22 Μαι 2017

-Μητέρα (έγινα και μητέρα τώρα καταλάβατε?) η οικογένεια της Α έχει τσιπουράδικο.
-Άααα τι καλά! …αλλά ποια είναι η Α?
- Ένα κορίτσι απ το σχολικό που κάνουμε πολύ παρέα κλπ κλπ κλπ (ούτε που είχα ακούσει το όνομα) … της είπα ότι γράφεις στο ask και είπαμε μια μέρα να πάμε στο μαγαζί να φάμε.

Το κορίτσι μου αποδεικνύεται λαλίστατο, κατά βούληση. Όταν πρόκειται να αποκαλύψει πράγματα για μένα, τον μπαμπά της και άλλα ήσσονος σημασίας θέματα, κατ’ αυτή, δεν έχει κανένα θέμα, όταν όμως αφορά στα τεκταινόμενα του σχολείου, φίλους, κολλητούς κ. ά., τηρεί σιγήν ιχθύος. Τελικά μου μοιάζει περισσότερο από όσο πίστευα διότι, έχει υπάρξει εποχή κατά την οποία, ήμουν σίγουρη ότι δεν είναι δικό μου παιδί, όσο κι αν μία βασική αρχή του Οικογενειακού Δικαίου αναφέρει, ρητά, ότι μόνον η μητρότης είναι αυταπόδεικτος.

Έχετε προσπαθήσει να βγάλετε άκρη με έφηβο? Όσων από σας τα παιδιά έχουν πλέον μεγαλώσει με καταλαβαίνετε απόλυτα, όσοι περνάτε το ίδιο δράμα, ελάτε να υπογράψετε την αίτηση δημιουργίας γραμμής στήριξης γονέων με δωρεάν χορήγηση ψυχοφαρμάκων, όσοι έχετε μικρότερα παιδιά προετοιμαστείτε, πάρτε βαθειά ανάσα και μη φοβάστε, εδώ είμαστε, αλλά να θυμάστε, πάντα, τη ρήση του θυμόσοφου λαού …. όλα εδώ πληρώνονται!

Οι αρχικές πληροφορίες αναφέρουν τσιπουράδικο στον Βύρωνα άρα υποθέτω ότι πρόκειται για κάτι μάλλον άγνωστο στο ευρύ κοινό, απλό και οικογενειακό. Καταλήγουμε στην Ιωλκό που βρίσκεται στη Γλυφάδα. Θυμάμαι κριτικές, μπαίνω, τις ξαναδιαβάζω και, πάλι, μένω με την εντύπωση ότι μιλάμε για μία χαλαρή κατάσταση, με ωραίο φαγητό και αναφορές με προβλήματα στην εξυπηρέτηση. Το ραντεβού των κοριτσιών κλείνεται για ένα κυριακάτικο μεσημέρι του Απρίλη που είναι ηλιόλουστο, ανοιξιάτικο, το πλέον κατάλληλο για θαλασσινά, αφήστε που νήστευα κιόλας.

Το βρίσκουμε αμέσως παρότι ερχόμασταν από του …ας μην πω, τη μάνα, αφού ο δρόμος είναι γνωστός και η πρόσβαση πολύ εύκολη είτε από Βουλιαγμένης, είτε από παραλιακή, ενώ το παρκάρισμα είναι piece of cake, or any other pie you may like, αφού δεν είναι στην εστιατορική πιάτσα όπερ έδει δείξαι, θα παρκάρετε απέξω σχεδόν ή άντε, το πολύ, σε 30 μέτρα.

