ROCK & BALLS

Bar Restaurants

Βασιλικής 2 & Πλ. Αγ. Ειρήνης, Μοναστηράκι [Χάρτης]

Οι αφίξεις των νέων σεφ, Δήμου Σαμουράκη και Χρόνη Δαμαλά φέρνουν στο ROCK & BALLS αέρα ανανέωσης! Ανακοινώνουμε με χαρά τις νέες μας αφίξεις: ο ταλαντούχος σεφ, Δήμος Σαμουράκης, αναλαμβάνει την κουζίνα του ROCK & BALLS. Το νέο μενού που φέρει την υπογραφή του είναι ελληνικό με ιαπωνικές επιρροές και μαγειρεμένο σύμφωνα με τις μοναδικές τεχνικές της γαλλικής κουζίνας. Στο Asian Corner του RNB, “Balls & Rolls”, καλωσορίζουμε τον Πολυχρόνη Δαμαλά. Εχοντας καταθέσει το ταλέντο, τις γνώσεις και τη φαντασία του στα καλύτερα εστιατόρια της χώρας αλλά και του εξωτερικού, ο Πολυχρόνης Δαμαλάς μας ταξιδέψει γευστικά στα μυστικά και τις προκλήσεις της πολυασιατικής κουζίνας.
Δευτέρα- Πέμπτη: 0900' 02:30 Παρασκευή και Σάββατο: 09:00- 04:00 Η κουζίνα λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι ως τη 01:00 π.μ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το Rock & Balls, εδώ και περίπου δέκα μέρες, γύρισε σελίδα με το ν έ ο και άκρως ενδιαφέρον μενού του το οποίο, όπως διάβασα στο διαδίκτυο, επιμελείται ο διεθνής σεφ Δήμος Σαμουράκης.

Θα έλεγα, ότι πρόκειται για μία γκουρμέ στροφή, ψαγμένης σύγχρονης ελληνικής κουζίνας με κάποιες έθνικ επιρροές παρά για το γνωστό σε όλους έως τώρα casual γαστρονομικό ύφος.

Οι νέες γεύσεις που προτείνει το έστιατόριο σερβίρονται πλέον ως αυτόνομες μερίδες, χωρίς να υπάρχει η συνδυαστική επιλογή κυρίως πιάτου, γαρνιτούρας ή σος κατ ' επιλογή. Όσοι επισκεφθήκαμε παλιότερα το μέρος, και δεν είμαστε λίγοι, θυμόμαστε τον παιχνιδιάρικο κατάλογο που μας έδινε πολλές επιλογές σχετικά με το πως θα συνδυάσουμε το κυρίως πιάτο, και κυρίως τα ΚΕΦΤΕΔΑΚΙΑ μας, με τα υπόλοιπα υλικά. Τώρα, παίρνεις π. χ κεφτεδάκια κοτόπουλου και αυτό είναι, όλα τα υπόλοιπα υλικά του πιάτου έχουν " προεπιλεγεί " από τον σέφ. Το προηγούμενο concept ταίριαζε περισσότερο στην all - day φυσιογνωμία του χώρου ενώ τώρα μιλάμε για ένα κανονικό εστιατόριο..

Προσωπικά, μου άρεσε η προηγούμενη διαδικασία γιατί αφενός ένιωθα ότι δημιουργώ και εξαντλούσα - όσο δεν παίρνει - τα γαστρονομικά μου ένστικτα και αφετέρου έβγαζα, τόσο αυθόρμητα, το παιδί μέσα μου, εν ολίγοις χαλάρωνα..... Αφήστε που η αγαπημένη μου θέση, στους πάγκους που βλέπουν αβίαστα στην Αγ. Ειρήνης, έδινε τόσα ερεθίσματα για τον χειρότερο ή τον καλύτερο συνδυασμό φαγητού.....!

Έχοντας, μπροστά μας τα σουπλά, με το νέο ανανεωτικό μενού, παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Spring Rolls με τυροκάβουρο. Μέσα σε μία στενόμακρη πιατελίτσα, σερβιρίστηκαν πέντε στρουμπουλές μπαλίτσες από αυτό το έδεσμα, με λίγη γαρνιτούρα σαλάτας και περίτεχνα απλωμένες λεπτομέρειες τσίλι που νοστίμευαν τις ήδη εξαιρετικές αυτές " μπουκίτσες ". Το όλο ντεκόρ συμπληρωνόταν από πολύ μικρά κομμάτια κόκκινης πιπεριάς, μέρος της γλυκοπικάντικης σάλτσας του πιάτου. Προτείνεται ανεπιφύλαχτα!! ΕΥΡΩ 8,00

Κεφτεδάκια Σολωμού με ρύζι jasmine, αρωματισμένο με γαρύφαλλο, κανέλα και κάρδαμο, σάλτσα teriyaki που έλουζε τα κεφτεδάκια μας, ώσπου κοκκίνισαν από το κακό τους, και επάνω στα κεφτεδάκια (5 τεμ. ) μία ευπαρουσίαστη, μικρή, ποσότητα από μαριναρισμένα φύκια. Το όλο αποτέλεσμα, τόσο σκηνικά όσο και γευστικά, τέλειο!! ΕΥΡΩ 11,00

Κεφτεδάκια Μπακαλιάρου ( 5 τεμ. ), παρουσιασμένα με άψογη δημιουργική διάθεση πάνω σε μία φαρδιά μαύρη πιατέλα. Μικρά κομματάκια παντζαριού, σε αφθονία, και σαλάτα με μαϊντανο έκαναν το πιάτο μας SUPER!! ΕΥΡΩ 8,50

Κλείσαμε το γεύμα μας με αλλαγή γεύσης και έτσι δοκιμάσαμε:
Noodles ρυζιού ( από τις σαλάτες ), με μικρά κομμάτια τατάκι μόσχου, κρεμμυδάκι, κόκκους μαύρου πιπεριού, βινεγκρέτ πορτοκάλι και σησαμέλαιο. Πρόκειται για μία χορταστική ποσότητα λευκών και κρύων νουντλς όπου η κορυφή τους στολίζεται από μικρά κομματάκια κρέατος συν λίγη πρασινάδα, σερβιρισμένα σε βαθύ πιάτο. Παράξενη γεύση... μας ξένισε αλλά μας άρεσε...!!
ΕΥΡΩ 8,00

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και περιλαμβάνει και πολλά άλλα πιάτα όπως μπέργκερ μόσχου ( 11,00 ), κεφτεδάκια κοτόπουλου ( 8,50 ), κεφτεδάκια ρυζιού ( 6,00 ) ή, από ορεκτικά, καρπάτσιο μοσχαριού ( 8,00 ), ταρτάρ μανιταριών(7,00) ή, άλλα κυρίως, πανσέτα αρνίσια (16,00 ), ριζότο μανιταριών ( 10,00 ), γαρίδες με μάνγκο ( 15,00 ) ή νούντλς με μοσχάρι και λαχανικά (12,00). Από γλυκά υπάρχουν τάρτα, cheesecake, πουτίγκα κ. ά, τα περισσότερα στα ΕΥΡΩ 8,00!!

Μέσα στις προσεχείς ημέρες θα υπάρχουν και πιάτα με σούσι, όπου με μια πρώτη ματιά που ρίξαμε στον κατάλογο, θα υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Οι τιμές για τα 8 τεμ., η μερίδα, κυμαίνονται από ΕΥΡΩ 8,00 έως 12,00.

Το ασιατικό μέρος της κουζίνας του Rock & Balls, γενικότερα, θα κατευθύνει ο φημισμένος σεφ Χρόνης Δαμαλάς.

