Ο Κηπος της Τρώων ειναι ενα εστιατόριο που δίνει την εντύπωση της όασης ανάμεσα στις κλασικές ταβέρνες και μεζεδοπωλεία, με τα γλαστράκια, τους πέτρινους τοίχους, τα λουλούδια και την ψευδαίσθηση πράσινου που έχει διαμορφώσει με τα φυτά του.
Ανοιχτός και καθαρός χώρος, φτιάχνει μια πολύ ρομαντική ατμόσφαιρα, που αρχίζει να σε απομακρύνει σιγά-σιγά από την εικόνα της Αθήνας. Το προσεκτικά σχεδιασμένο μενού περιέχει τόσο μεζέδες, όσο και πλούσιες σαλάτες, προτάσεις του σεφ, κρέατα στη σχάρα, ριζοτο, θαλασσινά, γλυκα ακομα κ παραδοσιακά cocktails.
Στα 2 χρονια λειτουργείας πιστεύουμε οτι αξίζει μια επίσκεψη τοσο για το καλό και τίμιο φαγητό που προσφέρει οσο και για το όμορφο περιβάλλον κ την καλη κ σωστή εξυπηρέτηση στον επισκέπτη.

Δευτερα εωs Κυριακή 13.00 εώς αργά .

Κάνει delivery
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

21 Αυγ 2015

Για τον ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ δημοσιεύονται πια κριτικές με συχνότητα παραπλήσια προς το CHEZ LUCIEN, που βρίσκεται ακριβώς απέναντι, σημάδι αν μη τι άλλο υψηλής επισκεψιμότητας. Τώρα πια βέβαια το sui generis CHEZ LUCIEN δεν πολυακούγεται, όσο για το μέλλον του ΚΗΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ υποθέτω πως δεν θα έχει την ίδια κατάληξη, γιατί είναι πιο κοντά στα γούστα του κοινού που κινείται μεταξύ Τρώων, Δωριέων και λοιπών ενδόξων ονομάτων του παρελθόντος. Εγώ πάντως αποχώρησα με ανάμεικτα συναισθήματα. Και εξηγούμαι:

Το παρκάρισμα ανάλογα με την ώρα από δύσκολο έως πολύ δύσκολο (6,5 στα 10). Ο κήπος απλά δεν υπάρχει, πρόκειται στην ουσία για ένα χώρο ενιαίο και τετράγωνο που κλείνει από πάνω με πτυσσόμενη στέγη. Το τονίζω αυτό, γιατί καθιστά την ονομασία του μαγαζιού ελαφρά παραπλανητική. Το καλό είναι πως έτσι όπως είναι διαμορφωμένο περνά μπόλικο φως, το κακό ότι σε κρύες μέρες τα δυο τρία κλιματιστικά δύσκολα ζεσταίνουν το χώρο. Το κάπνισμα – το βρήκατε! – επιτρέπεται σε όλη την επικράτεια.

Η διαρρύθμιση – διακόσμηση ελαφρώς αλαλούμ. Το δάπεδο ξεκινά με ένα διάδρομο με πέτρες καλυμμένο με plexiglas, και συνεχίζεται με τσιμέντο βαμμένο κρεμ και ένθετα πλακάκια vintage κατά το δοκούν. Οι τοίχοι πέτρινοι με ξύλινα τελάρα όπου αναρριχώνται φυσικές και πλαστικές πρασινάδες. Διακοσμητικά στοιχεία από αλουμίνιο ή πλαστικό παρέα με διάφορα μπουκάλια. Το καλύτερο από όλα στο χώρο είναι τα άνετα λευκά τραπέζια με τις κλασικές ψάθινες καρέκλες σε υποφερτή απόσταση μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση με τα πάνω και τα κάτω της. Γενικά πρόσχαρη και όχι απούσα, όμως μάλλον διεκπεραιωτική. Μολονότι δεν είμαι άνθρωπος που δεν μπορεί χωρίς κερασματάκι στο τέλος του γεύματος, οφείλω να καταγράψω ότι εμένα και τη γυναίκα μου μας ξέχασαν – έτσι απλά. Πάλι καλά που το αρχικό ντιπάκι με ελιά δεν μας το στέρησαν. Νερό της βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί λευκό σε πανεράκι που δεν θυμάμαι αν χρεώνεται, γιατί ο λογαριασμός έρχεται πάντα συγκεντρωτικός μαζί με την παραγγελία.