Ο χώρος με εξέπληξε. Ομολογώ ότι άλλο περίμενα και αντ’ αυτού βρέθηκα σε ένα άνετο, ηλιόλουστο, κομψό αλλά όχι στημένο περιβάλλον που συνταίριαζε αρμονικά το μοντέρνο με το παλιακό. Σκούρο ξύλινο πάτωμα, αέρινα κομμάτια γάζας που κρέμονται από την, υποθέτω, ανοιγόμενη οροφή το καλοκαίρι, άνετα τραπέζια και καρέκλες υπόλευκου χρώματος, ένα εξαιρετικά γλυκό ανοιχτό πράσινο/λαδί/φυστικί στους τοίχους, ανοιχτόχρωμου ξύλου ράφια, εταζέρες, προθήκες με βιβλία, αποστάγματα, χαριτωμένα vintage διακοσμητικά, βάζα με λουλούδια, καθαρή ατμόσφαιρα χωρίς, ούτε, την παραμικρή υποψία μυρωδιάς από την ημιανοιχτή κουζίνα, όμορφα σερβίτσια, αίσθηση ότι βρισκόμαστε σε σπίτι καλόγουστων φίλων. Ε, εντάξει! Δεν πιστεύω να έχετε παράπονο? Υπερέβαλα εαυτόν στη συγκεκριμένη κριτική. Που είσαι Flaubert να με καμαρώσεις?

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη αν και κατανοώ, πλήρως, τους ενδοιασμούς που μπορείτε να έχετε επ’ αυτού σκεπτόμενοι ότι …οκ! Είχατε πάει μιλημένοι, ήταν μαζί σας η κόρη της ιδιοκτήτριας, απέβλεπαν, πιθανώς, σε μία καλή κριτική, είχατε προνομιακή μεταχείριση. Σαφώς μου πέρασε κάτι τέτοιο απ το μυαλό αλλά το γερακίσιο, όταν φορώ τα γυαλιά, μάτι μου, κοίταζε γύρω τριγύρω, and I do solemnly swear ( είδατε πόσες νομικές φράσεις σας μαθαίνω?) ότι δεν έγινε αντιληπτή καμία δυσαρέσκεια ή εκνευρισμός λόγω καθυστέρησης από τους υπόλοιπους θαμώνες σε ένα υπερπλήρες μαγαζί. Αντίθετα, θα μπορούσα να πω ότι σε μας ήταν λίγο αποστασιοποιημένοι και τυπικοί, προφανώς, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Πεινάγαμε πολύ και αυτός είναι ο λόγος που η παραγγελία μας υπήρξε υπερβολική, αν και, οι άνθρωποι, προς τιμήν τους, προσπάθησαν να μας φρενάρουν παραπάνω από μία φορά. Είμαι σίγουρη ότι αναρωτιούνται ακόμα από πότε είχαμε να φάμε.

Αρχίζουμε με πολύ ωραίο ψωμάκι μαζί με εξαιρετικό λάδι κι ελιές.

Σαλάτα Ιωλκός που, εκτός των ολόφρεσκων πρασινάδων, έχει και μαριναρισμένα θαλασσινά. Η καλύτερη αρχή. Σας έχω πει ότι προτιμώ τις σαλάτες σκέτες. Τα, sushi style καλαμαράκια και καβούρι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έκαναν τη διαφορά.

Γαύρος μαρινάτος εξαιρετικός, σπιτικός, κρουστός, ξιδάτος, με λίγο σκόρδο, ίσα για το άρωμα.

Ταραμοσαλάτα. Όσο έπρεπε αλμυρή, δουλεμένη, φίνα, από τις ωραίες εκτελέσεις της συγκεκριμένης συνταγής, αν και, την πιο ωραία παραδοσιακή εκδοχή της, φέτος, την έφαγα στην αγαπημένη μου Βόλτα, ενώ τα σκήπτρα της πειραγμένης, κρατά δικαιωματικά η Φυσαρμόνικα.

Πατάτες τηγανητές. Ήταν δυνατό να λείπουν? Επί δύο, κιόλας, γιατί ήταν εξαιρετικές. Το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης μερίδας πρέπει να το βούτηξα στην εναπομείνασα σάλτσα των μυδιών.

Μύδια αχνιστά. Σαλτσούλα μουστάρδας, πικάντικη, λεμονάτη, σε συνδυασμό με τα φρεσκότατα και ψωμωμένα μύδια…. φέρτε μου ψωμί να βουτήξω( που το έφεραν και βούτηξα, τι να λέω ψέματα?).

Χταπόδι ψητό, μαστιχωτό, με το λαδάκι του, κομμένο σε ωραίες φετούλες. Ξύδι προσθέσαμε κατά βούληση, από το μπουκάλι που υπήρχε στο τραπέζι μας, μαζί με λάδι, αλατοπίπερο και όλα τα συναφή.

Καλαμαράκια τηγανητά, φρέσκα. Αφρός. Οποιαδήποτε άλλη περιγραφή θα τα αδικήσει κι είναι κρίμα όταν πρόκειται για τα πιο ωραία, που έχω φάει, τον τελευταίο καιρό.

Γαριδάκι τηγανητό, όχι το πιο μικρό που έχω δει, αλλά νόστιμο, φρέσκο, τόσο στεγνό που και με το χέρι να το έτρωγες δεν υπήρχε η ανάγκη να έχεις τις χαρτοπετσέτες έτοιμες για να το σκουπίσεις.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Τέσσερα αφράτα, λουκουμαδένια κομμάτια, ξαρμυρισμένα, χωρίς το παραμικρό κόκκαλο, συνοδευόμενα από την πιο ωραία, μακράν, σκορδαλιά, με καρύδι, που έχω φάει.

Σαρδέλα ψητή με το κρεμμυδάκι, τη ντοματούλα και τον μαϊντανό της. Την τσάκισαν, Θεός σχωρέστην, να’ ταν κι άλλη.

Γαύρος τηγανητός. Δε δοκίμασα. Εξαφανίστηκε κι αν κρίνω απ την ταχύτητα, πρέπει η κόρη να τον κατέβαζε αμάσητο.

Αν σας πω ότι έχω την υποψία ότι μου διαφεύγει κάτι, τι θα μου πείτε? Ελπίζω όχι, τα τετριμμένα περί ηλικίας, Alzheimer και τα συναφή. Θα έχετε δίκιο, όμως, αν πείτε, ότι αργώ να κάτσω να ρημαδογράψω τις κριτικές but you have to cut me some slack αφού σας διαβεβαιώνω, έχοντας πλήρη γνώση των συνεπειών του νόμου περί διασποράς ψευδών ειδήσεων, ότι και στα μαγαζιά έχω πάει απτοπροσώπως που έλεγε η κόρη μικρή, υφίστανται ακόμα, plus του τι είναι δύο μήνες μπροστά στην αιωνιότητα?

Ο απόλυτα νόμιμος λογαριασμός για όλα τα ανωτέρω συν δύο γλυκά, ήτοι, σοκολατόπιτα και εκμέκ κανταΐφι, αμφότερα, με παγωτό, αμφότερα τεράστια, τα οποία ήθελαν να κεράσουν αλλά εμείς αρνηθήκαμε, για το αδιάβλητο της κριτικής, έφθασε τα 100 ευρώ υπολογίζοντας μέσα το τσίπουρο που ήπια, ένα όχι γνωστό, που πρότειναν οι άνθρωποι και μου άρεσε πολύ, κάτι μπύρες του καλού μου, συν τα αναψυκτικά των παιδιών. Ακριβό θα μου πείτε. Είναι, το ομολογώ, αλλά αν λάβετε υπόψη το μέγεθος της παραγγελίας η οποία τάιζε, άνετα, άλλα δύο άτομα, ότι μιλάμε για φρέσκα κι όχι κατεψυγμένα θαλασσινά, για Γλυφάδα, για Royal flush του τηγανητού χωρίς κανένα βάρος στο στομάχι, δε μπορώ παρά να σας προτρέψω να πάτε.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους νέους διαχειριστές του site για την υπέροχη βραδιά στον Ασβεστόλακο. Τους ευχαριστώ, επίσης, που επιτέλους ξεβάλτωσαν το site με ανακατατάξεις στη σειρά των χρηστών και των εστιατορίων. Συμφωνώ με τη συντριπτική πλειοψηφία της νέας τάξης πραγμάτων, αν και, έχω κάποιες αντιρρήσεις αλλά είμαι η πλέον ακατάλληλη να τα βάλω με τη χρήση στατιστικών μοντέλων, δεδομένης της υπηρεσίας, στην οποία εργάζομαι. Ό, τι ήταν να ειπωθεί για το συγκεκριμένο βράδυ έχει ήδη γραφτεί από τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι, που καθίσαμε δίπλα, που μοιραστήκαμε τα ίδια πιάτα και των οποίων η γνώμη συμπίπτει, απόλυτα, με τη δική μου.

