Κεμπαπ, πολιτική κουζινα, σουβλακι.

24 Αυγ 2017

Είδα τις κριτικές και με βρίσκουν σύμφωνη περίπου με τους άλλους. Οντως καλό το κεμπαπ. Πήγαμε το περασμένο Σαββατο σχετικά νωρίς γιατί αν πας λίγο αργότερα δεν βρίσκεις τραπέζι.

Εδώ και περίπου ενάμιση χρόνο έχει μεταφερθεί λίγο πιο κάτω στον ίδιο πεζόδρομο έτσι είναι πιο άνετος ο χώρος απο πριν. Η πλατεία πριν λίγα χρόνια ήταν ήσυχη και ωραία, τώρα γέμισε καρέκλες και κόσμο. Τέλος πάντων το προσπερνάμε αυτό. Ο χώρος είναι καθαρός περιποιημένος και το προσωπικό εξηπηρετικό και ευγενικό. Πήραμε 2 κεμπαπ μερίδες που έχει τις σχετικές πίτες και 4 κεμπαπ. Πήραμε σουβλάκια χοιρινό και κοτόπουλο πάλι ανοιχτά σαν μερίδα με όλα τα σχετικά κρεμύδι ντοματα πίτες πατάτες τηγανιτες(πολύ συμπαθητικές)μια μελιτζανοσαλάτα πολύ νόστιμη εξτρα ψητές ντομάτες σαγανάκι τυρί. Μπορεί να ξέχασα και κάτι. Ήπιαμε 3/4 κρασί λευκό και ένα αναψυκτικό.

Πληρώσαμε 45 ευρώ και φυσικά σκάσαμε από το φαγητό. Εντάξει δεν είναι κάτι το εξαιρετικό αλλά για το είδος του είναι καλό και οικονομικό γιαυτό άλλωστε έχει πολλή δουλειά κάθε μέρα. Ομως από εδώ θα ήθελα να κάνω και μία παρατήρηση! Ενώ στο μαγαζί είναι άψογοι στις τηλεφωνικές παραγγελίες τα κάνουν μούσκεμα. Άλλα τους λες κι άλλα φέρνουν!!! Πρέπει να κάνουν κάτι γιαυτό.

17 Νοε 2015

Σάββατο βράδυ 14/11 και μετά από απογευματινό σινεμά, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε την περιοχή της Βούλας για φαγητό, μια και είχαμε πολύ καιρό να δηλώσουμε παρουσία.

Στο μυαλό μας, ήρθαν δύο ψητοπωλεία για τα οποία είχαμε ακούσει καλές κριτικές από φίλους, οπότε σκεφτήκαμε ότι σίγουρα θα καταλήγαμε σε ένα από αυτά.

Μετά από μια μικρή περιπέτεια που είχαμε στο Στέκι Καλαμάκι όπου φθάσαμε πρώτα (κάτσαμε και παραγγείλαμε στον εσωτερικό χώρο, όπου μετά από λίγο η διπλανή παρέα των περίπου 15 ατόμων άρχισε να ανάβει το ένα τσιγάρο μετά το άλλο), φύγαμε άρον άρον, εξηγώντας στον ιδιοκτήτη ότι τη στιγμή που διαθέτει ειδικό χώρο ημιυπαίθριου για καπνιστές, θα έπρεπε να οδηγήσει την εν λόγω παρέα εκεί, αλλά απλά μας άκουσε ψελλίζοντας την αδυναμία του να επιβάλλει την τάξη και φυσικά προτίμησε φυσικά να μας δεί να φεύγουμε μια και επιχειρηματικά σκεπτόμενος, προτίμησε το έσοδο της μοναδικής παρέας των 15 ατόμων που είχε εκείνη τη στιγμή από το έσοδο των δύο ατόμων.

Μετά τη "σημαδιακή" λοιπόν αποχώρησή μας από το εν λόγω κατάστημα, οδεύσαμε προς την έτερη επιλογή μας, δηλ το Κεμπαμπτζίδικο το Γνήσιον, επί του κεντρικού δρόμου της Βούλας, με τον μεγάλο πεζόδρομο μπροστά του.
Μάλον είμαι ο πρώτος που κάνω κριτική για το εν λόγω κατάστημα, μετά την επέκτασή του και στον δίπλα εσωτερικό χώρο, εάν κρίνω από τις δημοσιεύσεις των έτερων χρηστών.

Το κατάστημα λοιπόν, εκτός από τον εξωτερικό χώρο επί της πλατείας που προστατεύεται στοιχειωδώς από μια πέργολα και ο οποίος ήταν ασφυκτικά γεμάτος όχι μόνο λόγω ημέρας αλλά και λόγω πολύ καλού καιρού, διαθέτει πλέον και εσωτερική αίθουσα αρκετά ικανοποιητική για την οποία προχωρήσαμε για να βρούμε τραπέζι για να κάτσουμε.