Το φαγητό καλούτσικο, όμως πολύ μικροκύμα, φίλοι μου. Εκτός από τη μεγάλη (και αρκετά χοντροκομμένη) σαλάτα, όλα τα άλλα που προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας (τα δύο πρώτα μέσα σε τρία λεπτά) ήταν προφανώς μισοέτοιμα στην κουζίνα, πήραν το λουτρό τους και σερβιρίστηκαν, ακόμα και το ψητό ταλαγάνι που είχε χνάρια από την ψησταριά. Το μόνο που θα βαθμολογούσα με βαθμό ελαφρά πάνω από τη βάση είναι η λεμονάτη τηγανιά, κι αυτή όμως έφθασε ζεματιστή από τα microwaves.

Για την ιστορία: Μαζί με δύο μπύρες ΑΛΦΑ Weiss (υποφερτές, αν και όχι καθαρόαιμες) πληρώσαμε 32 ευρώ. Οι τιμές λοιπόν σίγουρα δεν αποτελούν πρόβλημα. Την ερώτηση αν θα ξαναπήγαινα μάλλον δεν χρειάζεται να την απαντήσω. Προτιμώ τον ασύγκριτα αυθεντικότερο και φθηνότερο ΣΑΝΤΟΡΙΝΙΟ και την ακριβότερη μεν, πλην όμως εγγύηση ευχαρίστησης ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ.

08 Μαι 2016

Παρ οτι δεν ειχα σκοπο ποτε να επανελθω να κανω κριτικη σε ενα εστιατοριο που εχω ξανακανει εν τουτοις θεωρησα σωστο να ξαναγραψω μετα απο ενα χρονο μια αποψη για το συγκεκριμενο εστιατοριο για δυο λογους.

Ο ενας ειναι οτι θεωρω πρεπον για ολους μας να λεμε την αποψη μας για κατι οχι μονο μια φορα γιατι αυτη η φορα μπορει να ηταν η αστοχια μιας μερας η ακομα να ηταν η καλυτερη μερα αυτου του εστιατοριου και να δωσουμε ψευδη εικονα σε ολους αυτους που θα συμβουλευτουν τον συγκεκριμενο ιστοτοπο για να βγαλουν αποψη για το συγκεκριμενο μαγαζι.
Δευτερος λογος ειναι για να δωσουμε ισως στους ανθρωπους που εχουν το μαγαζι και εργαζοντε σε αυτο μια εικονα που δεν προερχεται απο μια τυχαια επισκεψη αλλα ειναι συνολικη ετσι ωστε ΑΝ κατι θεωρηθει εσφαλμενο τοτε να το διορθωσουν κατα το δοκουν. Και αυτη η δευτερη κριτικη ερχεται μετα απο ειλικρινα παρα πολλες επισκεψεις στο μαγαζι.

Θα ξεκινησω λκοιπον λεγοντας οτι η επισκεψη μου στο μαγαζι εγινε μεγαλη Παρασκευη βραδυ που παρ οτι δεν ειχα κλεισει καποιο τραπεζι λογω ασυνενοησιας της παρεας σταθηκα τυχερος να βρω ενα τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι. Και λεω σταθηκα τυχερος οχι απλα επειδη εκατσα καπου για να τηρησω το εθιμο του φαγητου μετα τον επιταφιο αλλα και επειδη στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν τρως οτι περισεψει λογω της ημερας ισα για να σε ταισουν. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

Για τον χωρο δεν εχω τιποτα να προσθεσω δεδομενου οτι εχω αναφερθει εκτενεστατα σε προηγουμενη κριτικη μου και επειδη δεν εχει αλλαξει το παραμικρο.
Αλλωστε οι ανθρωποι του μαγαζιου ξερουν οτι ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις.

Το ιδιο ακριβως ισχυει και για την εξυπηρετηση που βρισκεις στο μαγαζι.
Παντα διπλα σου καποιο απο τα παιδια ευγενεστατα προθυμα και χαμογελαστα να σε εξυπηρετησουν σε οτι χρειαστεις.

