LA PASTERIA

Ιταλία

Άγιος Δημήτριος, Athens Metro Mall [Χάρτης]
  210 9751940
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτά καθημερινά από το πρωί. Μέσα από απλά υλικά, καθαρές γεύσεις, γνώριμες μυρωδιές και αυθεντικά ιταλικές συνταγές, η La Pasteria αναζητά την σπιτική αύρα της ιταλικής επαρχίας και δίνει την ουσία της αληθινής ιταλικής κουζίνας.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιταλία - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 23/4, αναζητούμε (2 άτομα) ιταλικό κοντά στην περιοχή του Metro Mall που βρισκόμασταν εκείνη την ώρα.

Για να μην μετακινηθούμε – λόγω του αρκετά προχωρημένου της ώρας, αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε το κατάστημα της La Pasteria, εντός του Metro Mall, μια και είχαμε πολύ καιρό να επισκεφθούμε κατάστημα της ομώνυμης αλυσίδας. Αξίζει να σημειωθεί οτι συμβουλευόμαστε το αγαπημένο μας site, ρίχνουμε μαι βιαστική ματιά και βλέπουμε εαν υπάρχει διαθεσιμότητα τραπεζιού και κλείνουμε επί τόπου τραπέζι για 2, μέσω του κινητού και του e-table, ώστε να μην προχωρήσουμε και βρούμε δυσάρεστες εκπλήξεις
Ανεβαίνουμε στον όροφο και μπαίνουμε στο χώρο του καταστήματος, όπου μας υποδέχεται ο υπεύθυνος του καταστήματος, ευγενέστατος, κάνοντάς μας να αισθανθούμε πολύ οικεία.

Το κατάστημα εκέινη την ώρα έχει περί τις 7-8 παρέες, και υπάρχουν αρκετά διαθέσιμα τραπέζια οπότε η επιλογή του κατάλληλου είναι εύκολη υπόθεση.
Ο πρώτος σερβιτόρος που μας φέρνει τους καταλόγους, μας τους παραδίδει με σχετική «ιεροτελστία», πολύ ευγενικός και με προσοχή σε κάθε του κίνηση, - πολύ σωστά εκαπιδευμένος – θα συμπλήρωνα.

Ταυτόχρονα, μας επισκέπτεται δεύτερη σερβιτόρα, για να μας ρωτήσει εαν επιθυμούμε κουβέρ με ξεχωριστό ψωμάκι και εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης. Εξαιρετική κίνηση και αυτή, εμείς επιλέγουμε κανάτα με νερό βρύσης, και η οποία έρχεται εντός των επομένων λεπτών.
Ο κατάλογος, με τα ορεκτικά, τα ζυμαρικά, τις πίτσες και τις σαλάτες, σε μια επαρκέστατη ποικιλία, τέτοια ώστε να μην βαρεθείς αλλά ούτε και να αναρωτιέσαι τι να βρείς να πάρεις.

Ως ένθετο στον κατάλογο, υπήρχε ένα τριπτυχο, το οποίο είχε τρια διαφορετικά σετ μενού, με προκαθορισμένες τιμές, στα 13, στα 16,5 ευρώ και σε ένα υψηλότερο νούμερο που δεν το θυμάμαι τώρα. Και τα τρία σετ μενού που περιελάμβαναν σαλάτα, κυρίως πιάτο και επιδόρπιο, μου φάνηκαν σωστή κίνηση για όποιον πραγματικά θέλει να γευτεί περισσότερα πιάτα, σε ατομικό επίεπδο.
Εμείς δεν προτιμήσαμε τα σετ μενού, αλλά πήραμε ¨
Μια πίτσα μαργαρίτα, μια μακαρόνια ολικής άλεσης ναπολιτάνα και τις κλασσικές ιταλικές μπρουσκέτες.
Η παραγγελία δόθηκε στον υπεύθυνο του καταστήματος που ήρθε για να την καταγράψει, ευγενέστατος και αυτός και ο οποίος φέρθηκε πολύ επαγγελματικά, ρωτώντας μας μάλιστα με τι σειρά θα θέλαμε να έρθουν τα πιάτα ή ενα θέλαμε να έρθουν όλα μαζί

