Το κλασσικό στέκι επί της οδού Καποδιστρίου στην Φιλοθέη άλλαξε ιδιοκτήτη, άλλαξε διακόσμηση και λογότυπο, παρέμεινε όμως σταθερή αξία για όσους αγαπούν την καλή, ποιοτική Ιταλική κουζίνα.
Ο διεθνώς αναγνωρισμένος σεφ Roberto Izzo, δημιουργεί γνήσια ιταλικά πιάτα με μεράκι και φαντασία, κλασσικές συνταγές και όχι μόνο… Χειροποίητα ιταλικά ζυμαρικά, το καλύτερο σπαγγέτι της πόλης, μοναδικά γλυκά, ιδιαίτερες προτάσεις, τεράστια και ενημερωμένη κάβα με ελληνικές και ξένες ετικέτες, και μια μεγάλη ομάδα από βοηθούς σεφ και σερβιτόρους φροντίζουν να μένει ευχαριστημένος ο κόσμος που επιλέγει το Pr1AmO.
Ο χώρος απέκτησε καλύτερες υποδομές, άλλαξε διακόσμηση και το περιβάλλον είναι πια πιο ποιοτικό κι εκλεπτυσμένο, ενώ ο μικρός κήπος είναι ότι πρέπει για Καλοκαίρι.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΩΣ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ 20:00 ΕΩΣ 00:30 ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ 13:00 ΕΩΣ 18:00

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Σεπ 2017

Ύστερα από πολλά χρόνια επισκέφθηκα το υπό νέα διεύθυνση (εδώ και τρία περίπου χρόνια ) ανακαινισμένο Ιταλικό εστιατόριο "Priamo" στη Φιλοθέη. Τόσο εγώ όσο και η παρέα μου δοκιμάσαμε εξαιρετικά πιάτα με αποκορύφωμα το γλυκό στο τέλος!! Η τιμές του εστιατορίου θεωρώ ότι ανταποκρίνονται τόσο στη νόστιμη γεύση του φαγητού όσο και στην άψογη τεχνική του Ιταλού σεφ Roberto Izzo. Δεν τον είδαμε, ούτε, αν και ήμασταν μόλις δύο παρέες, βγήκε από την κουζίνα του για να ρωτήσει τις εντυπώσεις μας (αρχή της σαιζόν γαρ )! Μάλλον η εξαιρετική κουζίνα είχε μπει στον αυτόματο.... από άξιους συνεργάτες.

Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου συνδυάζει το κλασικό με το μοντέρνο και διαφέρει από τον προηγούμενο (πριν τη νέα διεύθυνση ) που κυριαρχούσε το ξύλο. Με έξυπνο τρόπο συνδυάζονται το industrial στυλ με το κλασικό. Παρατηρούμε αρκετές γωνιές με κλασικά ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία ενώ το γκριζωπό δάπεδο δένει αρμονικά με τα στιβαρά τραπέζια στον χώρο, τους αναπαυτικούς καναπέδες και τις χρωματιστές μαξιλάρες.

Ιδιαίτερα εντυπωσιακός είναι ένας εκτενής χώρος κοντά στην είσοδο, με διάφορα σερβίτσια, μπουκάλια ποτών, ποτήρια, βαζάκια και συρτάρια, σαν κουζίνα εξοχικής κατοικίας. Ξεχωρίζει η ζεστή γωνιά, αριστερά της εισόδου, με το μεγάλο τραπέζι και τις αναπαυτικές μαξιλάρες. Στο σημείο αυτό βρίσκονται και οι δύο διαφανείς θήκες σε γαλάζιο φωτισμό με τα τεράστια ασημένια μαχαιροπίρουνα και μία κουτάλα!!