Οποτε αφου ολα τα υπολοιπα ειναι δεδομενα ας εξετασουμε πως συνεχιζει την πορεια του το συγκεκριμενο εστιατοριο σε θεμα γευσης.
Σαφως παρα πολυ καλα θα ελεγα.

Πρωτο πιατο που παραγγειλαμε ηταν τα μανιταρια πλευρωτους που οπως και καθε φορα ηταν αψογα τελεια ψημενα και καθολου αφυδατωμενα ετσι ωστε να ειναι οσο ζουμερα πρεπει για να απολαμβανεις καθε κομματι. Μια ανεπαισθητη σως μπαλσαμικου εδινε καποια σπιρταδα παραπανω.4/4

Δευτερο πιατο ενεκα της ημερας ηταν μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα.
Εδω θα πω οτι το τελειο εγκειται καθαρα στην προσωπικη μου αποψη δεδομενου οτι μου αρεσει παρα πολυ το πλοκαμι στο τηγανητο καλαμαρι και οχι τοσο το σωμα αυτο καθ αυτο. Ενα πιατο με 80% πλοκαμια φρεσκοτηγανησμενα κρατσανιστα και αψογα δεν μπορουσε λοιπον παρα μονο να με ενθουσιασει.4/4 δαγκωτο κι εδω

Μια γαριδοσαλατα σκετη απογοητευση που σαφως ειναι και ο λογος του 3/4 στο πεδιο γευση και οχι 4/4. Ενα πιατο που καλυτερα να αποφευγαμε δεδομενου οτι αλλο πειμενα και αλλο μας ηρθε. Ενα βαρυ πιατο με πολυ πολυ πρασινο ( φρεσκο πρασινο ομολογουμενως ) και μια σως απο μπαλσαμικο πολυ καλη και με..... γαριδες.... οεοοοο.... που ειναι οι γαριδες...... προφανω ειτε ξεχαστηκαν ειτε ηταν τοσο πολυ μικρες ( βρασμενο σημιακο γαριδακι δηλαδη ) που δεν μπορεσα να ξεχωρισω ουτε μια..... Ενα επιοικεστατο 1/4 γιατι αν ηθελα σαλατα μαρουλι ροκα θα επερνα μαρουλι ροκα.

Μια μακαροναδα θαλλασινων που ηταν ενα απο τα πιο ωραια πιατα που θα μπορουσες να δοκιμασεις. Ισως τυχαια ο μαγειρας ειχε πετυχει τα μακαρονια τοσο οσο και η σαλτσα τελεια και οι γαριδες ηταν τοσο ωραια ψημενες που οσο κακοβουλος και να εισαι δεν μπρεις να βρεις κατι αρνητικο να πεις. Σαφως ευτηχως που οι γαριδες αυτου του πιατου δεν ειχαν σχεση με τις γαριδες της σαλατας.4/4

Τελευταιο πιατο ενα ριζοτο θαλλασινων επισης η επιτομη του ριζοτο σε ψησιμο μαγειρεμενο κι αυτο πολυ καλα με γευση και ενταση. Και σε αυτο το πιατο ξεχωριζες ευκρινω ολα τα θαλλασινα που αποτελουσαν το πιατο και ηταν αψογα μαγειρεμενα μαζι με το ρυζι.4/4 κι εδω

Δεδομενης της μερας και του κοσμου θα περιμενε κανεις πιο προχειρο μαγειρεμα και πιο προχειρη εξυπηρετηση. Ευτηχως και για μενα και για το μαγαζι δεν ηταν ετσι. Παντα επαγγελματιες παντα εξυπηρετικοι. Επισης θα τονισω την ταξη και την καθαριοτητα του μαγαζιου σε ολα τα επιπεδα. Απο τα τραπεζια απο το πατωμα απο το στρωσιμο μεχρι την τουαλετα ολα για μπραβο.

Κερασμα εξακολουθει να μην υπαρχει στο μαγαζι παρα την παρεναιση και τον σχολιασμο ολων.

