Ποικιλία από λουκάνικα, Bretzel,εναλασσόμενο μενού από γερμανικές και γαλλικές λιχουδιές

30 Μαι 2017

• Εν αρχή, μας καθήλωσε η δακρυσμένη Πέτρα Φον Καντ, ταινία του 1972, του αείμνηστου Φασμπίντερ, που άφησε εποχή, καυτηριάζοντας την εξουσία των διαπροσωπικών σχέσεων!
• Παρ’ ημίν, η περιβόητη τηλεπερσόνα Πετρούλα, με τον σέξι καιρό της, που ήρθε και (φευ) παρήλθε, αφήνοντάς μας μετεωρολογικά μετέωρους!
• Κατόπιν, η γνωστή μας Πέτρα Αδρακτά, ιδιοκτήτρια & σεφ του SIXITIE’S DINNER του Κεραμεικού και τώρα της ΜΠΕΜΠΑΣ του Μεταξουργείου!
• Παράλληλα, απ’ τον Νοέμβριο του 2013, η Γερμανίδα Πέτρα, είναι η ιδιοκτήτρια-σεφ του PETRA’S ‘gourmet on the road’, στη διασταύρωση των οδών Φειδίου και Εμμανουήλ Μπενάκη, στο οποίο μας εισήγαγε ευθύς εξαρχής ο χρήστης sagros (αδρανής τώρα εδώ και δύο χρόνια! ), και κατόπιν μας το παρουσίασαν έξοχα οι πρωτοπόροι fratello και evi!

Στο PETRA’S (P) λοιπόν έφαγα σήμερα μεσημέρι 25 Μαΐου, παρέα μ’ ένα φίλο μου, θέλοντας να επαληθεύσουμε τις προηγούμενες άριστες εντυπώσεις των φίλων χρηστών του site μας, δίνοντας παράλληλα και τη δική μας προσωπική πινελιά.

Είναι αλήθεια ότι τα εδώ γερμανικά στέκια είναι μετρημένα στα δάχτυλα, με πρώτο το Rittenburg της οδού Φορμίωνος, απ’ το 1974 μέχρι το 2002, και που τώρα το λειτουργούν τα παιδιά του στην Καισαριανή (η φίλη tzia και άλλοι χρήστες έγραψαν άριστες κριτικές).

Έτσι, η Πέτρα, προκειμένου να μας εξοικειώσει με τη γερμανική γαστρονομία, έστησε το δικό της μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας, λειτουργώντας τα μεσημέρια από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή, από τη 1.00 μέχρι 7.00 μ. μ., ενώ τα Σ/Κ το κλείνει και χαλαρώνει οικογενειακά. Μαγειρεύει -αποκλειστικά η ίδια- φαγητά και γλυκά και στοχεύει κυρίως στους εργαζόμενους ή περαστικούς του κέντρου, προσφέροντας μερίδες πολύ νόστιμες και χορταστικές και μάλιστα σε τιμές πραγματικά χαμηλές!

Η Πέτρα είναι Βαυαρή από ένα μικρό μέρος μεταξύ Μονάχου και Αυστριακών συνόρων, κοντά στον Δούναβη. Είναι η ψυχή της γερμανικής κουζίνας, με τα λουκάνικα, σνίτσελ, χοιρινά, και φυσικά τις φημισμένες τους μπύρες.

Την βοηθούν στην προετοιμασία των φαγητών, το σερβίρισμα, κ. λπ. δύο ακόμη κυρίες: η γλυκιά Ουκρανή Luda (Ludmila), που σημαίνει ‘αγαπητή του λαού’, δημοφιλής, και η Ελληνίδα Θέη (Φιλοθέη), δηλ. αυτή που αγαπά και σέβεται τον Θεό, η θεοσεβής. Στη δουλειά τους πάντως ήταν ευγενέστατες και αεικίνητες, άξιες πράγματι βοηθοί της Γερμανίδας Πέτρας, που σε λίγο συμπληρώνει 30 χρόνια στην Ελλάδα! Και η Πέτρα, αν και είναι ολόξανθη, συνυπάρχει και συνεργάζεται αρμονικά με τις Luda και Θέη, που είναι μελαχρινές, επιβεβαιώνοντας τη διαχρονική αξία της Ηρακλείτειας αρμονίας των αντιθέτων!