Γίναμε αμέσως αντιληπτοί από έναν σερβιτόρο, ο οποίος μας κατεύθυνε και μας βοήθησε να επιλέξουμε ένα από τα τρία εναπομείναντα τραπέζια που ήταν ελεύθερα εκείνη τη στιγμή.

Οφείλω να πώ ότι εντυπωσιάστηκα από την αμεσότητα, ακρίβεια και γρηγοράδα των κινήσεων του προσωπικού, το οποίο μέσα σε χρόνο ρεκόρ, καθάριζε τα τραπέζια των πελατών που αποχωρούσαν και τα προετοίμαζε για την επόμενη παρέα.

Ολόκληρος ο χώρος έδινε την αίσθηση ενός "μελισσιού" το οποίο εργαζόταν πυρετωδώς αλλά και στοχευμένα ώστε όλα να λειτουργούν στην εντέλεια.
Μια και μιλάμε για τον εσωτερικό χώρο, αυτός αποτελείται από έναν κύριο χώρο, όπου διαχωρίζεται τεχνητά από το χώρο της κουζίνας-ψησταριάς, είναι δε ικανός να φιλοξενήσει περί τα 80-85 άτομα, χωρίς να δυσανασχετούν από τις αποστάσεις των τραπεζιών και των καθισμάτων.

Το τραπέζι μας ήταν στο κέντρο του καταστήματος, οπότε είχαμε την ευχέρεια να παρατηρούμε όλη την κινητικότητα του καταστήματος, καθώς και να βλέπουμε τι γινόταν στα περισσότερα τραπέζια.

Στο υπόγειο βρίσκονται οι αποθήκες και οι τουαλέτες, οι οποίες μπορώ να πώ ότι παρέμεναν καθαρές και κατά την περασμένη ώρα και μέρα που επισκεφθήκαμε το κατάστημα.

Οι κατάλογοι μας ήρθαν άμεσα και ο σερβιτόρος ήρθε για παραγγελία τη σωστή ώρα, μόλις δηλ αντιλήφθηκε ότι τους είχαμε αφήσει κάτω και είχαμε αποφασίσει.
Ζητήσαμε να δοκιμάσουμε το Καισερλί κεμπάπ(γεμιστό με κασέρι), που είναι και η σπεσιαλιτέ του καταστήματος, αλλά δυστυχώς μας ενημέρωσε πολύ ευγενικά ότι τους είχε τελειώσει λόγω μεγαλύτερης ζήτησης του αναμενόμενου, οπότε περιοριστήκαμε στο κλασσικό κεμπάπ, καθώς και σε χοιρινά μπριζολάκια, και σε μια φέτα με λαδορίγανη.

Τα φαγητά ήρθαν στην ώρα τους, παρά το γεγονός ότι μέσα στα λίγα επόμενα λεπτά το κατάστημα ήταν πλήρως γεμάτο και δούλευε στο maximum της δυναμικότητάς του, ταυτόχρονα με τις παραγγελίες εκτός καταστήματος (delivery), για το οποίο βλέπαμε επίσης μεγάλη κινητικότητα.
Ολος ο χώρος είναι φωτεινός και λιτά διακοσμημένος, κυρίως με αναπαραστάσεις παλαιών διαφημίσεων, πολλών δεκαετιών πίσω, αρκετά πρωτότυπο, κάνοντας μάλιστα τους επισκέπτες να τις παρατηρούν.

Γενικότερα ο χώρος κινείται στο χώρο του "μοντέρνου" κεμπαμπτζίδικου, διατηρώντας όπως διαπιστώσαμε πολύ καλή ποιότητα και γεύση.

Τολμώ να πώ ότι το κεμπάπ, ίσως να είναι και το καλύτερο που έχουμε δοκιμάσει, με μεστή και πολύ ισορροπημένη γεύση, χωρίς μάλιστα να σου αφήνει υπέρμετρη γεύση λιπαρότητας, αλλά τόση όση θα έπρεπε. Η μερίδα περιέχει 4 κεμπάπ με πίτες και ψητές ντομάτες και πιπεριά και διατίθεται και σε μικρότερο μέγεθος και φυσικά και με χαμηλότερη τιμή για κάποιον που θέλει να περιορίσει τις προσλαμβανόμενες θερμίδες.

