Κινέζικα νουντλς και άλλα μαγειρεμένα στο wok. Ανοιχτά εως αργά το βράδυ.

16 Μαι 2017

Χθες Σαββατόβραδο, μετά από παρακολούθηση δραματικής ταινίας στον. ΔΑΝΑΟ, είπαμε με μια φίλη να ξελαφρώσουμε λιγάκι στα στέκια της πιάτσας της Πανόρμου. Πριν πάρουμε το ποτάκι μας σ'ένα απ' αυτά, έπρεπε να γεμίσουμε τα άδεια μας στομάχια με κάτι στα γρήγορα αλλά συνάμα οικονομικό και νόστιμο.

Μας είχαν ενημερώσει ότι πριν λίγα χρόνια άνοιξε εκεί το STREET WOK,
κάποιος νεαρός ελληνοαμερικανός επιχειρηματίας, και ότι είχε εξελιχθεί σε ένα από τα καλύτερα και υγιέστερα ταχυφαγεία, με βάση τα noodles και το ρύζι.

Μάθαμε ότι υπάρχει άλλο ένα και στο κέντρο της Αθήνας, κάπου στην Αιόλου, προς το Μοναστηράκι. Άλλωστε, τα βρήκαμε στο σάιτ και ξέραμε ότι άξιζε τον κόπο να πάμε.

Γινόταν χαμός, αλλά με 3 έξυπνους υπαλλήλους, όλα πήγαιναν ρολόι! Ο χώρος, ελαφρά υπερυψωμένο ισόγειο, είχε 3-4 σταντς και κάποιο πάγκο, ενώ οι επίσης νεαροί πελάτες ήταν όλοι χαλαροί και απολάμβαναν το φαγητό τους.

Πραγματικά, υπήρχε φοβερή ποικιλία από noodles και ποικιλίες λευκού και σκούρου ρυζιού, ενώ σε ό, τι διάλεγες σαν βάση, μπορούσες να κάνεις πληθώρα συνδυασμών με κρεατικά, γαρίδες, μανιτάρια, ξηρούς καρπούς, κρεμμύδια και διάφορα άλλα υλικά.

Ήτανε όλοι τους απόλυτα ενημερωμένοι με το αντικείμενο, ευγενείς και ταχύτατοι στη διεκπεραίωση των παραγγελιών μας, αφού το όλο εγχείρημα μόνο έτσι λειτουργεί, σε ένα μικρό χώρο με τέτοιο μάλιστα συνωστισμό!

Εμείς, για 2 μερίδες πλουσιοπάροχες, με διαφορετικούς εννοείται συνδυασμούς από τα υλικά τους, και για μια μπύρα και ένα αναψυκτικό, δώσαμε 15 €, ποσό λογικότατο. Με 5-6 € τρως ένα νόστιμο, παραγεμιστό noodles, ξεχνώντας τώρα στην κρίση τα ακριβά ανατολίτικα εστιατόρια, με το διπλάσιο τουλάχιστον budget!!

Μην παραλείψετε να το επισκεφθείτε, για μια ξεχωριστή εμπειρία, με αγνά υλικά και φθηνό κόστος, αφού λειτουργεί καθημερινά από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 2 τη νύχτα τις καθημερινές και τις 3 τα weekends.

22 Μάρ 2016

Πέμπτη βράδυ, του Αγίου Πατρικίου. Γυρίζω από κοντινή μπυραρία και από τις πολλές μπύρες περπάτάω και το στομάχι μου κάνει "γκλουκ γκλουκ" αλλά δεν είμαι τόσο πεινασμένη ώστε να θέλω σουβλάκι ή μπέργκερ. Και κάπως έτσι το Street Wok εμφανίστηκε μπροστά μου ως από μηχανής noodles.

Έχουν 3 είδη noodles (egg, glass και vermicelli) και δύο είδη ρύζι (λευκό και καστανό), τα οποία τα μαγειρεύουν με αβγό και λαχανικά και στα οποία εσύ μπορείς να προσθέσεις ό, τι άλλο θέλεις.

Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία έξτρα υλικών, ενδεικτικά θα σας αναφέρω χοιρινό, γαρίδες, κοτόπουλο, μοσχάρι, μανιτάρια, πιπεριές, κόλιαντρο, τραγανό κρεμμύδι, φυστίκια, μπρόκολο και ανανά (έχουν κι άλλα, απλά δεν τα θυμάμαι όλα).

Αφού διαλέξεις και τα έξτρα υλικά, μπορείς να προσθέσεις και σαλτσούλα. Έχουν καυτερή με πιπέρι σετσουάν, σκόρδο, κάρυ, σατάυ και κάνα-δυο ακόμα.

Εγώ πήρα egg noodles με χοιρινό και σάλτσα σετσουάν. Παρόλο που έχουν ένα μικρό χώρο με ψηλά τραπέζια και σκαμπό για όσους θέλουν να φάνε εκεί, προτίμησα να πάρω τη σακουλίτσα και τα ξυλάκια μου (ναι, έχουν και ξυλάκια) και να τα φάω αραχτή στον καναπέ.

Μόλις έφαγα την πρώτη μπουκιά, ήταν σα να ταξίδεψα στο Camden. Σε ένα από τα μικρά κινέζικα με τις λίγες αλλά εξαιρετικά μαγειρεμένες επιλογές, με τα ολόφρεσκα υλικά, τις καλές μερίδες και τις χαμηλές τιμές. Το μόνο που λείπει από τα Street Wok, είναι μια δέυτερη επιλογή πχ spring rolls ή egg rolls. Αν προστεθεί κάτι τέτοιο, θα γίνει το ιδανικό street food για όσους δεν προτιμούν μετά το πιώμα να τρώνε σουβλάκια και βρώμικα.

Να μην ξεχάσω να σας πω και τις τιμές. Η βάση (noodles ή ρύζι με αβγό και λαχανικά) στοιχίζει 3.90. Τα έξτρα υλικά ξεκινούν από 0,20 και φτάνουν τα 1,60, ενώ οι σάλτσες είναι δωρεάν. Εγώ έδωσα 4,90 για μια μεγαλούτσικη και χορταστικότατη μερίδα.

Μη με ρωτήσετε αν θα ξαναπάω, ήδη έχω βρει και παρέα.

02 Δεκ 2016

Στην έντονη καθημερινότητα των Ελλήνων, όπου ως επί το πλείστον κυριαρχεί το αυξημένο άγχος και στρές, η κακή διατροφή (γρήγορο ή προκατασκευασμένο φαγητό), το κάπνισμα, σε συνδιασμό με την πέρα για πέρα ξεχασμένη σωματική άθληση, οι Έλληνες και άλλο τόσο οι Ελληνίδες τείνουν να παραμελούν την εμφάνιση, την υγεία και την ομορφιά τους, υιοθετώντας απίστευτα κακιές για την υγεία τους συνήθειες και επιλογές. Όντας εργαζόμενος στο κέντρο των Αθηνών, η καθημερινότητα για μένα και τους συνεργάτες μου είναι όπως αντιλαμβάνεστε γρήγορη. Πολλές φορές τυχαίνει με συνάδερφο φίλη, να τελειώνουμε αργά το απόγευμα απο τη δουλειά και να την πηγαίνω σπίτι της στο Νέο Ψυχικό.
Πρίν όμως την γυρίσω σπίτι της, παιρνάμε αρκετές φορές μες τη βδομάδα από το εν λόγω κατάστημα της Πανόρμου. Σας πληροφορώ οτι αυτό έχει γίνει συνήθεια πολύ καιρό τώρα. Και οι δύο, ήδη, νιώθουμε πολύ καλύτερα. Με αυτή την συνήθεια χάσαμε βάρος όσο απίστευτο και αν φαίνεται.
Η φυσική μας κατάσταση έχει αλλάξει προς το καλύτερο και φαίνεται μέρα με την μέρα. Όλο αυτό συνέβαλε θετικά στην καθημερινότητά μας καθώς κάνουμε διάλλειμα απ τη δουλειά κάθε μέρα για να πηγαίνουμε για περπάτημα στον Λυκαβηττό! Η συνάδερφος και φίλη μαγειρεύει επίσης πολύ καλά!
Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να υιοθετήσουμε την φιλοσοφία του κινέζικου φαγητού στο γραφείο, και μας μαγειρεύει κατα τον ίδιο τρόπο. Βέβαια αλλιώς είναι να τρώς έξω και αλλιώς μέσα. Όμως, είναι μια καλή αρχή για κάθε άνθρωπο που θέλει να ξεμπλέκει οριστικά με το γρήγορο- έτοιμο φαγητό. Αν και δεν ήμουν ανέκαθεν λάτρης του γρήγορου φαγητού, παράτησα και αυτά για χάρη τους. Το απόλυτο υγιές ταχυφαγείο το οποίο αξίζει τα λεφτά του. Μπορεί ο οποιοςδήποτε να τραφεί με υγιεινό τρόπο, κάθε μέρα, με άριστες πρώτες ύλες και πολύ οικονομικά.