Επιπλέον, η αίθουσα στο βάθος είναι εκείνη που κερδίζει τις εντυπώσεις. Ο επιδέξιος φωτισμός με τα κομψά φωτιστικά, τοποθετημένα με πολύ γούστο, δημιουργούν μια θαλπωρή που ενδείκνυται για τα κρύα βράδια του χειμώνα. Οι τουαλέτες είναι εξίσου προσεγμένες με κομψά παραδοσιακά πλακάκια με όμορφα σχέδια, ωραίες απλίκες, ιδιαίτερες γούρνες και ξύλινη επένδυση. Απέναντι από τις τουαλέτες, βρίσκεται ένας όμορφος ιδιωτικός χώρος που θα μπορούσε να έχει διάφορες χρήσεις όπως π. χ degustasion βραδιές ή σεμινάρια - ιταλικού - φαγητού (?). Μοναδικό αρνητικό σημείο θεωρώ, αν παρατήρησα καλά, ότι είναι η σχετική έλλειψη θέας προς τα έξω, πράγμα που δινόταν άπλετα στον "προηγούμενο" " Priamo"...

Ο εξωτερικός χώρος είναι μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με τον εξωτερικό: Πολύ μικρός με λίγα τραπέζια και αρκετό πράσινο. Βέβαια ο θόρυβος της Καποδιστρίου τον διαπερνά.
Εμείς, παρόλα αυτά, καθίσαμε στον περιορισμένο εξωτερικό χώρο κυρίως λόγω εποχής.... Ακούγονταν ωραία τραγούδια σε αρκετά χαμηλή ένταση.

Tο εστιατόριο είχε ανοίξει, μετά τις θερινές διακοπές, μόλις την προηγούμενη μέρα της επίσκεψής μας. Έτσι λοιπόν ήμασταν σχεδόν μόνοι μας.

Το μενού είναι μεγάλο, με όλα τα γνωστά ορεκτικά, σαλάτες, ζυμαρικά και κρεατικά της Μπότας.

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Σαλάτα "Priamo" (10,00) με ρόκα, λίγα ντοματίνια (κομμένα στη μέση), κατσικίσιο τυρί και φέτες από μοσχάρι σοταρισμένο με μπαλσάμικο. Τη ρόκα μισοσκέπαζαν εντυπωσιακά flakes τυριού πασπαλισμένα με μπαλσάμικο!

Gnocchi alla siciliana στο φούρνο με μελιτζάνες, ρικότα και κόκκινη σάλτσα(13,00). Τα νιόκι σερβίρονται σε όμορφο σκεύος - τηγάνι. Τα ζυμαρικά καθαυτά είναι πολύ νόστιμα( ειδικά όταν άρχισαν να κρυώνουν λίγο ), αλλά τόσο η κόκκινη σάλτσα όσο και ο συνδυασμός τους με τις μελιτζάνες τελικά δεν με ενθουσίασε...

Papardelle al ragu di funghi (14,00), παπαρδέλες με μανιτάρια και πάστα τρούφας. Το σχεδόν καφεπράσινο πιάτο εξαιτίας των μανιταριών διακοσμείται επίσης με πολύ λίγα flakes κίτρινου τυριού. Εξαιρετική γεύση!

Από τα πιάτα ημέρας επιλέξαμε μια μερίδα Καταπληκτικής Κοτολέτας (22,00)!!!! Σε μακρόστενη λευκή πιατέλα έρχεται μια τεράστια ποσότητα κοτολέτας Μιλανέζ με γαρνιτούρα από λαχανικά στο γκριλ, πράσινη και κόκκινη πιπεριά, κολοκύθι, λίγη πατάτα και μικρή ποσότητα πουρέ διακοσμημένη μάλλον με δενδρολίβανο. Κορυφαίο πιάτο τόσο γευστικά όσο και εμφανισιακά!

Στην αρχή έρχεται ένα ξύλινο πανέρι με πεντανόστιμα φοκατσάκια ( κομμάτια φοκάτσιας ) πασπαλισμένα με αλάτι!! Επιπλέον, προσφέρουν σε τηγανάκι καταπληκτικό καπνιστό τυρί Scamorza ( παραλλαγή της Μοτσαρέλα ) με βασιλικό. Το καλωσόρισμα αυτό δεν χρεώνεται!

Στο τέλος μοιραστήκαμε ένα εκπληκτικό σπιτικό τιραμισού (6,00).

