ΒΡΩΣΙΣ

Μεζεδοπωλεία

Σοφοκλέους 3, Περιστέρι [Χάρτης]

Επισκέφθηκα το χώρο στις 08.09.2016

Είχα πάει περίπου πριν ένα χρόνο πριν, καλεσμένος στην ονομαστική γιορτή φίλου και μου άρεσε. Χτες επέλεξα να ξαναπάω με άλλη παρέα. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα μπακάλικο, που πουλά παραδοσιακά εδέσματα το οποίο στον ίδιο χώρο λειτουργεί ως εστιατόριο, για την ακρίβεια ως μεζεδοπωλείο.

Απίστευτα βολικό το σημείο (γεγονός που συνδιαμόρφωσε την απόφασή μας για συνάντηση σε αυτό το χώρο), λίγα μέτρα από τη στάση "Περιστέρι" της γραμμής 2 του μετρό.

Το πρώτο θετικό ήταν ότι με το που κάτσαμε μας έφεραν κατευθείαν ένα μπουκάλι νερό ΜΗ εμφιαλωμένο, το οποίο καταναλώθηκε άμεσα. Με το που ζητήσαμε κι άλλο, λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε το δεύτερο χωρίς καθυστέρηση.

Όπως έγραψα, ουσιαστικά πρόκειται για μεζεδοπωλείο, όχι για εστιατόριο οπότε αναγκαστικά παραγγείλαμε "στη μέση" διάφορα πιάτα.

Πολύ καλή επιλογή η σαλάτα του μπαξέ με ρόκα και διάφορα είδη πρασινάδας, η οποία συνοδευόταν από ψιλοκομμένο μπέϊκον και μια λεπτή διακριτική σάλτσα. Επίσης στο πιάτο υπήρχαν πιτάκια μικρά, κομμένα στη μέση. Για 4 άτομα που πήγαμε χρειάστηκε να πάρουμε 2 σαλάτες. Το κόστος της ήταν γύρω στα 5.5 με 6 ευρώ. Από ορεκτικά παραγγείλαμε και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, οι οποίες ήταν φρέσκιες (κόστος στα 3 ευρώ).

Από "κυρίως" (όσο μπορούν να λέγονται "κυρίως" τα πιάτα ενός μεζεδοπωλείου) παραγγείλαμε

α) Πατάτα βαρκαρόλα, δηλαδή μια ψητή πατάτα κομμένη στη μέση με γιαούρτι και τυρί τύπου ανθότυρο, σερβιρισμένη με μια φέτα μπέικον και άνηθο. (γύρω στα 4 ευρώ).

β) Μια τηγανιά κοτόπουλο με πιπεριές. Αρκετά μεγάλη, χορταστική μερίδα. Η συνοδευτική σάλτσα κάρυ ήταν ελαφρώς καυτερή αλλά κατά κοινή ομολογία νόστιμη (κόστος γύρω στα 6 ευρώ).

γ) Μια μερίδα φιλετάκια χοιρινά με..... φασκόμηλο. Είπαμε να το ρισκάρουμε αλλά το ρίσκο δεν μας πέτυχε. Δεν μπορώ να πω ότι το φασκόμηλο έδεσε με το κατά τ´ αλλα καλομαγειρεμένο κρέας. Το δε κόστος 7.5 ευρώ μου φάνηκε υπερβολικά δυσανάλογο τόσο με την τιμή όσο και με τη γεύση.

δ) Μια μερίδα ψιλοκομμένο λουκάνικο με μουστάρδα. Να πω την αλήθεια, κόστος δεν θυμάμαι... απλά μου έκανε θετική εντύπωση πόσο αριστοτεχνικά ψιλοκομμένο ήταν το λουκάνικο.

ε) Ένα μπουγιουρντί στο πήλινο με κόστος 4.8 ευρώ.

Οι μερίδες για μεζεδοπωλείο σε γενικές γραμμές καλές, σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τις μερίδες ενός εστιατορίου, που σερβίρει κυρίως πιάτα. Επίσης να επισημάνω ότι ήταν πολύ ωραίο το ψωμί, που σερβίρει το μαγαζί, το οποίο συνόδευσε τις "βούτες" μας στις σάλτσες κυρίως στο μπουγιουρντί και στην τηγανιά κοτόπουλο.

Η απόδειξη ήρθε κατευθείαν με το που ζητήσαμε το λογαριασμό.