Οι μπρουσκέτες (4 στον αριθμό), ήρθαν πρώτες και στην ώρα τους, σερβιρισμένες πάνω σε μια καλαίσθητη ξύλινη στενόμακρη τάβλα με λαβή, όπου τη βάση για να στηριχτεί αποτελούσαν δύο παλιού τύπου ιταλικές κονσέρβες κόκκινης σάλτσας. Ομολογουμένως πολύ ξεχωριστό εύρημα, που δημιούργησε μαι ξεχωριστή αίσθηση στο τραπέζι. Είναι αυτές οι μικρές λεπτομέρεις, που κάνουν καμιά φορά τη διαφορά και ένα ορεκτικό που αν και συνηθισμένο, φαίνεται στα μάτια του πελάτη σαν κάτο το πολύ ξεχωριστό.

Οσον αφορά τη γεύση, ήταν εξαιρετικές, ελαφρα ψημένες όσο θα έπρεπε, με τη ντοματούλα τους, το λαδάκι και μαι ελάχιστη νότα απο σκόρδο, χωρίς να δημιουργεί όμως συνθήκες απόριψης του ορεκτικού εξ αιτίας αυτού του λόγου, εαν κάποιος για παράδειγμα δεν είναι fan του είδους. Τιμή στα 5,5 ευρώ, θα την έλεγα λιγακι υπερτιμημένη για τις τέσσερις μπρουσκέτες που στην ουσία ήταν τέσσερις μικρές φετούλες. Θα μπορούσε σίγουρα το πιάτο να τιμολογείται γύρω στο 20-25% χαμηλότερα από τα επίπεδα αυτά. Φαγώθηκαν πάντως πολύ ευχάριστα.
Στη συνέχεια κατέφθασε η πίτσα, σε ειδική πάλι υπερυψωμένη ξύλινη τάβλα, ώστε να μπορέσει να χωρέσει στο τραπέζι, χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα, άλλο ένα απλό αλλά εξαιρετικό tip για το σερβίρισμα, ώστε να κερδίσει τουλάχιστον σε πρώτη φάση τις εντυπώσεις. Στη γεύση όμως ;
Και η γεύση ήταν πολύ καλή, με εξαιρετικά υλικά, καθόλου βαριά, Η ζύμη ήταν κλασσική λεπτή, ίσως σε κάποια σημεία ήταν περισσότερο ξεροψημένη απ όσο την ήθελα, σε σημείο που να είναι και λίγο ξερή, αλλά στο σύνολο την απολαύσαμε μέχρι τελευταίας... μπουκιάς

Για την ακρίβεια, επειδή ήταν υπερμεγέθης, έμειναν δύο μεγάλα κομάτια μια και δεν μποορύσαμε να την καταφέρουμε ολόκληρη. Το μεγεθος, σίγουρα είναι για να καλύψει ως κυρίως τρία ενήλικα άτομα. Τιμή στα 10,2 ευρώ, τη θεωρώ απόλυτα λογική για τη γεύση, την επάρκεια, την παρουσίαση και γενικότερα το όλο στήσιμο.
Τα μακαρόνια που επιλέξαμε, ήταν ολικής άλεσης, εξαιρετικά στο μαγείρεμα, καθόλου λασπωμένα, με κλασσική σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και βασιλικό, η δε τιμή τους στα 7,5 ευρώ, η κανονική μερίδα που πήραμε. Ισως και αυτή η μερίδα είναι κάπως υπερτιμημένη, αλλά το ίδιο σχόλιο μέχρι στιγμής έχω κάνει για τα περισσότερα ιταλικά εστιατόρια που έχω επισκεφθεί.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, εξυπηρετθήκαμε από 4 άτομα (συμπεριλαμβανομένου και του υπευθύνου), όλοι με εξαιρετικό επαγγελματισμό, χαμόγελο, κοντά μας σε κάθε μας αίτημα αλλά και διακριτικοί όσο θα έπρεπε.