Κι αφου τα ειπαμε ολα τα ωραια και μπραβο στο μαγαζι ας πουμε και το τελευταιο νταμακι αξιολογησης. Ολα αυτα μαζι με ενα καραφακι ουζο 64 ευρω.
Ουψ..... πολλα..... οταν γυρω σου βριθουν τα μεζεδοπωλεια που μια παρεα τεσσαρων ατομων τρωει και πινει με 30-35 ευρω εσυ δεν μπορεις να τους χτυπησεις μονο με το ωραιο περιβαλλον ( υποκειμενικο ) και το καλο φαγητο.
Νομιζω οτι αν οι τιμες ηταν πιο προσιτες πολυ κοσμος θα επισκεφτοταν το μαγαζι ξανα και ξανα γιατι μιλαμε για ενα ομολογουμενως προσεγμενο μαγαζι.

Με αυτες τις τιμες πορτας σαφως αφηνω τον κοσμο να αποφασισει αν θα παει χωρις να μπορω να τον προτρεψω η να τον αποτρεψω απο μια επισκεψη γνωριμιας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη makis67.

30 Δεκ 2015

Σάββατο βράδυ οι 3 μας επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό το οποίο είχα βάλει στην wish list μου καιρό.

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος χώρος που τον είχα επισκεφθεί και παλιά που στεγαζότανε κάποιο άλλο μαγαζί εκεί. Μεγάλος, άνετος με τα λουλουδάκια του, τα τραπεζάκια του, την τζαμαρία με το χάζι στο δρόμο, την μουσικούλα του διακριτική στον χώρο και τέλος την ανοιγόμενη οροφή που νομίζω το καλοκαίρι θα είναι must. Στα αρνητικά το πάρκινγκ που είναι δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (2/4):

Εδώ θα στεναχωρήσω τους ιδιοκτήτες που μπαίνουν και διαβάζουν και απαντούν αλλά με ανιδιοτέλεια και ειλικρίνεια τους λέω ότι εκείνη την βραδιά ή γενικά το τελευταίο διάστημα έχουν θέμα στην κουζίνα τους και πρέπει να το κοιτάξουν. Αναλύω λοιπόν:

-Ψωμί το οποίο όμως δεν ήταν φρέσκο ημέρας ήταν μίας ημέρας ή δύο ημερών (Κυριακή μπορώ να το δικαιολογήσω που είναι ίσως κλειστοί οι φούρνοι αλλά Σάββατο με τίποτα)

-Μια σαλάτα πράσινη μεγάλη φρεσκοκομμένη με ένα ωραίο dressing (πολύ καλή βαθμολογία 8/10)

-Φλογέρες με τραγανό φύλο γεμιστές με τυρί κομμένες σε 4 μικρά κομμάτια (καλές χωρίς να ενθουσιαστώ, βαθμολογία 6/10)

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες αλλά μόνο στην θεωρία. Να εξηγήσω ότι οι πατάτες είχαν τηγανιστεί και μετά είχαν ξανάριχτεί στο λάδι, νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε την γεύση καθώς το έχετε συναντήσει ίσως σε κάποια περίπτωση, στις πολλές περιπλανήσεις σας. Οι πατάτες δεν τρωγώντουσαν με τίποτα όμως. Ψάχναμε κάποια όχι πολύ αρπαγμένη, ξεράμενη δηλαδή όσο πιο άσπρη γινόταν για να την φάμε. (βαθμολογία 3/10)

-Μοσχαρίσια γάλακτος δίαλεξε η γυναίκα μου. Την απέτρεψα με επιχειρήματα όπως ότι αυτές τις εποχές τα εστιατόρια που δεν εξειδικεύονται στην μοσχαρίσια μπριζόλα δεν έχουν λόγω υψηλού κόστους, κατανάλωση, αλλά επέμενε, ας πρόσεχε!! Η μπριζόλα ήταν μεγάλη και μαλακιά αλλά είχε την γευση και την μυρωδιά που παίρνει ένα κρέας όταν είναι κάποιες μέρες στο ψυγείο και όχι στην κατάψυξη. Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι ήταν σάπια, μπαγιάτικη ή χαλασμένη αλλά νομίζω και σε αυτήν την περίπτωση οι φίλοι του ask4food θα καταλάβουν για ποιά γεύση μιλάω. Βαθμολογία 4/10)

