ΣΜΙΛΗ

Ιταλία

Πλ. Αγ. Τριάδος, Παλαιά Πεντέλη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Pizza bar restaurant
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Πεντέλη, Αθήνα
Ιούλ
2017

Έχετε κι εσείς ένα στέκι για 2 και πλέον χρόνια και δεν έχετε αξιωθεί να του γράψετε του έρμου μια κριτικούλα ;
Ένα μέρος που να βρίσκετε καταφύγιο σε δυσάρεστες στιγμές αλλά και συνένοχο σε χαρούμενες ;
Έναν χαμαιλέοντα, που το χειμώνα που πιάνει η Πεντέλη χιόνι γίνεται σαλέ και το καλοκαίρι γίνεται το Fujitsu το ίδιο, λες και είσαι στο Πήλιο ;

Ένα μέρος που σε νευριάζει γλυκά, όταν άλλες φορές σου προσγειώνει το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερού και άλλες τη δική του παγωμένη μποτίλια, άλλοτε σου κερνάει τόσα κομμάτια χειροποίητη πανακότα όσα και η παρέα σου, και άλλοτε το απόλυτο zero και δεν του κακιώνεις ;

Έναν χώρο που επιτρέπει το χαρμάνιασμα στην κάτω αίθουσα και το απαγορεύει στη σοφίτα, και γίνεσαι Τούρκος από την τσαντίλα σου, όταν είσαι στη σοφίτα και δεν διακρίνεις στο μισό μέτρο την παρέα, από το ντουμάνι.... Αλλά του το συγχωρείς.

Έναν χώρο που χρεώνει τον καφέ γύρω στα 3 ευρώ αλλά σχεδόν πάντα στον φέρνει λάθος και αναγκάζεσαι να ζητήσεις να στον ξαναφτιάξουν ; Με προθυμία, ομολογώ.

Έχετε ένα μπαράκι που να διοργανώνει και special events π. χ. θεματική βραδιά "cocktails Ελληνικά Νησιά", σε τιμή μπύρας ; Μηδενικές αντιστάσεις.
Δοκίμασα μια Σκιάθο. Και μετά μια Σχοινούσα. Αλλά μετά μου έκλεινε το μάτι και η Δήλος. Με 5 ευρώ, εγκληματείς επαναλαμβανόμενα και χωρίς άλλοθι.

Ένα μέρος, που έκανες το λάθος κάποια φορά να ξεφύγεις από το στανταράκι που παραγγέλνεις πάντα και πήρες σαλάτα ( Caesars, 9 e, πολύ ακριβή και όχι ικανοποιητική ) ή ζυμαρικό ( nothing special too ), αλλά δεν το καταδίκασες και ξαναγύρισες.

Ένα all day που μπορεί να σε καλύψει σε κάτι ελαφρύ για την πείνα αλλά και το πορτοφόλι σου, με την ίδια ευκολία που μπορεί και να σε "γδάρει" οικονομικά. Γιατί είναι fun κι εσύ θέλεις να είσαι large. Επειδή το καλοκαίρι όλοι είναι πιο large και χαλαροί.

Δεν ξέρω αν έχετε ένα στέκι, στο οποίο να είχατε τη φαεινή ιδέα, μαζί με άλλους 1000 ζαλισμένους, ημιλιπόθυμους από τον καύσωνα ανθρώπους, στο τέλος Ιουνίου, ναι, τότε με τα 45άρια, να διανύσετε όλη τη διαδρομή σημειωτόν μέχρι την Πεντέλη για μια θέση στον κήπο του.
Αν σταθήκατε και τυχεροί, και γραπώσατε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι, με όλα τα μαγαζιά γύρω υπό κατάληψη.... τότε join the club.

Δεν μπορώ καν να διανοηθώ τί συνέβαινε στο παραλιακό μέτωπο εκείνο το Σαβ/κο της λάβας, αλλά οπουδήποτε, ήταν καλύτερα από το να είσαι στο σπίτι.
Παρασκευή 30/6, ώρα 02.00 πρωινή φύγαμε από τη Σμίλη, με εξωτερική θερμοκρασία 30 βαθμούς. Στο βουνό.

Εκείνο το βράδυ ( όπως συνήθως γίνεται ) έπαιξε το στανταράκι, μουσικές jazz και funk, κοκτέιλ και πίτσα, και κάτι επιπλέον. Εγώ πάντως στη Σμίλη αυτό το συνδυασμό σας προτείνω. Πίτσα και κοκτέιλ ( το χειμώνα κρασί ή και ζεστά gingerάτα κοκτέιλ, γιατί υπάρχουν και τέτοια ).

