27 Δεκ 2017

Ως ιθαγενης της περιοχης νομιζω οτι εχω γραψει κι εχω ξαναγραψει για σχεδον ολα τα μαγαζια της περιοχης Πετραλωνα Θησειο Κουκακι κλπ κλπ.
Μου εκανε λοιπον εκπληξη οτι ποτε δεν ειχε τυχει να κατσω στο συγκεκριμενο μαγαζι δεδομενου οτι η πλατεια Μερκουρη που στεγαζεται ειναι χωρος πολυ συχνης επισκεψης λογω των αρκετων μαγαζιων που στεγαζοντε εκει γυρω.

Παρασκευη βραδυ λοιπον και αφορμης δωθησης απο φιλη που ηρθε απο μακρυα ειπαμε να παμε να τσιμπησουμε κατι να πιουμε και κανενα ουζακι και να τα πουμε.
Κανοντας τον γυρο των Πετραλωνων, για να μην απομακρυνθουμε και πολυ γιατι κι αυτη κουρασμενη ηταν και εμεις το αποφασισαμε ξαφνικα, φτασαμε και στην πλατεια Μερκουρη και ειδαμε οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε χωρο να κατσουμε ( σπανιο για Πετραλωνα Παρασκευη βραδυ )

Μπηκαμε λοιπον στο μαγαζι που ομολογουμενως ειναι μικρο και παρειστικο και κατσαμε σε ενα τραπεζι στην βιτρινα. Λιγα τραπεζια λιγος κοσμος ζεστη ατμοσφαιρα. Στο βαθος ( πιο βαθος δηλαδη ) του μαγαζιου ο παγκος και η κουζινα. Σε ενα μικρο τραπεζακι στην ακρη ενα τριο με κιθαρα και μπουζουκι εκανε ακομα πιο ζεστη την ατμοσφαιρα του μαγαζιου.

Με την εισοδο στο μαγαζι κατευθειαν να σε εξυπηρετησουν και τα δυο παιδια που ειναι στο σερβις και σε καμια των περιπτωσεων λογω και του μικρου ογκου του μαγαζιου δεν περιμενεις καθολου για να ερθει ο σερβιτορος και να παρει παραγγελια η να συμπληρωσεις κατι στο μενου.

Η παραγγελια μας

Πατατες τηγανητες πολυ καλες οχι προτηγανισμενες οχι μαυρισμενες αξιολογες

Τυροκαυτερη τοσο καλη που μου εκανε εντυπωση. Σπανια βρισκεις αυτο το πιατο να εχει την σωστη υφη και την σωστη γευση και τοσο καυτερη ωστε να μην ενοχλει τους ευαισθητους αλλα ακι να μην περναει αδιαφορη στους μυημενους.

Κολοκυθοκεφτεδες που χρηζουν επαινων γιατι συνδιαζουν το κολοκυθι το τυρι και το σωστο τηγανισμα. Πολυ καλοι κι αυτοι παρα το ευκολο θεωρητικα του πιατου. Πολλες φορες το ευκολο πιατο χαρακτηριζει καλυτερα την ποιοτητα του μαγαζιου γιατι σου δινει μετρα συγκρισης,

Επομενο πιατο καλαμαρακια τηγανητα. Επισης πολυ καλα τηγανισμενα σε καλο λαδι καμια μυρωδια και πολυ νοστιμα. Τακτα μοιρασμενο πλοκαμι και κυριως καλαμαρι.

Επομενο πιατο μια μεριδα συμιακο γαριδακι που επισης μπορεις να το χαρακτηρισεις αψογο αν και για να πω την αληθεια μου δεν εχω συναντησει ποτε το συγκεκριμενο πιατο να ειναι χειροτερο του αναμενομενου σε κανενα μαγαζι.

Μια μυδια σαγανακι που εδω ηταν ολη η τεχνη της νοστιμης σαλτσας σε ενα πιατο. Σωστο ψησιμο πολυ ωραια σαλτσα σωστη η φετα ολα στο μετρο. Οντως ενα πολυ ωραιο πιατο που θα το ξαναεπερνα.

Επομενο πιατο η φετα φουρνου που σαφως την εφαγα μονος μου γιατι με ενθουσιαζουν τα πικαντικα σε αντιθεση με τις τρεις φιλες μου στο τραπεζι που μολις δοκιμασαν τρεχαν αλλη για νερο και αλλη για ψωμι. Ομολογουμενως η φετα ηταν πικαντικη περαν του δεοντως και αν δεν εισαι μυημενος στα πολυ καυτερα δεν αντεχοτανε. Για μενα ωραιο πιατο.

Και τωρα φτανουμε στην απορια γιατι αφου πλεκω διθυραμβους στο μαγαζι εχω βαλει 2/4 στην γευση

Πρωτος λογος ειναι για να διαβαζει καποιος την κριτικη και να μην μενει απλα στο πανω πανω που πολλες φορες ειτε αδικει ειτε υπερεκτιμα ενα μαγαζι οποτε να μπορει να βγαζει και μονος του καποιο συμπερασμα απο τα γραφωμενα

Δευτερος λογος ειναι οτι οταν βαζεις στο μενου σου ενα ιδιαιτερο πιατο να ξερεις και να το μαγειρευεις σωστα γιατι καποιοι πελατες μπορει να εχουν φαει την επιτομη αυτου του πιατου και να καταλαβουν οτι το γραφομενο στον καταλογο δεν εχει καμια σχεση με το σερβιριζομενο πιατο.

και για να γινω πιο σαφης

Παραγγειλαμε ενα κριθαρωτο με γαριδες.
Οσο μου επιτρεπει η γνωση μου το κριθαρωτο ειναι ενα χιλωμενο γιουβετσακι με πολυ εντονες γευσεις και οχι αυτο που μας σερβιριστηκε που ηταν μια σουπα απο κριθαρακι που με πιρουνι δεν μπορουσες καν να παρεις πιρουνια παρα μονο με κουταλι
Δεν θελω να σχολιασω περεταιρω γιατι παλι θα μου επιστραφει η κριτικη ως προσβλητικη

Δευτερο παρομοιο πιατο ηταν η κλασσικη ρεβυθαδα Σιφνου που και παλι οποιος εχει γνωση ξερει οτι η ρεβυθαδα Σιφνου ειναι μια κατασκευη σε πυλνο που χυλωνει εντελως το ρεβυθι και αφηνει να ξεχυθουν ολα τα αρωματα σε καθε πιρουνια. Εδω μιλαμε για μια ακομα σουπα που δεν ειχε την παραμικρη γευση και τρωγοταν κι αυτη με κουταλι. Πιατο οχι ανταξιο αυτου που φιαχνουν στην Σιφνο σιγουρα

Για ολα αυτα και για κατι καραφακια ουζο πληρωσαμε κατι κοντα στα 85 ευρω ποσο που ειναι μια χαρα για αυτα που πηραμε δεδομενου οτι πηραμε ψαρικα μεν και αρκετα πιατα δε.

Σιγουρα το μαγαζι δεν το λες κακο ( θα μπορουσες να το πεις πολυ καλο μαλιστα ) και σιγουρα θα ξαναπαω δεδομενου οτι τις κλασσικες γευσεις τις μαγειρευει πολυ καλα