Το σαβουάρ φερ του τραπεζιού είναι εκλεπτυσμένο. Τα σερβίτσια π. χ άλλαζαν κάθε φορά με την αλλαγή των πιάτων καθώς και οι πετσέτες (χάρτινες ).

Ο κύριος που επιμελήθηκε της παραγγελίας μας ήτανε χαμογελαστός και πρόθυμος.

Το μόνο φάουλ, το ζεστό νερό κανάτας και τα παγάκια που ζητούσαμε και ερχόντουσαν δυo - δυo...

Οι τιμές του νέου καταλόγου, κατά τη γνώμη μου, είναι αρκετά υψηλές για τα σημερινά δεδομένα και - κυρίως - για ό, τι είχαμε συνηθίσει να πληρώνουμε στον χώρο αυτό πριν αλλάξει το μενού.

Στον βαθμό που ο παλιός κατάλογος έχει καταργηθεί, θα πρότεινα μαζί με το σούσι να προστεθεί και ένας μικρός κατάλογος finger food, ως συνοδευτικό των ποτών που σερβίρονται κατά κόρον. Αυτή η απαίτηση γίνεται ακόμα πιό έντονη αν σκεφθεί κανείς την κεντρική θέση του καταστήματος!!
Συγχρόνως, αντιμετωπίζω με σκωπτική διάθεση την απόλυτη στροφή προς το καθιστό φαγητό, ενώ επικροτώ την προσθήκη της φιούζον κουζίνας.

Από ποτά, δοκιμάσαμε ποτήρι λευκού κρασιού Εύβοιας, Μεθέα Βρυνιώτη, ήπιο, δροσερό και κάπως αρωματικό. ΕΥΡΩ 4,00

Για το αισθητικό στυλ του χώρου, δεν κάνω μνεία γιατί δεν έχει αλλάξει κάτι από τις προηγούμενες κριτικές μας, προς το παρόν τουλάχιστον (?)

Συμπέρασμα:
Οι νέες γεύσεις αποκαλυπτικές, το σέρβις με τακτ, οι τιμές, όμως, μας "χτύπησαν" ουκ ολίγον.......

'Ισως, θα έπρεπε να επανεξετάσουν την τιμολογιακή πολιτική τους, τώρα που βρίσκεται στα σπάργανα το νέο αυτό γευστικό εγχείρημα, στοχεύοντας περισσότερο μακροπρόθεσμα!!

Εντούτοις,
Γευστικά και μόνο, θα πρότεινα ανεπιφύλακτα το καινούργιο, και άκρως δημιουργικό, μενού του χώρου αυτού, του..... Rock n' balls

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PP_TINA.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πρώτα απ' όλα επιτρέψτε μου να στείλω τις πιο θερμές ευχές μου για καλή χρονιά σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food! Επίσης, τις πιο θερμές ευχές το 2016 να είναι καλύτερο από το 2015 θα ήθελα να τις απευθύνω και στις φίλες και τους φίλους που είχα τη χαρά να γνωρίσω από κοντά στις δύο συναντήσεις, καθώς και στους δύο διαχειριστές της ιστοσελίδας!

Πρώτη κριτική για το 2016 λοιπόν!
Μέρες γιορτινές, η πόλη στολισμένη, η ατμόσφαιρα ευχάριστη, βραδινή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας με μια φίλη και μετά την περιήγηση στην οδό Ερμού, σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι. Είχαμε καιρό να επισκεφτούμε το ROCK & BALLS στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, είχαμε πληροφορηθεί τις αλλαγές στο μενού του, αλλά εμείς είχαμε διαμορφώσει πολύ θετική άποψη για τα περίφημα κεφτεδάκια και είπαμε να τα ξαναδοκιμάσουμε.

Για το χώρο, δεν θα αναφέρω πολλά, εκτιμώ ότι έχει επαρκώς περιγραφεί σε προηγούμενες κριτικές. Βιομηχανικό design, τα τραπεζοκαθίσματα τοποθετημένα σε τέτοια απόσταση που να μην ενοχλείται κάποιος από τις διπλανές παρέες. Το βράδυ που πήγαμε έδειχνε ακόμα πιο όμορφος, δεδομένου ότι υπήρχε και ο εορταστικός στολισμός. Μόνο μειονέκτημα ότι (δυστυχώς όπως και στα περισσότερα εστιατόρια της πόλης μας) επιτρέπεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο, με αποτέλεσμα, όσο καλός κι αν είναι ο εξαερισμός, να είναι αισθητή η μυρωδιά του τσιγάρου, ειδικά για εμάς τους μη καπνίζοντες...

Όταν μπήκαμε στο εστιατόριο, ένας ευγενής νεαρός μας καθοδήγησε να καθίσουμε στο τραπέζι μας. Λίγο αργότερα ένας σερβιτόρος έφερε καταλόγους και νερό βρύσης και στη συνέχεια, ο υπεύθυνος πήρε παραγγελία. Γενικά η εξυπηρέτηση χαρακτηριζόταν από ευγένεια, ίσως να χρειαζόταν να είναι λίγο πιο γρήγορη, δικαιολογείται όμως, λόγω της πολυκοσμίας των ημερών.

Βλέποντας τον κατάλογο θυμήθηκα την επισήμανση που έκανε στην πρόσφατη κριτική της η αγαπητή PP_TINA, δηλαδή ότι το μενού άλλαξε. Πράγματι, εκτός από τους πασίγνωστους κεφτέδες, οι οποίοι πλέον σερβίρονται συνοδεία υλικών που έχει επιλέξει ο σεφ και δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής από τους πελάτες, προτείνονται και αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα, ενδεικτικά αναφέρω το μοσχαρίσιο λεπτό διάφραγμα, την αρνίσια πανσέτα, τα μοσχαρίσια μάγουλα, αλλά και τις γαρίδες με μάνγκο.

Εμείς ωστόσο, αποφασίσαμε να μείνουμε προσκολλημένοι στους κεφτέδες.

Πήραμε λοιπόν:
- Μοσχαρίσια κεφτεδάκια με πουρέ πατάτας, αρωματισμένα με λάδι τρούφας και σάλτσα ντομάτας με μυρωδικά. Οφείλω να ομολογήσω ότι η γεύση τους ήταν καταπληκτική! Σε κάθε μπουκιά ένιωθες τη γεύση του μοσχαρίσιου σωστά τηγανισμένου κιμά που έδενε απόλυτα με την έντονη γεύση της σάλτσας ντομάτας εμπλουτισμένης με μυρωδικά. Πραγματικά ένα πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους επισκεφτούν το ROCK & BALLS για φαγητό!

- Κεφτεδάκια από χοιρινή πανσέτα με πατάτες crispy και σπαστή φέτα. Κι αυτά πολύ εύγευστα, ο συνδυασμός με τη φέτα πρόσφερε μια ακόμα μεγαλύτερη γευστική ένταση.

- Μοσχαρίσιο burger με μαγιονέζα ντομάτας, iceberg, κρεμμύδι, παλαιωμένο cheddar, πατάτες και πράσινη σαλάτα. Πραγματικά νόστιμο, πλούσια μερίδα, να σημειώσω και το εξαιρετικής ποιότητας ψωμάκι που το συνόδευε.

Ο λογαριασμός, μαζί με δύο αναψυκτικά, ήρθε γύρω στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή που δεν θα τη χαρακτήριζα οικονομική, παρά την πολύ καλή ποιότητα του φαγητού.

