Ο ΚΗΠΟΣ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ

Ελληνική κουζίνα
Χειμώνας στα Πετράλωνα με εκλεκτές γεύσεις!
Καλή εβδομάδα κ καλό μήνα!
Ώρες λειτουργίας
Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
13:00 - 03:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ο Κηπος της Τρώων ειναι ενα εστιατόριο που δίνει την εντύπωση της όασης ανάμεσα στις κλασικές ταβέρνες και μεζεδοπωλεία, με τα γλαστράκια, τους πέτρινους τοίχους, τα λουλούδια και την ψευδαίσθηση πράσινου που έχει διαμορφώσει με τα φυτά του.
Ανοιχτός και καθαρός χώρος, φτιάχνει μια πολύ ρομαντική ατμόσφαιρα, που αρχίζει να σε απομακρύνει σιγά-σιγά από την εικόνα της Αθήνας. Το προσεκτικά σχεδιασμένο μενού περιέχει τόσο μεζέδες, όσο και πλούσιες σαλάτες, προτάσεις του σεφ, κρέατα στη σχάρα, ριζοτο, θαλασσινά, γλυκα ακομα κ παραδοσιακά cocktails.
Στα 2 χρονια λειτουργείας πιστεύουμε οτι αξίζει μια επίσκεψη τοσο για το καλό και τίμιο φαγητό που προσφέρει οσο και για το όμορφο περιβάλλον κ την καλη κ σωστή εξυπηρέτηση στον επισκέπτη.

Πως θα το βρείτε
  Τρωων 37, Πετραλωνα
  210 300 1590 για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Για τον ΚΗΠΟ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ δημοσιεύονται πια κριτικές με συχνότητα παραπλήσια προς το CHEZ LUCIEN, που βρίσκεται ακριβώς απέναντι, σημάδι αν μη τι άλλο υψηλής επισκεψιμότητας. Τώρα πια βέβαια το sui generis CHEZ LUCIEN δεν πολυακούγεται, όσο για το μέλλον του ΚΗΠΟΥ ΤΗΣ ΤΡΩΩΝ υποθέτω πως δεν θα έχει την ίδια κατάληξη, γιατί είναι πιο κοντά στα γούστα του κοινού που κινείται μεταξύ Τρώων, Δωριέων και λοιπών ενδόξων ονομάτων του παρελθόντος. Εγώ πάντως αποχώρησα με ανάμεικτα συναισθήματα. Και εξηγούμαι:

Το παρκάρισμα ανάλογα με την ώρα από δύσκολο έως πολύ δύσκολο (6,5 στα 10). Ο κήπος απλά δεν υπάρχει, πρόκειται στην ουσία για ένα χώρο ενιαίο και τετράγωνο που κλείνει από πάνω με πτυσσόμενη στέγη. Το τονίζω αυτό, γιατί καθιστά την ονομασία του μαγαζιού ελαφρά παραπλανητική. Το καλό είναι πως έτσι όπως είναι διαμορφωμένο περνά μπόλικο φως, το κακό ότι σε κρύες μέρες τα δυο τρία κλιματιστικά δύσκολα ζεσταίνουν το χώρο. Το κάπνισμα – το βρήκατε! – επιτρέπεται σε όλη την επικράτεια.

Η διαρρύθμιση – διακόσμηση ελαφρώς αλαλούμ. Το δάπεδο ξεκινά με ένα διάδρομο με πέτρες καλυμμένο με plexiglas, και συνεχίζεται με τσιμέντο βαμμένο κρεμ και ένθετα πλακάκια vintage κατά το δοκούν. Οι τοίχοι πέτρινοι με ξύλινα τελάρα όπου αναρριχώνται φυσικές και πλαστικές πρασινάδες. Διακοσμητικά στοιχεία από αλουμίνιο ή πλαστικό παρέα με διάφορα μπουκάλια. Το καλύτερο από όλα στο χώρο είναι τα άνετα λευκά τραπέζια με τις κλασικές ψάθινες καρέκλες σε υποφερτή απόσταση μεταξύ τους.

Η εξυπηρέτηση με τα πάνω και τα κάτω της. Γενικά πρόσχαρη και όχι απούσα, όμως μάλλον διεκπεραιωτική. Μολονότι δεν είμαι άνθρωπος που δεν μπορεί χωρίς κερασματάκι στο τέλος του γεύματος, οφείλω να καταγράψω ότι εμένα και τη γυναίκα μου μας ξέχασαν – έτσι απλά. Πάλι καλά που το αρχικό ντιπάκι με ελιά δεν μας το στέρησαν. Νερό της βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί λευκό σε πανεράκι που δεν θυμάμαι αν χρεώνεται, γιατί ο λογαριασμός έρχεται πάντα συγκεντρωτικός μαζί με την παραγγελία.

Το φαγητό καλούτσικο, όμως πολύ μικροκύμα, φίλοι μου. Εκτός από τη μεγάλη (και αρκετά χοντροκομμένη) σαλάτα, όλα τα άλλα που προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας (τα δύο πρώτα μέσα σε τρία λεπτά) ήταν προφανώς μισοέτοιμα στην κουζίνα, πήραν το λουτρό τους και σερβιρίστηκαν, ακόμα και το ψητό ταλαγάνι που είχε χνάρια από την ψησταριά. Το μόνο που θα βαθμολογούσα με βαθμό ελαφρά πάνω από τη βάση είναι η λεμονάτη τηγανιά, κι αυτή όμως έφθασε ζεματιστή από τα microwaves.

Για την ιστορία: Μαζί με δύο μπύρες ΑΛΦΑ Weiss (υποφερτές, αν και όχι καθαρόαιμες) πληρώσαμε 32 ευρώ. Οι τιμές λοιπόν σίγουρα δεν αποτελούν πρόβλημα. Την ερώτηση αν θα ξαναπήγαινα μάλλον δεν χρειάζεται να την απαντήσω. Προτιμώ τον ασύγκριτα αυθεντικότερο και φθηνότερο ΣΑΝΤΟΡΙΝΙΟ και την ακριβότερη μεν, πλην όμως εγγύηση ευχαρίστησης ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ.

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Παρ οτι δεν ειχα σκοπο ποτε να επανελθω να κανω κριτικη σε ενα εστιατοριο που εχω ξανακανει εν τουτοις θεωρησα σωστο να ξαναγραψω μετα απο ενα χρονο μια αποψη για το συγκεκριμενο εστιατοριο για δυο λογους.

Ο ενας ειναι οτι θεωρω πρεπον για ολους μας να λεμε την αποψη μας για κατι οχι μονο μια φορα γιατι αυτη η φορα μπορει να ηταν η αστοχια μιας μερας η ακομα να ηταν η καλυτερη μερα αυτου του εστιατοριου και να δωσουμε ψευδη εικονα σε ολους αυτους που θα συμβουλευτουν τον συγκεκριμενο ιστοτοπο για να βγαλουν αποψη για το συγκεκριμενο μαγαζι.
Δευτερος λογος ειναι για να δωσουμε ισως στους ανθρωπους που εχουν το μαγαζι και εργαζοντε σε αυτο μια εικονα που δεν προερχεται απο μια τυχαια επισκεψη αλλα ειναι συνολικη ετσι ωστε ΑΝ κατι θεωρηθει εσφαλμενο τοτε να το διορθωσουν κατα το δοκουν. Και αυτη η δευτερη κριτικη ερχεται μετα απο ειλικρινα παρα πολλες επισκεψεις στο μαγαζι.

