To Mezedaki by Lordos βρίσκεται στην περίφημη μεζεδοπλατεία της ιστορικής Καισαριανής και φτιάχτηκε για να στεγάσει τις κουβέντες που λέγονται όταν η ψυχή και η καρδιά ανοίγουν. Πότε; Όταν έχεις μπροστά σου εκλεκτούς μεζέδες. Δοκίμασε χοιρινή πρασοτηγανιά με γραβιέρα, φέτα μεθυσμένη σε ούζο και τρυφερό συκωτάκι. Έχεις όρεξη για ψαράκι; Υπάρχει φρέσκο και ιδανικά συνδυάζεται με παγωμένο ούζο.

Δευτέρα έως Κυριακή 1:00 μ.μ. - 11:59 μ.μ.

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

27 Νοε 2018

Ζευγάρι φίλων μας έχουν μετακομίσει το τελευταίο διάστημα στην Καισαριανή οπότε άρχισαν να ανακαλύπτουν τα εκεί στέκια και να μας κάνουν προτάσεις για να τα επισκεπτούμε παρέα... Μια από τις ανακαλύψεις με τις οποίες έμειναν ενθουσιασμένοι ήταν και το Mezedaki by Lordos. Εγώ από την περιοχή δεν έχω πολλές γευστικές εμπειρίες τα τελευταία χρόνια, την Καισαριανή την ήξερα ως ουζοπλατεία μετά τις πορείες στα φοιτητικά χρόνια. Κάνω έναν πρόχειρο έλεγχο στο Ask, βλέπω καλές κριτικές, υπάρχει και η έκπτωση, αν δεν κάνω λάθος του 15%, μέσω e-table οπότε κλείνουμε βράδυ καθημερινής τέσσερα άτομα...

Η στάθμευση στους δρόμους περί της πλατείας ήταν ιδιαίτερα δύσκολη αν και καθημερινή, δεν μπορώ καν να διαννοηθώ τι θα γινόταν αν πηγαίναμε ΣΚ... Ο καλός μου απογοητευμένος από τις πολλές βόλτες, πήγε το αυτοκίνητο στο σπίτι των φίλων μας αρκετά στενά πιο μέσα... Επειδή η βραδιά ήταν γλυκειά καθίσαμε στους ξύλινους πάγκους έξω... Το service ήταν ευγενικό αλλά λίγο μπερδεμένο θα έλεγα... Η κυρία που ήρθε για την παραγγελία και η οποία μας έκανε διάφορες προτάσεις ήταν σαφώς γνώστης του αντικειμένου, νομίζω και ιδιοκτήτρια αλλά με μια επίκτητη ευγένεια θα έλεγα... Επιπλέον, είπε το θεϊκό, όταν δεν τιμήσαμε τις προτάσεις που μας έκανε: "ότι και να πάρετε θα με θυμηθείτε, όλα είναι φρέσκα και χειροποίητα, θα μείνετε απόλυτα ευχαριστημένοι"... Λοιπόν, κατά 90% όταν ακούω αυτή τη φράση, δεν δικαιώνεται σε καμία περίπτωση... Ούτε και εδώ δικαιώθηκε...

Η παραγγελία μας περιλάμβανε (από όσα θυμάμαι γιατί τίποτα δεν έμεινε στον ουρανίσκο και την σκέψη μου): Τυροφλογέρες (απλά καλές), κεφτεδάκια σπιτικά (καλά), χοιρινή τηγανιά (απαράδεκτη, κακή γεύση, κακή υφή, σκληρό κρέας), καραμελωμένη πανσέτα (συμπαθητική), πατάτες τηγανιτές (το καλύτερο πιάτο) και πλιγουροσαλάτα (σου άφηνε κάτι πικρό σαν επίγευση). Ήπιαμε αρκετό κρασί λευκό αν δεν κάνω λάθος (φανταστείτε ούτε αυτό θυμάμαι μιας και ήταν και αυτό αδιάφορο). Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο (συμπαθητικό). Για όλα αυτά και με την έκπτωση του e-table πληρώσαμε λίγο πάνω από 50 ευρώ, μέση τιμή για μεζεδοπωλείο και σίγουρα όχι απαγοτευτική αν έχεις ευχαριστηθεί το φαγητό σου. Εμείς, όμως, δεν το ευχαριστηθήκαμε... Επιπλέον, θα πω ότι ήρθε ένα μπακαλόχαρτο με την έκπτωση και την τελική τιμή, ούτε απόδειξη ούτε τίποτα, πράγμα που κατεβάζει και άλλο το value for money...

21 Νοε 2017

Μιας και ειχα πολυ καιρο να επισκεφτω τη πλατεια της Καισαριανης, θεωρησα μια ιντερνετικη προσφορα του καταστηματος εξαιρετικη ευκαιρια να ανηφορισω προς τα εκει. παροτι πλεον χειμωνας που δεν αφηνει περιθωρια να καθησεις εξω στην πλατεια και ο μεσα χωρος του μαγαζιου ειναι αρκετα ζεστος ως ατμοσφαιρα και εμενα προσωπικα μου αρεσε.

το επισκεφτηκαμε 2 ατομα μια καθημερινη απογευμα κατα τις 7 οποτε δεν ειχε πολυ κοσμο για να κρινω την εξυπηρετηση με γνωμονα την πιεση της δουλειας. ηταν ενα ωραιο χαλαρο απογευμα με πολυ ωραιο φαγητο οπως αποδειχθηκε.

καταρχην μου εκανε εντυπωση ο χειρογραφος καταλογος (χαρας το κουραγιο σας παιδια).

μας εφεραν αρχικα νερο βρυσης (προς τιμην τους δε μας χρεωσαν χωρις να ερωτηθουμε με εμφιαλωμενο) και την αδυναμια μου που λεγεται ψητο ψωμι. καπου εκει λοιπον ειχαν κερδισει την πρωτη εντυπωση. παραγγειλαμε αρχικα 2 ορεκτικα τυροφλογερες με μανουρι, σουσαμι και μελι (4€) που ηταν αρκετα καλες, και τηγανια χοιρινη με λιαστη ντοματα, γραβιερα και κρασι (6€) πολυ νοστιμο και χορταστικο πιατο. φυσικα τα ορεκτικα τα συνοδευσαμε με μπυριτσα που κοστιζε 3,5€.

απο κυριως πιατα επιλεξαμε καραμελωμενη πανσετα σε jack daniel's sauce με μανιταρια και ρυζι (7€). εκπληκτικο πιατο σε νοστιμια και ψαρονεφρι με φασκομηλο, ξυνομυζηθρα και αρωματικο λαδι που συνοδευοταν απο πουρε (7,5€). επισης πολυ ωραιο πιατο με εκπληκτικο γευστικο συνδυασμο αναμεσα μυζηθρας και πουρε και εξαιρετικα καλοψημενο κρεας. πιατο για 4/4.

γενικη εντυπωση μαγαζιου πολυ καλη. στο τελος μας κερασαν και χαλβα σιμιγδαλενιο που ειχε διαφορετικη και πιο ωραια γευση απο οτι οσους εχω δοκιμασει.

εν κατακλειδι και το συστηνω και θα ξαναπαω με μεγαλυτερη παρεα αυτη τη φορα