Εν κατακλείδι: Το ROCK & BALLS αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για φαγητό στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας. Η ποιότητα των υλικών είναι πραγματικά καλή, τα φαγητά, ειδικά τα κεφτεδάκια, πολύ γευστικά, ο χώρος πολύ ενδιαφέρων, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, υστερεί βέβαια στο value for money. Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσουν -προς τα κάτω- τις τιμές σε κάποια πιάτα του νέου καταλόγου...

Όμως, να κλείσω την κριτική μου αναφέροντας ότι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα μετά από βραδινή βόλτα στο κέντρο, με σκοπό να δοκιμάσω και άλλα πιάτα από τον ανανεωμένο κατάλογο!

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Το είχαμε βάλει καιρό στο μάτι μετά τις τόσες καλές κριτικές που το είχανε φέρει σε πολύ ψηλές θέσεις στο ask4food. Έτσι λοιπόν μια καθημερινή βράδυ, βρεθήκαμε στο κέντρο και κινηθήκαμε πρός αυτό το εστιατόριο.

Χώρος (4/4):

Βρίσκεται στην Πλατεία Αγ. Ειρήνης, για την οποία είχα ακούσει ότι έχει μεταμορφωθεί σε νέο στέκι στο κέντρο αλλά δεν είχαμε ποτέ επισκεφθεί. Το μαγαζί μεγάλο, βιομηχανικού στύλ που δεν θα το έλεγες εστιατόριο αλλά πιο πολύ σαν cafe-bar-restaurant. Ο εσωτερικός χώρος μεγάλος, με χαμηλά και ψηλά τραπέζια, μικρά αλλά και πολύ μεγάλα τραπέζια. Ένα μεγάλο μπάρ και ένα dj σε μια γωνία που έπαιζε μουσική. Έξω απο το μαγαζί γύρω-γύρω τραπέζια (αρκετά) με θέα στην πλατεία και στους γύρω-γύρω δρόμους, εκεί τελικά εμείς επιλέξαμε να καθίσουμε καθώς ο καιρός το επέτρεπε.

Γεύση (2/4):

Με το που καθίσαμε μας έφεραν έναν κατάλογο με ποτά και έναν με σούσι. Ωπ εκεί τρόμαξα, που είναι οι κεφτέδες ρε παιδιά λέω. Εγώ για αυτούς ήρθα όχι για το νέο μενού. Τελικά μας έφεραν 1 σουπλά χάρτινο όπου είχε το παλιό μάλλον μενού. Διαλέξαμε:

Σαλάτα ντάκο, με ψιλοκομμένη ντομάτα, άσπρο τυρί, ελιά κτλ (βαθμολογία 7/10)

Κεφτέδες ρυζιού, κρούστα γεμιστή με ρύζι (οκ, τίποτα το σπουδαίο σαν γευση, βαθμολογία 6/10)

Κεφτέδες κοτόπουλου με κάρυ (4 κεφτέδες κοτόπουλου, καλοί χωρίς να μας ενθουσιάσουν, βαθμολογία 6.5/10)

Κεφτέδες μοσχαρίσιοι (4 επίσης κεφτέδες στο μέγεθος μπάλας του γκόλφ, ψημένοι στον φούρνο συνοδευόμενοι απο κάποια σάλτσα, συμπαθητικοί γευστικά, βαθμολογία 6.50/10)

Όλα τα πιάτα ήταν εμφανισιακά επιμελημένα (το γνωστό food styling).

Εξυπηρέτηση (3/4):

Μεγάλος χώρος, πολύ προσωπικό! Νερό σε κανάτα φιλτραρισμένο και όχι εμφιαλωμένο, το οποίο φρόντισε να ανανεώνει συχνά απο μόνος του ο σερβιτόρος. Τα πιάτα για να έρθουν στο τραπέζι μας είχα λογικό χρόνο αναμονής. Δεν υπήρξε κάποιο παράπονο αλλά απο την άλλη δεν ήταν και τόσο super για να πώ ότι αξίζει 4/4.

Value for money (1/4):

Έδώ είναι που τα χαλάμε!! Τα πιάτα μικρά, χωρίς να τα χαρακτηρίσω θεϊκά απο πλευράς γεύσης, τα υλικά σχετικά φθηνά, ο χώρος καλός αλλά χωρίς να έχει πολυελαιούς και έπιπλα Louis XV, σε νορμαλ περιοχή αλλά ούτε πάνω στο κύμα ούτε δίπλα απο την Ακρόπολη. Οπότε 30 ευρώ για αυτά τα τόσο απλά και λιτά πιάτα, γιατί?Τα κεφτεδάκια δεν είχαν κάποιο συνοδευτικό η κάτι, οι μερίδες ήταν νορμάλ και γενικά τίποτα δεν δικαιολογούσε τους κεφτέδες την μερίδα στα 10 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα ωραίο μαγαζί για ποτό, για καφέ αλλά οι κεφτέδες του για αυτά τα λεφτά δεν άξιζαν κατά την γνώμη μου. Τώρα το σούσι δεν ξέρω εάν άξιζε καθώς δεν το τρώμε, δεν μας αρέσει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Την πλατεια αγιας Ειρηνης την εχουμε συνδεσει με τα απειρα μπαρακια που εχουν ξεφυτρωσει τα τελευταια χρονια και ομολογουμενως την εχουν κανει μια πολυ καλη πιατσα για βραδυνη εξοδο ειτε για Σαββατοκυριακο ειτε για καθημερινες μιας και η πλατεια καθως και τα μπαρακια στη γυρω περιοχη γεμιζουν σχεδον καθημερινα απο ατομα ολων των ηλικιων!

Οσες φορες κι αν βγαιναμε στην εν λογω περιοχη για το ποτο μας το ματι μας επεφτε στο τεραστιο αυτο γωνιακο μαγαζι με το ονομα rock and balls. Η αληθεια ειναι πως τις πρωτες φορες που το ειδα δεν καταλαβα ακριβως αν προκειται για bar η για εστιατοριο και σε αυτο με μπερδευε περισσοτερο και το ονομα του μαγαζιου.
Μια καθημερινη του Μαρτιου λοιπον ειπαμε να το επισκεφθουμε, παρεα 4 ατομων και αφου πηραμε τις πρωτες μας πληροφοριες (θετικες ως επι το πλειστον) απο το ask4food. Δυστυχως η εξοδος μας δεν στεφθηκε απο επιτυχια και νομιζω πως η γνωμη που αποκομισαμε για το μαγαζι το αδικει αν αναλογιστουμε πως μιλαμε για ενα πανεμορφο μαγαζι σε μια απο τις καλυτερες γωνιες του κεντρου.
Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη

Χωρος

Καταρχας να πουμε πως το μαγαζι μπορειτε να το βρειτε πανευκολα μιας και οπως αναφεραμε ειναι η πιο κενρικη γωνια στην πλατεια Αγιας Ειρηνης 3 λεπτα με τα ποδια απο το σταθμο Μοναστηρακι του ΜΕΤΡΟ. Μπαινοντας στο μαγαζι συναντας ενα υπεροχο χωρο εσωτερικα και εξωτερικα, με μια τεραστια μπαρα που πραγματικα παραπεμπει πιο πολυ σε βραδινο bar και λιγοτερο εστιατοριο. Πολυ ομορφα τραπεζακια, περισσοτερα ψηλα πασακια με σκαμπο και μια τεραστια open κουζινα στο βαθος. Τις καλες μερες οπως την μερα που το επισκεφθηκαμε ο κοσμος προτιμαει να καθεται στο εξωτερικο κομματι οπου υπαρχει και "περατζαδα"! Το μαγαζι ηταν πολυ καθαρο παρα το μεγεθος του και οι τουαλετες σε καλο επιπεδο στον κατω οροφο. Γενικα υπηρχε κοσμος που ετρωγε και περισσοτρος κοσμος που απολαμβανε το ποτο του.