Θα ξεκινησω λκοιπον λεγοντας οτι η επισκεψη μου στο μαγαζι εγινε μεγαλη Παρασκευη βραδυ που παρ οτι δεν ειχα κλεισει καποιο τραπεζι λογω ασυνενοησιας της παρεας σταθηκα τυχερος να βρω ενα τραπεζι στο συγκεκριμενο μαγαζι. Και λεω σταθηκα τυχερος οχι απλα επειδη εκατσα καπου για να τηρησω το εθιμο του φαγητου μετα τον επιταφιο αλλα και επειδη στο συγκεκριμενο μαγαζι δεν τρως οτι περισεψει λογω της ημερας ισα για να σε ταισουν. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.

Για τον χωρο δεν εχω τιποτα να προσθεσω δεδομενου οτι εχω αναφερθει εκτενεστατα σε προηγουμενη κριτικη μου και επειδη δεν εχει αλλαξει το παραμικρο.
Αλλωστε οι ανθρωποι του μαγαζιου ξερουν οτι ομαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις.

Το ιδιο ακριβως ισχυει και για την εξυπηρετηση που βρισκεις στο μαγαζι.
Παντα διπλα σου καποιο απο τα παιδια ευγενεστατα προθυμα και χαμογελαστα να σε εξυπηρετησουν σε οτι χρειαστεις.

Οποτε αφου ολα τα υπολοιπα ειναι δεδομενα ας εξετασουμε πως συνεχιζει την πορεια του το συγκεκριμενο εστιατοριο σε θεμα γευσης.
Σαφως παρα πολυ καλα θα ελεγα.

Πρωτο πιατο που παραγγειλαμε ηταν τα μανιταρια πλευρωτους που οπως και καθε φορα ηταν αψογα τελεια ψημενα και καθολου αφυδατωμενα ετσι ωστε να ειναι οσο ζουμερα πρεπει για να απολαμβανεις καθε κομματι. Μια ανεπαισθητη σως μπαλσαμικου εδινε καποια σπιρταδα παραπανω.4/4

Δευτερο πιατο ενεκα της ημερας ηταν μια μεριδα καλαμαρακια τηγανητα.
Εδω θα πω οτι το τελειο εγκειται καθαρα στην προσωπικη μου αποψη δεδομενου οτι μου αρεσει παρα πολυ το πλοκαμι στο τηγανητο καλαμαρι και οχι τοσο το σωμα αυτο καθ αυτο. Ενα πιατο με 80% πλοκαμια φρεσκοτηγανησμενα κρατσανιστα και αψογα δεν μπορουσε λοιπον παρα μονο να με ενθουσιασει.4/4 δαγκωτο κι εδω

Μια γαριδοσαλατα σκετη απογοητευση που σαφως ειναι και ο λογος του 3/4 στο πεδιο γευση και οχι 4/4. Ενα πιατο που καλυτερα να αποφευγαμε δεδομενου οτι αλλο πειμενα και αλλο μας ηρθε. Ενα βαρυ πιατο με πολυ πολυ πρασινο ( φρεσκο πρασινο ομολογουμενως ) και μια σως απο μπαλσαμικο πολυ καλη και με..... γαριδες.... οεοοοο.... που ειναι οι γαριδες...... προφανω ειτε ξεχαστηκαν ειτε ηταν τοσο πολυ μικρες ( βρασμενο σημιακο γαριδακι δηλαδη ) που δεν μπορεσα να ξεχωρισω ουτε μια..... Ενα επιοικεστατο 1/4 γιατι αν ηθελα σαλατα μαρουλι ροκα θα επερνα μαρουλι ροκα.

Μια μακαροναδα θαλλασινων που ηταν ενα απο τα πιο ωραια πιατα που θα μπορουσες να δοκιμασεις. Ισως τυχαια ο μαγειρας ειχε πετυχει τα μακαρονια τοσο οσο και η σαλτσα τελεια και οι γαριδες ηταν τοσο ωραια ψημενες που οσο κακοβουλος και να εισαι δεν μπρεις να βρεις κατι αρνητικο να πεις. Σαφως ευτηχως που οι γαριδες αυτου του πιατου δεν ειχαν σχεση με τις γαριδες της σαλατας.4/4

Τελευταιο πιατο ενα ριζοτο θαλλασινων επισης η επιτομη του ριζοτο σε ψησιμο μαγειρεμενο κι αυτο πολυ καλα με γευση και ενταση. Και σε αυτο το πιατο ξεχωριζες ευκρινω ολα τα θαλλασινα που αποτελουσαν το πιατο και ηταν αψογα μαγειρεμενα μαζι με το ρυζι.4/4 κι εδω

Δεδομενης της μερας και του κοσμου θα περιμενε κανεις πιο προχειρο μαγειρεμα και πιο προχειρη εξυπηρετηση. Ευτηχως και για μενα και για το μαγαζι δεν ηταν ετσι. Παντα επαγγελματιες παντα εξυπηρετικοι. Επισης θα τονισω την ταξη και την καθαριοτητα του μαγαζιου σε ολα τα επιπεδα. Απο τα τραπεζια απο το πατωμα απο το στρωσιμο μεχρι την τουαλετα ολα για μπραβο.

Κερασμα εξακολουθει να μην υπαρχει στο μαγαζι παρα την παρεναιση και τον σχολιασμο ολων.

Κι αφου τα ειπαμε ολα τα ωραια και μπραβο στο μαγαζι ας πουμε και το τελευταιο νταμακι αξιολογησης. Ολα αυτα μαζι με ενα καραφακι ουζο 64 ευρω.
Ουψ..... πολλα..... οταν γυρω σου βριθουν τα μεζεδοπωλεια που μια παρεα τεσσαρων ατομων τρωει και πινει με 30-35 ευρω εσυ δεν μπορεις να τους χτυπησεις μονο με το ωραιο περιβαλλον ( υποκειμενικο ) και το καλο φαγητο.
Νομιζω οτι αν οι τιμες ηταν πιο προσιτες πολυ κοσμος θα επισκεφτοταν το μαγαζι ξανα και ξανα γιατι μιλαμε για ενα ομολογουμενως προσεγμενο μαγαζι.

Με αυτες τις τιμες πορτας σαφως αφηνω τον κοσμο να αποφασισει αν θα παει χωρις να μπορω να τον προτρεψω η να τον αποτρεψω απο μια επισκεψη γνωριμιας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη makis67.

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ οι 3 μας επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό το οποίο είχα βάλει στην wish list μου καιρό.