Τα μπριζολάκια ήταν πολύ καλά, σωστά ψημένα, μαριναρισμένα πρώτα και με χοντρό αλάτι, σερβιρισμένα με πατάτες φρέσκιες τηγανητές, οι οποίες ήταν καλές στη γεύση, αλλά προσωπικά θα τις προτιμούσα όχι κομμένες τόσο χοντρές αλλά πιο λεπτές.

Παρέλειψα να πώ, ότι μας σερβίρισαν νερό βρύσης σε κανάτα, γεγονός που εκτιμώ στα εστιατόρια που δεν σε υποχρεώνουν στο εμφιαλωμένο νερό.
Η φέτα θα έλεγα ότι ήταν καλής ποιότητας και στη σωστή ποσότητα.

Οι τιμές, κάτι παραπάνω από λογικές, τόσο για την ποιότητα όσο και για την ποσότητα, καθώς και για την εξυπηρέτηση που ήταν υποδειγματική για τόσο κόσμο.

Το προσωπικό ήταν επαρκέστατο και δεν υπήρχε περίπτωση να μην σε αντιληφθεί ένας σερβιτόρος για να σε εξυπηρετήσει άμεσα. Γενικά το προσωπικό φαινόταν εμπειρότατο, με γνώση των προιόντων αλλά και πρόθυμο να ικανοποιήσει κάθε απαίτηση του πελάτη.
Μόνο αρνητικό στην ατμόσφαιρα, η μεγάλη βοή στο εστιατόριο από τη συνύπαρξη τόσων πελατών ταυτόχρονα, το οποίο σίγουρα δεν μπορεί κανείς να το ξεπεράσει.

Σίγουρα πάντως, κάνεις συνομιλία σε κάπως υψηλότερους τόνους από το συνηθισμένο ώστε να σε ακούει ο συνομιλητής σου.
Υπήρξε απόλυτος σεβασμός στη διατήρηση του εσωτερικού χώρου καθαρού από καπνό τσιγάρου (ο ιδιοκτήτης μας ενημέρωσε ότι το κατάστημα το τηρεί) και το διαπιστώσαμε και εμείς οι ίδιοι ότι έτσι συνέβη και ότι όσοι θέλησαν να ανάψουν τσιγάρο, το έκαναν έξω από το κατάστημα

Ο λογαριασμός στα 17,9 ευρώ για δύο άτομα (χωρίς ποτά), είναι κάτι παραπάνω από φθηνός, επαναλαμβάνω για την ποιότητα του φαγητού αλλά και για την εξυπηρέτηση που απολαύσαμε.

Στο τέλος, μας προσφέρθηκε λιμοντσέλο, ό, τι καλύτερο για μετά βραδινό φαγητό.
Γενικά, η εμπειρία μας ήταν πολύ καλή και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε και τις σπεσιαλιτέ τους.

Μοναδική αδυναμια (προς το παρόν), η μη δυνατότητα χρήσης πιστωτικής κάρτας, αλλά όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος, έχουν κάνει τη σχετική αίτηση και αναμένουν να λύσουν το πρόβλημα πολύ σύντομα

10 Νοε 2015

Καλησπέρα,

το συγκεκριμένο μαγαζί βρίσκεται πάνω στον πεζόδρομο της Βούλας όπου μπορεί κανείς να κάνει και τον περίπατο του άνετα και εαν έχει παιδιά να μπορούν να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους.

Το μαγαζί έχει ένα όμορφο ντεκόρ απο κρεμαστά αλλαντικά εξωτερικά αλλά πέραν του του δεν έχει κατι το ιδιαίτερο να σου πει. Μέσα ο χώρος είναι ανύπαρκτος δεν έχει τραπέζια και το μπάνιο πολύ μικρό για να εξυπηρετήσει σωστά την μεγάλη πελατεία του μαγαζιού.

Έξω κάθεσαι ευχάριστα και άνετα αλλά τους δύσκολες μέρες του χειμώνα δεν αντέχεται το κρύο παρόλο που έχει και σόμπες και κατασκευή με πέργολα.

Το καλοκαίρι έχει συνήθως αναμονή για να βρεις τραπέζι ειδικά τα ΠΣΚ.

Το προσωπικό είναι πρόθυμο και το service εξαιρετικά γρήγορο.

Τα φαγητά του, όσα έχουμε δοκιμάσει, είναι όλα πολύ καλά.

Το κεμπάπ του είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό και ζουμερό με τις σωστές αναλογίες.

Το κεμπάπ "κασερλί" με κασέρι είναι μαγικό, το παστουρμαλί του πολύ καλό, το σουτζούκι πολύ καλό παρόλο που, μια δυο φορές, λίγο παραπάνω ψημένο απο ότι πρέπει και σκληραίνει, αλλά πάντα πολύ νόστιμο.