Σε ένα χώρο μικρότερο των 30 τεραγονικών μέτρων επιτελείται το λειτούργημα της γερμανικής εστίασης! Μέσα υπάρχουν 2 τραπεζάκια και 3-4 ψηλές κίτρινες καρέκλες πίσω απ’ τον γωνιακό πάγκο. Εξωτερικά, στο πεζοδρόμιο της ήσυχης οδού Φειδίου, με ελάχιστα διερχόμενα αυτοκίνητα, έχουν τοποθετηθεί 4 πράσινα μεταλλικά τραπέζια και δύο επιμήκεις πάγκοι. Υπολογίζω ότι συνολικά θα μπορεί να εξυπηρετηθούν απ’ την ευγενική τριάδα των γυναικών περί τα 30 άτομα περίπου. Εκτός αυτού, υπάρχει delivery στα πέριξ, αλλά και ένα συνεχές take away, όπως άλλωστε διαπιστώσαμε. Η πελατεία, την ώρα που πήγαμε, ήταν μάλλον νέα παιδιά,

Έλληνες κυρίως, αλλά και μερικοί γερμανόφωνοι. Πήγαμε νωρίς, λίγο μετά το άνοιγμα, οπότε το κατάστημα άρχιζε σιγά-σιγά να γεμίζει, αλλά γίνονταν συνεχώς τηλεφωνήματα για τα φαγητά της ημέρας και για κρατήσεις. Με την ευκαιρία, πληροφορήθηκα ότι, εκτός κάποιων βασικών εδεσμάτων, το μενού ανανεώνεται καθημερινά, αναγράφεται στον μεγάλο τους μαυροπίνακα στην είσοδο, και φυσικά προγραμματίζεται εκ των προτέρων από την Γερμανίδα Πέτρα και για τις 5 μέρες της εβδομάδας (! ), σύμφωνα με τα υπάρχοντα στην αγορά εποχικά υλικά.

Με δυο λόγια, σε περίοπτη θέση βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα στο βάθος, με την Πέτρα επί το έργον, η βιτρίνα και το ψυγείο με μπύρες και ποτά, ενώ δεν λείπει η ζεστή διακόσμηση, με τα ψεύτικα διακοσμητικά φυτά και τα κλαριά στην οροφή, την παλιομοδίτικη ζυγαριά, τον μικρό καθρέφτη κι άλλα μικροαντικείμενα, καθώς και το ωραίο ρολόι στον τοίχο. Στον μικρό αυτό χώρο, με το σανιδένιο ξύλινο δάπεδο, δίνουν ζωντάνια οι μάλλον ανοιχτές γκρι – μπλε αποχρώσεις των τοίχων. Οι καθαρές τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο. Η όλη εξυπηρέτηση κι ο χώρος φανερώνουν το μεράκι και το φιλότιμο της ομάδας και προδιαθέτουν ευμενώς για το βαυαρικό τσιμπούσι που θα ακολουθήσει.

Εντυπωσιάζουν βέβαια οι γερμανικές μπύρες, υψηλής ή χαμηλής ζύμωσης, μεταξύ των οποίων η Alexander, με επίγευση καραμέλας, η φρουτώδης Leffe, η Erdinger, με επίγευση εσπεριδοειδών και βοτάνων, η Marzen, η 1795, και η Paulaner που δοκίμασα, με γεύση μπανάνας, κόλιανδρου και λυκίσκου!
Πιο τυχερός, ο φίλος μου δοκίμασε την ξακουστή μοναστηριακή μπύρα τύπου Weiss των Καπουτσίνων, την Kapuziner, η οποία έρχεται απ’ τα κελάρια μιας εταιρίας στο Kulmbach της Βόρειας Βαυαρίας, έχει περιεκτικότητα 5.10 βαθμούς οινοπνεύματος και όψη αρκετά θολή!

Το εναλλασσόμενο μενού της Πέτρας περιλαμβάνει, ανάλογα με την εποχή, διάφορες σούπες βελουτέ (κολοκυθόσουπα, μανιταρόσουπα.. ), γύρω στα 3.50-4.50 €, τις χειροποίητες πατάτες της με λουκάνικο, τυρί και κάρυ, ~3.50 €, σνίτσελ, γκορντόν μπλε, κότσι, χοιρινό με πουρέ.., γύρω στα 7 €-8 €, ενώ τους χειμωνιάτικους μήνες φτιάχνει νοστιμότατο μοσχάρι ή χοιρινό με δαμάσκηνα, steak με πιπεράτη σος, κι άλλα κρέατα γύρω στα 9-10 €. Καθημερινά υπάρχουν διάφορες σαλάτες, (πατατοσαλάτα, πράσινη.. )από 2-6 €, και τουλάχιστον ένα δικό της γλυκό ~ 4 €.