Φαγητο

Εδω τα χαλασαμε δυστυχως. Ειναι απο τις σπανιες φορες που ολα τα πιατα ενος εστιατοριου θα τα χαρακτηριζα τουλαχιστον μετρια.

-Επιλεξαμε την σαλατα σπανακι, η οποια ηταν η εξαιρεση και μας αρεσε σε ολους, μαλιστα επειδη ηταν το πρωτο πιατο που προσγειωθηκε στο τραπεζι σε συνδυασμο με το ωραιο περιβαλλον μειναμε πολυ ικανοποιημενοι και με θετικες εντυπωσεις για την συνεχεια.

-στην συνεχεια σαν ορεκτικο πηραμε τα spring rolls, αδιαφορα τελειως χωρις μια πινελια που να δινει μια ταυτοτητα, μπορει να κανω και λαθος αλλα μου φανηκαν σαν ετοιμα κατεψηγμενα που απλα ζεσταθηκαν.

-κεφτεδακια μοσχαρισια με πουρε πατατας. Σκετη απογοητευση, αγευστα τελειως, και η σαλτσα ντοματας τιποτα το ιδιαιτερο που να σωσει λιγο την παρτιδα. Το λαδι τρουφας μαλλον σε πολυ μικρη ποσοτητα, δεν το πολυκαταλαβαμε.

-κεφτεδακια πανσετας με πατατες crispy. Ηταν κατι που δεν ειχα ξανασυναντησει πουθενα ειπαμε να τα δοκιμασουμε, δεν μας αρεσαν καθολου αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ισως ειναι και θεμα γουστου, γενικα δεν θα τα προτεινα παντως. επισης οι Crispy πατατες που ελεγε ο καταλογος για συνοδευτικο σε πολυ μικρη ποσοτητα

-κεφτεδακια κοτοπουλου, τα μονο ανεκτα σε γευση, σε σχεση με τα υπολοιπα χωρις παλι να ειναι κατι το ιδιαιτερο, τα τιμησαμε παντως ολοι.

-Μοσχαρισιο λεπτο διαφραγμα. Η μεγαλυτερη απογοτευση της βραδιας. Ενα τοσο ποιοτικο κρεας θα επρεπε απο μονο του να ειναι λουκουμι. δυστυχως καμια σχεση με αυτο που περιμεναμε και που εχουμε δοκιμασει σε αλλα εστιατορια. Νομιζω πως αυτο το κομματι του μοσχου δεν θα πρεπει να εχει παρα ελαχιστο λιπος, σε αντιθεση με αυτο που δοκιμασαμε εκεινη την μερα. Το ζητησαμε medium well, ηρθε medium rare. Οι baby πατατες που το συνοδευαν ευχαριστη εκπληξη αλλα τι να το κανεις. Τα 15 ευρω που κοστιζε θα ηταν πραγματικα vfm για ενα λεπτο διαφραγμα αν ομως ηταν γευστικα καλο.

Για επιδορπιο επιλεξαμε
-μια κρεμε σοκολατας, καλουτσικη θα ελεγα, την τιμησαμε

-και ενα new york cheesecake με μαρμελαδα φραουλας, μετριοτατο.

στα 8 ευρω!!!!! εκαστο, νομιζω υπερβολη.

Eξυπηρετηση

Παρολο που το προσωπικο αποτελειται απο νεα παιδια, και σε αυτο το κομματι νομιζω πως το μαγαζι πασχει σε ενα βαθμο. Παρολο που τα παιδια ηταν ευγενικα και προθυμα, οταν επιθυμουσαμε να λυσουμε καποιες αποριες σε σχεση με την παραγγελια μας δεν ειχαν τις γνωσεις για να μας εξυπηρετησουν και οι απαντησεις ηταν του στυλ "πολυ καλο αυτο, παρτε το" μια χαρα κι αυτο παρτε το". ταχυτατος και ο νεαρος και η κοπελα που μας εξυπηρετουσαν αλλα ως εκει. Επισης στο τελος κανεις απο το μαγαζι δεν ενδιαφερθηκε να μας ρωτησει αν μειναμε ευχαριστημενοι παρολο που τα περισσοτερα πιατα μας ηταν γεματα.

Αξιζει τα λεφτα του?

Για τα παραπανω πιατα και 5 μπυρες mcfarland και moretti o λογαριασμος εφτασε τα 94 ευρω. Υψηλοτατες τιμες σε ορισμενα πιατα και ιδιαιτερα στα γλυκα. Αν ειχαμε φαει καλα δεν θα πραπονιομουν, αλλα δεν θα ξαναεδινα τοσο μεγαλο ποσο για τις γευσεις του συγκεκριμενου μαγαζιου. Λογικα θα ξαναπηγαινα για το ομορφο περιβαλλον και για δοκιμη των cocktails που αρκετοι θαμωνες τιμουσαν. Ισως μεχρι τοτε να εχουν αλλαξει τα πραγματα και να ξαναεμπαινα στον πειρασμο της δοκιμης της κουζινας. Αλλωστε δεν πρεπει να διαγραφουμε ενα μαγαζι απο μια ασχημη βραδια.
Ελπιζω να ημασταν απλα ατυχοι, κρινοντας απο τις περισσοτερες καλες κριτικες και να αναγκαστουμε να επανελθουμε με καλα λογια.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Βρεθήκαμε μεσημέρι στο κέντρο με μία φίλη και θέλοντας να τσιμπήσουμε κάτι αποφασίσουμε να δοκιμάσουμε το συγκεκριμένο κατάστημα.

Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και σε γενικές γραμμές όμορφος. Παρόλα αυτά, επειδή σε παλαιότερη επίσκεψη είχα νιώσει έντονα την μυρωδιά της κουζίνας, προτιμήσαμε να καθήσουμε έξω αφού το επέτρεπε και ο καιρός.

Η εξυπηρέτηση απλή και ευγενική.

Στο φαγητό τώρα, εγώ δοκίμασα κεφτεδάκια κοτόπουλο. Συνοδευόταν με μία πολύ ωραία σαλάτα με αβοκάντο, μάνγκο και διάφορα άλλα, πολύ αρωματική. Το πιάτο στη γεύση και την εμφάνιση παίρνει άριστα. Στο vfm όχι τόσο, συνυπολογίζοντας την ποσότητα (4 κεφτεδάκια και 2 κουταλιές της σούπας σαλάτα) και την τιμή (€8,5). Η ποιότητα των υλικών φαινόταν ωστόσο καλή. Η φίλη μου πήρε ένα burger το οποίο εμφανισιακά εμένα δεν μου άρεσε πολύ αλλά απ' ότι είπε ήταν νόστιμο.

Συνοδεύσαμε με κρασί λευκό σαβατιανό, αρκετά καλό (στα €4 το ποτήρι).

Συμπερασματικά, για ένα ελαφρύ μεσημεριανό είναι μία ωραία επιλογή στο κέντρο. Θεωρώ είναι ακριβούτσικο για αυτό που προσφέρει (μπορείτε να δείτε τις τιμές και στο site τους), αλλά το αποδίδω για άλλη μια φορά στην τοποθεσία.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Είμαι από τους λίγο καθυστερημένους που διάβαζαν για το Rock en Balls εδώ κι ένα χρόνο περίπου αλλά δεν είχαν πάει. Δε συχνάζω πολύ στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, γιατί γίνεται ένας πανικός. Οπότε και τις λίγες φορές που είχα πάει, καθόμουν κυριολεκτικά όπου έβρισκα ελεύθερο τραπέζι (δηλαδή ποτέ στο throubi και ποτέ στο rock en balls, που είναι πάντα γεμάτα).