Ήπιαμε λευκό κρασί Βιβλία Χώρα (20,00). Το κρασί ( μέγιστο στοιχείο απόλαυσης του κάθε θαμώνα ) σερβίρεται σε ποτήρι του Ουίσκι πράγμα πολύ άβολο πέραν όλων των άλλων. Προηγούμενος χρήστης ( όπως είδα πριν λίγο ) έχει θίξει το θέμα εκτενέστερα... Παρόλα αυτά, τα ίδια...! Μόλις τους κάναμε την παρατήρηση, μας είπαν ότι μόνο το κόκκινο κρασί σερβίρουν στα συνηθισμένα ποτήρια κρασιού!! Επιτέλους!

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται εξ αρχής, 2.00.

Οι τιμές των πλούσιων μερίδων των ζυμαρικών, σε σχέση πάντα με την πολύ καλή γεύση τους, είναι αρκετά προσιτές. Η κοτολέτα ξέφυγε βέβαια κατά πολύ αλλά άξιζε τον κόπο λόγω ποιότητας αλλά και ποσότητας.

Εάν μάθαινα ότι άλλαξαν τα άβολα αυτά ποτήρια του λευκού κρασιού, σίγουρα θα ξαναπήγαινα!! Ο πελάτης χρειάζεται τον δέοντα σεβασμό!!

20 Ιουν 2017

Μια Παρασκευή είχαμε την ιδέα να πάμε για φαγητό σε κάτι διαφορετικό. Είχε τύχει να περάσουμε μια μέρα από την Καποδιστριου με το αμάξι και είχαμε δει το Priamo. Φτάνοντας λοιπόν βρεθήκαμε σε ένα ήσυχο και ωραίο περιβάλλον, ενω μας εκανε εντύπωση ποσο φιλόξενο και ευγενικό ήταν το προσωπικό.

Το εστιατόριο διαθετει μεγάλη ποικιλία σε ιταλικά πιάτα, όπως μακαρόνια και χειροποίητα ζυμαρικά. Δοκιμάσαμε ένα ριζότο με τρούφα και ένα πιάτο χειροποίητα ζυμαρικά τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και ικανοποιητικα σαν ποσότητα, ενώ είχε και μεγάλη γκάμα από ορεκτικά.

Όταν κάτσαμε στο τραπέζι μας σερβιραν ένα ορεκτικό με καρπατσιο το οποίο το φτιάχνουν στο μαγαζί και ήταν εξαιρετικό. Στα συν είναι επίσης πως το προσωπικό μπορεί να σε βοηθήσει να επιλέξεις μια ετικέτα από τα ιταλικά κρασιά που διαθέτει ανάλογα με τις προτιμήσεις σου.

Εξίσου πολύ ωραία και τα γλυκά που δοκιμάσαμε, μπανόφι και τιραμισου. Σε γενικές γραμμές όλα ήταν πολύ πολύ ωραία και οι τιμές για ιταλική κουζίνα είναι φυσιολογικές.

23 Φεβ 2017

Επισκέφθηκα το εν λόγω εστιατόριο στις 14.02.2017, ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου με το σύζυγό μου και ένα ακόμα ζευγάρι. Διαλέξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο βάσει κριτικών που υπήρχαν στο διαδίκτυο, φωτογραφιών αλλά και κοντινής στο σπίτι μας τοποθεσίας. Η κράτηση έγινε μέσω e-table για τις 21:00. Το parking στην περιοχή ήταν εύκολο σε ένα στενό πίσω από την Καποδιστρίου.

Χώρος (4/4)
Ο χώρος ήταν πολύ όμορφος, στις αποχρώσεις του μωβ και του γκρι, με ωραία τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια και απέπνεε μια πολυτέλεια και μια ζεστασιά. Ένα μέρος της κουζίνας είναι open space οπότε μπορούσες να χαζεύεις τη διαδικασία παρασκευής των πιάτων. Δυστυχώς, ο χώρος μαζί με το κρασί ήταν και τα μόνα θετικά της επίσκεψής μας στο Pr1amo.

