Pizza bar restaurant

28 Ιούλ 2017

Έχετε κι εσείς ένα στέκι για 2 και πλέον χρόνια και δεν έχετε αξιωθεί να του γράψετε του έρμου μια κριτικούλα ;
Ένα μέρος που να βρίσκετε καταφύγιο σε δυσάρεστες στιγμές αλλά και συνένοχο σε χαρούμενες ;
Έναν χαμαιλέοντα, που το χειμώνα που πιάνει η Πεντέλη χιόνι γίνεται σαλέ και το καλοκαίρι γίνεται το Fujitsu το ίδιο, λες και είσαι στο Πήλιο ;

Ένα μέρος που σε νευριάζει γλυκά, όταν άλλες φορές σου προσγειώνει το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερού και άλλες τη δική του παγωμένη μποτίλια, άλλοτε σου κερνάει τόσα κομμάτια χειροποίητη πανακότα όσα και η παρέα σου, και άλλοτε το απόλυτο zero και δεν του κακιώνεις ;

Έναν χώρο που επιτρέπει το χαρμάνιασμα στην κάτω αίθουσα και το απαγορεύει στη σοφίτα, και γίνεσαι Τούρκος από την τσαντίλα σου, όταν είσαι στη σοφίτα και δεν διακρίνεις στο μισό μέτρο την παρέα, από το ντουμάνι.... Αλλά του το συγχωρείς.

Έναν χώρο που χρεώνει τον καφέ γύρω στα 3 ευρώ αλλά σχεδόν πάντα στον φέρνει λάθος και αναγκάζεσαι να ζητήσεις να στον ξαναφτιάξουν ; Με προθυμία, ομολογώ.

Έχετε ένα μπαράκι που να διοργανώνει και special events π. χ. θεματική βραδιά "cocktails Ελληνικά Νησιά", σε τιμή μπύρας ; Μηδενικές αντιστάσεις.
Δοκίμασα μια Σκιάθο. Και μετά μια Σχοινούσα. Αλλά μετά μου έκλεινε το μάτι και η Δήλος. Με 5 ευρώ, εγκληματείς επαναλαμβανόμενα και χωρίς άλλοθι.

Ένα μέρος, που έκανες το λάθος κάποια φορά να ξεφύγεις από το στανταράκι που παραγγέλνεις πάντα και πήρες σαλάτα ( Caesars, 9 e, πολύ ακριβή και όχι ικανοποιητική ) ή ζυμαρικό ( nothing special too ), αλλά δεν το καταδίκασες και ξαναγύρισες.

Ένα all day που μπορεί να σε καλύψει σε κάτι ελαφρύ για την πείνα αλλά και το πορτοφόλι σου, με την ίδια ευκολία που μπορεί και να σε "γδάρει" οικονομικά. Γιατί είναι fun κι εσύ θέλεις να είσαι large. Επειδή το καλοκαίρι όλοι είναι πιο large και χαλαροί.

Δεν ξέρω αν έχετε ένα στέκι, στο οποίο να είχατε τη φαεινή ιδέα, μαζί με άλλους 1000 ζαλισμένους, ημιλιπόθυμους από τον καύσωνα ανθρώπους, στο τέλος Ιουνίου, ναι, τότε με τα 45άρια, να διανύσετε όλη τη διαδρομή σημειωτόν μέχρι την Πεντέλη για μια θέση στον κήπο του.
Αν σταθήκατε και τυχεροί, και γραπώσατε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι, με όλα τα μαγαζιά γύρω υπό κατάληψη.... τότε join the club.

Δεν μπορώ καν να διανοηθώ τί συνέβαινε στο παραλιακό μέτωπο εκείνο το Σαβ/κο της λάβας, αλλά οπουδήποτε, ήταν καλύτερα από το να είσαι στο σπίτι.
Παρασκευή 30/6, ώρα 02.00 πρωινή φύγαμε από τη Σμίλη, με εξωτερική θερμοκρασία 30 βαθμούς. Στο βουνό.

Εκείνο το βράδυ ( όπως συνήθως γίνεται ) έπαιξε το στανταράκι, μουσικές jazz και funk, κοκτέιλ και πίτσα, και κάτι επιπλέον. Εγώ πάντως στη Σμίλη αυτό το συνδυασμό σας προτείνω. Πίτσα και κοκτέιλ ( το χειμώνα κρασί ή και ζεστά gingerάτα κοκτέιλ, γιατί υπάρχουν και τέτοια ).

Πήραμε την Pepperoni ( 8,50 e ) και την Carbonara ( 11 e ), εξαιρετικές και οι δύο. Έχω δοκιμάσει και προτείνω και τις: Maximus ( χειροποίητο λουκάνικο, καραμελωμένο κρεμμύδι, ντοματίνια ), Parmiggiano ( προσούτο crudo, ρόκα, μοτσαρέλα, παρμεζάνα ) και Quattro Stagioni ( λέγε με σπέσιαλ ). Τιμές 13 e η πιο ακριβή, 6,50 η πιο φθηνή. Λεπτή, ιταλική, φίνα, πεντανόστιμη.
Πήραμε για πρώτη φορά και την ποικιλία τυριών - αλλαντικών, η οποία και ακριβή ήταν ( 16 e ) και μικρή αναλογικά με την περιγραφή καταλόγου, και φτωχή για αυτό που περιμέναμε να δούμε και με ελλείψεις σε κάποια υλικά, που είχαν αντικατασταθεί με πιο φθηνά και τελικά χάθηκε γρήγορα στη λήθη. Οπότε don't.

Συνοδέψαμε με 2 κοκτέιλ Skinos Fig Sour ( AΠΙΘΑΝΑ, 2 χ 7 e ) και ένα Mai Tai ( πολύ δυνατό και αρκετά διαφορετικό από άλλα μαγαζιά που το έχουμε πιει, 9 e ).
Εμφιαλωμένο, καπελάκι, 1,50 e, και μετά άφθονες μποτίλιες. Αλλά και καλωσόρισμα πιτούλες με ντιπάκι, χωρίς χρέωση, να τα λέμε κι αυτά.

Το 60άρι ευρώ για 3 άτομα, ήρθε να απαλύνει γλυκά η κερασμένη πανακότα με χειροποίητη σάλτσα φράουλας. Καθώς και η αίσθηση ότι οι παρέες βγαίνουν και διασκεδάζουν γιατί είναι all weather. Ένα 4ωράκι μακριά από τα πυρωμένα ντουβάρια, δεν είναι και μικρή υπόθεση.

Η βαθμολογία μου κρίνεται κάπως ελαστική στη γεύση, αλλά στο εφικτό της αντικειμενικότητας στα υπόλοιπα, και σίγουρα ως αποτέλεσμα πολλών επισκέψεων.

Επειδή δεν ξέρω αν έχετε κι εσείς ένα παρόμοιο μαγαζί στο μυαλό σας ως στέκι. Που μάλλον δηλαδή θα έχετε.

Εγώ πάντως έχω.

Έκπτωση μέχρι 10%