22 Μαι 2017

-Μητέρα (έγινα και μητέρα τώρα καταλάβατε?) η οικογένεια της Α έχει τσιπουράδικο.
-Άααα τι καλά! …αλλά ποια είναι η Α?
- Ένα κορίτσι απ το σχολικό που κάνουμε πολύ παρέα κλπ κλπ κλπ (ούτε που είχα ακούσει το όνομα) … της είπα ότι γράφεις στο ask και είπαμε μια μέρα να πάμε στο μαγαζί να φάμε.

Το κορίτσι μου αποδεικνύεται λαλίστατο, κατά βούληση. Όταν πρόκειται να αποκαλύψει πράγματα για μένα, τον μπαμπά της και άλλα ήσσονος σημασίας θέματα, κατ’ αυτή, δεν έχει κανένα θέμα, όταν όμως αφορά στα τεκταινόμενα του σχολείου, φίλους, κολλητούς κ. ά., τηρεί σιγήν ιχθύος. Τελικά μου μοιάζει περισσότερο από όσο πίστευα διότι, έχει υπάρξει εποχή κατά την οποία, ήμουν σίγουρη ότι δεν είναι δικό μου παιδί, όσο κι αν μία βασική αρχή του Οικογενειακού Δικαίου αναφέρει, ρητά, ότι μόνον η μητρότης είναι αυταπόδεικτος.

Έχετε προσπαθήσει να βγάλετε άκρη με έφηβο? Όσων από σας τα παιδιά έχουν πλέον μεγαλώσει με καταλαβαίνετε απόλυτα, όσοι περνάτε το ίδιο δράμα, ελάτε να υπογράψετε την αίτηση δημιουργίας γραμμής στήριξης γονέων με δωρεάν χορήγηση ψυχοφαρμάκων, όσοι έχετε μικρότερα παιδιά προετοιμαστείτε, πάρτε βαθειά ανάσα και μη φοβάστε, εδώ είμαστε, αλλά να θυμάστε, πάντα, τη ρήση του θυμόσοφου λαού …. όλα εδώ πληρώνονται!

Οι αρχικές πληροφορίες αναφέρουν τσιπουράδικο στον Βύρωνα άρα υποθέτω ότι πρόκειται για κάτι μάλλον άγνωστο στο ευρύ κοινό, απλό και οικογενειακό. Καταλήγουμε στην Ιωλκό που βρίσκεται στη Γλυφάδα. Θυμάμαι κριτικές, μπαίνω, τις ξαναδιαβάζω και, πάλι, μένω με την εντύπωση ότι μιλάμε για μία χαλαρή κατάσταση, με ωραίο φαγητό και αναφορές με προβλήματα στην εξυπηρέτηση. Το ραντεβού των κοριτσιών κλείνεται για ένα κυριακάτικο μεσημέρι του Απρίλη που είναι ηλιόλουστο, ανοιξιάτικο, το πλέον κατάλληλο για θαλασσινά, αφήστε που νήστευα κιόλας.

Το βρίσκουμε αμέσως παρότι ερχόμασταν από του …ας μην πω, τη μάνα, αφού ο δρόμος είναι γνωστός και η πρόσβαση πολύ εύκολη είτε από Βουλιαγμένης, είτε από παραλιακή, ενώ το παρκάρισμα είναι piece of cake, or any other pie you may like, αφού δεν είναι στην εστιατορική πιάτσα όπερ έδει δείξαι, θα παρκάρετε απέξω σχεδόν ή άντε, το πολύ, σε 30 μέτρα.

Ο χώρος με εξέπληξε. Ομολογώ ότι άλλο περίμενα και αντ’ αυτού βρέθηκα σε ένα άνετο, ηλιόλουστο, κομψό αλλά όχι στημένο περιβάλλον που συνταίριαζε αρμονικά το μοντέρνο με το παλιακό. Σκούρο ξύλινο πάτωμα, αέρινα κομμάτια γάζας που κρέμονται από την, υποθέτω, ανοιγόμενη οροφή το καλοκαίρι, άνετα τραπέζια και καρέκλες υπόλευκου χρώματος, ένα εξαιρετικά γλυκό ανοιχτό πράσινο/λαδί/φυστικί στους τοίχους, ανοιχτόχρωμου ξύλου ράφια, εταζέρες, προθήκες με βιβλία, αποστάγματα, χαριτωμένα vintage διακοσμητικά, βάζα με λουλούδια, καθαρή ατμόσφαιρα χωρίς, ούτε, την παραμικρή υποψία μυρωδιάς από την ημιανοιχτή κουζίνα, όμορφα σερβίτσια, αίσθηση ότι βρισκόμαστε σε σπίτι καλόγουστων φίλων. Ε, εντάξει! Δεν πιστεύω να έχετε παράπονο? Υπερέβαλα εαυτόν στη συγκεκριμένη κριτική. Που είσαι Flaubert να με καμαρώσεις?

