Κινέζικα νουντλς και άλλα μαγειρεμένα στο wok. Ανοιχτά εως αργά το βράδυ.

16 Μαι 2017

Χθες Σαββατόβραδο, μετά από παρακολούθηση δραματικής ταινίας στον. ΔΑΝΑΟ, είπαμε με μια φίλη να ξελαφρώσουμε λιγάκι στα στέκια της πιάτσας της Πανόρμου. Πριν πάρουμε το ποτάκι μας σ'ένα απ' αυτά, έπρεπε να γεμίσουμε τα άδεια μας στομάχια με κάτι στα γρήγορα αλλά συνάμα οικονομικό και νόστιμο.

Μας είχαν ενημερώσει ότι πριν λίγα χρόνια άνοιξε εκεί το STREET WOK,
κάποιος νεαρός ελληνοαμερικανός επιχειρηματίας, και ότι είχε εξελιχθεί σε ένα από τα καλύτερα και υγιέστερα ταχυφαγεία, με βάση τα noodles και το ρύζι.

Μάθαμε ότι υπάρχει άλλο ένα και στο κέντρο της Αθήνας, κάπου στην Αιόλου, προς το Μοναστηράκι. Άλλωστε, τα βρήκαμε στο σάιτ και ξέραμε ότι άξιζε τον κόπο να πάμε.

Γινόταν χαμός, αλλά με 3 έξυπνους υπαλλήλους, όλα πήγαιναν ρολόι! Ο χώρος, ελαφρά υπερυψωμένο ισόγειο, είχε 3-4 σταντς και κάποιο πάγκο, ενώ οι επίσης νεαροί πελάτες ήταν όλοι χαλαροί και απολάμβαναν το φαγητό τους.

Πραγματικά, υπήρχε φοβερή ποικιλία από noodles και ποικιλίες λευκού και σκούρου ρυζιού, ενώ σε ό, τι διάλεγες σαν βάση, μπορούσες να κάνεις πληθώρα συνδυασμών με κρεατικά, γαρίδες, μανιτάρια, ξηρούς καρπούς, κρεμμύδια και διάφορα άλλα υλικά.

Ήτανε όλοι τους απόλυτα ενημερωμένοι με το αντικείμενο, ευγενείς και ταχύτατοι στη διεκπεραίωση των παραγγελιών μας, αφού το όλο εγχείρημα μόνο έτσι λειτουργεί, σε ένα μικρό χώρο με τέτοιο μάλιστα συνωστισμό!

Εμείς, για 2 μερίδες πλουσιοπάροχες, με διαφορετικούς εννοείται συνδυασμούς από τα υλικά τους, και για μια μπύρα και ένα αναψυκτικό, δώσαμε 15 €, ποσό λογικότατο. Με 5-6 € τρως ένα νόστιμο, παραγεμιστό noodles, ξεχνώντας τώρα στην κρίση τα ακριβά ανατολίτικα εστιατόρια, με το διπλάσιο τουλάχιστον budget!!

Μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε, για μια ξεχωριστή εμπειρία, με αγνά υλικά και φθηνό κόστος, αφού λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 2 τη νύχτα τις καθημερινές και τις 3 τα weekends.

02 Δεκ 2016

Στην έντονη καθημερινότητα των Ελλήνων, όπου ως επί το πλείστον κυριαρχεί το αυξημένο άγχος και στρές, η κακή διατροφή (γρήγορο ή προκατασκευασμένο φαγητό), το κάπνισμα, σε συνδιασμό με την πέρα για πέρα ξεχασμένη σωματική άθληση, οι Έλληνες και άλλο τόσο οι Ελληνίδες τείνουν να παραμελούν την εμφάνιση, την υγεία και την ομορφιά τους, υιοθετώντας απίστευτα κακιές για την υγεία τους συνήθειες και επιλογές. Όντας εργαζόμενος στο κέντρο των Αθηνών, η καθημερινότητα για μένα και τους συνεργάτες μου είναι όπως αντιλαμβάνεστε γρήγορη. Πολλές φορές τυχαίνει με συνάδερφο φίλη, να τελειώνουμε αργά το απόγευμα απο τη δουλειά και να την πηγαίνω σπίτι της στο Νέο Ψυχικό.
Πρίν όμως την γυρίσω σπίτι της, παιρνάμε αρκετές φορές μες τη βδομάδα από το εν λόγω κατάστημα της Πανόρμου. Σας πληροφορώ οτι αυτό έχει γίνει συνήθεια πολύ καιρό τώρα. Και οι δύο, ήδη, νιώθουμε πολύ καλύτερα. Με αυτή την συνήθεια χάσαμε βάρος όσο απίστευτο και αν φαίνεται.
Η φυσική μας κατάσταση έχει αλλάξει προς το καλύτερο και φαίνεται μέρα με την μέρα. Όλο αυτό συνέβαλε θετικά στην καθημερινότητά μας καθώς κάνουμε διάλλειμα απ τη δουλειά κάθε μέρα για να πηγαίνουμε για περπάτημα στον Λυκαβηττό! Η συνάδερφος και φίλη μαγειρεύει επίσης πολύ καλά!
Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να υιοθετήσουμε την φιλοσοφία του κινέζικου φαγητού στο γραφείο, και μας μαγειρεύει κατα τον ίδιο τρόπο. Βέβαια αλλιώς είναι να τρώς έξω και αλλιώς μέσα. Όμως, είναι μια καλή αρχή για κάθε άνθρωπο που θέλει να ξεμπλέκει οριστικά με το γρήγορο- έτοιμο φαγητό. Αν και δεν ήμουν ανέκαθεν λάτρης του γρήγορου φαγητού, παράτησα και αυτά για χάρη τους. Το απόλυτο υγιές ταχυφαγείο το οποίο αξίζει τα λεφτά του. Μπορεί ο οποιοςδήποτε να τραφεί με υγιεινό τρόπο, κάθε μέρα, με άριστες πρώτες ύλες και πολύ οικονομικά.