Οι πατάτες του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά μαζί με την φανταστική τυροκαφτερή η με την κόκκινη καυτερή σάλτσα είναι πραγματικά γευστικότατες!!

Οι πίτες του σωστά λαδωμένες και ψημένες.

Γενικά είναι ένα μαγαζί όπου είναι πρότυπο για τον τρόπο λειτουργίας του και το επίπεδο φαγητού που προσφέρει, σε τιμές εξαιρετικά λογικές για την εποχή και την περιοχή.

Μας ενημέρωσαν κατα την τελευταία επίσκεψη μας ότι σύντομα ανοίγει δίπλα το νέο τους μαγαζί όπου απο μια ματιά που ρίξαμε στο κλεφτά, θα διαθέτει πλέον μεγάλη εσωτερική αίθουσα και προφανώς πολύ περισσότερα τραπέζια.

Ελπίζω και εύχομαι αυτό να συνδυαστεί με την ίδια ποιότητα στο φαγητό καθώς και τις ίδιες τιμές.

Θα ξαναπάμε σίγουρα.

09 Σεπ 2015

Επειδή γεμίσαμε με κεμπατζίδικα τα τελευταία χρόνια καλό είναι να ξεχωρίσουμε τα γνήσια. Αναφέρομαι στο ΚΕΜΠΑΤΖΙΔΙΚΟΝ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟΝ στη Βούλα.

Ενα μικρό συμπαθητικό μαγαζάκι με τραπέζια έξω στον πεζόδρομο της πλατείας της Βούλας. Αυτό που μου έκανε εντύπωση όσες φορές πήγα ήταν ο κόσμος που περίμενε ν’αδειάσουν τα τραπέζια και γενικά να βρουν τραπέζι. Εμένα μου το σύστησαν το μαγαζί λέγοντάς μου ότι όλα είναι καλομαγειρεμένα και με καλές πρώτες ύλες και δεν θα με πειράξουν στο στομάχι τα πικάντικα. Πράγμα που επιβεβαιώνω.

Τα αλλαντικά, παστουρμάδες, σουτζούκια που είναι κρεμασμένα μαζί με κόκκινες πιπερίτσες είναι τα αυθεντικά MIRAN, για όσους ξέρουν.

Το best seller τους είναι το κασερλί κεμπάπ. Γευστικό, πλούσιο σε γεύση, χωρίς να σου μένει λαδίλα. Είτε σε τυλιχτό 2 ευρώ ή σε μερίδα που περιέχει 4 βέργες κεμπάπ, 2 πίτες, ψητή ντομάτα, ψητή πιπεριά, κρεμμύδι και μαϊντανό 8 ευρώ, πολύ χορταστική.

Για όποιον δεν αντέχει τέτοια μερίδα μπορεί να παραγγείλει μισή. Η παρέα μου προτίμησε Σις αρνί 10 ευρώ και έμεινε ικανοποιημένη.

Διατίθεται καλό χύμα κρασάκι τα 500 ml 2,50 ευρώ που μας το κέρασε ένας συμπαθητικός σερβιτόρος μετά από συζήτηση που κάναμε και κατάλαβε ότι είμαστε γνώστες της πολίτικης κουζίνας.

‘Οσο και να είσαι χορτασμένος δεν μπορείς να αντισταθείς στα μεζεκλίκια.
Χειροποίητο παστουρμαλί με τραγανό φύλλο και καθόλου μπουχτιστικό 4,50 ευρώ, το άπαιχτο σουτζούκι MIRAN, 4 ευρώ με συνοδεία πιτούλας, η γνήσια καπνιστή μελιτζανοσαλάτα 3,50 ευρώ – καθόλου βαριά – και τόσα άλλα. Εντάξει, ήθελα την σπιτική τυροκαυτερή λίγο πιο πικάντικη.

Σε διπλανά τραπέζια είδα σε μπακιρένιο τηγανάκι να τρώνε αυγά μάτια με παστουρμά που είναι της μόδας τελευταία. Τώρα να βγω έξω για να φάω αυγά τηγανητά, μου φαίνεται λίγο χαζό.

Στο τέλος, μας ήρθε και κέρασμα ποικιλία με γλυκά κουταλιού και γιαουρτάκι.
Η μόνη ένσταση που έχω είναι κάποια παραπονάκια από γνωστούς μου επειδή το μαγαζί διαθέτει και delivery στις γύρω περιοχές, ότι δεν έρχονται σωστά ψημένα (δηλαδή καμμένα) ή κρύα όταν παραγγέλνουν. Ας το προσέξουν αυτό.

Βασιλέως Παύλου 80, Βούλα