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη αν και κατανοώ, πλήρως, τους ενδοιασμούς που μπορείτε να έχετε επ’ αυτού σκεπτόμενοι ότι …οκ! Είχατε πάει μιλημένοι, ήταν μαζί σας η κόρη της ιδιοκτήτριας, απέβλεπαν, πιθανώς, σε μία καλή κριτική, είχατε προνομιακή μεταχείριση. Σαφώς μου πέρασε κάτι τέτοιο απ το μυαλό αλλά το γερακίσιο, όταν φορώ τα γυαλιά, μάτι μου, κοίταζε γύρω τριγύρω, and I do solemnly swear ( είδατε πόσες νομικές φράσεις σας μαθαίνω?) ότι δεν έγινε αντιληπτή καμία δυσαρέσκεια ή εκνευρισμός λόγω καθυστέρησης από τους υπόλοιπους θαμώνες σε ένα υπερπλήρες μαγαζί. Αντίθετα, θα μπορούσα να πω ότι σε μας ήταν λίγο αποστασιοποιημένοι και τυπικοί, προφανώς, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Πεινάγαμε πολύ και αυτός είναι ο λόγος που η παραγγελία μας υπήρξε υπερβολική, αν και, οι άνθρωποι, προς τιμήν τους, προσπάθησαν να μας φρενάρουν παραπάνω από μία φορά. Είμαι σίγουρη ότι αναρωτιούνται ακόμα από πότε είχαμε να φάμε.

Αρχίζουμε με πολύ ωραίο ψωμάκι μαζί με εξαιρετικό λάδι κι ελιές.

Σαλάτα Ιωλκός που, εκτός των ολόφρεσκων πρασινάδων, έχει και μαριναρισμένα θαλασσινά. Η καλύτερη αρχή. Σας έχω πει ότι προτιμώ τις σαλάτες σκέτες. Τα, sushi style καλαμαράκια και καβούρι, στη συγκεκριμένη περίπτωση, έκαναν τη διαφορά.

Γαύρος μαρινάτος εξαιρετικός, σπιτικός, κρουστός, ξιδάτος, με λίγο σκόρδο, ίσα για το άρωμα.

Ταραμοσαλάτα. Όσο έπρεπε αλμυρή, δουλεμένη, φίνα, από τις ωραίες εκτελέσεις της συγκεκριμένης συνταγής, αν και, την πιο ωραία παραδοσιακή εκδοχή της, φέτος, την έφαγα στην αγαπημένη μου Βόλτα, ενώ τα σκήπτρα της πειραγμένης, κρατά δικαιωματικά η Φυσαρμόνικα.

Πατάτες τηγανητές. Ήταν δυνατό να λείπουν? Επί δύο, κιόλας, γιατί ήταν εξαιρετικές. Το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης μερίδας πρέπει να το βούτηξα στην εναπομείνασα σάλτσα των μυδιών.

Μύδια αχνιστά. Σαλτσούλα μουστάρδας, πικάντικη, λεμονάτη, σε συνδυασμό με τα φρεσκότατα και ψωμωμένα μύδια…. φέρτε μου ψωμί να βουτήξω( που το έφεραν και βούτηξα, τι να λέω ψέματα?).

Χταπόδι ψητό, μαστιχωτό, με το λαδάκι του, κομμένο σε ωραίες φετούλες. Ξύδι προσθέσαμε κατά βούληση, από το μπουκάλι που υπήρχε στο τραπέζι μας, μαζί με λάδι, αλατοπίπερο και όλα τα συναφή.

Καλαμαράκια τηγανητά, φρέσκα. Αφρός. Οποιαδήποτε άλλη περιγραφή θα τα αδικήσει κι είναι κρίμα όταν πρόκειται για τα πιο ωραία, που έχω φάει, τον τελευταίο καιρό.

Γαριδάκι τηγανητό, όχι το πιο μικρό που έχω δει, αλλά νόστιμο, φρέσκο, τόσο στεγνό που και με το χέρι να το έτρωγες δεν υπήρχε η ανάγκη να έχεις τις χαρτοπετσέτες έτοιμες για να το σκουπίσεις.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Τέσσερα αφράτα, λουκουμαδένια κομμάτια, ξαρμυρισμένα, χωρίς το παραμικρό κόκκαλο, συνοδευόμενα από την πιο ωραία, μακράν, σκορδαλιά, με καρύδι, που έχω φάει.