Κέρασμα βέβαια δεν υπήρξε, αλλά θα εκπλαγόμουν πολύ εαν υπήρχε δεδομένου οτι γευματίζαμε σε κατάσημα αλυσίδας, με συγκεκριμένες προδιαγραφές.
Σύνολικα, το τραπέζι κόστισε 23,2 ευρώ χωρίς τα ποτά – στα 11,5 ευρώ το άτομο (δεν επιλέξαμε παρά μόνο νερό βρύσης που ανανεώθηκε μάλιστα πρόθυμα).
Δικαιωματικά οι 4 ντοματούλες σην εξυπηρέτηση, που μπορώ σίγουρα να την αποκαλέσω υποδειγματική σε όαλ τα επίπεδα και που θα άρμοζε σε πολύ ακριβότερα εστιατόρια.
Οσον αφορά τη γεύση, οι 3 ντοματούλες θεωρώ οτι αντιπροσωπεύουν την εμπειρία μου, ο δε χώρος και αυτός στις 3 ντοματούλες, μαι και ήταν πολύ άνετος, με πολύ καλές αποστάσεις των τραπεζιών μεταξύ τους, άκαπνος – ΕΥΤΥΧΩΣ – λόγω του εμπορικού κέντρου, σίγουρα όμως και λίγο απρόσωπος εξ αιτίας του ίδου λόγου. Πάντως περάσμε πολύ καλά ώς περιβάλλον χωρίς να ενοχληθούμε από οτιδήποτε.

Σαν συνολικό vfm οι 3 ντομάτες είναι αυτό που δίκαια μπορεί να λάβει το εστιατόριο, με τις παρατηρήσεις κυρίως που αφορούν την αίσθηση της τιμολόγησης σε γενικότερο επίπεδο, σχόλιο που όμως πιστεύω είναι ίδιο και με πολλά άλλα ιταλικά εστιατόρια.
Συνολικά πάντως πολύ καλή εμπειρία, που μας έκανε να περάοσυμε ένα πολύ όμορφο γευστικό βράδυ, που το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Ιταλία - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το La pasteria Αγ. Δημητρίου χθες (2/9/2015) με τρεις φίλες.

-Ο χώρος:
πολύ ωραίος, μοντέρνα διακόσμηση, καθαρό, με τον κλιματισμό σε κατάλληλη θερμοκρασία.

-Το φαγητό:
Νόστιμο πολύ! βέβαια ως λάτρης των ζυμαρικών, δεν ξέρω κατά πόσο είμαι εντελώς αντικειμενική. Επιλέξαμε ένα μενού των 13 ευρώ, δύο των 16 και μία μακαρονάδα εκτός μενού, 13 ευρώ.

*Δοκίμασα τη Ceasars salad και Πέννες Primavera, (τα δικά μου πιάτα)

*Και από τα κορίτσια μία σαλάτα (δε θυμάμαι όνομα) με μπαλάκια ρυζιού, πολύ νόστιμη, αλλά όχι για σαλάτα! σαν ορεκτικό ίσως.

*Pasta Mafioso, το πιο ωραίο πιάτο που δοκίμασα

*Πήραμε και ένα Pasta con Pollo, που δε δοκίμασα εγώ, αλλά σε όσας το δοκίμασαν άρεσε!

-Το σέρβις:
Ικανοποιητικό. Λίγο ξινούληδες οι σερβιτόροι, αλλά επαγγελματίες: γρήγοροι, ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Όσον αφορά βέβαια την ταχύτητα, το μαγαζί ήταν άδειο (ήμασταν εμείς και άλλη μία παρέα) οπότε δεν ξέρω αν η ταχύτητα θα είναι ανάλογη και με γεμάτο το μαγαζί.

-Οι τιμές:
Εδώ τα χαλάμε λίγο... Ενώ το σύνολο των πιάτων μας όπως προανέφερα ήταν 58 ευρώ, ο λογαριασμός στον οποίο συμπληρώθηκαν τα ψωμάκια με κάτι ελίτσες και μία σώς που μας έφερε στην αρχή η σερβιτόρα καθώς και τα ποτά μας, (3 μπύρες βαρελίσιες 400ml και 1 cocacola 250ml) ήρθε 90 ευρώ!!!
32 ευρώ για 3 μπύρες 1 cocacola και 4-5 ψωμάκια!!!

Γενικά πολύ ωραίο φαγητό, με καλές τιμές, αν επιλέξεις να πιεις μόνο νερό, μιας και οτιδήποτε άλλο, έχει τιμές νυχτερινού κέντρου.