Αδελφακι του 24ωρου Λορδου.

21 Νοε 2017

Μιας και ειχα πολυ καιρο να επισκεφτω τη πλατεια της Καισαριανης, θεωρησα μια ιντερνετικη προσφορα του καταστηματος εξαιρετικη ευκαιρια να ανηφορισω προς τα εκει. παροτι πλεον χειμωνας που δεν αφηνει περιθωρια να καθησεις εξω στην πλατεια και ο μεσα χωρος του μαγαζιου ειναι αρκετα ζεστος ως ατμοσφαιρα και εμενα προσωπικα μου αρεσε.

το επισκεφτηκαμε 2 ατομα μια καθημερινη απογευμα κατα τις 7 οποτε δεν ειχε πολυ κοσμο για να κρινω την εξυπηρετηση με γνωμονα την πιεση της δουλειας. ηταν ενα ωραιο χαλαρο απογευμα με πολυ ωραιο φαγητο οπως αποδειχθηκε.

καταρχην μου εκανε εντυπωση ο χειρογραφος καταλογος (χαρας το κουραγιο σας παιδια).

μας εφεραν αρχικα νερο βρυσης (προς τιμην τους δε μας χρεωσαν χωρις να ερωτηθουμε με εμφιαλωμενο) και την αδυναμια μου που λεγεται ψητο ψωμι. καπου εκει λοιπον ειχαν κερδισει την πρωτη εντυπωση. παραγγειλαμε αρχικα 2 ορεκτικα τυροφλογερες με μανουρι, σουσαμι και μελι (4€) που ηταν αρκετα καλες, και τηγανια χοιρινη με λιαστη ντοματα, γραβιερα και κρασι (6€) πολυ νοστιμο και χορταστικο πιατο. φυσικα τα ορεκτικα τα συνοδευσαμε με μπυριτσα που κοστιζε 3,5€.

απο κυριως πιατα επιλεξαμε καραμελωμενη πανσετα σε jack daniel's sauce με μανιταρια και ρυζι (7€). εκπληκτικο πιατο σε νοστιμια και ψαρονεφρι με φασκομηλο, ξυνομυζηθρα και αρωματικο λαδι που συνοδευοταν απο πουρε (7,5€). επισης πολυ ωραιο πιατο με εκπληκτικο γευστικο συνδυασμο αναμεσα μυζηθρας και πουρε και εξαιρετικα καλοψημενο κρεας. πιατο για 4/4.

γενικη εντυπωση μαγαζιου πολυ καλη. στο τελος μας κερασαν και χαλβα σιμιγδαλενιο που ειχε διαφορετικη και πιο ωραια γευση απο οτι οσους εχω δοκιμασει.

εν κατακλειδι και το συστηνω και θα ξαναπαω με μεγαλυτερη παρεα αυτη τη φορα

28 Σεπ 2015

Παρασκευή βράδυ πήγαμε δυο άτομα στο εν λόγω μαγαζί.
Είχα χρόνια να πάω Καισαριανη και μου φάνηκε καλή ιδέα.

Το εστιατόριο είναι πάνω στην πλατεία και δίπλα στο δρόμο, αρκετά καλαίσθητο, ευρύχωρο και με αρκετά τραπεζάκια στην πλατεία..

Είχαμε αγοράσει το κουπόνι-προσφορά του μαγαζιού, 13,9€, για δυο άτομα.
Δικαιούμασταν μια σαλάτα ή ένα ορεκτικό, δυο κυρίως και ένα γλυκό.

Μας έφεραν ψητό, πολύσπορο ψωμί, λιγάκι καμένα, αλλα ήταν καλό... αυτό που ήταν εντάξει..

Παραγγείλαμε πράσινη σαλάτα με τριμμένη γραβιέτα Νάξου, κρουτόν, κοτόπουλο και σως μουστάρδας.
Πολύ καλό πιάτο, μόνο που τα λαχανικά, δηλ το μαρούλι και η λόλα, ήταν πολύ χοντρά κομμένα και δυσκολευόσουν να τα φας..

Για κυρίως, πήραμε μπιφτεκάκια με τηγανητές πατάτες, γαρνιρισμένα με κρεμμύδι και τομάτα.
Δεν είχαμε παράπονο.

Το άλλο πιάτο ήταν ψαρονέφρι με σάλτσα θυμαριού και σαγανάκι γραβιέρας.
Αντί γι, αυτό όμως, μας ήρθε ένα απλό, ψητό ψαρονέφρι με πατάτες..

Είπαμε πως δεν παραγγείλαμε αυτό το πιάτο και μας είπαν οτι θα το αλλάξουν.

Μετά απο λίγο όμως, άλλαξαν γνώμη και είπαν πως με το κουπόνι ΔΕΝ δικαιούμασταν αυτό το πιάτο γιατί ήταν ακριβό!! (2,5€ παραπάνω απο το "απλό" ψαρονέφρι).

Μου έκανε εντύπωση, γιατί στο κουπόνι πουθενά δεν ανέγραφε κάτι τέτοιο..

Να σημειωσω οτι η ιδιοκτήτρια, όταν ήρθαμε και κάτσαμε, ήταν πολύ φιλική.
Μόλις όμως της είπαμε οτι έχουμε κουπόνι, τότε στράβωσε και έφυγε, για να μας αναλάβει ένας άλλος, ευγενέστατος σερβιτόρος..
Η εν λόγω κυρία, πηγαινοερχόταν στα τραπέζια, περνούσε δίπλα μας και δεν μας έλεγε μια κουβέντα, ούτε ματιά δεν μας έριχνε..

Αν δεν της άρεσε που είχαμε κουπόνι, ας μην το έβαζαν..
Το υπόλοιπο προσωπικό ήταν ευγενέστατο..
Σαν έξτρα πήραμε μισό κιλό κρασί συν κοτόπουλο φιλετο με γλυκιά σάλτσα..

Καλό πιάτο, μόνο που η σαλτσα ήταν πολύ γλυκιά και αραιή..
Στο τέλος μας έφεραν σπιτικό χαλβά με γιαούρτι και μέλι.

Συνολικά, μαζί με το κουπόνι, δώσαμε 24€..
Πολύ καλές τιμές, κατα τη γνώμη μου..

Καλά περάσαμε, ίσως ξαναπάμε..

Πλατεια Αναγεννησεως 3, Καισαριανη