Σαρδέλα ψητή με το κρεμμυδάκι, τη ντοματούλα και τον μαϊντανό της. Την τσάκισαν, Θεός σχωρέστην, να’ ταν κι άλλη.

Γαύρος τηγανητός. Δε δοκίμασα. Εξαφανίστηκε κι αν κρίνω απ την ταχύτητα, πρέπει η κόρη να τον κατέβαζε αμάσητο.

Αν σας πω ότι έχω την υποψία ότι μου διαφεύγει κάτι, τι θα μου πείτε? Ελπίζω όχι, τα τετριμμένα περί ηλικίας, Alzheimer και τα συναφή. Θα έχετε δίκιο, όμως, αν πείτε, ότι αργώ να κάτσω να ρημαδογράψω τις κριτικές but you have to cut me some slack αφού σας διαβεβαιώνω, έχοντας πλήρη γνώση των συνεπειών του νόμου περί διασποράς ψευδών ειδήσεων, ότι και στα μαγαζιά έχω πάει απτοπροσώπως που έλεγε η κόρη μικρή, υφίστανται ακόμα, plus του τι είναι δύο μήνες μπροστά στην αιωνιότητα?

Ο απόλυτα νόμιμος λογαριασμός για όλα τα ανωτέρω συν δύο γλυκά, ήτοι, σοκολατόπιτα και εκμέκ κανταΐφι, αμφότερα, με παγωτό, αμφότερα τεράστια, τα οποία ήθελαν να κεράσουν αλλά εμείς αρνηθήκαμε, για το αδιάβλητο της κριτικής, έφθασε τα 100 ευρώ υπολογίζοντας μέσα το τσίπουρο που ήπια, ένα όχι γνωστό, που πρότειναν οι άνθρωποι και μου άρεσε πολύ, κάτι μπύρες του καλού μου, συν τα αναψυκτικά των παιδιών. Ακριβό θα μου πείτε. Είναι, το ομολογώ, αλλά αν λάβετε υπόψη το μέγεθος της παραγγελίας η οποία τάιζε, άνετα, άλλα δύο άτομα, ότι μιλάμε για φρέσκα κι όχι κατεψυγμένα θαλασσινά, για Γλυφάδα, για Royal flush του τηγανητού χωρίς κανένα βάρος στο στομάχι, δε μπορώ παρά να σας προτρέψω να πάτε.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους νέους διαχειριστές του site για την υπέροχη βραδιά στον Ασβεστόλακο. Τους ευχαριστώ, επίσης, που επιτέλους ξεβάλτωσαν το site με ανακατατάξεις στη σειρά των χρηστών και των εστιατορίων. Συμφωνώ με τη συντριπτική πλειοψηφία της νέας τάξης πραγμάτων, αν και, έχω κάποιες αντιρρήσεις αλλά είμαι η πλέον ακατάλληλη να τα βάλω με τη χρήση στατιστικών μοντέλων, δεδομένης της υπηρεσίας, στην οποία εργάζομαι. Ό, τι ήταν να ειπωθεί για το συγκεκριμένο βράδυ έχει ήδη γραφτεί από τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι, που καθίσαμε δίπλα, που μοιραστήκαμε τα ίδια πιάτα και των οποίων η γνώμη συμπίπτει, απόλυτα, με τη δική μου.

Χρωστώ όμως μία κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί κι αφού ένα αγόρι με βάζει να παίζω την Υπολοχαγό Νατάσσα τον τελευταίο καιρό με αντίτιμο κέρασμα, ανταλλάσω το υποσχεθέν μαγαζί με το ανωτέρω. Do we have a deal?

22 Απρ 2017

Επιλέξαμε να πάμε ξανά στο συγκεκριμένο τσιπουράδικο Μεγ. Παρασκευή. Η αλήθεια είναι πως το έχουμε τιμήσει αρκετές φορές και πάντα του δίναμε μια ακόμα ευκαιρία γιατί είμαστε παρέα του ούζου και των μεζέδων.
Σίγουρα ήταν μια μέρα δύσκολη για το μαγαζί μιας και παραδοσιακά αυτή τη μέρα βγαίνει πολύς κόσμος για να απολαύσει θαλασσινά.
Αν όμως δεν τα βγάζεις πέρα μην γεμίζεις ασφυκτικά το μαγαζί, ακόμα και σε σημεία που ποτέ δεν βγάζεις τραπέζια... 1ο φάουλ γιατί είναι λογικό να μην μπορούν να εξυπηρετηθούν σωστά όλοι, όσο και αν τρέχουν σαν τρελοί οι σερβιτόροι.
Κλείσαμε τραπέζι στις 10.00, πήγαμε ένα τέταρτο νωρίτερα, παραγγείλαμε στις 22.50! Παραγγελία έπαιρνε μόνο 1 άτομο (! ), όπου πάντα προσπαθεί να σου πλασάρει τα εκτός καταλόγου όπου δεν ξέρεις τι τιμές έχουν...
Πήραμε 1 σαλάτα ιωλκός η οποία ήταν πολύ κακή και το έχω μετανιώσει που δεν τη γυρίσαμε πίσω. Φαινόταν ότι ήταν έτοιμη από την προηγούμενη μέρα - φουλ παγωμένη- δεν είχε ούτε λάδι ούτε τίποτα.