Το αρνητικό σημείο ήταν το σέρβις, το οποίο δεν ήταν κακό για να είμαι ειλικρινής απλά μου φάνηκε λίγο αργό, δεδομένου ότι δεν υπήρχε πολύς κόσμος την ώρα του φαγητού. Επίσης θεώρησα τελείως ανακόλουθο με τη φιλοσοφία του καταστήματος ως μεζεδοπωλείου, θέλω να πω ως χώρου που τα περισσότερα φαγητά σερβίρονται "στη μέση" και όχι ως ατομική μερίδα, το να μη φέρνει το κατάστημα πιατάκια για τον καθένα και να πρέπει να τα ζητήσουμε. Κι ένα τρίτο αρνητικό (όχι μεν τραγικό.... αλλά αρνητικό) ήταν το ότι αναγραφόταν τουλάχιστον ένα πιάτο στον κατάλογο (ίσως υπήρχαν κι άλλα, τα οποία δεν εντοπίσαμε), το οποίο δεν σερβιρόταν. Ο λόγος τον οποίο η σερβιτόρα επικαλέστηκε απόλυτα σεβαστός, καμία αντίρρηση επ' αυτού. Θεωρώ όμως επαγγελματικό σε μια τέτοια περίπτωση να διευκρινίζεται εκ των προτέρων στους πελάτες το γεγονός ότι δεν μπορούν να παραγγείλουν ένα συγκεκριμένο πιάτο.

Η γενικότερη αίσθηση..... καααααλή σε γενικές γραμμές. Δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που επέλεξα να πάω δεύτερη φορά. Σε σχέση με την πρώτη που είχα πάει και είχα ενθουσιαστεί (γι' αυτό κι επέλεξα να ξαναπάω ενώ δεν μένω στην περιοχή), δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα το ίδιο. Αναπόφευκτα υπήρχε το μέτρο σύγκρισης. Εύχομαι να ήταν απλά μια "λιγότερο καλή μέρα" η χτεσινή....

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Παρασκευή, 25η Μαρτίου, με πονεμένα πόδια από τις βόλτες στο πανηγύρι μπήκαμε στο Βρώσις πεινασμένοι και ενθουσιασμένοι. Ευτυχώς είχαμε κλείσει τραπέζι, κι ακόμα πιο ευτυχώς μας άφησαν να διαλέξουμε που θα κάτσουμε. Και διαλέξαμε το καλύτερο σημείο του μαγαζιού!

Ο χώρος είναι υπέροχος. Μοιάζει με παλιό μπακάλικο (και λειτουργεί και ως μπακάλικο, μιας που μπορείτε να αγοράσετε πολλά από όσα θα δοκιμάσετε), ζεστό και καλόγουστο, με ράφια που σε προϊδεάζουν να τα φας ΟΛΑ!

Το προσωπικό είναι γελαστό, φιλικό, γρήγορο, ξέρει το μενού καλά και τρέχει πιο γρήγορα από τον άνεμο. Για ό, τι ρωτήσαμε είχαν την απάντηση, και ό, τι ζητήσαμε ήρθε άμεσα.

Το μενού είναι μεγαλούτσικο, αλλά όχι τόσο όσο να σε προδιαθέτει για προχειρότητα. Σε δυσκολεύει πολύ όμως όταν έρχεται η ώρα να διαλέξεις. Ευτυχώς ήμασταν τρεις πεινασμένοι καλοφαγάδες κι έτσι μπορέσαμε να δοκιμάσουμε πολλά καλούδια. Τα φέραμε από δω, τα φέραμε από κει, και τελικά διαλέξαμε:

-Πατάτα βαρκαρόλα. Μισή πατάτα "οφτή", γεμιστή με τυράκι και μπέηκον. Από την κορφή ως τη φλούδα, ήταν νοστιμότατη.
-Δύο μερίδες πατάτες τηγανητές, μία σκέτη, μία με τυρί. Τραγανές ροδέλες πατάτας, χωρίς ίχνος παραπανίσιου λαδιού, μπαίνουν στο τοπ 5 των τηγανητών πατατών της Αθήνας και διεκδικούν θέση στην πρώτη τριάδα.
-Πληγούρι με μανιτάρια. Νόστιμο μεν, αλλά ψάχναμε τα μανιτάρια δέ. Τελικά τα βρήκαμε, μα ήταν λίγα και πολύ ψιλοκομμένα.
-Λουκάνικο γεμιστό με τυρί, το διάσημο "βραβευμένο". Αν δεν το είχαν βραβεύσει ήδη, θα το έκανα εγώ. Ψημένο στην εντέλεια και ισορροπημένο, ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