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος χώρος που τον είχα επισκεφθεί και παλιά που στεγαζότανε κάποιο άλλο μαγαζί εκεί. Μεγάλος, άνετος με τα λουλουδάκια του, τα τραπεζάκια του, την τζαμαρία με το χάζι στο δρόμο, την μουσικούλα του διακριτική στον χώρο και τέλος την ανοιγόμενη οροφή που νομίζω το καλοκαίρι θα είναι must. Στα αρνητικά το πάρκινγκ που είναι δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (2/4):

Εδώ θα στεναχωρήσω τους ιδιοκτήτες που μπαίνουν και διαβάζουν και απαντούν αλλά με ανιδιοτέλεια και ειλικρίνεια τους λέω ότι εκείνη την βραδιά ή γενικά το τελευταίο διάστημα έχουν θέμα στην κουζίνα τους και πρέπει να το κοιτάξουν. Αναλύω λοιπόν:

-Ψωμί το οποίο όμως δεν ήταν φρέσκο ημέρας ήταν μίας ημέρας ή δύο ημερών (Κυριακή μπορώ να το δικαιολογήσω που είναι ίσως κλειστοί οι φούρνοι αλλά Σάββατο με τίποτα)

-Μια σαλάτα πράσινη μεγάλη φρεσκοκομμένη με ένα ωραίο dressing (πολύ καλή βαθμολογία 8/10)

-Φλογέρες με τραγανό φύλο γεμιστές με τυρί κομμένες σε 4 μικρά κομμάτια (καλές χωρίς να ενθουσιαστώ, βαθμολογία 6/10)

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες αλλά μόνο στην θεωρία. Να εξηγήσω ότι οι πατάτες είχαν τηγανιστεί και μετά είχαν ξανάριχτεί στο λάδι, νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε την γεύση καθώς το έχετε συναντήσει ίσως σε κάποια περίπτωση, στις πολλές περιπλανήσεις σας. Οι πατάτες δεν τρωγώντουσαν με τίποτα όμως. Ψάχναμε κάποια όχι πολύ αρπαγμένη, ξεράμενη δηλαδή όσο πιο άσπρη γινόταν για να την φάμε. (βαθμολογία 3/10)

-Μοσχαρίσια γάλακτος δίαλεξε η γυναίκα μου. Την απέτρεψα με επιχειρήματα όπως ότι αυτές τις εποχές τα εστιατόρια που δεν εξειδικεύονται στην μοσχαρίσια μπριζόλα δεν έχουν λόγω υψηλού κόστους, κατανάλωση, αλλά επέμενε, ας πρόσεχε!! Η μπριζόλα ήταν μεγάλη και μαλακιά αλλά είχε την γευση και την μυρωδιά που παίρνει ένα κρέας όταν είναι κάποιες μέρες στο ψυγείο και όχι στην κατάψυξη. Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι ήταν σάπια, μπαγιάτικη ή χαλασμένη αλλά νομίζω και σε αυτήν την περίπτωση οι φίλοι του ask4food θα καταλάβουν για ποιά γεύση μιλάω. Βαθμολογία 4/10)

-Εγώ δοκίμασα μια απο τις σπεσιαλιτέ τους ή πιο ιδιαίτερα πιάτα τους που ήταν ψαρονέφρι με μια σάλτσα και φρούτα που μου διαφεύγουν τώρα. Αυτό ήταν στο τηγάνι, νοστιμότατο και μεγάλο σαν μερίδα. Βαθμολογία 7.5/10.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα 2 παιδιά ήταν ευγενέστατα, χαμογελαστά και άμεσα. Η κουζίνα οργανωμένη χωρίς καθυστερήσεις ή μπερδέματα στις παραγγελίες.

Όταν είδαν ότι δεν φάγαμε την μπριζόλα, προσφέρθηκαν να μας την κάνουν πακέτο για το σπίτι (άσχετο με το γεγονός ότι δεν μας άρεσε η κίνηση ήταν θετική). Όλα καλά λοιπόν με το σέρβις μέχρι το τέλος σχεδόν όπου άρχισε να έρχεται κόσμος και ενώ είχα ζητήσει λογαριασμό άργησε να έρθει και ακόμα περισσότερο να τον πάρουν και αναγκάστηκα να σηκωθώ να πάω στο βάθος να τον πληρώσω και να πάρω τα ρέστα.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 50+ ευρώ περίπου μαζί με 2 αναψυκτικά. Δεν μπορώ να πώ ότι ήταν πανάκριβα αλλά ούτε φθηνά πόσω μάλλον όταν προσθέσω και τον παράγοντα Value.

Συμπέρασμα:

Δεν μας άρεσαν λοιπόν όλα τα πιάτα τους και σίγουρα δεν μας άφησε γενικά μια ωραία εντύπωση. Εκ των υστέρων βλέπω ότι τα μέλη του ask4food είναι διχασμένα, οπότε εμένα τοποθετήστε με στους κάπως αρνητικά προσκείμενους, αλλά όπως έχουμε πεί και συμφωνήσει όλοι μεταξύ μας τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά και σίγουρα υπάρχουν καλές και κακές στιγμές και των εστιατορίων.

Για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις του ιδιοκτήτη θα πώ ότι ούτε τον γνωρίζω ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί του. Δεν ξέρω κανέναν ανταγωνιστή του στην περιοχή, προκειμένου να έχω δόλιο σκοπό

Τέλος σε περίπτωση που αμφισβήτησετε τα συμπεράσματα μου για το φαγητό, να σας τονίσω οτι εγώ δεν ξέρω μέν να μαγειρεύω όπως ο φίλος μου ο Fratello αλλά έχω μια εμπειρία πολύ μεγάλη έχοντας φάει σε πάνω απο 500+ εστιατόρια (ίσως και λίγα λέω) στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (κάτι που μου έχει κοστίσει σε χρήμα και σε κιλά!!! ) και μπορώ να ξεχωρίσω κάτι όταν το τρώω.

Δεχτείτε αυτήν την κριτική σαν ένα μικρό καμπανάκι κάποιου ανθρώπου και βελτίωστε τα κακώς ποιούμενα που μπορεί να μην τα βλέπετε με τις τόσες ασχολίες που απαιτεί ένα μαγαζί και πιστέψτε με θα πάτε ακόμα καλύτερα απ´οτι μπορεί να πηγαίνετε τώρα και η επιχείρηση σας θα μακροημερεύσει!!

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Κ. Δευτέρα και η παρέα έκλεισε τραπέζι στο συγκεκριμένο μαγαζί αφού δεν μπορούσαμε να βρούμε σε κάποια άλλα που θέλαμε. Κάποιοι από εμάς είχαμε τις ενστάσεις μας λόγω το ότι η περιοχή δεν φημίζεται πλέον για φαγητό της(το αντίθετο θα έλεγα)τέλος πάντων.