γαύρο μαρινάτο - πολύ καλός. πατάτες τηγανητές - κρύες, τηγανητό καλαμαράκι - οκ, γαριδάκι συμιακό - ωραίο, χταπόδι σχάρας - ήρθε σε ένα πιατάκι στη κυριολεξία 7-8 κομματάκια και παρότι ήταν ωραίο ήταν δείγμα (12€ γαρ), χταπόδι καραμελωμένο - σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι αλλωστε είναι μια ιδιαίτερη γεύση, μύδια αχνιστά - ενώ ήταν πολύ ωραία η σάλτσα τα μύδια ήταν ελάχιστα μιας και αρκετά ήταν κλειστά και άλλα ήταν μόνο το κέλυφος, χταποδοκεφτέδες - πολύ ωραίοι και τέλος σαγανάκι γαρίδες - αυτό και αν μετάνιωσα που δεν το γύρισα. Ήταν 2 κομμάτια φέτα με λίγη σάλτσα στην άκρη, 3 γαρίδες και άλλα 3 κεφάλια σκέτα. Μόνο ένας δοκίμασε και το αφήσαμε όπως ήταν.

Στην ερώτηση στο τέλος αν φάγαμε καλά και στην απάντηση μου όχι ιδιαίτερα δεν έδειξε να συγκινήθηκε ιδιαίτερα...

Κανένα κέρασμα, κανένα ευχαριστώ όταν φύγαμε. 30 ευρώ το άτομο.
Λυπάμαι αλλά αυτό που μας έβγαλαν τα αφεντικά του μαγαζιού είναι πως θα τα αρπάξουμε και όχι πως θα μείνουν οι πελάτες ευχαριστημένοι. Όταν πληρώνω 30 ευρώ το άτομο, ναι έχω και απαιτήσεις και όχι άρπα κόλλα.
Η κριτική μου είναι καλόπιστη με σκοπό να αλλάξουν οι ιδιοκτήτες μυαλά.
Εμάς πάντως μας έχασαν.

27 Δεκ 2015

Στο τσιπουράδικο Ιωλκός πήγαμε την Τετάρτη 23/12 αργά το μεσημέρι επιλέγοντάς το για επαγγελματικό δείπνο 6 ατόμων.

Το τσιπουράδικο βρίσκεται στην οδό Ζέππου στη Γλυφάδα, αρκετά κοντά στην έξοδο της Ζέππου προς τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης
Στα συν του εστιατορίου η άνετη πρόσβαση τόσο από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης όσο και από την παραλιακή (Ποσειδώνος) καθώς και η ευκολία εξεύρεσης χώρου στάθμευσης στα γύρω στενά καθώς και στην οδό Ζέππου που είναι φαρδύς και άνετος δρόμος

Ο χώρος το τσιπουράδικου είναι απλός, ανετος με αρκετή απόσταση των τραπεζιών μεταξύ τους, φωτεινός και καθαρός
Στην ουσία βέβαια το κατάστημα αναπτύσσεται στην κλειστή πρασιά του ακινήτου, η οποία έχει μεταμορφωθεί σε ένα ζεστό και φιλόξενο χώρο, λιτά διακοσμημένο και απαλλαγμένο από μυρωδιές

Η κουζίνα είναι ανοικτού τύπου και το κατάστημα είναι γωνιακό, δύσκολα δε περνά απαρατήρητο από τον περαστικό
Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο και είναι προσβάσιμες με σχετική σκάλα στο εσωτερικό του καταστήματος.
Ψυχή του καταστήματος ο ιδιοκτήτης του ο Κος Αλέξης, πολύ κοινωνικός με όλους τους πελάτες όπου προσπαθεί πραγματικά να γίνει πολύ οικείος μαζί τους, να τους εξυπηρετήσει, να μάθει πώς τους φαίνεται η κουζίνα του μαγαζιού και γενικά να εξυπηρετήσει κάθε επιθυμία. Μας καλωσόρισε ο ίδιος προσωπικά και γενικά επιμελήθηκε ο ίδιος της παραγγελίας όσο και να μας ικανοποιήσει κάθε επιθυμία.

