Μεξικάνικο fast food

24 Οκτ 2018

Χθες, επισκευθήκαμε το μεξικάνικο εστιατόριο "Ancho" και ήταν η πρώτη μας φορά. Δεν μείναμε και πολύ ευχαριστημενοι, ούτε από το φαγητό, ούτε από το χώρο, ούτε και από τις τιμές.

Τρία άτομα είμασταν και πληρώσαμε 28 περίπου ευρώ. Ακριβό έως και πολύ ακριβό, θα λέγαμε για δύο μπουρίτο, ένα κουασεντίγια και μία μερίδα τσούρος.

Αρχικά τα στα μπουρίτο αποφασίσαμε να βάλουμε γέμιση 'barbacoa' στο ένα και 'grilled steak' στο άλλο. Και τα δύο ήταν τιγκαρισμένα με ρύζια και το τυρί που ζητήσαμε έξτρα, ήταν άφαντο. Η πίτα του μπουρίτο εντάξει, καλή ήταν. Με το ζόρι τα φάγαμε, δεν συστήνω να πάρετε μπουρίτο με αυτές τις γεμίσεις.

Από την άλλη όμως, το κουασεντίγια ήταν εξαιρετικό, κατά την γνώμη μου. Βάλαμε γέμιση 'carnitas', συν έξτρα τυρί και ήταν υπέροχος συνδιασμός. Να αναφέρω επίσης πως το κουασεντίγια είναι μια σχετικά μικρή μερίδα, που την τρώς χωρίς να σκάσεις από το πολύ φαγητό, σε αντίθεση με τα μπουρίτος που ήταν πολύ μεγαλύτερα.

Τέλος από τα τσούρος απογοητευτήκαμε. Από έξω φαίνονταν τραγανά και νόστιμα, αλλά μέσα ήταν σκέτο και άψητο ζυμάρι. Εν τέλει μας κάτσανε στο στομάχι, σαν πέτρες.
Οι συνοδευτικές σάλτσες ήταν πολύ νόστιμες, και καταλήξαμε να τις τρώμε με το μαχαιροπήρουνο.

Δεν θα πρότεινα να πάρετε τα τσούρος, όσο δελεάστική και να φαίνεται η ιδέα.
Η εξυρέτηση λειτουργεί ακριβώς όπως και τα φαστφουντάδικα. Πας στο ταμείο, παραγγέλνεις εκεί, περιμένεις να τα πάρεις, σε δίσκους, και ύστερα κάθεσαι (αν βρεις θέση). Είναι λιγο αργό το σύστημα, θα περιμένεις τουλάχιστον ένα τέταρτο.

Για τον χώρο δεν έχω πολλά να πω, είνα μικρό το μαγαζί. Εμείς στη αρχή κάτσαμε όρθιοι στους πάγκους γιατί ήταν φύσκα (16:30 η ώρα, για να καταλάβετε) αλλά σε λίγο άδιασαν δύο τραπέζια και διαλέξαμε ένα. Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο ο χώρος.

Για να συμπεράνω, το φαγητό είναι μέτριο προς κακό, εξαρτάται τι θα πάρεις, βέβαια. Καλό θα ήταν να μην πάτε σε ώρα αιχμής γιατι τραπέζι δεν θα βρείτε, λογικά.

Οι τιμές είναι ακριβούτσικες για ένα μαγαζί που μπορει να θεωρηθεί φαστφουντάδικο. Δεν θα το πρότεινα.

09 Σεπ 2017

H πρώτη επίσκεψη στο Ancho πραγματοποιήθηκε ένα Σάββατο του Ιουλίου, μετά από επιδρομή σε κοντινό μεζεδοπωλείο, αποκλειστικά και μόνο για τα περίφημα… churroooos!!! Αυτό ήταν… κόλλησα!