Δεν θα πω για ποιά πιάτα μας άρεσαν και πια όχι λόγω το ότι όταν πας σε ενα μαγαζί οι περισσότερες εντυπώσεις θα πρέπει να είναι θετικές και όχι αρνητικές, και εδώ δεν συνέβη.

Ο χώρος είναι αφιλόξενα μεγάλος, κακόγουστα διακοσμημένος και ψυχρός. Τα φαγητά του προχειροφτιαγμένα με μεγάλη έμφαση στο εφέ του πιάτου και όχι στην ουσία δηλαδή στη γεύση. Μου θύμισε τουριστικό μαγαζί στην Πλάκα άσε που και αυτά τώρα έχουν ψιλοαλλάξει. Τα 22 ευρώ που πληρώσαμε το άτομο δεν τα θεωρώ πολλα ΑΛΛΑ όχι για αυτο το φαγητό ρε παιδιά.

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Λυπάμαι πολύ που η σημερινή κριτική μου έρχεται σε αντίθεση με την συνολική βαθμολογία του εστιατορίου, και δεν μπορεί να έχει θετικό ύφος, αλλά με αστοχίες σχεδόν σε όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε 4 άτομα που το επισκεφθήκαμε Σάββατο βράδυ 11/10/14, -κι αυτό ήταν συμπέρασμα κοινής ομολογίας-, δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά.

Ίσως έτυχε, όμως τα λάθη δεν ήταν αμελητέα. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Σάββατο μεσημέρι και προσπαθούμε ν’ αποφασίσουμε που να πάμε. Οι επιλογές είναι τόσες πολλές που πραγματικά δεν ξέρουμε πια τι να πρωτοεπιλέξουμε, από αυτά που έχουμε ήδη πάει και μας αρέσουν αλλά ακόμα περισσότερες από αυτά που είναι στα υπόψη, απ’ αυτά που βρίσκονται στην wish list αλλά και από κάποια που απλά μας έκαναν κλικ από κάποιες κριτικές στο ask4f.

Φαίνεται χαζό όμως όταν δεν υπάρχει στόχος εξαρχής για το ερχόμενο Σάββατο, δεν είναι και τόσο εύκολο ν’ αποφασίσεις και είναι πολύ πιθανό να φτάσει απόγευμα Σαββάτου και ακόμα να ψάχνεσαι για το που θα πας.

Η κολλητή που παρεμπιπτόντως ξεσκονίζει στην κυριολεξία το site, ρίχνει την ιδέα για τον Κήπο…εγώ για να πω την αλήθεια δεν πετάω κι από την χαρά μου για κάποιο λόγο. Θέλεις η περιοχή που δεν μου είναι οικεία, θέλεις οι κριτικές που…ναι μεν αλλά δεν μ’ έχουν ενθουσιάσει κι όλας παρά το 3.4 της βαθμολογίας. Επειδή όμως δεν θέλω να το παίζω και ειδήμων, ούτε και είναι δυνατόν κάθε φορά να πηγαίνουμε μόνο όπου γουστάρω εγώ, αποφασίσαμε να πάμε λοιπόν.

Ο χώρος δεν είναι άσχημος, παρόλα αυτά εμένα δεν με κέρδισε. Πρόκειται ουσιαστικά για μια μεγάλη αυλή σε επίπεδα η οποία έχει μεγάλη ανοιγόμενη οροφή από επάνω και ήταν όλη ανοιχτή εκείνο το ωραίο (ακόμα) βράδυ. Παρόλα αυτά εάν πέσεις σε έναν τύπο ή τύπισσα δίπλα σου που καπνίζει όλη νύχτα αρειμανίως, και αραιά και που θυμάται τον λόγο για τον οποίο βγήκε σε εστιατόριο και κατεβάζει και καμία μπουκιά…ακόμα και σε γήπεδο να βρισκόσουν δεν σώνεται η κατάσταση! Τέρμα και τελείωσε. Ζητώ συγνώμη από τους φίλους καπνιστές, αλλά αυτό το χάλι που εξακολουθεί να συμβαίνει στα ελληνικά εστιατόρια, πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει.

Ολόγυρα είναι ντυμένο με πέτρα κι έχει διάφορα διακοσμητικά με αρκετά κρεμαστά γλαστράκια και ζαρντινιέρες. Φιλοξενεί τουλάχιστον 20 τραπέζια απ’ όσο μπόρεσα να καταλάβω με μια ματιά, πράγμα που σημαίνει ότι μέρες που είναι γεμάτο όπως τα Σάββατα εξυπηρετεί το λιγότερο 80-100 άτομα. Αυτό από μόνο του εμένα με αγχώνει και μου δημιουργεί εκνευρισμό. Προτιμώ τους πιο μαζεμένους χώρους, που έχουν πιο ζεστά στοιχεία και συγκεντρώνουν λιγότερη βαβούρα. Ας ήταν όμως μόνο αυτό.

Η εξυπηρέτηση. Ο σερβιτόρος που μας πήρε την παραγγελία ήταν υπέρ του δέοντος ευγενικός και στην συνέχεια που μας ρώτησε πως μας φάνηκε το φαγητό, έδειχνε ότι στεναχωρήθηκε πολύ που δεν είχε κάτι ν’ απαντήσει στις παρατηρήσεις μας.

Είπε βέβαια ότι θα τα μεταφέρει όλα στην κουζίνα και σαν δικαιολογία έριξε το βάρος στον πολύ κόσμο, οπότε μας πρότεινε να έρθουμε κάποια άλλη μέρα που θα είναι πιο χαλαρά. Το μόνο που του προσάπτω είναι το γεγονός ότι δεν είχε σκοπό να μας σταματήσει πουθενά, και μας ρώτησε μετά από 4 κυρίως και 4 ορεκτικά εάν θέλουμε και σαλάτα, πράγμα που εάν επιθυμούσαμε θα του το είχαμε αναγγείλει από την αρχή.

Επίσης δεν μου άρεσε που αντί για το ριζότο λαχανικών που είχαμε παραγγείλει, προσπάθησε να μας προωθήσει αυτό με το κοτόπουλο, κι όταν ήρθε η στιγμή των παρατηρήσεων, μας είπε: “Είδατε; Δεν πήρατε αυτό που σας είπα…” και αυτό δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το σχολιάσω.

Ο άλλος σερβιτόρος που μας έφερε τα πρώτα ήταν λίγο χαμένος με τις παραγγελίες αλλά οκ, συμβαίνει με τόσο κόσμο.

Αυτό όμως που σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί δικαιολογία και είναι στην απόλυτη ευθύνη της κουζίνας, είναι το ότι έφτασαν σχεδόν ΟΛΑ τα φαγητά στο τραπέζι ΜΑΖΙ, και σε απαράδεκτες θερμοκρασίες! Και για να είμαι πιο ακριβής, ήρθαν σε δύο δόσεις, πρώτα όλα τα ορεκτικά και μετά από περίπου 5 λεπτά, ήρθαν όλα τα κυρίως Αλλά ακόμα και τα μαγειρευτά που υποτίθεται ότι είναι έτοιμα, πριν φτάσουν σε ένα τραπέζι είθισται να έχουν συγκεκριμένη θερμοκρασία.

Ξεκινάμε με νεράκι σε κανάτα, ψωμάκι και ένα ντιπ γιαουρτιού με πάστα ελιάς, που πρέπει να είχε και λίγο βούτυρο μέσα. Και όλα τα θετικά δυστυχώς σταματούν εδώ, με εξαίρεση το γλυκό στο τέλος.

Η παραγγελία μας, που αναλύεται παρακάτω, όπως είπα και πριν ήρθε όλη μαζί με διαφορά ούτε 10 λεπτών τα ορεκτικά από τα κυρίως, με αποτέλεσμα να μην έχουμε που να βάλουμε τα πιάτα μας. Αλλά αυτό ίσως ήταν το λιγότερο εάν αυτά που τρώγαμε ήταν καλά.

Αναλυτικά πήραμε:

- Πατάτες τηγανητές, όχι προκάτ, αλλά πιστέψτε με, θα προτιμούσα χίλιες φορές να μου σερβίρουν τραγανές, καυτές και εμφανίσιμες προκάτ, παρά αυτές τις άσπρες, μαλακές και χλιαρές που μας έφεραν! Πιο έντιμο θα το θεωρούσα. Θα τις χαρακτήριζα λίαν επιεικώς Απαράδεκτες!

- Τραγανά ρολά με ανθότυρο και μπέικον, 6 τεμάχια που ουσιαστικά είναι τρία σε σχήμα φλογέρας κομμένα διαγώνια. Επίσης χλιαρά προς το κρύα, με το φύλλο όχι μόνο να μην είναι τραγανό όπως έπρεπε κ. ι όπως υπόσχονταν η περιγραφή τους, αλλά πανιασμένο έως άψητο όπως πολύ σωστά επεσήμανε φίλη της παρέας. Για του λόγου το αληθές, κράτησε ένα κομμάτι και το έδειξε στον σερβιτόρο, όταν ήρθε να μας ρωτήσει πως μας φάνηκε το φαγητό. Ήταν άσπρο μέσα κι αν το πίεζες με το χέρι, έμενε εκεί που ήταν, όπως ακριβώς συμπεριφέρεται ένα άψητο ζυμάρι.

- Πίτα Καισάρειας με το φύλλο της και την θερμοκρασία στην ίδια κατάσταση ακριβώς με τα (ο θεός να τα κάνει) τραγανά ρολά παραπάνω.

- Κολοκυθοκεφτέδες αρωματικοί, που ήταν με κουρκούτι (λάθος δικό μας που δεν ρωτήσαμε), είχαν ρουφήξει πολύ λάδι και πουθενά δεν “ακουγόταν” τα μυρωδικά τους, παρά μόνο η λαδίλα, κανένα ενδιαφέρον.

Πάμε στα κυρίως:

- Ριζότο λαχανικών, απλά ασχολίαστο. Όταν προσγειώθηκε στο τραπέζι μας είχε ήδη δημιουργηθεί μια κρούστα από πάνω του, και σε 3 λεπτά της ώρας είχε γίνει στουπέτσι. Το έκοβες άνετα με το μαχαίρι σε κομμάτι! Πράγμα που μαρτυρούσε όχι μόνο ότι ήταν έτοιμο από νωρίς, αλλά ότι ούτε αυτό φρόντισε η κουζίνα έστω να το φέρει στην κατάλληλη θερμοκρασία πριν το βγάλει για σερβίρισμα. Τον τρόπο εγώ δεν τον ξέρω, ξέρω όμως ότι το ριζότο όταν έρθει στο τραπέζι, πρέπει να είναι ζουμερό και καυτό. Αν δεν μπορείτε να το σερβίρετε στην μορφή που πρέπει, μην το βγάζετε καθόλου ή ονομάστε το λαπά.

- Μπουτάκια κοτόπουλου παναρισμένα με κορν φλεικς και καρύδια. Ήλπιζα ότι εδώ θα τρώγαμε κάτι γευστικό, αλλά δυστυχώς κι εδώ απογοήτευση. Τρία μπουτάκια ξεροψημένα απ’ έξω με την κρούστα να μην αφήνει καμία γεύση έστω του καρυδιού, κι από μέσα το κοτόπουλο που περίμενα τουλάχιστον να ήταν μαλακό, δυστυχώς όμως ήταν στεγνό και σκληρό. Για συνοδευτικό, ρύζι με μια πικάντικη σος και σαλάτα λόλα με ντομάτα σε φέτες.

- Χοιρινά φιλετάκια με σάλτσα μπεαρνέζ, που μάλλον αυτή η σάλτσα ήταν ό, τι πιο γευστικό δοκιμάσαμε όλο το βράδυ. Αλλά το συνοδευτικό ίδιο με παραπάνω, ρύζι με σαλάτα…πολύ τουριστικό, αρπακολατζίδικο και παλιομοδίτικο στην εμφάνιση. Με χάλασε πολύ αυτή η copy-paste εικόνα.

- Πουγκί με μοσχαράκι κομμένο σε μπουκιές, συμπαθητικό, με το πουγκί να είναι το μόνο τραγανό όλης της βραδιάς και με το πιο πρωτότυπο στήσιμο.

Ήπιαμε 3 κόκα κόλε και μια έψα. Παρατηρήσαμε ότι ενώ σε όλους έδιναν μικρά έντυπα να συμπληρώσουν για τις εντυπώσεις τους, σε εμάς αρκέστηκαν στον προφορικό λόγο.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας είπαν ότι θα μας κεράσουν γλυκό. Παρόλα αυτά, ήρθε ο λογ/σμός χωρίς το γλυκό. Αρκετή ώρα μετά, όταν είχαμε ήδη βγάλει τα χρήματα για να πληρώσουμε, μάζεψε τ’ ασυμμάζευτα ο σερβιτόρος μας, ο οποίος μας είπε “δεν θα φύγετε χωρίς να σας κεράσουμε το ραβανί μας”.

Πληρώσαμε 56€, ήτοι 14€/άτομο που ήταν λίγα για την ποσότητα των πιάτων και των μερίδων που φάγαμε, αλλά για την ποιότητα όμως δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία.

Συμπέρασμα: Το ραβανί τους ήταν υπέροχο! Δεν φτάνει όμως αυτό. Μπορώ να δεχτώ ότι πέσαμε σε κακή μέρα, σε όλους μπορεί να συμβεί το καταλαβαίνω, αλλά δε μπορώ σε καμία των περιπτώσεων να λάβω ως τυχαίο το γεγονός ότι υπήρχαν σημαντικότατες αστοχίες σε 7 από τα 8 πιάτα που δοκιμάσαμε συνολικά.

Μετά από αυτή την εμπειρία, δεν έχω ούτε εγώ αλλά ούτε και η παρέα μου την παραμικρή επιθυμία να επιστρέψουμε δεύτερη φορά. Λυπάμαι αλλά δεν θα το πρότεινα.