Γεύση (1/4)
Στο δια ταύτα λοιπόν επιλέξαμε ένα ροζέ κρασί γαλλικής προέλευσης (το όνομά του μου διαφεύγει) (17 €) σερβιρισμένο ωστόσο σε λανθασμένο ποτήρι (χωρίς πόδι, σαν ποτήρι ουίσκι). Σε γενικές γραμμές τα ποτήρια του κρασιού πρέπει να είναι διάφανα, χωρίς σχέδια και σκαλίσματα, με βάση, κορμό και χώρο με σχήμα «U» ο οποίος δέχεται το κρασί. Απαραίτητη προϋπόθεση, ανεξαρτήτως τύπου κρασιού, να είναι το ποτήρι κολονάτο, για να μπορούμε να το κρατάμε χωρίς να επηρεάζεται η θερμοκρασία του (φάουλ). Νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ζητηθεί 2 φορές κατά τη διάρκεια του γεύματος. Ψωμάκια (τύπου focaccia) και κριτσίνια τυριού για το καλωσόρισμα - όχι κάτι το ιδιαίτερο. Στη μέση του γεύματος μας ξαναέφεραν... Άκυρο. Σαν ο σερβιτόρος να μην είχε τι να τα κάνει και τα άφησε στο τραπέζι μας.

Από ορεκτικά επιλέξαμε τα ρολά μελιτζάνας. Τραγικά μικρή ποσότητα αλλά ομολογουμένως πολύ νόστιμα. Αυτό εξελίχθηκε και στο καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Μια σαλάτα εποχής με κατσικίσιο τυρί γκρατινέ, άνοστη και άνευρη με άτσαλα τοποθετημένες πρασινάδες και με μικρή ποσότητα τυριού. Dressing αδιάφορο και ανύπαρκτο στα 10 €.

Για κυρίως επιλέξαμε ζυμαρικά (..... Χειροποίητα ιταλικά ζυμαρικά, το καλύτερο σπαγγέτι της πόλης... σύμφωνα με τις περιγραφές του εστιατορίου). H επιλογή αποδείχτηκε φιάσκο και για τα τέσσερα πιάτα (Spaghetti carbonara, καπνιστή πανσέτα guanciale etc / pappardelle με μανιτάρια και λάδι τρούφας (x2) και gnocchi με ντοματίνια, mozzarella, μελιτζάνες γκρατινέ. Τιμές από 12 - 14 €). Και τα τέσσερα ήταν ανάλατα, παραβρασμένα, χωρίς καμία ιδιαίτερη γεύση. Εντύπωση μου έκανε που όταν μας τα σέρβιραν έκαιγε το πιάτο (μικροκύματα???). Δε μου έχει ξανατύχει σε ζυμαρικά. Τα gnocchi επίσης ήταν καμμένα. Ποσότητες θα τις χαρακτήριζα επαρκείς προς μικρές. Δυστυχώς από τα χειρότερα ζυμαρικά που έχω φάει σε "ιταλικό" εστιατόριο. Και επειδή είμαι μισή Ιταλίδα φάουλ σε ζυμαρικά δε συγχωρώ και είμαι αμείλικτη κριτής σε ότι σχετίζεται με ιταλική κουζίνα.

Γλυκά (κερασμένα). Ταρτούφο - ωραία γεύση, γελοία μικρή ποσότητα - και τιραμισού - μέτριο, κρέμα υδαρής, δε μας ικανοποίησε. (από τιμές παίζουν στα 6 - 6.50 €).