Χρωστώ όμως μία κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί κι αφού ένα αγόρι με βάζει να παίζω την Υπολοχαγό Νατάσσα τον τελευταίο καιρό με αντίτιμο κέρασμα, ανταλλάσω το υποσχεθέν μαγαζί με το ανωτέρω. Do we have a deal?

16 Μάρ 2018

Επίσκεψη στο Τσιπουράδικο, απόγευμα Σαββάτου αρχές Μαρτίου με κράτηση (απαραίτητη) για τέσσερα άτομα.

Η πρόσβαση στο μαγαζί γίνεται εύκολα από την Λεωφόρο Βουλιαγμένης ενώ το πάρκινγκ είναι σχετικά άνετο στα γύρω στενά.

Καλωσόρισμα με σφηνάκι τσίπουρο και ελίτσα με ελαιόλαδο. Ερώτηση για εμφιαλωμένο ή μη νερό.

Πάμε στην παραγγελία:

- Ταραμάς. Τίμια γεύση, σχετικά μικρή μερίδα. Αρκετά καλό πιάτο και όμορφα διακοσμημένο με χαβιάρι.

- Καλαμάρι φρέσκο τηγάνι. Καλοτηγανισμένο και γεμάτη μερίδα αρκετή ακόμη και για 4 άτομα.

- Γαριδάκι τηγανητό. Όχι ακριβώς γαριδάκι και όχι τόσο νόστιμο όσο θα περίμενα. Καλό τηγάνι και εδώ αλλά στην γεύση τα χαλούσε.

- Ρέγγα καπνιστή. Ότι καλύτερο έπεσε στο τραπέζι. Και καλή ποιότητα και καλή ποσότητα ενώ με το τσιπουράκι μας πήγαινε άψογα...

- Μύδια αχνιστά. Κλασσική συνταγή, νόστιμα, φρέσκα και με αρκετή... δουλειά για ψωμί

- Φάβα. Ζεστή, κρεμώδης με κάπαρη και κρεμμυδάκι. Αρκετά καλή.

- Σαλάτα γυμνή. Ότι πρέπει για συνοδεία των παραπάνω. Ντομάτα ξεφλουδισμένη, με ρόκα, πέστο ελαφριά και ξινομυζήθρα.

Δύο Βαρβαγιάννη και δύο Κατσάρος χωρίς γλυκάνισο. Έκπληξη για μας το τσίπουρο καθώς πρώτη φορά το βρίσκαμε και το τιμήσαμε δεόντως. Ελαφρύ και χωρίς "παρενέργειες".

04 Ιαν 2018

Δυο ατομα, πρωτη φορα στο συγκεκριμενο μαγαζι, γιατι μενουμε σχετικα κοντα και εχουμε δει αρκετη κινηση, οποτε ειπαμε να το δοκιμασουμε. Δυστυχως δε μειναμε ικανοποιημενοι. Οι γευσεις ηταν μετριες ως κακες, αλλα το βασικοτερο οι τιμες δεν σου αφηνουν και πολλα περιθωρια να το προτιμησεις ξανα, απο την στιγμη που το φαγητο δεν σε καλυπτει. Πιο συγκεκριμενα το χταποδι με την τηγανητη ροκα ηταν φουλ στο πετιμεζι, αλλα η ροκα και παλι ηταν μια αποτυχια. Η καβουροσαλατα ηταν μονο μαγιονεζα με ελαχιστο υλικο μεσα.

Το καλυτερο πιατο γευστικα απο οσα δοκιμασα ηταν τα πουγκια θαλασσινων, ομως και αυτα ειχαν κρατησει πολυ λαδιλα.

Παντα η μια επισκεψη ισως να αφηνει λαθος εντυπωσεις, ομως προσωπικα δεν θα το δοκιμασω ξανα. Θα επιλεξω να πληρωσω καπου αλλου σχεδον 30€/ατομο. Ο χωρος παντως και η διακοσμηση ειναι πολυ προσεγμενα.

22 Απρ 2017

Επιλέξαμε να πάμε ξανά στο συγκεκριμένο τσιπουράδικο Μεγ. Παρασκευή. Η αλήθεια είναι πως το έχουμε τιμήσει αρκετές φορές και πάντα του δίναμε μια ακόμα ευκαιρία γιατί είμαστε παρέα του ούζου και των μεζέδων.
Σίγουρα ήταν μια μέρα δύσκολη για το μαγαζί μιας και παραδοσιακά αυτή τη μέρα βγαίνει πολύς κόσμος για να απολαύσει θαλασσινά.
Αν όμως δεν τα βγάζεις πέρα μην γεμίζεις ασφυκτικά το μαγαζί, ακόμα και σε σημεία που ποτέ δεν βγάζεις τραπέζια... 1ο φάουλ γιατί είναι λογικό να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν σωστά όλοι, όσο και αν τρέχουν σαν τρελοί οι σερβιτόροι.
Κλείσαμε τραπέζι στις 10.00, πήγαμε ένα τέταρτο νωρίτερα, παραγγείλαμε στις 22.50! Παραγγελία έπαιρνε μόνο 1 άτομο (! ), όπου πάντα προσπαθεί να σου πλασάρει τα εκτός καταλόγου όπου δεν ξέρεις τι τιμές έχουν...
Πήραμε 1 σαλάτα ιωλκός η οποία ήταν πολύ κακή και το έχω μετανιώσει που δεν τη γυρίσαμε πίσω. Φαινόταν ότι ήταν έτοιμη από την προηγούμενη μέρα - φουλ παγωμένη- δεν είχε ούτε λάδι ούτε τίποτα.

γαύρο μαρινάτο - πολύ καλός. πατάτες τηγανητές - κρύες, τηγανητό καλαμαράκι - οκ, γαριδάκι συμιακό - ωραίο, χταπόδι σχάρας - ήρθε σε ένα πιατάκι στη κυριολεξία 7-8 κομματάκια και παρότι ήταν ωραίο ήταν δείγμα (12€ γαρ), χταπόδι καραμελωμένο - σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι αλλωστε είναι μια ιδιαίτερη γεύση, μύδια αχνιστά - ενώ ήταν πολύ ωραία η σάλτσα τα μύδια ήταν ελάχιστα μιας και αρκετά ήταν κλειστά και άλλα ήταν μόνο το κέλυφος, χταποδοκεφτέδες - πολύ ωραίοι και τέλος σαγανάκι γαρίδες - αυτό και αν μετάνιωσα που δεν το γύρισα. Ήταν 2 κομμάτια φέτα με λίγη σάλτσα στην άκρη, 3 γαρίδες και άλλα 3 κεφάλια σκέτα. Μόνο ένας δοκίμασε και το αφήσαμε όπως ήταν.

Στην ερώτηση στο τέλος αν φάγαμε καλά και στην απάντηση μου όχι ιδιαίτερα δεν έδειξε να συγκινήθηκε ιδιαίτερα...

Κανένα κέρασμα, κανένα ευχαριστώ όταν φύγαμε. 30 ευρώ το άτομο.
Λυπάμαι αλλά αυτό που μας έβγαλαν τα αφεντικά του μαγαζιού είναι πως θα τα αρπάξουμε και όχι πως θα μείνουν οι πελάτες ευχαριστημένοι. Όταν πληρώνω 30 ευρώ το άτομο, ναι έχω και απαιτήσεις και όχι άρπα κόλλα.
Η κριτική μου είναι καλόπιστη με σκοπό να αλλάξουν οι ιδιοκτήτες μυαλά.
Εμάς πάντως μας έχασαν.

02 Ιούλ 2016

Τι να πει κανεις για το συγκεκριμενο τσιπουραδικο;;;ολα τα καλα... ζεστη φιλοξενεια αψογο σερβις εξαιρετικη κουζινα τιμες ανταξιες των γευσεων...

απο τα καλυτερα τσιπουραδικα ever..... εχει γινει το στεκι πλεον και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν το εχει επισκεφτει ακομα... πολλα ευσημα για ακομα μια φορα στην κουζινα το σερβις του μαγαζιου και στην διευθυνση....