Έτσι, ας πούμε ότι ανακάλυψα το Rock en balls εντελώς από σπόντα, αρχές Αυγούστου, που ήταν πιο χαλαρά και βρήκαμε τραπέζι. Ήμουν με 2 φίλες. Είχαμε βγει για ποτό αλλά καταλήξαμε να τρώμε ωραιότατους κεφτέδες.

Δεύτερη φορά βρέθηκα χθες, μεσημέρι καθημερινής, με τον τζίτζικα να σκάει στους 32 βαθμούς κι εγώ να περιφέρομαι με την ίδια φίλη στο κέντρο για δουλειές. Γενικά είναι η χειρότερη μου να πεινάω και να αναγκάζομαι να φάω ό, τι να ναι στο χέρι, απλά για να μου κοπεί η πείνα. Προτιμώ να αφιερώσω το μισάωρο να κάτσω κάπου σαν άνθρωπος, έστω σε σταντάκι, παρά να περιφέρομαι με το σάντουιτς στο ένα χέρι και το κινητό στο άλλο.
Όταν έχω βέβαια μια σχετική άνεση χρόνου, γιατί δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.

Τέλος πάντων, για τέτοιες περιπτώσεις που η λιγούρα με βρίσκει μεταξύ Συντάγματος και Μοναστηρακίου, έχω φτιάξει ειδική short list με όλα τα διαμαντάκια που διαβάζω στο ask4food. Πρώτη μας απόπειρα ήταν το Etnico στην Κολοκοτρώνη (η PP-TINA μου είχε εξάψει την περιέργεια), αλλά μάλλον η ώρα δεν το ευνοούσε. Πολύ κεντρικό το σημείο και πολλή κίνηση, πολύς θόρυβος, πολύ καυσαέριο. Θα το δοκιμάσω κάποιο βραδάκι.

Ο νους μας πήγε προς πεζόδρομο, κάτι προς Ερμού- Αιόλου- πλατεία Αγίας Ειρήνης και τότε σκεφτήκαμε τα δοκιμασμένα κεφτεδάκια του rock en balls. Η απόφαση είχε παρθεί.

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο, που είναι ωραίος, industrial, ψηλοτάβανος και κυρίως δροσερός. Να πω εδώ ότι η πλατεία Αγίας Ειρήνης είναι από τις λίγες περιοχές που συγκεντρώνουν τόσα καφέ-μπαρ σε πραγματικά ωραίους χώρους! Διατηρητέα, νεοκλασικά, εντός στοών, όλα με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Κατά τη γνώμη μου.

Ήρθε ο σερβιτόρος (ένας νεαρός με εναλλακτικό λουκ) και μας έφερε νερό σε κανάτα και μας έστρωσε τα σουπλά όπου αναγράφεται το μενού. Με αυτά τα σουπλά μας "είχε δελεάσει" και το καλοκαίρι και μετατρέψαμε το ποτό σε... κεφτέδες!

Το στιλ φαγητού είναι γνωστό, ας μην επεκταθώ. Παραγγέλνεις κεφτέδες της αρεσκείας σου με μια σος της αρεσκείας σου προς 6 ευρώ και αν θες συνοδεύεις με κάτι έξτρα (πατάτες bravas, κους-κους και λαχανικά, βραστά λαχανικά, ρύζι ή ζυμαρικά) προς 4 ευρώ. Δηλαδή με 8- 10ευρώ τρως ικανοποιητικά και χορταίνεις. Και λέω 8 γιατί το συνοδευτικό μπορείς να το μοιραστείς, αν δεν πεινάς πολύ.

Οι κεφτέδες είναι 4 στο πιάτο, μεγάλου μεγέθους (ας πούμε... μπαλάκι γκολφ), κατά τη γνώμη μου χορταίνεις άνετα, αν δεν έχεις πάει λιμοκτονώντας.

Έχω δοκιμάσει τους κλασικούς από μοσχαρίσιο κιμά και τους κοτόπουλου με κάρι (ελαφρά κίτρινη όψη, αλλά το κάρι δεν "πολυακούγεται"). Είναι ψημένοι στο φούρνο και νόστιμοι. Από σος, έχω δοκιμάσει κόκκινη σάλτσα με βασιλικό και mayo (πολύ καλή). Από συνοδευτικά οι πατάτες bravas τα σπάνε. Καλοτηγανισμένες, τραγανές, τις παραγγείλαμε και τις 2 φορές που πήγαμε. Τα λαχανικά βρασμένα λίγο (μπροκολάκι, κολοκυθάκι, πατατούλα, κουνουπιδάκι), τραγανά και ελαφριά.

Όλα έρχονται σε μικρά εμαγέ μπολάκια (εξ ου και τα υποκοριστικά) και όταν τα βλέπεις, σου φαίνονται τόσο... γλυκούτσικα, που λες "Με δουλεύουν. Θα φάμε ή θα παίξουμε;" Αλλά τρώγοντας, καταλαβαίνεις ότι οι ποσότητες δεν είναι καθόλου μικρές.

Στον κατάλογο υπάρχουν και άλλα πιάτα, με έμφαση στα ζυμαρικά και στο comfort food, υπάρχουν και σαλάτες και σούσι, αλλά οι τιμές ανεβαίνουν στα γνωστά υψηλά επίπεδα. Χωρίς να αμφιβάλλω ότι και τα υπόλοιπα θα είναι πεντανόστιμα- ο σεφ φαίνεται να το χει-, εμένα στο rock en balls με τραβάει η φάση με τους κεφτέδες (κι αυτoύς βαθμολογώ σε γεύση, τιμή και vfm)

Τους βρίσκω και σχετικά οικονομικούς και παρεϊστικους και εναλλακτικούς. Είναι ο λόγος που θα καθίσεις εκεί, αντί σε οποιοδήποτε άλλο καφέ- μπαρ στην Αγία Ειρήνη. Συνδυάζει φαγητό, ποτό και τσιμπολόγημα. Οι ηλικίες είναι λίγο πιο φοιτητικές, αλλά τι σημασία έχει; όλοι οι καλοί χωράνε!

Αν δεν έχετε πάει (λέμε τώρα) να πάτε!

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Βγαινοντας βολτα στην πλατεια Αγ. Ειρηνης με μια φιλη και ψαχνοντας καπου να καθισουμε, μου προτεινε το Rock n Balls. Mου ειπε οτι ειχε ξαναερθει αρκετες φορες με τον αντρα της και τους αρεσει πολυ, λεγοντας μου πως η ονομασια του μαγαζιου προκυπτει απο το γεγονος οτι παιζει ροκ μουσικη και σερβιρει κατα κυριο λογο κεφτεδακια. Σαν γνησια ροκου αλλα και καλοφαγου, ενθουσιαστηκα με το concept και δεχτηκα να καθισω με χαρα αλλα και προσδοκιες.

Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτη η πληροφορια περι μουσικης ροκ που μου ειπε η φιλη μου ή αν ηταν δικο της συμπερασμα, παντως στο site που κοιταξα δεν ειδα να γραφουν κατι σχετικο. Αν ομως ισχυει, προς απογοητευση μου καθε αλλο παρα ροκ ακουσα εκει μεσα. Παρολα αυτα ειχε ευχαριστα ακουσματα, αν και λιγο υπερβολικα δυνατα.