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Η Τρώων, είναι ένας από τους συμπαθέστερους δρόμους της πόλης, οπότε κάθε φορά που επιλέγω κάποιο εστιατόριο που βρίσκεται εκεί, έχω μια θετική προδιάθεση.
Το ενδιαφέρον μου δε για το συγκεκριμένο εστιατόριο, είχε κεντριστεί ιδιαίτερα ένεκα της "σύγκρουσης" γιγάντων με αφορμή τις κριτικές των πολύπειρων και μπαρουτοκαπνισμένων, Pontiki vs Tzia: )
Η δική μου λοιπόν προσέγγιση, πλησιάζει σε αυτήν της Tzia, καθώς έμεινα πολύ ικανοποιημένος από όλους αυτούς τους παράγοντες που καθιστούν επιτυχημένη την επιλογή σου.

Όλα τα πιάτα ήταν άνω του μετρίου, με το ριζότο να ξεχωρίζει από τα κυρίως και η πορτοκαλόπιτα από τα γλυκά (τα μανιτάρια, παρά τις θετικές κριτικές, εμένα με μπέρδεψαν με την περίεργη σάλτσα που ήταν "λουσμένα").

Ο χώρος είναι εξαιρετικός, ένας πραγματικός κήπος, όμορφα διαμορφωμένος και καλαίσθητα διακοσμημένος

Ευγένεια και άμεση εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό

Τιμή συμπαθητική ( 70 ευρώ τα 4 άτομα με κρασί χύμα)

ΥΓ: Επίσης, εκτίμησα τη διάθεση του ιδιοκτήτη να υπερασπιστεί τη δουλειά του απαντώντας στην τεκμηριωμένη και στοιχειοθετημένη κριτική που του έκανε το "Pontiki"

Τραγούδι για Σάββατο βράδυ

Ορφέας Περίδης - Για που το 'βαλες καρδιά μου

https: //www. youtube. com/watch?v=0Kijd8Giy2o

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Πριν απο καμποσες μερες κανοντας τη βολτα μου στα Πετραλωνα, την ομορφη αυτη περιοχη της Αθηνας, τραβηξαν το ματι μου διαφορα εστιατορια μιας και τα περισσοτερα φαινονται καλαισθητα και ευχαριστα. Την πρωτη φορα αποφασισα με την παρεα μου να κατσω στις "Ραδιουργιες". Ομως και ο Kηπος των Τρωων μου φανηκε ιδιαιτερα θελκτικος, κι ετσι τον κρατησα για την επομενη μου επισκεψη στην περιοχη. Εκλεισα λοιπον τραπεζι δυο ατομων (το εχω παντα αυτο το κουσουρι - κλεινω τραπεζι ακομα και σε περιπτωσεις που ειναι σιγουρο πως θα βρω ανετα) για χθες, βραδυ Δευτερας, στις 11 του Μαιου.

Λιγο πριν ξεκινησω απο το σπιτι, σκεφτηκα να ριξω μια ματια στις κριτικες του ask4food, ωστε να εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου. Διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον την κριτικη της αγαπημενης και εγκυροτατης "Pontiki" και πραγματικα αρχισα να το ξανασκεφτομαι. Θεωρησα πως ισως δεν ηταν πολυ καλη η ιδεα μου να παω στον Kηπο για φαγητο. Παρακατω διαβασα την κριτικη της επισης εξαιρετικης "Tzia" και λιγο πιο κατω, της "Indulge". Και οι τρεις αυτες Κυριες της Γευσης ("ΚτΓ", ωραιο ακουγεται... ) αποτελουν κλασσικους συμβουλατορες μου, οποτε διαβαζω τις κριτικες του σαιτ. Δεν ειναι οτι αγνοω τις αλλες κριτικες, αλλα ειδικα με τις συγκεκριμενες γνωριζομαι και προσωπικα και τους εχω μεγαλη εμπιστοσυνη. Το παραδοξο εδω ηταν οτι, ενω το Pontiki δυσαρεστηθηκε εντονα με το μαγαζι, οι αλλες δυο υπηρξαν λιαν ευχαριστημενες. Επρεπε λοιπον να διαμορφωσω προσωπικη αποψη...

Φτανοντας μας υποδεχτηκε μια χαμογελαστη και ευγενικη κοπελα που μας οδηγησε στο τραπεζι μας. Ο χωρος ειναι ομορφος, καλαισθητος και καθαρος. Φαντασου εναν εσωτερικο κηπο με μεγαλη ανοιγομενη οροφη, προφανως για τις μερες του καλοκαιριου. Το δαπεδο κομψο, σε ορισμενα σημεια με πλακακι, σε αλλα ξυλινο, οι τοιχοι με πετρα αλλα ξεχειλιζουν πρασινο και σε πολλα σημεια κρεμονται απ'αυτους γλαστρακια με λουλουδια. Τα τραπεζια καθαρα και τακτοποιημενα, στρωμενα με χαρτινο καλυμα, ενα ομορφο γλαστρακι και το σετ λαδοξιδου και αλατοπιπερου πανω τους, ετοιμα προς χρηση. Οι καρεκλες κλασσικες ταβερνας αλλα διακοσμημενες χαριτωμενα. Η μουσικη στη σωστη ενταση και ποιοτητα (ηχοι αναλαφροι, κυριως ελληνικο εντεχνο αλλα και εθνικ) και ο φωτισμος ευχαριστος. Η κοπελα που εξυπηρετουσε μας ειχε παντα στο νου της και δε δυσκολευτηκαμε καθολου με το σερβις. Πηραμε απο εναν καταλογο και τελικα παραγγειλαμε:

-Ψητα λαχανικα. Νοστιμα, καλοψημενα, ζουμερα και με ομορφη παρουσιαση. Θα το αξιολογουσα 3,5 στα 4.

-Μανιταρια Μετεωρων. Τα κλασσικα πλευρωτους, αλλα "αλλιως". Ερχονται μαζι με χορτα και μια αναλαφρη και νοστικη σαλτσα μουσταρδας. Η γευση σχεδον εξαιρετικη και η ποσοτητα επαρκης. 3,5 στα 4 και εδω.

-Μελιτζανοσαλατα. Απογειωση! Μια απο τις πιο νοστιμες που εχω δοκιμασει. Ελαφρια κι ομως εντονη, το σκορδακι να δινει οξυτητα και το συνολο να γινεται υπεροχο. 4 στα 4 λοιπον.

-Μοσχαρακι πιπερατο. Κομματια καλομαγειρεμενου κρεατος, με κοκκινη πικαντικη σαλτσα, που ερχεται μεσα σε μια φωλια ψημενου φυλλου. Πρωτοτυπο και ευφανταστο. 3,5 στα 4 και εδω.

-Ριζοτο κοτοπουλου. Πολυ ενδιαφερον πιατο, με μικρες μπουκιτσες κοτοπουλου (ισως σηκωνε λιγο κρεας παραπανω) και σωστα χυλωμενο ρυζι, με γευση πλουσια χωρις ομως να ειναι βαρια. Και οι δυο μειναμε απολυτα ικανοποιημενοι. 3,5 στα 4.

-Μισο κιλο αρωματικο χυμα λευκο κρασι. Για την τιμη του (3,5 ευρω το μισο κιλο) το βρηκα πολυ καλο.

Στο τελος μας ηρθε κερασμα ραβανι σε δυο μικρα κομματια, σωστα μελωμενο και τελεια ισορροπημενο γευστικα. Στην αρχη του γευματος μας ηρθε ενα πιατακι με ελαφρια και νοστιμη παστα ελιας, καθως και τεσσερις φετουλες (μονο τεσσερις δυστυχως και ακριβως οπως ειπα: "φετουλες") νοστιμο χωριατικο ψωμι. Επισης, νερακι βρυσης σε σωστη θερμοκρασια μεσα σε γυαλινο μπουκαλι.

Μοναδικη αρνητικη παρατηρηση οτι επιτρεπεται το καπνισμα και μαλιστα "με το νομο". Μας εφεραν δηλαδη και σταχτοδοχειο στο τραπεζι. Αν και καπνιστης που εκμεταλλευτηκα την ευκαιρια και καπνισα, θεωρω οτι αυτη η κακη συνηθεια πρεπει καποτε να εκλειψει (η εστω να διευθετηθει-υπαρχουν λυσεις), οπως ακριβως σε καθε πολιτισμενο κρατος.

Η τιμη για ολα τα παραπανω, μαζι με τα 2 ευρω του κουβερ ηταν 34 ευρω. Ναι μεν v4m, αλλα ενα κλικ προς τα κατω στις τιμουλες θα ηταν παραπανω απο ευπροσδεκτο.

Ανακεφαλαιωνοντας θα ελεγα οτι προκειται για μια πολυ καλη λυση για καλο φαγητο, με προσεκτικες τιμες, σε ενα ευχαριστο και περιποιημενο περιβαλλον. Οι γευσεις κλασσικες, αλλα ελαφρως (τοσο οσο πρεπει κατα τη γνωμη μου) "πειραγμενες" και η εξυπηρετηση σε πολυ καλο επιπεδο. Να επαναλαβω βεβαια οτι η επισκεψη μας εγινε μερα Δευτερα, συνεπως δε γνωριζω ποια θα μπορουσε να ειναι η κατασταση πχ το Σαββατο που ο κοσμος βγαινει εξω. Τα δε τραπεζια του εστιατοριου ειναι μαλλον "μπολικα" για το χωρο. Αυτο σημαινει οτι αν φανταστω το μαγαζι γεματο, η ιδεα μαλλον θα με απωθησει.

Οπως και να'χει, σκοπευω να το ξαναεπισκεφτω. Ειμαι δυσκολος ανθρωπος στη γευση κατα βαθος. Ειναι λιγες οι φορες που μενω τοσο ικανοποιημενος απο ενα μαγαζι. Εδω προκειται για κατι που σιγουρα αξιζει την προσοχη μου

Υ. Γ. Παρακολουθησα με μεγαλο ενδιαφερον και τη συζητηση δια της ανταλλαγης σχολιων μεταξυ των χρηστων της σελιδας και του ιδιοκτητη. Μολονοτι δε με αφορα προσωπικα, θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση: Ο ενικος οταν ενας επαγγελματιας απευθυνεται στον πελατη του δεν ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος. Ιδιως απο τη στιγμη που δεν σου εχει απευθυνθει ο ιδιος ο πελατης ετσι. Η ευγενεια και η προσπαθεια κατανοησης με θετικο τροπο, παντα βοηθουν αμφοτερες τις πλευρες.

Αυγ

Πήγαμε καθημερινή μεσημέρι και είχε 3-4 τραπέζια.
Οπότε η εξυπηρέτηση ήταν καλή.
Ο χώρος μια αυλή με κάποιου είδος τέντας, πολύχρωμος και άνετος.
Έντεχνη μουσική στην σωστή ένταση.

Παραγγείλαμε θαλασσινά, Χταπόδι, Θράψαλα, καλαμαράκια, σαρδέλες και ως πρώτα φάβα, πατάτες και χωριάτική σαλάτα.

Όλα τα φάγαμε, οκ ήταν αλλά δε θα τα έλεγα ότι ήταν πιάτα που θα τα θυμάμαι σε λίγο καιρό.

Ήπιαμε το χύμα λευκό κρασί του, το οποίο πινόταν μεν, αλλά ήταν μέτριο.
Τέτοιου είδους μαγαζιά νομίζω είναι προσανατολισμένα κυρίως στην εικόνα, στον χώρο παρά στην κουζίνα.

Η περιοχή έχει αναπτυχθεί με αρκετά μαγαζιά και νομίζω ότι απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό(να βγω, να μιλήσω να περάσω καλά, ε και ας φάω και κάτι)

Η τιμή ικανοποιητική γύρω στα 18 ευρώ το άτομο με κρασί

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Η επίσκεψή μας στο συγκεκριμένο μαγαζί έλαβε χώρα μία μέρα μετά την επίσκεψη της αγαπητής και έμπιστης PONTIKI και οφείλω να ομολογήσω ότι αν είχα διαβάσει την κριτική της, δεν θα το επέλεγα.

Όπως απεδείχθει όμως στην πορεία, η δική μας εμπειρία υπήρξε καλή, φάγαμε νόστιμα και περάσαμε ωραία. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή:

Κυριακή μεσημέρι και ο καλός μου, ο οποίος σημειωτέον, έχει γίνει ένθερμος οπαδός του site, ψάχνει εστιατόριο για να γευματίσουμε. Όταν μου πρότεινε τον Κήπο συμφώνησα αμέσως γιατί ήταν, έτσι κι αλλιώς, στη λίστα των προς επίσκεψη μαγαζιών. Προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση στην οποία μας ενημέρωσαν ότι τραπέζι υπήρχε μόνο έξω. Μια και ο καιρός ήταν γλυκός δεν έφερα αντίρρηση.

Φτάνουμε λοιπόν κατά τις 2.30 και μια σύγχυση την παθαίνω η γυναίκα! Βλέπω ένα τραπεζάκι έρημο και μόνο στο πεζοδρόμιο και μέσα στο μαγαζί να γίνεται ο κακός χαμός! Μπαίνοντας μέσα για να συννενοηθούμε ανακαλύπτουμε ότι έχει βάφτιση! Ομολογώ ότι εκνευρίστηκα λίγο γιατί δεν μας είχαν ενημερώσει από το τηλέφωνο και η πρώτη μου σκέψη ήταν να κάνουμε μεταβολή και να φύγουμε, γιατί θεώρησα ότι αποκλείεται να εξυπηρετηθούμε σωστά. Μετά από διαβουλεύσεις με τον υπεύθυνο ο οποίος μας διαβεβαίωσε για το αντίθετο, αποφασίσαμε να παραμείνουμε.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά μιας και κάτσαμε έξω. Από το λίγο που είδα μέσα, μου φάνηκε μια χαρά.