Εξυπηρέτηση (1/4)
Το σέρβις ήταν αργό, πολύ αργοοοοοοό. Αργό από την αρχή που δεν είχε κόσμο μέχρι και το τέλος που ήταν γεμάτο. Οι σερβιτόροι ήταν άπειροι (ακόμα και από τον τρόπο που μάζευαν τα πιάτα), αμήχανοι και όχι ιδιαίτερα ζεστοί. Έκαναν γύρω στα είκοσι λεπτά να μας πάρουν παραγγελία. Το κρασί, το ορεκτικό και η σαλάτα ήρθαν σε ικανοποιητικό χρόνο. Τα ζυμαρικά (και δη χειροποίητα με εξαίρεση την καρμπονάρα) ήρθαν μετά από περίπου μιάμιση ώρα (!!!!! ) ούτε εκείνη την ώρα να τα ζύμωναν δηλαδή πραγματικά έλεος! Και αναφέρω τα χειροποίητα διότι βράζουν σε μικρότερο χρονικό διάστημα από ότι τα βιομηχανοποιημένα. Δέχτηκαν την παρατήρησή μας όταν μας ρώτησαν για το πως ήταν το γεύμα μας. Τους αναφέραμε ότι δε μείναμε καθόλου ικανοποιημένοι από κανένα κυρίως πιάτο για τους λόγους που προανέφερα. Για αυτό το λόγο μας κέρασαν prosecco καθώς και τα γλυκά. Και τα γλυκά αλλά και ο λογαριασμός ήρθαν και αυτά με καθυστέρηση. Παράπονα για το σέρβις και για την τραγική αργοπορία άκουσα και από τρεις διπλανές παρέες. Οι τρεις σερβιτόροι δεν επαρκούσαν για τον κόσμο που βρισκόταν στο εστιατόριο. Φάνηκαν απροετοίμαστοι να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της βραδιάς του Αγίου Βαλεντίνου. Μιας και η κουζίνα ήταν open space έβλεπα τα πιάτα που περίμεναν πόση ώρα για να σερβιριστούν και υπήρχε ένας διάχυτος εκνευρισμός στο χώρο. Στο τέλος μας ζήτησαν συγγνώμη και στις κυρίες λόγω της ημέρας προσέφεραν από ένα κόκκινο τριαντάφυλλο.

Value for Money και συνολική εμπειρία (1/4)
113 € για 2 μπουκάλια κρασί, 1 ορεκτικό, 1 σαλάτα, 4 κυρίως (ζυμαρικά) και αν δεν είχαν κεραστεί τα γλυκά μιλάμε για 126 €. ~ 60 € το ζευγάρι για το παραπάνω γεύμα καθιστούν το παραπάνω εστιατόριο no value for maney at all λαμβάνοντας υπόψη πρωτίστως τη γεύση. Οι τιμές πάνε παρέα με την περιοχή (σύνορα Φιλοθέης με Νέα Ιωνία). Η συνολική εμπειρία ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου και δε με ικανοποίησε ούτε γευστικά αλλά ούτε και από θέμα συμπεριφοράς. Ένας όμορφος χώρος δε φέρνει την άνοιξη ούτε και τα κεράσματα επίσης. Δεν έχω κάποιο λόγο για να επισκεφτώ ξανά το Pr1amo. Σε καμία περίπτωση δεν είναι Νο. 1.

ΥΓ: οι απόψεις είναι καθαρά προσωπικές και η κριτική καλοπροαίρετη προς γνώση και βελτίωση.

06 Φεβ 2017

Ισως η καλύτερη πίτσα στην Αθηνα.

H ζύμη είναι λεπτή - ιταλική, χωρίς gouda και άλλα "άσχετα τυριά". Δοκίμασα margherita και προσούτο (το προσούτο άψητο) και ήταν καταπληκτικές. Απλή και πολύ γευστική.

Κάντε ενα τηλέφωνο αν πάτε για πίτσα γιατί νομίζω δεν ψήνει κάθε μέρα.

Πολύ καλό το χύμα κόκκινο κρασί του μαγαζιού.

Τα γλυκά πολύ ευχάριστη έκπληξη. Καμία σχέση με τα κλασικά γλυκά που σερβίρουν τα Ιταλικά εστιατόρια της Αθήνας, τα οποία είναι παρόμοια με αυτά που βρίσκεις στα ψυγεία των σουπερ μαρκετ. Ηταν πολύ φρέσκα και τόσο γλυκά όσο χρειάζεται.

Ο χώρος είναι ιδάιτερα προσεγμένος και το μόνο που θα του πήγαινε ήταν να εχει περισσότερα παράθυρα.