Για να πουμε βεβαια την αληθεια, ο χωρος ηταν καταμεστος απο κοσμο και αν δεν την ειχαν τοσο δυνατα, το πιο πιθανο θα ηταν να ακους την βαβουρα των γυρω.

Δεν πεινουσαμε πολυ, κατα βαση θελαμε κατι να συνοδευσουμε τις μπυρες μου και το κρασι της φιλης, οποτε παραγγειλαμε συγκρατημενα. Πηραμε τη ζεστη σαλατα με πατατα και λουκανικο και κεφτεδακια σολωμου. Η σαλατα (αν και θα το ονομαζα μεζε το πιατο γιατι δεν ειναι και πολυ σαλατα εδω που τα λεμε), ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!!! Δεν μπορουσα να σταματησω, και ο μονος λογος που το εκανα ηταν γιατι επρεπε να φαει και η φιλη μου! Ειδικα για συνοδεια μπυρας ηταν οτι επρεπε!

Τα κεφτεδακια σολωμου ηταν νοστιμα, αλλα την επομενη φορα αν πηγαινα θα επαιρνα να δοκιμασω και κατι αλλο. Επισης η φιλη μου ειπε οτι κανουν πολυ ωραιες σουπες ημερας, κατι που θα το εχω στα υπ οψην.

Για τις τιμες δεν εχω να πω και πολλα, μιας και ηδη εχει καλυφθει το θεμα απο τους υπολοιπους. Αν πεινατε και ψαχνετε καποιο μαγαζι για να χορτασετε, σιγουρα δεν θα το προτεινα γιατι θα φουσκωσει πολυ ο λογαριασμος. Αν θελετε 2-3 πιατακια ετσι για το ποτο, ειναι μια παρα πολυ καλη προταση. Ισως αν σκεφτονταν καποια μενου με προσφορες να τραβουσαν περισσοτερο κοσμο, βεβαια αν δουλευει με τοση πελατεια καθημερινα οπως οταν το πετυχα εγω, δεν νομιζω οτι ειναι κατι που ενδιαφερει την συγκεκριμενη επιχειρηση γιατι ηδη παει πολυ καλα!

Το σερβις ητανε καλο και προθυμο, αν και οταν φουλαρισε το μαγαζι, ηταν και λιγο δυσευρετο το παιδι μου μας σερβιριζε.

Πολυ καλη εντυπωση μου εκανε η ανοιχτη και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ κουζινα, ο απολυτος συντονισμος των παιδιων που δουλευαν μεσα απο τον παγκο και η γενικη εικονα επαγγελματισμου που σου εμπνεει το μαγαζι. Ο χώρος είναι ωραίος αλλά χάνει λόγω της τοποθεσίας του.

Θα ξαναπηγαινα φροντιζοντας ομως να μην ειναι σε ωρα και μερα αιχμης.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Κι εδώ λοιπόν τίθεται το εξής ερώτημα. Μπορεί κάποιος να στήσει την επιχείρησή του πάνω σε μπαλάκια? Κι αν ναι, τα μπαλάκια αυτά θα γίνουν αποδεκτά και επιθυμητά απ’ το πλατύ καταναλωτικό κοινό?

Σε αυτό το σημείο κρίνω απαραίτητο να σημειώσω ότι πρόκειται για ROCK μπαλάκια, οπότε ο όποιος συνειρμός με τη γνωστή POP επιτυχία του Φλωρινιώτη (πιάσε το μπαλάκι, χτύπα το μπαλάκι κτλ) θα θεωρηθεί από άστοχος έως ανάρμοστος για τα χρηστά μας ήθη, έθιμα και λαογραφικές μας παραδόσεις. Αν δεν κάνω λάθος το R & B, είναι η τελευταία προσθήκη στην πλάτη της πλέον ταλαιπωρημένης και ενοχλητικά πολύβουης πλατείας της Αγίας Ειρήνης, μεγάλη η Χάρη της.

Σχετικά με τον χώρο, αν και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό, έχω να πω τα καλύτερα. Λίγο «βιομηχανικός», μοντέρνος, άνετος και ευχάριστος. Πινελιές από φωτεινές επιγραφές και έξυπνα graffities συμπληρώνουν το τοπίο. Όλα, τόσο-όσο χρειάζεται. Χωρίς υπερβολές, χωρίς παράταιρα αντικείμενα και extreme διακοσμητικές απόψεις. Στο κέντρο του χώρου υπάρχει μια μεγάλη μπάρα με κόκκινα, ψηλά σκαμπό κι από πίσω της ένα μελίσσι από υπεραρκετούς μπάρμανς.

Εκτός από φαγητό, σερβίρει ποτά, cocktails, καφέδες κτλ. Προτιμώ τον εσωτερικό του χώρο παρά τα τραπεζάκια του έξω, για δύο λόγους. Πρώτον αποφεύγεις τον κακό χαμό (που πλέον έχει πάρει διαστάσεις καρακατσουλιού! ) της Πλ. Αγίας Ειρήνης και δεύτερον το έδαφος-πάτωμα έχει μία μικρή κατηφορική κλήση που με ενοχλεί. Οι τουαλέτες απομονωμένες και πεντακάθαρες στον κάτω όροφο.
Το Service νεανικό, ατακαδόρικο, γρήγορο, ευχάριστο και άνετο. Το ξεχωρίζεις μέσα στο πλήθος από τα όσα φοράει. Μία φορά που πήγα, φορούσε ο καθένας από ένα t-shirt που έγραφε πάνω κάτι που τους εξέφραζε προσωπικά. Άλλες φορές τους έχω δει με πολύχρωμα καρό πουκαμισάκια. Αν τους παρατηρήσεις, θα δεις ότι κάνουν αστειάκια μεταξύ τους και γενικά δείχνουν να περνάνε καλά.

Meat balls λοιπόν! Κεφτεδάκια σε μεγάλη ποικιλία! Μοσχαρίσια, χοιρινά, κοτόπουλου, λαχανικών! Ο κατάλογός τους είναι έτσι φτιαγμένος που διαλέγεις το πιάτο σου σε τρία βήματα.

Διαλέγεις τα κεφτεδάκια σου, μετά επιλέγεις την σάλτσα τους και τέλος εάν θέλεις να σου σερβιριστούν με κάποια γαρνιτούρα. Όποια κεφτεδάκια επιλέξεις με την αντίστοιχη σάλτσα τους, κοστίζουν στα 6 ευρώ ενώ η γαρνιτούρα κοστίζει στα 4 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά, μας ήρθαν σε διαφορετικά πιάτα. Οι επιλογές τόσο της σάλτσας όσο και των συνοδευτικών χωρίς να είναι υπερβολικά πολλές, είναι υπεραρκετές κι ευτυχώς το service είναι πάντα διαθέσιμο να σου δώσει διευκρινήσεις ή να σε συμβουλέψει για τους πιο πετυχημένους συνδυασμούς. Επίσης έχω την εντύπωση ότι ανανεώνουν συχνά-πυκνά το menu τους.

Εμείς ήμασταν δύο άτομα και πήραμε κεφτεδάκια Classic Beef και κοτόπουλου με σάλτσα από καπνιστή παρμεζάνα και μανιταριών. Σαν συνοδευτικά επιλέξαμε ψητά λαχανικά και πουρέ πατάτας. Όλα ήταν άψογα και σε γεύση και σε εκτέλεση. Η μερίδες ικανοποιητικότατες!

Αν όμως κάτι με κέρδισε περισσότερο στο Rock and Balls ήταν οι σαλάτες τους. Σου δίνεται η δυνατότητα να επιλέξεις το μικρό τους μέγεθος με 4 ευρώ ή το μεγάλο μέγεθος με 7 ευρώ. Πιστεύω ότι αυτό το «σύστημα» είναι ιδανικό για κάποιους που θέλουν να δοκιμάσουν περισσότερες από μία γεύσεις. Απορώ γιατί δεν εφαρμόζεται γενικά και σε άλλα πιάτα όπως ζυμαρικά ή ριζότο. Στα Εξάρχεια, μέχρι πρότινος, υπήρχε μία γλυκύτατη τρατορία, το IL DOPPIO, η οποία σου παρείχε αυτή τη δυνατότητα…

Πήραμε δύο μικρές σαλάτες. Και οι δύο ήταν σε αξιοπρεπέστατο μέγεθος. Η μία με prosciutto και η άλλη με crispy hamon. Και οι δύο είχαν πλούσια σε υλικό και ποικιλία πράσινες σαλάτες ενώ η παρουσία φρούτων τις έκανε δροσερές και ευχάριστες.

Φυσικά πέραν από αυτά που δοκιμάσαμε υπάρχουν πιάτα με burgers, πάστα, σολομό ενώ αν δεν κάνω λάθος έχουν προσθέσει πλέον στο menu τους και σούσι, ακολουθώντας το λίγο καθυστερημένο για την Ελλάδα trend…

Έτσι η πλ. Αγίας Ειρήνης κέρδισε την πιο αξιοπρεπή της πρόταση, μέχρι στιγμής, για κάποιον που θέλει να πιεί τον καφέ του αλλά και να τον συνοδέψει με κάποιο σνακ πέραν των κλασικών και συνηθισμένων ή να κάτσει για κανονικό γεύμα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι μη ακολουθήσει η περιοχή την μοίρα που είχε παλιότερα το Ψειρή, η Πλ. Καρύτση και το Γκάζι, όπου όλες τους γνώρισαν απότομη και υπερβολική άνθιση η οποία όμως στη συνέχεια κούρασε τους επισκέπτες της που μετά από λίγο γύρισαν επιδεικτικά την πλάτη τους αφήνοντάς τες να ψυχορραγούν…

Μαζί με ποτήρια κρασιού, καταλήξαμε να πληρώσουμε γύρω στα 50 ευρώ. Λίγο τσιμπημένα για κεφτεδάκια αλλά επειδή ικανοποιήθηκα από το σύνολο του αποτελέσματος θα συνεχίζω να το επισκέπτομαι.

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πήγαμε στο Rock & Ball Σάββατο μεσημέρι. Ευτυχώς είχε πολύ καλό καιρό κι όλοι είχαν στριμωχτεί έξω, στα τραπέζια πάνω στην πλατεία. Έτσι βρήκαμε εύκολα τραπέζι στην σάλα του.

Μας άρεσε πάρα πολύ ο χώρος. Πολύ μοντέρνος και φωτεινός. Τα τραπέζια ήταν πολύ άνετα. Τα παιδιά που ανέλαβαν το σερβίρισμά μας ήταν πολύ άνετα και φιλικά. Όλα όσα έβλεπα γύρω μου ήταν μικρής ηλικίας και πολύ Trendy.

Πήραμε ένα κριθαρότο θαλασσινών και μια σαλάτα Caesar Rock & Ball.

Ήταν και τα δύο πάρα πολύ νόστιμα. Το κριθαρότο πολύ σωστά μαγειρεμένο και η σαλάτα δροσερή και ελαφριά. Ήταν όλα τέλεια στην παραμικρή λεπτομέρεια. Το κυρίως έκανε στα 12 ευρώ και η σαλάτα στα 7,5 ευρώ. Η σαλάτα από μόνη της ήταν ένα γεύμα και μια πολύ καλή λύση για κάποιον/κάποια που θέλει να φάει κάτι ελαφρύ χωρίς να έχει μετά μεγάλες τύψεις για τις θερμίδες που πήρε. Αυτό δεν ισχύει για εμάς που τελειώσαμε το γεύμα μας με ένα φανταστικό cheesecake!!!!!!!!!!

Μετά σταθήκαμε τυχερές και βρήκαμε να αδειάζει και τραπέζι πάνω στην πλατεία και ήπιαμε εκεί και τον καφέ μας. Μας χάρισαν ένα όμορφο απόγευμα και τους ευχαριστούμε πολύ γι αυτό.

Πολύ μου αρέσει που στο κέντρο έχουν ανοίξει τέτοιου είδους εστιατόρια και θέλω να τα γυρίσω και δοκιμάσω όλα!

Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επίσκεψη στο ROCK N’ BALLS αρχές Νοέμβρη, απογευματάκι καθημερινής, αφού είχαν προηγηθεί οι πρόσφατες καλές κριτικές στο site και ψάχνοντας για κάτι διαφορετικό.

ΧΩΡΟΣ: 4
Το ROCK N’ BALLS βρίσκεται στην πολυσύχναστη Πλατεία Αγίας Ειρήνης. Κατά το παρελθόν είχε τύχει να καθίσω στον εξωτερικό χώρο για ποτό – καφέ, ποτέ όμως για φαγητό. Ο εξωτερικός χώρος, λοιπόν, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Πολλά τραπέζια επί της πλατείας, το ένα πάνω στο άλλο, κάποια παραπλεύρως του μαγαζιού, κόσμος πηγαινοέρχεται, πολλή βαβούρα γενικά, για φαγητό δεν θα τον συνιστούσα.

Προτιμήστε τον εσωτερικό χώρο που είναι πολύ όμορφος. Τεράστιος, ψηλοτάβανος, πολύ όμορφα διαμορφωμένος με τζαμαρίες γύρω – γύρω και ορισμένα graffiti στην μεριά του τοίχου, όμορφος φωτισμός, με αρκετά τραπέζια, διάφορα stands με σκαμπό, και στο κέντρο να βρίσκονται ο χώρος παρασκευής του φαγητού και το bar.
Μοναδικά αρνητικά...

Σε ερώτηση πελάτη εάν επιτρέπεται το κάπνισμα, ο σερβιτόρος του απάντησε αρνητικά, επισημαίνοντάς του ωστόσο ότι μπορεί να καπνίσει με δική του ευθύνη!! Το αναμενόμενο αποτέλεσμα ήταν όλο το μαγαζί να καπνίζει, που σαν εικόνα δεν μου αρέσει, αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά καθαρή στο χώρο.

Επίσης, θα προτιμούσα να υπήρχε μια διάκριση μεταξύ των τραπεζιών φαγητού και καφέ – ποτού, καθώς γενικά δεν μου αρέσει να τρώω και δίπλα μου να πίνουν καφέ ή και το αντίθετο. Τέλος πάντων, πρόκειται για λεπτομέρεια, που τους περισσότερους μάλλον δεν τους «ενοχλεί».

Σε κάθε περίπτωση, ο εσωτερικός χώρος μου άρεσε τόσο πολύ που παρά τις ανωτέρω «αστοχίες» και, κυρίως, αυτήν του επιτρεπόμενου καπνίσματος εντός, θα τον βαθμολογήσω με «4».