-Εγώ δοκίμασα μια απο τις σπεσιαλιτέ τους ή πιο ιδιαίτερα πιάτα τους που ήταν ψαρονέφρι με μια σάλτσα και φρούτα που μου διαφεύγουν τώρα. Αυτό ήταν στο τηγάνι, νοστιμότατο και μεγάλο σαν μερίδα. Βαθμολογία 7.5/10.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα 2 παιδιά ήταν ευγενέστατα, χαμογελαστά και άμεσα. Η κουζίνα οργανωμένη χωρίς καθυστερήσεις ή μπερδέματα στις παραγγελίες.

Όταν είδαν ότι δεν φάγαμε την μπριζόλα, προσφέρθηκαν να μας την κάνουν πακέτο για το σπίτι (άσχετο με το γεγονός ότι δεν μας άρεσε η κίνηση ήταν θετική). Όλα καλά λοιπόν με το σέρβις μέχρι το τέλος σχεδόν όπου άρχισε να έρχεται κόσμος και ενώ είχα ζητήσει λογαριασμό άργησε να έρθει και ακόμα περισσότερο να τον πάρουν και αναγκάστηκα να σηκωθώ να πάω στο βάθος να τον πληρώσω και να πάρω τα ρέστα.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 50+ ευρώ περίπου μαζί με 2 αναψυκτικά. Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν πανάκριβα αλλά ούτε φθηνά πόσω μάλλον όταν προσθέσω και τον παράγοντα Value.

Συμπέρασμα:

Δεν μας άρεσαν λοιπόν όλα τα πιάτα τους και σίγουρα δεν μας άφησε γενικά μια ωραία εντύπωση. Εκ των υστέρων βλέπω ότι τα μέλη του ask4food είναι διχασμένα, οπότε εμένα τοποθετήστε με στους κάπως αρνητικά προσκείμενους, αλλά όπως έχουμε πεί και συμφωνήσει όλοι μεταξύ μας τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά και σίγουρα υπάρχουν καλές και κακές στιγμές και των εστιατορίων.

Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις του ιδιοκτήτη θα πώ ότι ούτε τον γνωρίζω ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί του. Δεν ξέρω κανέναν ανταγωνιστή του στην περιοχή, προκειμένου να έχω δόλιο σκοπό

Τέλος σε περίπτωση που αμφισβήτησετε τα συμπεράσματα μου για το φαγητό, να σας τονίσω οτι εγώ δεν ξέρω μέν να μαγειρεύω όπως ο φίλος μου ο Fratello αλλά έχω μια εμπειρία πολύ μεγάλη έχοντας φάει σε πάνω απο 500+ εστιατόρια (ίσως και λίγα λέω) στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (κάτι που μου έχει κοστίσει σε χρήμα και σε κιλά!!! ) και μπορώ να ξεχωρίσω κάτι όταν το τρώω.

Δεχτείτε αυτήν την κριτική σαν ένα μικρό καμπανάκι κάποιου ανθρώπου και βελτίωστε τα κακώς ποιούμενα που μπορεί να μην τα βλέπετε με τις τόσες ασχολίες που απαιτεί ένα μαγαζί και πιστέψτε με θα πάτε ακόμα καλύτερα απ´οτι μπορεί να πηγαίνετε τώρα και η επιχείρηση σας θα μακροημερεύσει!!

19 Μάρ 2016

Κ. Δευτέρα και η παρέα έκλεισε τραπέζι στο συγκεκριμένο μαγαζί αφού δεν μπορούσαμε να βρούμε σε κάποια άλλα που θέλαμε. Κάποιοι από εμάς είχαμε τις ενστάσεις μας λόγω το ότι η περιοχή δεν φημίζεται πλέον για φαγητό της(το αντίθετο θα έλεγα)τέλος πάντων.

Δεν θα πω για ποιά πιάτα μας άρεσαν και πια όχι λόγω το ότι όταν πας σε ενα μαγαζί οι περισσότερες εντυπώσεις θα πρέπει να είναι θετικές και όχι αρνητικές, και εδώ δεν συνέβη.

Ο χώρος είναι αφιλόξενα μεγάλος, κακόγουστα διακοσμημένος και ψυχρός. Τα φαγητά του προχειροφτιαγμένα με μεγάλη έμφαση στο εφέ του πιάτου και όχι στην ουσία δηλαδή στη γεύση. Μου θύμισε τουριστικό μαγαζί στην Πλάκα άσε που και αυτά τώρα έχουν ψιλοαλλάξει. Τα 22 ευρώ που πληρώσαμε το άτομο δεν τα θεωρώ πολλα ΑΛΛΑ όχι για αυτο το φαγητό ρε παιδιά.

09 Δεκ 2015

O κηπος της τρωων.
Μια αυλη με ανακλινομενη αποτι καταλαβα οροφη, ευρυχωρη κ ψηλοταβανη.
τα τραπεζια εχουν απλα μεταξυ τους κ οι καρεκλες επισης.
το σερβις φιλοτιμο κ εξυπηρετικο οσο μπορει, ηταν σαββατο βραδυ δεν εχω παραπονο.

Στα του φαγητου, αφου αυτο ειναι ο λογος επισκεψης προφανως, κρατηστε μια πισινη. πχ μια σαλατα σιζαρς οπως λεει στα 7,5ε ειναι για δυο ατομα, κ αυτο αμφισβητειται, μιας κ ποσο να φαει μια κοπελα..

Γενικα οι μεριδες του μαγαζιου ειναι μικρες, δεν προκειται για το μερος οπου παραγγελνεις κ φοβασαι μη μεινουν. αντιθετως πρωτη φορα ενιωσα οτι δοκιμαζοντας κατι το στερουσα απο καποιον αλλο, πχ μια μεριδα ριζοτο οπου εφαγα 1μιση κουταλια. σε παρεα των 5 με 2 κοπελες. η τα ρολακια με μπεικον κ ανθοτυρο που ειχε 4 τεμ σα κορνεδακια κομενα στη μεση.

Γευστικα ειναι καλοφτιαγμενα, κ ανω του μετριου. Δε τιθεται θεμα, σαυτον τον τομεα θα μεινετε ευχαριστημενοι συγκριτικα με τα σχολια που διαβασα παραπανω,
Αρκει να ερθετε φαγωμενοι πρωτα.

με δυο σαλατες, μια πατατες, τζατζικι, τυροσαλατα,4 κυριως 2 κοκα κολες 1 μπυρα κ 3 δεκαρακια τσιπουρα βγηκε 17ε το ατομο. δε το λες ακριβο, ουτε φτηνο, αλλα... δεν χορτασα με μια λεξη.

Στο διαταυτα. Ενας πολυ ευχαριστος χωρος, με μεγαλα τραπεζια χωρις το στριμωγμα των γνωστων μεζεδοπωλειων των πετραλωνων κ γενικοτερα, το σερβις εξυπηρετικο, αλλα αν μεγαλωσει τις μεριδες με τις ιδιες τιμες η τελοσπαντων ρυθμιστει καπως αναλογα, θαχει ενα δυνατο πακετο.

Στο κατω κατω δε κοστιζουν ιδιαιτερα 3 φυλλα μαρουλι παραπανω στη σαλατα των 7,5ε ουτε μια δυο κουταλιες ριζοτο παραπανω θα ριξουν τον προυπολογισμο εκτος. υπαρχει δυνατος ανταγωνισμος εξω που δινει μεγαλυτερο value for money.

16 Μάρ 2016

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί μια Τετάρτη βράδυ 2 άτομα.
Ο χώρος είναι καλός, μοιάζει με κήπο εξού και το όνομα του καταστήματος. Η διακόσμηση παραπέμπει σε παραδοσιακή ελληνική ταβέρνα, δεν θα έλεγα ότι είναι σύγχρονη, ούτε κάτι το ιδιαίτερο. Ο χώρος καθαρός και προσεγμένος, ένα πράγμα που μου έκανε θετική εντύπωση είναι ότι κάτω από κάθε τραπέζι είχε σκαμπό ώστε αν δεν χωράνε τα πιάτα στο τραπέζι να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό. Χώρος λοιπόν 2/4.