Για να τα πάρω από την αρχή, όπως έχουν εκτενώς αναφέρει κι άλλοι χρήστες πρόκειται ουσιαστικά για ταχυφαγείο με έμφαση στις Μεξικάνικες γεύσεις. Τώρα το πόσο αυθεντικά Μεξικάνικες είναι, δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να το κρίνω, καθώς οι γνώσεις μου είναι σχετικά περιορισμένες γύρω από τη συγκεκριμένη κουζίνα. Παρόλα αυτά ο ουρανίσκος μου έμεινε ικανοποιημένος από αυτά που δοκίμασα, οπότε τα υπόλοιπα στην παρούσα φάση μάλλον δεν έχουν τόση σημασία.

Βρίσκεται σε ένα σημείο πέρασμα, είναι γωνιακό και η μια του πλευρά είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο ενώ η άλλη βλέπει πεζόδρομο.
Ο χώρος είναι ο αναμενόμενος ενός ταχυφαγείου με ανοιγόμενα τζάμια ολόγυρα, αλλά με αρκετά τραπέζια και ψηλά stand, καθώς και πατάρι για να φιλοξενεί τον κόσμο που προσέρχεται. Δεν έχει επιπλέον κάτι άξιο λόγου αλλά σε γενικές γραμμές είναι συμπαθητικός και καθαρός.

Ανοιχτός πάγκος στον οποίο στέκεσαι για να επιλέξεις βάσεις, κυρίως και συνοδευτικά, σάλτσες και σαλάτες, δίπλα το ταμείο και στο πλάι οι επιλογές αναψυκτικών και νερού, όπου παίρνεις το ποτηράκι σου και το γεμίζεις με αυτό που έχεις επιλέξει.

Η εξυπηρέτηση κρίνεται ικανοποιητική για το ύφος του μαγαζιού, αφού η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε μέσα από τον πάγκο κι ετοίμασε την παραγγελία μας ήταν ευγενική, υπομονετική και δεν δυσανασχέτησε στις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις μας για τους συνδυασμούς των γεύσεων.

Η πρώτη λοιπόν επίσκεψη όπως προείπα ήταν αμιγώς για γλυκό. Κι όταν μιλάμε για γλυκό στο Ancho το μυαλό πηγαίνει αμέσως στα churros, τα οποία άκουγα, έβλεπα σε εκπομπές ζαχαροπλαστικής και σε συνταγολόγια και ουδέποτε είχα δοκιμάσει. Ήμουν προετοιμασμένη ότι πρόκειται για κάποιο είδος των αντίστοιχων λουκουμάδων που τρώμε εμείς εδώ. Τολμώ όμως να πω ότι τα βρίσκω ακόμα πιο ενδιαφέροντα γευστικά.

Ένα είδος παχύρευστου χυλού βγαίνει από μηχάνημα σε “κοτλέ” μακρυά μπαστούνια (όπως η τουλούμπα ένα πράγμα αλλά πιο λεπτά), τα οποία πέφτουν σε λάδι με δυνατή φωτιά, και βγαίνουν τραγανά και ροδοκοκκινισμένα. Σερβίρονται έξι τεμάχια στην κάθε μερίδα, τα τρία σκέτα και τα άλλα τρία πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα… ο τέλειος συνδυασμός που με τρελαίνει!!! Συνοδεύονται με δύο μπολ, το ένα με σάλτσα σοκολάτας και το άλλο με σάλτα dolce de leche (κοινώς καραμελωμένο γάλα… πιο κοινώς καραμέλα) που για μένα αυτός ο συνδυασμός είναι παράδεισος!!! Στο site τους γράφουν ότι είναι χειροποίητες. Πάντως την δεύτερη την θεωρώ πιο επιτυχημένη από την σοκολάτα.

Η δεύτερη επίσκεψη δεν άργησε… γιατί πρώτον ήθελα να δοκιμάσω και τις αλμυρές γεύσεις αλλά βεβαίως και γιατί ήθελα επειγόντως να ξαναγευτώ αυτά τα αμαρτωλά μπαστουνάκια!!!

Δύο άτομα λοιπόν, Παρασκευή μεσημέρι 28/7/17 πριν από προπόνηση και μη θέλοντας να ξεφύγουμε πολύ… περιοριστήκαμε στα παρακάτω:

- Quesadilla που είναι πίτα τορτίγιας ψημένη με γέμιση χοιρινού (carnita) κομμένο σε πολύ λεπτές λωρίδες μαριναρισμένο με διάφορα μπαχαρικά όπως κύμινο, ρίγανη και πιπεριές με επιλογή σάλτσας ranchera (Serrano & chipotle peppers) από ψητές ντομάτες και πιπεριές με μπαχαρικά, που είναι αρκετά ελαφρυά και μέτρια καυτερή συν έξτρα μανιτάρια και σάλτσα γκουακαμόλε με βάση το αβοκάντο (λοιπά συστατικά κρεμμύδι, ντομάτα, πιπεριά, λάιμ, κολιανδρος) Χ 5,80€

Ήταν η δική μου επιλογή και μου άρεσε πολύ, παρότι την βρήκα μικρή σχετικά. Με δυσκόλεψε το γεγονός ότι η πίτα ήταν κομμένη σε τέσσερα τριγωνικά κομμάτια που δεν ήταν τυλιγμένα και όλη η γέμιση έφευγε από μέσα πριν προλάβω να βάλω τη μπουκιά στο στόμα μου. Πληροφορήθηκα πως το burrito είναι η ίδια πίτα τυλιγμένη κι έτσι πιο πρακτική, αλλά άψητη. Το ψήσιμο βέβαια για μένα δίνει καλύτερο αποτέλεσμα γι’ αυτό κι επέλεξα quesadilla.

- Quesadilla με γέμιση μοσχαρίσιου κιμά (chili con carne) με μπαχαρικά όπως δάφνη, ρίγανη, κρεμμύδι, σκόρδο, κύμινο, μαύρο πιπέρι καυτερές πιπεριές και μαύρα φασόλια, με επιλογή σάλτσας verde (jalapeno peppers) που είναι καυτερή από πράσινα ντοματίνια φρέσκιες καυτερές πιπεριές, κρεμμύδι, σκόρδο, κόλιανδρο… αλλά όχι τραγικά καυτερή, και έξτρα ντιπ soure cream (η γνωστή ξινή κρέμα από γιαούρτι, σαντιγύ, λάιμ, αλάτι) Χ 6,80€

Δοκίμασα και την βρήκα επίσης ενδιαφέρουσα γευστικά, όμως ένα σκαλοπάτι παραπάνω τοποθετώ την δική μου επιλογή. Ίδιες δυσκολίες και σ’ αυτή την επιλογή αφού ήταν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σερβιρισμένη σε τέσσερα τριγωνικά κομμάτια.

- Τσιπς τορτίγιας με τσένταρ χ 2,80€
Αρχικά η τιμή φαίνεται καλή, όμως η μερίδα θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη.

Και φυσικά για το τέλος

- Churros (2 μερίδες) χ 3,50€ έκαστη

Τα ξαναείπα. Νόστιμα, τραγανά, χρυσαφένια, χωρίς να βγάζουν ίχνος λαδίλας (θα στοιχημάτιζα πως δεν είναι τηγανισμένα), πασπαλισμένα με ζάχαρη και κανέλα όλα τα δικά μου κατόπιν παραγγελίας και οι γνωστές σαλτσούλες σοκολάτας και dolce de leche.

Δεν ήπιαμε κάτι εκτός από νεράκι και το σύνολο για δύο άτομα ήρθε στα 18,30€
Δεν σκάσαμε (πρωτοφανές για τα δεδομένα μας), όμως χορτάσαμε και φύγαμε πλήρεις, θα έλεγα και παραπάνω απ’ όσο θα έπρεπε ενόψει προπόνησης… αλλά δεν πειράζει. Καλό είναι που και που να τρώμε και σαν άνθρωποι! Όμως οφείλω να πω πως αν πεινούσαμε πολύ και κάτω από άλλες συνθήκες (μη προπόνησης) μια quesadilla… δεν θα μας χόρταινε με τίποτα! Άρα ή θα πρέπει να μεγαλώσουν οι ποσότητες ή να χαμηλώσουν οι τιμές.

Γενικά οι επιλογές είναι πολλές και είναι διαθέσιμες στο site τους.

Εμείς θα ξαναπάμε οπωσδήποτε για churros και για να δοκιμάσουμε και κάποιες άλλες επιλογές, αλλά η επόμενη επίσκεψη θα είναι στης Κηφισιάς που πληροφορηθήκαμε από καλή φίλη πως έχει και πολύ ωραίο χώρο.

Για κάτι γρήγορο και αξιοπρεπές…δοκιμάστε το!

09 Σεπ 2017

Αγαπώ μεξικάνικη κουζίνα, αλλά ακόμα περισσότερο αγαπώ τα εστιατόρια που σέβονται τους χορτοφάγους και προσφέρουν νόστιμες vegetarian και vegan εναλλακτικές. Το ancho είναι ένα από αυτά!

Όπως έχουμε ξαναπεί, το concept είναι συγκεκριμένο. Self-service μαγαζί, αλλά με ποιότητα "κανονικού" εστιατορίου. Επιλέγεις αν θα πάρεις burrito, nachos, tacos, burrito bowl, salad ή quesadilla, προσθέτεις γέμιση και συνοδευτικά, αν θες παίρνεις και κάποιο εξτραδάκι και είσαι έτοιμος με νόστιμο, χορταστικό έθνικ φαγητάκι.

Οι χορτοφαγικές επιλογές περιλαμβάνουν είτε μαριναρισμένο τόφου, είτε ψητά λαχανικά. Εγώ είμαι φανατική του τόφου τους. Μην ακούτε όσους λένε ότι το τόφου είναι άγευστο και ανιαρό, όταν η μαρινάδα είναι καλή το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό! Και στο ancho κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν βάζουν το τόφου για να το βάλουν και να πουν ότι ναι, προσφέρουμε χορτοφαγικές επιλογές, αλλά το υποστηρίζουν σεβόμενοι τον πελάτη τους!

Εγώ συνήθως επιλέγω burrito, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει τύχει να δοκιμάσω και κάποια από τις άλλες εναλλακτικές. Πέρα από την κλασική γέμιση με ρύζι, φασόλια, τυρί και sour cream προσθέτω πάντα guacamole με έξτρα χρέωση, την οποία πετυχαίνουν απίστευτα.

Αγαπώ επίσης τη μαργαρίτα τους, είναι από τις αγαπημένες μου και την επιλέγω όταν θέλω να χαλαρώσω μετά από μια κουραστική ημέρα.

Ως μεγάλη φαν των jacket potatoes περιμένω λίγο να ψυχράνει ο καιρός για να δοκιμάσω και την ψητή τους πατάτα!

Ο χώρος στο Χαλάνδρι που πηγαίνω είναι μοντέρνος, καθαρός και ευχάριστος, τα "καλά" και πιο άνετα βέβαια τραπέζια συχνά δεν είναι διαθέσιμα. Το προσωπικό ευχάριστο και συμπαθές!

Οι τιμές μπορεί ενδεχομένως να δείχνουν λίγο ακριβές για self-service, πιστεύω όμως ότι η ποιότητα του φαγητού αποζημιώνει.

Γενικά είναι ένα μέρος που προτείνω για νόστιμο και ποιοτικό μεξικάνικο ή σαν μια ιδιαίτερη εναλλακτική street food.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη underwater.

Γυφτοπούλου 9 & Κολοκοτρώνη, Χαλάνδρι