17 Ιαν 2016

Κατα τυχη πηγα στο μαγαζι, ημουν για καφε στην Πανορμου κ μολις το περασα ειπα μετα να το δοκιμασω! Σαν λατρης αυτης της κουζινας και εχοντας ταξιδεψει σε χωρες ανατολικες, ηθελα πολυ να εχω γνωμη και αποψη!

Εγω πηρα Νουντλς με αυγο αλλα χωρις αυγο μεσα, φυτρες μπαμπου, μπροκολο, μανιταρια και τεριγιακι σως. Το αγορι μου πηρε τα ιδια νουντλς αλλα χωρις αυγο και ο ιδιος, μοσχαρι, μανιταρια, κασιους και σατει σως! Συνολο 13ε

Φτιαχτηκαν αμεσως μπροστα μας και σε 2' τρωγαμε κιολας!

Ηταν καλα και μαλιστα πρωτη φορα τρωω εξω το μπροκολο οπως πρεπει να το φαω, τσιγαρισμενο και οχι βρασμενο, κρατουσε καλα και αυτο μου εκανε πολυ καλη εντυπωση! Και του αγοριου πολυ καλο (εννοειται οτι θα το δοκιμαζα! )

Του βαζω 3/4 στη γευση γιατι θα μπορουσε να ηταν λιγοτερο βρασμενα τα νουντλς και ηταν η βαση του πιατου, 3/4 στο χωρο γιατι πραγματικα ειναι υπερβολικα μικρος και VFM 3/4 γιατι εμενα δεν μου φανηκε ενα πιατο 6,5ε φτηνο για να το φας στο δρομο...... Θα μπορουσε να ειναι πιο κατω.

18 Σεπ 2015

Κάθε φορά που τυχαίνει να βρίσκομαι στην Πανόρμου για ποτό ή στα πέριξ, ο κόσμος να χαλάσει πριν πάω σπίτι θα κάνω μία στάση στο street wok για να γουρουνιάσω..!!

Αυτό οφείλεται σε ένα βαθμό στην αγάπη που έχω για την κινέζικη κουζίνα, αλλά και στο πολύ καλό φαγητό που σερβίρει το συγκεκριμένο μαγαζί!

Για όσους έχουν βαρεθεί τα πανάρχαια, πλήν γευστικότατα καλαμάδικα της περιοχής, το street wok, αποτελεί μία πολύ καλή λύση για τους 'απαιτητικούς'- βιαστικούς πεινασμένους μιας και δεν έχει τύχει ποτέ να περιμένω πάνω απο 5-7 λεπτά!

Χώρος: Το μαγαζί είναι γωνιακό, σχετικώς μικρό θα έλεγα αν και διαθέτει 5-6 stands και 2 τραπεζάκια για εκείνους που δεν παίρνουν το φαγητό πακέτο! Βιομαχανική διακόσμηση, με το μαύρο να πρωταγωνιστεί. Πάντα θα ακούσεις ροκ μουσική απο τα ηχεία του μαγαζιού, λιγάκι δυνατά βέβαια αλλά οκ...
Πολύ καθαρό μαγαζί, με τα τζάμια της open κουζίνας να λάμπουν πάντα!

Εξυπηρέτηση: Το μαγαζί είναι ανδροκρατούμενο, με 3-4 υπαλλήλους! Ένα αγόρι στο ταμείο και οι υπόλοιποι πίσω απο τα wok τους! Δεν είναι μαγαζί που ποντάρει στην διαπροσωπική σχέση εργαζομένου και πελάτη, και λογικό μιας και οι πελάτες μένουν για πολύ λίγο στο κατάστημα! Παρόλα αυτά, θα μου άρεσε οι υπάλληλοι να ήταν λίγο πιο χαμογελαστοί και ευδιάθετοι, αλλά οκ και με τις παρούσες συνθήκες εγω τα φαγητό μου το τρώω!

Γεύση: Στις πρώτες επισκέψεις μου δοκίμαζα κάθε φορά κάτι διαφορετικό, όπως: noodles αυγού, ρυζιού ή τηγανιτό ρύζι (με αυγό όλα τα παραπάνω) με διάφορους συνδυασμούς ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ όπως: καρότο, λάχανο, φύτρες φασολιών, πιπεριές, κρεμμύδι φρέσκο ή ξερό, φρέσκα μανιτάρια, αποξηραμένα μανιτάρια, baby corn και ορισμένα άλλα.

Επιλογές ΚΡΕΑΤΩΝ είναι οι εξής: κοτόπουλο, μοσχάρι και χοιρινό, τέλος να μην ξεχάσω τις γαρίδες για τους vegetarian!
Σάλτσες-sauce υπάρχουν πολλές ώστε να καλύψουν όλα τα γούστα: γλυκειές, γλυκόξινες, λίγο ή και πολύ πικάντικες!

Εγώ πλέον παραγγέλνω με κλειστά μάτια: noodles ρυζιού με μανιτάρια, καρότο, φύτρες φασολιών, baby corn, κάσιους, κοτόπουλο και σως τερτγιάκι ή sweet chilli (ανάλογα τα κέφια), άκρως χορταστική μερίδα, με τα υλικά ζωντανά και σε πληθώρα, το κόστος της οποίας ανέρχεται στα 7.50€, τιμή σχετικώς λογική για κινέζικο θα έλεγα.

Αυτά για την ώρα, όρεξη για φαγητό και βόλτες εύχομαι σε όλους μας!!!!!

04 Οκτ 2015

εχει τα πιο νόστιμα noodles που έχω φάει τουλάχιστον εγώ ως τώρα και αναφέρομαι κυρίως στα νουντλς ρυζιού τα οποία από τη μέρα που τα δοκίμασα από εκεί έχω κολλήσει!

η τιμή κατα άτομο είναι γυρω στα 6.30. δύσκολα θα σου βγει λιγότερο αλλα θελει και προσπάθεια για να βγει πάνω απο 10 ευρω. το μέγεθος ειναι πολυ ικανοποιητικο για ένα ατομο.

για φαι στο χέρι ίσως τα 6 ευρώ να ακούγονται πολλά η γεύση ομως θα σας αποζημειωσει! αλλωστε πρόκειται και για εθνικ φαγητο που νομίζω δυσκολα θα βρεις φθηνότερο.

ο χώρος είναι οκ για να κάτσεις να τα φας εκεί ψιλογρήγορα κι αν δεν έχει κόσμο στο ετοιμάζουν σε περίπου 5 λεπτά.

απο γεύσεις προτείνω
οπωσδήποτε νουντλς ρυζιού (για μενα είναι κορυφαία)
στα μσαια συστατικά συνηθως βαζω κοτόπουλο, και οι γαριδες όμως ειναι καλές και γενικά όλα μια χαρα απλως μη το παρακάνετε μέχρι 2 αντε 3 συστατικά γιατι μετά οι γεύσεις μπερδεύονται.
απο σάλτσες εχω δοκιμάσει τη γλυκιά τσιλι, τη σεταυ και πιο καυτερή τους και θεωρώ απίθανες τις δυο πρώτες τις οποίες βάζω εκ παραδρομής.

το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Πανόρμου 115Ζ, Αμπελόκηποι

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι