ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΠΑΚΑΛΙΚΟ

Μουσικά Μεζεδ/λεία

Φρεατυδος 42,Μαρινα Ζεας Πειραιας [Χάρτης]

Τεταρτη,Πεμπτη,Παρασκευη,Σαββατο απο 20:30 εως 02:00 Κυριακη μεσημερι απο 14:00 εως 20:00 Ζωντανη Μουσικη Παρασκευη,Σαββατο (βραδυ),και Κυριακη(μεσημερι) Δευτερα,Τριτη κλειστα.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

.. Σε εναν μαγευτικο χωρο, που θα σας ταξιδεψει στα παλια ομορφα χρονια τοτε που οι γειτονιες ηταν ολοι μια παρεα, τοτε που μαζευοντουσαν και τρωγανε, πινανε και χορευαν ολοι μαζι.. Με υπεροχους ελληνικους μεζεδες, καλο κρασι, τσιπουρακι και ρακομελο, και πανω απ ολα σε χαμηλες τιμες!!
Kαθε Παρασκευη, Σαββατο(βραδυ) και Κυριακη(μεσημερι) ζωντανη μουσικη με ρεμπετικο και λαικο προγραμα.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Το Παλιό Μπακάλικο το γνώρισα πέρυσι την άνοιξη στο Κερατσίνι και νομίζω πως δεν είχε και πολύ καιρό που είχε ανοίξει. Οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές αλλά έτυχαν και διάφορες συγκυρίες (ημέρα, ώρα, διάθεση). Δεν γνώριζα ότι είχε μεταφερθεί σε άλλο χώρο αλλά τελικά πολύ καλά έκανε.

Από εκεί που δεν ήξερες που βρισκόταν, μεταφέρθηκε σε αρκετά κεντρικό σημείο. Πάνω από τη μαρίνα Ζέας και σε κοντινή απόσταση από το Μπαρ Μπεε Κιού (όπου για ακόμα μια φορά είδαμε να περιμένει κόσμος έξω για να φάει).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 20/2/2015 στις 21:30 το βράδυ από 4 άτομα. Αφού σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε σχετικά κοντά (θα δυσκολευτείτε γιατί βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλές πολυκατοικίες), ανεβήκαμε αρκετά σκαλιά (σε κρύο περιβάλλον) και βρεθήκαμε σε έναν γραφικό χώρο, που πιο πολύ σου έδινε την αίσθηση τηλεοπτικού πλατό παρά χώρου εστίασης. Δυστυχώς όπως και στην πρώτη μας επίσκεψη έτσι και τώρα, αισθάνθηκα κάποιες μυρωδιές από την κουζίνα αλλά σε υποφερτό βαθμό αυτή τη φορά και γρήγορα ξεχάστηκαν.

Ο χώρος είναι μικρός και χωράει 10-12 τραπέζια αλλά σε καλή απόσταση μεταξύ τους για να διασκεδάσεις και να πεις και 2 κουβέντες με την παρέα σου. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και καινούργια, με ξύλινο πάτωμα. Κάποιες επιγραφές που λένε "Το Παλιό Μπακάλικο" και " Η στοά του Στελάρα", ραφάκια με κορν φλέικς, κονσέρβες και μαγειρικά σκεύη όμορφα φωτισμένα και ένα μικρό μπαλκονάκι όπου από κάτω τραγουδούσαν 3 νέα παιδιά (2 άντρες και μια γυναίκα). Σκηνικό πιο πολύ κινηματογραφικό στα δικά μου μάτια σε έναν χώρο που έμοιαζε πιο πολύ σαν σπίτι. Επίσης οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.

Το σέρβις ήταν κυρίως από μια κοπέλα που λόγω αποκριών είχε βαφτεί και είχε μια ουρίτσα στο τζιν της και έναν νεαρό βοηθό. Εξυπηρετικοί και με όση ευγένεια χρειάζεται αν και νομίζω πως ακόμα ένα άτομο χρειαζόταν γιατί ενώ ήταν κοντά στα τραπέζια, κάποιες φορές έδειχναν να ξεχνιούνται και χρειάστηκε να επαναλάβουμε 2-3 πραγματάκια. Στα πολύ θετικά:

α) έκδοση νόμιμης απόδειξης
β) κέρασμα στην αρχή αλλά και κανάτας με νερό ενώ να σημειώσω πως και
γ) μάλλον δεν είχαν σόδα όταν τους ζητήσαμε και πεταχτήκανε και φέρανε από κοντινό ψιλικατζίδικο.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος είναι κυρίως με μεζέδες που συνοδεύουν το ποτό, ποσοτικά. Υπάρχουν και θαλασσινές και κρεατικές επιλογές αλλά σαν παρέα πιο θελκτικές ήταν οι επιλογές που τα έβαζες όλα στη μέση.

Έχουμε και λέμε:

- Καραφάκι ρακί, ψωμάκι φρέσκο αλλά και κριτσίνια με μια σως γιαουρτιού. Πολύ καλή αρχή. Νομίζω 0.50 λεπτά το άτομο αλλά μόνο η δεύτερη ρακή που πήραμε κόστιζε 3 ευρώ. Κανένα προβλημα.

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα με μπαλσάμικο, καρύδια και λιαστή τομάτα στα 5 ευρώ. Όχι τεράστια ποσότητα αλλά πολύ φρέσκια και ιδανική για ξεκίνημα. Μου έμεινε η εντύπωση πως μαζί με το μπαλσάμικο υπήρχε και μια δόση κρέμας γιαουρτιού που ανακατεύτηκε και άφησε γευστικό αποτέλεσμα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Τραγανοί απ'έξω και σχετικά γευστικοί αν και δεν αναδείχτηκε 100% η γεύση του κολοκυθιού (όπως πχ στον Κατσόγιαννο στη Δραπετσώνα που θυμάμαι να έχω φάει τους καλύτερους). Μια σως γιαουρτιού θα μπορούσε να προσθέσει κατιτίς στη γεύση των 4 τεμαχίων που μας παρουσιάστηκαν.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ τυλιγμένο σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο. Μια χαρά αλλά δεν ήταν πικάντικο όπως το έχω συνηθίσει. Πάντως η φέτα δεν είχε διαλυθεί.

- Κεμπαπάκια στα 6 ευρώ. Παρουσιάστηκε ένα πιατο με πίτα σουβλακιού, κομμένη τοματούλα και κρεμμύδι. Μαλακή η πίτα και δροσερή η τομάτα. Τα κεμπαπάκια ήταν 5-6 κομματάκια σε μέγεθος μικρού δακτύλου, όχι ιδιαίτερα σπιρτόζικα αλλά ούτε και πολύ σκληρά. Δεν διέκρινα πολλά μπαχάρια.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 7.5 ευρώ. Παρουσιάστηκαν 4 τεμάχια σαν φλογέρες, με μπόλικο τυράκι και διακριτική ποσότητα παστουρμά. Η τιμή τους δεν θεωρώ πως ανταποκρίνεται στην ποσότητα (κυρίως).

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και ιδανικό για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Με μπόλικο λιωμένο τυρί που αγκάλιαζε τα φρέσκα μανιτάρια. Ιδανικό για χειμώνα.

- Φέτα με μέλι και ούζο στα 5 ευρώ. Το ούζο "ακουγόταν" στα όρια του ευχάριστου (γιατί μου έχει τύχει σε άλλο μαγαζί να μην μπορώ να φάω ούτε μια μπουκιά). Χρυσαφένιο το φύλλο χωρίς να κρατάει πολλή λαδίλα (άρεσε πολύ στην κοπέλα μου). Η φέτα θα ήθελα να είναι πιο πικάντικη ενώ το μέλι ήταν σε πολύ διακριτική ποσότητα.

- Μύδια σαγανάκι στα 7 ευρώ. Κατεψυγμένα και όχι κάτι ιδιαίτερο γι'αυτούς που τα δοκίμασαν. Η σάλτσα τομάτας φαινόταν θελκτική οπτικά πάντως.

- Ζαμπονοτυροφλογέρες στα 5 ευρώ. Καλές για συνοδευτικό, ζεστά και χωρίς λαδίλα με χορταστικό λιωμένο τυρί.4 τεμάχια και εδώ.

- Σόδα στα 2 ευρώ, μπύρα Κάιζερ 500 μλ στα 3 ευρώ και ένα καραφάκι ρακή στα 3 ευρω.

Σύνολο: 60.5 ευρώ, μια χαρά τιμή για την όλη εμπειρία.

Κλείνοντας θα πω πως αξίζει μια επίσκεψη σας ειδικά τις ημέρες με ζωντανή μουσική χωρίς όμως να περιμένετε γαστριμαργικές εμπειρίες. Ότι προσφέρεται είναι γευστικά καλό και μαζί με το ποτάκι σας, την καλή παρέα και τη ζωντανή μουσική μπορεί να γίνει ένα καλό στέκι που δεν κυριαρχεί η οχλαγωγία και δεν βουίζουν τα αφτιά σας όταν παίρνετε τον δρόμο της επιστροφής.

Τέλος, πολύ σημαντικό να αναφέρω είναι πως ενώ έχουν βάλει κάτι μικρές κονσερβίτσες για τασάκια, δεν νιώσαμε τα ρούχα μας να έχουν βρωμίσει είτε τσιγαρίλα είτε κουζινίλα.

Άξιζε τα λεφτά του.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Καλησπερα φίλοι
Προχθες πηγα στο μαγαζι με παρεα 13ατομα που ολοι εφυγαν ευχαρηστιμενοι... φοβερο φαγητο.. φοβερη εξυπηρετηση..... νοστιμοτατα.. ζεστος χωρος και οι ανθρωποι μας κερναγαν ρακομελα για να μας ευχαριστησουν.. εχουμε παει πολλες φορες βεβαια αλλα λογο οτι το μαγαζι ειναι γεματο τα σαββατοκυριακα ειχαμε καιρο να παμε γιατί δεν βρισκαμε τραπεζι...

Οποιος ερθει στην περιοχη θα αντιληφθει οτι τα γυρω μαγαζια κλεισανε γι αυτο θεωρω και υπαρχει μονο ενα κακο σχολιο.. προφανως του κυριου καποιος φιλος του εμεινε χωρίς δουλεια... Το κακο ειναι οτι μεταφερεται λογω της ζωντανης μουσικης αλλα λογικα θα καταφερουμε να παμε και εκει.... ΤΕΛΕΙΟ!!!

Χρήσιμη;