Φρέσκα ψάρια και θαλασσινά δίπλα στο κύμα.

07 Δεκ 2016

Της γεύσης το σχολείο με έχει κάνει να είμαι μες τα πράγματα μιάς περιοχής όπου δεν μένω. Ανάβυσσος, Σαρωνίδα και οι κατά σειρά περιοχές, γνωστές για τις στιγμές γευστικής και πνευματικής απόλαυσης που προσφέρουν τόσο στον ουρανίσκο μας, όσο και στα μάτια μας και στην καρδία μας, αφού μπορούμε να απολαμβάνουμε όμορφους, ποιοτικούς μεζέδες και προορισμούς δίπλα στην θάλασσα με τα αγαπημένα μας πρόσωπα λίγα μόλις χλμ απο το Κέντρο των Αθηνών. Είτε αφορά δεξίωση, είτε τραπέζι, είτε βόλτα, αυτές οι περιοχές αποτελούν ένα ξεχωριστό κομμάτι στις καρδιές των Ελλήνων. Έτσι λοιπόν 4 λάτρεις του καλού φαγητού δεν θα μπορούσαν να παραλείψουν μια επίσκεψη σε ενα αναπόσπαστο κομμάτι των Κυριακάτικων αποδράσεων στα πέριξ Αναβύσσου-Σαρωνίδας, την Ψαρού! Τα μαγαζιά στη παραλία στη Φώκαια είναι ακριβά, πλήν κάποιων αξιόλογων εξαιρέσεων που πραγματικά αξίζουν και για τα οποία θα αναφερθώ σε ξεχωριστές κριτικές. Εκεί, αν δεν ξέρεις που να πας, καταλήγεις στη καλύτερη των περιπτώσεων σε κάνα Φράντεϊζ στη Γλυφάδα. Ως επί το πλείστον σε τέτοια μέρη γίνεται χαμός από κόσμο τις Κυριακές και δεν βρίσκεις τραπέζι. Πολλά τέτοια μαγαζιά καλό είναι να τα επισκέπτεσαι ζεστές μέρες τέτοια εποχή και άνοιξη, λόγω του ότι είναι έτσι διαμορφωμένα και δεν είναι δροσερά και δυσανασχετείς το καλοκαίρι με ζέστη και υγρασία. Έχει τύχει λόγω δουλειάς και γνωστών να παρευρεθώ πολλές φορές σε γάμους, βαφτίσια και εκδηλώσεις στο Λαγονήσι και τις γύρω περιοχές οπότε γνωρίζω καλά το πως δουλεύουν τα εκεί μαγαζιά. Βρίσκεις όλων των βαλαντίων μαγαζιά, και για όλα τα γούστα. Άλλα ζητάνε να τους πας εσύ κέτερινγκ κλπ, άλλα δεν κλείνουν καθόλου τραπέζια για κόσμο, και τα υπόλοιπα μετά προθυμίας θα σου κάνουν όλα τα γούστα!! Ενδεικτικά, στη παραλιακή πρός Λαγονήσι υπάρχουν πολλά όπως το Grand Resort Hotel στο Λαγονήσι (στο οποίο δεν πατάς), το Plaza Resort στην παραλία Αναβύσσου (για ματσό), Eden beach hotel στη Σαρωνίδα (με όμορφο χώρο για εκδηλώσεις στην πισίνα και κάπως πιο φιλικές -για το πλαστικό σας χρήμα- τιμές) και ασφαλώς διάφορα κτήματα σε Λαγονήσι και Αγία Μαρίνα. Αυτά για να μπείτε λίγο στο κλίμα της ευρύτερης περιοχής.
Εδώ όμως δεν μιλάμε για χώλ δεξίωσης ή κάτι τέτοιο. Για να καταλάβει ο κόσμος, μιλάμε για ΓΝΗΣΙΑ ψαροταβέρνα μια απο τις γνήσιες εναπομείναντες ψαροταβέρνες του είδους, πάνω στο κύμα. Εν αρχή, καλαμαράκι γόνος. Η πρώτη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "υπερτιμημένο". Πολύ καλό παραταύτα. Αυτό που με ενδιαφέρει και πρέπει να σας ενδιαφέρει είναι η λαδίλα. Όταν βλέπετε καλομαγειρεμένα πιάτα και καλοτηγανισμένα πιάτα χωρίς περίσσεια λαδίλα (και δεν συζητάμε για καμμένα υπολλείματα από μαρίδα κλπ μες το καλαμαράκι) αυτό υποδηλώνει σοβαρό μαγαζί, καθαρό μαγαζί, μαγαζί εμπιστοσύνης. Μαγαζί που δεν χρησιμοποιεί το ίδιο λάδι πάνω απο 2-3 και πολύ λέω φορές. Έπειτα μας ήρθαν 2 χωριάτικες με 1 μελιτζανοσαλάτα και 1 τζατζίκι, χειροποίητα, που σπάνια θα βρείς τόσο καλή μελιτζανοσαλάτα. Οι περισσότερες ψαροταβέρνες που τις αποκαλώ "φασόν" ψαροταβέρνες όλες χρησιμοποιούν προκατασκευασμένες πατάτες, τζατζίκι, τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα κ. ο. κ. Αυτά, μόνο τζατζίκια και μελιτζανοσαλάτες δεν είναι. Απομίμηση θα έλεγα, αυτών, είναι. Τελοςπάντων, είμαι λίγο ψείρας σ' αυτά τα θέματα και το σουβλάκι μου ακόμα το θέλω χειροποίητο. Εν συνεχεία μας ήρθαν 2 Πατάτες τηγανιτές, χοντροκομμένες στύλ χωριάτικης Αμερικάνικης κοπής πατάτα, φρεσκοκομμένες φρεσκοτηγανισμένες, 2 μύδια, 2 γαρίδες σαγανάκι, και μια ποικιλία θαλασσινών για τις 2 φίλες της παρέας την μοιραστήκαν στα 2. Για όλα αυτά μαζί με 1 λίτρο λευκό κρασί, 1 ούζο, 4 κόκα-κόλες (κανονικές και λάιτ) και 1 μπουκάλι μεγάλο εμφιαλωμένο νερό με κέρασμα στο τέλος, μπόλικο χαβαλέ και τρομερή διάθεση, δεν ξεπεράσαμε τα 16 και κάτι ευρώ το άτομο. Συμπερασματικά λοιπόν, η Ψαρού, θα έλεγα πως είναι ενα τίμιο, καθαρό, με ευγενικό και πρόθυμο προσωπικό, μαγαζί, που θα δώσει μια πολύ όμορφη γευστική νότα στο Κυριακάτικο και όχι μόνο, φιλικό ή οικογενειακό τραπέζι των πέριξ!

Λεωφόρος Αθηνών-Σουνίου, 46ο χλμ