Στα σημερινά πιάτα ημέρας υπήρχε, μεταξύ άλλων, ραγού μελιτζάνας (5.70 €), και κοτόπουλο ινδικό tandoori, με ρύζι, μελιτζάνες και κάρυ (8.50 €), αφού είναι προφανές ότι και η γερμανική κουζίνα, όπως κάθε άλλη, δέχεται τις αναπόφευκτες επιρροές και τα fusions της παγκοσμιοποίησης!!

Εμείς λοιπόν μοιραστήκαμε:

• Ένα γευστικότατο γκορντόν μπλε με πατάτες της Πέτρας (ψητές στο φούρνο με ψιλοκομμένο και ψημένο bacon). Ήταν ένα χοντρό κομμάτι χοιρινού φιλέτου, με λαχταριστή κρούστα και πολύ χορταστικό! Τιμή 7.80 €.
• Μία σαλάτα με κους-κους, κομμάτια αβοκάντο και φράουλες, δροσερή και πρωτότυπη, στα 6.30 €.
• Ένα γλυκό ημέρας, που ήταν τερίνα σοκολάτας με ξηρούς καρπούς και γευστική κρεμώδη σος από βύσσινο. Τιμή 4 €. Καλό, αν και προτιμώ τα φαγητά της.

Σημειώτεον ότι εκτός του ψωμιού που ήρθε σε φέτες, και του νερού σε κανάτα, που δεν χρεώνονται, η Πέτρα μάς κέρασε στην αρχή, ώσπου να ετοιμαστεί η παραγγελία μας, ένα ευπρεπές πιάτο με κρύο παστό χοιρινό κότσι (schweinshaxe), το οποίο ήρθε πάνω σε φέτες ψωμιού και είχε έξτρα μουστάρδα στο πλάι! Ήταν σίγουρα ένα απόλυτα φιλόξενο καλωσόρισμα!!

Ο λογαριασμός μας έφτασε τα 26.90 €, εκ των οποίων τα 8.80 € αφορούσαν τις δύο μπύρες. Συνεπώς, χωρίς τα ποτά το ποσό είναι 18.10 € για 2 άτομα, δηλ. 9 € το κεφάλι (στην οροφή της πρώτης τιμολογιακής κατηγορίας 1/9 €)

Το value for money είναι αυτονόητα 4 στα 4, όπως και η γεύση αλλά και η όλη εξυπηρέτηση. Μακάρι να είχαμε κι άλλες τέτοιες οάσεις στο πολύβουο κέντρο της πόλης μας!

Αν ξεκίνησα με την αστή σχεδιάστρια μόδας Πέτρα Φον Καντ, που εξουσίαζε κυνικά το περιβάλλον της, ενώ στο τέλος ερωτεύεται, χύνοντας κι αυτή δάκρυα πικρά, θα καταλήξω με την Πέτρα της οδού Φειδίου, με την οποία, όχι μόνο δεν δακρύζουμε για ό, τι τρώμε (δεν ξέρω αν τυχόν η ίδια κάποτε δακρύζει καθαρίζοντας κρεμμύδια), αλλά αντίθετα χαιρόμαστε, απολαμβάνοντας την ηδονή ενός θεσπέσιου μεσημεριανού γεύματος!!

22 Ιαν 2017

Σίγουρα πας μόνο "ψαγμένος", "διαβασμένος" ή συστημένος σε αυτό το μαγαζάκι. Βρίσκεται στη Φειδίου που συνδέει την Χαρ. Τρικούπη με την Εμμ. Μπενάκη, πολύ κοντά στην Πανεπιστημίου, σε έναν αρκετά μικρό και στενό δρόμο. Το μαγαζάκι δεν φαίνεται εύκολα. Απέξω έχει κάτι ξύλινους πάγκους, για να καθίσεις, όταν φυσικά ο καιρός το επιτρέπει. Το εσωτερικό είναι υπερβολικά μικρό. Έχει 2 τραπέζια και μετά μπορείς να καθίσει κανείς στον πάγκο-μπάρα που βλέπει απευθείας στην κουζίνα. Ούτως ή άλλως αποτελεί στην ουσία ενιαίο χώρο, τόσο μικρός που είναι.