Ας έρθουμε λοιπόν στην εξυπηρέτηση η οποία υπήρξε άψογη καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας. Σε άμεσο χρόνο μας έστρωσαν, ήρθαν οι κατάλογοι, παραγγείλαμε τα φαγητά μας και μπορώ να πω, χωρίς υπερβολή, ότι κάθε 3-4 λεπτά κάποιος έβγαινε από μέσα για να βεβαιωθεί ότι είμαστε εντάξει και δε χρειαζόμαστε κάτι. Δεδομένου του κόσμου που εξυπηρετούσε και της πίεσης, τα παιδιά αξίζουν πολλά μπράβο. Καθαρό τεσσάρι λοιπόν.

Στα του φαγητού τώρα η παραγγελία μας περιελάμβανε:
-Σαλάτα με μαρούλι, ραντίτσιο, μούρα, ρόδι και φραγκοστάφυλα αρτυμένη με ένα ελαφρά γλυκό dressing. Δροσερή, φρέσκια και νόστιμη. Μου άρεσε πολύ που τα φρούτα δεν ήταν απλά διακοσμητικά αλλά είχαν το ρόλο τους στην τελική επίγευση του πιάτου. Η μικρά απεφάνθει ότι ήταν η πιο ωραία σαλάτα που έχει φάει.

- Μανιτάρια Μετεώρων. Ενώ περιμένω μανιτάρια σχάρας με κάποια σως, έρχεται μια πιατέλα με πλευρώτους σωταρισμένα με πράσα και χόρτα, δεμένα με μια ελαφρά σως κρέμας. Εξαιρετικό πιάτο, πρωτότυπο και καθόλου βαρύ.

- Τυροκαυτερή. Σπιτική, ωραία εκτέλεση, λίγο αλμυρούτσικη αλλά όχι καυτερή. Τυροσαλάτα θα την έλεγα εγώ.

- Πατάτες τηγανητές. Τα παιδιά μας ενημέρωσαν ότι τα πιάτα που είχαμε παραγγείλει συνοδευόντουσαν από ρύζι αλλά αν θέλαμε, θα μας έβαζαν πατάτες και μπορούσαμε να τις παραλείψουμε, εμείς όμως τις παραγγείλαμε παρόλα αυτά και μια και ήταν φρέσκες, ζεστές και νόστιμες, τις εξαφανίσαμε εν ριπή οφθαλμού.

- Μοσχαράκι πιπεράτο. Πολύ νόστιμο και τρυφερό κρέας σε μπουκιές, μέσα σε μια κόκκινη σαλτσούλα με πιπεράτη επίγευση. Σερβίρεται μέσα σε φωλιά φύλλου κρούστας. Μου έκανε εντύπωση ότι η φωλιά ήταν φρεσκοψημένη, με αφράτο φύλλο, το οποίο δεν είχε μόνο το ρόλο σκεύους σερβιρίσματος αλλά τρωγόταν ωραιότατα μαζί με το κρέας. Το συγκεκριμένο πιάτο το παρήγγειλε ο σύζυγος, την επόμενη φορά όμως, θα το πάρω για μένα.

- Μπουτάκια κοτόπουλου σε κρούστα δημητριακών και καρυδιών για την κόρη. Η αλήθεια είναι ότι ήταν λίγο στεγνά μέσα αλλά, πρέπει επίσης να πω, ότι ήταν τραγανά, ελαφροτηγανισμένα και νοστιμότατα. Η μικρή τα καθάρισε.

- Φιλετάκια χοιρινού με μπεαρνέζ για μένα. Εδώ έχω μια μικρή ένσταση. Το κρέας ήταν τρυφερό και νόστιμο, η σάλτσα επίσης, αλλά μπεαρνέζ δεν ήταν, μάλλον για ντεμί γκλάς μου έκανε. Το συνοδευτικό ρυζάκι ήταν επίσης ελαφρά παραβρασμένο για τα δικά μου γούστα. Πάντως και αυτό ήταν ένα πολύ νόστιμο πιάτο το οποίο φαγώθηκε όλο.

Και ερχόμαστε στα γλυκά! Ειδική μνεία θα κάνω στο γλυκό του Κήπου που είναι κάτι μεταξύ κρέμας καραμελέ και dulce de leche. Αν σας αρέσουν αυτές οι γεύσεις να το παραγγείλετε όπως και δήποτε! Είναι απλά θεικό! Επίσης ενώ παραγγείλαμε το συγκεκριμένο γλυκό και μια σοκολατόπιτα, μας ήρθε μια μεγάλη πιατέλα που περιείχε και πορτοκαλόπιτα με παγωτό, νοστιμότατη και φρεσκότατη κι αυτή και τα γλυκά κεράστηκαν όλα!

Check please!: Μαζί με κρασάκι κόκκινο που ήταν μια χαρά, αναψυκτικό και το γνωστό μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού, 47 ευρώ. Για την ποσότητα, την ποιότητα και την περιποίηση της οποίας τύχαμε, αποτελεί εξαιρετικό vmf!

Νομίζω ότι τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί έχουν όρεξη και μεράκι γιαυτό που κάνουν και ο μάγειρας έχει καλό χέρι και ιδέες. Εύχομαι να ελαχιστοποιήσουν τις αστοχίες τους, έτσι ώστε να απολαμβάνουν όλοι οι πελάτες τους το νόστιμο, καλομαγειρεμένο φαγητό και την εξαιρετική εξυπηρέτηση.

Ελληνική κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε τον κηπο στις 11/12 πεμπτη βραδυ με πολυ βροχη παρολα αυτα το μαγαζι ειχε 3-4παρεες.

Ο χωρος συμπαθητικος αρκετα και ομορφα στολισμενος για τα Χριστουγεννα μια ενσταση υπηρχε μια ψυχρα στην ατμοσφαιρα που το δικαιολογω βεβαια λογω καιρου!

Η εξυπηρετηση οπως πρεπει να μας προτεινει πιατα το παιδι να φροντισει για την ανανεωση του νερου κλπ. Κερασμα γλυκακι στο τελος ραβανι παροτι πηραμε και μια σοκολατοπιτα και δεν καναμε μεγαλο λογαριασμο.

Πηραμε λιγα πραγματα γιατι θελαμε να τσιμπησουμε ουσιαστικα. Δοκιμασαμε γραβιεροκροκετες, χαλουμι ψητο, φετα με μελι και πατατες τηγανιτες απο ορεκτικα. (τα οποια ηταν πολυ νοστιμα).

Και ενα κυριως ενα μοσχαρι πιπερατο εξαιρετικο!!
Αυτα με ενα αναψυκτικο και το γλυκο κοστισαν 32 ευρω περιπου. Που το θεωρω εξαιρετικο vfm. Το θεωρω απο τα καλα μαγαζια στην περιοχη. Δοκιμαστε το!