ ΕΥΓΕΝΈΣΤΑΤΟΙ

Χρήσιμη;
Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Σαββατο βραδυ και πηγαμε για βραδυνό. Το μαγαζι ητανε γεματο αλλα ειχαμε κανει κρατηση και το τραπέζι μας ητανε ετοιμο. Μας δέχτηκαν με χαμογελα και καθισαμε. Το μενου καλο και επαρκές. Περιμεναμε λιγο πριν παραγγειλουμε αλλα ολα οκ. Μετα τη παραγγελια το φαγητο ηρθε πολυ γρήγορα.

Για αρχή πηραμε Μοσχαρι Ταρταρ και σαλατα Μοοου. Και τα δυο εξαιρετικα πιατα που τα συνιστω. Για κυριο ειχαμε ενα Burger και το Rib Eye. Και τα δυο ηταν ωραια γευστικά μονο που το Rib Eye ηταν μικρό σε σχεση με αλλα που εχω φαει και σε σχεση με τη τιμή του.

Γενικα μια ευχαριστη επισκεψη με ωραιο φαγητο.