Γεύση: Στην αρχή μας έφεραν ψωμί με ντιπ από γιαούρτι και πατέ ελιάς, αρκετά ωραίο. Στη συνέχεια, αν και ήμασταν 2 κοπέλες θελήσαμε να παραγγείλουμε διάφορα για να τα δοκιμάσουμε. Πήραμε τα εξής:
• ρολάκια με φέτα, ανθότυρο και μπέικον (γεύση 2/4, 4 μικρά κομμάτια, περισσότερο έτρωγες το φύλλο πάρα τη γέμιση και ήταν γεμάτα πάπρικα απέξω)

• κολοκυθοκεφτέδες (γεύση 1/4, 4 κολοκυθοκεφτεδες γκαγκανο. Προσπαθούσαμε να βγάλουμε το κάρβουνο απέξω για να φάμε το από μέσα, το οποίο ήταν γευστικό οπόσο μπόρεσα να καταλάβω. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε βγει αυτό το πιάτο εκτός κουζίνας. Απαράδεκτο)

• τηγανιά κοτόπουλο (γεύση 2/4, μικρή μερίδα με πολύ μικρές μπουκίτσες κοτόπουλο. Θεωρώ ότι δεν ήταν εκείνη τη στιγμή μαγειρεμένο, επίσης ήταν λύσσα. Αν είχε λίγο λιγότερο αλάτι θα ήταν πολύ καλό)-7 ευρώ

• μελιτζάνα στο φούρνο (γεύση 4/4, και αυτό μικρή μερίδα, δλδ αν είστε 3-4 άτομα φτάνει οριακά μια κουταλιά για τον καθένα. Ήταν όμως το καλύτερο πιάτο που πήραμε. Μελιτζάνα στο φούρνο με τυρί και σάλτσα ντομάτας. Πολύ ωραίο πιάτο)

• φιλετάκια ψαρονέφρι με σως ροκφόρ (κυρίως πιάτο) (γεύση 3/4, για κυρίως πιάτο θεωρώ ότι ήταν κανονική μερίδα για μια κοπέλα για έναν άντρα όμως όχι. Ήταν πολύ ωραίο πιάτο, τα φιλετάκια θα τα ήθελα πιο μαλακά και τη σως λιγότερο αλμυρή, αλλά ήταν πολύ γευστικό. Ο πουρές που το συνοδεύει είναι εξίσου πολύ καλός γευστικά, αν και ήταν και αυτός προηγούμενης μέρας σίγουρα) – 10 ευρώ

• 2 μπύρες -9 ευρώ!!!!!!!!!!!

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 37,5 ευρώ. Αναφέρω τις τιμές που θυμάμαι, τις υπόλοιπες δεν τις θυμάμαι ακριβώς και η απόδειξη είναι αθροιστική. Όπως είπα και πιο πάνω ήμασταν 2 κοπέλες και τα φάγαμε σχεδόν όλα (τους κολοκυθοκεφτέδες όχι και τόσο βέβαια) και αυτό το λέω για να καταλάβει κάποιος το μέγεθος των μερίδων.

Εξυπηρέτηση (4/4): Ο υπάλληλος ήταν πάρα μα πάρα πολύ εξυπηρετικός. Μας μίλαγε, μας ρωτούσε αν μας άρεσε, μας έφτιαξε το τραπέζι έτσι ώστε να είμαστε άνετα. Δεν έχουμε κανένα παράπονο. Στο τέλος μας έφερε κέρασμα μαστίχα, πολύ ωραία και απόδειξη κανονικά και επίσης μας έφερε και ένα ερωτηματολόγιο για το πόσο ικανοποιημένες μείναμε…

Σε γενικές γραμμές δεν θεωρώ το μαγαζί value for money. Για να γίνει ή θα πρέπει να χαμηλώσει τις τιμές που αποτι είδα σε προηγούμενη κριτική τις αύξησε πρόσφατα ή θα πρέπει να φτιάξει την ποιότητα-ποσοτητα του φαγητού.

07 Μάρ 2016

Το συγκεκριμένο είναι ένα εστιατόριο στο οποίο έχω βρεθεί αρκετές φορές εδώ και περίπου ένα χρόνο.
Το σέρβις είναι εξαιρετικό - καμιά αμφιβολία γι' αυτό.

Τα πιάτα πεντανόστιμα και με πολύ καλή παρουσίαση (κάποια όμως είναι ζεσταμένα στα μικροκύματα).
Αυτό όμως που πρέπει οπωσδήποτε να επικρίνω είναι η αδικαιολόγητη αύξηση των τιμών. Υποθέτω ότι αυτό έγινε στο 2016. Το Δεκέμβριο ένα από τα αγαπημένα μου κυρίως πιάτα (το χοιρινό με τη σως ροκφόρ) κόστιζε 7,50 €. Χτες το βρήκα στα 10€! Η χοιρινή τηγανιά κόστιζε 5 €, χτες ήταν τιμολογημένη στα 7 €! Μιλάμε για αύξηση 40% περίπου;

Λυπάμαι που δε θα ξαναπάω, αλλά η επιτυχία ενός εστιατορίου δεν δικαιολογεί τέτοια αύξηση τιμών. Κρίμα...

08 Φεβ 2016

Επισκέφτηκα τον κήπο... την Κυριακή 31 Ιανουαρίου`16. Όμορφος χώρος, με ευχάριστη διακόσμηση αλλά οικονομία στη θέρμανση - με πολύ δισταγμό έβγαζες το παλτουδάκι-. Ειλικρινά όμως αυτό το δεν ήταν το πρόβλημα.

Το φαγητό ήταν κάτω του μετρίου σε ό, τι αφορά τη γεύση αλλά και την ποσότητα ( πχ ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα αποτελούμενη από φλίδες φιλέτο κοτόπουλου, 2 μικρά μπιφτέκια και 2 χοιρινά μπριζολάκια τόσο κακής ποιότητας που δεν τα έτρωγες εξαιτίας της μυρωδιάς του κρεατος. Και οι τιμές.. πρό κρίσης και βάλε... πχ η άνωθεν περιγραφείσα ποικιλία κοστίζει 25ευρώ.

Η μεγάλη όμως έκπληξη είναι το ποτό: το μαγαζί σερβίρει οινόμελο χύμα - δηλ χύμα κόκκινο κρασί με λίγο μέλι και κανέλα - το οποίο χρεώνουν 30 ευρώ το κιλό...! Ο λογαριασμός για παρέα 4 ατόμων, που φάγαμε λίγο και κακά αλλά ήπιαμε 1 κιλό οινόμελο και 0.5 κόκκινο κρασί ήρθε 103 ευρώ, δηλ 26 κατ`άτομο. Κρίμα.

02 Ιαν 2016

Πήγαμε στον Κήπο της Τρώων ανήμερα Χριστουγέννων το μεσημέρι. Εκείνη την ημέρα είχαν ετοιμάσει τρία μενού στα 22-24 ευρώ.

Ο σερβιτόρος μας είπε ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε τα μενού αλλά μπορούσαμε να διαλέξουμε διαφορά πιάτα από αυτά και αυτό κάναμε. Ο λόγος που γράφω αυτή την κριτική είναι για να αναδείξω την δυσάρεστη έκπληξη που είχαμε στο λογαριασμό μας οπού μας χρέωσαν τρεις φορές για τρία κυριολεκτικά κομμάτια Μανιτάρια Portobello. Η χρέωση ήταν 3*5€=15€.

Όταν επισημάναμε το γεγονός στον σερβιτόρο μας είπε ότι η μερίδα ήταν ένα μανιτάρι!!! και επειδή μας έφερε τρία μας χρέωσε 15 €. Λόγω της ημέρας δεν έφερα περισσότερες αντιρρήσεις και πλήρωσα και έφυγα. Κατά την γνώμη μου τέτοια συμπεριφορά είναι εντελώς αντιεπαγγελματική και σκοπεύει στην αρπαχτή της μιας φοράς.

Κρίμα γιατί κατά τα αλλά ο χώρος και οι γεύσεις ήταν συμπαθητικές. Φυσικά ούτε λόγος για κέρασμα με λογαριασμό 60€ για τρία άτομα..