Έτσι έχει και τη δυνατότητα να παρακολουθήσει πραγματικά τα υλικά, την ετοιμασία και όλη τη διαδικασία του φαγητού που παρήγγειλε. Το μαγαζί το έχει μια Γερμανίδα η οποία είναι παρούσα και επιμελείται η ίδια των πιάτων μαζί με 2 ακόμη κοπέλες που βοηθούν στα υπόλοιπα.
Ο κατάλογος εναλλάσσεται καθημερινά εκτός από 3-4 πιάτα ή συνοδευτικά που παραμένουν σταθερά, ενδεχομένως γιατί αποτελούν σταθερές αξίες του μαγαζιού. Τα πιάτα είναι κατά βάση γερμανικά: σούπες π. χ. με σολωμό, σνίτσελ, πιάτα με πατάτα σε μεγάλη ποικιλία (βραστή, φούρνου, πατατοσαλάτα, πουρές κλπ), λουκάνικα και ικανοποιητική ποικιλία από μπίρες.

Η εξυπηρέτηση αποτελεί επίσης δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Χαμόγελο, σβελτάδα, προθυμία. Τα κορίτσια είναι πολύ φιλότιμα και χαμογελαστά.

Δοκίμασα λοιπόν και συστήνω ανεπιφύλακτα τις κλασικές πατάτες "Petra's". Αυτό είναι παρεμπιπτόντως το όνομα της Γερμανίδας ιδιοκτήτριας η οποία αποτελεί "εγγύηση" για την αυθεντικότητα των πιάτων. Οι πατάτες αυτές είναι must ό, τι κι αν παραγγείλετε. Είναι καλοψημένες φούρνου με ψημένο ψιλοκομμένο μπέικον από πάνω το οποίο όμως είναι σε ποσότητα που δεν "καπελώνει" τη γεύση της πατάτας.

Επίσης πατατοσαλάτα, με βραστή πατάτα και μαϊντανό χωρίς άλλα μυρωδικά, σως ή σάλτσες που επίσης καλύπτουν τη γεύση της πατάτας.
Οπωσδήποτε επίσης πρέπει να δοκιμάσετε κρεατικό. Την ημέρα που το επισκέφτηκα βρέθηκα στο δίλημμα ανάμεσα σε μοσχάρι φιλέτο (εκ των υστέρων το ζήλεψα όταν το είδα σε διπλανή παρέα, αφού είχα ήδη παραγγείλει), ρολό χοιρινό με γέμιση φέτα και πιπεριά ή σνίτσελ χοιρινό που είναι κλασικό γερμανικό πιάτο. Τελικά προτίμησα τα τελευταίο. Υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις με τι θα το συνοδεύσεις: πατατοσαλάτα, ρύζι μπασμάτι ή πατάτες "Petra's". Όλα είναι εξαιρετικά και ταιριάζουν άψογα. Το σνίτσελ ετοιμάζεται επι τόπου με την κλασική κρούστα του και είναι χορταστική μερίδα και πεντανόστιμη.

Σίγουρα το μαγαζί είναι για να φας κάτι νόστιμο, προσιτό οικονομικά, να χορτάσεις και να φύγεις. Δεν είναι για να καθίσεις πολύ ώρα. Ωστόσο, είναι μια πολύ καλή λύση στο κέντρο της Αθήνας, που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, ειδικά για κάποιον που δεν θέλει να φάει junk food και επιλέγει κάτι πιο σπιτικό και μαγειρευτό. Για τα παραπάνω πλήρωσα 8 ευρώ. Το συστήνω αν βρεθείτε εκεί κοντά.

14 Ιουν 2017

Το επισκεφτήκαμε κι αυτό με τον πατέρα μου αφού διάβασα τις καλές κριτικές. Βρίσκεται πίσω από ξενοδοχείο Τιτάνια. Την ώρα που πήγαμε ήταν άδειο αλλά μέχρι να φύγουμε είχε γεμίσει. Το σέρβις πολύ εξυπηρετικό από την ιδιοκτήτρια με αναφορές στα πιάτα ημέρας.

Η πλουσιοπάροχη παραγγελία μας:1''ποικιλία''λουκάνικα με καπνιστό, λεμπερκέζε και Φρανκφούρτης,1 σαλάτα με μαρούλι, παρμεζάνα και σος δροσερή,1 πατάτες βραστοτηγανητές με μπέικον καλές,1 σνίτσελ νόστιμο και συάμα μαλακό και για το κλείσιμο 2 λουκάνικα καπνιστά.

Τα συνοδέψαμε με 2 μπύρες Paulaner και 1 weiss των 500ml. Λογαριασμός με απόδειξη στα 42.60ε και νερό κανάτας.