-Σουτζουκάκια. Δεν τα λες ακριβώς σουτζουκάκια, τα λες κάτι μεταξύ κεμπαπ και σουτσουκακίων. Ήταν νόστιμα, αλλά η μερίδα ήταν πολύ μικρή.
-Σαγανάκι. Καταπληκτικό. Απλό, τραγανό, μαστιχωτό, καθόλου λαδερό, η καλύτερη παρέα για το φρεσκοτατο ψωμάκι που μας φέρανε.
-Γίγαντες. Εδώ τα χαλάσαμε λίγο. Πολύ λαδεροί. Νόστιμοι μεν, αλλά το παραπάνω λάδι εμπόδισε τις ατελείωτες παπάρες που όφειλαν να εξαφανίσουν τη σάλτσα από το πήλινο.
-Στραπατσάδα με πιπεριές. Πικάντικη, με φρέσκια ντοματούλα και μπόλικες πιπεριές.
-Καβουρμά. Ίσως το καλύτερο πιάτο τη βραδυάς. Ψημενος όσο πρέπει, ήρθε με τη συνοδεία μιας καταπληκτικής πικάντικης σάλτσας που όμως ήταν λίγη.
-Σύγλινο. Δεν ήταν ακριβώς το σύγλινο που έχουμε συνηθίσει, ήταν κάτι σαν καπνιστά μπριζολάκια ψημένα αλλά όχι στα κάρβουνα. Το "πεντανόστιμα" είναι λίγο για να περιγράψει αυτό το πιάτο, το οποίο επίσης είχε λίγη από την πικάντικη σαλτσούλα. Την επόμενη φορά θα ζητήσω ένα μπωλ με έξτρα σάλτσα, να την ευχαριστηθώ.

Εκτός από τα παραπάνω φάγαμε μπόλικο ψωμί (προζυμένιο, ολόφρεσκο, τσακίσαμε μισό καρβέλι) και ήπιαμε δύο κιλά κόκκινο ημίγλυκο χύμα κρασί. Μην σας τρομάξει το "ημίγλυκο", ήταν απλά λίιιιγο λιγότερο ξηρό από τα συνηθισμένα κόκκινα και ταίριαξε απόλυτα με όλα όσα φάγαμε.

Ο λογαριασμός ήταν κάτι λιγότερο από 60 ευρώ. Αν υπολογίσετε πως φάγαμε για πέντε, ήταν σίγουρα value for money. Μας κέρασαν μια γενναιόδωρη μερίδα χαλβά σιμιγδαλένιο, ο οποίος όμως ήταν δυστυχώς μέτριος. Το σιμιγδάλι δεν ήταν αρκετά καβουρντισμένο, το σιρόπι είχε πολύ πορτοκάλι και πολλή ζάχαρη, και η κανέλα ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Συνοψίζοντας: ήταν ένα από τα καλύτερα γεύματα της ζωής μου. Όλα ήταν τέλεια, οι αστοχίες ελάχιστες και κάποιος που δεν ασχολείται με τη μαγειρική ίσως να μην τις πρόσεχε καν. Δεν βλέπω την ώρα να ξαναπάω και το συνιστώ σε όλους! Το γεγονός πως είναι δύο βήματα από το μετρό του Περιστερίου το κάνει ιδανικό. Ούτε θα ψάχνετε να παρκάρετε, ούτε θα μετράτε πόσο πίνετε, απλά θα ευχαριστηθείτε το καταπληκτικό φαγητό!

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Είναι ένα μαγαζί -μπακάλικο που σερβίρει τα προϊόντα που έχει στα ράφια και τα ψυγεία του. Μην περιμένετε μεγάλη ποικιλία ούτε υψηλή μαγειρική αφού στην ουσία πουλάει μεζεδάκια.

Τα παιδιά που το έχουν είναι πολύ συμπαθητικά ευγενικά και εξυπηρετικά και ίσως και γι ' αυτό το λόγο γίνεται το έλα να δεις από κόσμο.

Ο κατάλογος είναι μικρός και έχει τυριά ωμά ή σαγανάκι, καβουρμά σκέτο ή με αυγά, σύγκλινο, τηγανιά, σκουμπρί, φάβα, πατάτες, σαλάτες, χύμα κρασί και τσίπουρο ή ρακί. Οι μερίδες δεν είναι μεγάλες αλλά είναι φθηνές και δεν θα φύγετε από εκεί πεινασμένοι σε καμία περίπτωση.

Η πρόσβαση είναι εύκολη αφού η στάση Περιστέρι του μετρό απέχει 30 μέτρα από το μαγαζί.

Μου άρεσε και θα ξαναπάω.