Καλωσόρισμα με τσίπουρο βολιώτικο και ορεκτικά ως standard.
Πάμπολα τα ορεκτικά για να διαλέξεις, όλα με βάση τα ψαροειδή και τα ψαρικά
Πήραμε φάβα, τσίρο, γαύρο μαρινάτο, μύδια, γαρίδες τηγανητές, γυαλιστερές, πετροσωλήνες, χταπόδι ψητό και όσον αφορά το ψάρι μας ετοίμασαν μια εξαιρετική σκορπίνα μεγάλου μεγέθους.
Ψωμί συνοδευτικό και νερό εμφιαλωμένο μας ήρθε στην αρχή, καθώς επίσης και άφθονο τσιπουρο και λευκό κρασί που ανανεώθηκε αρκετές φορές
Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, χωρίς ιχνος λαδίλας και γενικότερα αφήνοντας ελαφριά τη γεύση στο στόμα.

Εξαιρετικό το ψήσιμο της σκορπίνας, ίσως από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει σε ψαροταβέρνες, με τρόπο που το ψάρι ήταν αφρός, πολύ εύγεστο σωστά αλατισμένο και με πολύ καλή σάλτσα-λαδολέμονο
Οι γαρίδες ήταν καλοτηγανησμένες, μεσαίου μεγέθους, χωρίς ίχνος λιπαρότητας από το λάδι, ιδιαίτερα ελαφριές
Τα πρώτα ορεκτικά ήταν εξαιρετικά, απλά η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι οι ποσότητες ήταν σχετικά μικρές και αναλογούσε μικρή ποσότητα σε κάθε συμμετέχοντα
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή αλλά δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατι στο κατάστημα υπήρχαν άλλες δύο παρέες οπότε δεν βίωσα την εξυπηρέτηση σε συνθήκες πληρότητας του μαγαζιού. (Συνιστάται η κράτηση για μέρες και ώρες αιχμής γιατί μέτρησα περί τα 12 τραπέζια στον κυρίως χώρο του τσιπουράδικου δυναμικότητας 5-6 ατόμων έκαστο)
Οσον αφορά το χώρο θα ήθελα να επισημανω ότι έλειπε κατά τη γνώμη μου κάποιου είδους μουσική για να κάνει πιο ευχάριστη την ατμόσφαιρα και να αναβαθμίσει την ατμόσφαιρα του χωρου σε άλλο επίπεδο

Σύνολο λογαριασμού λίγο πάνω από τα 200 ευρώ, ποσό που ισοδυναμεί με περίπου 35 ευρώ το άτομο, που για τα είδη που πήραμε, την ποιότητα και τη φρεσκάδα, όπως και για το κυρίως ψάρι διόλου ευκαταφρόνητου μεγέθους για 6 άτομα κρίνονται πολύ ικανοποιητικά, δίνοντας 3 ντοματούλες στη σχετική κατηγορία του vfm

Οι εντυπώσεις απ όλους μας ήταν πολύ καλές και γενικά θεωρώ το τσιπουράδικο ως μια από τις πολύ καλές επιλογές των νοτίων προαστίων, σε μια εύκολα προσβάσιμη περιοχή, απόκεντρη, μακριά από την πληθώρα των καταστημάτων εστίασης του κέντρου της Γλυφάδας, με πολύ καλή όμως ποιότητα και ευγενέστατη και άμεση εξυπηρέτηση
Θα το ξαναεπισκεφθώ στα σίγουρα για να δοκιμάσω και τους λοιπούς μεζέδες που δεν κατάφερα κατά την επίσκεψή μου αυτή

17 Μάρ 2016

Δυστυχώς επισκεφτήκαμε το τσιπουράδικο αυτό εχθές Καθαρή Δευτέρα 14/3, οπότε να προειδοποιήσω ότι η κριτική μου μπορεί να μην αντιπροσωπεύει τη συνήθη εμπειρία αν πάει κάποιος άλλη μέρα χωρίς να επικρατεί ο χθεσινός χαμός.