Πήραμε την Pepperoni ( 8,50 e ) και την Carbonara ( 11 e ), εξαιρετικές και οι δύο. Έχω δοκιμάσει και προτείνω και τις: Maximus ( χειροποίητο λουκάνικο, καραμελωμένο κρεμμύδι, ντοματίνια ), Parmiggiano ( προσούτο crudo, ρόκα, μοτσαρέλα, παρμεζάνα ) και Quattro Stagioni ( λέγε με σπέσιαλ ). Τιμές 13 e η πιο ακριβή, 6,50 η πιο φθηνή. Λεπτή, ιταλική, φίνα, πεντανόστιμη.
Πήραμε για πρώτη φορά και την ποικιλία τυριών - αλλαντικών, η οποία και ακριβή ήταν ( 16 e ) και μικρή αναλογικά με την περιγραφή καταλόγου, και φτωχή για αυτό που περιμέναμε να δούμε και με ελλείψεις σε κάποια υλικά, που είχαν αντικατασταθεί με πιο φθηνά και τελικά χάθηκε γρήγορα στη λήθη. Οπότε don't.

Συνοδέψαμε με 2 κοκτέιλ Skinos Fig Sour ( AΠΙΘΑΝΑ, 2 χ 7 e ) και ένα Mai Tai ( πολύ δυνατό και αρκετά διαφορετικό από άλλα μαγαζιά που το έχουμε πιει, 9 e ).
Εμφιαλωμένο, καπελάκι, 1,50 e, και μετά άφθονες μποτίλιες. Αλλά και καλωσόρισμα πιτούλες με ντιπάκι, χωρίς χρέωση, να τα λέμε κι αυτά.

Το 60άρι ευρώ για 3 άτομα, ήρθε να απαλύνει γλυκά η κερασμένη πανακότα με χειροποίητη σάλτσα φράουλας. Καθώς και η αίσθηση ότι οι παρέες βγαίνουν και διασκεδάζουν γιατί είναι all weather. Ένα 4ωράκι μακριά από τα πυρωμένα ντουβάρια, δεν είναι και μικρή υπόθεση.

Η βαθμολογία μου κρίνεται κάπως ελαστική στη γεύση, αλλά στο εφικτό της αντικειμενικότητας στα υπόλοιπα, και σίγουρα ως αποτέλεσμα πολλών επισκέψεων.

Επειδή δεν ξέρω αν έχετε κι εσείς ένα παρόμοιο μαγαζί στο μυαλό σας ως στέκι. Που μάλλον δηλαδή θα έχετε.

Εγώ πάντως έχω.

Ιταλία - Πεντέλη, Αθήνα

Καιρό έχουμε να φάμε τόσο ωραία πίτσα. Άξιζε τον κόπο αν και ήταν μακρυά από το σπιτικό μας και στα άγρια βουνά της Πεντέλης.

Πήγαμε λοιπόν 5 άτομα με σκοπό να φάμε πίτσα. Μας είχε ενημερώσει το ένα μέλος της παρέας που είχε φάει άλλες 2-3 φορές ότι οι γεύσεις ήταν πολύ καλές και έτσι λοιπόν, δεχθήκαμε να ευχαριστήσουμε και εμείς τους ουρανίσκους μας.
Το μαγαζί είναι στην Παλαιά Πεντέλη... μέσα είναι πολύ ωραίο, ζεστό με 2 ορόφους και αυλή. Εμείς καθήσαμε κάτω στους καπνίζοντες.

Πήραμε μία σαλάτα σπανάκι με αποξηραμένα σύκα, μπέικον, κατσικίσιο τυράκι και μία σάλτσα μπαλσάμικου η οποία ήταν ικανοποιητική αλλά θα ήθελα πιο μεγάλη ποσότητα.

Από πίτσες... μία Μπιάνκα με μπέικον, λευκή σάλτσα και κοτόπουλο. ΥΠΕΡΟΧΗ!!!
και άλλη μία με καυτερό σαλαμάκι που δεν θυμάμαι το όνομα της. ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΠΙΣΗΣ!
Μας άρεσε πολύ η ζύμη και τα υλικά!!! Πώς φαίνεται η διαφορά των υλικών από τις πίτσες των λοιπών μαγαζιών.
Επίσης πήραμε 2 μπύρες και 2 νεράκια.
Α στην αρχή μας έφερε ζεστά υπέροχα ψωμάκια με αλοιφή που περιείχε σκόρδο και ήταν αρκετά καλή.

Στο τέλος μας κέρασαν και πανακότα! Γιαμ...
Πληρώσαμε περίπου 40 ευρώ.
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ!!!!
* Στο μόνο που δεν βάζω 4/4 είναι στο value for money απλά για να μειώσουν λιγουλάκι τις τιμές αλλά αν είναι να χαλάσουν την ποιότητα, ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!!!! Θα βάζουμε κάτι στην άκρη και θα ερχόμαστε!!!