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 2
Το service γίνεται από νεαρά κατά βάση παιδιά, ευγενικά, χαμογελαστά και πρόσχαρα. Μια χαρά δηλαδή, ως προς αυτό. Τα φαγητά σερβιρίστηκαν επίσης γρήγορα και σε σωστή χρονική απόσταση μεταξύ της σαλάτας και των κυρίως.
Ωστόσο, γενικά διαπίστωσα ότι υπάρχει μια σχετική ασυνεννοησία μεταξύ των σερβιτόρων και κάποιες αδικαιολόγητες καθυστερήσεις. Η δεύτερη μπύρα λ. χ. που παρήγγειλα και αφού πρώτα απευθύνθηκα σε 2 σερβιτόρους, δεν ήρθε ποτέ. Επίσης μια διπλανή παρέα έψαχνε εναγωνίως κάποιον για να πληρώσει, μέχρι που αναγκάστηκε να πάει από το ταμείο κάποιος να πληρώσει επί τόπου.

Επίσης, δεν μου άρεσε που όταν ζήτησα κατάλογο για τα ποτά, ο σερβιτόρος αρκέστηκε να μου πει ότι cocktails σερβίρονται μετά τις 6 μ. μ. ενώ για τα λοιπά (κρασί και μπύρες) μας ενημέρωσε προφορικά. ΟΚ, οι επιλογές σε μπύρες και σε κρασί δεν ήταν πάρα πολλές, σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να δω και τον κατάλογο για να έχω πλήρη εικόνα. Κατά τα λοιπά, αποδειξούλα κομμένη κανονικά μαζί με την παραγγελία, νερό σε μπουκάλι που ανανεωνόταν με δική τους πρωτοβουλία.

Ίσως το «2» είναι λίγο άδικο, ένα «2,5» θα ήταν δικαιότερο, μπαίνει ωστόσο αυτός ο βαθμός για να ισοφαριστεί το θέμα με το κάπνισμα που προανέφερα παραπάνω.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ: 3
Οι κεφτέδες είναι αυτοί που κυριαρχούν στο μενού, για αυτούς εξάλλου πήγαμε στο ROCK N’ BALLS, οπότε και σε αυτούς επικεντρώθηκε η παραγγελία μας. Από ότι πρόσεξα, επιπλέον, υπάρχουν burgers, με βασικό υλικό τους κεφτέδες, 3 – 4 κυρίως πιάτα εάν πρόσεξα καλά, ζυμαρικά με κεφτέδες (pasta & balls), ορισμένα πιάτα ημέρας και λίγες σαλάτες, που προσφέρονται και σε μικρές μερίδες σε χαμηλότερη φυσικά τιμή.

Ως προς τους κεφτέδες, υπάρχουν 5 – 6 είδη (μοσχάρι, χοιρινό, κοτόπουλο, λαχανικών κλπ. ) και άλλες τόσες σάλτσες (ντομάτα, καπνιστή παρμεζάνα, blue cheese, tartar, barbeque, μανιταριών), ενώ προσφέρονται με έξτρα χρέωση και διάφορα συνοδευτικά τους (ριγγατόνι, λινγκουίνι, λαχανικά στον ατμό, κους κους, σουφλέ μανιταριών, πατάτες κλπ. ).

Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε κεφτέδες classic beef με σάλτσα παρμεζάνας και κους κους και κεφτέδες pork chorizo με σάλτσα barbeque και σουφλέ μανιταριών. Για αρχή, προτιμήσαμε να πάρουμε δύο σαλάτες, μικρού μεγέθους για να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις, οπότε παραγγείλαμε μια σαλάτα spicy caesar και μια πατατοσαλάτα.

Η σαλάτα caesar με τσίλι, κρουτόν και τυρί manchego ήταν νόστιμη και ελαφριά (προσωπικά δεν μου φάνηκε σε κάποιο σημείο να έχει καυτερή γεύση), φαγώθηκε πολύ ευχάριστα, επισκιάστηκε απλώς από την πατατοσαλάτα που ήταν εξαιρετική. Η πατατοσαλάτα λοιπόν συνοδευόμενη από σέλερι, τριμμένο αυγό, σινάπι, πίκλα, αγγούρι και μια πολύ ωραία σος μου άρεσε πάρα πολύ και την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Οι κεφτέδες, τέσσερις τον αριθμό, σερβίρονται μαζί με τη σάλτσα τους, ενώ σε χωριστό πιατάκι βρίσκεται η γαρνιτούρα. Η αλήθεια είναι ότι όταν τους είδα δεν μου πολυγέμισαν το μάτι, καθώς μου φάνηκαν λίγοι, όχι ιδιαίτερα μεγάλοι και αδιάφοροι οπτικά.

Γευστικά ωστόσο αποζημιωθήκαμε, καθώς ήταν αρκετά νόστιμοι και χορταστικοί. Αφράτοι όσο πρέπει και καλομαγειρεμένοι, δικαιολόγησαν τα καλά σχόλια που γράφονται από την πλειοψηφία των χρηστών του site. Εγώ προσωπικά ξεχώρισα τους pork chorizo, ενδεχομένως και λόγω της συνοδευτικής σάλτσας barbeque που ήταν πολύ νόστιμη, σε αντίθεση με τη σάλτσα παρμεζάνας που δεν με ξετρέλανε, καθώς βρήκα τη γεύση της αρκετά έντονη.

Το κους κους, ικανοποιητικό σε μέγεθος ήταν αρκετά νόστιμο και σε ικανοποιητική ποσότητα. Το σουφλέ μανιταριών ήταν η μοναδική παραφωνία του γεύματος, καθώς δεν άρεσε σε κανέναν από τους δύο. Πολύ βαρύ και λιπαρό με την μπεσαμέλ να καλύπτει όλη τη γεύση, δεν θα το συνιστούσα. Στην επόμενη επίσκεψή μου πάντως μάλλον θα τιμήσω κάποιο από τα ζυμαρικά, γιατί γευστικά πιστεύω ότι θα ταιριάζουν περισσότερο.

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ – ΤΙΜΗΣ: 3
Οι τιμές κυμαίνονται ως εξής: στα 6 € οι κεφτέδες με τη σάλτσα (+ 4 € για την προαιρετική γαρνιτούρα), 4 € η μικρή σαλάτα, 7 € η μεγάλη, στα 7 € τα burgers, στα 13 € τα κυρίως στα 12 € τα ζυμαρικά. Για τα burgers, τα κυρίως πιάτα και τα ζυμαρικά δεν έχω εικόνα, οπότε δεν μπορώ να κρίνω τη σχέση ποιότητας/τιμής.

Για τα κεφτεδάκια ένα κλικ πιο κάτω στις τιμές θα ήταν θεμιτό, καθώς 6 + 4 = 10 € για 4 τέσσερις κεφτέδες και γαρνιτούρα το θεωρώ κάπως τσιμπημένο. Οι τιμές πάντως στις σαλάτες ήταν μια χαρά και λογικότατες.

Εμείς λοιπόν πληρώσαμε από 10 € για την κάθε μερίδα κεφτέδες και τη γαρνιτούρα από 4 € για την κάθε σαλάτα και 9 € για δύο μπύρες krusovice βαρέλι 400 ml, σύνολο 37 €. Στα θετικά ότι δεν χρεώνεται τίποτε extra (ακόμη και για το ψωμί χρεώνεται μόνο εάν το παραγγείλεις).

Όπως καταλάβατε και η δική μου γνώμη δεν θα διαφοροποιηθεί από την πλειοψηφία των φίλων του site. Το ROCK N’ BALLS, παρά τις 2-3 αρνητικές επισημάνσεις, μας κέρδισε συνολικά με το στυλ και τη φιλοσοφία του και σίγουρα θα το ξαναεπισκεπτούμε.