ΣΥΝ:
- Όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν τέλεια μαγειρεμένα και νοστιμότατα. Πήραμε κυδώνια, μύδια, μυδοπίλαφο, φάβα με χταποδάκι (πολύ ωραίος και πρωτότυπος συνδυασμός), πουγκάκια με γέμιση θαλασσινά (έλιωναν στο στόμα), καλαμάρι γεμιστό (καταπληκτικό), σαρδέλα ψητή και κρασάκι χύμα. Τη λαγάνα την είχαν στα 3,50 ευρώ το καλαθάκι.

- Πάνω στο τραπέζι υπήρχε λόγω της ημέρας εξαιρετικός χαλβάς. Στο τέλος μάς κέρασαν και σκαλτσουνάκια.

- Πάνω στο τραπέζι υπήρχε ήδη μεγάλη κανάτα με νερό βρύσης με άπειρα παγάκια.

- Ο χώρος πρέπει να έχει πολύ καλό εξαερισμό, αφού ούτε φαγητίλα ούτε τσιγαρίλα μυρίζαμε φεύγοντας.

- Το προσωπικό πολύ ευγενικό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

ΜΕΙΟΝ:
- Δυστυχώς, τις τέλειες γεύσεις των φαγητών που δοκιμάσαμε, καθώς και το όμορφο περιβάλλον, τα χάλασε το γεγονός ότι υπήρχαν διπλάσια τραπέζια από όσα χωρούσε ο χώρος. Μου θύμισε χοροεσπερίδα σε μπουζουξίδικο πριν 30 χρόνια! Ούτε οι σερβιτόροι δε μπορούσαν να περάσουν ανάμεσα για να σερβίρουν! Λόγω των πολλών κρατήσεων, είχαν βάλει τραπέζια και σε χώρο που κανονικά δε θα καθόσουν χειμώνα, δηλαδή καλυμμένο με εκείνο το διάφανο πλαστικό όπου έμπαζε από 2 μεριές (και ειδικά εχθές έκανε και ψοφόκρυο και έβρεχε). Μετά από παρακλήσεις μας, έκλεισαν με ένα όρθιο.. τραπέζι το ένα σημείο που έμπαζε.

- Ο ιδιοκτήτης κερνούσε τσίπουρο μόνο τις.. μεγάλες παρέες (εμείς ημασταν 3 άτομα, τι να γίνει! ).

- Παραγγείλαμε 1 αχινοσαλάτα προς 12,50 ευρώ και μας ήρθε ένα μπωλάκι διαμέτρου 7 εκ. μάξιμουμ (από αυτά που συνήθως σερβίρουν τα ντιπ, με κομματάκια (φρεσκότατου) αχινού στο ζουμί του. Γιατί περιγράφεται ως σαλάτα δεν το καταλάβαμε. Οι υπόλοιπες μερίδες ήταν σε επαρκή ποσότητα πάντως.

- Όταν ζητήσαμε να μας γεμίσουν την κανάτα μας με νερό, ο σερβιτόρος μάς τη γέμισε με χλιαρό νερό! Όχι θερμοκρασίας δωματίου - ΧΛΙΑΡΟ!

- Από τα ηχεία ακουγόταν - όχι δυνατά - μουσική μάλλον από ραδιόφωνο, καθώς τη μία έπαιζαν ελληνικά, την άλλη ξένα. Με λίγα λόγια, ό, τι να'ναι.

- Χωρίς να φάμε ψάρι ή γαρίδες/καραβίδες, πληρώσαμε..40 ευρώ το άτομο με το χύμα κρασί! Οι τιμές ήταν κατά τουλάχιστον 40% αυξημένες από ότι πριν 1 εβδομάδα από την ημέρα που πήγαμε εμείς. Μάλιστα, είχαν σβήσει τις παλιές με ακαλαίσθητο.. μπλάνκο στον κατάλογο.

- Ζητήσαμε 3 φορές το λογαριασμό τον οποίο λάβαμε μετά από 15-20 λεπτά.

Κύριοι ιδιοκτήτες, όταν έχετε τόσο νόστιμα και φρέσκα μεζεκλίκια και τόσο ικανό μάγειρα, και προσπαθείτε να πιάσετε/κρατήσετε πελατεία στη.. Γλυφάδα, θα πρέπει να διατηρείτε ένα επίπεδο service ΟΛΕΣ τις ημέρες. Εκεί φαίνεται η ικανότητα και ο επαγγελματισμός, όχι όταν έχετε να σερβίρετε 2-3 τραπέζια τις καθημερινές. Αν δε χωράει ο κόσμος, είναι απλό: ΜΗΝ κάνετε τόσες πολλές κρατήσεις. Μην προσπαθείτε να κάνετε την αρπαχτή σας στις μεγάλες αργίες.

06 Φεβ 2016

Μία μοναδική εμπειρία γεύσης μου έμελε να βιώσω στο Τσιπουράδικο Ιωλκός στη Γλυφάδα

Μετά από μερικά άρθρα που διάβασα για το εν λόγω μαγαζί με τις εξαιρετικές φωτογραφίες αποφάσισα να το δοκιμάσω.

Το επισκέφθηκα μία καθημερινή πριν από λίγες ημέρες, εκεί γνώρισα και τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού που με βοήθησαν στην επιλογή και στην κατανόηση των παραδοσιακών γεύσεων που εως τότε αγνοούσα.

Το Βολιώτικο τσιπουράδικο είναι μία ιδέα.. μία τελετουργία

Οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας, που εγκαταστάθηκαν στο Βόλο μετά την ανταλλαγή του 1922, ήταν εκείνοι που έφεραν στην πόλη τη συνήθεια του µεζέ ο οποίος έγινε δημοφιλής ανάμεσα στους ανθρώπους που εργάζονταν στη θάλασσα και που µε το σχόλασμά τους γύρω στις 11 το πρωί ήθελαν κάτι να τσιμπήσουν και να πιουν.

Αυτό που φαντάζομαι είναι τους ανθρώπους του μόχθου να συζητούν για τα προβλήματα τους με ένα τσιπουράκι και ένα μεζέ και έτσι να βρίσκουν διέξοδο από αυτά.

Έτσι κι εμείς στην πιο σύγχρονη μορφή μας συζητήσαμε με τον Αλέξη ( τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού ) ο οποίος φιλικότατος κάθεται σε κάθε τραπέζι για να σε βοηθήσει τι θα παραγγείλεις και τι ταιριάζει με τι.

Όλα τα φαγητά στο μαγαζί φτιάχνονται με υλικά του μαγαζιού: Η τυροκαφτερή εξαιρετική με μία ιδιαίτερη γεύση, το ίδιο και η τονοσαλάτα ( τέτοια τονοσαλάτα δεν είχαμε ξαναφάει )

Ο Αλέξης μας εκμυστηρεύτηκε ότι διαλέγει αποκλειστικά και μόνο αυτός με τη γυναίκα του όλα τα υλικά από παραγωγούς από κάθε γωνιά της Ελλάδας!!

Δοκιμάσαμε τσιγαριστά χόρτα με αυγό, ο αποκαλούμενος μεζές των φτωχών

Η ιστορία του όπως μας είπε ο Αλέξης είναι η εξής: Οι γυναίκες του χωριού έβρισκαν χόρτα από εδώ κι από εκεί και με ένα βραστό αυγό δημιουργούσαν ένα μεζέ που θα συνοδέψει το τσίπουρο.

Δοκιμάσαμε επίσης καλαμαράκια τηγανητά…εδώ κάνουμε ένα STOP!

Δεν έχω ξαναφάει ποτέ στη ζωή μου τέτοιο καλαμαράκι τηγανητό.. ένας γόνος καλαμαριού που έλιωνε στο στόμα.. δε χρειαζόταν καν μαχαίρι για να το κόψεις!

Η μυστική συνταγή είναι η εξής που μας είπε ο Αλέξης: ” Με κάθε κόστος, σε κάθε τηγάνισμα αλλάζουμε το λάδι ”

Ε τι άλλο να ζητήσεις από εκεί και πέρα!

“Παρασυρθήκαμε” στη συνέχεια και παραγγείλαμε και μία γαριδομακαρονάδα και ένα χταπόδι ψητό. 3 άτομα και την φάγαμε δύσκολα…

Δοκιμάσαμε επίσης γυαλιστερές οι οποίες με το που τοποθετούσες το λεμόνι άρχιζαν να ” χορεύουν ” στο ρυθμό της μουσικής κι αυτές

Αυτό που ανέλυσα παραπάνω με την ιδέα του Βολιώτικου Τσιπουράδικου ήρθε κι έδεσε όταν ο Αλέξης μας σύστησε στα πλαίσια της παρέας το διπλανό τραπέζι στο οποίο καθόταν η Julie Massino.

Σα να μας ήξερε χρόνια ανταλλάξαμε κουβέντες συζητώντας για διάφορα θέματα. Τότε ένιωσα όλο το Feeling του Βολιώτικου Τσιπουράδικου.

Κάπως έτσι τελείωσε και συνάμα άρχισε το ταξίδι μας με την Ιωλκό γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι πολύ σύντομα θα επισκεφθούμε αυτό το μαγαζί!

02 Σεπ 2015

Μόλις επιστρέψαμε από μια βραδινή έξοδο στο Ιωλκος. Η αληθεια είναι ότι μας ειχε κινήσει την περιέργεια, αφου περνώντας από τη Ζεππου παντα βλέπαμε κοσμοσυρροή. Ετσι αποφασίσαμε να παμε σήμερα, κατά τις 21¨30, χωρις κράτηση.

Ωραιο περιβάλλον, άνετο παρκινγκ και πολύ ζεστος ο Κυριος Αλέξης ( ιδιοκτητης), η τουλάχιστον ετσι έδειχνε μεχρι να κατσουμε στο μαγαζι του. Το μαγαζι ήταν γεματο και ο Κυριος Αλεξης πολύ φιλικος, μας βοηθησε να κατσουμε σε ένα τραπεζακι που εβαλε εκεινη την ώρα στην ακρη του πεζοδρομειου, για να μη περιμένουμε. Επειδή τη ψιλιαστηκα ειπα στο σερβιροτο " Επειδή ειμαστε ακρη και δε μας βλέπετε μη μας ξεχασετε". Ε τελικα μας ξεχασαν!!!!!

Περιμεναμε 15 λεπτα να μας φερουν ένα καταλογο, και αλλα 20 για να φερουν τα ποτα. Δε συζητω για το φαι.... εκανε 35 λεπτα να ερθει μια φετα ψητη και ένα καλαμάρι και αλλα 20 λεπτα για να ερθουν οι πατατες, το καλαμάρι στη σχάρα και ο τηγανιτος γαυρος. Συνολο 55 λεπτα για να φαμε. Τραγικο, αφου αλλα τραπεζια τα εξυπηρετούσαν αμεσα. Το ούζο το πιναμε χωρις παγο, αφου κανενας σερβιτόρος δεν ερχοταν να μας ρωτησει αν θελουμε κατι.

Όταν καποιος σερβιτόρος μας ειδε ξεχασμένους στη γωνια με αδεια πιατα στο τραπεζι μας λυπηθηκε και ειπε " Μα καλα κανενας δεν σας εξυπηρετει". Και του απαντω " Ναι δυστυχως... Αν μπορεις πες το και στη διεύθυνση. Ερχεται μια κυρια προφανως της διευθυνσης με υφακι και μας λεει α Συγγνωμη και είχαμε πολύ κοσμο και Α και Ου... Ο αρραβωνιαστικος μου της ειπε δε πειραζει, αλλα εγω δε μιλουσα οποτε η κυρια με υφακι και ειρωνεια μου ειπε " Α εσεις Κυρια διαφωνείτε.... Μας κρατατε μουτρα!!!!! Τραγικο..... επρεπε να είχαμε σηκωθεί να φυγουμε αλλα δεν ηθελα να φερω σε δυσκολη θεση τον πατερα μου που είχαμε βγαλει να του κανουμε το τραπεζι.

Περα από ειρωνεια μας κερασαν ένα απαισιο οινομελο και καρπούζι. Σημειωση ότι σε αλλα τραπεζια ο ιδιοκτητης τα κερνουσα γιαουρτι με μελι και γλυκο του κουταλιου Φεύγοντας δεν μας ειπαν ουτε γεια οι ιδιοκτήτες παραμονο ενας σερβιτόρος.

Τωρα περι φαγητού, πηραμε

Φετα ψητη (όχι κατι το ιδιαίτερο ηταν κρυα)
καλαμαράκια ( ωραια, μαλακα, εγω τα προτιμω τραγανα)
πατατες ( φρεσκες καλες)
γαυρος τηγανιτος ( ηταν καλος )
καλαμαρι σχαρας ( πολύ καλο ) 30 ευρω το κιλο.
Απαλαρινα

Συνολο 50,50 ευρω. Δε θα ξαναπηγαινα λογω διεύθυνσης, service αλλα και φαγητού. Τωρα που σας γραφω ειμαστε ολοι σπιτι με σοδες....

Υ. Π: Αγανακτησα τοσο πολύ που είναι η πρωτη φορα που γραφω κριτική.

02 Ιούλ 2016

Τι να πει κανεις για το συγκεκριμενο τσιπουραδικο;;;ολα τα καλα... ζεστη φιλοξενεια αψογο σερβις εξαιρετικη κουζινα τιμες ανταξιες των γευσεων...

απο τα καλυτερα τσιπουραδικα ever..... εχει γινει το στεκι πλεον και το συστηνω ανεπιφυλακτα σε οποιον δεν το εχει επισκεφτει ακομα... πολλα ευσημα για ακομα μια φορα στην κουζινα το σερβις του μαγαζιου και στην διευθυνση....

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια